Új Szó, 1970. december (23. évfolyam, 285-309. szám)

1970-12-12 / 295. szám, szombat

Csehszlovákia nyerte a moszkvai tornát Csehszlovákia—Svédország 3 2 (1:1,1:1,1:0) Nagy mérkőzés előtt állt tegnap a csehszlovák jégkorong­válogatott a moszkvai nemzetközi tornán, mert a svédek elle­ni esetleges győzelem azt jelentette volna, hogy Csehszlovákia nyeri az Izvesztyija Serlegét, tekintet nélkül a finnek elleni utolsó mérkőzésre és a többi találkozóra. Egyenlő pontszám esetén ugyanis a végső sorrendet az egymás elleni mérkőzé­sek határozzák meg. A svédek, az örök ellenfelek, akik a leg­utóbbi világversenyeken sok „borsot törtek" jégkorongozóink orra alá, most sem voltak könnyű ellenfelek. Nekik is volt „tör­leszteni valójuk" a két prágai meccsért, meg rehabilitálni is akarták magukat a lengyelektől elszenvedett vereségért. Vég­eredményben azonban Csehszlovákia győzött, s megnyerte a tornát. Az első harmad kiegyensúlyo­zott, nem nagyiramú és magas színvonalú, de folyamatos játé­kot hozott. Mindkét csapat tá­madó korongozást igyekezett játszani. A svédek ellentámadá­sai gyorsabbak, veszélyesebbek voltak. Izgalom azonban kevés volt a húsz perc folyamán, s így a 12 000 néző — melynek nagy többsége érthetően a své­deknek szurkolt — nem nagyon jött lázba. A vezetést a svédek szerezték meg a 7. percben, amikor Lindberg nagyszerű egyéni „szólója" után Hedberg elé került a korong, s az közel­ről a hálóba ütötte. Még ugyan­ebben a percben Jirí Hulík egyenlített — egy kis szeren­csével. Jól kezdtek a svédek a máso­dik játékrészben. Már a 23. percben növelték előnyüket. Ji­rí Holík ült a büntetőpadon (ez volt az első kiállítás) és a své­dek ki is használták emberelő­nyüket Abrahamson révén. Az egységesebb csapat benyomását keltették ezekben a percekben a svédek, több gólhelyzetet is teremtettek. Csehszlovákia nem tudott kibontakozni, mert a své­dek szorosan fedezték az ellen­feleiket. Hoŕešovský távoli lö­vése után azonban mégiscsak megszületett a kiegyenlítés: Hlinka irányította a hálóba a korongot. Holmquist kapus egy kicsit „elaludt". A harmad utol­só perceiben „szorongattak" a csehszlovákok — eredménytele­nül. Az utolsó harmad elején újra a svédek veszélyeztettek. Sakáč azonban kitűnően védett. Köz­ben a csehszlovák csapat nem használta ki emberelőnyét. Az 50. percben Farda ütötte csapa­tunk harmadik és győztes gól­ját. Hiába támadtak utána a svédek, maradt a 3:2. A csehszlovák válogatott a következő felállításban játszott: Sakáč — Suchý, Pospíšil, Hoŕe­šovský, Panchártek, Tajcnár, Kužela — Paleček, Brunclík, Ji­ŕí Holík — Novák, Farda, Cer­ný — Martinec, Hlinka, Šťastný. A torna állésa: 1. Csehszlovákia 3 3 0 0 16:4 6 2. Szovjetunió 3 2 0 1 16:7 4 3. Svédország 3 10 2 7:8 2 4. Finnország 3 10 2 12:13 2 5. Lengyelország 4 10 3 9:28 2 Finnország — Lengyelország 8:3 (3:2, 0:0, 5:1) A lengyelek ezzel a mérkőzé­sükkel befejezték szereplésü­-ket a moszkvai tornán. Az első két játékrészben még tartották magukat, de az utolsó húsz percben kiütköztek rajtuk a fá­radtság jelei, s nem nagyon tud­tak ellenállni a finn rohamok­nak. A lengyelek minden való­színűség szerint az utolsó he­lyen végeznek. Szovjetunió — Lengyelország 7:1 (5:0, 0:0,2:1) A moszkvai tornán jelenlévő szakemberek közül a mérkőzés előtt sokan meglepetéssel számoltak, hiszen előzőleg a len­gyelek legyőzték Svédországot és a Szovjetunió nagyon gyen ge teljesítményt nyújtott Csehszlovákia ellen. Szenzáció nem következett be, mert a szovjet csapat közepes teljesítménnyel is biztosan győzött a lelkesen játszó lengyelek ellen. Nem telt el két perc sem és a hazaiak már 3:0-ra vezettek. Később a szovjet jégkorongozók engedtek az iramból, sokat egyénieskedtek és kerülték a közelharcokat. A második har­madban a Szovjetunió játékosai szinte minden lelkesedés nélkül játszottak, míg ellenfele önfel­áldozóan védekezett. A nézők sokszor fejezték ki nemtetszé­süket füttykoncerttel. A hazaiak még az emberelőnyeiket sem tudták kihasználni. A legizgalmasabb az utolsó játékrész volt. A lengyelek lát­ták, hogy „kereshetnek vala­mit", elkezdtek ők játszani. A szovjet csapat rákapcsolt, de kemény ellenféllel találta ma­gát szemben, s így a harmad csak 2:l-re végződött a Szov­jetunió javára. Ismét kitűnő teljesítményt nyújtott Tkacz, a lengyel kapus. Gólütők: Vikulov és Harlamov 2—2, Zimin, Ro­misevszkij, Pnlupanov, illetve Obloj. A csehszlovák juniorok sikere Finnországban befejeződött Csehszlovákia, a Szovjetunió, Svédország és Finnország részvételével megrendezett nemzet­közi junior jégkorongtorna. A győzelmet a csehszlovák fiata­lok szerezték meg, miután az utolsó mérkőzésen 5:2 (2:1, 1:0, 2:1) arányban győztek a Szovjetunió ellen. A csehszlovák csapat megér­demelten győzött. Kitűnő telje­sítményt nyújtott a kapus Krá­sa, aki az utolsó harmadban négy biztosnak látszó gólhely­zetben tisztázott. Gólütők: Berá­nek, Cerník (2), Kŕiváček, No­vák, illetve Balderis és Andre­jev. A torna másik mérkőzésén a svédek 10:5 (1:1, 5:3, 4:1) arányban bizonyultak jobbnak a vendéglátó finneknél. A torna végeredménye: Í.Csehszlovákia 32 10 15:115 2. Szovjetunió 311116:14 3 3. Svédország 3 10 2 18:20 2 4 Finnország 3 0 2 1 15:26 2 1970. XII. 12. AZ SZNF NAGYDÍJÁÉRT Megérkeztek Banská Bystricára a 13 benevezett ország leg­jobb junior műkorcsolyázói. Az NDK, az NSZK, Svédország, Hollandia, Franciaország, Olaszország, Jugoszlávia, Bulgária, Románia, Magyarország, Ausztria és Csehszlovákia 23 női és 16 férfi junior versenyzője, valamint 4 sportpáros, és 4 jég­táncpár küzd majd az SZNF N agydíjáért. A csehszlovák színeket Barlcká, Hrášková, Urbánková, va­lamint Béhounek, Kolár és Soška képviseli. Tegnap a résztve­vők már edzést tartottak és meg voltak elégedve a jég minősé­ségével. Ma 6,30 órakor a fiúk kötelező gyakorlataival kezdő­dik a nemzetközt verseny. Vasárnap 16,00 Órakor az ünnepé­lyes eredményhirdető után bemutatóra kerül sor, melyen a győzteseken kívül a Fialová— Tüma, a Berecz—Sugár (ma­gyar) kettős, az osztrák Schuba, az angol Oudifan és az Európa­bajnok Nepela is fellép. A moszkvai nemzetközi jégkorong tornán a Szovjetunió válogatottjá­nak a mérsékeltebb teljesítmény is elegendő volt ahhoz, hogy si­mán legyőzze Lengyelország együttesét. Felvételünkön Zimin (24) és Szircov (12) támadja a lengyel kaput. A lengyel védők nem tud nak beavatkozni. A KOSÁRLABDA BEK-ÉRT A kosárlabda BEK hét közben lejátszott mérkőzései után már nyilvánvalóvá vált, kik jutottak a negyeddöntőbe. Férfiak: Ig­nis Varese, Standard Liége, Akademik Szófia, VŠ Praha, Real Madrid, Olimpia Ljubljana, Olympique Antiles, CSZKA Moszk­va. Nők: Clermont Ferrand, VŠ Praha, Akademik Szófia, Geas Oesto Giovanni, Visla Krakkó, Oauvaga Riga. FÉRFIAK VS Praha—Technik Istambul 103:77 (47:35). A csehszlovák bajnok a Prágában lejátszott visszavágón biztosította negyed­döntőbe jutását. Az első mérkő­zésen ugyanis 11 pontkülönb­ségű vereséget szenvedett, de ezt a hátrányát Prágában behoz­ta. Budapesti Honvéd—CSZKA Moszkva 67:93 (27:54). Az első találkozón is a moszkvaiak győztek 102:75 arányban és így biztosan jutottak tovább. AEK Athén—Olimpique Anti­bes 94:88 (35:46). A franciák ugyan a visszavágón vereséget szenvedtek, de mivel az első mérkőzésen 70:58 arányban győztek, továbbjutottak. NÖK Wisla Krakkó—Creff Madrid 73:37 (39:17). Az első találko­zón a lengyelek győztek és to­vábbjutottak. Akademik Szófia—Politechnic Bukarest 72:62 (39:33). Az első mérkőzésen ugyan a román csa­pat győzött 61:59-re, de jobb kosárarányának köszönve a bol­gár bajnok jutott a negyeddön­tőbe. A KOSÁRLABDA KEK-ÉRT Simmenthal Milano—MEC Ca­Az Újpest újabb győzelme A tengerentúlon portyázó Üj­pesti Dózsa labdarúgócsapata Limában 6000 néző előtt 2:1 (1:1) arányban győzött a De­portivo Municipal együttese el­len. Hongkong—FC Santos 1:4 (0:1). A brazil csapat Pelé (2), Edu és Picole góljaival nyert a város válogatottja ellen. Algéria—Marokkó 3:1 (1:1). Algériában játszották az Afri­kai Kupa keretében a találko­zót. Millionarios—Ferencváros 1:1 (1:1). Bogotában került sor a mérkőzésre. Budapest— Košice 1:8 Szerdán este Budapest név alatt találkozott a magyar jég­korong-válogatott a kassai VSZ együttesével. A vendégek min­den tekintetben felülmúlták a hazaiakat és 8:1 (3:0, 3:1, 2:0) arányban győztek. Gólütők: Mé­szöly, illetve Brtaö (3), Luk­scheider, Bielička, M. Gregor, Rehák és Hegyi. Rosewall még veretlen A tokiói nemzetközi tenisztor­nán már csak az ausztrál Ro­sewall veretlen, Laver egyszer kapott ki, Ashenek 2, Franulo­vicsnak és Kodešnak 3 veresé­ge van. A legutóbbi eredmények: Ro­sewall— Ashe 6:3, 6:4, Smith— Franulovics 6:1, 5:6, 6:1, Smith, Ashe—Laver, Kodeš 6:3, 6:4. sablanca 125:39 (52:14). Mind­két mérkőzésen az olasz bajnok győzött. Racing Malines—Arantia la Rochette 108:48 (52:22). Lu­xemburgban is a belgák győz­tek 106:85 arányban és tovább­jutottak. MAFC Sopron—Radenthein 79:74 (41:26). Az első mérkőzés Ausztriában 80:80 arányban döntetlenül végződött s így a magyar csapat jutott tovább. Dukla Olomouc—Flamingos Haarlem 113:66 (67:42). Az olo mouci kosárlabdázók első mér­kőzésükön ugyan 92:58 arány­ban vereséget szenvedtek, de a visszavágón elért nagyarányú győzelmükkel biztosították to­vábbjutásukat. Real Madrid—Zamalek Kairó 87:54 (46:28). A spanyol bajnok jutott tovább. Dynamo Bukarest— Akademik Szófia 90:94 (42:42). Az első ta­lálkozón is a bolgár bajnok győzött 82:56 arányban és to­vábbjutott. A RÖPLABDA BEK-ÉRT Férfiak: Zbrojovka Brno—ETT Istambul 3:0 (5, 5, 5). Nők: VC Hannover—Dinamó Moszkva 0:3 (—4, —11, —8). Az első mérkő­zést is a szovjet csapat nyerte 3:0 arányban és továbbjutott. Nézők a mexikói VB-n A Nemzetközi Labdarúgó Szö­vetség (FIFA) megkapta Mexi­kóból az egyik zárójelentést. Eszerint a világbajnokságra 1673 975 darab belépőjegyet adtak el. Nézőrekord Mexikó— Belgium mérkőzésen született: ezt a találkozót 108 192-en lát­ták az Azték-stadionban. A har­madik helyért folyó mérkőzé­sen, az NSZK—Uruguay össze­csapáson 104 403-an ültek a le­látókon, míg az NSZK—Olaszor­szág elődöntőre 102 444-en vál­tottak jegyet. Guadalajarában a Jalisco sta­dionban a legmagasabb néző­szám a Brazília—Anglia mérkő­zésen volt: 66 843. A további színhelyeken már nem volt ilyen nagy az érdeklődés, az ot­tani nézőszámok általában csa­lódást okoztak. A t,minirekor­dot" az Uruguay—Olaszország mérkőzés jelentette, 9968-as né­zőszámmal. Az Inter hétfőn kezd Kéthetes pihenő után az Inter labdarúgócsapata hétfőn megkezdi felkészülését a tavaszi bajnoki idényre. Ami a „sárga—feketék" játékosállományát illeti, több vál­tozásra kerül sor. Füle kapus be akarja fejezni aktív pályafutását. Markó edző nem tart igényt Ond­ráSek és Jurcso játékára. Az első edzésre a következő játékosok kaptak meghívást: Majthényi, Lup­ták, Hrica, Bínovský, Solín, Deutsch, Gál, Dano, Luprich, Ob­Iožinský, Šajánek, Levický, Helesz, Sziknra, Fischer, Petráš, Krnáč és Kováč. Az Inter a tavaszi Idényre mtnél Jobban fel akar készülni, csak ez­zel magyarázható, hogy lemond­ták a kolumbiai portyát is. Fischer nyerte a zónaközi versenyt Még egy forduló van hátra Palma de Maiorcán folyó sakkvi­lágbajnokí zónaközi versenyen, de az elsőség kérdése már el­dőlt. A tornát az amerikai Fí­scher nyerte, akinek előnye az utolsó forduló előtt 3 pont a nyugatnémet Hübner előtt. Az utolsó előtti 22. forduló eredményei: Fischer — Gligo­rics 1:0, Uhlmann — Matulovics 1:0, Rubinetti — Naranja 1:0, Polugajevszkij — Minics 1:0, Szmiszlov — Hort 0,5:0,5 Dr. Filip — Addison 0,5:0,5, Tajma­nov — Reshewski 0,5:0,5, Lar­sen — Ujtumen 0,5:0,5, Geller— Ivkov 0,5:0,5. A Mecking — Hübner, Panno — Suttles és Portisch — Jimenez játszmák függőben maradtak. A torna állása: 1. Fischer 17,5, 2. Hübner 14,5 (1), 3. Geller 14,5 4. Larsen 13,5 (1), 5.-6. Tajmanov és Uhlmann 13—13, 7.-9. Gligorics, Polugajevszkij és Szmiszlov 12,5:12,5, 10. Por­tisch 11,5 (A magyar nagymes­ternek három fátszmáfa függő­ben van, mégpedig Larsen, Na­ranja és a kubai fimenez el­len) ... 13. Hort 11, 22. Filip ň pont. Tegnap a függőben maradt játszmákat bonyolították le, az utolsó fordulóra ma kerül sor. Papanicolau, Ni Csi-csin, Mathes a „Sport Akadémia" díjasai Ez év szeptemberéig a Pá­rizsban székelő „Sport Akadé­mia" az év legfőbb sportolójá­nak adományozta az „Elnöki Díjat". Az akadémia zsűrije most úgy döntött, hogy 1970 szeptemberétől minden hónap­ban kitünteti a „Hónap Sporto­lóját" — írja a L'Equipe francia sportszaklap. Az első győztes a rúdugrás újdonsült világcsúcstartója, Pa­panicolau, görög sportoló lett. Öt ismét egy atléta, a kínai gu­miember Ni Csi-csin követte. Kérdés, hogy Valerij Brumel fantasztikus 228 cm-es eredmé­nyének túlszárnyalója a díj el­nyerésével kárpőtolfa-e magát azért, hogy teljesítménye is­mert okokból nem hitelesíthető világcsúcsként. A díjnyertes kínai sportoló „kartotékja: „Ni Csi-csin 1942. április 14-én született JBrumel­lel egy napon), 184 cm magas, 73 kg súlyú. Pályafutása 1959­ben kezdődött, a 17 éves fiú 198 cm-t ugrott. Tizenegy év alatt 31 cm-t fejlődött. Az L'Equipe beszámolója sze­rint a decembert díjat Matthes, az NDK világrekorder úszója kapta. Kézilabdatorna Tbilisziben A Tbilisziben folyó nemzetkö­zi kézilabda-tornán a legérde­kesebb mérkőzést a Jugoszlávia —Szovjetunió találkozó hozta. A csehszlovák „B" csapat vere­séget szenvedett a szovjet ju­nior válogatottól. Eredmények: Jugoszlávia­Szovjetunió 19:12 (13:3), Szov­jet junior—Csehszlovákia B 27:16 (13:10), NSZK—Izland 20:13 (6:8), Ukrajna—Grúzia 17:16 (7:61. SZOMBAI Bratislava: 16.00: nemzetközi úszóverseny Gottwaldovban. VASÁRNAP Bratislava: 15.00: Nemzetközi úszóverseny Gottwaldovban. 15.30: Csehszlovákia—Finnor­szág jégkorong-mérkőzés. 16.05: Az úszóverseny közve­títésének folytatása. Budapest: Budapesti Honvéd —0. Dózsa ökölvívó csapatbaj­nokság.