Új Szó, 1982. november (35. évfolyam, 259-284. szám)

1982-11-08 / 265. szám, hétfő

ÚJ szú 7 1982. XI. 8. ELHÚZOTT A BOHEMIANS A bajnok Dukla pályán győzött az éllovas • 26 gól • A sereghajtó Olomouc második győzelme Az I. labdarúgó-liga 11. fordulójának slágermérközé- sén az éllovas Bohemians vesztett állásból tudott gyózni a bajnok Dukla pályáján és ezzel megerősítette vezetését. Legnagyobb vetélytársai ugyanis halvá­nyabban szerepeltek. A hazai pálya előnye ebben a fordulóban is érvényesült, hisz a vendégcsapatok közül a már említett Bohemianson kívül csupán a Sparta és a Cheb tudott egy-egy pontot szerezni idegenben. Az elözó fordulókhoz képest javult a góllö vók teljesítménye - ezúttal 26-szor találtak a hálóba. A sereghajtók közül csak az Olomouc tett ki magáért, második ligagyózelmét érte el, de ezzel sem tudott feljebb kerülni az utolsó helyről. A következő forduló (november 20.) párosítása: Pre- šov-Bohemians, Slovan-Dukla, Žilina-Brno, Vítkovi- ce-Trnava, Cheb-Ostrava, Košice-Nitra, Sparta-Olo- mouc, Slávia-lnter. , 1:1 (1:0) Inter Sparta Bratislava, 461 néző, játékvezető Christov, góllövók: Varga, illetve Ja­rolim. (Munkatársunktól) Az őszi idény leg­kisebb számú Inter-közönsége egy­kedvűen nézte a jelenlegi legmérsékel­tebb képességű prágai együttes és a szlovákiai csapatok közül most a leg­rangosabb hazaiak közepesnél is ala­csonyabb színvonalú mérkőzését. A mezőnyből egyetlen kivételes képes­ségű játékos, Jurkemik teljesítménye emelkedett ki, a többieknél csak felvil­lanásoknak lehettünk tanúi A nézők csendben voltak, csak az edzők és itt- ott a játékosok hangját lehetett hallani. Az élvonal küszöbén álló csapatoktól még a kisigényű szemlélő is joggal vár el többet. Csaknem mindvégig az Inter igyeke­zett többet, ám jelenlegi csatár és kö- zéppályás-sora hadilábon áll a helyze­tek kihasználásával. Az őszi idény 11. mérkőzésén a visszahívott kölcsönjá- tékos Varga a 42. percben juttatta vezetéshez, ugyanő két percre rá gól­helyzetben hibázott. Szünet után vagy 10 percig tartott a határozottabb Inter támadássorozata. Az 56. percben Bar­moš fejesénél a kapus Kováč már verve volt, de Straka a gólvonalról mentett, majd a 68. percben Tršo az ötösön addig botladozott, míg kihagyta a találkozó legnagyobb helyzetét. A vendégek ellentámadásai mindaddig csak ijesztésszerúek voltak, míg a 72. percben a hazai védők haboztak, egy lövés Jarolim elé pattant, s ó habozás nélkül talált Mentei kapujának jobb fel­ső sarkába. Még Jurkemik, mintegy 30 méteres hatalmas erejű középmagas szabadrúgása volt az esemény, s azt Kováč a mezőnybe ütötte. A döntetlen a helyzetek alapján nem, a látottak következtében föltétlenül igazságos. (Zala J.) Brno Slovan Brno, 6000 néző, játékvezető: Bo- hunék. Góllövók: Janečka (2), Míku- lička, ill. Masný. A dermesztő hidegben sokáig tar­tott, míg a játékosok bemelegedtek, az első félidőben mindkét csapat rendkí­vül pontatlanul, körülményesen ját­szott. Gólhelyzetek akkor adódtak, amikor a védők hibáztak, a csatársorok nem voltak képesek összefüggő akció­kat kidolgozni. A 41. percben vezetés­hez jutott a Zbrojovka, Mikulička révén. Szünet után sokat javult a brnóiak teljesítménye, felgyorsult az összjáték, és a csatárok is rámenősebbek voltak. A gyors ellentámadásoknál főleg Ja­nečka remekelt, akivel nem boldogul­tak a Slovan-védők. A válogatott játé­kos két góljával oroszlánrészt vállalt a Zbrojovka győzelméből. A hajrában a hazaiak már csak az eredmény tartá­sára törekedtek, és lehetővé tették a Slovannak, hogy három perccel a be­fejezés előtt Masný góljával szépítse­nek. Masný 97. ligagólját érte el. Nitra Cheb Nyitra, 3113 nézó, játékvezető: Grégr. A fagyos időben kíméletlen küzdelem folyt a labdáért. A Plastika ugyan a tőle megszokott módon már az első per­FTC - Rába 0:3 Az NB I tegnapi mérkőzéseinek eredményei: Ferencváros-Rába ETO 0:3, (0:2), góllövők: Hannich (2 - egyet 11 -esből), és Magyar. Videoton-Ú. Dózsa 2:0 (1:0), góllövók: Csongrádi és Horváth. Tatabánya-Zalaegerszeg 1:1 (1:1), góllövók: Weimper ill. Ta­kács. A hétvégi forduló után a magyar labdarúgó NB I állása a következő: .1. Rába ETO 11 9 0 2 32:8 18 2. Csepel 11 7 3 1 21:14 17 3. Honvéd 11 6 2 3 20:15 14 4. Ferencváros 11 6 1 4 25:19 13 5 Vasas 11 5 2 4 24:19 12 6. Videoton 11 5 1 5 20:16 11 7. Dózsa 11 4 3 4 17:17 11 8. Szombathely 11 4 3 4 12:16 11 9. Békéscsaba 11 3 4 4 18:21 10 10. Debrecen 11 3 4 4 13:17 10 11. MTK-VM 11 4 2 5 16:28 10 12. Pécs 11 4 1 6 18:22 9 13. Diósgyőr 11 33614:18 9 14 Tatabánya 11 2 4 5 12:16 8 15. Nyíregyháza 11 2.3 6 8:16 7 16. Zalaegerszeg 11 2 2 7 10:18 6 (Faludi) 0:0 cektöl többet birtokolta a labdát, de nem boldogult a katonák kemény, ha­tározott védelmével. Különösen a ka­pus Stejskal tett ki magáért, aki Liba, Kramoliš és Jež elől hárított. A chebiek szoros emberfogást alkalmaztak, ismét bebizonyították, hogy övék a mezőny egyik erőnlétileg legjobban képzett csapata. Kár, hogy eleve csak a pont­szerzésre törekedtek, s a hazai kapura nem voltak veszélyesek. Slávia Prešov Prága, 8000 néző, játékvezető: Trčka. Góllövők: Hotový (2), Zama­zal, Herda, (11-esból), ill. Gombár és Varga (11 -esböl). Már az első félidőben eldőlt a mér­kőzés. A hazaiak félgőzzel is meg­nyugtató négygólos előnyt szereztek. A kelet-szlovákiai együttes az első já­tékrészben túlságosan passzív volt, ele­ve csak a védekezésre rendezkedett be - nem sok sikerrel. A Slávia a gól­helyzetek alapján akár nagyobb ará­nyú vezetést is szerezhetett volna. Szünet után szinte teljesen leálltak a hazaiak, csak a labda tartására töre­kedtek, nem nagyon veszélyeztették a vendégek kapuját. Helyenként telje­sen ellaposodott a játék. A Prešov megérezte, hogy van keresnivalója, bátrabban kitámadott, két gólt szerzett és elfogadhatóvá tette az első félidő után ijesztőnek tűnő vereséget. Olomouc Lokomotíva 2:1 (2:0) Olomouc, 6000 néző, játékvezető: Chocholouš. Góllövók: Fiala, Mrá- zek, ill. Miškuf. A hűvös időben és az erős szélben a hazaiak kitünően játszottak az első félidőben. Dvorák beadásából Fiala már a 6. percben belőtte az első gólt. A vendégek néhány ellentámadással válaszoltak, és Vít kapus a 21. percben már verve volt, de Miškuf lövése a bal kapufán csattant. Három perccel ké­sőbb Kučerňák lövése hajszállal kerül­te el a kassai kaput. A 29. percben čížek beívelt, és Mrázek a hálóba fejelte a hazaiak második gólját. Szü­net után feltámadt a kassai csapat, és jelentős fölényt harcolt ki. Időn­ként fergetegesen támadott, de csatá­rainak tudásából csak a szépítő gólra futotta. Ostrava Vítkovice 2:1 (1:0) Ostrava, 8000 néző, játékvezető: Matušík. Góllövök: Radimec, Danék, ill Lišaník. A bányászcsapat rutinosabb, techni- kásabb együttesnek bizonyult, és meg­érdemelten szerezte meg a két pontot. A 18. percben Radimec vezetéshez juttatta az Ostravát. Szünet után a ven­dégek elkeseredetten harcoltak az egyenlítésért, de a 75. percben Danék növelte a vendéglátók előnyét, és úgy tűnt, végleg eldőlt a találkozó. Négy perccel később azonban Lišaník be­csületgólja után ismét felcsillant a re­mény a Vítkovice előtt. Trnava Žilina 1:0 (0:0) Trnava, 2341 néző, játékvezető: Pelíšek. Góllövő: Dian. A hideg időben feltűnően sokat mo­zogtak a játékosok és valamennyien lelkesen küzdöttek. Érdekes 90 percet látott a közönség, csupán a gólok hiá­nyoztak. A vendégek tömören véde­keztek, és támadásra alig vállalkoztak. Kéketi kapuját csak egyszer találták el, de majdnem gól lett belőle. Turianik ügyesen kicselezte a védőket, a trna­vai kapus azonban a helyén volt. A ha­zaiak a nagy nyomás eredménye­ként egy elég szerencsés gólt sze­reztek (Hodúr lövése szabadrúgás után Dianról pattant le), és már har­madszor győztek otthonukban 1:0- ra. A két pontot azonban megérdemel­ten tartották otthon. Dukla Bohemians Prága, 15 000 néző, játékvezető: Marko. Góllövók: Rótt, Vizek, Rada, ill. Sloup (2), Chaloupka és Némec. A forduló legvonzóbb találkozója minden tekintetben kielégítette a néző­ket. A 90 perc bővelkedett gyors, kor­szerű akciókban és drámai fordulatok­ban is. Az első félidőben a nagy kedv­vel játszó vendégcsapat kétszer is ve­zetett, mégis a 45 perc leteltével a ka­tonák vonultak egygólos vezetéssel az öltözőbe. A második félidőben a baj­nokság élén álló Bohemiansnak volt annyi ereje, hogy vesztett állásból megszerezze a győzelmet. Az I. liga állása: 1 Bohemians 11 7 3 1 28:12 17 2. Vítkovice 11 7 1 3 20:12 15 3. Slávia 11 6 3 2 22:14 15 4. Cheb 11 3 7 1 17:10 13 5. Dukla 11 4 5 2 16:11 13 6. Ostrava 11 5 3 3 16:15 13 7. Sparta 11 4 4 3 17:15 12 8. Inter 11 3 6 2 9:8 12 9. Lokomotíva 11 4 3 4 17:18 11 10. Žilina 11 3 3 5 14:15 9 11. Trnava 11 3 2 6 8:19 8 12. Brno 11 4 1 6 14:16 7 13. Slovan 11 4 1 6 16:19 7 14. Nitra 11 2 3 6 11:18 7 15. Prešov 11 2 3 6 15:27 7 16. Olomouc 11 2 2 7 7:19 6 OTTHONÁBAN VESZTETT A SLOVAN Az I. jégkorong-liga tegnapi fordulójában a Slovan hazai jégen szenve­dett vereséget és megszerezte második győzelmét a Kladno. České Budéjovicén is nyerni tudott az éllovas Pardubice és őrzi egypontos előnyét a Jihlavával szemben. A következő, 17. fordulót kedden játsszák a következő párosításban: Slovan - Kladno, Košice - Sparta, Plzeň- Vítkovice, Brno - Č. Budéjovice, Pardubice - Jihlava és Litvinov- Gottwaldov. Slovan - VSŽ Košice 3:4 (1:1, 1:3, 1:0), gólütők: Rusnák, Rohá­čik, Bezák, ill. Slanina, Ludma, Svítek és Červenka. Kladno - Gottwaldov 2:1 (1:1, 1:0, 0:0), gólütők: Hoŕava, Ka- meš, ill. Pele. Plzeň - Sparta 2:2 (0:0, 1:1, 1:1), gólütők: Táflik (2), ill. Pénič- ka és Holý. Č. Budéjovice — Pardubice 2:5 (1:3, 0:2, 1:0), gólütők: Ko­pecký, Veith, Kodousek, Joun, Janecký, Veith. Jihlava - Litvinov 3:2 (0:1, 2:1, 1:0), gólütők: Klíma, Hübl, Vlach, Válek, és Žák. Vítkovice - Brno 3:3 (1:1,1:1, 1:1), gólütők: Svozil, Nekola, Venkrbec, Oslizlo, Holubáŕ, Havlíček. Csak döntetlenre futotta az Inter erejéből a prágai Sparta csapatával szemben a tegnapi mérkőzésen. Képünkön Bielik és Jarolim között Varga húz el (Vojtíšek felvétele) Fej-fej mellett a két esélyes A labdarúgó SZNL l-ben csak az utolsó fordulóban dől el, hogy ki lesz az őszi első. A két esélyes közül a DAC csak döntetlent játszott Humennén, míg a Dukla B. Bystrica győzött Trenčínben, s így pontegyenlőség alakult ki. A hamradik helyre feljött a Senica, amely lelépte a prievidzai bányászcsapa­tot. Meglepetésnek számít, hogy a Matador pontot rabolt a kassai ZtS otthonában. A 15. forduló párosítása: DAC-Dubnica, Matador-Humenné, B. Bystri- ca-ZŤS Košice, Martin-Trenčín, Levice-Trebišov, Prievidza-Petržalka, VSŽ Košice - Senica, Michalovce - Poprad. sporthíradó 1. Pardubice 16 12 1 3 73:42 25 2. Jihlava 16 12 0 4 64:37 24 3. Vítkovice 16 9 3 4 69:64 21 4. Sparta 16 9 2 5 58:49 20 5. Plzeň 16 8 3 5 58:58 19 6. Č. Budéjovice 16 7 3 6 52:51 17 7. Košice 16 7 2 7 64:72 16 8. Gottwaldov 16 5 3 8 51:55 13 9. Brno 16 4 4 8 53:65 12 10. Slovan 16 5 1 10 50:63 11 11. Litvinov 16 3 3 10 56:59 9 12. Kladno 16 2 1 13 38:72 5 Lapzártakor érkezett A Polár Kupa nói kézilabdatorna döntö mérkőzésén az NDK 16:14 (8:8) arányban bizonyult jobbnak a házigazda Norvégiánál, és ezzel a torna győztese lett. Á találkozó 20 másodperccel a befejezés előtt dőlt el - ekkor sikerült két gólra növelnie elő­nyét az NDK csapatának. A végső sorrend: 1. NĎK 8, 2. Norvégia 8, 3. NSZK 6, 4 Csehszlovákia 6 (ponte­gyenlőség esetén az egymás elleni eredmény döntött), 5. Hollandia 2, 6. Franciaország 0 porit. HUMENNÉ-DAC 1:1 (0:0), góllö­vök. Skala, ill. Majoros. Nagyon jó irányú, érdekes mérkőzést vívott a két együttes, összefüggő akció kevés volt, mert az ellenfelek figyelmesen őrizték egymást, nehezen kerültek gólhelyzet­be a játékosok. A hazaiak főleg a szü­net után játszottak fölényben, s gyak­ran lőttek kapura. A szerdahelyiek ka­pusa, Veselý azonban nagyon jól vé­dett. POPRAD-VSŽ KOŠICE 4:0 (0:0), góllövők: Uškovič (3 - egyet tizene­gyesből) és Benko. Végig fölényben játszottak a hazaiak, de csak a máso­dik félidőben tudták áttörni a kassai védelmet. TRENČÍN-DUKLA B. BYSTRICA 0:1 (0:1), góllövö: Kula. A vendégek az első 45 percben erős hátszéllel több gólhelyzetet dolgoztak ki. A hazaiak gyengén kezdtek, csak a szünet után javultak fel, de mindössze kétszer ve­szélyeztették a katonák kapuját. A Dukla jobban mozgott, pontosabban adogatott és megérdemelten győzött. SENICA—PRIEVIDZA 5:1 (4:0), gól­lövök: Hodúr (2), Režnák (2), Šarmír, ill. Oršula. A hazaiak már az első félidőben eldöntötték a két bajnoki pont sorsát. TREBIŠOV-MARTIN 2:0 (2:0), gól­lövők: Gojdič és Jakim. A hazaiak ezúttal is jó teljesítményt nyújtottak, főleg az első 45 percben beszorították ellenfelüket, s megérdemelten győztek. DUBNICA—MICHALOVCE 1:1 (0:1), góllövók: Maczkura (11-esból), ill. Harbulák. Szünet után a Dubnica nagy mezőnyfölényt harcolt ki, mégis csak 11-esből sikerült egyenlítenie. ZfS KOÔICE-MATADOR 1:1 (1:0), góllövők: Babcsan, ill Milan. A hazai­ak végig fölényben játszottak, ám gól­helyzeteiket, főleg az első játékrész­ben, nem használták ki. A vendégek öt perccel a mérkőzés vége előtt Sopko hibájából egyenlítettek. Az SZNL I állása: 1. DAC 14 9 4 1 27:10 22 2. B. Bystrica 14 10 2 2 25:11 22 3. Senica 14 8 3 3 24:15 19 4. Petržalka 14 9 1 4 26:20 19 5. Humenné 14 7 4 3 23:12 18 6 ZÍS Košice 14 6 4 4 19:13 16 7. Trebišov 14 6 4 4 16:13 16 8. Poprad 14 5 4 5 13:13 14 9. Michalovce 14 5 3 6 14:18 13 10. Levice 14 5 2 7 22:27 12 11. Dubnica 14 4 3 7 12:16 11 12. Martin 14 4 3 7 13:21 11 13. Matador 14 3 4 7 14:18 10 14. Prievidza 14 3 3 8 12:24 9 15. Trenčín 14 2 2 10 17:29 6 16. VSŽ 14 1 4 9 7:24 6 ★ A sydneyi bemutató jellegű te­nisztorna 2. fordulójában Lendl 1:6, 4:6, 2:6 arányban kikapott a svéd Borgtól és ezzel rövid idő alatt másod­szor maradt alul a svéd játékossal szemben. A 3. fordulóban: Lendl—Ge­rulaitis 7:5, 6:3, 6:4, Borg—McEnroe 3:6, 6:4, 7:5, 6:2. A sorrend: 1. Borg, 2. Lendl, 3. Gerulaitis, 4. McEnroe. ★ A szovjet férfi kosárlabda-ligavá- logatott egyesült államokbeli portyája legutóbbi mérkőzésén 79:72 (37:35) arányban győzött Fresna város egye­temi csapata fölött. ★ Londonban az 54-szer rendezett női tenisz Wightman Kupa döntőjében: Nagy-Britannia-Egyesült Államok 1:4. ★ A 13.-szor rendezett dévényi fu­tóversenyt a nőknél a válogatott Meli­cherová nyerte, aki a 3000 m-es távon 8:53,00 perces pályacsúccsal lett első. A férfiaknál 6500 m-en Gábris győzött 21 26,2 perccel. Az egyre népszerűbb versenyen az idén - 20 kategóriában - összesen 1994-en rajtoltak, a legki­sebbektől egészen a legidősebb kor­osztályig. ★ A szovjet jégkorong-bajnokság legutóbbi eredményeiből: Szpartak Moszkva-Himik Voszkreszenszk 4:1, Szokol Kijev-SZKA Leningrád 4:2, Ufa-CSZKA Moszkva 2:7, Cselja- binszk-lzsevszk 4:6, Torpedo-Krilja Szovjetov 0:1. ★ Az NHL profi jégkorong-liga legu­tóbbi fordulójából: Quebec-Minnesota 4:1, Hartford-Buffalo 2:5, Detroit-New Jersey 1:1, New York Islanders-Phila- delphia 3:6, Calgary-New York Ran­gers 2:2, Montreal-Vancouver 4:2, To- ronto-St. Lousi 3:3, Los Angeles-Pitts- burgh 6:2. A SAZKA tizenkéttalálatos szel­vénye: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 010111201 1 0 2 A KÜLFÖLD LABDARÚGÁSA • Az NDK bajnokságában a 10.- fordulót bonyolították le: Halle - Kari Marx-Stadt 2:2, Dynamo Berlin - Böh­len 4:0, Wismut Aue - Union Berlin 3:1, Lokomotíva Leipzig - Rostock 4:0, Er­furt - Jena 3:1, Dresden - Zwickau 2:0, Magdeburg - Frankfurt 2:0. - Vezet 17 ponttal a Dynamo Berlin a 14 pontos Leipzig, Magdeburg és Jena előtt. • Az NSZK-ban a 12. bajnoki for- "dulóra került sor: Mönchengladbach- Braunschweig 3:0, Schalke 04 - Le­verkusen 2:0, FC Köln - Bochum 4:1, Stuttgart - Hamburg 1:2, Bremen- Düsseldorf 2:2, Nürnberg - Karlsru­her SC 3:1, Dortmund - Bielefeld 11:1, Kaiserslautern - Frankfurt 3:0, Hertha BSC - Bayern München 1:3. - Vezet 19 ponttal a Dortmund és a Hamburg 18 pontos Bayern München előtt. • Az osztrák bajnokság 12. fordu­lójának eredményei: Austria - Admira Wacker 4:1, Eisenstadt - Salzburg 0:0, Vöest Linz - Sportclub 1:1, GAK- Innsbruck 0:0, Klagenfurt - Sturm Graz 3:2, Wels - Neusiedl 1:0, Vienna- Rapid 0:3, Simmering - LASK Linz 1:1. Vezet 19 ponttal a Rapid és az Austria a 17 pontos Sturm Graz előtt. • Az angol bajnokság 13. fordulójá­ban a következő eredmények szület­tek: Birmingham - West Bromwich Al­bion 2:1, Brighton - Manchester United 1:0, Coventry City - Aston Villa 0:0, Everton - Liverpool 0:5, Luton - Arse­nal 2:2, Manchester City - Southamp­ton 2:0, Norwich City - Notts County -1:2, Nottingham Forest - Ipswich Town 2:1, Stoke City - West Ham United 5:2, Swansea - Sunderland 3:0, Tottenham Hotspur - Watford 0:1. - Az élcsoport: Liverpool 25, Manchester City 23, West Ham United, Manchester Uni­ted és Nottingham Forest 22-22 ponttal. PETRŽALKA - LEVICE 4:2 (1:0), góllövők: Bechera, Magul'a, Pochaba (2 - egyet 11-esből), ill. Bartovič (2). A napsütéses, de kellemetlenül hideg, szeles időben csak közepes színvona­lú mérkőzést láthatott a mintegy 1000 néző. Igyekezetben, akarásban egyik oldalon sem volt hiány, a tudást, a játé­kosságot illetően azonban már annál több Az erőteljesebb, lendületesebb Petržalka megérdemelten nyert két góllal. Fölényben és aktívan futballo­zott (főleg a második félidőben), a gó­lon kívül még voltak helyzetei és veze­tett néhány ügyes, gyors támadást. A vendégek eléggé jellegtelenül ját­szottak. A középpályán ugyan jól ado­gattak, de ahogy közeledtek a-kapu felé, színtelenné vált játékuk. Mindösz- sze az egyénileg képzett, mozgékony Bartovič megmozdulásai jelentettek eseményt. A Levice 1:0-ás állásnál kétszer is egyenlíthetett volna: először Bartovič az üres kapu fölé emelt, majd Ťažký a kapufát találta el. A találkozót a kassai Görög vezette különösebb hiba nélkül. Sárga lap: Szalma. (T. V.)