Új Szó, 1977. augusztus (30. évfolyam, 210-240. szám)

1977-08-01 / 210. szám, hétfő

Csehszlovák sikerek az Inter Kupában A labdarúgó csapatok hagyományos nyári vetélkedőjében szép sikereket könyvelhet el a csehszlovák labdarúgás: Négy csapat, a bratislavai Inter és a Slovan, a Trenčín, valamint a prágai Slávia csoportelső lett, csupán a Zbrojovka Brno szorult a második helyre. 2. Standard Lüttich 6 3 1 2 8:9 7 3. Twente Enschede 6 3 ü 3 13:13 B 4. Maccabi Tel Aviv 6 114 10:15 3 A kőt- bratislavai csapat már korábban befejezte mérkőzé­seit és így az Inter Kupa utol­só fordulójában csak a továb­bi három csehszlovák résztve­vő lépett a pályára. A mérleg: két győzelem és egy értékes, idegenben kiharcolt döntetlen, amit a Slávia őrt el az erős Légia Varsava ellen. TRENČÍN—LILLESTRÜM SC 5:1 (3:1). Trenčín, 30UU néző, játékve­zető Jursa. CóHövök: Osokol 3, Ančic, Gajdňšek, illetve Runé Ilansen (tizenegyesből). Az Inter Kupa 7. csoportjá­nak utolsó mérkőzése a ven­déglátók megérdemelt nagyará­nyú győzelmet arattak, a nor­vég bajnokcsapat ellen. Ez a nagyarányú győzelem tette le­hetővé a számukra, hogy jobb gólaránnyal megelőzzék a Zag- lebie Szosznowiecet. AUSTRIA SALZBURG—ZBRO­JOVKA BRNO 1:2 (0:1). Salzburg, 3000 néző. Góllö­vők. Libuda tizenegyesből, il­letve Pešice és Kroupa. A brnóiak jó játékkal fejez­ték be szereplésüket az Inter Kupában. Az egész mérkőzés alatt gyorsabbak, technikásab- bak voltak. Az osztrákok ez­zel szemben túlságosan bonyo­lultan, körülményesen Játszot­tak. A vendégek már a 11. perc­ben vezetéshez jutottak Pešice révén. Majd a 75. percben Krou­pa növelte előnyüket. Csupán két perccel a mérkőzés befeje­zése előtt szépített büntető rú­gásból a Salzburg. A brnói csapatban Pešice, Pospíšil, Kroupa és Hajský volt a leg­jobb, az Austria csapatában Rettensteiner kapus és a véde­lemben Winklbauer nyújtott át­lagon felüli teljesítményt. LÉGIA VARSAVA—SLA VIA PRA­HA 2:2 (0:2). Varsó, 18 000 néző. Góllövők: Deyna 2 (egyet tizenegyesből), illetve Jebavý és Peter Herda. A csoport döntő mérkőzésén a Slávia e döntetlennel kihar­colta a csoportelsőséget. A varsóiak csalódást okoztak szurkolóiknak, mert elszalasz- tották a már várt győzelmet. Az Inter Kupa 5. csoportjában a prágaiak különösen az első 45 percben voltak jobbak, és fölényüket két góllal is kifeje­zésre juttatták. A 17. percben Jebavý jól kihasználta a len­gyel védelem megingását, és a 45. percben Petr Herda bom­baerejű szabadrúgása kötött ki Sobieski hálójában. A második félidőben a Slávia érthetően védelembe vonult, és elvesztet­te a nézők rokonszenvét. A varsóiak, akik a szünetig csak kétszer veszélyeztették komo­lyabban Zlámal kapuját, ma* gukra találtak, de a győzelem­re már nem futotta erejükből, nehezen tudták áttörni a Slá­via kemény védelmét. Az Inter Kupa további ered­ményei: Halmstad BK—Vojvodina No­vi Sad 3:1 (1:1). Landskrona—Young Boys Bern 2:1 (0:0). Aalborg—östers Växjö 1:3 (0:0). SC Amsterdam—Maccabi Jaf­fa 3:1 (1:0). Linzer ASK—Zaglebie Sos- nowiecz 1:3 (1:1). Slávia Szófia—Grasshoppers Zürich 2:1 (0:1). Ruch Chorzow—Frani Kop­penhága 2:1 (1:1). Pogoii Stetin—Chenois Genf 6:1 (1:0). FC Zürich—Swarovszki Inns­bruck 1:2 (0:1). FC Rijeka—Grazer AK 1:1 (0:0). BK 1903 Koppenhága—Admi- ra Wacker 1:1 (1:1). Sturm Graz—BK Koppenhága 5:2 (4:1). Twente Enschede—Standard Lüttich 3:2 (1:1). Az Inter Kupa 1977 végered­ménye: 1. csoport: 1. Vojvodina N. Sad 6 3 12 14:10 7 2. Halmstad BK 6 2 3 1 10:8 7 3. FC Amsterdam 6 1 3 2 9:9 5 4. Maccabi Jafi i 6 2 1 3 9:15 5 2. csoport: 1. MSV Duisburg 6 3 2 1 13:7 8 3. csoport: 1. Inter Bratislava 6 4 11 18:11 9 2. Eintracht Franki. 6 2 3 1 13:8 7 3. Wacker Innsbruck 6 2 2 2 10:10 6 4. FC Zürich 6 1 0 5 4:16 2 4. csoport: 1. Slávia Szollá 2. FF Malmö 3. Hamburger SVV 4. Grasshoppers 6 50 1 13:7 10 6 3 2 1 12:4 8 62 13 11:15 5 6 0 1 5 5:15 1 5. csoport: 1. Slávia Praha 6 4 2 0 23:8 10 2. Légia Varsava 6 3 3 0 11:6 9 3. Young Boys Bern 6 114 8:16 3 4. Landskrona 6 1 0 5 7:19 2 6. csoport: 1. Frem Koppenhága 6 4 11 16:4 9 2. Ruch Chorzov 6 4 0 2 14:8 8 3. FC Rieka 6 2 2 2 10:8 6 4. Grazer AK 6 0 15 1:21 1 7. csoport: 1. Jed. Trenčín 6 5 0 1 18:6 10 2. Zagl. Sosnowiecz 6 5 0 1 13:4 10 3. Lilleström 6 1 0 5 5:15 2 1. Linzer ASK 6 1 0 5 4:15 2 8. csoport: 1. Slovan Bratislava 6 4 11 16:8 9 2. Hertha BSC 6 3 2 1 6:2 8 3. 1903 Koppenhága 6 0 4 2 4:7 4 4. Wacker Bécs 6 0 3 3 4:13 3 9. csoport: 1. Üsters Växjö 6 4 2 0 13:7 10 2. Brno 6 4 0 2 14:9 8 3. Austria Salzburg 6 0 3 3 5:9 3 4. Aalborg 6 0 3 3 6:13 3 10. csoport: 1. Pogoň Stetin 2. KB Koppenhága 3. Sturm Graz 4. Chenois Genf 6 3 3 0 11:4 9 6 14 1 8:11 6 6 12 3 10:6 5 6 2 1 3 3:12 4 A szerencsésebb csapat győzött Szlovákia fővárosában befejeződött a szocialista országok termelőszövetkezetei női kézilabda csapatainak hatodik nem­zetközi spartakiád tornája. A győzelmet a Štart Bratislava, a tavalyi csehszlovák bajnok szerezte meg. Az elsőség sorsát el­döntő találkozón kétgólos győzelmet aratott a budapesti Spartacus előtt. A torna elsőséget eldöntő ta­lálkozó ideges légkörben zaj­lott le és mindkét együttes so­kat szabálytalankodott. A ven­dégcsapat játékosai úgyszólván végig kezdeményezőbben ját­szottak. Ok irányították a játék iramát és vezettek. Még a 46. percben 10:9 volt a javukra, azonban ezután a mérkőzés utolsó peroeiben saját kapujuk előterében többször durváskod- tak és ezért a játékvezetők büntetődobásokat ítéltek. A ha­zai lányok értékesítették őket, kiegyenlítettek és Fortuna se­KÜLFÖLDI LABDARÚGÁS Inter — Nantes 3:0 (2:0) Az Inter Bratislava labdarú­gói kellemes meglepetést sze­reztek Nantesban, a helyi együttes elleni háromgólos győ­zelemmel. A 3000 néző előtt le­játszott mérkőzésen az első ne­gyedóra eltelte után az Inter játékosai átvették a kezdemé­nyezést és szebbnél szebb tá­madásokat vezettek az ellenfél kapuja ellen. A 30. percben Le­vický beívelését Sajánek fejel­te a hálóba. Kilenc perccel ké­sőbb Novolný lőtte a vendég­csapat második gólját. A szü­net után nyomasztóvá vált az Inter fölénye és ennek eredmé­nyeként megszületett a harma­dik gól. Levický lefutotta a vé­dőket és pontos beadását Šajá- nek a hazai csapat üres kapu­jába továbbította. A Nyugat-Európában portyá- zó Bohemians gól nélküli dön­tetlent ért el az FC Volendan csapatával szemben. A holland labdarúgó liga újonca volt az együttes eddigi legnehezebb el­lenfele. A hollandok kemény brit labdarúgást játszottak, nagy iramot diktáltak, az egész pályán emberfogást alkalmaz­tak és 16-osuk előtt határozot­tan romboltak. A Bohemians játékosai több góllal kecsegtető helyzetet hagytak kihasználat­lanul. Ebben része volt annak is, hogy ragyogóan védett a hazaiak kapusa, aki már szere­pelt a 21-éven aluli holland válogatottban is. A Bohemians- ban ezúttal mutatkozott be elő­ször a Dobiáš—Panenka—Bičov- ský középpályássor, amely jól összeismerkedett a 90 p. alatt. Dobiäš nagy területen játszott. Bičovský játéka kellemes meg­lepetés volt, Paneukának nem sikerült az akciók befejezése. A találkozónak 6000 nézője volt. Újabb mérkőzést játszott a Német Szövetségi Köztársaság­ban a prágai Dukla. Vormsban a helyi együttes ellen lépett pályára és a találkozó 2:2 dön­tetlennel ért véget. A félidőben még a csehszlovák csapat ve­zetett 2:1 arányban. A Lengyel Labdarúgó Liga második fordulóiának eredmé­nyeiből: Stal Mielec—Nidzew Lodzs 0:0, Szombierki Bytom —Polonia Bytom 1:0, Gornik Zabrze—Wisla Krakkó 2:3, LKS Lodzs—Lech Poznan 3:0. A Hollandiában szereplő Bu­karesti Dinamó barátságos mér­kőzést játszott az NAC Drezda csapatával. A találkozón nem született gól. gítségével a győzelmet is meg­szerezték. A harmadik helyért vívott küzdelemben a taktikailag fej­lettebb és nyugodtabb Vointa győzött, amely az első perctől az utolsóig vezetett. Az utolsó másodpercekben a bolgár lá­nyok kihagytak egy hétméte­rest. Közepes színvonalú talál­kozón a jobbik együttes győ­zött, amelynek színeiben egy román válogatott is játszott. Štart Bratislava—Budapesti Spartacus 12:10 (5:7). Góldobók: Matisová 6, Suchá 3, Fančovičo- vá 2, Wolfová, illetve Maros 4, Balogh 3, Nyári, Agócs és Si­mon 1—1. Vointa Bukarest—Kooperátor Szófia 17:15 (10:6). Góldobók: Widlarz 7, Kovács 5, Istók 3, Cirtoaia és Varga 1—1, illetve Bojanova 10, Stefaova és Tacs- kova 2—2, Gyelova 1. A torna legeredményesebb góldobója a budapesti Simon volt, aki tizenhétszer talált az ellenfél hálójába. A szófiai Bo- lanova 16 *és a hazai Matisová 14 gólt dobott. A legjobb ka­pus címet Magulová (Štart Bra­tislavai érdemelte ki. A torna végállása 1. Start Bratislava 3 3 0 0 52:26 6 1. Bp. Spartacus 3 2 0 1 49:32 4 3. Vointa Bukarest 3 1 0 2 30:49 2 4. Kooperál. Szófia 3 0 0 3 38:62 0 A Szovjetunió atlétikai bajnoksúgun Borzov olimpiai bajnok nyerte a 100 és 200 méteres síkfutás aranyérmét. Felvételünkön Bnrzov a 100 méteres döntő céljában. (ČSTK felvétele) Egy csúcs és más semmi Moszkvában befejeződtek a Szov; ‘(unió atlétikai bajnoksá­gának küzdelmei. A rendezvényen mindössze egy új szovjet csúcs született: Marina Szidorovának a 400 m-en a Szovjet« unió női atlétái közül elsőként sikerült 51 mp alatt abszol­válni ezt a távot. Időeredménye: 5d,R8 mp volt. Szidorova a 200 m-es síkfutásban is bajnok lett, 22,81 mp-el. A kijeviek kiválósága Valerij Borzov, szintén két számban győzött: elő­ször: 100 m-en 10,41 és utána 200 m-en 20,81 mp alatt. Győzött az olimpiai bajnok Tatjana Kazankina is, aki 1500 m-en 4:04,2 perccel bizonyult a legjobbnak. Sikerét 800 m-en nem sikerült megismételnie. Megelőzte őt a 19-éves Svetlana Stirkina, aki 1:58,73 perces idővel ért a célba. Nem jött ki a lépése egy másik olimpiai bajnoknak, Jurij Szedihnek sem, aki csak negyedik lett a kalapácsvetésben. A bajnoki címet Alekszander Kozlov sze­rezte meg 75,70 m-es teljesít­ménnyel. Az utolsó napi eredmények­ből — 1500 m 1. Ponomarjov 3:40,2 p, 4X100 m váltó: 1. Uk­rajna (Borzovval) 39,93 mp. Magasugrás: 1. Grigorjev 223, 2. Andrejev 221, 3. Szenzsukov 218 cm-el. — Vlagyimir Jas­csenko a 18 éves világcsúcstar­tó aki az augusztus derekán Donyeckban sorra kerülő Juni­or Európa bajnokságra készül, nem állt rajthoz. Hármasugrás: 1. Piszkulin 16,92 m. 20 km-es gyaloglás: 1. Szolomin 1:28:15 óra. Kalapácsvetés: 1. Kozlov 75,70 m. Nők: 1500 in: 1. Kazankina 4:04,2, 2. Bragina 4:07,0, 4X100 m-es váltó: 1. Moszkva 44,13 mp, 4 X 400 m váltó: 1. Moszkva 3:28,1 mp, Magasugrás: 1. Slah- tová 187 cm. Siennében a sok nagy név ellenére nem hozott csúcsered­ményeket a nemzetközi atléti­kai viadal. Még a legérdeke­sebb az olasz Mennea és az amerikai Riddick párharca volt, a 100 m-es síkfutásban. A 10 km-es futás világbajnoka a kenyai Kimoubwa 5000 m-en csak második lett az olasz Zarcone mögött. Egynéhány eredmény — 100 m: 1. Mennea (olasz) 10,29, 2. Riddick (amerikai) 10,29, 3. Williams (amerikai) 10,40. 5QU0 m: 1. Salcone (olasz) 13:51,3, 2. Kimombwa (kenyai) 13:56,00, 3. Favat (olasz) 13:58,5. 400 in: 1. Smith (amerikai) 46,50. Nők: 1500 m: 1. Bruns (NSZK- beli) 4:08,66, 2. Liebing (NDK- beli) 4:15,70. 100 m: 1. Gottig- lieri (olasz) 11:68. A kedvezőtlen időjárás az angliai Gattesheageben is be­folyásolta az atlétikai verseny eredményeit. Ennek ellenére kifűnő teljesítményt nyújtott Capes a súlylökésben, a rövid­távú gátfutó, akik között rajt­hoz állt a sérüléséből felépült Pascoe Is. Néhány eredmény: 200 m női síkfutás: Boyle (ausztrál) 23,6, 200 m férfiak: Edwards (ame­rikai) 20,9, férfi salylökés: 1. Capes (angol) 20,57, 2. Schmock (amerikai) 20,04, 800 m fér­fiak: 1. Enyea (amerikai) 1:47,3, 2. Coe (angol) 1:47,4. 3000 m-es akadályfutás: 1. Tu­ra (etióp) 8:21,0, 2. Glans (svéd) 8:29,1, 400 m gát: 1. Andrews (amerikai) 49,7, 2. King (amerikai) 49,8, 3. Pascoe (angol) 51,4, egy mérföld: 1. Walker (új-zélandi) 3:56,6, 5000 m: Yifter (etióp) 13:20,6, 400 m nők: 1. Hartley 51,50, 2. £1- ber 52,4, 3. Kennedy (mind an­gol) 52,9. Rúdugrás: Jessee (amerikai) 550 cm. # * * Bukarestben kitűnő idővel 8:45,8 perccel nyerte Mereses- cu a 3000 m-es női síkfutást. • • * Bydgoszban folyik Lengyelor­szág atlétikai bajnoksága. Né­hány eredmény: nők: 100 m: Bobucká 11,54, gerely: Blekacz- ková 59,14, 3000 méter: Soko- lowská 9:07,1, férfiak: súlylö­kés: Komar 20,24, kalapácsve­tés: Liubejewszki 70,36. GYŐZTEK AZ EURÓPAIAK Budapesten a Pannónia Kupáért folyó nemzetközi súlyemelő versennyel párhuzamosan folyt Európa és Amerika súlyemelői­nek versenye. A régi kontinens „nehéz emberei“ 18:12 arány­ban győztek. A csehszlovák Steiger a Pannónia Kupában a 110 kg-os súlycsoportban 310 kg-os eredménnyel a negyedik lett. Eredmények: 82 és fél kg-ig: 1. Besszonov (szovjet) 355 kg, 2. Baczako (magyar) 350, 3. Blasche (NDK-beli) 315 kg. Az Európa—Amerika verse­nyen 75 kg-ig: Vartanjan (szov­jet 342,5 kg, a kubai Gonzales nem emelte fel az alapsúlyt. 82,5 kg-ig Baczako (magyar) 350 kg, Castell (kubai) 302,5 kg. SAKK Genfben a Portisch—Szpassz­kij sakkvilágbajnok jelölti elő­döntő párosmérkőzés 10. játsz­mája a 26. lépésben döntetlenül végződött. Az eredmény így 5:5-re alakult. A páros össze­csapásban most egyhetes szü­net következik. Portisch ugyan­is bejelentette, fáradtnak érzi magát, ellenfele beleegyezett a halasztásba, s így legközelebb augusztus 5-én, pénteken ülnek az asztalhoz. # * # Budapesten a harmadik Tungsram nemzetközi sakkver­seny második fordulója után a szovjet Bronstejn vezet 2 pont­tal. Másfél pontja van a cseh­szlovák Filipnek, a magyar Csongnak és Pintérnek. Filip csehszlovák nagymester meg­nyerte az első fordulóban füg­gőben maradt játszmáját az an­gol Blackstock ellen, a máso­dik fordulóban pedig döntetle­nül játszott a kolumbiai Castró- val. A verseny érdekessége a világbajnoknő Nona Gaprindas- vili részvétele. 90 kg-ig — Pannónia Kupa: 1. Antalovics .(magyar) 350 kg, 2. Illiadis (görög) 345 kg, 3. Korusiewicz (lengyel) 332,5 kg. Európa—Amerika: Blanco (ku­bai) 330 kg. A szovjet Sajdula- jev nem emelte fel az alap­súlyt. 100 kg-ig 1. Niedwiczki (len­gyel 1 347,5 kg, 2. Varga (ma­gyar) 345 kg, 3. Langford (an­gol) 332,5 kg. Európa—Ameri­ka: 1. Correa (kubai) 315 kg. a szovjet Kozlov nem emelte fel az alapsúlyt. 115 kg-ig: 1. Szeme rdzsiev (bolgár) 360 kg. 2. Hrutkowski (lengyel) 345 kg, 3. Mendez (kubai) 325 kg, 4. Steiger (csehszlovák) 310 kg. Európa —Amerika: Smerdzsiev (bol-" gár) 360 kg, Mendez (kubai) 325 kg. 100 kg-on felül: jenalgyiev (szovjet) 432,5 kg, 2. Placskov (bolgár) 392,5 kg, 3. Walker (amerikai) 350 kg. Európa— Amerika: Placskov (bolgár] 395,5 kg. A kubai Bernal nem emelte fel az alapsúlyt. 1977. VIII. 1. 6