Új Szó, 1970. január (23. évfolyam, 1-26. szám)

1970-01-03 / 1. szám, szombat

Két nagyszerű győzelem KANADÁBAN g A csehszlovák jégkorong-válogatott a nem teljesen sikeres H portya-nyitány után alaposan kitett magáért. A* első veresé­g gért azonnal elégtételt vett, majd a harmadik párharcon teljesen = meggyőző játékot nyújtva szinte alárendelt szerepre kárhoz­= tatta e sport őshazája válogatottját. A második mérkőzésen H egy-egy kanadai és csehszlovák játékvezető bíráskodott, míg a j= harmadikon két kanadai. A kanadaiak nagyon kérték, hogy a H közelgő VB-re való felkészülés jegyében adjon a csehszlovák =2 csapat lehetőséget a hazai játékvezetőknek, akik az első két = harmadban tárgyilagosak voltak, de a befejezőben már nem = tudtak elfogulatlanok lenni... Kanada—Csehszlovákia 2:3 (1 :Ö J :Ö, 0:3) A kanadai portyán lévő csehszlovák jégkorong-válogatott az első találkozó színhelyén játszotta a visszavágót, éš sokáig emlékezetes mérkőzésen aratta győzelmét. A csehszlovák együttes különösen az utolsó harmad első felében játszott kiválóan, s akkor lőtt három góljával biztosította sikerét. Ez az eredményesség nem fejezi ki kellő mértékben akkori fő lényét. A vendégcsapat remek teljesítménye különösen ebben a játékrészben nyíltszíni tapsot kapott. Ujváry kedvező helyzetben el­vesztette a korongot, Hnck. ki­tört, lövése lepattant a kapufá­ról és a résen lévő King nem hibázott. Az utolsó harmadban a gyen­gébben játszó csehszlovák vé­dők közül Űjváryt és Panchar­tekot már nem szerepeltették, csupán két védőpárt cserélget­tek és Hlinka jött be Martinec helyett. A 44. percben Hrbatý nagy­szerű átadást kapott HoreSov­skýtól és nem tudott hibázni. Három perccel később a kana­dai kapus csak akkor reagált Nedomanský nagyszerű lövésé­re, amikor a korong már hálójában táncolt. Ojabb há­rom perc múlva Pospíšil remek lövése nyomán kötött ki a ko­rong a kanadai hálóban. A két csapat egyébként a következő felállításban küz­dött: KANADA: Stephenson, — Murdock, Carlyle, McKenzie, O. Malley, Newell, Stephanson, — King, Huck, Hejndl, — Adams, Harris, Conacher, — McMillan, Lefley, Irwing, — Mott. CSEHSZLOVÁKIA: Lacký, — Machač, Pospíšil, Horešovský, Ujváry, Suchý, — Panchártek, — Pryl, Nedomanský, Haas, — Sevlíík, Farda, derný, Hrbatý, Kochta, Martinec, — Hlinka. Ismét telt ház volt (9000 né­ző). Pitner edző nyilatkozata: „Több gólt is üthettünk volna. Mindazok a játékosok, akik a harmadik harmadban szóhoz jutottak, teljesítményük tel­jét nyújtották." McLeod: „A jobbik csapat győzött. Ennek ellenére elége­dett vagyok játékosaim teljesít­ményével." Kanada—Csehszlovákia 0:4 (0:2,0:2,0:0) Torontóban már a teljesen magára talált csehszlovák együt­tes fektette kétvállra Kanada válogatottját. A győzelem ér­tékét növeli az a tény, hogy kanadai jégen született és a mérkőzés mindkét bírája hazai volt. A találkozót nem közvetítet­te egyenes adásban a kanadai televízió, de a mérkőzés után a képernyőn megjelent Václav Nedomanský hatalmas képe. A kommentátor plasztikus módon írta le azt a nagyszerű Nedo­manský gólt, amely végered­ményben a találkozó sorsát döntötte el. A tárgyilagosság kedvéért meg kell jegyeznünk, hogy a mérkőzést nem egyedül Nedo­manský nyerte meg. Csak az elismerés hangján lehet írni Lacký kapus nagyszerű teljesít­ményéről, vagy Černý macska­szerű ügyességéről. A csehszlo­vák csapat teljesítménye meg­közelítette a csúcspontot s eb­ben nagy érdeme van az együt­tes két edzőjének Pitnernek és Kostkának is ... Már a mérkőzést megelőző edzésen kiderült, hogy a cseh­szlovák csapat minden játékosa elégséges mértékben akklimati­zálódott. Maga a találkozó bebizonyí­totta, hogy ötlet és ügyesség terén a csehszlovák csapat egy osztállyal jobb ellenfelénél. Ez a találkozó is, akárcsak až első párharc, nagyon sportsze­rű volt. A két játékvezető (a csehszlovák Bucala és a kana­dai Kubinec) mindössze három alkalommal nyúlt a kiállítás eszközéhez. Ezeket nem előzte meg nagyobb szabálytalanság. Egyetlen emberelőnyt sem tud­tak kihasználni a csapatok. A 17. percben Lefley reme"­1 kül tört kl és lövésével szem­ben az egyébként remekül vé­dő Lackýnak sem volt ellen­szere. A 37. percben a csehszlovák csapat emberelőnyhöz jutott. 1970. I. 3. A győzelemnek meglehetősen nagy volt az ára. Pryl, Pan­chártek és Hlinka megsérült, s különösen az utóbbi sérülése látszik komolynak. Alighanem a bal keze fején van törése. A kanadai csapatot meglepte a csehszlovák együttes nagy­szerű, mindent elsöprő lendü­lete. A hazaiak fokozott ke­ménységgel igyekeztek a cseh­szlovák támadások útját állni. A csehszlovák együttes kapu­jában Dzurilla tüneményes tel­jesítményt nyújtott és a kapu terének korlátlan ura volt. A csatársorok legjobbjait Koch­tában, Cernýben, Hlinkában, Hrbatýban látták, de külön el­ismerést érdemel Haas és Ne­domanský összjátéka, valamint az a segítség, amelyet Farda és Ševčík Cernýnek nyújtott. A kanadaiak az utolsó har­madban — más megoldás hí­ján — a megfélemlítés eszkö­zét alkalmazták, s a bírák ezt tűrték. A 8. percben Hlinka lőtte az első gólt. A 15. percben Nedo­manský volt eredményes. A 31. percben Nedomanský nagyon okos góllal növelte a csehszlo­vák csapat előnyét, majd nem egészen egy perccel később Ne­domanský visszaadta Haasnak a kölcsönt, kitűnő átadása után a Golonka-szerű csatár volt az utolsó gól szerzője. A kanadai együttesben ugyanazok játszottak, mint az előző mérkőzésen, míg a cseh­szlovák csapat csatársoraiban a következő jégkorongozók kap­tak helyet: Sevfiík, Farda, Cer­ný, — Pryl, (Martinec), Nedo­manský, Haas, — Hrbatý, Koch­ta, Hlinka, (Šastný.) A találkozó színhelye a 16 500 befogadóképességű Map­le Leafs Garden torontói aré­nája volt, amelynek lelátóit csak félig töltötte meg a kö­zönség. Nyilatkozatok: Pitner: „Érté­kes győzelem. Két harmadon át úgy játszottunk, hogy gólt ne kapjunk. A nagy vereséget min­dig nehezen viseli el saját je­gén a kanadai válogatott. Nem volt rá okunk, hogy kíméljük őket." McLeod: „Rossz napunk volt. Ronda gólokat kaptunk. Az önök kapusa kiváló volt. Bí­zom abban, hogy a világbaj­nokságig sokat javul csapatom teljesítménye." ARGENTÍNA. Az uruguayi Pe­narol Montevideo nyerte meg a Super Kupát, melyért a dél-ame­rikai bajnokcsapatok küzdöttek. Utolsó ellenfelét, az Estudiantes csapatát 2:l-re verte. PORTUGÁLIA. Az Európai Vásár­városok Kupájának harmadik for­dulójában a Setubal kedden este a Hertha Berlin csapatával mér­kőzött, s csak 1:1 arányú döntet­lent ért el. A visszavágóra január 7-én kerül sor Nyugat-Berlinben. JOSEF ČERNÝ, a ZKL Brno kiváló csatára, a csehszlovák jégkorong-válogatott neszto­ra, formája teljében játszik a kanadai portya során. Bra­vúros korcsolyázó készsége lehetővé teszi, hogy jaképnél hagyja az ellenfél védelmét. Sokszor kerül jó helyzetbe és nem hanyagolja el az összjátékot sem. Tapasztala­ta kiválóan érvényesül és az együttes egyik legnagyobb erőssége. Sao Paulo: 1. Martinez A mexikói Juan Martinez, aki az 1968-as olimpiai játékokon a 10 000 méteres síkfutásban a negyedik helyen végzett, győ­zött a Sao Paulóban rendezett szilveszteri futóversenyen — amely immár hagyományosan az új sportév nyitányát jelenti. A hagyományos futóverseny, akárcsak az elmúlt években, ezúttal is röviddel éjfél után kezdődött és az indulók 8400 méter hosszú távot tettek meg az 1970-es esztendő első per­ceiben. Martinez 262 ellenfe­let — köztük neves futókat — utasított maga mögé. Időered­ménye 24:02,3 perc, csaknem 18 másodperccel jobb, mint a bel­ga Gaston Roelants 1965-ben felállított eddigi pályacsúcsa. Martinez a hajrában előzte meg a brit Tagg-ot, aki az 1969-es Európa-bajnokságon a 10 000 méteres síkfutásban ezüstérmet szerzett. 1. Martinez (mexikói) 24:02,3 p, 2. Tagg (angol) 24:08,6 p, 3. Korica (jugoszláv) 24:09,9 p, 4. O'Reilly (amerikai), 5. Perez (mexikói) 24:34,8 p, 6. Liess (NSZK-beli) 25:01,0 p. Csehszlovákia a SUNSHINE KUPA 1969 utolsó napján a Csehszlo­vák junior teniszezők bejutottak a Miami Beach-ban a Sunshine Kupáért folyó versenyen az elő­döntőbe. A ki nem emelt csapatok közül egyedül Csehszlovákiának sikerült bejutnia a legjobb négy közé. Az elődöntőbe való Jutásért Csehszlovákia képviselői 2:0-ra győztek Olaszország ellen. Písec­ký 6:4, 4:6, 6:4 arányú győzelmet aratott BertoluccI felett, míg Jan­kovský 6:2, 6:2, arányban bizo­nyult Jobbnak Donitinái. Az elő­döntőben az Egyesült Államok el­len mérkőznek a csehszlovák fiúk. A másik ágon Argentína jutott a döntőbe, amely 2:0 arányú győ­zelmet aratott a Dél-Afrikai Köz­társaság felett. Az olimpiák vá rományosai A Nemzetközi Olimpiai Bizott­s titkársága közzétette az 1976 os nyári és téli olimpiai Já­tékok megrendezésére pályázó városok végleges névsorát. A nyárt Játékok Jelöltjei: Flo­rencia (Olaszország), Los Ange­les (Egyesült Államok), Montreal (Kanada) és Moszkva (Szovjet­unió). A téli olimpiai Játékokat a kö­vetkező városok igénylik: Denver [Egyesült Államok], Granada Spanyolország), Sión (Svájc), Tampere (Finnország) és Vancou­ver (Kanada). E Jelöltek közül a Nemzetközt Olimpiai Bizottság május 13-án Amszterdamban sorra kerülő 69. kongresszusán választja kl a nyá­ri és a téli olimpiai Játékok meg­rendezőit. RAS K A VEZET a négysánc-uersenyen Jirí Raška, csehszlovák olimpiai bajnok győzött a négysánc-torna második, Garmisch-Partenkirchenben lebonyolított versenyén, ame­lyen 17 országbői 94 síugrű indult. Győzelmével ex összetett ver­senyben is átvette a vezetést honfitársa, Josef Matouš előtt. A cseh­szlovák síugrók sikeresen léptek be az fij esztendőbe, hiszen az első tíz között három csehszlovák fiú végzett és az összetettben is hár­man a legjobb tíz között szerepelnek. Az összetett versenyben Ras­ka 456,7 ponttal vezet • 450,4 pontos Matonš és a 450,0 pontos nor­vég Grini előtt. OLASZORSZÁG. Az Olasz Kupa negyeddöntőjében Így mérkőztek egymással a csapatok: AS Roma— Cagliari 0:1, Fiorentina—Varese 0:0. Az Inter—Torino és Juventus —Bologna mérkőzést elhalasztot­ták. Az Obersdorfban lebonyolított első verseny győztese, a szovjet Jwij Napalkov ezúttal nem volt képes megismételni sikeres sze­replését és be kellett érnie a 18. hellyel, mivel ugrásai viszonylag rövidek voltak. Nagyszerűen sze­repeltek viszont honfitársai, Zseg­lanov és Belouszov, akik Raška mögött a második és a harmadik helyet foglalták el. Az NDK kép­viselői közül ezúttal az oberwie­senthall főiskolás Christian Kiehl bizonyult a legjobbnak, akt a he­tedik helyet foglalta el a mindösz­sze 19 éves lengyel ugró, Gasie­nica előtt. A mintegy 12 000 ftéző érdekes küzdelemnek volt szemtanúja. Már a verseny megnyitása előtt hava­zott és a verseny közben időnként hullott a hó. Ez elsősorban az első sorozat első ötven versenyzőjét sújtotta. Minden induló egy próba­ugrást és két versenyugrást ab­szolvált. Jifi Raška mindkét so­rozatban a nap leghosszabb ugrá­sát érte el, 92,5 és 92 méterrel. Főleg az első ugrásánál ragyo­góan rugaszkodott el, nyugodt volt a légmunkája és kifogásta­lan stílusban ért talajt. A második sorozatban inkább biztonságra tö­rekedett, ennek ellenére pontszá­ma magas volt, 120,6. A második sorozatban javított helyezésén Zseglanov és Belo­uszov. Zseglanov csak 1 méterrel maradt Raška mögött — 91 m. Belouszov 89,5 métert ugrott. Ma­touš, akárcsak az első sorozatban, most ls 90 métert ugrott. Höhnl második ugrása 3 méterrel volt rövidebb, mint az első. Eredmények: 1. Raška (csehszlovák) 241,4 p (92,5 + 92), 2. Zseglanov 233,2 (88+91), 3. Belouszov (mindkettő szovjet) 230,2 (87+89,5), 4. Grini (norvég) 227,1 (90,5+87), 5. Ma­touš 227 (90+90), 6. Höhul (mind­kettő csehszlovák) 226,1 (91,5+' 88,5) ... 22. Rydval, 34. Huba£, 43. Doubek, 46. Kodejška. Két verseny után: 1. Raška, 2. Matouš, 3. Grini, 4. Queck, 5. Kiehl (mindkettő NDK-beli) 6. Na­palkov (szovjet), 7. Wirkola (nor­vég), 8. Mork (norvég), 9. Höhnl... 23. Hnbač, 28. Rydval, 34. Kodejška, 47. Doubek. A norvég Wlrkolénak, aki az utóbbi három négysánctornán a legjobbnak bizonyult, ezúttal nem megy a versenyzés. Az Oberstdorf­ban lezajlott első versenyen 5. lett, Garmlsch-Partenkirchen­ben csak 16. Az összetett verseny­ben a 7. helyen áll, de a szakem­berek szerint még beleszólhat az elsőség kérdésébe. Zdenök Remsa, a csehszlovák síugrók edzője a verseny után a következőket mondotta: „Elégedett vagyok a fiúk eredményével. El­ismerést Érdemel Josef Matouš, aki két napos magas láz után állt rajthoz és példamutató, harcai szellemben versenyzett. Raška Garmisch-Partenkirchen-i balsze­rencse-sorozata megszakadt. As utóbbi két évben ugyanis itt min­dig bukott, most viszont megérde­melten győzött." A csehszlovák síugrók tegnap Garmisch-Partenkirchenből Inns­bruckba utaztak, ahol vasárnap, január 4-én kerül sor a harmadik versenyre. Ismét a várt döntő: Szovjetunió—Csehszlovákia AZ ÉV ELSŐ December 27-én kezdődött meg Genfben a 3. junior jégkorong Eu­rópa-bajnokság, melynek győztesét ma este tudjuk meg. A bajnoki cimet két évvel ezelőtt Csehszlo­vákia, tavaly pedig a Szovjetuniő szerezte meg. Idén is ez a két csa­pat küzd a legtöbb eséllyel. Az eddig lebonyolított közdelmek alapján ugyanis a Szovjetuniónak és Csehszlovákiának négy-négy győzelme van és egyikük sem szenvedett vereséget. első harmad gól nélkül telt el. A második harmadban a csehszlovák csapat Pouzar révén megszerezte a vezetést, de két perccel késóbb a svédek már egyenlítettek és a harmad befejezése előtt a veze­tést ls megszerezték. Az utolsó harmadban hatalmas elszántsággal küzdött a csebszlovák juniorok csapata. A 43. percben Machyňa egyenlített és az utolsóelőtti perc­ben Bernhauer érte el a győztes gólt. Mindkét válogatottban gon­dosan figyeltek az ellenfél leg­jobbjaira, s ezért ezen a találko­zón azok Játszottak jelentősebb EURÓPA-BA JNOKSÁ GÁÉR T A küzdelem negyedik napjfin így alakultak az eredmények: Csehszlovákia—NSZK 5:2, Szovjet­unió—Svájc 14:1. Ütődik versenynap: Svédország— Svájc 20:0, Finnország—NSZK 0:0. A csehszlovák Junior-válogatott harmadik mérkőzésén nem muta­tott meggyőző játékot. Ba£o góljá­val l:0-ra vezetett az első harmad végén. A második harmadban azonban a nyugatnémet csapat sok lendületes támadást vezetett, és 2:1 arányban a vezetést is megsze­rezte. Az edzők ekkor változtattak a csehszlovák válogatott összeállí­tásán. Ez sikeresnek bizonyult, mert a harmadik harmadban No­vý és Ryld gólja már a biztos győzelmet jelentette. A hatodik versenynap eredmé­nyei: Szovjetunió—Finnország 7:1, Csehszlovákia—Svédország 3:2. A csehszlovák—svéd mérkőzés­nek rendkívüli tétje volt. Ezért mindkét csapat rendkívül idege­sen játszott, főleg az első harmad­ban, amikor az emberelőnyt sem tudta egyik sem kihasználni. Az Stockholmban az Ahe-arne Kupa küzdelmei során a Spartak Moszk­va 9:2-re győzött a Sparta •Praha ellen. További mérkőzések: Djur­garden—AIK Stockholm 8:5, Lek­sand—Södertalje 4:2, Helsingfors —íärjestad 13:3. • * » A Star Kupáért folyó tornán a finn Ilves 6:5-re legyőzte a ZKL Brnót. További eredmények: Bry­näs— Västeras 11:2, Frölunda—Hi­inik 2:6. » * • Az Expolaris-Kupa nemzetközi tornán az SONP Kladno 9:6-ra győzött a svéd Clemensnaes ellen. További eredmények: 1FK UMEA—•. Dinamó 4:8, Modo—Timra 6:4. AZ NSZK-ban portyázó Tesla Pardubice 5:4-re győzött az ESV Kaufbeuren ellen. szerepet, akik az előző mérkőzé­seken nem tűntek ki. A torna állása: Szovjetunió és Csehszlovákia négy-négy, Svédor­szág és Finnország két-két győ­zelem, míg az NSZK és Finnország győzelmet még nem aratott. Az utolsó fordulóban a Szovjetunió mérkőzik Csehszlovákiával, s ez a találkozó dönti el az aranyérem sorsát. A szovjet válogatott eddigi négy mérkőzésén 36:8-as, Csehszlo­vákia pedig 23:7-es gólarányt ért el. A külföld labdarúgása SKÓCIA. A bajnokság élére a Celtic csapata került, amely húsz mérkőzésből 33 pontot gyűjtött. Nagy riválisának, a Glasgow Rangers-nek két ponttal kevesebb­je van. Beleszólhat még az első­ség kérdésébe, a Hibernian csa­pata is, amely 18 mérkőzésből 27 pontot gyűjtött. A legutóbbi for­dulóban a Celtic idegenben nyert 2:0-ra, a Rangers pedig otthon győzött 3:l-re. FRANCIAORSZÁG. A Slávia Pra­ha Smolík és Veselý nélkül Ját­szotta az új esztendő első nem­zetközi mérkőzérét Angouleme­ben, ahol a francia liga hatodik helyezettjétől 1:0 arányú veresé­get szenvedett. A gólt a 70. perc­ben kapta a kapusának hibája miatt. ANGLIA. A Manchester United világhírű játékosát, Best-et négy hétre eltiltották a játéktól és 100 font pénzbírsággal sújtották, mi­vel december 3-án a Manchester City elleni mérkőzésen kirúgta a Játékvezető kezéből a labdát. Best 1968-ban Európa legjobb lab­darúgója címet nyerte el, ez azon­ban nem befolyásolta döntésében az angol szövetséget. COSTA RICA. A Hajdúk Split csapata negyedik győzelmét arat­ta portyája során. Legutóbb 3:2 arányban nyert.