Új Szó, 1978. május (31. évfolyam, 120-148. szám)

1978-05-15 / 132. szám, hétfő

SZOVJETUNIÓ a jégkorong világbajnoka MUNKATÁRSUNK, TOMI VINCE TELEXJELENTÉSE Bebizonyosodott, hogy szakemberek állították, össze a 44. jégkorong-világbajnokság műsorát, hi­szen csak ax utolsó mérkőzések döntöttek a helyezésekről. Szombaton a végre magukra talált finnek biztosították helyüket a jövő évi világbaj­nokságra is, majd a nyugatnémet csapat az ame­rikaiak ellen igazolta, hogy javnlt a legutóbbi VB óta. Övé lett az ötödik hely. Kanada cwapata újabb találkozóját is megnyerte Svédország ellen és ezzel bronzérmes lelt. Az iga­zi kicsúcsosodást a Szovjetunió—Csehszlovákia mérkőzés hozta. Ez a szovjet együttest találta jobb formában, idegállapotban és mindez az eredményen is megmutatkozott. Szovjetunió—Osetiszlovákia 3:1 (1:0,1:0,1:1) A csehszlovák együttes óriá­si erőbedobással kezdte a já­tékot. Rohamait megtörte, hogy az 5. percben Bubla kétper­ces kisbüntetést kapóit. A szov­jet együttesnek nem súlkerült felhasználnia emberfölényét. A kiegészült csehszlovák csapat tovább rohamozott, és a 15. percben A. Golikov kerül* a felállítás sorsára. Valamive) több, mint egy percet játszott csak ember fölény ben a cseh­szlovák csapat, mert Ismét BubLa került a büntetőpadra. Visszatérése után egy támadás végén lövése a kapufán csat­tant. A 19. percben Baldaris a félpályáról indult, kicsele­zett két védőt és még szabály­talanság árán sem tudták meg­akadályozni, hogy beüsse) a szovjet csapott vezető gólját. Fél perccel az első harmad vége előtt V. Goliikovot állítot­ták ikö. A második harmadban foly­tatódott a drámai küzdelem. A csehszlovák együttes ember­előnyéi netm tudta kihasználni, a 23. percben (kettős kiállítás történt, Augusta és Beljalet- gyňiov ült a büntetőpadra. A 25. percben V. Golikov az üres kapura pattintotta a korongot, azonban Dvorák a gólvonalról ki'tanatlazta. A 26. percben újabb kettős kiállítás követke­zett, Zslu'ktov és Augusta tá­vozott. A 33. percben A. Goli­kov ot állította fel az amerikai játékvezető, azonban nem volt Kanadáé a bronzérem Gyenge színvonalú játékot hozott a harmadik hely sorsát eldöntő svéd—kanadai talál­kozó. Egyik csapatnak sem volt túlságosan sok ereje ah­hoz, hogy megfelelő iramot diktáljon, így a nézők eléggé unalmas, ízgalommentes ko­rongozást láthattak. Csak a profik néhány egyéni alakítá­sa jelentett élénkséget, amikor rámenősségükkel meleg helyze­teket teremtettek Högosta ka­puja előtt. A vezetést a gólerős közép­csatár Dionne szerezte meg egy szerencsés góllal, majd Norbnrg egyenlített ember­előnyből. A 2. percben a ka­pura törő And«r*sont két ka­nadai védő gyötörte, de Ő es­tében Is a hálóba talált. Tizen­két perc múlva Sbarpley egyenlített. Hiába Igyekeztek a svédek, nem tudtak gólt ütni a fig ye lmesen, fog ye lm e zet ten és sportszerűen védekező ka­nadaiaknak, ellenkezőleg, Hi­ckey belőtte az 58 percben a győztes gólt, ami azt jelen­telte, hogy az északiak 1908 óta most térnek haza először érem nélkül. Kanada—Svédország 3:2 (1:1,1:1,1:0) A találkozót 14 000 néző előtt az amerikai Piarcé (Schweiger, Szmirnov) vezette. Kiállítások 3:1, emberelőny ki­használása 0:1. Vélemények — H. Howell: „Az emberi természetből fakad, hogy a legjobb eredményt akarja mindig elérni. Mi is er­re törekedtünk, de a harmadik helyünkkel is nagyon elége­dett vagyok. Tiz év után érmet szereztünk Kanadának. Szép élményekkel távozom e világ, bajnokságról...“ K„ Larsson, a svéd váloga­tott edzője; „Kanada jobb volt az ember ember elleni harc­ban, és megérdemelten nyerte Nem bírtuk végig erővel e vi­lágbajnokságéi ...“ Szovjetunió—Svédország 7:1 (2:0,5:1,0:0) Az első másodpercektől nyilvánvaló volt, hogy a szov­jet válogatott javítani akar gólarányán. Teljes erőbedobás- sal játszott és a második 20 percben döntő csapást: mért az északiakra, akik rosszul ko- rongoztak, kevésszer kerültek gólhelyzetbe, mintha tartalé­kolták volna erejüket a bronz­érmet eldöntő Kanada elleni mérkőzésre. Aström kapus is gyenge napot fogott ki, állító­lag, a játékosok ellenezték, hogy ő védjen, talán ez is be­folyásolta teljesítményüket... Gólütők: Balderis (3), Pet­rov, V. Golikov, Vasziljev, Mi­hailov, ill. Lundberg (büntető, lövésből) — Tretyak Waltin elé dobta az ütőjét-). A talál­kozót 14 000 néző előtt a nyu­gatnémet Kompalla I Schell, Vanhenen) vezette. Kiállítások 1:1, emberelőny kihasználása 0:0. Ä finnek megmenekültek Finnország válogatottja to­vábbra is a VB „A^-csoportjá- naik a tagja maradt, miután fö­lényes győzelmet aratott az újonc NDK együttese ellen. A finnek vezető gólja után az NDK-beliek veszélyeztettek, fö­lényben is játszottak, de a nagy gólhelyzeteket sem tud­ták értékesíteni, csak a 19. percben találtaik a hálóba. A rutinosabb finnek szinte min­den helyzetüket kihasználták és megpecsételődött az újonc Finnország—NDK 7:2 (3:1,4:0.0:1) Gólütők: Tamminen (2), Rau- tianinen (2), Peltonen, Rauta- kallio, Routsalainen, illetve Stasche és Bielas. A találko­zót a csehszlovák Šubrt Km (Szmirnov, Exner) vezette. A csoport másiik mérkőzésén az NSZK taktikailag érett játé- 1978. kának köszönheti sikerét az V. 15. amerikaiak ellen. Az USA fö­lényben játszott, ám a nyugat­német ellentámadások rendre gólokkal végződtek. Ezzel a győzelmével az NSZK váloga­tottja megszerezte az ötödik helyet, Rampf edző tippje te- hát valóra vált. NSZK—USA 8:4 (2:1,1:1, 5:2) Gólütők: Kiihnhackel (2), Kühl (3), ill. Fidler, Debol, Philipp (2), Hinterstocker, Aevas és Warner. elég átütőerő a csehszlovák támadásokban. A 37. percben V. Golikov került a büntető­padra. Hlinkáék erőtlenül mo­zogtak és a 38. percben a Szovjetunió megszerezte máso­dik gólját. A védők súlyosan hibáztak és Mihajlov átadásá­ból Petrov ütött gólt. A .40. percben Bublát kiállították. Mintegy fél perccel a harmad vége előtt Martinec egy át­adással kiugrott, egyedül tört kapura, de a helyzetet ezúttal sem sikerült kihasználnia. Az utolsó harmadban a cseh­szlovák együttes már fáradt benyomást keltett, ennek elle­nére rendületlenül küzdöttek a fiúk. A 47. percben villám­gyors mintaszerű szovjet táma­dás futott végig a pályán éá A. Golikov átadásából V. Goli­kov beütötte a harmadik gólt. Cigpnkov nem sokkal később a kiállítás sorsára jutott és a csehszlovák emberfölény utolsó másodperceiben Hlinka szépí­tett. A mérkőzés hátralevő ré­szében elkeseredetten rohamu­kéit a csehszlovák csapat, de az eredmény nem változott. HI! Stars Száztizennyolc újságíró adta le szavazatát a világbajnok­ság eszményi válogatottjára. Szerintük -a csapat a követke­ző: Holefiek (79 szavazat) — Bubi#* (29), Fetiszov (69) — Malcev (23), Hlinka (58), Ka- puaztyin (60). A gyengébb csoport vég­eredménye: 5. NSZK 10 3 3 4 35:43 9 6. USA 10 2 2 6 38:58 6 7.Finnország 10 2 2 6 37:44 6 8. NDK 10 1 3 6 20:57 5 / Ökölvívó VB Hornok befejezte Belgrádban folytatódott az ökölvívó-világbajnokság. A lég­súlyban a csehszlovák Václav Horflák pontozásos vereséget szenvedett a lengyel Srednicki- tél. Ebben a súlycsoportban a magyar Orbán pontozással bi­zonyult jobbnak a spanyol Lla- teleirnél, a szovjet Mihajlov ki­ütéssel győzött a thaiföldi Fimpawan ellen. * Rióba repültek A csehszlovák labdarúgó-vá­logatott keretének tagjai szom­baton találkoztak Prágában, ahonnan tegnap 17.30 órakor indult repülőgépük, amely Pá­rizst érintve Rio de Janeiróba tartott. Rióban szerdán helyi idő szerint 21.00 órakor kerül sor a Brazília—Csehszlovákia barátságos mérkőzésre. Szinte az utolsó pillanatban kellett a kereten változtan^ Panenka ligatalálkozón megsé­rült, helyére GajdüSek került. A brazil—svéd portyán a kö­vetkező játékosok vesznek részt: Hruška, Netolička, Bar- moŠ, Oobiáš, Gndruš, Fiala, Gőgh, JarüSek, Bilský, Rótt, GajdüSek, Kozák, Masný, Krou­pa, Nehoda. SPORTHÍRADÓ • A kenyai Henry Rono, az idei atlétikai idény nagy fel­fedezettje, az amerikai Seatt- le-ban rendezett versenyen 8:05,4 percre javította a 3000 méteres akadályfutás világcsú­csát. Az eddigi rekordot a svéd Gärderud tartotta 8:08,02 perc­cel. • Az NSZK-beli Göttingen- ben rendezett nemzetközi atlé­tikai versenyen a női súlylö­kést a csehszlovák Helena Fi­bingerová nyerte 21,41 méter­rel a hazai Wilms 18,94 m előtt. További eredmények — fél fi gerely hajítás: Weissing 86,58, 3000 m: Fleschen 7:55,4, férfi diszkoszvetés: Nru (mind nyugatnémet) 62,12 m. Bohuslav Chňoupek hazautazott Ausztriából Hasznos látogatás (ČSTK) — Bohuslav Chňou­pek, a Csehszlovák Szocialista Köztársaság külügyminisztere szombaton befejezte háromna­pos hivatalos ausztriai látoga­tását. Elutazása előtt Felső- Ausztria egyes központjait te­kintette meg, ahová elkísérte őt Willibald Pahr osztrák kül­ügyminiszter, Milan Kadnár, Csehszlovákia bécsi és Hans Pasch, Ausztria prágai nagykö­vete. Rövid felső-ausztriai látoga­tását befejezve Bohuslav Chňoupek szombaton hazauta­zott Ausztriából. Búcsúztatásán ott volt Willibald Pahr, Milan Kadnár és Hans Pasch, vala­mint más hivatalos személyi­ségek. Az osztrák sajtó nagy ter­jedelemben foglalkozik a lá­togatásról kiadott közlemény­nyel. A Die Presse című napi­lap többek között megállapít­ja, hogy a két ország közötti együttműködés terén még szá­mos kihasználatlan lehetőség kínálkozik. A Volksstimme, Ausztria Kommunista Pártja Központi Bizottságának lapja bőven ismerteti olvasóival a közlemény tartalmát. Bohuslav Chňoupek hazatér* tekor kijelentette a CSTK és a Csehszlovák Televízió tudó­sítóinak, hogy a látogatás cél­ja a kétoldalú kapcsolatok to­vábbfejlesztésének megalapo- zása volt. A felek kicserélték nézetüket a nemzetközi hely­zet időszerű kérdéseiről az ENSZ-nek a leszerelésről sor­ra kerülő ülésével, a két or­szág államférfiad első hivatalos látogatásának előkészítésével, a miniszterelnökök munkata­lálkozásának, valamint az osztrák parlamenti küldöttség első csehszlovákiai látogatásá­nak előkészületeivel kapcso­latiján. A látogatás jelentős ösztön­zést adott a helsinki értekez­let Záróokmányának szellemé­ben a kölcsönös kapcsolatok fejlesztéséhez. Tanácskoztak a svájci kommunisták A társadalmi reformokért és a békéért harcolnak (ČSTK) — Genfben szomba­ton megkezdődött a Svájci Munkapárt XI. kongresszusa, amely ma fejezi be munkáját. A tanácskozáson 150 küldött és 14 testvérpárt képviselője van jelen. A CSKP KB küldött­ségét Vasil Bejda, a Központi Bizottság osztályvezetője ve­zeti. A tanácsik9zás előterében az ország politikai és gazdasági helyzete, továbbá a pártmunka és a párt új szerveinek meg­választása szerepel. Jean Vincent elnöki megnyi­tója után Armand Magnin, a politikai bizottság tagja, a Köz­ponti Bizottság titkára terjesz­tette elő a párt Központi Bi­zottságának jelentését. Többek között megállapítja, hogy az 1974. évi X. kongresszus óta az országot súlyos gazdasági válság érte, amely nemcsak gazdasági, hanem ideológiai, politikai és erkölcsi téren egy­aránt megmutatkozik. Mindez a dolgozók, az egész lakosság életszínvonalának romlását idézte elő. A Központi Bizottság jelen­tése hangsúlyozza, hogy a béke megvédése, a nemzetközi együttműködés fejlesztése, a demokrácia elmélyítése és a társadalmi haladás meggyorsí* tása szorosan összefügg a párt lankadatlan harcában. Külpo­litikai téren mindenekelőtt a lázas fegyverkezés meggátlásá- ra, a neutronbomba gyártásán nak betiltására, az általános leszerelés megvalósítására és a haladó demokratikus erők harcának fokozására szólít fel-. Az SZKP Központi Bizottsága külön üzenetet küldött a kong. resszus küldötteinek, amelyben a szovjet kommunisták üdvöz­letét tolmácsolva további sike­reket kívánnak a Svájci Mun­kapárt vezette dolgozók har­cához. A kongresszus tegnap vitával folytatta munkáját. Gyászmise Aldo Moro emlékére Bizalmi szavazás a parlamentben (ČSTK) — Magas rangú olasz állami tisztségviselők, a politikai pártok, VI. Pál pápa és több mint száz külföldi vendég részvételével Rómában gyászmisét tartottak a meggyil­kolt Aldo Moro emlékére. A Moro-család tagjai nem vettek részt a gyászszertartáson. A kereszténydemokrata párt meg­gyilkolt elnökét a legközeleb­bi hozzátartozóinak sürgetésére már szerdán a Rómától 50 ki­lométerre levő Tiberin falucs­ka Temetőjében örök nyugalom­ra helyezték. VI. Pál pápa részvétele a gyászszertartáson rendkívül szokatlan és kivételes ese­ménynek számít. Eddig nem fordult elő, hogy a pápa a Va­tikánon kívül részt vett volna gyászszertartáson. Az egyházfő gesztusát politikailag a keresz­ténydemokrata párt iránti po­litikai támogatásnak minősítik a Moro-ügyben tanúsított ma­gatartásáért. Moro halála után az olasz belpolitikai élet továbbra is válságos jeleket mutat. A bel­ügyminiszter lemondása után most Andreotti miniszterelnök vetette fel a bizalmi kérdést egy a terrorizmus ellen hozan­dó új törvény megszavazása során. Szavazásra holnap ke* rül sor. Etiópia megvédi forradalmát Emlékművet állítanak az elesett forradalmároknak (ČSTK) — Etiópia tömegei készek megvédeni a forrada­lom vívmányait, és minden ál­dozatot meghoznak a szabad­ság eszméi és az új igazságos társadalom felépítése érdeké­ben — jelentette ki Mengisztu Hailé Mariam, Etiópia ideigle­nes katonai és kormányzó ta­nácsának elnöke. A haza függetlenségéért és területi sérthetetlenségéért fo­lyó harcokban elesett hősök emlékére állított emlékmű alapkőletételekor többek között kijelentette, Etiópia dolgozój méltó folytatói lesznek dicső forradalmi hagyományainak. A továbbiakban kiemelte: országa következetesen harcol az impe­rializmus, a faji megkülönböz­tetés a gyarmatosítás minden megnyilvánulása ellen. Amikor az etióp államférfi a Szomália részéről újból meg­nyilvánuló ellenáéges magatar­tásról beszélt, leszögezte, hogy Szomáliában továbbra is egyip­tomi katonai tanácsadók és más idegen katonai személyzet szervezi az Etiópia-eilenes megmozdulásokat. Szólt egyes reakciós arab országok gálád mesterkedéseiről, amelyek az etiópiai belső reakcióra támasz- kodva különböző megtorláso* kát készítenek elő. Az Afrika szarvában kiala­kult általános politikai és ka. tonai helyzetről szólva ki­emelte, hogy tartós békére csak akkor lehet számítani, ha valamennyi állam lemond a más államok elleni területi igényeiről. Befejezésül elisme­rő szavakkal szólt a szocia­lista országok, elsősorban a Szovjetunió és Kuba önzetlen segítségéről az etiópiai fórra* dalom megvédésében. ECEVIT török miniszterelnök kétnapos hivatalos bonni láto­gatása után Londonba utazott, ahol Callaghan miniszterelnök­kel tárgyal, különös tekintet­tel az amerikai szenátus dön­tésére, hogy nem oldotta fel a Törökországba irányuló ame­rikai fegyverszállításl embar* gót.