Új Szó, 1975. december (28. évfolyam, 283-308. szám)

1975-12-22 / 301. szám, hétfő

SVÉDORSZÁGÉ A DAVIS KUPA Borg valóra váltotta a svédek reményeit ^ Kodes világklasszishoz méltóan küz­dött Az idei Davis Kupa döntő, amelyben 1933 óta először talál­kozott két európai csapat, magas színvonalú teniszt hozott. Az első nap eredménye a várakozásnak megfelelően alakult, az 1:1 es állás után a szakemberek úgy vélekedtek, hogy az az ország nyeri a Davis Kupát, amelyik páros győz. Ugyanis valószínűnek tartották, hogy Borg megnyeri a két egyest és a 2 es számú svéd játékost, Bengtssont mindkét csehszlovák te­niszező legyőzheti. Nos, a találgatások lényegében beigazo­lódtak. A svédek a páros győzelme után Borg révén meg­szerezték harmadik győzelmüket, így a Davis Kupa ezidén Stockholmban marad. Az első napi l:l-es állás után 40ü néző várta Stockholmban a párosok pályára lépését. BORG. BENGTSSON-KODES, ZEDNlK 6:4, 6:4, 6:4 A svéd kettős biztosabb és összeszokottabb benyomást kel­tett. Borg és Bengtsson adoga­tásaik során egyaránt 8—8 „ászt“ ütöttek. Borg elsősor­ban briliáns technikáját csil­logtatta és a 193 cm magas Bengtssonra láthatóan nem ha­tott nyomasztótan az előző napi hosszú küzdelemben elszenve­dett 3:l-es vereség Kodestől. A csehszlovák párosban KodeS mellett ezúttal Zedník került a csapatba, aki minden Játszmá­ban egyszer elvesztette adoga­tását és lényegében ez volt a döntő, hisz mindhárom játszma szoros küzdelmet hozott. Zed- níknek csak ritkán voltak jó pillanatai, adogatásai ugyan ke­mények voltak, de nem tudta őket mindig megfelelően helyez­ni. Szembetűnő volt még, hogy röptéi általában nem sikerül­tek. Így aztán hiába volt Ko- deá kiváló teljesítménye, aki a szakemberek véleménye sze­rint párosban legjobb napjaira emlékeztetően játszott. Nem tudta azonban pótolni Zedník gyenge teljesítményét. Az egyes játszmának alaku­lása (a svédek szempontjából): Első játszma: 1:0, 2:0, 3:1, 4:2, 4:3, 5:3, 5:4, 6:4. Második játszma: 0:1, 1:1, 3:1, 3.2, 4:3, 6:4. Harmadik játszma: 2:1, 4:2, 5:3, 5:4, 6:4. Lennart Bergelin, a svédek szövetségi kapitánya a páros mérkőzés után kijelentette: „Még nem nyertük meg a ku­pát. Hátra van még a két egyes és az ellenfél bizonyára nagyon fog igyekezni. Bízom Borgban, holnap minden eldől.“ A tegnapi küzdelmek igazol­ták a svéd szövetségi kapitányt. BORG—KODES 6:4, 6:2, 6:2 Az első ‘ játszma számunkra rosszul indult. Kodes kettős hi­bával kezdett, 30:30-nál még együtt voltak, majd Borg két fonák elütése megült a vonal­nál, tehát Kodeá elvesztette be­vezető adogatását. A második játék szoros küzdelmet hozott, 40:40 után Borg kihasználta elő­nyét. A harmadik játékban vég­re ismét a régi Kodéit láttuk. öt labdamenet után 2:1. Hason­lóan biztosan folytatta viszont Borg. Ezután ügy tűnt, mintha Borg megelégedett volna azzal, hogy elnyerte KodeS első ado­gatását és csak arra töreked­ne, hogy sajátját megnyerje. Így tűnt egészen 4:2-ig, ekkor azonban KodeS elnyerte Borg adogatását is és egyenlített. 4:4. Nagyon hosszú volt a 9. játék, 40:40 után Kodéinak volt előnye, majd ismét egyenlő, ez­Björn Borg a Svédország— Csehszlovákia Davis Kupa dön­tő hőse; mindkét mérkőzését megnyerte és a párosban is elsősorban neki köszönhető a svédek győzelme. után Borg szerzett előnyt, azt viszont Kodéi egyenlítette ki, majd Borg előnye következett, amelyet valóra is váltott és 5:4 ntán megnyerte saját adogatá­sát. A második játszmában Kodéi ismét rosszul kezdett, elvesztet­te első adogatását úgy, hogy meg csak pontot sem szerzett. Mindezt megismételte az ötödik játékban, 5:1 után ugyan még szépített, de Borg ismét meg­nyerte saját adogatását és a játszmát 6:2-re. A harmadik játszmában szin­te megismétlődött a második lefolyása. Kodéi 2:0 után szépí­tett, sőt 5:l-es állásnál Borgnak már mérkőzéslabdája is volt, azonban a játékot Kodéi nyer­te és 5:2-re szépített. Maratoni küzdelmet hozott a 8. játék. Ekkor még nem tudtuk, hogy ez lesz az utolsó. Drámaiságát tekintve talán az egész három­napos küzdelem csúcsa volt. Érdemes visszaidézni a lefolyá­sát: 30:0 után nyeri Kodéi az első labdamenetet. 40:15 után mérkőzéslabdája volt Borgnak, TAROLTAK AZ NDK-SOK Az NDK, Lengyelország és Csehszlovákia olimpiai jelöltjeinek rész­vételével rendezték meg a hét végén a Csorba-tőn a nemzetközi északi összetett versenyt. Összesen 40 versenyző állt rajthoz. 1975 XII. 22. A győzelmét az NDK-beli világ­bajnok, Uhlrich Wehling szerezte meg négy honfitársa előtt. Már a verseny első részében a 70 méteres ugrósáncon megmutat­kozott az NDK képviselőinek fölé­nye. Kibérelték az első öt helyet és az első tíz között nyolcán sze­repeltek. Csupán két csehszlovák versenyzőnek sikerült közéjük ékelődnie, Jaroslav PospíSilnak, aki a hatodik, és Miroslav Kre- melnek, aki a nyolcadik helyen végzett. A lengyeleknek nem ment az ugrás és egyetlen versenyzőjük sem került a legjobb tíz közé. A síugrást csaknem eszményi időjá­rásban, — 7 fokos hidegben és szélcsendben bonyolították le. A hóviszonyok is kitűnőek voltak. A 15 kilométeres sífutást vasár­nap rendezték meg, jól előkészí­tett útvonalon. Valamennyi ver­senyző háromszor tette meg az 5 kilométeres pályát. Az NDK-sok ebben a számban Is tanúbizony­ságot tettek kiváló felkészültsé­gükről. A futásban Wehling győ- z'1tt és az ugrásban szerzett má­sodik helye elég volt ahhoz, hogy az összetettben megszerezze az el­ső helyet. Eredmények — ugrás: 1. Tusche- rer 223, 2. Weldin'; 216, 3. Wink­ler 206, 4. Hartleb ?05, 5. Koch (mind NDK-bsü) 203,8. 6. PnspíSil lcsehszlovák) 202,3 ponttal. 15 kilométeres sífutás: 1. Weh­ling 50:19,3, 2. Deckert 50:20,3, 3. Winkler 50:36,0, 4. Scheibenhof 52:02,8, 5. Zimmermann (mind NDK- beli) 52:06,1. 5. Doležal (csehszlo­vák) 52:29,9. Az északi összetett verseny vég­ső sorrendje: 1. Wehling 436,60, 2. Winkler 424,00, 3. Tuscherer 418,94, 4. Deckert 418,65, 5. Zim- mermann 3Q9,3fl, 6. Zeman (cseh­szlovák) 399,06 pont. A lengyel csapat tagjait össze- tettbenn em értékelték, mert a fu­tásban nem álltak rajthoz. ezután 40:30 és Kodéi elhárítja a következő mérkőzéslabdát is. 40:40. Majd előny Borgnál, is­mét egyenlő, sőt Borg kerül hát­rányba. Egyenlít és ismét hát­rányba kerül a svéd fiú, de a következő két labdamenetet ő nyeri és ezzel a mérkőzést is 3:0-ra. Ezzel eldőlt a Davis Ku­pa sorsa, a „salátás tálra“ te­hát ezidén Svédország nevét vésik. Az utolsó egyes találko­zónak, a Bengtsson—Hfebec mérkőzésnek tehát már semmi­lyen tétje nem volt, mert Svéd­ország 3:l-re vezetett. Az utóbb említett találkozóról lapzártáig nem kaptunk jelentést. Moszkvában befejeződött a jégkorong Izvesztyija-torna. Felvé­telünk a Svédország—Csehszlovákia mérkőzés egyik jelenetét örö­kítette meg. fo izvesztyija-torsán : i Szovjetunió. 2. Csehszlovákia A papírformának megfelelően végződött Moszkvában az Izvesztyi­ja jégkorong-torna. A győzelmet a vendéglátó együttes szerezte meg, miután mindhárom ellenfelét legyőzte. A győzelem ellenére nem csillogott igazán a szovjet együttes. A Svédország elleni találkozón egy tucat gólhelyzetet hagyott kihasználatlanul és végül csak olyan arányban sikerült a győzelmet kiharcolnia, amely Csehszlovákia számára a döntő találkozón döntetlen esetén is a végső győzelmet jelentette volna. A csehszlovák együttesnek azonban nem sikerült kihasználnia a kínálkozó lehetőséget. Ez elsősorban annak tulajdo­nítható, hogy a csehszlovák csapat képtelen volt gólra váltani akár egyetlen esetben is, az emberfő lényét és még egy megítélt bün­tetőt sem tudott értékesíteni. Svédország Csehszlovákia ellen kitá­madott és ekkor súlyos vereséget szenvedett. A Szovjetunió elleni találkozón viszont szívósan védekezett és a* végeredmény rendkívül hízelgő volt számára. A finnek lelkesen, keményen játszottak, de ez volt minden. Az Izvesztyija-torna végállása: 1. Szovjetunió B, 2. Csehszlovákia 4, 3. Svédország 2, 4. Finnország 0 ponttal. Szovjetunió—Csehszlovákia 3:2 (2:1,1:0,0:1) Gólütők: Harlainov (2), Jaku- sev, ill. Martinec és Pouzar. A csehszlovák együttesnek a döntetlen is elég lett volna az elsőség kivívásához, azonban mégsem sikerült. Ennek oka el­sősorba az volt, hogy az ember­fölényt nem’ sikerült kihasznál­ni és egy büntető is kihaszná­latlanul maradt. Két harmad után 3.1-es veze­tésre tett szert a szovjet együt­tes és úgy tűnt, hogy a mér­kőzés sorsa eldőlt. Az utolsó játékrészben háromnegyed per­cig még emberfölényben ját­szottak Harlamovék, de ered­ménytelenül. A 44. percben Pou­zar váratlan góljával 2:3-ra mó­dosult az eredmény és ez fel­villanyozta a csehszlovák csa­patot. A játékosok ettől kezdve támadóbban és agresszívabban játszottak, míg a szovjet fiúkon erőt vett az idegesség. A 47. percben E. Novak került a büutetőpadra, de a két perc alatt mindössze egy gólhelyze­te adódott a szovjet ötösfogat­nak, s Iloleéek ezúttal is bá­mulatosan hárított. Az első egyenlítési alkalom az 52. perc­ben kínálkozott, amikor Jaku- sevet küldték a bírák a bün- tetőpadra. A nagy alkalom ki­használatlan maradt, de még egyszer visszatért. Az 56. perc­ben Salimov kapott kisbünte- tést, de ekkor már a csehszlo­vák játékosok is idegesek vol­tak és egyetlen összefüggő ak­ciót sem hajtottak végre. Az utolsó percek már ng<m hozlak változást és a Szovjetunió hig­gadtabb játékával megérdemel­ten szerezte meg a győzelmet. CseMovákia—■Finnország 3:1 (2:1,1:0,0:0) Gólütők: 13. p., E. Novák, 19. p., Chalupa, 28. p,, Augusta, ill. 20. p., E. Peltonen. A finnek bátran kezdtek és kez­detben sikerült feldarabolniuk a csehszlovák fiúk támadójátékát. Kétszer emberfölénybe is kerül­tek, a legsúlyosabb veszélyt Crha kapujára azonban a 12, perc jelen­tette, amikor Hagman büntetőjét kellett hárítania. A csehszlovák védelem nem ját­szott olyan körültekintően, mint a svédek ellen. Küzdeni tudásból azonban jelesre vizsgáztak, és fo­kozatosan átvették a játék irányí­tását, amelyet már az első har­madban két góllal koronáztak. A kollektív játékmodor ellenszerét nem találták meg a finnek. Az ő fegyverük a gyors ellentámadás volt, s ezek egyikéből E. Peltonen szépített. A második harmadban nem vál­tozott a játék képe. A finneknek nem sikerült kihasználni négyper­ces emberfőlényüket, amikor előbb Holík, majd PospISU került a bün- tetópadra. Az utolsó harmadban az edzők Hlinkáék helyett Sykora ötösfoga­tát küldték jégre. A finnek ebben a játékrészben egy jor gólhelyze­PRÉMIUMOK Gyűjtőhely: sorozat és szám: sorszám: összeg: Pošta Turzovka, čadcai járás hd 140 515 351 60 000 M Pošta Rychnov nad Knéžu Fc 280 381 343 60 000 U Pošta Kyjov, hodoníni járás Fa 815 227 1021 00 000 M TJ Tatran Prešov £g 631 804 5070 60 000 " TJ Dvur Králové nad Labem hk 956 2^9 1950 80 COO M Pošta Vrútky, martini járás g" 787 139 622 20 000 M Pošta Pavlikov, rakovníki fírčs Ef 252 225 86 60 000 11 Pošta Ponrad 1 gy 784 425 178 60 000 * TI Auto Škoda Mladá Bí*?í??lav En 025 874 41^1 CO 900 * Pn-r*a Dunajská Streda hb 239 939 751 60 000 Tf Slávia Univerzita Komenského Bratislava he 091 033 23 242 69 009 « tét dolgoztak ki, de mind kihasz­nálatlanul maradt. A másik olda­lon Nov? hagyott ki egy büntetőt. A játékvezetők szigorúbban kezd­tek bíráskodni és a mérkőzést négy csehszlovák és három finn játékos fejezte be. A közepes színvonalú találko­zón mindkét csapat játékosai gyakran hibáztak és pontatlanul adogatták. A finn védelem sok gondot okozott a csehszlovák csa­tároknak. Szovjetunió— Svédország 5:3 (1:0,1:0,3:3) Göltttők: 5. p., Harlainov, 26. és 56. p., Sadrin, 43. p., Malcev, 5& p., Vasziljev, ill. 43. p., Ahl- berg, 46. p., Eriksson. 60. p., Karlsson. A svédek kezdettől fogva áten­gedték a kezdeményezést ellenfe­lüknek. Harlamovék könnyedén áttörték a svéd védelmet, amely nem tudta védeni a kék vonalat, azonban a befejezés ezen a talál­kozón nem ment a szovjet játéko­soknak. Keveset ütöttek kapura és pontatlanul és ennek tulajdonít­ható, hogy 40 perces játék után mindössze 2:0 volt az eredmény. A svédek ekkor tudatára ébred­tek, hogy ezen a találkozón nein kell beérniük a néző szerepével, látókba lendültek, felgyorsították támadásaikat, pontosan adogattak és időnként beszorították ellenfe­lüket. Az utolsó harmad nemcsak tá­madó akciókban, hanem gólokban is gazdag volt. A svédek növekvő magabiztossá'’at először Ahlberg fejezte ki %úlban, amikor ember­fölényből 2:l-re módosította a ta­lálkozó állását. Később Eriksson lehetetlen szögből 3:2 re m5irs5- kelte az eredményt. Kuliéin ed­ző az utolsó tíz percre S-íi^yelnvi- kov helySrs Tretyakot állította, de 24 másodperccel a találkozó vói?a előtt neki is kapitulálnia kellett. Az első két harmadban szerzett előnynek köszönhette a Szovjet­unió a győzelmet. Svédország— Finnország 8:2 (4:0,3:0,1:?> Gólütők: 3. p., Orasar, 14. p., Jax, 15. p., Kallur, 20. és 24. p., Karlsson, 24. p., ^öderströin, 35. p., Johansson, 43. p., Eriksson, ill. 43. p., Koivulahti, 57. p., Maria maki. A harmadik helyet eldöntő ta­lálkozón megérdemelten győzött Svédország. A finnek teljesítmé­nye a Szovjetunió éis Csehszlová­kia elleni találkozók ntán nagy csalódást jelentett. A tízezer tó országának fiai az északi rangadót félvállról vették, minden erejükkel támadtak és el­feledkeztek a védekezésről. A svédek kihasználták azt, hogy a finn védők bakapcsolódtak a tá­madásokba, későn érkeztek vissza a helyükre, és könnyedén jutottak n rendkívül bizonytalanul védő Leppenen kapuja elé. A svéd csa­tárok minden kínálkozó lehetősé­get kihasználtak és már az utolsó harmad élőit biztosították győ­zelmüket. TENISZ Brazília csapata bejutott a Davis Kupa amerikai zónád." i- tőjébe, miután a Kyrmayer, Genti páros 6:2, 6:3, 6:3 ará­nyú győzelmével megszereznék a harmadik pontot Peru csapa­tával szemben. A Mexikóban folyó Mexikó— Egyesült Államok Davis Kupa­viadal állása a párosok küzdel­me után 2:1 Mexikó javára. Oj Dél-Wales nemzetközi baj­nokságának elődöntőjében: Marks—Roche 3:6, 7:6, 13:11 is Case—Ruffels 6:4, 4:6, 9:7. ( A floridai Miami Beach-ben a nemzetközi ifjúsági teniszvar- seny 18. évfolyamának elődön­tőjében: Argentin:*—Spanyolor­szág 2:1, Egyesült Államok— Svájc 2:1. SPORTHfRADÓ 9 Az Egyesült Államokbeli Millwauke-ben az amerikai gyorskorcsolyázók válogató ver­senyén a 500 méteres női gyors- kornsolyázásf Young nyerte 43,06 másodpeiocel, ő nyerte az 1500 métert is 1:24.82 perccel. A férfiak 1500 méteres verse­nyét Carroll 2:00 96 perc alatt nyerte. • A Cannadienne hírügynök­ség ankétja alapján az év spor­tolója a hátúszónő Nancy Gara- pick lett. megelőzve a műkor­csolyázó Lynn Nightingale-t és az ötpróbázó Diane Johnst. Az elmúlt évben győztes Wendy Cook hátúszónő nem került a legjobbak közé. O Innsbruckban 108 résztve­vővel női mfile-siklóversenyt ren­deztek, amelyen Dagmar Kuz- ma^ov áa nagyon értékes ötö­dik helyen véglett. A győzel­met az olasz Giordani szerez­te meg. Az indulók közül mind- tv.-ze 41-en értek célba Kuz- r—n n^<ryon értékes ötö- k<r3. r~ert egyetlen svájci vagy osztrák versenyző pnra előzto