Új Szó, 1982. november (35. évfolyam, 259-284. szám)

1982-11-08 / 265. szám, hétfő

XXV. SAKKOLIMPIA, LUZERN FÉLIDŐBEN A SZOVJETUNIÓ AZ ÉLEN (ČSTK) - Luzernben a 7. forduló mérkőzéseivel befejeződött a 92 csapat gigantikus versenyének első fele. Valamennyi esélyes az élcsoportban van és gyakorlatilag 15 országnak van esélye éremre! A 7. forduló után a férfiak versenyében a sorrend a következő: 1. Szovjetunió 19,5 (1), 2. Csehszlovákia, Kanada és Magyarország 19, 5. Egyesült Államok 18,5 (1), 6. Hollandia 18,5, 7. Anglia, Ausztrália és Franciaország 18, 10. NSZK 17,5 (1), 11. Izland, Jugoszlávia, Kuba és Románia 17,5 ponttal. A csehszlovák válogatott a 7. fordulóban 2,5:1,5 arányban le­győzte Jugoszláviát, amely a leg­utóbbi , máltai olimpián bronzérmes volt. A Smejkal - Gligorics, Jan­sa - Hulak és a Ljubojevics- Hort játszma a rendes játékidő végéig döntetlennel ért véget. A találkozó sorsát az Ivanovics- Ftáčnik játszma döntötte el. Iz­galmas küzdelem után mindkét já­tékos időzavarba került. Ivanovics lépésismétléssel döntetlent érhe­tett volna el, azonban súlyos hibát követett el és Ftáčnik bemattolta. Csehszlovákia már három ne­héz mérkőzést játszott - a Szov­jetunió, az NSZK és Jugoszlávia ellen - és sikeresen helytállt. Min­denekelőtt Smejkal és Ftáčnik nyújt kitűnő teljesítményt a 2. és a 3. táblán. Az első táblán játszó Hort nehéz helyzetben van, hiszen csaknem valamennyi találkozóján Sportlövö-VB (ČSTK) - A sportlövők caracasi világbajnokságán a Szovjetunió képviselői folytatták kiváló szerep­lésüket. Győztek a kisöbű sport­puskalövésben (3x50), valamint a 60 lövéses standard pisztolylö­vésben. Mindkét számban a csa­patversenyben is szovjet siker született. A kisöbű puska összetett versenyét Vlagyimir Lvov nyerte a nyugatnémet Heinz és honfitár­sa, Vlaszov előtt. A pisztolylövést Turla nyerte Riszef és a francia Cherec előtt. valamelyik, a világ élvonalába tar­tozó sakkozó az ellenfele. Vasárnap újabb nehéz ellenfél várt a csehszlovák színek képvi­selőire - az Egyesült Államok vá­logatottja. A 8. forduló legnagyobb érdeklődésre számot tartó mérkő­zése a máltai arany- és ezüstér­mes, a Szovjetunió és Magyaror­szág összecsapása volt. i A női olimpián, melyen 45 or­szág képviselteti magát, a Szov­jetunió vezet 16,5 (1) ponttal a 15,5 pontos Románia és a Né­met Szövetségi Köztársaság előtt, mely eddig 14 pontot szer­zett. CSEHSZLOVÁKIA-NORVÉGIA 11:12 (6:6). A Nadderudban ját­szott találkozón a norvég lányok kezdtek jobban, 3:0-ra, majd 5:2- re vezettek. A csehszlovákoknak sikerült egyenlíteniük, de ahhoz, hogy a második félidőben megfor­dítsák az állást, nem volt elég erejük. A kemény hajrában a hatá­rozottabb hazai csapat kerekedett felül, öt perccel a befejezés előtt kétgólos vezetést szerzett. A csehszlovák csapatban ezúttal nem ment a játék a szélsőknek és a beállósoknak, az összekötők vi­NHKG Ostrava - VŠD 2ilina 85:82 (38:47), legtöbb pont: Petr 23, ill. Berá- nek 32. Az élcsoport: 1. Olomouc 11, 2. Inter 11,3. Pardubice 10 pont. NŐK - A 2. forduló legnagyobb meglepetése Kassán (Košice) szüle­tett, ahol a hazai Lokomotíva értékes győzelmet aratott az esélyesebb Slávia Vš Praha fölött. Eredmények: Lok. Ko­šice - Slávia VŠ Praha 89:85 (51 48), Slávia Prešov - ZŤS Košice 61:58 (31:32), KPS Brno - Slovan Bratislava 80:67 (46:27), Sparta - Ružomberok 83:52 (37:31). I. férfi kézilabda-liga Hosszabb szünet után a 7. fordulóra került sor: Tatran Prešov - Lok. Trnava 22:18 (10:12), Kopŕivnice - ZŤS Martin 27:23 (15:11), Karviná -*■ Lovosice 19:19 (12:10), Baník Ostrava - Plzeň 16:16 (11:8), Dukla Praha-Topoľčany 29:23 (15:10), VSŽ Košice - Slávia Praha 19:17 (12:7). Vendégsikerek (ČSTK) - Bratislavában asztali- tenisz versenyt rendeztek a NOSZF Kupájáért. A férfiaknál a VTJ Týnište n. O., a nőknél pedig a Tolnai Vörös Lobogó sze­rezte meg a győzelmet. Egyéni­ben - FÉRFIAK: 1. Cecava, 2. Polák, 3. Krpec. NŐK: 1. Bolvári Katalin, 2. Kiss (Tolna) 3. Strná- dová. Baraniak csúcsa (ČSTK) - Bohumínban a város Nagydíjáért rendezett nemzetközi súlyemelő versenyen a 110 kg-os súlycsoportban Baraniak a lökés­ben 233,5 kilóra javította az eddigi rekordot és az összesítésben 410 kg-os csúcsbeállítással lett első. Bajnok a Baník (ČSTK) - Az országos kötöttfo­gású birkózó-bajnokságot a Baník Ostrava nyerte annak ellenére, hogy a Teplicén rendezett befeje­ző, 6. tornán csak a harmadik helyen végzett. Az utolsó forduló legjobbja az RH Praha volt 44 ponttal és ezzel az összesítésben a harmadik helyre került. Az I. liga végső sorrendje: 1. Baník Ostrava 300, 2. Dukla Trenčín 209, 3. RH Praha 189, 4. Teplice 189, 5. Cho­mútov 155, 6. Plzeň 113, 7. Tŕinec 90, 8. Tábor 68 pont. Az utolsó Tábor a kieső, a Tŕinec selejtezőt vív a bentmaradásért. szont sokat javultak. Legtöbb gól: Ďurišinová 3 (2), Gaburová 3 (1), Opačitá 3, ill. Glosimot 3 (2). CSEHSZLOVÁKIA-NSZK 21:22 (12:9). Nyert mérkőzésen maradt alul a csehszlovák együt­tes. A 44. percben még 17:12-re vezettek a csehszlovákok, de a hajrában - néhány téves játék­vezetői döntés után - sokat hibáz­tak és kiengedték kezükből a biz­tosnak tűnő győzelmet. Mindkét csapat egy csoportban játszik a közelgő világbajnokságon, így érthető volt, hogy az edzők nem fedték fel kártyáikat. Az NSZK-nak sikerült visszavágnia a nemrégi tízgólos vereségért. Ezúttal is csa­lódást okoztak a szélsők és a ka­pus Končeková sem remekelt. A nyugatnémetek a győztes gólt három másodperccel a befejezés előtt érték el. Jiŕí Zerzáň, a cseh­szlovák csapat edzője szerint a lá­nyok a torna végére elfáradtak és a mérkőzés hajrájában nem össz­pontosítottak kellőképpen. Leg­több gól: Brezányová 7, Opačitá 4, ill. Koch 6. Előzőleg a 3. fordulóban: Cseh- szlovákia-Hollandia 25:17 (16:10). A csehszlovákok lege­redményesebb játékosa Kuťková volt 8 góllal. További eredmények: Norvégia-NSZK 18:13 (8:4), NDK-Franciaország 25:16 (15:10). Következik november 13-án a 12. forduló: Bp. Honvéd-Tata­bánya, Újpesti Dózsa-Diósgyőr, MTK-VM-Szombathely, Nyíregy- háza-Ferencváros, Pécs-Vasas, Zalaegerszeg-Videoton, Debre- cen-Rába ETO, Békéscsaba -Csepel. Békéscsaba-MTK-VM 2:2 (0:0). Góllövők: Takács, Kanyari, ill. Fodor és Borsó. Álmos első félidő után a hazai­ak kezdeményeztek, bár az előnyt a MTK szerezte meg. A hazaiak erre két gólt rúgtak és Borsónak csak az utolsó percben sikerült óriási lövéssel egyenlíteni. Vasas-Debrecen 4:2 (2:1). Gól­lövők: Birinyi, Kiss, Seres, Bir- kás, ill. Kerekes és Farkas. A Deberecent dicséri, hogy nem állt be védekezni, s még a vezetést is megszerezte. Ekkor azonban Izsó kitűnő irányítása meilett biztos győzelmet aratott a Vasas. Nyíregyháza-Szombathely 0:0.Az első két percben két hazai helyzet után megbékéltek egy­mással a csapatok és csak az órára figyeltek, hogy mikor lesz vége a találkozónak. Csepel-Pécs 1:0 (0:0). Góllö­vő: Budavári (11-esből). Unalmas első játékrész után A luzerni sakkolimpián a félidő­ben a várakozásnak megfele­lően a Szovjetunió együttese áll az élen. A felvételen a szov­jet sakkozás két kiválósága, Karpov és Kaszparov bűvöli a figurákat (ČSTK-felv.) A fiúk küzdelmében a várt cseh- szlovák-román párharc elmaradt, mert az első helyen kiemelt román együttes a csehszlovák B-csapat- tól és a magyar együttestől is kikapott, így csak csoportharma­dik lett. A döntőbe így a csehszlo­vák A és B-csapat került és az A- együttes győzött 3:1 arányban. Meglepetés, hogy Grman kikapott Krmaschektől. E korcsoport Európa-bajnoki döntőjének is beillett volna a le­ánycsapatok döntő mérkőzése, amely szinte játszmáról játszmára hol az egyik, hogy a másik fél javára látszott billenni. A papírfor­ma is 3:2-es eredményt ígért bár­melyik csapat javára, végül ez be is következett, de valamennyi ta­lálkozó csak a döntő játszmában dőlt el, így amikor az eredmény- hirdetésre sor került, már este ti­zenegy óra felé járt az idő. A két csapat játékosai ezúttal is igazol­ták, hogy a nyári serdülő Európa­erősített a Csepel. Két súlyos sé­rülés történt: Katzirz kapust orr­csonttöréssel, a csepeli Krisztiánt pedig nyílt jobblábtöréssel szállítot­ták kórházba. Diósgyör-Bp. Honvéd 0:1 (0:1). Góllövő: Dajka. A hetek óta jó formában levő DVTK-ban ezúttal a tudatos játék halvány nyomát sem lehetett felfe­dezni. A Honvéd sokszor kímélet­lenül játszott, Maczkó játékvezető nem torolt meg semmit. A gól kapushibából született. (ČSTK) - A NOSZF tiszteletére Bratislavában immár 33.-szór ren­dezett nemzetközi kézilabdatornát a férfiaknál a ČH Bratislava, a nőknél az Odeva Hlohovec nyer­te. Az eredményekből - FÉRFI­AK: OSZSZSZK válogatott - Tes­la Piešťany 20:16 (11:9), TJ Gott­waldov - Tesla Piešťany 17:18 (9:9) ČH Bratislava - OSZSZSZK 21:18 (12:7), ČH Bratislava-Pieš­ťany 16:13 (7:7), OSZSZSZK- Gottwaldov 21:15 (12:8), CH Bratislava — Gottwaldov 20:20 (12:12). A végső sorrend. 1. ČH JÉGKORONG SZNL A jégkorong SZNL 19. forduló­jának legérdekesebb mérkőzésén, a Plastika Nitra otthonában le­győzte az éllovas Dukla Trenčínt és így feljött a második helyre! A katonák második vereségüket szenvedték el egy hét leforgása alatt és előnyük a táblázat élén 3 pontra fogyatkozott. Eredmé­nyek: Nitra - Trenčín 2:1 (1:0, 0:0, 1:1), Žilina - Zvolen 5:3 (2:0, 1:1, 2:2), Poprad - Prešov 5:3 (0:0, 3:1, 2:2), Skalica - B. Bystrica 5:5 (1:2, 2:2, 2:1), Dub­nica - L. Mikuláš 4:4 (1:2, 3:0, 0:2), Sp. Nová Ves - Martin 3:4 (2:0, 1:2, 0:2), Az élcsoport: 1. Trenčín 31, 2. Nitra 28, 3. Zvolen 27, 4. Poprad 24 pont. Újabb jelentkező (ČSTK) - A mindössze 183 000 lakosú amerikai Knoxville város képviselői bejelentették, hogy megpályázzák az 1992-es nyári olimpiai játékok megrendezését. Az Egyesült Államok Olimpiai Bi­zottsága képviselői azonban nem túlságosan derűlátóak, ugyanis nem tartják valószínűnek, hogy nyolc évvel a Los Angeles-i játé­kok után ismét az Egyesült Álla­mok kapná az olimpia rendezési jogát. bajnokságon nyújtott kitűnő telje­sítményük óta továbbfejlődtek. A döntők eredményei - fiúk: Csehszlovákia A - Csehszlová­kia B 3:1 (Grman-Krmaschek 1:2, Braun-Vimi 2:1, Grman, Braun-Krmaschek, Vimi 2:0, Grman-Vimi 2:1). Lányok: Ma­gyarország-Csehszlovákia A 3:2 (Nagy-Lindnerová 1:2, Bá­tort i-Kasalová 2:1, Nagy, Bátor- fi-Lindnerová, Kasalová 2:1, Bá- torfi-Lindnerová 1:2, Nagy-Ka- salová2:1). (méj) A NŐKNÉL CSEHSZLOVÁK ELSŐSÉG (ČSTK) - Prágában befejező­dött a szocialista országok 18. férfi és női röplabda belügyi spartaki- ádja. A döntők rendkívül izgalmas, ötjátszmás küzdelmet hoztak. A nőknél óriási meglepetésre Csehszlovákia nyerte a tornát, mi­után az utolsó mérkőzésen kétó­rás drámai küzdelem után 3:2 arányban győzött az esélyesebb szovjet Dinamó ellen. Az első két játszmát a szovjet lányok nyerték, de ezután a hazaiak hallatlan erő­bedobással megfordították a talál­kozó kimenetelét. A legizgalma­sabb az ötödik játszma volt, amelyben a Dinamó már 8:14-re vezetett, de végül alulmaradt. A 3. helyért: Dynamo NDK - Dózsa Magyarország 3:0. A férfiaknál a döntőben a Cseh­szlovák ČH egyenrangú mérkő­zést vívott a Román Dynamo és végül is 2:3 (-10, 7, 10, -8, -12) arányban alulmaradt. A sorsdöntő, 5. játszmában 10:10-ig egymás mellett haladt a két csapat, de a hajrát a románok bírták jobban. A 3. helyért: Dinamó (Szovjetunió) - Szpartak Levszki (Bulgária) 3:0 (9, 6, 11). Bratislava 5, 2. OSZSZSZK 4, 3. Piešťany 2, 4. Gottwaldov 1 pont. NŐK: Inter Bratislava - Bakony Vegyész 21:23 (10:9), Štart - Bra­tislava - Odeva Hlohovec 14:16 (10:6), Inter Bratislava - Štart 17:17 (11:8), Hlohovec - Bakony Vegyész 16:15 (8:8), Štart - Ba­kony Vegyész 16:19 (6:9), Hloho­vec - Inter 11:22 (6:10). A sor­rend: 1. Hlohovec 4, 2. Bakony Vegyész 4 (az egymás elleni talál­kozó döntött), 3. Inter 3, 4. Štart 1 pont. Bajnoki pontokért I. kosárlabda-liga FÉRFIAK - A 6. forduló után jobb pontaránnyal az Olomouc ke­rült a táblázat élére, megelőzve az eddig vezető Intert. A bajnoki cí­met védő Slávia VŠ Praha idegen­ben győzött, a többi mérkőzés a vendéglátók sikerével végző­dött. Inter Bratislava - Baník Handlová 84:74 (48:34). A hazai együttes ezen a találkozón még mindig kapitánya, Kropilák nélkül lépett pályára, így a vártnál nehezebben boldogult a Bra- beneccel felálló Handlovával. Az első kosarat a sárga-feketék dobták, de erre a volt Inter-játékos Oleríny vála­szolt, 2:4. A mérkőzés folyamán ez volt az egyetlen eset, hogy vezetett a ven­dégcsapat. Az Interben főleg Boja- novský tűnt ki ezekben a percekben, jól irányított, s igyekezett „összerázni“ a helyenként nem túlságosan össz­pontosító támadósort. Néhány szép akciótól eltekintve mindkét együttes sok-sok pontatlanságot követett el a támadásban és a védekezésben egyaránt. A második félidő elején a 10. percig a hazaiak tartani tudták a szerzett előnyt. Ekkor a két középjátékost, Ke- venskýt és Mašurát rövid pihenőre lehívta Rehák edző, s az Inter támadá­sai teljesen statikussá váltak. A pilla­natnyi megingást azonnal kihasználta az ellenfél, nyolc, majd a találkozó vége előtt hat perccel már csak négy pont volt a hazai előny. A pályára visszatérő középjátékosok mentették meg végül az Inter számára a két pontot. A látottak alapján a hazai kupa­győztesnek nem lesz könnyű dolga kedden, a visszavágón az osztrák Klosterneuburg ellen. A Kropilák nélkül játszó csapatnak soknak tűnik a 10 pontos hátrány. Legtöbb pont: Jančura 20, Boja- novský és Padrta 16-16, ill. Brabe- nec 22, Rubíček és Oleríny 14—14. (urbán) További eredmények: Dukla Olo­mouc - Zbrojovka Brno 93:70 (44:33), legtöbb pont: Žáček 29, ill. Nečas 27. RH Pardubice - Svit 99:85 (54:51), legtöbb pont: Skála 24, ill. Michalik 23. Prievidza - VŠ Praha 79:85 (32:47), legtöbb pont: Kristiník 23, ill. Žuffa 26. Két vereség a Polár Kupán (ČSTK) - A Norvégiában rendezett hagyományos nemzetközi női kézilabdatornán a csehszlovák csapat a jó kezdés - három egymás utáni győzelem - után a hajrára elfáradt és két vereséget szenve­dett. Szombaton Norvégia csapatával szemben maradt alul, tegnap az NSZK-tól kapott ki. Idegenben győzött a Honvéd (Toldy) - A magyar NB l-ben szombaton öt mérkőzésre került sor. A vendégcsapatok közül a Budapesti Honvéd kiharcolta mind a két pontot Diósgyőrött. Az MTK-MV és a Szombathely egy-egy pontot rabolt a vendéglátótól. A Vasas-Debrecen találkozón hat gólt láthatott a közönség, többet, mint a másik négy mérkőzésen összesen. Csehszlovák és magyar csapatgyőzelem (Munkatársunktól) - A hét végén Nyárasdon (Topol’níky) került sor hat szocialista ország legjobb serdülő asztaliteniszezőinek tornájára. A csapatmérközéseket szombaton bonyolították le. A fiúknál a csehszlovák A-csapat szerezte meg a győzelmet, míg a lányok között a várakozásnak megfelelően nagy küzdelem alakult ki a csehszlovák A és a magyar csapat között. Két és félórás küzdelem után a Bátorfi-Nagy összetételű együttes szerezte meg a győzelmet. A NOSZF tiszteletére ITTHON MARADTAK A KUPÁK ÚJ SZÓ 6 1982. XI. 8. SPORTFOGADÁS A ŠPORTKA 45. játékhete I. húzásának nyerőszámai: 5 6 7 13 37 39 Pótszám: 1 A II. húzás nyerőszámai: 4 7 12 37 45 47 Pótszám: 19