Új Szó, 1980. szeptember (33. évfolyam, 206-231. szám)

1980-09-18 / 221. szám, csütörtök

1980 ASMSÉK KÜPACSAPATOK SIKERES RASIM A Bohemians és a Zbrojovka azonos előnyt szerzett a visszavágóra A Sparta féltucatos győzelme Luxemburgban A három rangos európai labdarúgó klub ku­pasorozat első fordulójának mérkőzései már kedden kezdetüket vették. A nyitány szereplői között volt a csehszlovák kupagyőztes Spar­ta Praha együttese is, amely idegenben 6:0 (2:0) arányban győzött a Spóra Luxemburg ellen. Góllövök: Berger (2), Chaloupka (2), Ko- tek és Raška voltaik. A prágai csapat az első félidőben mintha nem játszott volna teljes len­dülettel, ám szünet után a nagy akarással küz­dő új ember, Chaloupka magával ragadta tár­sait is, s az eredmény megfelel a játétk ‘képé­nek. A Sparta együttese a következő felállítás­ban szerepelt: Stárek — Šcasný, Kotek, Straka, Caudr, — Pollák, Berger, Jerolím — Vdovjak (Raška 66.), Kotál, Slaný (Chaloupka 66.p). Ugyancsak KEK-találkozó volt Szófiában, ahol a helyi Szlávia 3:1 (0:1) arányban győzött a Légia Varsó ellen. Newport — Crusaders Bel­fast 4:0 (2:0). A BEK első mérkőzése a Linfield Belfast — FC Nantes találkozó volt, amely a vendégek 0:1 (0:1) arányú győzelmét hozta. Meglepetés, hogy az írek a hollandiai Haarlemben voltak házi­gazdáik. Az UEFA Kupéban a máltai Sliema Wande­rers vendéglátóként kapott ki 2:0 (1:0) arány­ban a CF Barcelonától. További mérkőzésen: Akranes (Izland) — FC Köln 0:4 (0:0). Az újpesti stadionban a vendéglátó Dózsa 1:1 (0:0) arányú döntetlent ért el a spanyol Real Sncicdad ellen. Bíztatásban nem volt hiány, de a Dózsa játékából hiányzott a na­gyobb rutin, s a spanyol védők Törőcsiknek túl sok figyelmet szenteltek. A 68. percben Kardos, a lila-fehéreik egyik legjobbja, Tóth beadása után a sok láb között is megtalálta labdájával a hálóba vezető utat, de nyolc percre rá Ko­vács fejese rövidre sikerült és Alonso egyen­lített. Közvetlenül a befejezés előtt Tóth A. óriási lövése a kapufán csattant, így a magyar együttes előny nélkül utazik az október 1-én sorra kerülő visszavágóra. Bohemians—Gi|on 3:1 (1:0) Prága, 10 000 néző, játékve­zető Di Bernardo (francia). Góliövők: Bičovský (2) és Le­vy, ill. Ferrera. (za) — Az eszményi időben kellemetlen meglepetést kel­tett, hogy a jó talajú pályára játékmestere, a sérült Panen­ka, továbbá Némec és Chalúp­ka nélkül, Hruška — ProkeS, Roubíček, Jakubec, Ondra — Vybíral, Bičovský, Koukal — Cermák, Levy, Mißinec felállí­tásban futott iki a házigazda csapata. Ennek ellenére szinte minden kezdeményezés tőle indult ki az első félórában. Bičovský nagyszerűen helyet­tesítette PanenJkát és á 15. percben, amikor az egyik spa­nyol védő könnyelmű felszaba­dító rúgását elcsípte, hideg­vérrel emelte a labdát az ötö­sön álló kapus fölött a háló­ba. A 36. percben a spanyol kapus már verve volt, de hát­védje a kapuvonalról kivágta a labdát a mezőnybe. Az el­lentámadásnál Hruška góltól mentette meg csapatát. A já­tékvezető az első félidőben minden esetben utánrúgásért kfet csehszlovák (Roubíček és Micinec), illetve spanyol játé­kosnak mutatott fel sárga la­pot.-Szünet "után az 55. percben Levýt buktatták, ö a tizen­egyest a kapufára lőtte, ám a játékvezető ismételtetett, mert spanyol védők közben a tizen­hatoson belülre futottak. Az újabb büntetőnek Bí&ovský állt neki és lövését a kapus kiütötte. A 73. percben Ferre- ro megkeverte a Bohemians védelmét, lövését Hruška el- nézte> ez volt az egyenlítés. Ondra a 80. percben hosszú átadással kiugratta Levýt, aki kapásból a hálóba lőtt, majd öt perccel a befejezés előtt Bičovský mintegy húszméteres szabadrúgása kötött ki a há­lóban. A tartalékos Bohemians győzelmének aránya nagyobb is lehetett volna, de a tapasz­talat lan Mißinec óriási hely­zetben a 82. percben a kifutó kapus ölébe emelte a labdát. Zbrojovka—Vöest Linz 3:1 (2:1) A 22 000 néző előtt lebonyo­lított UEFA Kupa mérkőzésen a 9. percben Haider a vendé­geiket juttatta vezetéshez, Kroupa a 15. percben egyen­lített, .két percre rá Mikulička előnyt szerzett, majd a má­sodik félidő hajrájában (75. p| Ma/ura beállította a vég­eredményt. A Szlovák Labdarúgó Kupáért ZtS Košice- ZŤS Petržalka 2:0 (1:0) Kassán játszották a Szlovák Labdarúgó Kupa egyik elődön­tőjének első mérkőzését, ame­lyet 1000 néző előtt Barabits vezetett, s a hazai csapat Andrejko (26. p) és Neméický (81. p) góljával megnyert. Kivétel a Szlovák Labdarúgó Kupában (CSTK) — Eredetileg teg­nap kellett volna sorra kerül­nie a Szlovák Labdarúgó Kupa első elődöntő mérkőzésén a Plastika Nitra—Dukla Banská Bystrica találkozónak. Különö­sebb magyarázat nélkül azt az értesítést kaptuk, hogy ezt az erőpróbát szeptember 23-ra ha­lasztották, amikor is 15.30 órai kezdettel bonyolítják le. A világcsúcstartó búcsúzik (N) — Vilma Bardauskiene, a távolugrás világcsúcstartója bejelentette visszavonulását. A rokonszenves szovjet verseny­zőnő idestova két esztendeje, augusztus 18-án Kisinyovban repült elsőként a bűvös hétmé­teres határon túl, s állított fel 707 cm-es teljesítménnyel új világrekordot. A Prágában ren­dezett Európa-bajnokságon to­vábbi két centimétert javított, az EB aranyat is megszerezte. Olimpiai felkészülését sérülések zavarták meg, így végül nem tudott bekerülni az olimpiai együttesbe. Az olimpiai arany ugyan a „családban“ maradt, Tatjána Kolpakova jóvoltából, s további két versenyző jutott túl a hét méteren, de a világ­rekordot még mindig Bardus- Kiene tartja, aki most a siker­telen idény után bejelentette visszavonulását, átadja helyét a fiataloknak. A lengyel keret 17 tagú (ČSTK) — Ryszard Kulesza, a lengyel labdarúgó-váloga­tott szövetségi kapitánya ke­retet jelölt ki a szeptember 24-én Chorzowban sorra kerü­lő Csehszlovákia elleni barát­ságos találkozóra. Tagjai: Mowlik, Kostszewa (kapusok), Barczak, Zmuda, fanas Skob- rowski, Dziuba, Rudy (hátvé­dek), Roniek, Lipka, Milasze- wiez, Ciolek, Iwan, Terlscki, Adamczyk, Lubanski, Lato (kö­zéppályások és csatárok > A keret tizennyolcadik tagia Szi- monowski lesz, amennyiben sz orvosok játékra képesnek mi­nősítik. Sčasný és Kotál a Sparta Praha védrii az Inter elleni liga-találko­zón sokkal többet voltak játékban, mint Luxemburgban, ahol együttesük KEK-ialálkozón féltucat gólt zúdított a helyi Spóra csapatának hálójába (Vojtíšek fölv.j Meddig jjuf az Ostrava? Kedden és szerdán lejátszották a labdarúgó BEK, KEK és ÜEFA Kupa első fordulójának mérkőzéseit. A legnagyobb ér­deklődés természetesen a Bajnokcsapatok Európa Kupáját kí­séri. Az alábbiakban közöljük, hogyan szerepeltek csehszlo­vák bajnokok az elmúlt esztendők során. Amint a felsorolásból kitűnik, eddig a Dukla Praha és a Spartak Trnava jutóit leg­tovább az elődöntőbe. 1956—57: Sluvan Bratislava — CWKS Varsó 4:0 és 0:2, Grass­hoppers Zürich 1:0 és 0:2. 1957—58: Dukla Praha—Man­chester United 0:3 és 1:0. 1958—59: Dukla Praha—Dina­mó Zágráb 2:2 és 2:1, Sportclub Wien 1:3 és 1:0. 1959—60: ČH Bratislava —FC Porto 2:1 és 2:0, Glasgow Ran­gers 3:4 és 1:1. 1960—61: Spartak Hradec Králové—Panathinaikosz Athén 1:0 és 0:0, FC Barcelona 0:4 és 1:1. 1961 — 62: Dukla Praha — CDNA Szófia 4:4 és 2:1, Servette Genf 3:4 és 2:0, negyeddöntő: Totten­ham Hotspur 1:0 és 1:4. 1962—63: Dukla Praha—Vor­wärts Berlin 3:0 és 1:0, Esbjerg BK 0:0 és 5:0, negyeddöntő: Benfica Lisszabon 1:2 és 0:0. 1963—64: Dukla Praha —La Valetta 6:0 és 2:0, Górnik Zabr­ze 0:2 és 4:1, negyeddöntő: Borussia Dortmund 0:4 és 3:1. 1964—65: Dukla Praha—Gór­nik Zabrze 4:1, 0:3 és 0:0 sorso­lással a Dukla jutott tovább, Real Madrid 0:4 és 2:2. 1965—66: Sparta Praha—Lau­sanne 0:0 és 4:0, Górnik Zabr­ze 3:0 és 2:1, negyeddöntő: Partizán Beograd 4:1 és 0:5. 1966—67: Dukla Praha—Esb­jerg BK 4:0 és 2:0, Anderlecht Brüsszel 4:1 és 2:1, negyeddön­tő: Ajax Amsterdam 1:1 és 2:1, elődöntő: Celtic Glasgow 1:3 és 0:0. 1967—68: Sparta Praha— Skeid Oslo 1:0 és 1:1, Ander­lecht Brüsszel 3:2 és 3:3, ne­gyeddöntő: Real Madrid 0:3 és 2:1. 1968—69: Spartak Trnava — Steaua Bukarest 1:3 és 4:0, Rei- pas Lahti 9:1 és 7:1, negyed­döntő: AEK Athén 2:1 és 1:1, elődöntő: Ajax Amsterdam 0:3 és 2:0. 1969—70: Spartak Trnava—* La Valetta 2:2 és 4:0, Galata- szaraj Isztambul 1:0 és 0:1, sor­solással az Isztambul jutott to­pább. 1970—71: Slovan Bratislava— BK Koppenhága 2:1 és 2:2, Pa­nathinaikosz Athén 0:3 és 2:1. 1971—72: Spartak Trnava— Dynamo Bukarest 0:0 és 2:2. 1972—73: Spartak Trnava—* Anderlecht Brüsszel 1:0 és 1:0, Derby County 1:0 és 0:2. 1973—74: Spartak Trnava—* Stavanger 2:1 és 1:0, Za. ja Vn­rosilovgrád 0:0 és 1:0, negyed­döntő: Újpesti Dózsa 1:1 és 1:1, tizenegyesekkel az Újpest jutott tovább. 1974—75: Slovan Bratislava— Anderlecht 4:2 és 1:3. 1975—76: Slovan Bratislava­Derby County 1:0 és 0:3. 1976—77: Baník Ostrava—Vi­king Stavanger 1:2 és 2:0, Bayern München 2:1 és 5:0. 1977—78: Dukla Praha—Nan­tes 1:1 és 0:0. 1978—79: Zbrojovka Brno— Újpesti Dózsa 2:2 és 2:0, Wisla Krakkó 2:2 és 1:1. 1979—80: Dukla Praha—Új­pesti Dózsa 2:3 és 2:0, Racing Strassbourg 1:0 és 0:2, hosszab­bítás után. Ä szovjet öttusázók sikere (ČSTK) — A szovjet verseny­zők sikerével ért véget Prágá­ban az öttusa-bajnokcsapatok Európa Kupája. Az utolsó ver­senyszámban, a futásban a CSZKA Moszkva öttusázói csak­nem 200 pontot vertek az addig vezető Honvédra, s ez döntött elsőségükről. A magyaroknak nem ment a futás, csak a har­madik helyen végeztek. A Duk­la Banská Bystrica az ötödik lett. Az egyéni versenyben a szov jet Alekszej Haplanov végzett az élen, megelőzve a magyar Császárit és Lázárt. Jól szere­pelt az utolsó számban a cseh­szlovák Milan Kadlec, aki a ne­gyedik legjobb időt érte el. s végeredményben az ötödik he-< lyen végzet*. Egyébként a fu­tásban a lengyelek domináltak, az első öt között ott volt a Lé­gia Varsó minden tagja. Az öttusa bajnokcsapatok Eu­rópa Kupájának végeredménye: 1. CSZKA 20 710, 2. Honvéd 20 632, 3. Légia Varsó 20 394, 4. Nyugat Berlin 20 064, 5. B. Bystrica 19 948 pont. Az egyéni verseny végered­ménye: 1. Haplanov (CSZKA Moszkva) 5511, 2. Császári (Honvéd) 5408, 3. Lázár (Hon véd) 5234, 4. Bajan (Légia) 5219, 5. Kadlec (csehszlovák) 5205, 6. Nefedov (CSZKA) 5188 pont. EREDMÉNYEK — ESEMÉNYEK ★ Las Vegasban nemzetközi női tenisztorna kezdődött. Mand- líková biztosan, 6:0, 6:0 arány­ban győzött az amerikai Stolie ellen. A további eredmények bői: Ruzici—Louier 6:0, 6:3, Jordan—Margolin 3:6, 7:6. 7:6. Turnbull—Wade 7:6, 6:3. ic Szocsiban nemzetközi sakk tornát rendeznek, amely­nek 8. fordulójában a csehszlo­vák Jansa az NDK-beli Knaak tó! vereséget szenvedett. it A Slovan Bratislava jég korongcsapata Kijevben két­szer mérkőzött előkészületi ta­lálkozón. A házigazda Szokol előbb 7:5, majd 5:4 arányban győzött. A bratislavai jégkoron- gozók legeredményesebbje Jas- ko volt, aki hat góllal terhelte meg a Szokol hálóját. A kolumbiai Jimenez nyerte a Tour de l’Avenir nem­zetközi kerékpáros verseny 7. útszakaszát, a csehszlovák Jirí Skoda hetediknek érkezett a célba. Az egyéni verseny élén továbbra is a kolumbiai Florez áll 1:59 perccel megelőzve Ji­rí Skodát. ir A férfi kézilabda valoga* toltak hagyományos négyes tornáját ezúttal Gottwaldov.jan rendezik október 17—19. között. A tornán indul a dán, a jugosz­láv, a nyugatnémet és a cseh­szlovák csapat. Csehszlovákia eddig háromszor vésheti n tor­na élén. Két barátságos labdarúgó- mérkőzés: České Budéjovi'.i— Dukla B. Bystrica 2:1, Senica— Sportul Bukarest 0:1. Vasas—Boa vi sta Porto 0:2 í 0:2) Az UEFA Kupa-mérkőzés vé- gén a Vasas közönsége — a Boavístát éltette. Pedig a por­tugálok nem nyújtottak valami kiváló teljesítményt, mégis biz­tosan nýertek a piros-kékek el­len. Ezek után elképzelhető, hogy milyen labdarúgást ját­szott a Vasas. A vezetést már a találkozó elején megszerezte a Boavista, amikor Komjáti ön­gólt rúgott. Az első félidőben a Vasas még többet birtokolta a labdát, de a kapura nem volt veszélyes. Mindössze Váradi szabadrúgásai és Zombori lövé­se jelentett némi izgalmat Ma­tos kapuja előtt. A portugálok gyorsaságban, technikában is felülmúlták ellenfelüket. En­nek bizonyítéka a 45. perc, amikor egy ellentámadás so­rán Julio rafinált lövéssel be­állította a végeredményt. A Boavista vezetői még a kétgó­los vereségben is kiegyeztek volna a találkozó előtt, de két­gólos előnnyel várhatják a visž- szavágót. TENISZ-EB ÖT CSEHSZLOVÁK A LEGJOBBAK KÖZÖTT (ČSTK) — Belgrádban a csehszlovák teniszezők az egyéni küzdelmek során vál­takozó sikerrel szerepeltek. A férfiaknál csak Navrátil jutott a legjobb nyolc közé, a nők nél Plchová, Brzáková, Skrons- ká és Kopečková. Férfi egyes: Boriszov — Be­dári 7:6, 6:3, Drzymalski — Csépai 5:7, 6:0, 6:2, Ballerel — Lázár 7:5, 6:3, Pugajev — Grá­nát 6:3, 7:6, Benyik — Rici- biti 6:2, 6:3, Zverev — Hor­váth 6:4, 6:4, Navrátil — Le- oncsuk 6:2, 6:1, Segerceanu — llek 7:6, 6:1, A nőknél: Brzá- ková — Renz 6:4, 6:0, Plcho­vá — Müller 6:2, 6:1. A párosok és a vegyespáro­A snortfpaiiás hírei A Sportka 37. játékhete I. hú zásának nyereményei: I. díj: nincs nyertes, II. díj: prémiummal: 4 nyertes á 66 665 korona, II. díj: 85 nyertes á 16 665 korona, III. díj: 5362 nyertes á 360 korona, IV. díj: 98 025 nyertes á 40 korona. A II. húzás nyereményelosz tása: I. díj: nincs nyertes, II. díj prémiummal: 3 nyertes á 75 265 korona, II. díj: 52 nyertes á 25 265 korona, 111. díj: 3765 nyertes á 550 kurona, IV. díj: 77 344 nyertes á 45 korona. A Sazka 37. játékhetének nyereményei: I. díj: 31 nyertes á 4635 ku róna. II. díj: 991 nyertes á 235 korona, III. díj: 10 591 nyertes á 30 korona. sok is színre léptek. A Skrous- ká — Plchová, a Skuherská — Pazderová és a Brzáková — Kopeéková csehszlovák női párosok a középdöntőbe jutot- t a k. A vegyespárosoknál a Gra­nát — Brzáková (kettős 6:1, 6:2-re győzött a magyar Lázár, Faggyús duó ellen. Az EB színhelyén (ČSTK) — Megérkezett az Európa-bajnokság színhelyére a csehszlovák női kosárlabda-vá­logatott, amely holnap már le­játssza első mérkőzését Bel­gium ellen4 A csapat új edző­je, Alojz Brabec az elutazás előtt így nyilatkozott: „Augusz­tus óta irányítom a válogatot­tat, a felkészülés a terveknek megfelelően zajlott le. Semmi sem zavarta munkánkat, úgy tűnik azonban, hogy a lányok erőnléte jobb is lehetne. Eh­hez még kéthetes gyakorlásra lett volna szükség." Csehszlovákiát a következő játékosok képviselik a konti­nens-bajnokságon: Klimešová, Pekluvá, Hnjsáková, Weisero- vá, Tresiiáková, Chmelíková I mind Sparta), Kozmanová, Zarevúcká (VŠ Praha), Rajnia- ková, Miklošovičová f Slovan), Mottlová (Ružomberok) Davi­dova (KPS Brno). A válogatott utolsó hazai előkészületi mérkőzésén 104:60 arányban nyert a Slovan Bra­tislava ellen. A mérkőzés fo­lyamán mind a tizenegy játé­kos szóhoz jutott.