Új Szó, 1977. május (30. évfolyam, 120-148. szám)

1977-05-10 / 127. szám, kedd

3 0151 1977- V. 10. 7 Szovjet sikerek a Békeversenven Az idöfutamot Pikkuus nyerte 0 A II. szakasz Averin diadalát hozta £ Az időjárás ezúttal sem volt kegyes Varsóban 19 ország 114 kerékpárosának részvételével megkezdődött a jubileumi 30. Bé- beverseny. A szovjet kerékpárosok franciaor­szági sorozatos győzelmeik után az idei Bé­keverseny első két szakaszán is megerősítet­ték, hogy jól felkészültek a nagy seregszem­lére. Az NDK és Lengyelország versenyzői is |6 formában vannak és a csehszlovák váloga­tottakkal együtt mindé* bizonnyal nagy harcot folytatnak majd csapatversenyben a dobogóra jutásért. A Békeverseny első napján X'arsóban 28 kilométeres egyé­ni idöfutamban mérték össze gyorsaságukat a kerékpározók. A leggyorsabbnak a 23 éves szovjet Aavo Pikkuus bizonyult 38:27 perces idejével és meg­érdemelten győzött a lengyel Mytnik előtt, aki hazai tere­pen 4 rtíűsodperccel lassúbb volt. A harmadik helyet ismét szovjet versenyző, Vlagyimir Oszokin szerezte meg. A hat­tagú csehszlovák együttesből Jirí Skoda nyújtotta a legjobb teljesítményt, aki a 12. lett. Az időjárás ezúttal sem fo­gadta kegyeibe a versenyző­ket, amikor erős széllel kísért hideg időben 90 másodpercen­ként elindították a résztvevő­Davis Kupa Románia— Csehszlovákia 3:1 Bukarestben kevés siker kísérte a csehszlovák teniszezők szerep­lését a Davis Kupa újjab forduló­jában. Az első nap után 1:1 volt a mérkőzés állása. Kodeš a várako­zásnak megfelelően 2:6, 6:2, 6:2 6:3 arányban győzött a fiatal Haradau ellen, majd a folytatásban a Hfe- bec—Nastase találkozó 2:6, 0:1, állásnál a csehszlovák csapat ka­pitányának. Antonín Bolardtnak közbeavatkozására félbemaradt. A csehszlovák kapitány Hfebecet a játékvezető sorozatos téves ítélete elleni tiltakozásul visszahívta a további küzdelemből. A szabályok értelmében a mérkőzést a román versenyző nyerte. A folytatásban a párosok küz­delmében a hazaiak Nastace, T1« riac kettőse fölényes 6:1, 6:3, 6r2 arányú győzelmet aratott a Kodeš, Hrebec pár ellen. Az utolosó napon Nastase 6:2, 6:2, 6:4 arányban diadalmaskodott Kodeš ellen, a Haradau—Hrebec találkozót 1:6, 6:3-as állásnál es5 miatt félbeszakították. További Davis Kupa-eredmények: Svédország—Ausztria 5:0, Francia- ország—Lengyelország 5:0, Spa­nyolország—Jugoszlávia 4:1. két. Az időfutam nagy esélye­sei, a szovjet kerékpárosok ele­get tettek a hozzájuk fűzött várakozásnak. Először Oszokin hívta fel magára a figyelmet ragyogó idejével, majd Pikkuus került a lista élére. A nézők óriási lelkesedéssel biztatták az időfutam lengyel specialistáját, Mytniket, aki mindent kiadott magából, de így is csak a má­sodik helyre futotta erejéből. Csehszlovákia képviselői kö­zül a két újonc, Jirí Škoda és Michal Klasa nyújtotta a leg­jobb teljesítményt. Az időfutam sorrendje: 1. Pikkuus 38:27, 2. Mytnik 38:31, 3. Oszokin 38:35, 4. Petermann 38:55, 5. Drogan 39:12, 6. Lau- ke 39:24, 7. Schmeister 39:28, 8. Hartniek (mind NDK-beli) 39:30, 9. Filipson (svéd) 39:33, 10. Lang (lengyel) 39:46 p. ...12. Škoda, 15. Klasa, 17. Mo- ravec. Csapatverseny: 1. Szovjetunió 1:56:24, 2. NDK 1:57:31, 3. Lengyelország 1:58:21, 4. Cseh­szlovákia 2:00:17 óra. Vasárnap a II. szakaszra ke­rült sor. Varsóból Lodzba ke­rekeztek a versenyzők. A 133 kilométeres táv után a befutó a következőképpen alakult: 1. Averin, 2. Pikkuus (mindkettő szovjet), 3. Bino (olasz). Országos ökölvívó-bajnokság Karlovy Varyban befejeződtek az idei országos ökölvívó bajnokság küzdelmei. A legsikeresebben a Dukla Olomouc versenyzői szere­peltek, öt bajnoki címet szereztek. A tavalyi bajnokok közül Maron, T. Sztojka, Záček és Pusztai véd­ték meg elsőségüket. A döntők eredményei: 48 kg-ig: Horňák (Ostí nad La­bem) pontozással győzött a tavalyi bajnok Tessényi (OSP Galanta) el­len. 51 kg-ig: Maron (Du. Olo­mouc) pontozással győzött a ga­lántai Matta ellen. 54 kg-ig: Ko- línek (Dubnica) pontozással győ­A Lokomotíva nyerte a Csehszlovák Kupát Teplice—Lokomotíva 1:2 (0:0) Prága, 2000 néző, játékvezető: Horbas. Gúllövők: Stark, ill. Uj- hely (2). Küzdelmes, de csak közepes színvonalú mérkőzésen a kelet- szlovákiai együttes jobban kfhasa- nálta gólhelyzeteit és megérde­melten szerezte meg a KEK-ben való részvétel jogát. Az 59. perc­ben remekbe szabott Fecko — Ko­zák — Ujhely támadás után rez­geti először a háló. A Teplice egy perccel később kapu előtti ka­varodás után Stark révén egyen­lített. A 82. percben Józsa két jó csel után a szabadon álló Uj- helyhez játszott, aki belőtte a kapa sorsát eldöntő gólt. zött Florka (Ostí) ellen. 57 kg-ig: T. Sztojka (OSP Galanta) kipon­tozta a skalicai Polákot. 60 kg-ig: Konečný pontozással gyözött Si­mák (US Praha) ellen. 63,5 kg-ig: Juntula (Olomouc) pontozással győzött Plecltý (RH K. Vary) el­len. 67 kg-ig: Báčik (Du. Olo­mouc) kipontozta Valtyŕt (Ostí n. L). 71 kg-ig: Gallus (Ostí n. L) Pontozással győzött a bajnokság legidősebb résztvevője T. Kovács (Dubnica) ellen. 75 kg-ig: Žáček pontozással bizonyult jobbnak a komáromi Malatlnecnél. 81 kg-ig: Pusztai (Ostí n. L) fölényes pon­tozásos győzelmet aratott Protiv- nák (Olomouc) ellen, 81 kg fölött: KortiS (Du. Olomouc) ellenfele, Resl (Ostí n. L) a harmadik me­netben feladta a küzdelmet. SPORTHÍRADÓ © A Felszabadulási Kupáért rendezett nemzetközi női röp­labda-torna döntő mérkőzésén Csehszlovákia 3:1 arányban győzött a Szovjetunió ellen. A torna végeredménye: 1. Cseh­szlovákia 10, 2. Szovjetunió 9, 3. Bulgária 8 pont. • Prágában négy ország 230 versenyzőjének részvételével nemzetközi maratoni futóver­senyre került sor. Eredmények: 1. Wieczyk (lengyel) 2:18:56,2, 2. Tománek (RH Praha) 2:19:04, 3. Zeleňanský (Du. Praha) 2:22:62 óra. Elhúzott a Vasas és a Dózsa A magyar labdarúgó-bajnokság 28. fordulójában különösen alakultak a mérkőzések a Népstadionban. A Budapesti Hon­véd, illetve a Ferencváros egyaránt kétgólos előnyre tett szert és • végén mégiscsak döntetlenre futotta erejükből a Dózsa, valamint . Csepel ellen. A Vasas szikrázó mérkőzésen szerencsés körülmények között szerezte meg a győzelmet Békéscsabán, de jobb gólkülönbségével átvette a vezetést az azonos pontszámmal rendelkező Dózsától. E két együttes­nek pillanatnyilag három pont előnye van a Ferencváros és a Honvéd előtt, de a hátralevő hat fordulóban még sok min­den lehetséges. A góllövő listán Váradi to* vább növelte előnyét és nagy eséllyel pályázik a legjobb európai góllövők között vala­melyik nemes cipőre. Az állás: Váradi (Vasas) 29, Fazekas (Dózsa) 20, Kozma (HonvédJ 16, Gass (Vasas) 15 gól. A május 11-én sorra kerülő 29. forduló párosítása: Ojpesti Dózsa—Csepel, Vasas—Bp. Honvéd, Dorog—Videoton, Diós­győr—Szombathely, Szeged— Dunaújváros, Kaposvár—MTK VM, Salgótarján—Tatabánya, Rába ETO—Zalaegerszeg, Fe­rencváros—Békéscsaba. BP. HONVÉD—0. DÚZSA 2:2 (1:0) Góllövők: Kozma, Weimper, ill. Kellner és Törőcsik. A Népstadionban lejátszott első mérkőzésen a Honvéd a 80. percben még 2:0-ra vezetett. Miután pedig egyenlített a Dó­zsa, a 87. percben Kozma tizen­egyest hibázott. FERENCVÁROS—CSEPEL 3:3 (1:1) Góllövők: Mucha (2), Bálint, ill. Ozsváth, Szalai és Somogyi. A kiesés ellen harcoló Cse­pel helyenként nagyon Jól ját­szott, mégis a ferencvárosi vé­delemnek „köszönheti“ az egy pontot, hiszen a Fradi a 80. percben még 3:l-re vezetett. BÉKÉSCSABA—VASAS 2:3 (1:2) Góllövők: Pásztor (tizenegyes­ből) és Csepregi, ill. Váradi (3 — egyet tizenegyesből). A rendkívül kemény, küzdel­mes mérkőzésen a válogatott békéscsabai középhátvéd, Kere­kes lábát törte, Bánátit pedig kiállították. A Vasas Így is csak a 90. percben a játékvezetőtől kapott ajándék-tizenegyessel győzött. SZOMBATHELY—RÄBA ETO 2:0 (0:0) Góllövő: Farkas (2). A szombathelyi csapat már az első félidőben bebiztosíthatta volna győzelmét. A legjobb vi­déki csapat címért folytatott harcban már 5 pont a Haladás előnye. MTK VM—SZEGED 3:0 (0:0) Góllövők: Kunst, Borsó és Takács. A vidéki csapat csak egy félidőn át bírta a védekezést, a másodikban akár egy tucat gólt Is kaphatott volna. DIÓSGYŐR—KAPOSVÁR 0:0 A diósgyőriek szinte kapu­jukhoz szögezték ellenfelüket — a szögletarány 16:0 volt — mégis képtelenek voltak gólt lőni. ZALAEGERSZEG— SALGÓTARJÁN 4:1 (2:0) Góllövők: Józsi (4 — egyet tlzenegyestből), ill. Kovács (ti­zenegyesből ). Minden csapatnészében jobb volt a hazai gárda, különösen a középpályás Józsi volt elemé­ben, aki mesternégyest ért el. DUNAÚJVÁROS—VIDEOTON 0:0 A Videotonból Nagy II.-őt a játékvezető a labda sípszó utá­ni elrúgásáért kiállította. A Dunaújváros azonban még így is örülhet az egy pontnak. DOROG—TATABÁNYA 0:2 (0:1) Góllövők: Arany és Csapó. A Tatabánya sokkal kulturál­tabban győzött, győzelméhez nem férhetett kétség. AZ NB I. ÁLLÁSA 1. Vasas 28 20 2 6 86:39 42 2. 0. Dózsa 28 19 4 5 78:41 42 3. Ferencv. 28 15 9 4 65:33 39 4. Honvéd 28 16 7 5 43:31 39 5. Szombath. 28 14 6 8 44:32 34 6. MTK VM 28 13 4 11 47:43 30 7. Videoton 28 11 7 10 51:38 29 8. Tatabánya 28 13 2 13 46:44 28 9. Rába ETO 28 12 4 12 40:38 28 10. Diósgyőr 28 12 4 12 34:40 28 11. Zalaeger. 28 9 7 12 37:37 25 12. Békéscs. 28 8 9 11 33:42:25 13. Kaposvár 28 7 8 13 29:37 22 14. Szeged 28 7 8 13 26:56 22 15. Dunaújv. 28 7 714 30:48 21 16. Csepel 28 5 9 14 33:50 19 17. Salgótar. 28 7 516 33:62 19 18. Dorog 28 3 6 19 21:65 12 II. labdarúgó-liga A PREŠOV ÉS A B. BYSTRICA IDEGENBEN BIZONYÍTOTT A 25. fordulóban a már szinte biztos továbbjutónak számító Pre­šov ás Banská Bystrica idegenben lépett pályára — mindkét eset­ben százszázalékos sikerrel. A kieső jelölt Michalovce két pontot vesztett otthonában a CH ellen és továbbra Is a táblázat utolsó helyén áll. A következő, 26. forduló párosí­tása (május 14.): Prešov—Boliu mín, Nitra—Tfinec, Bardejov— Pfíbram, Vlašim—V2KG, Déčín— Martin, Jablonec—Kladno, B. Byst­rica—Michalovle, ČH—Pov. Byst­rica POV. BYSTRICA—PREŠOV 0:1 (0:0). Góllövő: Kufa (tizenegyes­ből). A világítóberendezés avatása hezai siker nélkül zajlott le. Mindkét csapat óriási erőbedobás­sal küzdött, a hazaiak teljesen egyenrangú ellenfelek voltak. A vendéglátók az első félidőben több nagy gólhelyzetet hagytak ki és ez megbosszulta magát. KLADNO—B. BYSTRICA 1:2 (0:0). Góllövők: Istenik, 111. Simőek (2). A hazaiak a jó kezdés után visszaestek és átengedték a kez­deményezést a katonáknak. A győztes gól a 80. percben szüle tett a kladnói védelem súlyos hi­bája nyomán. BOHUMIN—NITRA 2:1 (1:0). Góllövők: Vala, Nováček (tizen­egyesből), ill. BenkoviC. A nehéz, mély talajon játszott mérkőzésen a. vendéglátók végig nagy fölényben játszottak és tel­jesen megérdemelten szerezték meg a győzelmet. TftINEC—BARDEJOV 1:1 (1:1). Góllövők: Mikulka, ill. Demeň. Az exligás házigazdák újabb csalódást okoztak szurkolóiknak és váratlan pontot vesztettek a bajnoki táblázat utolsó előtti he­lyén álló csapat ellen. MARTIN—JABLONEC 1:0 (1:0). Góllövő: Smoleil. A Martin csatárai nehezen bol­dogultak a keményen, határozot­tan játszó jabloneci védelemmel. A két pont sorsát eldöntő gól a 35. percben született Smoleň ré­vén. MICHALOVCE—CH BRATISLAVA 0:1 (0:0). Góllövő: Kayser. A hazai védelem hibát hibára halmozott és sok helyzetet kínált a vendégek játékosainak. Ezekből egyet az 54. percben Kayser ki­használt. V2KG—DÉCIN 1:0 (0:0). Góllö­vő: Stvrtfta. Az eredmény nem fejezi ki hű­en az erőviszonyokat. A vendég­látók lényegesen felülmúlták el­lenfelüket. PRÍBRAM—VLASlM 2:1 (1:1). Góllövők: Konvalinka (2), 111. Tu­pec. Végig nagy fölényben játszott a Pfíbram, de sorra kihagyta gól­helyzeteit. A győztesek legjobb­jai Perina és Zelenka voltak. A II. liga táblázata: 1. Prešov * 25 19 4 2 50:15 42 2. B. Bystrica 25 15 9 1 46:17 39 3. Bohumin 25 12 7 6 34:19 31 4. Jablonec 25 13 4 8 40:24 30 5. Tŕinec 25 13 3 Í 33:26 29 6. Pfíbram 25 11 8 8 30:26 28 7. Kladno 25 11 5 9 29:26 T> 8. Nitra 25 98 8 34:32 25 9 Martin 25 10 2 13 30:42 22 10. CH 25 9 3 13 32:23 21 11. Vlašim 25 8 5 12 38:36 21 12. VŽKG 25 7 4 14 19:38 18 13. Pov. Bystrica 25 6 5 1416:33 17 14. Déčín 25 5 7 13 22:44 17 ÍSj. Bardejov 25 6 5 14 21:45 17 16. Michalovce 25 5 5 15 16:46 15 A külföld labdarúgása Jugoszlávia—Románia 0:2 (0:2) Zágrábban megszületett az 1978-as argentínai VB európai se­lejtezőinek első nagy meglepeté­se. A román válogatott 60 000 né­ző előtt Dudu Georgescu 39. és Iordanescu 43. percben lőtt gól­jával szerezte meg a győzelmet. Az NSZK I. ligájának eredmé­nyei: Hamburg—Duisburg 2:0, Köln—Bochum 6:1, Saarbrücken— Borussia Mönchengladbach 2:2, Bayern München—Karlsruhe 5:0, Fortuna Düsseldorf—Kaiserslau­tern 2:3, Eintracht Braunschweig —Werder Bremen 0:1, Tennis Bo­russia-Borussia Dortmund 2:3, Schalke—Hertha 4:0, Rot-weiss Es­sen-Eintracht Frankfurt 1:8. A 32. forduló után 41 ponttal a Bo­russia Mönchlengladbach vezet a 39—39 pontos Schalke és Eint­racht Braunschweig előtt. A lengyel liga 26. fordulójának eredményei: Gdyna—Gorník Zabr­ze 2:2, Poznan—Szczeczin 5:0, Lodz—Widzew Lodz 0:1, Odra Opole—Ruch Chorzow 0:0, Ryb- nik—Légia Varsó 2:0, Tychy— Slask Wroclaw 1:1, Wisla Krakkó —Szombierkl Bytom 3:1, Zaglebie Sosnowiec—Stal Mielec 0:0. Az él­csoport: Slask 35, Górnik 32, LKS Lodz 31 pont. A bolgár ligában a 26. forduló­ra került sor: Levszkl Szpartak — Lokomotíva Szófia 2:1, Szlávia — Dunav 3:1, CSZKA—Trakija Plov­div 1:1, Lokomotív Plovdiv—Di­mitrov 1:0, Szpartak Pleven—Vár­na 1:1, Botev—Akademik Szófia 0:0, Szliven—Akademik Szvistyov 4:1, Blagojevgrad—Sztará Zagora 2:1. A 26. forduló után 35 pont­tal a Levszkl Szpartak az éllovas. A francia liga 33. fordulójának eredményei: Valenciennes—Lens 0:1, Metz—Paris 3:1, Marseille— Nimes 1:0, Troyes—Nancy 0:1, Bastia—Lyon 3:0, Sochaux—An­gers 1:1, Lille—Rennes 2:2, Laval —Reims 0:0, Nantes—Nice 6:1, St. Etienne—Bordeaux 2:0. Vezet 50 ponttal a Nantes, a 42 pontos Bastia és a 41 pontos Lens előtt. A belga liga 32. fordulójának eredményei: Antwerpen—Beveren 2:1, Mechelen—Liége 2:3, Kortrijk —Racing White 1:0, Standard— Lierse 4:1, Lokeren—Beerschot 4:1, Brugge—Beringen 3:0, Char- leroy—Ostende 1:1, Anderlecht— Waregem 2:0, Winterschlag—CS Brugge 3:1. Az élcsoport: FC Brugge 49, Anderlecht 44, Racing White 42 pont. Portugál liga: Varzim—Portimo- nense 1:1, Guimaraes—Leixoes 2:0, A Sportka 19. játékhetének rendkívüli nyereményei Gyűjtőhely TJ Sparta CKD Pralia Pošta Žilina 2 TJ VZKG Vítkovice Pošta Martin 1 Pošta Nymburk 1 TJ ČSAD Benešov pri Prahe TJ Slezan Frýdek-Místek Benfica—Beira 4:0, Belenenses— Montljo 1:2, Boavista—Porto 2:1, Setubal—Atletico 3:2, Academico —Sporting 2:1, Estoril—Braga 3:1, A 27. forduló után a Benfica 45 pontjaival már portugál bajnok. A spanyol liga eredményei: Ma­laga—Las Palmas 0:2, Salamanca— Betls 0:1, Atletico—Elche 1:1, Bar­celona—Espanol 4:2, Hercules- Real Sociedad 2:0, Sevilla—Celta 2:0, Burgos—Valencia 4:1, Zarago­za—Atletico 0:2. Az élcsoport: At­letico Madrid 45, Barcelona 42, Atletico Bilbao 36 pont. Az olasz liga eredményei: Ca- tanzaro—Genua 2:1, Cesena—Fog­gia 2:3, Inter—Juventus 0:2, Na­poli—Bologna 1:2, Roma—Floren- tina 0:0, Sampdorla—Perugia 2:0, Torino—Milano 2:0, Verona—I.azio 0:0. A holland liga eredményei: Ut­recht— Telstar Velsen 3:1, Twen­te Encshede—Ahead 4:2, Venlo— Feyenoord Rotterdam 2:0, Breda— Amsterdam 2:0, Ajax Amsterdam —Roda 1:2, Sparta Rotterdam— Nijmegen 5:0, Den Haag—Graal- schap 3:0, Eindhoven—Alkmaar 2:0. Vezet 51 ponttal az Aja* a 45 pontos PSV Eindhoven előtt. Szlovák Nemzeti Liga A Szlovák Nemzeti Labdarúgó Liga 25. fordulójának eredmé­nyei: Sala—Senica 0:2, Kys. N. Mesto—Brezno 1:0, Dubnica—Prie­vidza 1:1 Žiar n. Hr.—Svidník 2:0, Humenné—Hlohovec 3:1, Trebi- šov—Zvolen 2:1, Puchov—Lip. Mi­kuláš 2:0. A SPORTFOGADÁS HlREI A Športka 19. játékhete I. húzásának nyerőszámai: 1 B 13 27 37 48 Prémiumszám: 7. A II. húzás nyerőszámai: 3 14 24 28 34 48 Prémiumszám: 12. A MATES nyerőszámai: 3 11 17 18 20 A Sazka tizenkéttalálatos szelvénye: 123456789 10 11 12 200100222 1 1 1 sorsozat és szám sorszám Hp 108 751 10 884 kc 594 877 10 800 ke 471157 2155 Cs 081 842 5 181 mm 758 880 744 Hd 950 375 579 Dg 395 086 8 768