Új Szó, 1970. június (23. évfolyam, 128-153. szám)

1970-06-04 / 131. szám, csütörtök

MINDENKI A JÚ FOLYTATÁSBAN BÍZIK... Honvéd 1970. TV MŰSOR A csehszlovák televízió 16.45, a magyar pedig 9.30 órai kez­dettel képfelvételről ismétli meg a Csehszlovákia—Brazilia mérkőzés közvetítését. Az Inter ismét a KK m fo'b® 1 Inter Bratislava 2:1 (0:1) A jugoszláv Csanak 4000 néző előtt vezette a labdarúgó KK elő­döntőjének bratislavai visszavágó­ját, amelyre rányomta bélyegét a hatalmas erejű szél. Ez az elem az első félidőben a Honvéd, szünet után pedig az Inter csapatát támo­gatta. Segítségét a hazai együttes használta ki jobban, s ez is dön­tött. A Honvéd jobban játszott, mint a kispesti első párharcon, játékán sokat javított Molnár és Kocsis csatasorba állása, de a csapat össz­teljesítménye még mindig nem az igazi. Hiányzik játékából a tűz, az eredményes végrehajtás. Az Inter az első félidőben több­ször követett el hibát a védekezés­ben, s így kapta a gólt Is a 34. percben, amikor Kocsis még Majt­hényit is kicselezve juttatta a lab­dát a hálóba. Szünet után állan­dósult a hazai csapat nyomása, két jobb oldalról beívelt labdát Krnáč (66. p.j, illetve Obložinský (80. p.j fejjel juttatutt a szünet után Bics­kei helyett beállt és jó benyomást keltő Hajdú kapujába, s azonkí­vül Szikora lövése, meg Solin sza­badrúgása nyomán az oldalléc há­rított. A szélen kívül a másik döntő tényező az volt, hogy a középpá­lyát, a játék szervezésének helyét, nagy általánosságban az Inter uralta. Meglátszott, hogy mit je­lent ezen a téren a még Kispes­ten megsérült Honvéd-motor: Vági hiánya. Egyénileg: Az Inter védelmében Binovský volt a legjobb ember, de Hrica is derekasan küzdött. Lup­rich ismét sokat vállalt magára. Obložinskýt góija dicséri. A csa­társorban Szikora és Levický volt a mozgatóerő, de az előbbi lövései rendre célt tévesztettek, az utób­bi pedig nem jutott lövőhelyzetbe. A Honvéd védelmében Molnár, Ruzsinszki és Komora végzett di­cséretes munkát. Kocsis szép és ügyes megoldásokat mutatott be, de társainál nem talált túl nagy megértésre. A támadósorban egyébként, amely a hajdani Hon­véd erőssége volt, Pusztai játéka érdemel még dicséretet. Kozma nem igazolta, hogy nemrég még válogatottságig vitte. Az Inter Bratislava 3:l-es ösz­szesített gólaránnyal jutott a KK döntőjébe, ahol a Vasas csapata lesz az ellenfele. Az előző hírek­kel ellentétben, az első Inter— Vasas találkozó Bratislavában, június 10-én, a visszavágó pedig Budapesten június 28-án lesz. ZALA JÓZSEF A Cornelia Popescu (Románia) 4762 ponttal új országos csúcsot állított fel női ötpróbában. £ A férfi gerelyvetés idei vi­lágranglistája: Murro (USA) 91,44 m, Nevala (Finnország) 87,50 m, Stdio (Lengyelország) 82,52 m, Schmidt (USA) 38,52 m. A sportfogadás hírei A Športka 22. játékhete első hú­zásának nyereményei: "l. díj: 1 nyertes 200 000 koro­na, II. díj: 72 nyertes á 16 215 ko­rona, III. díj: 4582 nyertes á 325 korona, IV. díj: 83 532 nyertes á 35 korona. A második húzás nyereményei így oszlanak meg: I. díj: nincs nyertes, II. díj: 53 nyertes á 17 575 korona, III. díj: 2960 nyertes á 420 korona, IV. díj: 61 283 nyertes á 40 korona. A Mates 21.—22. játékhetének nyereményei: I. díj: nincs nyertes, II. díj: 349 nyertes á 2275 korona, III. díj: 10 829 nyertes á 170 korona. A Sazka 22. játékhetének nyere­ményelosztása a következő: I. díj: 5 nyertes á 6645 korona, II. díj: 79 nyertes á 875 korona, III. díj: 931 nyertes á 85 korona. A labdarúgó világbajnokság szerda éjjeli mérkőzései, — ha csupán az előzetes papírformát vesszük számí­tásba, — nem hoztak meglepetést. Az már más lapra tartozik, hogy a vi­lágbajnok angol válogatott minimális arányú győzelme drámai körülmé­nyek között született meg, a peruiak pedig a bolgárok 2:0 arányú vezeté­se után kapcsoltak rá, s végered­ményben a maguk javára fordították az eredmény alakulását. Bizonyos mértékig kis arányúnak látszik. Uru­Anglia—Románia 1:0 (0:0) A világbajnoki címet védő angol válogatott győzelemmel kezd­te mexikói szereplését. Huszonhat perccel a mérkőzés befejezé­se előtt az 1966-os VB angol—nyugatnémet hőse, Hurst talált Adamache hálójába. A két csapat ebben az összeállításban ját­szott — ANGLIA: Banks — Newton (Wrightj, Labone, Moore, Cooper — Ball, Mullery, B. Charlton, Peters — Lee (Osgood), Hurst. ROMÁNIA: Adamache — Satmareanu, Lupescu, Dinu, Mo­cami — Dumitru, Nunwelller, Dumitrache — Dembrovvski, Tataru (Ncagu). Lucescu. guay csapatának győzelme a sereg­hajtónak minősített izraeli csapat fe­lelt. Sajnos, lapunk legkésőbbi zárási ideje sem teszi lehetővé, hogy a ké­ső éjjel lebonyolításra kerülő mérkő­zéseknek, akár a puszta eredményét is közölhessük a mérkőzés utáni reg­gelen megjelenő számban. Ezt a saját hibánkon kívüli hiányosságot bősége­sebb kommentálással igyekszünk pó­tolni. : 'r^-Tt Nem volt szép mérkőzés, in­kább egyhangú játékot láthatott a mintegy 50 000 főnyi közönség. A románok taktikája világos volt: lassítani a játékot, s várni a ked­vező pillanatot a gyors ellentá­madásokra. Ezekkel meg ls pró­bálkoztak, íőleg az első félidő­ben, de rendre- nem fejezték be az akciókat, vagy elhamarkodtak a gólhelyzeteket. Mintha meg­ijedtek volna a kínálkozó lehe­.tőségektől ... Az angolok magabiztosan ját­szottak, de a mérkőzés állását csak a második félidőben sikerült javukra fordítani, amikor fokoz­ták az általuk diktált amúgy ls meglehetősen erős iramot. Ezt nem tudták átvenni a románok, akik rendszerint taktikai faultok­kal és a játék lassításával Igye­keztek megtörni az angol roha­mokat. A gól védelmi hibából esett, hiszen az angliai világbaj­nokság döntőjében mesterhár­mast elért Hurst tisztán vehette át a labdát, még ideje is volt egyet igazítani rajta, s csak az­tán küldte biztosan a román há­lóba. Már említettük, Romániá­nak ls voltak helyzetei a gyors, szórványos ellentámadások so­rán, de elhibázták azokat a csa­tárok. Például már az 5. perc­ben eszményi labdát kapott bal­szélről Dembrowski, de közvet­len közelről nem tudta Banks kapujára fejelni. Mindent egybevetve megálla­píthatjuk, hogy az angol váloga­tott megérdemelten szerezte meg a győzelmet, mert mégiscsak kul­tiváltabb labdarúgást játszott, mint Románia. A román válogatott csak az improvizációknál maradt. Suk technikai trükköt láttunk tő­lük, nagyszerűen vezetik a lab­dát, de a befejezésekkel baj van. Azonban így is veszélyes ellen­GÓLOK... A VB nyitáuya nem hozott gólt, s az első forduló folytatása is csak Leonban örvendeztette meg különösebben a szurkolókat. Egy mérkőzésen (Peru —Bulgária) öt gól, az a világbajnokságon külö­nösen érdekes esemény. Ki tudja, vajon lesz-e hasonló példa a kö­vetkező küzdelmek soránl? A VB legelső gólját a Peru — Bulgária párharc 13. percében a bolgár Dermendzsiev lőt­te, s utána az idő krónikája sze­rint így estek a többiek: 22. p.: Maneiro (uruguayi), 50. p.: Mujica (uruguayi), 50. p.: B o n e v (bolgár), 51. p.: Galia rd o (perui), 56. p:. C h íl m p i t a z (perni), 64. p.: Hurst (angol), 74. p.: C n b i 1 1 a s (perui). Angol „mértékletesség" A Guadalajarában tartózkodó angol szurkolók a hírek szerint nem is voltak annyira „tartózko­dóak". Csapatuk győzelmét ünne­pelve forgalmi bonyodalmat okoz­tak. Mintegy 150 örömmámorban úszó szurkoló az angol zászlót lo­bogtatva ezt kiabálta: „Győztünk, s ez számít!" A mexikói nézők persze nem hagyták válasz nélkül a kihívást. Ezt kiabálták vissza a felvonuló „hűvös angoloknak": — Majd meg­látjuk, milyen boldogok lesztek, ha Brazília elgázolja csapatotokat! Csak az alkalmi kereskedők vol­tak elégedettek az angolokkal. Nagyban vásárolták a kukoricás lepényt. Az egyik árus meg is je­gyezte: „Ha az angolokoak kell az én kukoricás lepényem, ked­velem őket!" felei lesznek a csoport másik két csapatának, a brazil és a cseh­szlovák együttesnek. A mérkőzésről megjelent kom­mentárok megegyeznek abban, hogy az angoloknak sokkal jobb, színvonalasabb játékot kell pro­dukálniuk, ha sikeresen akarják felvenni a harcot a Romániánál nagyobb játékerőt képviselő cseh­szlovák és brazil válogatott el­len. A találkozót a belga Lorcaux vezette. Partjelzők: Machin (fran­cia) és De Leo (mexikói). Bobby Charlton (jobbról) volt a világbajnok angol csapat szellemi vezére és motorja. Az önfeláldo­zó román hátvéd, Dinu, hiába igyekszik Bobbyt megakadályozni a labda pontos továbbításában. B. Charltonra majd a csehszlovák védelemnek is fokozott mértékben kell ügyelnie . . . Peru—Bulgária 3:2 (0:1) Leonban játszották a találkozót 12 ezer néző elútt. A két csa­pat a következő felállításban szerepelt — BULGÁRIA: Szimeonov — Salamonov, Dimitrov, Dávidov. Aladzsov, Penev, Bonev (Aszpa­ruhov), Jakimov, Popov (Maraszliev), Zsekov, Dermendzsiev. PE­RU: Rubinos — Campos. De la Torre, Chumpitaz, Fuentes, Miff­iin, Challe. Baylon (Sotil), Leou, Cubillas, Gallardo. A találkozót az olasz Sbardella vezette. Szemerkélő esőben kezdődött a találkozó. A bolgárok rögtön fö­lényt harcoltak kl, s már a 13. percben megszerezték a vezetést Dermendzsiev révén. Később a peruiaknak is volt két nagy gól­helyzetük, de elügyetlenkedték. A bolgárok gyorsan, szellemesen játszottak, főleg Popov és Der­mendzsiev okozott nehéz pillana­tokat a lassúnak tűnő perui vé­dőknek. Szünet után a 49. percben Bo­nev ért el gólt, amikor 25 mé­terről leadott gyenge lövése ki­csúszott a kapus kezéből, s a há­lóba gurult. A gól után a brazil Didi edző csapata mindent bele­adott és sikerült megfordítani a mérkőzés állását. Két perc múlva a bolgár gól után Gallardo csök­kentette Bulgária előnyét, majd az 56. percben Chumpitaz 2:2-re módosította az eredményt. A győztes perui gól a 73. percben született, amikor Cubillas talált a hálóba. Annak ellenérc, hogy a bolgá­rok 2:0-ra vezettek, elveszítették a mérkőzést. A perui csapatból a gyors Gallardo és a kitűnően cselező Leon játszott jól. A bol­gár válogatott csak a félidőig bírta erővel, később visszaesett. A szögletarány 7:4 volt Bulgária javára. Uruguay—Izrael 2:0 (1:0) Csak 20 ezer néző volt kíváncsi Pueblában a kétszeres világ­bajnok Uruguay és Izrael találkozójára, amelyet a skót David­son játékvezető vezetett. A két csapat — URUGUAY: Marzurkie­wicz — Ubinas, Ancheta, Matosas, Mujica, Castillo, Rocha (Cor­tesj, Maneiro, Cubilla, Esparraga, Losada. IZRAEL: Vissoker — Schwager, Rosen, Rozenthal, Primo, Spiegel, Shum, Spiegler, Tal­bi (Bar), Faygenbaum, Rom (Vollach). Mindkét együttes 4—3—3-as felállításban kezdett, s az uru­guayi csapat nagy lendülettel tá­madott. A vezetést a 23. percben szerezték meg a dél-amerikaiak, Maneiro révén. A gól előtt meg­sérült Uruguay 27 éves csapat­kapitánya, Pedra Rocha. A gól után az izraeliek szinte 11-eu védekeztek, de képesek voltak 9 játékossal ls támadni. A máso­dik gólt az 52. percben érték el a kétszeres világbajnok csapat futballistái. Ekkor Mujica gyenge lövése került a hálóba. A dél­amerikai futballisták játékán meglátszott a nagy rutin, míg az izraeliek csak taktikailag ját­szottak jól. Az esélyes Uruguay eleinte csak nehezen tudta áttörni a „kí­nai falat", amelyet szinte az ösz­szes izraeli játékos „épített" ka­puja elé. Izrael futballistái na­gyon megilletődve játszottak, csak arra összpontosítottak, hogy tartsák a középpályán a labdát, s így ne szenvedjenek nagyarányú vereséget. Ez sikerült is nekik. 1111 A bolgár váloga­tott váratlan vere­séget szenvedett Pe­rutól. Annál is in­kább meglepő a pe­ruiak győzelme, mert a mérkőzés 51. perééig 2:0 arány­ban Bulgária veze­tett. Állítólag a má­sodik félidőt nem bírták erővel a bol­gár labdarúgók. Fel­vételünkön egy légi párharcot látunk. A szereplők: Dimitrov (fehér mezben) és Leon. A A csehszlovák sakkbajnokság állása a 6. forduló után: Smejkal 6. Hort 5,5 Jansa és Pribyl 5—5 pont. £ Az angol kerékpáros körver­seny élére a 25 esztendős cseh­szlovák Jiŕí Mainuš került. Ez a* első eset az angol kerékpáros körverseny történetében, hogy csehszlovák kerékpáros vezet ai egyéni összetett versenyben. ÉS ASHE... Párizsban folytatták a -nemzet­közi tenisztorna férfi egyesének küzdelmeit. A színes amerikai Ashe 6:3, 3:6, 10:8, 4:6, 6:3 arányú vereséget szenvedett a jugoszláv Franulovicstól, akit a román Na­taseval és a csehszlovák Kodeššal együtt földrészünk legjobbjainak tartanak. Az elődöntő párosítása a követ­kező: Goven (francia) — Kodeš (cseh­szlovák), Franulovics (jugoszláv) — Ri­chey (amerikai). ÖRÖM LONDONBAN A tegnap reggeli londoni lapok egyhangúlag a Románia feletti győzelmet ünnepük és kommen­tálják. A „Daily Maii" szerint mintegy 25 millió angol álmatla­nul töltötte az éjszakát, hogy lát­hassa a VB angol nyitányát. Az angol központi villanyszolgáltató diszpecsing ezt a hírt tette köz­zé: „A terven feliil kétmillió KW áramot bocsátottunk a sziget­ország rendelkezésére". A mérkőzés tartama alatt kihal­tak voltak az utcák, alig-alig köz­lekedtek az autóbuszok, s a tá­volsági útvonalakon csak nagy ritkán lehetett megfigyelni egy­egy személygépkocsit. A „Daily Express" így Ir: „Anglia nem csupán Romániát győzte le, de a mexikói szurkolók ellenszenves tömegét is, akik sem­mi jót nem mondtak Sir Ramsey csapatáról. ROMÁN VISSZHANG Angeio Niculescu, a román vá­logatott edzője a mérkőzés utáni sajtókonferencián méltatlankodott, amikor megkérdezték tőle, vajon bevárja-e angol kollégáját. Nicnlescu így felelt: „Ogy lát­szik az egyik szabály itt az an­golokra, a másik pedig ránk vo­natkozik. Ahogy én látom, itt elő­ször a legyőzöttnek kell szólnia. Az eredményt igazságosnak tar­tom, de kérdezem: mi történt vol­na, ha Dembrowski a találkozik elején helyzetét gólra tudja válta­ni? Az angoloknak szerencséjük volt az egyetlen gól szerzésénél, bár igaz, hogy Hurst akciója re­mekül sikerült." A román edző drámai vallomása után Ramsey következett aki csa­patával és az eredménnyel elége­dett volt. így nyilatkozott: „Azt hiszem, hogy az eredmény valós, és nagyon meg vagyok elé­gedve játékosaink teljesítményé­vel." Nyugodt hangja egyszeriben élessé lett, amikor azt kérdezték tőle, vajon a játékvezetőtől való félelem miatt mellőzték-e az an­gol labdarúgók a keményebb sze­reléseket? — „Ki állíthatja, hogy az angol csapat tisztátalanul ját­szik? Aki ilyesmit kérdez, ax előbb jól fontolja meg. Meg va­gyok győződve, hogy csapatom tel­jesen tiszta eszközökkel szerepel, tehát nincs okunk a félelemre." IGY LÁTTA ZAGALO A brazil csapat szövetségi ka­pitánya úgy vélekedett, hogy ax 1:0 arányú angol győzelem nagyon megérdemelt. Véleménye szerint az angol játékosok taktikailag jól szerepeltek, s a románok a be­kapott gól után eléggé meggondo­latlanul vetették magukat a táma­dásba, védelmükben rések támad­tak, s a végén örülhettek, hogy csak ilyen arányú vereséget szen­vedtek. Zagalo szerint Bobby Moore je­lenleg a világ legjobb hátvéde és nagy játékosegyéniség. Benne látta e párharc csillagát. Mindkét csapat nagy gondot fordított a védekezésre, s amit mutattak, ar­ra figyelmeztetett, hogy találko­zójuk sok mindenben hasonlít a vasárnapi VB nyitány mérkőzé­sére. MARKO VÉLEMÉNYE A csehszlovák csapat főedzője is igazságosnak tartatta az ango­lok győzelmét. Szerinte csak az angol csatárok elég nagy balsze­rencséje okozta, hogy nem szü­letett nagyobb arányú brit siker. Marko úgy látta hogy a találkozó elején az angolok igyekeztek mi­nél kevesebbet mozogni, talán nem voltak biztosak abban, hogy mindvégig bírják a mérkőzés ira­mát. DIDI ÉS A PERUIAK A Peru—Bulgária mérkőzés után Didi a peruiak brazil edzője nem volt hajlandó a sajtóértekezletre menni, csupán az autóbuszban mondott ennyit nagyon lakoniku­san: „Csapatom csak a második félidőben nyújtott olyan teljesít­ményt, amit ez a világbajnokság megkíván." BOZSKOV MÉG REMÉL A bolgár szövetségi kapitány szerint csapata Ugye még nincs veszve. „A mérkőzés végefelé már nem volt annyi ereje csapatomnak, — mondotta — hogy legalább egyen­líteni tudjon. Vereségünk ellenéra bízom abban, hogy a legjobb nyolc között lehetünk. A labdarúgás­ban, — mint azt ez a mérkőzél is bizonyította, — sok minden le­hetséges."