Új Szó, 1969. november (22. évfolyam, 257-281. szám)

1969-11-28 / 280. szám, péntek

Fölényes győzelem Kassán Csehszlovákia—Kanada 4;0 (1:0,3:0,0:0) A Csehszlovákiában vendégszereplő kanadai jégkorong-válogatott tegnap negyedszer mérte össze erejét a csehszlovák csapattal. A két régi rivális ezúttal a kelet-szlovákiai metropolisban, Kassán talál­kozott a következő felállításban: Csehszlovákia: Hovora — Hoŕe­sovský, Panchártek — Machač, Pospíšil — Ujváry, Neubaner — Mar­tinén, Novák, Šťastný — Hlinka, Farda, Cerný — Grandtner, Ne­domanský, Haas. Kanada: Dryden — Carlye, Murdock — Stephan­son, McKenzie — Poirtier, Newelle — Haindl, Huck, King — Cona­cher, Harris, Moore — Watson, Arwing, Adams — Bayes, Lepage. Védő nélkül a BEK-ben is A FIFA székházában december 10-én tartják a labdarúgó BEK és a KEK újabb sorsolását. A legjobb nyolc mezőnyéből már csak a BEK-nek van egy kiadóhelye. December 3-án ren­dezik a spanyol fővárosban a Real Madrid—Standard Ltége visszavágót. Az eddig lebonyolított mérkőzések tanúsága sze­rint rossz napok járnak a kupavédőkre. A BEK-ben nem ju­tott a legjobb nyolc közé a védő AC Milan és a korábbi védő, a Benjica. Az NDK, Lengyelország, Hollandia és Törökország csapata rukkolt kl váratlan bravúrral. A KEK-ben a már az első fordulóban elvérzett védő Slovan Bratislava után most ki esett a nagy esélyes Rangers is. Meglepetésre itt is található lengyel és török csapat a legjobb nyolc között. Á két kupában a legjobb nyolc közé került együttesek — BEK: Fiorentina, Leeds United, Vorwärts Berlin, Feijenoord Rotterdam, Galata Szeráj, Celtic, Légia, továbbá a Real Mad­rid — Standard Liége továbbjutója. A KEK-ben: Zágráty Dinamó, Schalke 04, Górnik Zabrze, AS Roma, Göztepe Izmir, Academíca Coimbra, Manchester Cjty és Levszki Szófia. A lapzárta utáni találkozók eredményei: BEK: Benfica—Celtic 3:0 (2:0). Gól­lllvők: Eusebio, Graca és Diaman­tino. Benfica a 89. percben hozta be glasgowi hátrányát, s a Cel­tic u 2X15 perces hosszabbítás­ban is csak védekezett. Isztam­bulhoz hasonlóan Lisszabonban is sorsolás döntött, csakhogy ezúttal a vendégek javára. Feijenoord—AC Milan 2:0 (1:0). A holland bajnok mindvégig kez­deményezőbb fél volt, és megér­demelten szerezte m#g nagy meg­lepetést keltő győzelmét. Góljait Jansen és Van Hanegen lőtte. A KEK-ben: Schalke 04 — Norrköping 1:0 (1:0). Svédországban 0:0 volt az eredmény. Manchester City—Lierse 5:0 (1:0). A Manchester Belgiumban előzőleg 3:0 arányban győzött. Eindhoven—AS Roma 1:0 (0:0). Rómában ugyanilyen aránybán szintén a vendéglátó győzött. A hosszabbítás sem hozott döntést. Sorsolással a rómaiak jutottak tovább. t'ardiff City —Giiztepe Izmir 1:0 (0:0). Mivel a török csapat oda­haza 3:0-ra győzött, biztosan ju­tott tovább. St. Gallen —I.evszki .Szófia 0:0. A bolgár csapat előzőleg odaha­za 4:0 ra győzött. Glasgow Rangers — Górnik Zabr­ze 1:3 (1:1)4. A találkozóra 70 ezer néző volt kíváncsi. Kalocsay dr. csapata odahaza is ugyan­ilyen arányban győzve jutott *to­vább. A sikeres lengyel csapat ed­zője az új idénytől kezdve a Fe­rencváros irányítója -lesz. Academíca Coimbra—FC Magde­burg 2:0 (0:0). A portugál csapat jutott tovább, mert az első mérkőzésen csuk 1:0 ra kapott kl. EVK: Riich Chorzow—Aja* Amster­dam 1:2 (1:1). Odahaza az Ajax 7:0-ra győzött. Arsenal—Sporting 3:0 (2:0). Lisszabonban 0:0 volt az ered­mény. Newcastlc United—FC Porto 1:0 (1:0). Portóban gól nélkül ját­szottak. FC Liverpool—Vitoria Setubal 3:2 (0:1). A Setubal odahaza le­győzött s továbbjutott. A KK-ért: Brescia— Hajdúk Split 0:0. A Hajdúk csapata vendéglátóként 3:1 arányban győzött, így tovább­jutott. A Honvéd győzelmének arányá­ról már hírt adtunk, góljait Ko­csis és Tichy lőtte. Téves értesülés alapján közöl­tük. hogy a Vasas 2:0 arányban győzött Szkopje városában. A bu­dapesti kék-piros csapat 3:2 (2:2) arányban bizonyult jobbnak, s góljait Farkas; Mtiller és Puskás lőtte. Ülésezik a Csehszlovák Olimpiai Bizottság Prágában megkezdte második Idei tanácskozását a Csehszlovák Olimpiai Bizottság plenáris ülése. A beszámolót dr. Emanuel Bosák, a Csehszlovák Olimpiai Bizottság elnöke tartotta meg. Szerinte a Csehszlovák Olimpiai Bizottság te­vékenysége mindig arra irányult, hogy erősítse a nemzetközi békés és barátságos együttélést. Dr. Bo­sák foglalkozott a Csehszlovák Olimpiai Bizottság 1968. évi tevé­kenységével. Tekintettel a jelen­legi ismeretekre, az elnökség visz­szavonta azokban az időkben ho­zott határozatait. A Csehszlovák Olimpiai Bizott­ság elnöke megemlítette az 1980. évi prágai olimpiai játékok kérel­mével kapcsolatos problémákat ls. Kijelentette: „Mindent megteszünk, hogy meggyőzzük a felelős szer­veket és dolgozókat, miszerint nagy jelentőséggel bírna a Prá­gában lebonyolításra kerülő olim­pia. Ha ezt a körülmények nem engednék meg, akkor természete­sen nem erőltetnénk a pályázatot 1980-ra, hanem későbbi időpontot állapítanánk meg. Az 1930 as olim­pia megrendezése nagy mértékben befolyásolná jelenlegi közgazda­Sági helyzetünk rs az a tény, hogy a Szovjetunió bejelentette a ren­dezés jogát az 1976. nyári olim­piai játékok megrendezésére." Suchý már edz Prágában az első Csehszlovákia —Kanada mérkőzésen megsérült Jan Suehý, a csehszlovák együttes kiváló hátvédje, akit agyrázkódás­sal szállítottak kórházba, majd há­zi kezelést írtak elő számára. A későbbi tüzetes kivizsgálás megál­lapította, hogy Suchý sérülése nem olyan súlyos, mint ahogy azt előzőleg gondolták. Ismét edzésbe fogott. Szombaton Prágába utazik, hogy kéznél legyen s a csehszlo­vák együttes többi tagjával együtt elutazhasson a moszkvai nemzet­közi tornára. Egyelőre még nem lehet tudni, játékára mikor korül­het sor. Lesz TY adás Hivatalosan is megerősítették a hírt, hogy mind a csehszlovák, mind a magyar tévé szerdán, de­cember 3-án 19,S5 órai kezdettel helyszíni közvetítésben számol be a Marseille-ben lebonyolításra ke­rülő Csehszlovákia—Magyarország labdarúgó VB selejtező mérkőzés­ről. Késő este került sor a FC Bar celona—Rába ETO EVK-vIsszavá­góra, amely a spanyol együttes 2:0 (1:0) arányú győzelmét hozta. A gólokat Eladio és Zaldua lőtte. A görög játékvezető döntő hibákat követett el a győri csapat terhé­re. Ráadásul Dunai II is!? Az Üjpesti Dózsa—FC Bruges EVK visszavágó 73. percében a sé­rült Dunai II. lebioegett az öl­tözőbe és helyette Nagy László jött be. Tegnap érdeklődtünk a kiváló csatár egészségi állapota felől, s a következőket tudtuk meg: Dunai II.-f tüzetes orvosi vizsgálatnak vetették alá, s az törést vagy inszakadást nem álla­pított meg. A csatár bokáján szo­rító kötés van.. Az orvosuk csak szombaton tudnak végleges véle­ményt mondani, vajon Dunai II. társaival tarthat-e Marseille-be. így tehát Sós Károly szövetségi kapitány gondjai tovább nőnek a nagyfontosságú mérkőzés előtt. Budapesten úgy tudják, hogy Sús ígéretéhez híven, minden esetben csak teljesen egészséges játékost visz a VB selejtező színhelyére. Ha Dunai II. nem já'szhatna, Far­kas, Puskás vagy Kozma játéka kerülhet előtérbe. A sportfogadás hírei A SAZKA 49. játékhetének mfi sora: NEMZETKÖZI JÉGKORONG TORNA 1. Szovjetunió—Csehszlovákia, 2. NDK—Finnország, 3. Kanada­Svédország. CSEH NEMZETI JÉGKORONG LIGA 4. Dukla Liberec—Stadion Libc­rec. SZLOVÁK NEMZETI JÉGKORONG-LIGA 5. BEZ Bratislava—Lipt. Mikulás. v ANGOL LABDARÜGÖ LIGA 6. Coventry City—Tottenham Hot­spur, 7. Crystal Palace— Derby County, 8. Everton—Liverpool, 9. Leeds United—Wolverhampton Wanderers, 10. Manchester Uni­ted— Chelsea, 11. Sunderland— Ipswich Town, 12. West Ham United—Manchester City. Jaroslav Pitner, a csehszlovák jég­korong válogatott fő edzője figye­lemmel kíséri játékosai teljesítmé­nyét. Az ő érdeme is, hogy a cseh­szlovák válogatott nagy játékerőt képvisel. (Alexy felv.) Marseille-i műsor Az AFP francia hírszolgálati iro­da közzétette a csehszlovák és a magyar labdarúgó-válogatott mű­sorát. A csehszlovák együttest szomba­ton, november 29 én 14,30 órára várják a Marseille Marignane-i re­pülőtérre. A csehszlovák csapat másnap, november 30-án az Arles Aix en Provance városában játszik barát­ságos mérkőzést a helyi amatőr együttessel. Hétfűn, december 1-én a csehszlovák együttes tagjai a Velodroin stadionban tartanak edzést 19,30 órai kezdettel, kedden pédig 11 órakor. A magyar válogatott december 1-én 13,30 órakor érkezik Mar­seille-be. Első edzését aznap 16 órakor tartja, kedden periig 20 órai kezdettel. A sajtófogadáson mindkét fél vezetői részt vesznek, s arra hét­főn 18 órakor kerül sor. Kapós a Gornik A Kupagyőztesek EK-jában re­mekül szereplő Górnik Zabrze ja­nuár 15. és február 15. között 10 mérkőzést Játszik Peruban, Ecua­dorban, Kolumbiában és Venezue­lában. A Górnik minden mérkő­zéséért 5000 dollárt kap, de tar­tózkodási költségeit magának kell fedeznie. A Górnik Zabrze együt­tesét december 12 és 20 közötti angliai vendégszereplésre ls meg­hívták. S^ShQ A FIDE, a sakkozók világszövet­sége 40. kongresszusa alkalmából nagy nemzetközi versenyt ren­deztek San Juan-ban (Puerto Ricoj ahol először lépett nemzetközi po­rondra az új világbajnok: Borisz Szpaszklj. Kilenc nagymestert meg­előzve biztosan — másfél pontos előnnyel — győzött. A 2.—4. he­lyen a jugoszláv Parma, az ameri­kai Bisguler és az ausztrál Brown végzett — míg pl. Larsen csak 6.-7. lett. A fiatal amerikai — most ausztrál színekben verseny­ző W. Brown, akinek néhány nap­pal korábban ismerték el a nem­zetközi mester címet — e tornán a nagymesteri normát is teljesí­tette. Brown a közelmúltban „köl­tözött" Ausztrállába, hogy játsz­hasson a világbajnoki zónaverse­nyek ázsiai csoportjában, ahol a továbbjutás lényegesen könnyebb feladatnak ígérkezett mint pl. az északamerikai zónában. Nos Szin­gapúrban a Fülöp-szigeti Naranja holtversenyben lett első W. Brow­ne-al és a továbbjutásért vívott mérkőzés is 1:1 arányban végző­dött. A jobb Berger—Sonneborn értékelés alapján Naranja kvali­fikálta magát a zónaközi verseny­re — de a San Jüanban szerzett nagymesteri cím — bőségesen kárpótolta Browne-t. Bemutatjuk Viitala és Llnko finn játékveze­tők irányításában mintegy 70U0 né­ző előtt kezdődött a nagy érdek­lődéssel várt találkozó. A kana­daiak a pozsonyi mérkőzés után erősen fogadkoztak, hogy Kassán visszavágnak és legyőzik a cseh­szlovák együttest. Erre azonban nem került sor. Az első húsz perc­ben egyik csapat sem nyújtott rendkívüli teljesítményt. Sok volt a pontatlan átadás, az Összjáték döcögött és az Iram sem volt gyors. A színvonal alig emelke­dett az átlagos fölé. Már a máso­dik .percben Grandtner révén a hazai csapat megszerezte a veze­tést és a harmad végéig az ered­mény a két csapat meddő játéka folytán nem változott. Mind a csehszlovák, mind pedig a kana­dai csapat játékosai kevés gól­helyzetet dolgoztak kl és így mindkét kapusnak vajmi kevés dolga akadt. A csatárok előtt ke­vés olyan helyzet adódott, amely veszélyeztethette volna akár az egyik, akár a másik kaput. A második harmadban a cseh­szlovák együttes emberelőnnyel kezdett és Haas már a IS. másod­percben értékesítette Grandtner beadását. A csehszlovák váloga­tott tehát 2:0-ra növelte előnyét. A gól fellelkesítette a hazai játé­kosokat, támadásaik átgondoltab­bakká váltak és lövéseik ls pon­tosabbak voltak. Gyors, egyszerű támadásaik sok gondot okoztak a vendégeknek, számtalan helyzetet teremtettek a kanadai kapu előtt, s ezekből még kettőt ki is használ­tak. Különösen Nedomanský csa­társora, valamint a pardubicei fia­talok jelentettek sok veszélyt a vendégek kapujára. Már egy perc­cel a második gól után Martlnec • Cassius Clay, a volt nehézsú­lyú profi ökölvívó világbajnok New Yorkban kijelentette, hogy január 3 án 32 hónapos kényszer­pihenő után Ismét szorítóba lép. Ellenfele még Ismeretlen. a világbajnok szép győzelmét a versenyről: Francia védelem Világos: B. Szpasszkij (szovjet) — Sötét: G. O'Keliy (belga) 1. e4 e6 2. d4 d5 3. Hc3 de4: 4. He4: Fd7 (szokatlan rendszer — sötét túl korán lemond a futár­párról) 5. Fd3 Fc6 6. Hf3 Fe4: 7. Fe4: c6 8. 0—0 HÍ6 9. Fd3 Hbd7 10. c4 Fd6 11. b3 0—0 12. Fb2 Vc7 13. Vc 2 Bfe8 (e6—e5 nem megy c5 miatt) 14. Bfel Ff8 15. Badl g0 16. Ffl Fg7 17. g3 Bad8 18. Fg2 Hh5 19, Be2 Bc8 20. h4 Bcd8 (sötétnek nincs ellenjátéka) 21. Bdel Hhf6 22. Vcl h5? 23. Fh3 HI8 24. Vall Hg4 25. Fc3 Hh6 26. Vb2 Hf5 (most gyorsan összeom­lik a sötéT állás) 27. Ff5: gf5: 28. d5! Fc3: 29. Vc3: Cd5: 30. Hd4 (fenyeget Hf5:) 30. . . . Vd7 31. c5! Hh7 (hogy Vf3-ra Hf6 jöhessen) 32. b4 a6 33. a4l Bn8 (Va4:-re c6! majd Hf5: dönt) 34. b5 ab5: 35. ab5: Bf8 3ö. c6 bc6: 37. bc6: Vd8 38. Bel Hf6 39. c7 Vd7 40. Ve3l HM 41. f3 e5 (természetesen Hg3:­ra Bg2) 42. Fe4: f4 (már nem volt mentség) 43. gf4: ed4: 44. Bg2 + és sötét feladta, Kh7-re 45. Vf3 Kk6 46. Bg5 jön. G14. sz. fejtörő Vlagyiniirov, Lukjanov és Ivanov („64" 1969) Világos indul és 2 lé­pésben mattot ad (2 pont) Ellenőrző jelzés: Világos: Ka5, Vc8, Bel, Hf5 és g4, gy: b2, b4, b6, d6 és f3 |10 báb), Sötét: Kd5, fd4, gy: b7, cö és e7 (5 báb). A megfejtés beküldésének * határideje: december 8. A megfejtések az Üj Szó szerkesztőségének címére küldendők „Sakk" megje­löléssel. A helyes megfej­tők közül ketten minden héten könyvjutalmat kap­nak, továhbá állandó megfejtési létraversenyt vezetünk. A 612. sz. fejtörő (Kub­• bel) helyes megfejtése: 1. Hcll! Az e heti nyer­tesek: Gál János, Rima­szombat, Pionierska 45/A-l 23, Ba­rák Péter, Érsekújvár, Jesenské­ho 18. DELMftR GÁBOR Panchártek beadását értékesítette és növelte csapata előnyét. A csehszlovák fölény tovább tartott. Egymást követték a ve­szélyesebbnél veszélyesebb táma­dások. A 27. percben Martineq az egész pályán végig vezette a korongott, a kapu mögül Šťastný­hoz játszott, aki védhetetlenül to­vábbította azt a kapuba. 4:0-ra vezetett a csehszlovák együttes. Az utolsó harmadban az ered­mény már nem változott. Sok volt a kiállítás, de egyik csapat sem tudta emberelőnyét kihasz­nálni. A csehszlovák válogatott ezút­tal is bebizonyította, hogy a fia­talítás ellenére komoly játékerőt képvisel. Különösen a csapat újon­cai tettek kl magukért. A pardu­bicei és a pozsonyi csatársor ezen a mérkőzSen ls remekiif játszott, nem tisztelte nagynevű ellenfelét és minden igyekezeté­vel azon volt, hogy a győzelmet megszerezze. A kanadaiak az első harmad­ban még egyenrangú ellenfelel voltak a hazai csapatnak, a má­sodik húsz percben azonban nem tudták megakadályozni ellenfelü­ket a gólszerzésben, ami végered­ményben a biztos győzelmet Je­lentette a csehszlovák együttes­nek. Főleg a védekezésre voltaK ítélve, de — ami az eredményből is kitűnik — feladatukat nem tudták maradéktalanul teljesíteni. Az utolsó harmadban látottak­tól eltekintve a csehszlovák csa­pat teljesítményével elégedetted lehetünk, hiszen gólt nem kapva, fölényes győzelmet arattak, í visszavágásra vágyó .ikanaBiáí együttes felett. f*I • A csehszlovák kosárlabda, sport 50. évfordulójának alkalmá­ból december 20-án és 21-én Prá­gában kétszer találkozik Csehszlo­vákia és Bulgária női válogatottja. • Margarét Court, az ausztrá­lok wimbledoni győztes teniszező­nője egy évvel meghosszabbította aktív pályafutását. Court idén ja­nuárban bejelentette, hogy 1969 lesz az utolsó idénye. Újabban úgy határozott, hogy még jövőre is játszik és részt vesz a wimble­doni tornán. • A magyar teniszezők mindkét ranglistáján új név került az idén az élre. A férfiaknál Bárányi Sza­bolcs, az első ízben kiírt amatőr Európa-bajnokság győztese, a nők­nél a 21 éves Borka Katalin veze­ti a listát. A veterán Gulyás István a második helyen áll. • December 6-án és 7-én Cho­mutovban bonyolítják le Csehszlo­vákia görög-római btrkőzó-bajnok­ságát, amelyen 140 legjobb cseh­szlovák birkózó vesz részt. 9. • A stockholmi nemzetközi nyílt! teniszverseny három eredmé­nye: Laver—Moore 6:4, 6:4, Tiriac —Riessen 6:8, 6:3, 6:4, Nastase— Zahr 6:1, 6:3. • Turkuban a Szovjetunió jég­korong „B" válogatottja 3:2 ará­nyú győzelmet aratott a finn válo­gatott felett. • A 34 esztendős argentin Omar Sivori, aki 1957-től 67-ig olasz klubokban rügta a labdát, egyéves szerződést írt alá a Cent­ral Buenos Aires csapatához. Elhunyt Mándi Gyula Rövid szenvedés után 70 éves korában elhúnyt Mándi (MandI) Gyula az MTK és á Hungária volt válogatott lab­darúgója. Nevéhez a hátvéd­játék korszerűsítése fűződik. Nagyszerű helyezkedést érzé­sével, rövid, pontos átadásai­val már akkor kivette részét a támadásindításból, amikor a hátvédjáték elsőrendű felada­tának még csak a szerelést és a labdának minél messzebbre rúgását tartották. Mándi 1921 és 1934 között 31 alkalommal öltötte magára a válogatott mezt. Utána edzőként tevé­kenykedett, többek között az ötvenes évek nagy magyar csapatánál is. Dolgozott Brazí­liában és Izraelben is. « • • Hosszas betegség után 81 éves korában meghalt Joós Pé­ter, az Ojpest volt kiváló bal­hátvédje. M*M ü mm wM wm mm. m mmm wm n pp m Él •• M • mm WM wm vÉÉ SPORTHÍRADÓ