Új Szó, 1974. október (27. évfolyam, 232-257. szám)

1974-10-14 / 243. szám, hétfő

LaMarúgó-válogatottunk folytatta az őszí gőlszííretet CSEHSZL0VAKIA-SVED0RS2AG 4:0 (3:0) Bratislava, 12 OOO néző, játékve­zető: Woehrer (osztrák). Góllö­vők: Svehlík (2), Masný és Bi­čovský. A találkozó nyitányaként Ada- mecet búcsúztatták a válogatott szerepléstől. A napközben dúló szél elállt, s ehelyett kezdetben a csehszlo­vák csapat szélsebes támadásainak szemtanúi lehettünk. Már a máso­dik perc tapsra ragadtatta a né­zőket. Masný beadását Svehlík kö­zelről pattintotta, s a labda a ka­pufán csattant. A 9. percben gyors svéd ellentámadás után Vencel beievetödve ütötte ki Mattson lö­vését. Három perc múlva megint a svéd balszárny kísérletezett, Nordahl azonban magasan föló- lőtt. A következő csehszlovák tá­madásnál Stratil rosszul találta el a labdát, az peregve a kapus zsákmánya lett. BEGYAKOROLT AKCIÓ Miasný remekül ment el és be­adása nyomán Švohlík lövése a sok láb között Is megtalálta a hálóba vezető utat. Három perc múlva kapkodott a hazat védelem, Mattson elviharzott, s labdája a kifutó Vencel és a kapu fölött hagyta el a játékteret. A 19. perc­ben Stratil pattogós lövését védte a svéd kapus. A 22. perc újabb mintaszerű gólt hozott. Ezúttal balról jött a labda, azt Stratil ad­ta be és Masný ballábas lövésével szemben nem volt ellenszer. A 27. percben az agilis Masný újra elviharzott és beadásából szöglet lett. Nem sokkal később Vencel­nek megint védenie kellett, Alm- qvlst lövését tette ártalmatlanná. A FÉMDÖ HAJRÁJA A 35. percben Dobiáš beadása után Svíhlík vetődve fejelt, s a ka­pus nehezen tornázta léc fölé a labdát. Két perc múlva Svehlík magasabbra ugrott, mint a kapus, de fejese nyomán a léc fölött zú­gott el a „bőr“. A 39. percben Le- back pattogós lövését védte Ven­cel. A 41. perc nagyon mozgalmas volt. Mattson elfutott, lövése a kifutó Vencelről pattant ki, védel­münk gyorsan indítutt és Svehlík lövése a jobb uldallécről pattant a hálóba. Két perccel a félidő vége előtt Klndvall egyéni játék­kal az ötösig jutott, de lövését Vencel szögletre hárította. SZÜNET UTÁN CSEREKKEL A második félidő első lövését Ljungberg mintegy 25 méterről adta le, Vencol a kapu fölé ütöt­te a labdát. Az 53. percben Matt­son beadásét Vencel eltenyerelte a kapu elől. Ezután esett a Játék Irama, s a küzdelem főleg a két 16 os között hullámzott. ÜJABB MASNÝ ALAKÍTÁS Az óramutató a 85. percet Je­lezte, amikor Masný úgy hatolt át a svéd védelmen, mint a kés a vajon, s mérnökien pontos be­adását Bičovský közelről a háló­ba fejelte. A svédek cseréltek előbb, Llnd- man helyett Roy Anderssnn jött be. Bičovský a 70. percben lövésre szánta el magát, s a labda alig suhant el a bal felső sarok fö­lött. Ezután már csak a cserék jelentettek színt a mérkőzésen. A 71. percben Leback helyett Ahlst- rönt, « 77 ben Vencel helyett Vik­tor jött be, majd közvetlenül a befejezést megelőzően Kroupa váltotta föl Svehlíket. AHOGY MI LÁTTUK A csehszlovák labdarúgó-váloga­tott megint egységes csapat be­nyomását keltette, s a mutatott játék alapján nem sínylette meg kiválóságai, a sérült Plvarník és Petrák hiányát. Védekezésben, a támadások építésében, azok veze­tésében és befejezésében elisme­résre méltót nyújtott. A svéd együttes jelenlegi össze­tételében kellemes ellenfél volt. Játékosainak atlétikai képzettsége ellen nem lehet kifogás, de meg- lászutt rajtuk, hogy az összeszo­kottság terén még nincs minden rendben. Igaz, olyan játékosokat máról holnapra nélkülözni, mint Kdström. Sandberg, Helstrüm és Grálra, hogy csak a legjobbakat említsük, még a svédeknél na­gyobb képességű csapat sem tud­ná zökkenő nélkül. EGYÉNILEG Vencel Jő formában volt, kifu­tásai, öklözésel, helyzettisztázásai rendre sikerültek. Dobták Plvarník helyén egyszerű eszközökkel, hasznosan játszott. Jozef Capkovič és Ondruš hibát­lanul látta el nem túl nehéz fel­adatát. Varadln Is méltóképpen illeszkedett be a jól működő vé­delembe. A középpályán a foko­zatosan belelendült Bičovský nyúj­totta a legjobb teljesítményt, míg Gajdűiek teljesítménye nem volt különösebben csillogó. Együtte­sünk legjobbjait a csatársorban találhattuk. Masný a Jobbszélen gyakran állította megoldhatatlan feladat elé a svéd védelmet. Be­adásai használhatók voltak, és a kapuralövésból is kivette részét. Svehlík az örökmozgó és minden helyzetre, lecsapó technikás csa­tár szerepében elsőrendűt nyúj­tott. Stratil nem vérbeli szélső, de így is megtette a magáét. A csereemberekről nem mondhatunk véleményt, ehhez nagyon kevés Ideig voltak a pályán. A svéd csapat védelmére álta­lában nagy nyomás nehezedett, s a legjobban még Karlsson, vala­mint R. Andersson állta meg a helyét. Kívülük a J61 építő és ado­gató Kindvall, az erőteljes Nor­dahl, a halszélen sokszor elfutó s leggyakrabban lövő Mattson vétette észre magát. CSEHSZLOVÁKIA: Vencel (Vik­tor) — Dobiáš, Ondruš, Jozef Cap­kovič, Varadin — Pekárlk, Bičovs­ký, Gajdúšek — Masný, Švehllk (Kroupa), Stratil. SVÉDORSZÁG: Gustavssun — R. Anderssun, Karlsson, Lindman, B. Andersson, Leback — Ljungberg, Kindvall — Almqvist, Nordahl, Miattson. (Zala) Olimpiai válogatott mérkőzésen Magyarország—Csehszlovákia 2:1 (1:0) Az Egerben lejátszott barátsá­gos nemzetközi mérkőzésen a já­ték utolsó percében dőlt el u mérkőzés sorsa, amikor Muclia mintegy 25 méterről leadott fű alutti lövése a kapufa mellett be. surrant Kéketl kapujába. A vezető gólt a 21. percben Szabó lőtte és a BB. percben Dvnŕák egyenlített. Mintegy 2000 néző előtt a lengyel Karola vezette a találkozót. A MÁSODIK FÉLIDŐ DÖNTÖTT LUXEMBURG—MAGYARORSZÁG 2:4 (2:2) Tegnap Luxemburg ellen idegenben a magyar labdarúgó- válogatott megkezdte szereplését az Európa-bajnokság selejte­zőjében. A magyar csapat sorrendben 482. hivatalos országok közötti mérkőzésén az első félidő könnyelműbb játéka után a második 45 percben mutatott nagyobb akarással megérdemelt sikert aratott és fontos két pontot szerzett. Az előmérkőzésen a magyar Utánpótlás válogatott 3:0 arány­ban győzött Luxemburg ellen. A fő mérkőzésen Magyarország „A“-csapata a következő ösz- szeállításban kezdett: Mészáros — Török, Harsányi, Horváth, Kántor — Fazekas, Bálint, Tőth, András — Pénzes, Kiss, Tibor, Nagy László. Már ez első percben szabad­rúgáshoz jutott a hazai csapat, azonban a 16 méteres bomba hajszálnyira a kapu mellé szállt. Fokozatosan a vendég­csapat vette át a játék irányí­tását, a hazaiak tömören vé­dekeztek. Bálint, Pénzes és Tóth András többször kísérle- tezet kapuralövéssel, de az irányzók minden esetben rossz volt. A 10. percben Fazekas lö­vése a kapufán csattant. A 15. percben váratlanul vezetéshez jutott a hazai együttes. Braun elszáguldott Kántor mellett, a védők elaludtak, és beadását Doussier a hálóba vágta 1:0. Nagyobb sebességre kapcsolt a magyar együttes és három perccel később megszületett a kiegyenlítés. Tóth András szög­letét Horváth fejelte a kapuba. 1:1. Továbbra is támadásban maradt a vendégcsapat, azon­ban fölényét csak számtalan szöglet jelezte. A csatárok többször próbálkozitak lövés­sel, de az utolsó, pillanatban valamelyik védőn mindig irányt változtatott a labda. A 30. pere­iig ben góllá érett a vendégek fö­lénye. Egy elveszettnek tűnt 1974. labdába Nagy László belerob­bant és az a hálóban kötött ki. X. 14. 1:2. A gól után érthetetlenül visz- szakapcsolt a magyar váloga­tott,, egyre gyakrabban és ve­7 szólyesebben támadtak a lu­xemburgiak. Főleg Braun je­leskedett, akit Kántor nem tu­dott tartani. Már két perc sem hiányzott az 'első félidő végé­ből, amikor Braun ismét kicse­lezett két játékost, és csak sza­bálytalanul tudták őt feltartani. A játékvezető habozás nélkül tizenegyest ítélt és Doussier nem hibázott. 2:2. A közepes irámú első félidőben nem volt elég erőteljes a magyarok já­téka. A második félidő első percei­ben még csapkodóan játszott a magyar csapat, de a percek múlásával egyre inkább na­gyobb sebességre kapcsolt és sorozatos, helyenként veszélyes támadásokat vezetett. Az 52. percben mégis a hazai Phillip elfutása okozott izgalmat, be­adását azonban a jól álló Braun előtt a magyar védők szöglet­re mentették. Egy perccel ké­sőbb a második félidőben ki­tünően játszó Török Péter Jól futott el a szélen, nagyszerű átadását a jól érkező Nagy László kót védő között öt mé­terről küldte a hálóba. Ügy tűnt, megtörik a jég, a magyar együttesnek sikerül növelnie előnyét. Az újabb gól azonban a 70. percig váratott magára. Ekkor Tóth András 17 méterre a kaputól legurította a labdát a felfutó Bálintnak, aki védhe- tetlcnül lőtt a hálóba. A magyar együttes egyre inkább beszo­rította ellenfelét kapuja elé, de fölényét csak szögletekben tudta kifejezni. Érdekesség, hogy összesen 26 szögletet ért el a magyar válogatott. A 81. percben Kiss ragyogó helyzet­ben fejelhetett a kapura, lab­dája azonban a kapufán csat­tanj A hűvös idő, a szakadó eső és a mély talaj befolyásolta a mérkő­zés színvonalát. Ráadásul délelőtt fontos NB 11-es mérkőzést ját­szottak a pályán és ezért a két ka pu előtere csatatérhez hasonlított. A csehszlovák válogatott ennek el­lenére 90 percen át fölényben jót szőtt. Erről tanúskodik a 7:2-es szögletarány, valamint a magyar kapura leadott 18 lövés, míg Ké- ketinek csak négyszer kellett be­avatkoznia. Elsősorban a hátsó so­rok játszottak kiválóan, több gól­helyzetet is kidolgoztak, azonban u sikeres befejezést éppen a rossz pálya befolyásolta és így Panenka, Herda, Bendl és Huliulko nem tu­dott eredményes lenni. A magyar csapatban jól játszott a közép csatár Szabó és a szélső Váradi, s a középpályán a fáradhatatlan Mucha. A védelem viszont bizony­talankodott. Felállítások — Magyarország: Szigeti — Paróczay, Kocsis, Eger­vári (Virágh), Halmos!, Pásztor, Mucha, Királyvári (Glázer), Szabó, Váradi. Csehszlovákia: Kéketi — Bíroš, Samek, Rusnák, Gőgh (Bendl), Tontášek, Nedvíď (Panenka), No­votný, Ternényi, Panenka, (Holmi­ké). Herda. > Bapki psntskért I. KÉZILABDA LIGA A hét végén a férfiaknál a 9., a nőknél a 10. forduló mér­kőzéseire került sor. A férfiak­nál az éllovas Plzeň vereséget szenvedett Prešovon, a nőknél az első helyen álló Hlohovec biztosan győzött otthonában. Eredmények: Férfiak: Prešov — Plzeň 15:14 (9:7), Dukla Praha — Ce­mentárne Hranice 29:15 (14:8), ČH Bratislava — Tepna Ná chod 26:17 (10:7), TJ Gottwal- dov — PS Olomouc 18:13 (12:8). Nők: Start Bratislava — Bo­hemians 11:5 (5:1), Hlohovec — Ostrava 16:9 (7:5), Stŕešo- vice — MDŽ Bratislava 12:11 (10:5), Olomouc — TJ Gottwal­dov 12:7 (7:5). I. KOSÁRLABDA LIGA A férfiak első fordulójának eredményei: Iskra Svit — Sparta 78:88, VS Praha — Olo­mouc 96:77, Bohemians — Zbrojovka 80:89, Baník Ostrava — Baník Prievidza 79:63, NHKG Ostrava — Baník Handlová 102:72, Lokomotíva Déčín — Sparta 76:98, VŠ Praha — Zbro­jovka 95:86, Bohemians — Olo­mouc 64:91, NHKG Ostrava — Prievidza 88:78, Baník Ostrava — Baník Handlová 83:72. Masný ezúttal 10-es számmal a hátán épp olyan eredmé­nyes volt, mint máskor a nála megszokott 7-esseI. MÁCHA VILÁGBAJNOK A csehszlovák színek képviselői közül Vítézslav Mácha az első, aki a csehszlovák amatőr birkózás csaknem százéves törnetében világbajnoki címet szerzett. A lengyelországi Ka­towicében lebonyolított 19. kötöttfogásé világbajnokságon a 74 kg os súlycsoportban fölényes győzelmet aratott. A 100 kg osok csoportjában a Eredmények: 48 kg: 1. Zubkov szovjet) 2. Alexandru (román), 3. Georgi- jev (bolgár) ... 5. Seres (ma­gyar) ...10. jelinek (csehszlo­vák). 52 kg: 1. Kirov (bolgár), 2. Aritjunov (szovjet), 3. Ginga (román), 4. Rácz (magyar) ...9, Svätý (csehszlovák). 57 kg: 1. Musztafin (szovjet), 2. ). Lipien (lengyel), 3. Fri- gics (jugoszláv) ...8. Molnár (magyar) ...15. Krysta (cseh­szlovák). 62 kg: 1. K. Lipien (lengyel), 2. Kavka jev (szovjet), 3. Réczi (magyar). 88 kg: 1. Dávidján (szovjet), 2. Wehling (NDK éli), 3. Sup- ron (lengyel ...8. Németh (ma­gyar). 74 kg: 1. Mácha (csehszlo­vák), 2. Göpfert (NDK-beli), 3. Beresvili (szovjet), 4. Torna (magyar). 82 kg: 1. Nazarenko (szov­jet), 2. Ivanov (bolgár), 3. Ena- ebe (román) ...5. Hegedűs (magyar) ...10. janota (cseh­szlovák). 90 kg: 1. Rezancev (szov­jet), 2. Nikolov (bolgár), 3. Monea (román) ...7. Müller (csehszlovák). 100 kg: 1. Balbosin (szov­jet), 2. Goranov (bolgár), 3. Martinezcu (román), 4. Chára (csehszlovák). 100 kg fölött: 1. Tomov (bolgár), 2. Morcsiladze (szov­jet), 3. Rovnai (magyar). 16 résztvevő közül a negyedik helyen végzett Zdenék Chára, akinek megsérült jobb kezén a mutatóujj és ez megakadályoz­ta, hogy valamelyik éremért birkózhasson. Az 1974-es VB csapatverse­nyében Csehszlovákia a tisztes 8. helyre került. A legnagyobb sikert a szov­jet birkózók aratták, akik 8 világbajnoki címet szereztek és 55 pontot a nemzetek pontver­senyében. A második Bulgária 36 ponttal ós 2 világbajnok­kal, a harmadik a vendéglátó ország 23 ponttal és egy arany­éremmel. A további sorrend: 4. Románia 23, 5. Magyarország 20, 0. NDK 12, 7. Jugoszlávia 10, 8. Csehszlovákia 9, 9. Svéd­ország 7, 10. NSZK 8 ponttal. Az utolsó versenynapon két nagy küzdelmet kellett vívnia Máchának. Először a 21 éves szovjet Beresvili ellen lépett szőnyegre, aki a madridi EB-n bronzérmes volt. A szívós el­lenfél alaposan kifárasztotta Máchát, azonban győzelmét riem tudta megakadályozni. 19 perccel később Mácha az aranyéremért birkózott az NDK-beli Göpferttel, a tavalyi VB bronzérmesével, aki termé­szetesen kipihenten lépett a szőnyegre. Rendkívül óvatosan kezdett, és az első menetben Mácha egyetlen fogást sem tu­dott rajta végrehajtani. A cseh­szlovák turisták a nézőtéren lelkesen buzdították a cseh­szlovák fiút, főleg azután, hogy az első szünetben a bírák ta­nácskozása után Mácha telje sen váratlanul egy büntetőpon­tot ‘kapott passzivitásáért. Ezután Mácha ellenállhatat­lan volt. Hat percet és 22 má­sodpercet mutatott az óra, ami­kor Göpfertet levitte a sző-, nyegre és 17 másodperccel ké­sőbb a bírák a csehszlovák olimpiai bajnoknak megítélték a tuss-győzelmet. A világbaj­nokság alatt Mácha hét nehéz mérkőzést abszolvált és egyet­len ellenfelének sem sikerült technikai pontot szereznie el­lene. Amikor megkérdezték tő­le, hogy milyen tervei vannak, csak ennyit mondott: „A mont­reali olimpiáig szeretném tar­tani súlyomat, amellyel kisebb problémáim vannak.“ Vítézslav Mácha 26 éves, a müncheni olimpián aranyérmet nyert, 1972-ben szerezte első érmét, amikor harmadik lett az EB-n. Az 1973-as EB-n ezüstérmes lett, tavaly Teheránban a VB-n a hatodik helyen végzett, az idei madridi EB-n ismét a do­bogó második fokára léphetett. TÁVIRAT Ľubomír Štrougal, a szövet­ségi kormány elnöke a követ­kező szövegű táviratot küldte Vítézslav Máchának Katowicé­be, a birkózó-világbajnokság színhelyére: — Szívélyesen gratulálok a kötöttfogású birkózásban szer­zett világbajnoki címéhez és köszönöm szocialista hazánk példás képviseletét. Béchovice: HOFFMAN A 78. béchovicei futóverse­nyen, amely nálunk a legna­gyobb hagyománnyal rendelke­zik, és egyben országos bajnok­ság is, ismét számos atléta, síző, evező és további sportoló indult, akik végigfutották a 10 kilométeres távot. A bajnoki kategóriában a prágai Dukla versenyzője, Stanislav Hoff- man bizonyult a leggyorsabb­nak és megvédte tavalyi elsősé­gét. Bemutatkoztak a béchoviceii országúti futóversenyen a nők is. Már az utóbbi években több női versenyzője volt a mezőny­nek, azonban hivatalosan az idén írtak ki először versenyt ebben a kategóriában. A győ­zelmet Jarmila Honková (Slavoj Bruntál) szerezte meg A főversenyben 77 futó vágott neki a távnak. Hoffman gyors iramot diktált és a mezőny rögtön kis csoportokra szakadt. Az első kilométer után héttagú volt az élboly — Hofman, Pén- kava, Krsek, Soukup, Bufka, Zeleňanský, Brout. A második kilométeren már csak Pénkava és Bufka tartott lépést Hoff- mannal. Később Bufka is lesza­kadt. Az elsőség sorsa mimtegy 3,5 kilométerrel a rajt után el­dőlt. Hoffman beleerősftett és Pénkava nem tudta átvenni az iramot. Eredmények — országos or­szágúti futőbajnokság: 1. Hoffmann 30:12,0, 2. Pén­kava 31:03,6, 3. Krsek 31,11,6. Nők: 1. Hónkévá 41:08,2, 2. Hrstková 41:40,6, 3 Eliášová 41:52/0 pere.