Új Szó, 1971. november (24. évfolyam, 258-283. szám)

1971-11-01 / 258. szám, hétfő

KIKÜLDÖTT MUNKATÁRSUNK KOLLÄR JÓZSEF TELEFON JELENTÉSE SOROZATOS MEGÜKIESEK MISKOLCON A miskolci sportcsarnokban pénteken reggel megkezdődött Magyar­ország 8. nemzetközi asztalitenisz bajnoksága. A 13 ország 129 ver­senyzője három napon át érdekes, és nem utolsósorban meglepeté­sekkel „fűszerezett" küzdelmet vivott. A bajnokság előestéjének az Európa-ligába tartozó mérkőzésen Magyarország válogatottja B:l-re nyert Franciaország ellen, él így a „ligában" immár második győ­zelmét aratta. A franciák csupán vegyespárosuk révén tudtak egy pontot szerezni, de nagyarányú vereségük ellenére is látni lehe­tett, hogy az elmfilt év során sokat fejlődtek. A nemzetközi bajnokság az első fordulótól kezdve végig több vas­kos meglepetést hozott, világbajnoki aranyérmesek és helyezettek voltak kénytelenek búcsút venni a küzdelmektől. A férfi egyesben például a kitűnő formában lévő Gomozkov már a harmadik tordu lóban elütötte a továbbjutástól az idei világbajnok svéd Bengtssont. Ebben a számban a legjobb nyolc közé négy magyar (Jónyer, Klampár, Beleznay, Kocsis) két csehszlovák (Tnrai és Kunz) va lamlnt a szovjet Gomozkov és a jugoszláv Surbek Jutott. A cseh­szlovák Orlowski a harmadik for­dulóban Surbektöl szenvedett ve­reséget, Kunzot pedig később Go mozkov ütötte el az elődöntőbe jutástól, de méltóbb ellenfele volt mint Bengtsson. Az elődöntőben Gomozkov és jónyer fej-fej mel­letti, idegtépő küzdelmet, nagy taktikai csatát vivott. A Klampár —Surbek találkozó hatalmas kont­racsatákat hozott és Klampár meg­érdemelt győzelmével végződött. A női egyes ls meglepetésekkel kezdődött. Az első fordulóban Voštová kikapott juriknétól. Gró­fova pedig Lotallertől. A negyed­döntőbe három magyar (jurikné. Kisházi és Magosl, két nyugatné­met (Simonné és Hendriksen), az NDK beli Hovestädt, a román Ale­zandru és a szovjet Rudnuva ke­rült. Ennek ellenére magyar ver­senyző nem verekedte be magát a döntőbe. jurikné még a legjobb nyolc kö­zött elvérzett, az elődöntőben pe­dig Magos és Kisházi ls vereséget szenvedett, bár mindketten épp oly közel álltak a továbbjutáshoz, mint ellenfeleik. A két tollszSrfo­gású, támadó játékot produkáló: Rudnova és Magos, élvezetes csa­tát vívott, amelyből a nyugodtabb szovjet versenyző került ki győz­tesként. Simonné maratoni küz­delem után egy kis szerencsével legyőzte Kisházit. A vegyespárosban sem hiányoz tak a meglepetések. Az Orlowski, Grófová csehszlovák kettős a Bör­zsei, Kisházi párostól kikapott a második fordulóban. Ugyanitt el­vérzett a Tnrai. Voštová páros ls. Az elődöntőben svéd, nyugatné­met, szovjet és a magyar Timár, Molnár páros jutott. A magyarok nagy meglepetésre remek játékot produkálva, nemcsak egyenrangú ellenfelei voltak a kiváló szovjet párosnak, hanem hajszál híján le­győzték őket. Gomoszkov és Rud nova csupán nagyobb rutinjának köszönheti végső győzelmét. Tí­márék az utolsó játszmában 18:14­re vezettek, de a végét elkapkod­ták és Így a szovjet páros jutott a döntőbe. A női páros elődöntőjében a csehszlovák szineket Voštová és Grófová képviselte, de nem sok sikerrel, mert síoia vereséget szenvedtek a Kisházi jurikné ket­tőstől. A másik magyar páros (Magos, Lotaller) szinte lelőtte az asztalról a Rudnova, Pavliuk ket­tőst. így a férfi egyeshez hason­lóan ebben a számban ls magyar döntőre került sor. A férfi párosban a legnagyobb meglepetéssel a jónyer, Klampár világbajnok kettős szolgált. A ne­gyeddöntőben Secretin, Ohont pá­rostól kapott ki. A franciák ké­sőbb sem vallottak szégyent és a nyugatnémetekkel együtt — akik az elődöntőben nem kisebb ellen­felet győztek le, mint a Surbek Stipancsics párost — jutottak a döntőbe. Eredmények: Női páros — elődöntő: Magos, Lotaller,— Rudnova, Vavliuk 3:0 Kisházi-ju­rikné— Voštová, Grófová 3:0. Ve­gyespáros: Gomozkov, Rudnuva— Timár, Molnár 3:2, Bengtsson, Andersson—Schmlttinger, Hend­riksen 3:2. Férfi egyes: Gomozkov —Jónyer 1:3, Klampár—Surbek 3:1. Női egyes: Simon —Kisházi 3:2, Rudnova—Magos 3:1. Férfi páros: Secretin, Dhont—Kunz, Marosfi 3:0, Lieck, Leiss—Surbek. Stipan­csics 3:0. Megkérdeztük FRANTIŠEK PIVE­CET, a csehszlovák válogatott edzőjét, mi a véleménye a látéko­sok szerepléséről. „Akárhogy is vesszük — mon­datta — még az idény elejénél tartunk, játékosaink ugyan szere­peltek már a lengyel bajnokságon, de most Miskolcon találkoztak az idei évadban első alkalommal az európai élvonalba tartozó asztali­teniszezőkkel. Mi nem játszhatunk ilyen hatalmas termekben, eltart egy ideig, amig a játékosok az új környezethez hozzászoknak. Et­től eltekintve többet vártam a játékosoktól, de elsősorban Vošto­vától. Küzdőszellemével nem volt baj, de jurikné ellen eltaktikázta. Lejárt az idő, s Ilyenkor kemény leütésekkel kellett volna értékes pontokat szereznie, de ő éppen a sorsdöntő pillanatokban hibá­zott. Az európai élvonal színvona­la emelkedett. Miskolcon több fia tal mutatkozott be kitűnően, fgy például a francia Bergeret, a hol land Heltzel, a magyar Szendi. Molnár és Lotaller. A fiúk csnpán két, illetve Kunz révén három fordulót vettek sikerrel. Bebizo­nyosodott, hogy a jövőben az idény kezdetére fizikailag is job­ban fel kell készülnünk. Orlowski ió játékot produkált, szinte min­dent tud, ami egy élvonalbeli asz taliteniszezőre jellemző. Nála a balszerencse is közrejátszott. Tu rai fizikuma gyenge. Kunz jól megállta a belyét. a világbajnok Bengtsson! verő és remek formá­ban levő Gomozkov ellen. A ma­gyarok egész sor kitűnően felké­szített, fiatal játfikost vonultattak fel. A hazai környezet ls kedve­zően hatott játékukra, és ennek tulajdonítható, hogy több megle­petéssel szolgáltak. A magyar szakemberek nagyon jól tették, hogy nem „selejtezték" ki a véde­kező stílusú játékosokat. Így ta­nulhatnak egymástól. |6 támadó­játékos csak úgy lehet valaki, ha tud védekezni is. A miskolciak a magyar nemzetközi bajnokságot kitűnően megrendezték. Remek kürnyezetben, kifogástalanul bo­nyolították le a mérkőzéseket. A szállással, ellátással, mind elége­dettek voltunk, és nagyon kelle­mes napokat töltöttünk Miskol­con." A Ml vár a közeljövőben a ver­senyzőkre? „Alig egy hét múlva Gjvidéken a jugoszláv nemzetközi bajnoksá­gon Orlowski. Kollárovlts, Ovča­flk, Voštová és Smldová rajtol. November 28 — 29-én Göteborgban rendezik a skandináv bajnokságot, amelyre az Itteni és az újvidéki eredmények alapján jelöljük kl csapatunkat. •b Mit vár az Európa-ligától? „jól rajtoltunk, a svédek elleni győzelem biztató. Szeretnénk a tavalyinál jobb helyen végezni. Annak ellenére, hogy az Európa­ligában is uagyon kiegyensúlyo­zottak az erőviszonyok. Hiába, kontinensünk asztalitenisz sport­jának színvonala az elmúlt év so rán jócskán emelkedett. lanuár 27-én, a csehszlovák nemzetközi bajnokság előestéjén, Prágában fogadjuk a magyarokat. Február elején ugyancsak Itthoa, a franciák ellen játszunk. Idegee­ben szereplünk a Szovjetunió, aa NSZK és Anglia ellen. E mérkőzé­sek időpontjában még nem egyel­tünk meg. Amint látjuk, verseny­zőink műsora gazdag." Döntők: Női egyes: Simonné íny. német) —Rudnova (szovjet) 3:1 (21:11, 21:19, 17:21, 21:14). Férfi egyes: Klampár—jónyer {mindkettő magyar) 3:2 (16:21, 6:21, 21:18, 21:14, 21:19). A korai lapzárta miatt a továb­bi döntőkről holnapi számunkban adunk hírt. A ČH KOŠICE T0VÄBBM0TT A kelet-szlovákiai metropolisban vasárnap befejeződtek a vizllabdn BEK csoportküzdelmei. A negyed­döntőbe a csoportgyőztes olasz Pro Recco mellett a második he­lyezett CH Košice Is bejutott. Az utolsó mérkőzésen a csehszlovák bajnokcsapat két negyeden keresz­tül egyenrangú ellenfele volt az olasz bajnokcsapatnak. A vendé­gek végülls gólerősebb játékukkal, és jobb összjátékukkal 10:5 ará­nyú győzelmet arattak. A torna végállása: 1. Pro Recco 2 2 0 0 17:9 4 2. CH Košice 2 1 0 1 12:16 2 3. SKK Štokholm 2 0 0 2 10:14 0 A BAJNOK LEHENGERELTE A2 ÉLLOVAST Nagy érdeklődés előzte meg a bajnok Trnava és a táblázat ve­zetője, a VSS Košice találkozóját, amely a hazaiak hatalmas arányú győzelmét hozta. A 13. forduló egy mérkőzése a Sparta Praha—Duk­la találkozó tegnap lapunk zárta után került sorra, míg a bratisla­vai rangadó, a Slovan—Inter erőpróba mára maradt. Ez utóbbi 16 órai kezdettel a Slovan pályán kerül lebonyolításra, s arról a tv helyszíni közvetítésben számol be. TRNAVA VSS 6:0 (3:0) második félidőben nyújtott játéká­val rászolgált a győzelemre. Trnava, 22 000 néző. játékveze­tő: Kopcio. Góllövők: Adamec (3), Kuna (2) és Martinkovič. Súlyos vereséget szenvedett az eddig veretlen kelet-szlovákiai együttes Trnaván. Az eddigi 12 fordulóban a VSS hat gólt ka­pott, és most egyetlen egy mér­kőzésen szedett be ugyanennyit. A Trnava végig óriási kedvvel ját­szott, és lavinaszerű támadásainak a VSS ezúttal nagyon Ingatag vé­delme nem bírt ellenállni. Hozzá kell azonban tenni, hogy a ven­dégek kapusa. Svajlen a hat ka­pott gól ellenére csapata legjobb­jának bizonyult, a mérkőzés 67. percében Adamec 11 esét remek érzéssel védte. 1:0 (0:0) TEPLICE SLÄVIA Teplice, 4000 néző: játékvezető: Hanák. Góllövő: Melichar. Az eredmény nem tükrözi híven a hazai együttes nagy fölényét. A Teplice kapusa, Studenik szinte az egész mérkőzésen nem kapott labdát. A Slávia védekező takti­kája a 89. percig bizonyult csak sikeresnek. Ekkor azonban a vá­logatott Stratil jutott labdához, le­futotta Tesaft, és szép beadását Melichar fajjel értékesítette. A hazai együttes legjobbjai Novák, Findejs és Stratil voltak. A ven­dégeknél a kapus Stárek és Ma­reš érdemel dicséretet. TŔINEC IMITRA 2:0 (0:0) 1:2(1:0) Tfinec, 3000 néző. játékvezető: Kopal. Góllövők: ZbonCák és Ske reň tizenegyesből. Az első félidőben az ügyesen játszó Nitra több mint egyenran­gú ellenfele volt a hazai együt­tesnek. Szünet után érthetetlenül visszaesett a Nitra. A 64. perc­ben Zbončák, Kuchár kapufáról kipattant fejesét Irányította a há­lóba. öt perccel később tizen­egyesből szerezték a tfineciek második góljukat. A Kuchár felvá­gásáért megítélt büntetőt Škereň értékesítette. A hazai együttes OSTRAVA ŽILINA Žilina, 7500 néző. látékvezető: Klačanský. Góllövők: Mohel, illet­ve Slezák (2). Nem volt különösképpen magas a mérkőzés színvonala. Az első félidőben a bányászcsapat több ragyogó helyzetet dolgozott ki, azonban gólt csak a félidő utolsó percében sikerült szereznie, ami­kor Klement átadását értékesítet­te Mohel. Második félidőben a hazalak nagyon visszaestek, nem bírták erővel. A győztes gólt négy perccel a befejezés előtt a hazai védelem óriási hibája nyomán Slezák lőtte. FUTBALLBOTRÁNY BUDAPESTEN 1971. XI. 1. 3 Európa labdarúgópályáin az utóbbi hetekben gyakoriak voltak a botrányok. Szombaton a budapesti Egyetértés-pályán követték a rossz példát, s így az UEFA hoz hasonlóan a Magyar Labdarúgó Szövetség fegyelmi bizottságának is dolga lesz. döntenie kell egy snlyos botrány ügyében. Egyébként a magyar lalidarúgóbajnnkság 10. fordulójának meglepetése, hogy az Újpesti llózsa saját pályá­ján nem tudott gólt läni a remekül védő pécsi Rappnak. A Tata­bánya Egerben 0:2-rSl fordította a maga javára a mérkőzés állá­sát. A Vasas szünet ntáni játékával biztosan gvőzött az MTK el len, és siker kísérte a Honvéd diósgyőri vendégjátékát. A Komló újabb sikért ért el a Videoton legyőzésével. EGYETÉRTÉS—FERENCVÁROS 1:1 (0:1 — félbeszakadt) Góllövők: Szuroini, illetve Kű. A találkozón a bajnokság má­sodik helyezett|e, az FTC szerzett vezetést, a 39. percben Kű góliá­val, majd az Egyetértés szünet után a mérkőzés 62. percében 11-es góllal egyenlítitt. A bünte­tőt Szuromi értékesítette. A ti­zenegyes jogosságát a közönség — természetesen a vendég FTC szurkolói — vitatták, sőt egy né­ző kővel megpróbálta eltalálni Bana partjelzőt. Müncz játékve­zető félbeszakította a mérkőzést és felszólította a rendezőket, hogy teremtsenek nyugodt légkört a lelátókon. Rövid szünet után foly­tatódott a játék — a 74. pecig. Ekkor Branikovlcs a lesen álló Alberthez továbította a labdát, a középcsatárt az Egyetértés-vé­dők a tizenhatoson belül felvág­ták, Müncz büntetőt ítélt, majd a partjelző megkérdezése után — a tizenegyest visszavonta. A játékvezetői döntés után is­mét repült a kő, és hátba találta Bana partjelzőt. Müncz azonnal lefújta a mérkőzést. Egy felelőt­len garázda szurkoló súlyos sport­szerűtlensége nehéz helyzetbe hozta mindkét csapatot. Valószínű, hogy ferencvárosi szurkoló volt a vétkes, de az esetért a rendező Egyetértésnek kell felelnie. ÜjPESTl DÓZSA—PÉCSI DÓZSA 0:0 A Pécsi Dózsa bátran, támadó szellemben kezdte a játékot, csa­tárai azonban elügyetlenkedték a jó helyzeteket. Tizenöt perc után a bajnokcsapat átvette a kezüe ményezést, Bene, Zámbó, Dunai II., Fazekas lövései záporoztak a pécsi kapura, á(n a szenzációsan védő Rapp mindent hárított. A 43. percben a pécsi Zombori ka pufát lőtt. Szünet után is az új pesti csatárok és a pécsi védők párbajoztak Hiába volt azoiilinn az Ojpést igyekezete, Rappnak -­aki a mezőny legjobbja volt — nem lehetett gólt lőni. MTK—VASAS 1:4 (0:0) Góllövők: Kermanidisz, illem Müller (2) és Farkas (2). Az első félidő harmatgyenge já téka után a másodikban a Vasas csatárai megtalálták góllövő ci­pőjüket, s a győzelem nagyobb arányú Is lehetett volna. DIÓSGYŐR—HONVÉD 0:2 (0:1) Góllövők: Pusztai és Kocsis. A budapesti együttes higgadt, nyugodt játékkal szerezte meg a győzelmet a sokat kezdeményező, de gólképtelen hazai együttes el­len. EGER—TATABÁNYA 2:3 (2:0) Góllövők: Tóth, Simon, Illetve Takács (2) és Szabó. Az első 45 percben eredménye­sen és szemre ls tetszetősen ját­szott a hazai csapat. Szünet után feltámadt a Tatabánya, és a sír­ból hozta vissza a két bajnoki pontot. RABA ETO—CSEPEL 0:0 A kihagyott gólhelyzetek mér­kőzése volt. A csatároknak ezen a találkozón semmi sem sikerült. SZOMBATHELY—SALGÓTARJÁN 1:1 (1:1) Góllövők: Tóth, illetve Jeck. Küzdelmes mérkőzésen lgazsá gos eredmény. KOMLÓ—VIDEOTON 1:0 (1:0) Góllövő: Bordás. A mérkőzés sorsát eldöntő gól a 21. percben esett, amikor Bor dás kihasználta a székesfehérvári védelem megingását. AZ NB I. ÁLLÁSA: 1. C. Dózsa 9 6 3 0 24:7 15 2. Vasas 10 6 2 2 21:10 14 3. Komló 10 5 4 1 13:12 14 4. Ferencváros 8 8 1 1 20:8 13 5. Honvéd 9 5 2 2 16:10 12 6. Tatabánya 10 4 4 2 17:15 12 7. Csepel 10 3 5 2 11:11 11 8. Szombathely 10 3 3 4 11:11 9 9. Salgótarján 9 2 5 2 11:12 S 10. Rába ETO 10 2 5 3 9:12 9 11. Egyetértés 9 2 3 4 10:14 7 12. Diósgyőr 10 3 1 6 14:19 7 13. Eger 10 2 3 5 14:19 7 14. Videoton 10 3 1 6 9:18 7 15. Pécs 10 0 5 5 2:9 3 16. MTK 10 1 1 8 6:21 3 LOK. KOSICE BRNO 1:1 (1:0) Sicén. Ez az egy pont talán még értékesebb, mint annak idején a VSS-től szerzett, mert a kiesés el­leni harcban sokat segít majd Popluháréknak. A Lokomotíva egy árnyalattal jobban kezdte a mér­kőzést, mint eddigi itthoni talál­kozóit és már az első negyed­órában gólt ért el. Farkas Géza szép megmozdulása után Ondo lőtt közelről a hálóba. Tegyük azonban hozzá, hogy Pálenik ka­pus ordító hibát vétett az akció­nál. Ezután mindenki további gó­lokat várt, de az újabb helyzeteiket rendre elpuskázták a hazalak ós bekövetkezett az, amire kevesen számítottak: Brno kiegyenlített. Egy kapu elé vágott csavart lab­dát sodort saját kapujába az egyébként jól játszó jobbhátvúd Mantlč. A Lokomotívában talán csak Farkas Géza és Flešar nyúj­tott hibátlan teljesítményt. A töb­blek közepesen vagy még gyen­gébben játszottak. A vendégek legveszélyesebb csa­tára Miklós, Popluhár segítőtár­sa volt a védelemben és mint bebizonyosodott, Hajský edző meg­oldása meghozta gyümölcsét, Mik­lós a védelem egyik oszlopa volt. A közepes színvonalú mérkőzést Kálaš jól vezette, (battaj TRENČÍN PREŠOV 2:1 (1:0) Trenčín, 1500 néző. játékvezető: Fiala. Góllövők: Navrátil, Alb­recht, illetve Pasierb. Az első féidőben a hazai együt­tes kezdeményezett többet, a b»­tonvédelméről ismert kelet-szlová­kiaiak azonban lelkesen védekez­tek. A 29. percben született az első gól, melyet az örökifjú Nav­rátil szerzett. A szünet után a vendégek legveszélyesebb csatá­ra, Pasierb egyéni akció után egyenlített. A Prešov minden erő­jét a döntetlen megtartására irá­nyította, azonban a 61. percben Albrecht ritkán látható szép gólt ért el, mely két pontot jelentett Košice, 1500 néző. játékvezető: Kalaš. Góllövők: Ondo, illetve Mantič (öngól). A vendégek ezen az őszön inár a második pontot rabolták el Ko h sportfogadás hírei A Športka 44. játékhete első hú­zásának nyerőszámai: 10 14 16 18 33 34 A második húzás nyerőszámai: 1 2 36 37 41 44 PREMIUMOK 60 000 koronát nyertek: Pošta Mimoš, J 996852 sz. — 351 s. sz., Tj Dukla Banská Bystrica, rj 646532 sz. — 178 s. sz. TJ Lok. Koši ce, Ga 334483 sz. 20137 s. sz. TJ Baník Ostrava, hk 68 2365 sz., 31206 s. sz. Tj SONP Kladno, ph 007425 sz., 5528 s. sz. — Pošta Zidlochovlce, Ob 131862 sz, 190 s. sz. 20 01)0 koronát nyert: TJ Tepna Náchod, mj 736278 sz. — 20204 s. sz. Személygépkocsit nyertek: Pošta Rokycany, Ca 68U298 sz. — 500 s. sz., Pošta Kadaň 1, T 564345 sz., — 102 s. sz. Pošta Kružovská Hu ta, tj' 443047 sz — 57 s. sz. Pošta Hrochflv Týnec U 476831 sz. — 24. s. sz. TJ Slezan Frýdek-Místek, tk 532385 sz, 21370 s. sz, TJ Rapid Bratislava, Ec 917682 sz. — 1755 s. sz., TJ Sigma Olomouc, rk 608019 sz. — 96 s. sz. TJ Lok. Ba­ne Spišská Nová Ves, Ta 344431 sz. — 1263 s. sz. Pošta Gelnica, m) 642761 sz., — 2 s. ML Pošta Ra­kovník 1, Vb '114495 sz. 1061 s. sz. a jednotának. AZ I. LIGA TÁBLAZATA 1. Slovan 12 9 2 1 31:10 20 2. VSS 13 8 4 1 22:12 20 3. Dukla 12 7 3 2 31:15 17 4. Trnava 13 6 4 3 31:14 16 5. Žilina 13 6 3 4 18:13 15 B Slávia 13 6 1 6 15:17 13 7. Nitra 13 5 2 B 17:22 12 II. Prešov 13 8 2 9 11:17 12 9. Tfinec 13 4 3 6 16:18 11 10. Lok. Košice 13 4 3 6 17:22 11 11. Ostrava 13 4 2 7 17:20 to 12. Sparta 12 4 2 B 20:24 10 13. Teplice 13 3 4 B 11:17 10 14. ärno 13 2 B 5 17:29 10 13. Trenčín 13 4 2 7 14:28 10 18. Inter 12 2 3 7 12:21 7 II. liga Liberec—Martin 0:0. Alacsony színvonalú mérkőzésen a hazaiak közelebb álltak a győ­zeiemhez. Kladno—VŽKG 2:1. Góllövők: Ponpa (2), illetve Sül. Guttwaldov— Bardejov 3:0. Góllö­vők Jurán, Jencik, Jugas. Bohemians— Dukla Banská Byst­rica 1:1 (0:0:). Göllövők: Smolík, illetve Beleš. Považská Bystrica—Ústi nad La­bem 2:0 (0:0). Góllövők: Bezik, Ducký. Michalovce—Hradec Králové 4:0 (2:0). Góllövők: Kráf (2), Dojčák és Rončinský. Pardubice—Jabionec 1:1 (1:0). Góllövök: Možii, illetve Jebavý. # Az 1972-es sapporói téli olim­piai játékok rendező bizottsága hivatalos piagátnak a híres |apán képzőművész, Kenicsl Kurijakawa tervét fogadta el.