Új Szó, 1976. május (29. évfolyam, 103-128. szám)

1976-05-24 / 122. szám, hétfő

Siovjetuniő—Csehszlová kia 2:2 (0:1) MÓDER GÓLJAIVAL AZ ELŐDÖNTŐBEN KÉTSZER IS VEZETETT VÁLOGATOTTUNK * A 19. MÉRKŐZÉS UTÄN IS VE­RETLENÜL * KÖVETKEZIK HOLLANDIA Csehszlovákia labdarúgó-válogatottja a chilei világbajnok­ság óta legnagyobb sikerét érte el szombaton Kijevben: 100 ezer néző előtt Móder József két góljával 2:2-re játszott a visszavágón a szovjet csapattal, és mivel az első mérkőzést 2:0-ra megnyerte, bejutott az Európa-bajnokság elődöntőjébe, ahol Hollandia együttese lesz az ellenfél. Csak a gól ... Ahogy az várható volt, a mérkőzés nagy küzdelmet, har­cot, de csak közepes színvo­nalú játékot hozott. Az első fél­időben meglehetősen passzívan futballozott csapatunk, habár nagyon taktikusan és fegyelme­zetten. A csatár Gallist (a sé­rült Panenka helyett került a csapatba) védőfeladattal bízták meg, a középpályás Dobiáš is a hátvédeknek segített, akár­csak a jobbszélső Masný, aki a felfutó védőjét kísérgette a csehszlovák tizenhatosig. így elől tulajdonképpen csak Ne- iKida maradt, válogatottunk pe­dig alig-alig jutott át a fél­vonalon. Nem is nagyon akart __ Ne m úgy a szovjet csapat, mely már az elején lendüle­tes, aktív támadójátékkal akar­ta eldönteni a mérkőzést. Csak egy választása volt: támadni és támadni. Ha idegesen is és pon­tatlanul is, de egyre-másra ve­zette a támadásokat. A legtöbb veszélyt Blohin jelentette, öt azonban nagyon jól őrizte Gogh, sikerültek első közbelé­pései és ez nyugtatólag hatott a védelemre. Persze így is több­ször kerültek jó helyzetbe a vendéglátók. Először éppen Blo­hin révén, aki a 11. percben kapásból lőtt, de Viktor kiütöt­te a labdát, aztán Veremejev lövését védte. A csehszlovák kapus kitűnő közbelépései (a 27. percben Onyiscsenko 12 mé­terről leadott lövését hárítot­ta), mintha még idegesebbé > tették volna a szovjet csatáro­kat, mert később közvetlen kö­zelről sem találták el a kaput. A 31. percben Veresmejev az ötös sarkáról lőtt mellé, majd Onyiscsenko hat méterről fölé. Ezeknél a lövéseknél szeren­csénk is volt. De hát azt mond­ják, hogy jó kapusnak szeren­cséje is van, és Viktor ezen a napon is kitűnő kapusnak bi­zonyult. A szovjet csapat az első fél­órányi sikertelen lendületes tá­madásai után (néhány egyérin- téses akciója és Blohin meg­ugrásai látványosak voltak), néhányszor megpróbálkozott „gurigázással“ a félvonalra csa­logatni játékosainkat, hogy így fellazuljon védelmünk. Ered­ménytelenül. Egy ilyen passzol­gatásnál a 45. percben Poliak elvette a labdát a szovjet kö­zéppályásoktól és kapura hú­zott vele. Mintegy 28 méterre Rudakov kapujától szabályta­lanul akadályozták. A szabad­rúgáshoz Móder állt, és nagy­erejű csavart lövése a sorfal fölött a jobb sarokba vágódott. Óriási gól volt. Mindenki csak nézte. Rudakov is, a nyolc- kilenc tagú sorfal is. Csak ez a gól jelentett felüdülést csa­patunk passzív, szürke játéká­ban. Aktívabb játék Szünet után aktívabb lett csapatunk futballozása, főleg Masný bátor elfutásai okoztak gondot a szovjet védelemnek. A hazaiak továbbra is irányí­tották a játékot, de egyre ide­gesebbek, és pontatlanabbak lettek. Megérezték, hogy Pivar­ník nincs a legjobb formában, ezért rendszerint a bal olda­lon vezették támadásaikat. Az 55. percben Fomenko felfutott, beadása után védőinkről Burjak elé került a labda, aki kapás­ból lőtte azt tizenkét méterről a kapuba. Folytatást várt a százezer néző. Ez nem követke­zett be, mert a szovjet csapat továbbra sem tudott teljesen ki­bontakozni. Nem is kerültek já­tékosai annyiszor jó helyzetbe, mint az első félidőben. Ebben közrejátszott az is, hogy már a mi együttesünknél is beszélhe­tünk úgy ahogy csatárjátékról, amelyeknél többször zavarba jött a nagyon óvatosan játszó fellazult szovjet védelem. így született a 82. percben a máso­dik gólunk is. Masný kezdte az akcót, Dobiáš folytatta, Móder fejezte be: az eléje pattanó labdát jobb oldalról hét méter­ről végta a bal felső sarokba. Rudakov kapujára két labda ment a kilencven perc folya­mán és mindkettő gólt jelen­tett. A 87. percben Blohin fe­jesgóllal állította be a vég­eredményt. Csapatunk tehát a 19. mér­kőzésen 1974 november óta nem szenvedett vereséget. A szombati nagyszerű eredményt fegyelmezett taktikus játék ered­ményezte. Na és valljuk be őszintén: a labdarúgásban nél­külözhetetlen szerencse is mel­lénk szegődött. Elsősorban azért lett 2:2, mert a szovjet válo­gatott (Lovcsevet és Minajevet kivéve minden - játékos kijevi volt) nem tudta kibonakoztat- ni kombinatív játékát, nem használta ki a gólhelyzeteket. A Dinamó Kijevnek nem 4—2— ÉRTÉKES GYŐZELEM Magyarország—Franciaország 1:0 (0:0) 1978 V. 24. A magyar labdarúgó-váloga­tott, amely az elmúlt hetekben felváltva szerepelt utánpótlás és nagyválogatott elnevezéssel, ezúttal a franciákat fogadta és nem különösebb színvonalú ta­lálkozón ellenük minimális arányú győzelmet aratott. A találkozó előtti megegyezés értelmében négy játékost mindvégig lehetett cserélni és Baróti Lajos szövetségi kapi­tány élt is ezzel a lehetőség­gel. Csapata a következő felál­lításban szerepelt: Gujdár — Kerek! (Török), Kerekes, Bá­lint, Lukács (Kántor) — Nyi­lasi (Nagy II.,) Pintér (Tóth András), Csongrádi — Faze­kas. Fekete, Magyar. Az első félidőben játszott jobban a hazai csapat, akkor támadásai gördülékenyebbek voltak, de egyrészt a szeren­cse nem szegődött mellé, más­részt a Trésor irányította fran­cia védelem mindig jókor lé­pett közbe. Szünet utánra csökkent az Iram és a színvonal, mégis ek­kor esett a gól. Nagyszerű jobboldali beadásra Fekete jól érkezett és közelről fejelt a jobb alsó sarokba. A magyar együttes rászolgált a győzelemre, amelynek ará­nya nem fejezi ki híven fölé­nyét. Bálint, Kerekes, Pintés és Fa- kete teljesítménye emelkedett az átlag fölé, míg Fazekasra gólgyáros híre után fokozott figyelemmel ügyeltek a fran­cia védők. Győzött a vüágbajiwk Anatolij Karpov, a sakkozás szovjet világbajnoka győzött Amszterdamban azon a hatfor­dulós nemzetközi tornán, me­lyet Max Euwe, volt világbaj­nok, a Nemzetközi Sakk Szö­vetség elnöke 75. születésnap­jára rendeztek. Az utolsó, 6. fordulóban Karpov 58 lépésben győzött Olafsson izlandi nagy­mester ellen. Az amerikai Wal­ter Browne a 47. lépésben meg­adásra kényszerítette Jan Tim- man holland nagymestert és ezzel a győzelmével megszerez­te a második helyet. A vég­eredmény: 1. Karpov 4, 2. Browne (Egyesült Államok), 3, 3—4. Olafsson és Timman 2,5 — 2,5 pont. 4 az alapkoncepciója, most pe­dig ezt kellett játszania, hogy ilyen jellegű támadójátékkal próbálja meg behozni kétgólos hátrányát. És ez nem ment zök­kenők nélkül. A csehszlovák váloga­tottban Viktor nagyszerű érzék­kel védett, jól játszott Gogh, Ondruš, a fáradhatatlan Poliak, a szokatlanul bátor Masný és a két gól szerzője, Móder. A szovjet csapatból Burjak és az elegánsan futballozó (balett-tán­cos) Blohin játéka tetszett. McKenzie játékvezető engedte a kemény, férfias párharcokat, amelyek ma jellemzői minden tét-mérkőzésnek, általában a modern labdarúgásnak. Az öltözőben momdták: Jozef Vengloš, a csehszlovák csapat másodedzője: „Taktikai­lag jól felkészültünk a szovjet csapat támadó koncepciójára, amelyet nem tudott realizálni. A továbbjutás sorsa szerintem már Bratislavában eldőlt. Sport­szerű volt a mérkőzés, nagy­szerű a játékvezető.“ Oleg Bazilevics, a szovjet vá­logatott társedzője: „Gratulálok és győzelmet kívánok Hollandia ellen is. A csehszlovák csapat jól szervezett játékával, ma­gas szintű taktikájával tűnt ki. Csapatom teljesítményével elé­gedett vágok. Nehéz feladat kilencven percig állandóan tá­madni. Ezt mi sem bírtuk.“ Móder: „Engem bíztak meg szabadrúgások elvégzésével. Azt mondtam magamban: Ha ez a lövés kapura megy, bizto­san a hálóban köt ki. Szóval bíztattam magam. Végtelenül boldog vagyok, hogy a negyed­döntőben lőtt négy gólunk kö­zül hármat én rúgtam.“ Viktor: „Az elején sikerültek védéseim, aztán megnyugod­tam. Jót tett nekem és a vé­delemnek is, hogy a mérkőzés folyamán nem álltunk vesztés­re.“ Csehszlovákia: Viktor — Pi­varník, Ondruš, Jozef ČapkoviC (83. p. Jurkemik), Gogh — Do­biáš, Poliak, Móder — Masný, Gallis (88. p. Švehlík), Neho­da. Szovjetunió: Rudakov — Konykov (56. p. Minajev), Lok- tyev, Fomenko, Zvjagincev, Troskin, Muntyan, Onyiscsenko, Burjak, Veremejev, Blohin. Néhány adat a mérkőzésről — kapura tartó lövések: 11:2, mellé: 7:3, szögletarány: 10:2, szabálytalanságok 14:17, sárga lap: Troskin és Móder (mind­kettő szándékos szabálytalan­ságért). SP0RTHÍ RADÓ ■^r Hamburgban az NSZK 70. nemzetközi teniszbajnokságán a női döntőben Tomanová, a bajnoki cím védője 3:6, 1:6 arányban alulmaradt az angol Barkerrel szemben. it A csehszlovák kézilabda­válogatott két előkészületi mérkőzést játszott az NSZK- ban és mindkettőn vereséget szenvedett az ország váloga­tottjától. Münsterben 17:15 és Mindenben 18:16 arányban győ­zött az NSZK.* ★ Bécsben az aszfaltpályás teke-világbajnokságon a fér­fiaknál a jugoszláv Dragas, a nőknél a magyar Kristyán sze­rezte meg az aranyérmet. Csehszlovákia képviselői közül a férfiaknál Ševčík a 4., a nőknél Maršíková a 10. helyen végzett. Az éremtáblázaton Ju­goszlávia végzett az első he­lyen Magyarország előtt. ★ A tokiói nemzetközi női röplabda-tornát Japin nyerte a Szovejtunió és Kuba előtt. A japán lányok 3:0-ra győztek az utolsó napon Kanada ellen és a Szovjetunió 3:1 arányban bizonyult jobbnak Kubánál. Szófiában befejeződött az „Aranyhomok“ nemzetközi sakktorna. A csehszlovák Pri- byl nemzetközi mester az utol­só fordulóban döntetlenül ját­szott az NDK-beli Estiggel és 8,5 pontot szerezve a negyedik helyen végzett. A várakozásnak megfelelően A labdarúgó EB negyeddöntőinek visszavágói Walesben, Belgiumban és az NSZK-ban a várakozásnak megfelelő ered­ményt hoztak. Ennek értelmében Jugoszlávia, Hollandia és ax NSZK együttesei is az EB négyes döntőjébe jutott. A koráb* ban megejtett sorsolás szerint az elődöntőben Csehszlovákia —Hollandia és Jugoszlávia—NSZK találkozóra kerül sor. A vesztesek a harmadik helyért, a nyertesek az Európa-bajnoki címért mérkőznek majd. Az EB négyes döntőjének időpontja június 16.—20, színhelye Jugoszlávia. Amennyiben a döntő mérkőzésesn 90 perc alatt egyik csapat sem tudja maga javá­ra fordítani a találkozó állását, két nappal később erőpróbá­jukat megismétlik. Wales—Jugoszlávia 1:1 (1:1) Katalinszki a 18. percben ti­zenegyesből vezetéshez juttatta a vendégeket, húsz perccel ké­sőbb Evans egyenlített. Glöck­ner játékvezető, mivel a nézők különböző tárgyakat dobáltak a játéktérre, a mérkőzés idő előt­ti lefújásával fenyegetett a 65. percben és négy játékost fi­gyelmeztetett. A cardiffi talál­kozónak 30 000 néző je volt. NSZK—-Spanyolország 2:0 (2:0) Münchenben 78 000 néző előtt a francia Wurtz kiválóan ve­zette a mérkőzést, amelynek góljait a 17. percben Höness, a 42.-ben pedig a nyugatnémet labdarúgás új csatárcsillaga, Toppmöller lőtte. Belgium — Hollandia 1:2 (1:0) Brüsszelben 45 000 néző előtt az olasz Michelotti vezette a találkozót, amelynek vezér- egyénisége ismét Cruyff volt. A vezetést a 27. percben Van Gool szerezte meg a hazaiak­nak, a 67.-ben Cruyff átadásá­ból Rep egyenlített, majd a 89.-ben maga Cruyff pecsételte meg a belga csapat sorsát. Cruyff megoldhatatlan feladat elé állította a belga védőket, a 49. percben Maertens durván leterítette, de büntetésül csak sárga lapot kapott. Mivel az elődöntőben Cseh­szlovákia ellenfele a holland csapat lesz, közöljük annak szombati felállítását: Schrui­vers — Suurbier, Van Kraay, Rijsbergen, Krol — Van Kerk- hof, Neeskens, Van Hanegem (Peeters) — Rep, Cruyff, Ren­senbrink. AZ ATLÉTÁK MONTRE AL ELŐTT Minél jobban közeledik a XXI. nyári olimpiai játékok megnyitása, annál több atlétikai versenyt rendeznek világ­szerte, melyeken rendkívül értékes teljesítmények születnek. Az Egyesült Államok szombati atlétikai versenyéről a férfi rövidtávfutók két csúcsbeállításáról és további kitűnő eredmé- nyékről érkeztek jelentések. Hasonlóan magas színvonalú at­létikai versenyek voltak Szófiában, Kijevben és Párizsban. Stewe Wiliams, az Egyesült Államok futója már ötödször iratokozott fel a 100 méteres futás nyolc világcsúcstartó iá­nak listájára 9,9 másodperces idejével. És egy kilencedik is van már, a jamaikai Don Quar- rie, aki Modestében futotta 9.9 másodperc alatt ezt a távot. A jelentések szerint Williams ideje különösen azért figyelem­re méltó, mert a futó „elaludt“ a rajtnál, 30 méternél Jó há­rom méterrel maradt le az ugyancsak világcsúcstartó Glan­ce mögött, de azután óriásit hajrázott. Kitűnő formáiéról tanúskodik, hogy 200 méteren is csak 0:1 perccel maradt el a világcsúcstól. Atlantában Ed- lin Moses 48,8 másodperccel győzött a 400 méteres gátfutás­ban, Modestében viszont Amin Robinson 8,32 méteres ugrásá­val a világon a hatodik leg­jobb eredményt érte el távol­ugrásban. Szófiában a legértékesebb teljesítményt a női diszkoszve­tésben és súlylökésben érték el. Diszkoszvetésben a bolgár Vergova 68,62 méterrel győzött, Ivanka Hrisztova 21,22 méteres dobásával az idei legjobb ered­ményt érte el a súlylőkésben. Nők számára szokatlan távon, 10 000 méteren állított bo 34:41,7 perces idővel világcsú­csot az amerikai Peg Heppel. Kijevben a Szovjetunió— Nagy-Britannia atlétikai viada­lon is született néhány figye­lemre méltó eredmény, annak ellenére, hogy sok ismert ver­senyző, mint például Valerif Borzov, vagy a hármasugró Viktor Szanyejev olimpiai baj­nokok nem álltak rajthoz. Anglia csapatából hiányzik a gátfutó Pascoe, az 5000 méte­res Black és Porter, valamint a női rövidtávfutó Linch. Egy­néhány eredmény férfiak — hármasugrás: Sevcsenko 18,82, kalapácsvetés: Szpirldonov 78,62, rúd: Prohorenko 550 cm — új szovjet csúcs, 10 000 m: Ford (NB) 28:07,0, 400 m: Co­hen (NB) 46,50, 1500 m: Ma­montov 3:39,9. Nők — gerely: Babies 63,10, magasugrás: Fila­tova 190 cm — új szovjet csúcs, 1500 m: Bragina 4:06, 400 m: Eider (NB) 51,40. A fia­tal angol Lannam a 100 méte­res síkfutásban 10,75 másod­perccel új világcsúcsot ért el, de az a 3,7 m erősségű szél miatt nem hitelesíthető Aránylag jól szerepeltek a csehszlovák atléták a kölni nemzetközi versenyen. Milada Karbanová először Indult sérü­lése után és 184 cm-es ugrá­sával megelőzte az olimpiai győztes Meyfahrtot. Plachý ez­úttal a belga Van Damme mö­gött (1:46,6) csak második lett 800 méteren 1:47,8 perces idő­vel. Eva Šuranová még nem érte el csúcsformáját a távol­ugrásban és 625 cm-es ugrással a harmadik volt A legjobb idei teljesítményt érte el a müncheni aranyérmes ugandai Akii Bua, aki a 400 méteres gátfutást 49,13 mp-es Idővel nyerte. Oj Európa-csúcsot állí­tott fel 68,60 méterrel Schmidt, az NDK diszkoszvetője. A cseh­szlovák Danék 63,32 méterrel a harmadik volt. MÖDER JÓZSEF mesterlövésznek bizonyult, góljai sb- gítették a csehszlovák labdarúgó-válogatottat az EB né* gyes döntőjébe.