Új Szó, 1969. december (22. évfolyam, 282-306.szám)

1969-12-02 / 283. szám, kedd

A FRANCIAORSZÁGI EDZŐM £ R KÚZÉSEN . US Arles—Csehszlovákia 1:5 (1:1) FRANCIA VISSZHANG A VB FŐPRÓBA SIKERES KEZDETE A szovjet fővárosban a Szovjetunió, Svédország, Csehszlovákia Ka­nada, Finnország és az NDK válogatottjának részvételével, vagyis a teljes VB mezőnnyel, — nemzetközi jégkorong-tornát rendeznek, amely­nei nyitányát a SZOVJETUNIÓ— NDR mérkőzés jelentette. A fiatal tehetségeket kipróbáló hazai együttes Martinynk (2), Grigorjev és Polagyev góljával Nickel, Plotka és Fuchs gólja ellenében 4:3 (1:1, 2:1, 1:1) arányú győzelmet aratott. Ezután került sor mintegy 12 000 néző előtt a csehszlovák—kanadai találkozóra. CSEHSZLOVÁKIA-KANADA A világbajnoki selejtezőre ké szülő csehszlovák válogatott az első félidőben Viktor — Pivarník, Migas, Horváth, Hagara — Pollák, Kuna — B. Veselý, Petráš, Ada­mec, Stratil összetételben játszott. Szünet után ez volt az együttes felállítása: Vencel — Pivarník, Migas, Hrivnák, Zlocha — Pollák, Čapkovič — F. Veselý, Petráš, Adamec, jfokl. Ötven perc eltelt, s a csehszlo­vák csapat még nem tudott az ellenfél hálójába lőni. Ugyanis a 18. percben Camus öngólt vétett. A 44. percben Pucci egyenlített. Az 50. percben Jokl szabadrú­gásból szerezte meg a vezetést, tíz perc múlva Fr. Veselý a 87. percben jokl fejesgóllal és a 83. percben Adamec nagyszerű lövés­sel alakította ki a végeredményt. A csehszlovák válogatott edző­mérkőzése után néhány érdekes vélemény jelent meg a dél francia­országi lajiokban. A I.e Provencal így ír: „A cseh­szlovák csapat az első télidőben érdek nélkül játszott. Mintha csu­pán a pályával és a világítással akart volna megismerkedni. Csak a második félidőben tehetett látni egy kis Igyekvést. A csehszlovák csapat csupán technikával nem vívhatja ki a magyar ellen a me­likói szereplés jogát." Francia vélemények szerint Jo­Eef Markot annyira kihozta sod­rából az edzőmérkőzés, hogy né­hány változást kíván eszközölni a felállításban. Állítólag a két szél­«ő, B. Veselý és Stratil játéka A Marseillebe készülő magyar labdarúgó-válogatott edzőmérkö­zést játszott, s a Kossuth KFSE együttesét 10:0 (6:0) arányban győzte le. A játék első részében Szentmihályi — Kelemen, Mészöly, Ihász — Halmosi, Menczel — Fa­zekas, Göröcs, Bene, Farkas Zámbó tizenegy játszott. Szünet után Szentmihályit Ta­más, Menczelt Noskő, Göröcsöt Kocsis, Benét pedig Puskás vál­totta fel. Az együttes az első já­tékrészben nyújtott jobb teljesít­ményt. A mérkőzés után Sós Károly így nyilatkozott: „Három kérdőjelem van. Ki védjen? Menczel játsz­OLASZORSZÁG. A 10. forduló titán a bajnokság élén a Cagliari £11 18 ponttal. Az Inter a máso­dik (13), a Fiorentina pedig a 3. (12) helyen áll. Néhány eredmény: inter—Lazlo 3:0, Juventus—Fioren­tina 2:0, Sampdoria—AC Mllan 1:1, Verona—Cagliari 1:1. AUSZTRIA. A tabella élén álló Austria Wien a második helye­zett Wacker Innsbruck otthonában győzött 2:1 arányban, s három ponttal áll a bajnokság élén. Az élcsoport állása: Austria Wien 22, Wacker Innsbruck 19, Wiener SC 18 pont. ROMÁNIA. A 14. fordulót bonyo iították le. Eredmények: Rapid Bukarest—Constanca 1:0, Univer­Sita Crayova—CFR Kolozsvár 0:0, Dynamo Bukarest—fasi 0:3. A baj­nokság élén a Rapid Bukarest áll 18 ponttal. A Dynamónak 17, az Universita Craiovának 16 pontja Van. LENGYELORSZÁG. A bajnokság utolsó őszi fordulójának eredmé­nyei: Légia—Ruch Chórzow 3:0, Wisla Krakkó—Polonia Bytom 0:1, Katowice—Gwardia Varsó 1:0. Az őszt Idény végeredménye: Lé­gia Varsó 20, Polonia Bytom 19. Górnik Zabrze 19, Ruch Chórzow 18 pont. A legtöbb gólt eddig jarosik szerezte, számszerlnt 14­et. SPANYOLORSZÁG. A Real Mad­rid már két pontra megközelítet­te a bajnokságban vezető Atletico Bilbao együttesét, amely saját pá­lyáján szenvedett 1:0 arányú vere­séget. A Real viszont 3:1 arányban győzött a Vlgo ellen. A 12. fordu­ló után ez a sorrend: Atletico Bilbao 18, Atletico Madrid 17, Real Madrid 16, Granada 15 pont. HOLLANDIA. Kitűnő formában van az Ajax együttese, amely a 15. fordulóban idegen pályán 6:0 arányú győzelmet ért el a Ausztrália, vagy Izrael!? A jövő évi labdarúgó világbaj­nokság 16-os mezőnyének egyik helyéért Ausztráliának és Izrael válogatottjának kell mérkőznie. Az első találkozóra Tel Aviv vá­rosában csütörtökön kerül sor, míg a visszavágót Sydneyben de­cember 14-én rendezik. E két mér­kőzés összesített eredménye alap­Ián válik Ismeretessé, vajon az ausztrál vagy az Izraelt váloga­tott juthat-e el Mexikóba. A télies Időben a csehszlovák csapat nehezen kapott lábra. Össz­játék terén a Kuna—Adamec— Petráš hármas tüntette kl magát, de kevésszer vállalkozott lövésre. Szinte a kapuba akarták cipelni a labdát. A második félidőben fel­gyorsult a játék, s különösen kel­lemes meglepetés volt Jokl szerep lése a balszélen. Čapkovič is megtette a magáét középpályán. Jozef Marko a mérkőzés után így nyilatkozott: „Kimondottan előkészületi mérkőzésről volt szó. Nem akartunk kockáztatni, nehogy valamelyik játékos megsé rüljön. Ezt észrevette az ellenfél is. A második félidőben lényege­sen jobb volt csapatunk teljesít­ménye. Néhányszor megoldhatat­lan feladat elé állította az ellen fél védelmét." nem tetszett neki. Az előbbi he­lyét névrokona, František foglal­ta el, de benne több válogatott sikertelenség után Marko nem bí­zik. Vérbeli balszélső csak egyetlen van a keretben, ez Ján Čapkovič, de jelenleg formán kívül van. A balszélen a második félidő­ben jokl nagyon jól játszott, de róla köztudott, hogy belsőcsatár. Ezúttal meglepően jó összjátékot mutatott Adameccel együtt. Pet­ráš a jobb lábfején sérülést szen­vedett, de a mérkőzésig valószí­nűleg rendbe jön. Franciaország déli részén ls hi­deg az idő. A nap ugyan süt, de o hőmérő higanyszála a fagypont körül helyezkedik el. szőne, vagy Noskó? játszhat-e Dunai II.? A válogatott 10 gólján egyéb­ként Bene (3), Puskás (3), Farkas (2), Halmosi és Kocsis osztoztak. Kisebb sérülés is történt, Menczel balcombjába beletérdeltek és az egyik védő rálépett Bene lábára. Szerencsére egyik sérülés sem ve­szélyes. Tegnap Sós Károly vezetésével a következő 16 játékos utazott a szerdai találkozó színhelyére: Szentmihályi, Tainás, Kelemen, Mészöly, Menczel, Noskó, Ihász, Halmosi, Göröcs, Zámbó, Fazekas, Bene, Dunai II., Puskás, Farkas és Kocsis. Schkiedam csapata felett. A baj­nokság élén az Ajax áll 28 pont­tal. A bajnok Feijenoordnak 24 pontja van, de egy mérkőzéssel kevesebbet játszott. PORTUGÁLIA. Nem várt veresé­get szenvedett a 10, fordulóban a bajnokság éllovasa, a Sporting Lisszabon együttese. Eredmények: Coimbra—Sporting 3:0, Varzim— Bareirense 1:2, Guimaraes—Setu­bal 2:1. BELGIUM. A 13. forduló után hiába keresnék az első négy kö­zött a sokszoros bajnok Ander­lecht együttesét. A bajnokság élén a Standard Llége áll 20 ponttal. 2. Lagantois 17, 3. Bruges 16, 4. Beerschot 15 pont. Egyébként az Cjpest volt ellenfele az EVK-ban 4:0-ra győzött saját pályáján a Varegem felett. JUGOSZLÁVIA. Nagyarányú ve­reséget szenvedett a 15. forduló­ban a második helyen álló Zselez­nyicsar Szarajevó együttese. Belg­rádban 5:0 arányban maradt alul az OFK együttesével szemben. Az élcsoport: Crvena Zvezda 24, Zse­leznyicsar 21, Dinamó Zágráb 19 pont. FRANCIAORSZÁG. A szerdal csehszlovák—magyar mérkőzés vá­rosának csapata, az Olympique Marseille saját pályáján 3:3 ará­nyú döntetlent ért el a Bastla csapata ellen. St. Étienne—Valen­ciennes 1:0, Rennes—Bordeaux 0:0, Strassbourg—Angers 4:1. Az élcso­port: St. Étienne 27, Bordeaux 20, Marseille és Strassbourg 19—19 pont. Illovszky távozik!? A Csehszlovák Hírszolgálati Iro­da jelentése szerint Illovszky Ru­dolf, volt magyar szövetségi kapi­tány, a Vasas edzője Dánlába tá­vozik, ahol az I. ligás Aalborg Boldklub edzője lesz. Évi jövedel­mét 80 000 dán koronára becsülik. Ez az összeg 10 600 dollárnak fe­lel meg. FÖLDI VILÁGCSÚCSA A magyar Földi Imre légsúly­ban 370 kg-os teljesítménnyel új összetett súlyemelő világcsúcsot állított fel. Ez az eredmény 2,5 kilóval jobb a szovjet Csetin vi­lágcsúcsánál. Haas, a Slovan Bratislava csatára nagyszerű teljesítményt nyújtott minden Kanada elleni találkozón. Az az érzésünk, hogy az országos válogatott állandó erősségévé vá­lik. (Alexy felv.) Rácz Katalin bécsi sikere A z elmúlt hét végén Bécs­" ben rendezték meg az = = osztrák nemzetközi vívó­j=j bajnokságot. Hogy mily = = nagyszabású volt ez a == verseny, arról a résztve­HH vők száma is tanúskodik. 2= A női tőrvívásban 92-en, == a férfi tőrben 108-an, SS kardban 76-an és párbaj­— tőrben 128-an rajtoltak, köztük olyan ismert nevű olimpiákon és világbajnokságo­kon sok sikert aratott verseny­zők, mint Kalmár dr., Pawlow­ski, Trost, Polehuber, Loser, Rejtő Ildikó, Franké, Schmid, hogy csak a legjobbakat említ­sük. A versenyeken részt vett a pozsonyi vívók egy népes cso­portja is. A férfiak várakozá­son alul szerepeltek, sem kard­ban, sem pedig párbajtőrben nem jutottak be az elődöntőbe, pedig kettőt közülük képesnek tartottunk erre a bravúrra. Annál jobban szerepeltek a lányok. Z v al ov á beverekedte magát a negyeddöntőbe, Rácz Ka­talin pedig simán jutott a döntőbe, ahol csupán egy ve­reséget szenvedett, s végül az első helyen végzett. Közben olyan nagynevű ellenfeleket fektetett kétvállra, mint a ma­gyar Rejtő Ildikó, a lengyel Franke-Zimmermann, az oszt­rák Peck és Hradec. Hatalmas meglepetés volt és a kétségtelen nagyon boldog Rácz Kati alig győzött az ér­deklődők kérdéseire válaszolni. A kassai kislány Pacsenovszky mester iskolájából került ki, most a pozsonyi gyógyszerésze­ti fakultásának hallgatója és a Žižka jazdec egyesületbe kérte átigazolását. Forgács majd Si­rola kitűnő szereplése óta ilyen eredményt szlovákiai vívó az­óta sem ért el. Rácz Bécsben végig kitűnő teljesítményt nyújtott. Gyors és robbanékony volt, nemcsak jól, hanem ésszerűen is vívott. Nemcsak ő, hanem mi is örü­lünk a sikernek és hisszük, hogy a jövőben még sokszor örvendezteti meg a vívás sze­relmeseit, hasonlóan kitűnő eredményekkel. (kollár J Klampár nyerte a féri egyest Svédorsiágban Á skandináv nemzetközi aszta­litenisz-bajnokság küzdelmeit a svédországi Trollháttanban ren­dezték. Ezen két bajnoki címet a szovjet, egyet-egyet pedig a ma­gyar és a nyugatnémet verseny­zők szereztek meg. A döntők ered­ményei: Lérfi egyes: Klampár (magyar) —Johansson (svéd) 3:2. Női egyes: Simonná (nyugatnémet)—Schöler­né (nyugatnémet) 3:2. Lérfi pá­ros: Gomozkov, Amelin (szovjet) —Johansson, Alser (svéd) 3:2. Női páros: Alexandru, Mihalca (román)— Rudnova Pogoszova (szovjet) 3:2. Vegyes páros: Go­mozkoc, Rudnova (szovjet)—Schö­ler házaspár (nyugatnémet) 3:2. 4:0 (0:0, 3:0, 1:0) Annak ellenére, hogy rövid időn belül már hatodszor mérte össze erejét a két együttes, az első har­mad mintha a kölcsönös hibake­resés jegyében folyt volna le. Az iram lagymatag volt, s valóban veszélyes helyzet alig-alig alakult kl. A két csehszlovák és egy ka­nadai kiállítás adta emberelőny kihasználatlan maradt. A második harmadban két-két kiállítást és három gólt láthatott a nézősereg Farda a 9., Machac a 12., míg Haas a 17. percben volt eredményes. Ez volt az egyet­len góllá értékesített emberelőny. A kanadai csapat is sokat táma­dott, de Dzurilla a csehszlovák kapuban ismét remek teljesít­ményt nyújtott és sokszor szinte hátvédet is megszégyenítő be­avatkozásai voltak. A befejező harmadban eleinte Ismét mérsékelt volt az Iram, s a kanadaiak szórványos támadási kí­sérleteit rendre tisztázta a cseh­szlovák védelem. Egy-egy kiállítás akadt mindkét oldalon, de ebből kifolyólag a hálók érintetlenek maradtak. Már-már úgy látszott, 49. fogadóhét JÉGKORONG MÉRKŐZÉSEK: 1. Szovjetunió—Csehszlovákia. Hazai környezetben a világbajnok szovjet csapat Igyekszik vissza­vágni a két stockholmi vereségért (2:0 és 4:3). Tippünk: 1. 2. NDK—Finnország. Nagyobb játékerőt szerintünk a finnek csapata képvisel. Tippünk: 2, 0. 3. Kanada—Svédország. A svéd csapatról kevés hír érkezett, de feltehető, hogy még csak formája kezdetén tart. Tippünk: 1, 0. II. JÉGKORONG-LIGA: 4. Dukla Liberec—Stadion Libe­rec. A hazai rangadón kiegyenlí­tett küzdelemre van kilátás. Tip­pünk: 1, 2. 5. BEZ Bratislava—Liptovský Mi­kuláš. Odahaza a liptói csapat győzött. Most is a vendéglátók si­kere várható. Tippünk: 1. ANGOL LABDARÜGÚ-DIVlZIÖ: •k Coventiy City—Tottenham hogy a második harmad eredmé­nye lesz a végeredmény is, ami­kor a találkozó 59. percében Ne­domanský, — aki ezúttal öltötte magára századszor a válogatott címeres mezét —, remek góllal tette még emlékezetesebbé sze­replését. A csehszlovák csapat rászolgált a jelentős arányú győzelemre. Ka­pujában Dzurilla legjobb napjaira emlékeztető módon védett. A hát­védek rangsorát Machačcsal kezd­hetjük, de megtette a magáét Po­spišil és Horešovský ls. A legjobb hármas Nedomanský sora volt. A Holík fivérek igyekezete ezúttal meddő maradt. A harmadik sor­ban Farda és Cerný játszotta a prímet. Mivel a csehszlovák csa­patra szerdán a Svédország elle­ni találkozó vár, a befejező har­madban jobbára már tartogatta erejét, hiszen két stockholmi ve­reségért kellene visszafizetnie ... A kanadalaknál O'Maley, s • Huck vezette sor teljesítménye ér­demel említést. A csapat játék* arra enged következtetni, hogy • moszkvai tornán sem zavar sok vl­zet. jza) Hotspur. Az elmúlt idényben mind-' kétszer a Tottenham győzött 3:2! és 4:2-re. Tippünk: 1, 0. 7. Crystal Palace— Derby County. A Derby County a G., mlg a Crystal a 19. Tippünk: 0, 2. 8. Everton —Liverpool. A helyi rangadó esélyesé az Everton. Tip­pünk: 1. 9. Leeds United—Wolwerhamp­ton Wanderers. A BEK-ben reme­kül szereplő leedslek nagy esé­lyesek. Tippünk: 1. 10. Manchester United—Chelioa. Mindkét előbbi erőpróba a Chel­sea teljes sikerét hozta. Tippünk: 0, 1. 11. Sunderland—Ipswlch Town. Az alsó régiókba tartozó csapa­tok találkozója. Ilyenkor sokat jelent a hazai pálya előnye. Tip­pünk: 1. 12. West Ham United—Man hes­fer City. A XXI. forduló után á West Ham a 14., a Manchester *i Tippünk: 1, 0. KÉTSZER 35 PERC HÓBAN Világbajnoki selejtező kézilabdában 1970. február 26—március 8. között Franciaország lesz a férfi kézilabda-világbajnokság színhe­lye. A 18 résztvevő közül 14-nek neve már Ismert. A rendező Fran­ciaország, valamint Csehszlovákia, Dánia és Románia, az előző VB első három helyezettje küzdelem nélkül jutott a legjobbak közé. Ázsiát Japán képviseli. A többi jelentkező részére selejtezőket rendeztek. Lengyelország és Svéd­ország küzdelem nélkül jutott to­vább, mert ellenfele, Marokkó, Il­letve Portugália lemondta rész­vételét. Szombaton és vasárnap több mérkőzést játszottak. Ezek eredményei (zárójelben az első mérkőzés végeredménye): Svájc—Luxemburg 11:10 (22:9), Jugoszlávia—Spanyolország 28:14 (26:15), Kanada—USA 21:17 (19:17), Norvégia-Belgium 35:6 (26:6), Magyarország—Bulgária 22:15 (29:11), NSZK—Hollandia 22:10 (16:16), Szovjetunió—Finn­ország 33:19 (30:16). Két csapat részvétele még nem biztos. Izland 28.10-re győzött az első mérkőzé­A pozsonyi kosárlabdázók Amerikába tartanak A szlovákiai kosárlabdasport történetében első ízben megy po­zsonyi csapat az Amerikai Egye­sült Államokba. A Slávia Bratis­lava együttese ugyanis háromhe­tes portyán vesz részt és az USA­ban 14 mérkőzést Játszik. A kül­döttség tagjai december 2-án re­pülőgépen utaznak Frankfurton és Londonon keresztül New Yorkba. Amerikai portyájukról december 23-án térnek vissza hazájukba. sen Ausztria, az NDK 35:2-re M> rael ellen. A visszavágót decem­ber 7-én Játsszák. A világbajnokság csoportbeosz­tása a következő: „A"-csoport: Szovjetunió, Svéd­ország, Norvégia, az Izrael —NDK győztese. ,,B"-csoport: Csehszlovákia, Ja' pán, Jugoszlávia, Kanada. „C"-csoport: Románia, Francia­ország, NSZK, Svájc. ,D"-csoport: Dánia, Lengyelor­szág, Magyarország, az Izland-* Ausztria győztese. A kézilabda válogatott előkészületei A csehszlovák férfi kézilabda­válogatott folytatja felkészülését az 1970. évi világbajnokságra. A keret tagjai a következő':: Ar­nošt, Skarvan, Korger, Mareš, Be­neš, Horváth, Katnšák. Klinčík, Kavan, Podrygala, KrepindI, Hav­lík, Düda. Satrapa, Kranát, Her­mán, Konečný, Bruna, Lukošlk éš Briešfanský. Az ostravai edzőtáborozás so­rán két nemzetközi mérkőzést játszanak. December 16-án Ostra­ván kerül sor a Csehszlovákia­Románia mérkőzésre, majd két nappal később Eperjesen vagy Olomoucban játsszák a visszavá­gót. A VB előtt még egy váloga­tott mérkőzést bonyolítanak lé december 28-án Kopenhágában; ahol a csehszlovák válogatott Dá­nia ellenfele lesz. Januárban nyu­gat-németországi edzőtáborozás van műsoron. igyitipfiellínfc