Új Szó, 1978. november (31. évfolyam, 302-331. szám)

1978-11-09 / 310. szám, csütörtök

EPO 1978 XI. 9 7 Diadal az év mérkőzésén Csehszlovákia - Olaszország 3:0 (1:0) A Slovan Bratislava stadionjában telt ház előtt az osztrák Wöhror sípjelére akt labdarúgó vólogatott a következő felál­lításban kezdte barátságos találkozóját, CSEHSZLOVÁKIA: Mi­chalík — Barmoš, Vojáčnk, Ondruš, Gőgh — Štambachfir. Ko­zák, Gajdušek — Masný, Jaró&ek, Nehoda, — OLASZORSZÁG: Zoff — Gentile, Cabrini, Belltigi, Scirea, Benetti. Tardelli, An- tognoni — Causio, Rossi, Bettega. A VSS KoSice labdarúgó-csapata szombaton elszenvedte első ha­zai vereségét ez I. ligában. Felvételiünkön az ostravai Vojóéek becsúszva szereli Babnsnnt. fEenenha\it felv.) A Litvinov helyet csereit ci Brnavof Az 1. jégkorong-liga 14. lordnlója érdekességekben bővalke- dett. ennek ellenére a táblázatban csupán egy változás tör­tént: a Litvinov helyei cserélt a Brnőval. A Jihlava és a Slo­gan egyaránt 5:0-ra győzte le ellenfelét, a két eredmény közti különbség azonban az, hogy a bratislavai együttes ezt a fegyvertényt idegenben vitte véghez. A Pardubice—Gott­waldov mérkőzést tegnap játszották, s ennek eredményéről beszámolni nem tudunk, mert lapzárta után ért véget. Szerencsére a köd ezúttal el­kerülte Bratislayát, s bár hű­vös időben, de jó talajú pályán kezdhette találkozóját n 'két nagy képességű csapat. A han­gulat már az-első percben fel­forrósodott, mert a csehszlovák kezdés után lábról lábra szállt a labda, anélkül, hogy olasz já­tékos hozzáért volna, Ondruš hosszá szöktetésst>l ugratta ki Jarfiš^ket és a brnói középpá­lyás Zuff kapujának jobb alsó sarkába lull.. Az olaszokat nagyon meglep- te a gól és fokozott kennénvség- gel, sók taktikai szabálytalan­sággal igyekeztek elkerülni minden további veszélyt. Az el­ső félidő további részében a kapuk úgyszólván nem forogtak veszélyben, mindenki megkapta a maga szigorú testőrét és mini mégis eljutott a kapuvédőkig, Az NB I. 12. fordulóját no­vember 18-án játsszák, mivel 15-én kerül sor az NSZK—Ma­gyarország A- és B-válogalott- jainak barátságos összecsapá­sára. A forduló párosítása: Ferencváros—Vasas Izzó, Vi­deoton—Bp. Honvéd, Ú. Dózsa — Haladás, ZTE—MTK-VM, STC —Rába ETO, Vasas—MÁV Elő­re, Békéscsaba — Dunaújváros, Tatabánya—PMSC, DVTK—Cse­pel. DUNAÚJVÁROS—DIÓSGYŐR 1:2 (10) Góllövők: Kuli, ill. Tatár, To­kár. Az újpesti sokk továbbra is éreztette hatását. A dunaújvá­rosiak a vezető gól után in­kább védekeztek és a rutino­san játszó vendégek megérde­melten győztek tíz emberrel is, hiszen az első félidőben Udvar- dit a játékvezető kiállította. VASAS IZZÖ—VIDEOTON 2:0 10:0) Góllövők: Nagy 12), Varga. A Videoton játszott kulturál­tabban, támadott többet, mégis ő kapta a gólokat. A meddő csatárjátékot produkáló fehér­váriak ellen végeredményben megérdemelten nyert ilyen arányban az újonc. MÁV ELŐRE—BÉKÉSCSABA 1:0 10:0) Góllövő: Brúder. A hazaiaktól Rábaközit a já­az a lalMla biztos zsáikmánvulk lelt. A 24. percben Wöhrer már nem nézhette létleniil ax ola­szok szabály lalankodását és Genlilének sárga lapot muta­tott lel. öt percre rá a szeren- i se és Ondruš léleik jelenléte mentette meg a csehszlovák csapatot a góltól. Antognoni szabadrúgásból Rossi hoz juttat­ta a labdát, de ő elvétette és Undrus idejekorán eszmélt. A Jélulő hajrájában, konkrétabban a 3tt.percben Vojáéek közelről kapura fejelt, de Znff hárítani tudott. Szünet után a csehszlovák csapat bon a sérült Jarüsek he­lyére Panenka jött ki. Megint a hazai csapat kezdeményezett többet, » az 53. percben Panen­ka Nehodóhoz játszóit, tőle visszakerült a labda Panenká- hoz, aki hatalmas gólt lolt a bal felső sarokba. Az olaszok nem tndták sportszerűen elvi­selni ezt a csapást, Antognoni Göghbe rúgott, s a játékvezető haladék nélkül kiállította. Négy percre rá Bettega durva bele- menésért ugyancsak sárgalapos figyelmeztetését kapott. Állan­dósullak a csehszlovák csapat támadásai, de Nehoda többnyi­re szabálytalanul alkart magá­nak helyet csinálni, ezzel elkö- rülményeskedte a lehetősége­ket. Az olaszok most nnár kitá­madtak és Cabrini 35 méterről magasan fölélőtt. Az ellentáma­dás során a 70. percben Panen­ka lövését Zoff kiöklözte. Cserék következtek: (72. perc) Tardelli és Bettega lejött C. Sala és Graxiani állt be. két perccel később a csehszlovák csapatban Gőghöt Fiala váltot­ta fel. Az utolsó negyedóra kez­detén az előretörő Kozák feje­sét Zoff hárította. A 78. perc­ben Panenka húszméteres sza- badrúgását is védte az olasz kapus. Beszorult a vendégcsa­pat és védői a 88. percben a tizenhatoson belül Neliodát buktatták. A megítélt büntetőt Masný értékesítette. Váratlanul nagyarányú, de tékvezető kiállította, mégis ning tudták tartani előnyüket, mert a csabaiak sokáig kényel­mesen játszottak, és amikor rá­kapcsoltak, már késő volt. CSEPEL—Ď. DDZSA 2:2 |2:0| Gőllövők: Csordás, Hangái, ill. Fazekas, Zámbé. A találkozó első , részében Dózsa fölényt láthattak a né­zők, mégis a Csepel két gyors akcióval elhúzott. A második félidőben sokáig biztonságosan védekeztek a csepeliek, aztán két kihagyás és a Dózsa egy perc alatt egyenlített. A hajrá­ban akár a győzelmet is meg­szerezhette volna. HALADÁS—FERENCVÁROS 1:1 110) Gőllövők: Hegedűs L., ill. Marios (tizenegyesből). A Ferencváros még mindig nem heverte ki a kupa-fiaskót: a Haladás közelebb állt a győ­zelemhez. A két csapat unal­mas, alacsony színvonalú mér­kőzést vívott. MTK VM —SALGÓTARJÁN 1:1 (1:0) Góllövők: Pekker, il). Kiss (tizenegyesből). Az MTK jól kezdett, már a 8. percben vezetett. Később lel jött a Tarján és szinte vé­gigtámadta a második lélidőt. Még az egyenlítő gól után is megérdemelt csehszlovák győ­zelem született ezen á barátsá­gos találkozón, amely bebizo­nyította, hogy a bratislavai kö­zönség a lehető legkedvezőbb feltételeket és keretet tudja biztosítani ilyen nagy erőpróbá­hoz. A siiker híre világgá megy és remélhetőleg megfelelő szin­ten tartja a nagyszerű küzdő- szellemű csehszlovák együttes önbizalmát. Villáinértékelés a csehszlo­vák együttesről: Michalík — kevés munkáját magabiztosan végezte. Barmoš a mezőny egyik legjobbja volt, védekezés­ben, támadásban kitűnőt nyúj­tott. Vojáéek teljesen befutott, a védelem egviik oszlopának bi­zonyult. Ondruš még cseleket is megengedett magának a vir­tuóz olasz játékosokkal szem­ben. Gőgh egyszerű eszközöik- kel oldotta meg védőfeladatát. Fiala keveset volt játékban ahhoz, hogy véleményt mond­hassunk róla. Stambacher agi­litása megint nagy érték volt. Kozák, ilyennek képzeljük el a modern középpályást. Gajdušek, stukát volt játékban, lövéseivel nem volt szerencséje. Masnýl nagyon őrizték, kevésszer bol­dogult. Jariišek góljával szer­zett érdemeiket. Nehoda kímé­letlen őrzőket kapott, csak küz­dőkedvéért dicsérhető. Panenka további élénkséget vitt a já­tékba, beállítása szerencsés hú­zás volt. ZALA JÖZSEF sporthíradó • Dánia női kézilabda-válo­gatottja otthonában 20:6 f 11:3) arányú vereséget szenvedett a Szovjetuniótól. • A Bayern München labda­rúgócsapata vaskos meglepetés­re az Ajax Amsterdam együt­tesét 80 (2:0) arányban le­győzte, mégpedig idegenben. Góllövők: Rummenigge (3), MUller (2) Breitner (3). • Budapesten Bulgária. Hol­landia. Lengyelország, Romá­nia, az Ukrán SZSZK és Ma­gyarország férfi kézilabda-vá­logatottjainak részvételével nemzetközi torna kezdődött. Az első mérkőzésen Románia 24 37 |11:8) arányban verte Hollan­diát. 1. Honvéd 11 7 3 1 27:8 17 2. Ferencváros 11 6 4 1 26:13 16 3. 0. Dózsa 11 5 5 1 24:15 15 4. Diósgyőr 11 6 2 3 19:18 14 5. Salgótarján 11 5 3 3 19:12 13 6. Rába ETO 11 5 3 3 14:9 13 7. Pécs 11 5 3 3 10:12 13 fi. Tatabánya 114 4 3 20:16 12 9. Videoton 11 3 5 3 12:13 11 10. Dunaújv. 11 4 3 4 16:18 11 11. Csepel 11 2 6 3 17:12 10 12. Békéscsaba 11 3 3 5 8:12 9 13. Vasas 11 3 3 5 15:20 9 14. MÁV Előre 11 4 1 6 6:20 9 15. MTK VM 11 3 1 7 13:16 7 16. Zalaegersz. 112 3 6 6:14 7 17. Vasas Izzó 11 2 2 7 12:21 6 Ifi Haladás 11 2 2 7 6:21 6 A forduló legnagyobb meg­lepetésével a VSŽ Košice szol­gált a Lilvínovtól elszenvedett vereséggel. A hazai csapatot bizony csak kevesen tartották esélyesnek, hiszen a kassaiak az előző fordulóban a második helyezett Jihlavát győzték le. Litvínovban azonban már az el­ső harmad megpecsételte a vendégek sorsát, s bár a má­sodik játékrészben teljesítmé­nyük nagyot jayult, a 4:0 ás hátrány behozhatatlannak bizo­nyult. Sőt, az utolsó húsz perc­ben is a hazaiak voltak gól- erősebbék és végül — az idei évadban első ízben — kétszám­jegyű győzelmet arattak. A Slovan tartja jő formáját, amit a 14. lorduló eredménye is igazol. A bratislavaiak ugyan Kladnóban mindig kivág­ják a rezet, de ilyen sima győ­zelemre még legvérmesebb szurkolói sem számítottak. A Slovan ugyanis eddig csupán három pontot szerzett idegen­ben és a bajnoki cím védőjé­nek otthonában győzni, vagy döntetlent elérni mindig nehéz feladat. A Slovan csatárai a védelem hathatós támogatásá­val számtalan veszélyes hely­zetet teremtettek a hazaiak ka­puja előtt, s azokból ötöt si­került értékesíteniük. Ugyanilyen eredményt ért el a Jihlava a Sparta ellen. A ven­déglátók be akarták bizonyíta­ni, hogy a VSŽ-tôi az előző iordulóban elszenvedett vere­ség csupán kisiklás volt és to­vábbra is versenyben akarnak maradni. A jihlava az első har­madban kétgólos előnyt szer­zett, s ez a másodikban meg­tartva az utolsó harmadban be­biztosította győzelmét. A Trenčín zsúfolt lelátók előtt nem tudott megbirkózni a listavezetővel. A Vítkovice kitűnő teljesítményt nyújtott és valamennyi harmadban fe­lülmúlta ellenfelét Teljesen megérdemelten győzött idegen­ben, ezúttal is igazolva, hogy nem véletlenül van az első he­lyen. A Bodéjovice ezúttal máso­dik győzelmét aratta az idény­Az USA és a Szovjetunió A Buenos Aires-i XXIII. sakik- oiimpia élén az USA csapata áll 28,5 ponttal (1 játszma füg­gőben), Magyarországnak 28, a Szovjetuniónak 26,5 (2) pontja van. A női mezőnyben a 4. for­duló után a Szovjetunió együt­tese áll az élen 9 ponttal, meg­előzve Spanyolországot (6) és az NSZK-t (6). A férfi csapatverseny leg­utóbbi fordulójának néhány eredménye: Svédország—Szov­jetunió 1:1 (2), USA—NSZK 2,5:0,5 [1), Izland—Magyaror­szág 1:3, Románia—Jugoszlávia 1,5:2,5. Nők: Jugoszlávia—Szov­jetunió 0.5:1,5 (1), Magyaror­szág—NSZK 1,5:1,5, Spanyolor­szág—Anglia 2:0 (1). Nincs nyertes Az Uj Szó olvasója tippel so­rozat 41. számú szelvényének értélkelésekor telitalálatos nem volt. ben. Az áldozat a Zetor Brnu együltese volt. Végig kiegyen­súlyozott mérkőzésen a Motor otthontartotta mindkét bajnoki pontot. Az utolsó percben a brnói kapust mezőnyjátékossal cserélték fel, de ez sem segí­tett. ‘ |M A bajnokság állasa: 1. Vítkovice 14 11 1 2 67:40 23 2. jihlava 14 92 3 60:29 20 3. Slovan 14 » 1 :i 69:31 19 4. VSŽ 14 7 2 S 56:56 16 tj Kladno 14 63 5 51:49 15 6. Pardubice 13 53 5 43:42 13 7. Litvinov 14 6 1 7 54:56 13 fi Brno 14 6 1 7 42:50 13 u Trenéin 14 43 7 37:57 U 10. Sparta 14 25 7 42:56 9 11. C. Hűdé) 14 24 8 29:53 8 12 Gottwaldov 13 30 32:63 6 Csehszlovák olimpiai csapat—Ruch Chorzow 2:1 (1:1) Az olimpiai labdarúgótorna selejtezőire készülő csehszlovák .együttes tizenegyedik mérkőzé­sét játszotta, s a lengyel ellen­iéi nagyon jelentős játékerői képviselt. A Ruch csapata a lengyel liga jelenlegi másiqduk helyezettje, s mindvégig szívós ellenállást tanúsított. Az első gólt a 9. percben Líčka lőtte, a 30.-ban Wira egyenlített. Szünet után a csehszlovák csapat ak- t lói folyamatosabbak voltak, s a találkozó végeredményét a 65. percben Némec állította be. Ezen a mérkőzésen az olim­piai keret tagjai kivétel nélkül szerepeltek: Caloun (a 46. perc­től Cerveňan) — Kunzo, (Pé- cháőek 46. p.), Mazura, Václa- vífeek, Koubek — Berger (Šru- báŕ 67. p.), Novák, Sreiner (Né­mec 46. p.) — Líčka, Klouéek f Bríza 78. p.), Mráz (Dvoŕák 46. p.). A sportfaMilás hírei A Športka 45. játékhete 1. hú­zásának nyereményei: 1. díj: nincs nyertes. II. díj prémiummal: 2 nyertes á 66 755 korona. II. díj: 84 nyertes á 18 755 korona, III. díj: 4805 nyertes á 400 korona, IV. díj: 95 188 nyertes á 40 korona. A II. húzás nyereményelosztá­sa: I. díj: nincs nyertes, II. díj prémiummal: nincs nyertes, II. díj: 202 nyertes á 6785 korona, III. díj: 7838 nyertes á 235 ko­rona, IV. díj: 119 527 nyertes á 30 korona. A Sazka 45. játékhetének nye­reményei: I. díj: egy nyertes — 138 555 korona, II. díj: 37 nyertes á 5640 korona, III. díj: 898 nyer­tes á 495 korona. A MATES 44.-45. játékhetének nyereményelosztása: I. díj: nincs nyertes, II. díj: 484 nyertes á 2190 korona, III. díj.: 15 012 nyertes á 155 koro­na. Á döntetlenek fordulója az NB l.-ben A magyar NB 1. 11. fordulójában sok volt a döntetlen, s ebből az élen álló csapatok is kivették részüket. A Ferenc­város együttese Szombathelyen csak egy pontot tudott szerez­ni, a Dózsa pedig Csepelen a sírból hozta vissza a mérkőzést, hiszen a vendéglátók az első félidőben már 2:0-ra vezettek. Meglepetésnek számít a sereghajtó Vasas Izzó Videoton elle­ni sima győzelme. Az éllovas Honvéd biztosan verte a Zala­egerszeget és ezzel egy pont előnyre tett szert a Ferencváros­sal szemben. Az arany hokibot A „Gól“ című sporthetilap szerkesztősége a Csehszlovák Jégkorong Szövetség vezetősé­gével karöltve évek óta kiérté­keli a jégkorong liga küzdelme­it, az úgynevezett „arany hoki­bot“ jegyében. Jelenleg a 11. évtolyaomál tartunk, összesen liúsz jégkorong szekértő, első­sorban az I. ligás csapatok ed­zői értékelték a jégkorongozók teljesítményét a liga első ne­gyede után és számításba vet­ték a Rudé právo tornáján mu­tatott teljesítményeket is. A legtöbb pontot Mar ián Šťastný, a Slovan Bratislava csatára szerezte, akit « rang­sorban Martinec (Dukla Jihla­va), és SakaÖ (Slovan Bratisla­va) kapus követ. A rangsor: 1. M. Šťastný 181, 2. Martinec 140, 3. SaikaČ 92, 4. Bubla 69, 5. Cerník 67, 6. llav- líőek 60, 7. Fryfíer 55, 8. Ili na rák 47, 9. J. Noválk 45, 10. Crha 40 pontlal. A második rész értélkelése december 3 án a 22. fordulóval fejeződik be. inkább a vendégek kezdemé­nyeztek. HONVÉD—ZALAEGERSZEG 2:0 (1:0) Góllövök: Weimper, Geiger. Alacsony színvonal, gyenge iram, valamivel rutinosabb, ak­tívabb volt a Honvéd — ez eredményezte a két gól kü­lönbséget. VASAS-TATABÁNYA 2:2 (0:0) Góllövők: Váradi (tizenegyes­ből), Gass, ill. Arany, Schmidt l tizenegyesből). jellemző a mérkőzésre: a Vasas támadott, mégis a Tata­bánya vezetett kétszer is, így aztán a fővárosiaknak örülniük kellett, hogy itthon tudták tar­tani legalább az egyik pontot. RÁBA ETO—'PÉCSI MSC 4:0 10:0) Góllövők: Glázer (2), Pölös- kei, Varga. Az első félidőben is fölény­ben játszott az ETO, de csak a második félidőben sikerült ezt a fölényt gólra váltani. Igaz, ekkor már hengereltek a ha­zaiak.