Új Szó, 1970. november (23. évfolyam, 260-284. szám)

1970-11-05 / 263. szám, csütörtök

A BEK-ben a Slovan nélkül 1970 XI. 5. A nagy klub kupatalálkozókat ezúttal is az EVK mérkőzései vezették be. Coventryben a B a y e r n München volt a vendég, s a hazai csapat 2:1 (1:0) arányú gyfizelme azt jelentette, hogy az összesítésben két ponttal és 7:3-as gál­aránnyal a nyugatnémet együttes jutott tovább. A másik mérkőzés színhelye Köln volt, ahol a helyi FC l:0-ra győzte le a Florentlnát. A köl niek 4 ponttal 6s 3:l-es gólaránnyal szintén a leg jobb 16 közé jutottak. Az igazán nagy érdeklődés természetesen a Baj­nokcsapatok ős a Kupagyőztesek Európa-kupája küzdelmeinek szólt, s azokról, — amennyiben lap­zártáig befejeződtek, — az alábbiakban számolunk be . .. Panathinaikosz 2:1 (1:0) A svéd Löw sípjelére, 30 000 néző előtt a két csapat a következő felállításban játszotta a BEK visszavágóját. SLOVAN: Vencel, — Mut­kovič, L. Zlocha, Hrivnák. I. Zlocha, — Somogyi, Jozef Capkovic — Medviď, Svehlík, foki. Ján Capkovic. PANATHINAIKOSZ: Ekonomopu Iosz, — Tomarasz, Vlahnsz, Elefterakisz, Kamarasz, — Sourpisz, Gramosz, — Filakurisz. Antoniadisz, Domaszosz, Kaligerisz. A BEK visszavágója a Slovan csapatát harci kedve teljében ta lálta és az akarást a találkozó végéig nem lehetett nála kétségbe vonni. Mindaddig rendben volt a dolog, míg a hazai csapat veze­tett. Még fel-fel csillant a remény, hogy a nagy hátrány is esetleg be­hozható. Amikor azonban a görög élcsapat egyenlített, minden néző számára világossá vált, hogy az esetleges 5:1 arányú hazai győze­lem, amely a továbbjutást bizto­síthatta volna, mindössze álom­kép. A görög bajnok játékosai takti­kailag érettebbek voltak, a labda általában jobban szót fogadott ne kik, mint a Slovan futballistáinak, akik nagy igyekezetükben sok technikai fogyatékosságot és lab­dakezelési hibát vétettek. Az első félidőben általában nagy volt a hazalak fölénye, de ez csak a 30. percben mutatkozott meg gólban, amelyet Medviď közelről lőtt a hálóba. A görög kapus több alkalommal parádésan védett, lő leg Svehlík és )án Zlocha nagy lö­vésének, majd )okl bombájának ártalmatlanná tételével tett csapa­tának felbecsülhetetlen szolgála­tokat. Szünet után Somogyi helyett Móder jött be, míg a görögöknél Mitropulosz váltotta fel a sérült Kamaraszt. Az 53. percben Anto­TOVÁBBJUTOTT A PÉCS niadisz szinte díszklséretet kapott, s úgy lőtte Vencel hálójába az egyenlítő gólt. Hat perccel később )ozef Čapkovič lövése került a hálóba, s ezzel nagy meglepetés­re a Slovan el ls lőtte minden puskaporát. A továbbiak során is Jozef Čapkovič kísérletezett lövé­sekkel, de azok általában célt tévesztettek. Az első félidőben Is akadtak már kemény belemenések, de a Slovan gól utáni Kamarasz sérülé­sért senki sem okolható. A mérkőzés hajrájában Jokl meg­rúgta Domazoszt, s azután is akadt még néhány parázs és tisztátalan jelenet. A görög csapat tartani tudta az eredményt, s végered­ményben az összesítés két pontjá­val és 4:2-es gólaránnyal jutott a BEK legjobb nyolc csapata közé. A mérkőzés igazi kupaküzdelmet hozott. A görög bajnok nagy előnye tudatában érthetően nyu­godtabban játszhatott, s ezt a lé­lektani előnyt kl is használta. A Slovan védelmében akadtak megingások, s csupán ]án Zlocha teljesítménye volt kifogástalan. A középpálya ezúttal a csehszlovák bajnok gyengéjének bizonyult. A játékmester Hrdlička hiányát nem lehetett pótolni sem Somogyival, sem a Capkovic fivérekkel. A csa­társorban Svehlík megmozdulásai voltak ígéretesek és Medviď is Pécs—Newcastle 2:0 (1:0) Telt ház előtt, a svájci Marendas sípjelérc a két csapat a követke­ző felállításban kezdte a küzdelmet az EVK 16-ba jutásért: Pécsi Dózsa: Rapp — Hernádi, Mauerer, Kincses II. — Kocsis, Kon­rád — Bérezési, Daka, Máté, Tóth, Rónai. Newcastle: McFaul — Craig, Clark, Glbs — "Young, Moncur, — Rob­son, Dyson, Davies, Smith, Ford. Az első negyedóra nagy pécsi nyomás jegyében zajlott le. A csa­tárok azonban lövéshez nem ju­tottak. A 16. percben szabadrúgás Ivelődött az angol kapu felé és a jókor érkező Máté laposan lőtt a hálóba. A pécsiek fölénye ezután kissé alábbhagyott és a Newcastle jóné­hány ellentámadással kísérlete­zett. Általában a hórihorgas, jól fejelő Davlest keresték a labdák­kal, de a pécsi védelem Konrád­dal és Rappal az élén mindig a he­lyén volt. Feltűnt, hogy a fejelés terén nagy előny mutatkozik az angol csapat javára. A második félidő is a pécsiek Igyekezetét hozta. Sokat támadtak, de lövéshez nem jutottak. A lej­játék, a határozottság, a szikla­keménység volt a newcastlelek fegyvere. A 75. percben meghűlt a hazai szurkolók erében a vér. Rapp ki­(ututt és az üres kapura tartó labdát Kincses II fejelte ki a léc alól. Az ellentámadás során a labda szinte végiggurult a vendé, gek kapuvonalán, de nem akadt, aki azt a hálóba továbbítsa. Rónai A KEK-ért Steaua Bukarest— PSV Findho­tven 0:3 (0:1). Bukarestben játszot­ták a találkozót 60 000 néző előtt. A holland csapat biztosan győzött a román fővárosban ts és mivel az első találkozón 4:0 arányban bizonyult jobbnak, bejutott a ku­pa következő fordulójába. Az EVK-ért Hamburger SV—Dinamó Zágráb 1:0 (1:0). A 11 000 néző előtt lebo­nyolított mérkőzés egyetlen gólját Hönig szerezte. Az első találkozót a jugoszlávok nyerték 4:0-ra, és bejutottak a harmadik fordulóba. Bukaresti Dinamó—Liverpool 1:1 11:0). Mivel a Liverpool odahaza 3:0 arányban győzött, továbbjutott. Góllövők: Salcianu, illetve Boerms. Juventus—FC Barcelona 2:1 (2:0). Az olasz csapat góljait Bettega és Vapello, a Barcelonáét Pujol lőt­te. Mivel a Juventus az első mér­kőzést ugyanilyen arányban nyer­te meg, továbbjutott. Coleraine— Sparta Rotterdam 1:2 (1:2). Az állandó esőzésben lebo­nyolított mérkőzésre mindössze 5000 néző volt kíváncsi. A holland csapat, a Sparta előzőleg ls győ­zött, méghozzá 2:0 arányban, s így a harmadik fordulóba jutott. megtette a magáét. Jokl lényege­sen nagyobb hasznára lehetett vol­na csapatának, ha elsősorban, és csakis a játékra összpontosít. A többi csatárnak a szívósan és pon­tosan záró görög védelemmel szemben nem volt sok áttörési esé­lye. A görög csapat legjobbját Elef­terakisz személyében láttuk, aki mind a védekezésben, mind a tá­madásban kiválót nyújtott. Kívüle a kapus Ekonomopulosz kér magá­nak oroszlánrészt a hízelgő ered­ményből. Legalább két biztos gól­nak látszó lövést mentett. Doma­szosz, akit az athéni mérkőzés fé­nyes csillagának tekintettek, ez­úttal főleg mezőnymunkát vállalt és kikiáltott klasszisából fukarab­ban mutatott fel valamit. Az eddig látott görög csapatok­kal ellentétben a Panathlnalkosz­nál ugrásszerű javulást tapasztal­hattunk, és játéka valóban megüti a BEK jó színvonalát. OTA ARAD—CRVENA ZVEZDA 1:3 (0:01 Aradon is a jugszláv bajnok, a belgrádi CZ csapata bizonyult jobbnak. Góljait Filipovics (2) és )ankovics lőtte. A hazaiak részé ről Brosovski volt eredményes. A Crvena Zvezda 4 ponttal és B:1 es gólaránnyal jutott a legjobb nyolc közé. S i k e r a 82. pereben ismét tökéletes helyzetben hibázott, a kapusba lőtte a labdát. A 85. percben 11 eshez jutott a Pécs, Máté belőtte: 2:0. A Pécs behozta a hátrányát, 2X15 perces hosszabbítás követ­kezett. A Pécs kezdte a játékot. A hosszabbítás, 5. percében Vértesi a felső lécet találta el. de a já­tékvezető korábban már kezezé­sért büntetőt Itélf. Egy perccel később mintaszerű akció után Má­té közvetlenül az angol kapu előtt hibázott, majd Vértesi ballábas hatalmas lövése borzolta fel a ke­délyeket. A pécsiek nagyobb részt középen próbálkoztak, a szorosan záró angol védelemnek azonban mindig sikerült tisztáznia. A 10. percben csak a szerencse mentet­te meg a pécsleket. Az angol jobbösszekötő, ha — tréfásan szól­va — egy számmal nagyobb cipőt visel, gólt érhetett volna el az elalvó Rapp mellett. A hosszabbí­tás első felének utolsó percében szögletrúgás után Daka nagy helyzetben hibázott. Fordulás után a játékosokon a fáradtság jelel mutatkoztak. Ella­posodott a játék. A 21. percben Rapp egy kapu előtti kavarodás­nál „kézzel-lábbal" védett. A kö­zönség nagy erővel kezdte buzdí­tani a pécsi együttest, mégis az angolok lőttek kapu fölé. A hosz­szabbltás véget ért, eredmény azonban nem szUletett. Következ­tek a 11-esek. Az „ítéletvégreháj­tást" a pécsi Konrád kezdte. Lö­vése védhetetlenül vágódott a há­lóba. Az angol Robson lövése vi­szont a felső kapufán csattant. Daka bombája a bal felsősarokba vágódott, Mitschel lövését viszont Rapp remek érzékkel kivédte. A pécsi Tüske sem hibázott, viszont az angolok harmadik 11-esét ls hárította Rapp. Ezzel az „öttusa" véget ért és a pécsiek jutottak tovább. Győzelem röplabdában Helsinkiben a csehszlovák férfi röplabda bajnokcsapat, a Zbrojov­ka Brno, a BEK első fordulójának mérkézősőn a vártnál nehezebben, csupán 3:2 (3, —14, —11, 0, 7) arányban győzte le a finn rang­elsőt, a Kajastust llaemeenlinna együttesét. Szurkolói abban bíz­nak, hogy Idehaza a finn legény­ség sokkal kisebb gondot okoz a Zbrojovka csapatának. Medviď (balról), aki a Slovan első gólját lőtte, a Panathinaikosz elleni BEK visszavágó mérkőzésen. (Alexy felv.l) Brnóban nem fejezték be Szinte egyedülálló eset történt a jégkorong-liga 13. fordulójában. A Brno—Jihlava találkozó 12. percében az egyik fegyelmezetlen né­ző egy súlyos vascsavart dobott a jégre, amely fejen találta Crhát, a Jihlava kapusát, aki kisebb agyrázkódást szenvedett. A találkozói ennek következtében nem lejezték be, és az esetet a fegyelmi bi­zottság fogja tárgyalni. a visszavagon Prága-Moszkva 16:7 (6:3) Nyitrán ezúttal a két főváros fedőneve alatt mérkőzött meg egymással a csehszlovák és a szovjet női kézilabda,-válogatott. A bizonyítás a hazaiaknak sikerült, akik Kernerová (5), Starkeová (4), Cservenková (3), Matlochová (2), Galbová és Durišová (1—1) révén voltak eredményesek. A vendégek részéről Habanová (3), Zsivihova (2), Oszetinszkaja és Bobruszová (1—1) gőlt dobott. A találkozóra telt ház (1500 néző) volt kíván­csi. A játékvezetők a magyar Keszthelyi és Sall voltak. A sportfogadás hírei A ŠPORTKA 44. játékhete első húzásának nyereményei így oszla nak meg: I. díj: nincs nyertes, II. díj: 74 nyertes á 14 270 korona, III. díj: 3933 nyertes á 380 korona, IV. díj: 67 879 nyertes á 40 korona. A II. húzás nyereményei: I. díj: nincs nyertes, II. díj: 68 nyertes i 12 625 korona, III. díj: 3195 nyertes á 385 korona, IV. díj: 53 541 nyertes á 40 korona. A SAZKA 44. játékhetének nyere­ményelosztása a következő: I. díj: 2 nyertes á 24 280 korona, II. díj: 119 nyertes á 660 korona, III. díj: 1427 nyertes á 80 korona. LITVlNOV— PARDUBICE 4:4 (1:1, 2:0, 1:3) Litvínov, 4000 néző. Góllövők: Waldhauser, Egermayer, Hlinka, RipI, illetve Čižek (2), Pavliček és Bureš. Az első harmadban gyenge szín vonalú játékot láthatott a közön ség. Izgalom csak az utolsó játék részben volt, amikor gyorsabb lett a játék. PLZEŇ—KLADNO 1:2 (0:0, 1:0, 0:2) Plzeň, 11 000 néző. Gólütők, Ko­zák, illetve Wimmer és Novák. A forduló talán egyetlen megle­petése. Az első harmadban a Kiad no volt jobb, de nem sikerült gólt elérnie. Igazi jégkorongot csak az utolsó játékrész hozott, amikor nagy küzdelmet és kemény játé­kot láthattak a nézők. C. BUDÉJOVICE—KASSA 5:5 (2:1, 1:2, 2:2) České Budéjovice, 9000 néző. Gólütők: Hovora, Pražák, Sembera és Marik (2), illetve Kolláth (2),> Bačo, Brtán, Metelka. Mindkét csapat a tartalékkapu­sokkal állt kl a találkozóra. Az első harmadban a hazalak, a má sodlkban a Kassa volt a jobbik csapat. A vendégek még öt má­sodperccel a befejezés előtt 5:4 arányban vezettek, de a hazalak nak sikerült egyenlíteniük. SLOVAN—SPARTA 3:3 (0:0, 1:2, 2:1) Bratislava, 7000 néxő. Gólütők: Ducaj, Haas, Tajcnár, illetve Vo­lek (2) és Šindeláŕ. Nagy respekttel kezdett a Spar­ta, hiszen az első találkozót Prá­gában a Slovan nyerte 3:0-ra. Ami­kor azonban látták a vendégek, hogy a Slovannak nem megy • játék, többet támadtak, és vég­eredményben sikerült kiharcol­niuk a döntetlent. Az első két já­tékrészben gyenge volt a színvo­nal. Az 58. percben a játékveze­tők félbeszakították a mérkőzést, mert a közönség szemétdombbá váltotta a jeget. • A szovjet jégkorongbajnokság lagutóbbi fordulójának két mér­kőzése: Dinamó Moszkva— SZKA Leningrad 8:2, Torpédo Gorkij— Szibir Novoszibirszk 9:2. • Az NSZK jégkorong-váloga­tottja 8:1 arányban legyőzte Ju­goszláviát. • A csehszlovák Ján Kodeš és Ján Kukal bekerült a dél-amerikai nemzetközi tenisztorna harmadik fordulójába: Kodeš—Mandarlno (brazil) 6:1, 6:3, 6:1, Kukal—Fillol (chilei) 6:3, 6:3, 6:4. Az „álmok tizenegye" Hihetetlenül nagy népszerűségre tett szert a „GÓL" című, cseh nyelvű sportszaklap ankétja, amely arra kérte olvasóit, jelöljék ki a második világháború utáni legjobb labdarúgó csapatot, s minden posztra a mai legigényesebb követelményeknek megfelelő játékoso­kat vegyék számításba. Ezenkívül sorra kerül a második világháború előtti legjobb 11 összeállítása is, de az még egy kis ideig várat magára. Az összesített vélemények alap­ján így fest az utóbbi, mintegy 20 esztendő legjobb világváloga tottja: JASIN, — DJALMA, SAN­TOS, BECKENBAUER, B. MOORE, FACCHETTI, — Dl STEFANO, BOBBY CHARLTON, — GARRIN­CHA, PELÉ, PUSKÁS, GENTO . .. Kár, hogy ezt a csapatot, s ilyen felállításban a világ semmilyen pályáján sem láthatta a közönség. Elméleti síkon valóban félelmete­sen erősnek látszik . . . KERÉKPÁROSAINK SIKERES IDÉNYE KÉSZÜLŐDÉS A BÉKEVERSENYRE A csehszlovák országúti kerékpárosok a mexikói körversennyel befejezték Idei sikeres szereplésüket. Hosszú idő után nemcsak a nemzetközi részvétellel megrendezett hazai versenyeken értek el figyelemre méltó sikereket, hanem a nagy világversenyeken is. Gondoljunk csak az angliai világbajnokságra, a Békeversenyre, az angol körversenyre stb. A sikeres idényről, valamint az elkövetke zendő feladatokról tájékoztatta tegnap az újságírókat Kamii Hafap ka, a csehszlovák országúti kerékpáros válogatott szövetségi kapi­tánya. Egy évvel ezelőtt a csehszlovák kerékpárosok nem vettek részt a Békeversenyen. Ez a tény nem se­gítette elő a sportág fejlődését, mert a kerékpársportban a nem zetközi vetélkedések határozzák meg a fejlődés útját. Ennek ellené­re a válogatott keret rövid időn belül talpra állt, megfelelő veze­tés és irányítás mellett hamaro­san a sikerek is jelentkeztek. Fő­leg a fiatal versenyzők tettek ki magukért, akik ismét bebizonyí­tották, hogy a csehszlovák kerék­pározás világszínvonalon van. Az elmúlt idény fontosabb nemzetkö­zi versenyein a csehszlovák válo­gatott a Békeversenyen a második helyen végzett; Mainuš megnyer­te az angol körversenyt és a csa­pat a második helyet szerezte meg. A skót körversenyen kerék­párosaink visszavágtak a lengye­leknek a Békeversenyen elszenve­dett vereségért, miután az élen végeztek. Hugy a „hivatalos" nemzetközi találkozókon is bebi­zonyítsák kit&nő képességeiket országúti kerékpárosaink, nyolc­vanegy év után érmét (ezüstöt) hoztak haza az angliai VB-ről, csapatversenyben lettek másodi­kok versenyzőink. A sajtóértekezleten [elmerült az a kérdés is, hogy hogyan lehet­séges az, miszerint a Békeverse­nyen a csehszlovákok teljesen egyenrangú ellenfelei voltak a lengyeleknek, és az utolsó mé­tereken, a véghajrában mégis az említett ország kerékpárosai sze­rezték meg a győzelmet és az az­zal járó időjóváirásokat is. Ha fapka szerint ez elsősorban azért volt fgy, mert a csehszlovák ver­senyzők nem mertek kockáztatni a salakon, a város utcáin, féltek az esetleges bukásoktól. A szövet­ségi kapitány azonban elismerte, hogy a lengyelek erőnléti [elké­szülése 100 százalékosan sikerült a Békeversenyre. És nemcsak egy­két kerékpárosuk rendelkezett ki­tűnő erőnléttel, hanem az egész csapat. Hatapka elmondotta, hogy ami­kor átvette a válogatott irányítá­sát öregek—liatalok rivalizálására került sor. Az öregeknél a telje­sítőképesség állandóan ugyanazon a szinten mozgott, mindenki biz­tos volt abban, hogy továbbra is tagja lesz a válogatottnak. A da­tálok azonban mégiscsak na-;yobb [ejlődésről tettek tanúbizonyságot, és ez döntőt a javukra. Beszélt a szövetségi kapitány a Békeverseny új évfolyamáról is, amelynek útvonala Varsóból Ber­linbe és onnan Prágába vezet. Ma jelöli ki Prágában azt a tizen­egy kerékpárost, akik tagjai lesz­nek a Békeversenyre készülő tá­gabb keretnek. Ez a tizenegy ver­senyző már a jövő héten megkez­di [elkészülését az amatőrök leg­nagyobb világversenyére. Utána rendszeresen találkoznak majd a keret tagjai belföldi összpontosí­tásokon, majd márciusban egyhe­tes olaszországi portyát bonyolí­tanak le és április végén jelöli ki a szövetségi kapitány a Béke­versenyen résztvevő héttagú csa­patot. — A feltételek biztosítva látsza­nak, így a tavalyi második hely után elsősorban az elsőségre pá­lyázunk a Békeversenyen — inon dotta a szövetségi kapitány. — Is­merem jól a számításba jövő csa­pattagokat, úgy hogy minden elő­feltétel megvan a sikerhez. (tv)