Új Szó, 1970. november (23. évfolyam, 260-284. szám)

1970-11-30 / 284. szám, hétfő

KOSÁRLABDALIGA A Slovan legyőzte a Spartát A kosárlabda-liga legutóbbi kettős fordulója ismét hozott néhány érdekes eredményt és változatos mérkőzésekben sem volt hiány. A szlovákiai csapatok, a legutiibbi forduló akadályait váltakozó siker­rel vették. A női mezőnyben a Sparta és az Orbis Bratislavába látogatott, ahol csupán az előbbi szerepelt 50 szá­zalékos sikerrel. A Slovan Bratis­lava szombaton jó játékot produ­kált, és fölényesen győzte le az Orbis együttesét. Száznál több pontot értek el, ami első izben történt meg. A Lokomotíva ellen­fele az eddig veretlen Sparta volt. Dekanováék nagyon jől tartották magukat és már már úgy tűnt, megszerzik a győzelmet, de az utolsó másodpercekben, — amikor még vezettek — elkövették azt a taktikai hibát, hogy nem rendez kedtek be labdatartása és így a Spartának az utolsó másodpercek­ben sikerült a mérkőzés sorsát a maga javára fordítani. Tegnap s Sparta a Slovannal ke rlilt szemben és vívott nagyon ér dckes küzdelmet. A hazai csapat hárompontos hátránnyal fordult, de a végén — elsősorban kitűnő védekezésének köszönve — sike­rült legyőznie a magassági fö­lényben lévő ellenfelét. A Sparta, tehát elvesztette veretlenségét. Ezt követően a Lokomotíva végig vezetve biztosan fektette kétvállra, rendkívül érdekesnek éppen nem nevezhető mérkőzésen az Orbist. A két kelet szlovákiai csapat, a VS Prešov és a Lokomotíva Koši­ce Pferovra, illetve Podébradyba látogatott. Egyik csapat szereplé­sét sem kísérte siker. A kassaiak is és az eperjesiek is mindkét mérkőzésükön vereséget- szenved tek. A három brnól együttes közül az Univerzita és. a KPS Brno kika­pott a VS Prahától. Eredmények: Slovan — Sparta 78:67, Lokomotíva— Orbis 59:54, Slo­van — Orbis 109:58, Lokomotíva — Sparta 65:67, Ostl — KPS Brno 64: 71, VS Praha — Univerzita Brno 54:47, VŠ Podébrady — Prešov 58: 55, PPerov — Kassa 59:41, VŠ Pra­ha — KPS Brno 68:44, Ústí — VŠ Brno 51:58, Podébrady — Kassa 59: 65, Pferov Prešov 56:44. A férfiak mezőnyében a VŠT"ra ha és a Bohemians Prievidzän illetve Handlován vendégszere­pelt. A két szlovákiai bányászcsa­pat a Bohemianst legyőzte, de a prágai főiskolásoktól vereséget szenvedett. A Svit fölényesen győzte le az Intert, de kikapott a Zbrojovkától. A Sparta saját ottho­nában vereséget szenvedett az NHKG Ostravától, a Baník felett viszont főlényes győzelmet ara­tott. Eredmények: Prievidza — VŠ Praha 72:110, Handlová — Bohe mians 77:69, Svit — Zbrojovka 79: 82, Olomouc — Zbrojovka 86:92, Handlová — VŠ Praha 60:80, Spar­ta — Baník Ostrava 81:68, Olo­mouc — Inter 115:80, Pardubice — Ostrava 83:74. Pardubice — Baník Ostrava 93:81, Prievidza — Bohe­mians 93:77. Sparta — NHKG 65: 68. Svit — Inter 93:74. i k) A GYŐZTES GÓLT CSAK A JÁTÉKVEZETŐ LÁTTA B. Bystrica —Trnava 2:3 (1:1,2:2) Banská Bystrica, 4Ü0Ü néző. |á tékvezető: Korček. Góllövők: Band žuha, Masný, illetve Adamec (2) és Kuna. Vegyes érzelmekkel távoztak a nézők a találkozóról. Bár a Trna va nem keltelt csalódást, a hosz szabbításban mégis csak egy olyan góllal győzött, amelyet a nézők közül senki sem látott a gólvonal mögött. A mérkőzés l:l-es félidő után a rendes játékidő lejártakor 2:2 volt. A nagyszombatiak az In­ter és a Slovan Bratislava, vala­mint a VSS után-negyedikként ju­tottak a Csehszlovák Labdarúgó Kupa szlovák részének elődöntójé be. A szép és mozgalmas mérkőzés­re árnyékot vetett az egyébként kitűnően játszó Dobiáš kiállítása, aki labda nélkül megrúgta a besz­tercebányai Ilavskýt. A Sparta győzelmét a meghosz­szabbítás negyedik percében biz­tosította. Kuna a 16 os tájékáról kapura lőtt, a labda a felső lécről a földre pattant és onnan a ka­pu előtt lekvő Búrik kapus kezé be. Hátralevő percekben szoron­gattak a hazaiak, de csatáraik el ügyetlenkedték a helyzeteket. Bohemians—Alma Ata 3:0 (2:0) Prága, 1500 néző. Játékvezető: Sláma, góllövők: Ivančík, jarkov ský és Panenka. A szovjet labdarúgó llgaújonca Prágában játszotta csehszlovákiai portyájának 3. mérkőzését. A kas­sal Lokomotíva ellen elszenvedett l:0-4s és a bratislavai Inter elleni 5:l-es vereség után a szovjet ven­dégek elszenvedték harmadik ve­reségüket. A hazai együttes teljesen meg­érdemelten győzött, mert mind­végig jobban játszott ellenfelénél. A szovjet csapaton kiütköztek a fáradtság jelel, játékosai nehézke­sen mozogtak és a gyors hazat csatárok könnyen zavarbahozták védelmét. • •• A II. ligában szereplő AC Nitra futballistái csak nagy küzdelem ben maradtak alul a Slovan elleni kupamérkőzésen. Felvételünkön a sötét mezes nyitrai védőket látjuk „munkában". (Foto: Alexy] A SLOVAN is az elődöntőben Slovan Bratislava—AC Nitia 2:1 (10) Bratislava, 2500 néző. játékveze­tő: Paulovií. Góllövők: Somogyi. Ján Capkovič, illetve Ternényi. Az inter Bratislava labdarúgói után a Slovan Bratislava ls beju tott a Csehszlovák Kupa szlovák részének elődöntőjébe. A szombati találkozón jó iramú játékot lá­tott a közönség. A vendégcsapat méltó ellenfele volt a Slovannak, játékosai a mezőnyjátékban még felül is múlták ellenfelüket és az első félidőben pontosan lövő csa tárai gyakran fuglalkoztatták Ven­celt. A félidő mégis 1:0 ás hazai vezetéssel zárult, mgrt már a 12. percben egy .támadás során Somo­gyi mintegy 11 méterről a hálóba bombázott. Szünet után sein változott a já­ték képe. Kiegyensúlyozott küzde lem folyt a pályán, s a nyitrai já­tékosok egyenlíthettek volna, azonban Vencel kapus két esetben merész előrevetődéssel hárított. A 77. percben Ján Capkovif gólja el döntötte a mérkőzés sorsát. A ven­dégek azonban nem adták fel a küzdelmet és 5 perccel a találko zó vége előtt sikerült szépítentük. A MÁSODIK HELY IS NAGYON ÉRTÉKES Az elmúlt hét végén Bécsben folytak Ausztria nemzetközi vívó­bajnokságának küzdelmei. Erre az eseményre a rendezők már ha gyományosan meghívnak néhányat a világ legjobbjai közül is s így a bécsi Stadthallcban sorra kerülő vívó eseményen a közönség színvonalas összecsapásoknak lehetett szemtanúja. Mint ismeretes, tavaly a női tőrben Rácz Katalin fiatal cseh­szlovák bajnoknő végzett az első helyen s ez idén ls elment megvé­deni tavaly szerzett bajnokságát. Amikor szerdán este klubtársaitól búcsúzott, a szokásokhoz hűen ka­pott útravalóul egy-két jó taná­csot. Klubtársai élcelődve figyelmez­tették: ha nem nyersz, inkább ha­za se gyere. Kati mosolyogva hall­gatta a fiúk és lányok élcelődé­sét, jól tudta, mindnyájan szurko­lunk majd, hogy ismét sikerrel képviselje a szlovákiai és csehszlo­vákiai vívósportot. — Fontos, hogy ott legyen a döntőben. — mondottam búcsúzóul, — de azért természetesen nem ha­ragszunk meg, ha išmét a dobogó legmagasabb fokára kerül. — Szeretnék mindenképpen be­jutni a döntőbe — válaszolta Kati komolyan, azt azonban nem is kell külön hangsúlyoznom, minden igyekezetemmel azon leszek, hogy KAPUZÁRÁS A MAGYAR LABDARÚGÓ NB I-BEN Az őszi sorrend: 1. 0. DÓZSA, 2. VASAS 3. HONVÉD Borongós nuvemberi hétvégén játszották le a magyar labdarúgó bajnokság utolsó őszi fordulóját. Az Újpesti Dózsa, amely már ko rabban biztosította elsőségét, ezúttal ismét elemében volt, és csa tárai öt gólt rúgtak annak a Pécsnek, amely 14 mérkőzésen össze sen csak 11 gólt kapott. A lila-fehér együttes elsősége vitán felüli, mert mindvégig a legkiegyensúlyozottabb teljesítményt nyújtotta' Az őszi bajnokság egyébként nem sok örömet hozott a magyar lab dar ú gó-szurkolóknak. Egy-két mérkőzésen úgyszólván minden fordu lóban felborult a papírforma, kevés volt a színvonalas, izgalmas mérkőzés, és a formaingadozások is arról tanúskodtak, hogy a ma gyar futballnak ínég nem sikerüli kilábalnia a hullámvölgyből. A 2. és az 5. helyért nagy volt a harc; végül is a Vasasnak sikerült meg szereznie a második helyet, egypontos előnnyel, vetélytársai előtt, amit annak köszönhet, hogy a 15. fordulóban mérsékelt teljesít­ménnyel is sikerült megszereznie a két pontot Komlón, míg az FTC csak döntetlenül játszott Diósgyőrött. A Honvéd jobb gólaránnyal áll a harmadik helyen az azonos pontszámmal rendelkező Ferenc város és MTK előtt. 1970 XI. 30. Az őszi gólkirály Bene lett 16 góllal, a 14 gólos Kozma j Bp. Hon­véd) és a 11 gólos Juhász (Komló) előtt. ÚJPEST—PÉCS 5:1 (2:1) Góllövők: Bene (2), Dunai II., Kellner, Horváth, illetve Kocsis. A frissen, lendületesen játszó hazai együttessel szemben csak 45 percen át állták a „sarat" a pécsi fiúk. Szünet után felülkerekedtek a vendéglátók és súlyos veresé­get mértek a sziklaszilárd védel­méről híres Pécsre. MTK—SZEGED 2:0 (1:0) Góllövők: Kunst és Dunai (tizen­egyesből). Alacsony színvonalú mérkőzést vívott az élcsoportban tanyázó ha­zat együttes az NB I sereghajtó­iéval. Az MTK technikai fölényben volt, de ezt gólokban nem sikerült teljes mértékben kifejezésre jut­tatói. DIÓSGYŐR—FTC 1:1 (0:1) Góllövők: Sikora, illetve Szőke. Az első félidőben jobban ját­szott a fővárosi együttes és a ve­zetést is megszerezte. Szünet után a lelkes hazaiak kiegyenlítettek és több meleg helyzetet is terem tettek a Ferencváros kapuja előtt. VIDEOTON—CSEPEL 0:0 Góliszonyban szenvedtek mind­két csapat játékosai. A találkozó színvonalára jellemző, hogy az el­ső félidőben az első lövés — Wol­lek lábáról csak a 20. percben ment kapura. HONVÉD—SZOMBATHELY 3:0 (0:0) Góllövők: Kozma (2), és Kocsis. Már az első 45 percben sok gól­helyzetet dolgozott ki a hazai együttes, de a csatárok nem talál­ták góllövő cipőjüket. Meglepő volt, hogy a szombathelylek távo­li és pontos lövésekkel kísérletez­tek. Szünet után megtört a Jég. Kozma lövése a védők segédleté­vel már a 46. percben a hálóban kötött kl. A szombathelylek to­vábbra ls bátran rohamoztak, de a gólokat a Honvéd lőtte. percben dőlt el, amikor a többet támadó Vasas szögletet harcolt ki és Puskás beívelését Ladinszkl a hálóba fejelte. Ezután a Vasas már csak az eredmény tartására töre­kedett. SALGÓTARJÁN—RÁBA ETO 3:0 (2:0) Góllövők: Horváth, Kajdi és Ré pás. Egy pillanatig sem volt vitás a |obb csapatjátékot nyújtó Salgó­tarján győzelme. DUNAÚJVÁROS—TATABÁNYA 1:3 11:2) Góllövők: Szimacsek, illetve Her­nádi és Szabó György (2). Hazai rohamokkal kezdődött a mérkőzés, de a 13. percben a ven­dégcsapat jutott vezetéshez. A du naújvároslak még fel sem eszmél tek a meglepetésből, amikor négy perccel később újabb gólt lőtt a bányászcsapat. Ezután feljöttek a hazaiak és sikerült szépíteniük. Egyenrangú ellenfelek küzdelmé­ből az ellenfél védelmének megin­gásalt jobban kihasználó csapat győzött. Az NB I állása: KOMLÖ—VASAS 0:1 (0:1) Góllövő: Ladinszki. A két bajnoki pont sorsa a 29. 1. 0. Dózsa 15 9 4 2 43:16 30 2. Vasas 15 10 1 4 35:14 27 3. Honvéd 15 8 3 4 29:15 26 4. Ferencváros 15 7 4 4 23:13 26 5. MTK 15 6 7 2 27:19 26 6. Csepel 15 4 7 4 15:16 21 7. Diósgyőr 15 6 4 5 17:28 21 8. Pécs 15 4 7 4 17:16 20 9. Tatabánya 15 6 3 6 22:18 19 10. Salgótarján 15 6 4 5 25:24 18 11. Videoton 15 4 7 4 12:15 18 12. Szombathely 15 5 3 7 22:29 16 13. Rába ETO 15 6 2 7 14:20 15 14. Komló 15 3 4 8 17:28 12 15. Dunaújváros 15 2 2 11 12:34 10 16. Szeged 15 2 2 11 9:34 7 megvédjem tavaly szerzett bajnoki címemet. Miért nem sikerült? Erre majd Rácz Katalin visszatérte után kap­juk meg a választ. „Csak" a máso­dik helyen végzett, amit azonban feltétlenül sikernek kell elköny­velnünk, hiszen Csehszlovákiából egymaga vett részt Ausztria nem zetközi bajnokságán, és nagyon jől tudjuk, mit jelent az egy vívónak, amikor társak és vezető nélkül kell résztvennie egy nagy nemzet­közi tornán. Az osztrák bajnokság végered­ménye — női tőr: Radligmair losztrák), 2. Rácz (csehszlovák), 3. Rzymowska | lengyel), 4. Perek (osztrák), 5. Madsen (dán). Férfi tőr: 1. Simoncelli (olasz), 2. Vojda (lengyel), 3. Steffan (NDK-beli), 4. Babler (osztrák), 5. Bawrowski (lengyel), 6. Kamuti (magyar). Kard: 1. Maffei (olasz), 2. Paw lowski (lengyel), 3. Kovács (ma­gyar), 4. Moravcsik (magyar), 5. Marót (magyar). (—ár) A sportfogadás hírei A ŠPORTKA 48. játékhetének nye rőszámai: 42, 39, 48. 46. I. húzás: 8. 10, 36, 39. II. húzás: 6, 8, 20. 33, A MATES nyerőszámai: 11, 12, 15, 17, 19. A SAZKA 12 találatos szelvénye: 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 112 01001 002 Bombameglepetés Halmstadban Mint erről már hírt adtunk, a skandináv nemzetközi asztalite­nisz-bajnokságon a magyar férfi­csapat kitűnően vette az első aka­dályokat és bejutott az elődöntő­be. Ez annál ls inkább értékes fegyverténynek számít, mert a ma­gyar versenyzők 42 órás fárasztó utazás után érkeztek a versenyek színhelyére. Egyszóval már maga az elődön tőbe jutás is sikeres volt, de ami ez után következett, az már a nagy meglepetések közé sorolha tó. Az elődöntőben ugyanis a magyar csapat ellenfele a világ­bajnok kínai együttes volt. A ma­gyarok hatalmas küzdelemben 3:2­re győzték le ellenfelüket és be­jutottak a döntőbe. Itt az Európa­bajnok svéd együttessel kellett megvívniuk az elsőségért. A ma­gyarok 3:0-ra győztek, s ezzel fö­lényesen nyerték Skandinávia asz taiitenisz-bajnokságát. A döntő nj,érkőzés eredményei: Jónyer — Alser 2:0, Klampár — Bengtsson 2:0, Jónyer, Klampár — Bengtsson Alser 2:1. A nőt csapatversenyben a Kínai Népköztársaság együttese a döntőben 3:0 arányban győzött Dél-Kórea ellen. Végeredmény — férfiak: 1. Ma gyarország, 2. Svédország, 3. Cseh­szlovákia és Kínai Népköztársaság. Nők: 1. Kínai Népköztársaság. 2. Dél-Kórea, 3. Csehszlovákia és Ma­gyarország. Az egyéni versenyek során a ma­gyar asztaliteniszezőknek nem si­került megismételni a csapatver senyekben nyújtott teljesítményü­ket. Meglepetésre kínai versenyző sem jutott a férfiaknál az elődön­tőbe. Érdekesebb eredmények: Tural (csehszlovák) — Lt Fu Zsung (kí­nai) 3:1, Tural — Persson (svéd) 3:0, Jónyer (magyar) — Kunz (csehszlovák) 3:2, Klampár (ma­gyar) — Tural 3:2. Elődöntő. Alser (svéd) — Surbek (jugoszláv) 3:0, Bengtsson (svéd) — Jónyer 3:2. Nők: Voštová (csehszlovák) — Rundström (svéd) 3:0, Cseng Ntn-11 (kínai) — Voštová 3:1. Li Hul cslng — Li-li 3:0. Martin—VSS 1:3 (11) Martin, 2000 néző. Játékvezető: Ing. )nrsa. Góllövők: Lamog, illet­ve Stransz, Desiatnik és |ar. Bo­roi. A játék képe alapján a kassal együttes megérdemelten szerezte meg a győzelmet. A VSS rutinos együttes benyo­mását keltette kiváló egyénisé­gekkel. Az első perctől kezdve lát­ható volt, hogy győzni akarnak Martinban. A hazaiak minden tő­4ük telhetőt megtettek, hogy mél­tó ellenfelel legyenek az I. ligás csapatnak. 0 Űt ország 13 éves és liata­labb úszópalántáinak viadalán az első napon a fiúk küzdelmében 5 magyar győzelem született. 0 Stockholmban folyó nyílt te­niszverseny döntőjében Stan Smith 1,45 órás küzdelemben 5:7, 6:4, 6:4. arányban győzött Ashe ellen. 0 Norvégia jégkorongozói nem­zetek közötti találkozón 3:0-ra le­győzték Lengyelországot. 0 A Szovjet úszók győzelmével végződött Leningrádban a baráti hadseregek spartakiádja. A Szov­jetunió nyolc arany, nyolc ezüst és öt bronzérmet szerzett. Az NDK úszói öt számban a magyar úszók egy számban bizonyultak a leg­jobbnak. PRÉMIUMOK és GÉPKOCSIK Sorozat és Szám fh 634910 mh 477162 Sorszám Prémiumok pg 529567 eg 371488 xb 570596 mg 584327 yg 608460 ee 581577 ELOSZTÁSA: 30836 5673 24 4268U 231 11825 667 40 000 Kčs 60 000 Kés 60 000 60 000 KČS Kfcs 60 000 Kčs 60 000 Kčs 60 000 KČS 142 60 000 Kčs Gyűjtőhely TJ Viktória Žižkov pso TJ Pov Bystrica Pošta Tuŕany u Slaného okres Kladno TJ VSS Košice Pošta Celákovice, okr. Praha-východ TJ Bohemians čkd Praha TJ Lok. Liberec i. Pošta Sezimovo Gstí 2 okr. Tábor A TlZ SZEMÉLYGÉPKOCSI Gyűjtőhely Pošta Opice okr. Trutnov Pošta Ostrava 8 okr. Ostrava Pošta Most 4 okr. Most TJ Montáže Praha Pošta Horní Cerekev okr. Pelhŕimov TJ Slovan Orlová Pošta Opočno okr. Rychnov nad Knežnou TJ Lok. Beroun Pošta Holice na Ostrove okr. Dunajská Streda Pošta Chotyne okr. Liberec A prémiumok és a gépkocsi minden nyertese ott jelentkezzen, ahol szelvényét feladta és mutassa fel annak „A részét. Sorozat és szám Feladószám yg 349873 1015 ng 976421 20269 88 616005 10066 fh 414371 5244 nd 779923 107 va 188281 6205 ph 194720 7 mh 483279 5993 ug 241724 154 P8 164679 36