Új Szó, 1969. szeptember (22. évfolyam, 205-230. szám)

1969-09-01 / 205. szám, hétfő

jk aiidot oUoZiill a trancsénl védelemnek a Slávia fiaíal csatára, Hi-rda (batrúl a második). Felvételünkön is „keveri" a vendégek védelmét, hogy aztán megszerezze csapatának a második gólt. A negvedtk szakaszon TRAVERSARI győzött Csaka SPARTA győzött idegenben A Lokomotíva Prágában is megőrizte veretlensé­gét • Kevés gólt hozott a negyedik forduló Az I. labdarúgó liga negyedik fordulójában nem csökkent a ve­retlen csapatok száma. Közülük a kassai Lokomotíva tett ki ma­gáért legjobban, mivel döntetlent ért el Prágában a Dukla ellen. A vendégcsapatok közül csak a Spartának sikerült győznie, s ezzel sokat javított helyezésén. A forduló egyébként nagyon kevés gólt hozott, aminek a nullás eredmények az okai. Szerdán újabb bajno­ki fordulóra kerül sor, s a hét végén még egyszer pályára lépnek a liga-csapatok, a csehszlovák—magyar válogatott mérkőzés előtt. A hatodik fordulóban sorrakerülő Sparta—Trnava mérkőzést hétfőn akarták megrendezni, ehhez azonban nem járult hozzá a szövetség, mivel szeptember 8-tól már valamennyi válogatottjelöltnek M,-:fk6 edző rendelkezésére kell állnia. VSS Inter 3:0 (1:0) A szlovákiai kerékpáros körver­seny negyedik szakasza ismét ala­posan próbára tette a versenyzők felkészültségét. Jelšavából Veľký Krtíšbe vezető 151 km hosszú tá­vot igényes terepen kellett meg­tenniük, az időjárás azonban ez­úttal kegyeibe fogadta a kerékpá­rosokat. . A hajrában hattagú csoport haj­tott át a célvonalon, amely a 108. kin nél a második hegyi részhajrá után faképnél hagyta a mezőnyt és előnyét mindvégig megtartotta. Az összetett versenyben vezető Soucek 36-ként ért célba. Az utol­só kanyarban bukott, de rögtön felugrott és sikerült utolérnie a mezőnyt és így továbbra is meg­tartotta sárga mezét. A negyedik szakasz eredményei: 1. Trawnrsari (Olaszország) 4:07:11. óra, 2. Pichl 4:07:45 ó. 3. Hrazdíra 4:08:00 óra. Az összetett verseny állása: 1. Souček 17:15:13 ó. 2. Svoboda 17:16:14 ó, 3. Merő 17:18:29 ó. A külföldi versenyzők helyezé­sei: 25. Trawersari (olasz), 26. Magnani (olasz), 30. S. Suciu, 35. A. Suciu (mindkettő román), 40. Cantoni (olasz), 41. Klenner (NSZK-beli). A legaktívabb versenyző címért folyó verseny állása nésy szakasz után: 1. Suciu 20 p, 2. Pichl 20 p, 3. Svoboda 18 p. A hegyi verseny négy szakasz után: 1. Pichl 8 p, 2. Svoboda 7 p, 3. Kiudl 7 p. A kerékpáros körverseny 191 kilométer hosszú, Bardejovbóí Jel­Savába vezető harmadik szakaszát­Ladislav Biío (Szlovákia B) nyer­te, aki mintegy 20 méteres előny­nyel hajtott át a célvonalon. Csak a városba vezető meredek lejtőn sikerült megszöknie a bolyból és belógni az élen haladó Rudolf La bust. A MAGYAR ATIÉTÁK mérsékelt formában A hét végén lebonyolított orszá­gos atlétikai-bajnokságon nem születtek kiemelkedő eredmények, ami arról tanúskodik, hogy a ma­gyar atléták nagy reményeket nem táplálhatnak a szeptember 16-án kezdődő atlétikai Európa­bajnoksággal kapcsolatban. Csu­pán a húrmasugrók vívtak érde­kes és színvonalas versenyt, melyben meglepetésre Czifra bi­zonyult jobbnak. A női magasug­rásban Csábiné a selejtezők során 177 cm-re javította eddigi 175 cm-es országos csúcseredményét. Eredmények — férfiak: 100 m: 1. Mibályli 10,8 mp, 2. Farkas 10,9 mp, 400 m: Rózsa 47,7 mp, 2-. Bá­tori 47,9 mp, 1500 'm: 1. Török 3:49:7 mp, 2. Kovács, 10 000 mé­ter: 1. Simon 29:17:4 p, 2. Mecser 29:19:4 p, 110 m gát: 1. Mélykúti 14,6 mp. 2. Topor 15,7 mp, 3000 m akadály: 1. [óni 8:44,2 p, 2. Ma­gyar 8:44,4 p, Magasugrás: 1. Ti­hanyi 211 cm, 2. Major 207 cm, Hármasugrás: 1. Czifra 16,68 m, 2. Kalocsai 16,65 m, Rúdugrás: 1. Schulek 480 cm, 2. Stelchacker 470 cm, Diszkoszvetés: 1. Tégla 59,12 m, 2. Fehér 56,76 m, Súlylö­kés: 1. Varjú 18,47 m, 2. Holup 18,33 m, Gerelyhajítás: 1. Kulcsár 79,72 m, 2. Csík 77,80 m, Kala­pácsvetés: 1. Zsivótzky 89,16 m, 2. Lovász 67,60 m. Nők: — 100 m: 1. Szabóné 11,9 mp, 2. Tóthné 12 mp, 400 m: 1. Kulcsár 56,4 mp, 2. Séfler 57 mp, 1500 m: 1. Völgyi 4,30,8 p, 2. Zsilák 4:31,8 p, 100 m gát: 1. Tóthné 14,3 mp, 2. Kiss 14,9 mp, Távolugrás: 1. Tóthné 624 cin, 2. Kispálné 618 cm, Gerelyvetés: 1. Németh 56,54 m, 2. dr. Vilosné 56,44 m. Kassa, 6000 néző. Játékvezető: Sláma. Góllövők: Danko (2) és Pivarnlk. Nagy mérkőzésnek Ígérkezett ez i a találkozó. De csak ígérkezett, mert a szétesően, mélyen tudása alatt játszó Inter csak az első fél­időben volt egyenrangú ellenfele a kassaiaknak. Ekkor nagy kedv­vel, inagabiztesan játszottak a vendégek. A mérkőzés elején rendre sikerült visszaverniük a VSS rohamait, s gyors, meglepe­tésszerű ellentámadásokkal pró­bálkoztak. Igaz, nem sok sikerreí, mert a kemény, gyors játékosok­ból álló hazai védelem — Bombá­val az élen, aki az első félidő vé­ge felé megsérült és lecserélték — megelőző szerelésekkel nem hagyta szóhoz jutni az Inter-csa­tárokat. A második félidőre mint­ha kedvüket szegte volna a kassai védők kemény, de sportszerű já­y téka. Pedig minden bizonnyal már volt alkalmuk meggyőződni arról, hogy hazai pályán az ellenfél vé­dői nem sokat „teketóriáznak" a gyors, veszélyes csatárokkal. Az Inter-csatároknak ilyen értelem­ben kellett volna felvenni a har­cot a kassai védőkkel szemben. Szünet után alábbhagyott az In­ter támadósorinak a játékkedve. Főleg a karmester Szikora játékán látszott az érdektelenség, beletö­ródöttség. A kiváló labdarúgó, az tnter „motorja", alig volt játék­ban. Így a középpálya korlátlan urai — a fáradhatatlan Polák ré­vén — a kassaiak voltak. S ez döntött. Ez volt az oka, hogy a VSS ilyen arányban is teljesen megérdemelten győzött. Szinte rossz volt nézni az Inter vergődé­sét a második negyvenöt percben. Csodálkozhattunk, hogy az a csa­pat, amely egy héttel ezelőtt olyan imponáló, korszerű játékkal győz­te le a Zsolnát, így ls tud játsza­ni. Nem láttunk a pozsonyiaktól' egy épkézláb támadást, a játéko­sok bosszantó elemi hibákat vétet­tek A második féíidőb'en Beállt, nem teljesen egészséges Petrášnak sem ment a játék. A aagy nevekből álló Inter-csa lársor tehát a második idegenbeli mérkőzésén sem ért el gélt, s úgy tűnik, Kacsányl edző újabb problémák elé néz . . . A MAGYAR NB I-BEN TÖRTÉNT Kikapott a Ferencváros, PONTOT VESZTETT A HONVÉD A magyar labdarúgó bajnokság 20. fordulójában több meglepő = eredmény született. A legvaskosabb meglepetéssel a Ferencváros == szolgált, amely Salgótarjánban megérdemelten alulmaradt a hazai = együttessel szemben. A Budapesti Honvéd nem volt képes klltasz­= nálni a hazai pálya előnyét a Csepellel szemben és mindössze = döntetlent ért el. azonban ez is elég valt ahhoz, hogy jobb gól­•—- arányával a tabellán megelőzze a Ferencvárost. 1969. IX. t. HONVÉD—CSEPEL 2:2 (2:1) Góllövők: Karakas, Marosi (11­esböl), illetve Csordás és Faludi. Kitűnően kezdett, a hazai együt­tes és Karakas révén megszerez­te a vezetést. A gól után feljött a vendégcsapat és sikerült ki­egyenlítenie. A félidő vége előtt 11-ből ismét vezetést szerzett a Honvéd. Szünet után több veszé­lyes támadást vezetett a Csepel és egy szöglet után az előre húzó­dott Faludi kiegyenlített. SALGÓTARJÁN —FERENCVÁROS 2:1 (0:1) Góllövők: Básti, Jeck, illetve Németh Miklós. Jó iramű játékot hozott az első negyed óra. Mindkét együttes gyors és veszélyes támadásokat vezetett s az 5. percben Németh révén a Ferencváros megszerezte a vezetést. Ezután csökkent az Iram és a félidő végéig kiegyenlí­tett küzdelem folyt a pályán. Szü­net után fergetegesen rohamozott a bányászcsapat. Három' perccel a mérkőzés vége előtt Páncslcs a gólvonalról mentett, de a 89. percben Jeck lövése védhetetle­nül vágódott a kapuba. A Ferenc­város csatársora szárnyaszegetten játszott. Ritkán volt veszélyes a tarjánl kapura és a hazalak győ­zelme megérdemeltnek mondható. PÉCS—MTK 4:1 (3:0) Góllövők: Kiivos, Rádi, Béczesi, Máté, illetve Takács. A hazaiak az első félidőben re­mekeltek és háromszor sikerült bevenniök a védekezésre beren­dezkedett MTK kapuját. Szünet után Takácsnak sikerült szépíte­nie, de a hajrában ismét felülke­rekedtek a hazaiak és Máté révén megszerezték a negyedik gólju­kat. DIÓSGYŐR—RÁBA ETO 1:1 (1:0) Góllövők: Vass, illetve Korsós. Az első félidőben a Diósgyőr, szünet után a Rába ETO játszott jobban. Az eredmény Igazságos. EGER—TATABÁNYA 0:4, (0:3) Góllövők: Monostori, Ladinszki (2) és Csernai. Az Eger támadott és a Tatabá­nya rúgta a gólokat. Jellemző az egri csatárok meddő játékára, hogy Geleínek csak két komoly lövést kellett hárítani. SZOMBATHELY—KOMLÖ 1:1, (0:0) Góllövők: Szabó S., Illetve Bor­dács. Ideges játék, rengeteg pontat­lanság jellemezte a kiesési rang­adót. A közönségnek nem sok öröme volt a játékban. EGYETÉRTÉS—DUNAÚJVÁROS 0:0 A döntetlen a vendégek számá­ra hízelgő. Jól szervezték meg védelmüket és lelkesedésben ls felülmúlták az Egyetértést. Lapzártakor érkezett: VASAS -ÜJPESri DÓZSA 1:6 (1:1) Góllövők: Bene (3), Fazekas, Nagy L., Dunai II., illetve Puskás. Az első félidőben Izgalmas, vál­tozatos játékot láthatott a 20 000 főnyi közönség. A vezetést a Dó­zsa szerezte meg Bene révén a 17. percben. Egy perc múlva Puskás védelmi hibából egyenlített. Szü­net után megindult az újpesti gőz­henger. Negyed óra alatt, szipor­kázó játékkal, ötször vették be a bizonytalanul védő Mészáros ka­puját a lila-fehér csatárok. Góf­záporos győzelmével 3 ponttal megugrott üldözöl előtt a Dózsa, és nagy lépést tett a Bajnokság megnyerése felé. AZ NB I ÁLLÁSA 1. 0. Dózsa 2. Honvéd 3. Ferencváros 4. Vasas 5. Pécs 8: Csepel 7. Rába ETO 8. Tatabánya 9. MTK 10. Diósgyőr 11. Salgótarján 12. Komló 13. Szombathely 14. Dunaújváros 15. Eger 18: Egyetértés 20 15 3 2 20 12 6 2 20 13 4 3 20 11 2 7 20 10 4 8 20 9 5 6 20 8 5 7 20 8 3 9 20 7 4 9 20 6 5 9 20 8 3 11 20 3 9 8 20 4 7 9 20 5 4 11 20 4 5 11 20 2 5 13 62:19 33 44:18 30 43:19 30 52:32 24 26:22 24 28:21 23 39:30 21 25:29 19 31:40 18 21:32 17 18:27 15 13:23 15 17:37 15 17:36 14 19:42 13 15:41 9 A vezető gólt Danko szerezte a 43. percben. A 6t. percben Slá­ma játékvezető kigondolt egy sza­badrúgást a vendégek tizenhato­sánál, s Danko a sorfal mellett másodszor lőtt Majthényi hálójá­ba. Harmadszor Pivarnlk volt ered­ményes a 75. percben. Az Inter csapatából senkit sem lehet dicsérni. Talán csak a vé­delem Igyekezetét. Annál töbtí volt a jó teljesítmény a VSS-ben. Daňko, Boros, Polák, Bomba nyúj­tott átlagon felüli teljesítményt. Sláma játékvezető nem vétett kü­lönösebb hibát, de nem volt érzé­ke az előnyszabály alkalmazásá­hoz, s felesleges figyelmet szen­telt a játékosok letűrt sportszárá­nak. (tomi) S 2:0(1:0) Trnava, 15 000 néző. Játékvezető: Hatman. Góllövő: (Svec (2). A bajnokcsapat ezen a találko­zón nein játszott a várakozásnak megfelelően,, mégis megérdemel­ten és biztosan nyert, főleg máso­dik félidőbeli jobb játéka révén. A mérkőzés elején csak enyhe fö­lényben volt a hazai együttes. Az eperjesiek ekkor nemcsak jól vé­dekeztek, de veszélyes ellentáma­dásokat is vezettek. Geryk kapus­nak is bőven akadt dolga. A ve­zetést csak a 32. percben érte eí a Bajnokcsapat. Ezt megelőzően az eperjesiek is gólt értek el Miklós révén, ezt azonban a játékvezető nem ítélte meg. Az történt ugyan­is, hogy Majerník a gólvonal mö­gül rúgta ki a labdát, s a partjel­ző jelzését nem vette figyelembe a játékvezető, mivel messze volt a kaputól. Fordulás után az eperjesiek már nem bírták húzni az Iramot, a ha­zai együttes fölénybe k^rUlt. Svec a 69. percben újból eredményes­nek bizonyult. Ebben a játékrész­Ben már ritkán kerültek az eper­jesiek Geryk kapuja elé. Jók: Varadín. Hagara, Kuna és Svec, illetve Červenan, Štefan és Miklós. Žilina Ostrava 0:0 Zsolna, 6000 néző. Játékvezető: Poncok. A vendégek védelmi taktikát al­kalmaztak. A védők kitűnően őrizték a zsolnai támadókat, s ha szükség volt rá, akkor remekül hárított Schinucker kapus is. A hazai csapatnak ezúttal sem ment jól a játék. A pályán egyébként harcos, helyenként túlkemény küzdelem folyt. Az iramot egyik csapat sem bírta végig. Az utolsó negyedórában az osztravaiak még jobban megerősítették védelmü­ket, hogy az egyik pontot meg­szerezhessék. A zsolnialak me­zőnyfölényéről tesz bizonyságot a 14:2 szögletarány is. Négy perccel a befejezés előtt Pažický hatalmas gólhelyzetet hagyott ki. A mérkőzés előtt a zsolnaiak vezetősége elbúcsúzott Bencz Pál­tól, aki a bécsi Vienna színeiben szerepel már. A közönség nagy ünneplésben részesítette Benczet, kinek sokat köszönhetnek a zsolnaiak. Dukla Praha n. n Lokomotíva u * u Prága, 5000 néző, játékvezető Jursa. A találkozó nem elégítette ki až Igényeket. Unalmas, egyhangú fut­ballt látott a közönség. A hazai együttes szinte állandóan táma­dott és a Lokomotíva szervezetten, taktikusan védekezett. A Dukla fergeteges rohamai idején a kas­saiak kilenc játékossal ls védekez­tek, de ha lehetőség nyílt, Móder és társai gyors ellentámadásokat indítottak. A katonacsapat fölénye meddőnek bizonyult, míg a kas­salak rajtaütésszerű támadásai mindig veszélyesek voltak. A Duk­la csatárai kevés gólhelyzetet dol­goztak kl, a legtöbbször Hadeé veszélyeztetett, azonban a Loko­motíva védői a legnagyobb pergő­tűzb'en sem vesztették el fejüket. A hazai csatársorb'ól Strune igye­kezete érdemel dicséretet, Geletá­nak nem ment a játék, a védelem legjobbja Samek volt, kielégített Cadek és Dvorak. A vendégcsapat­ban kiváló teljesítményt nyújtott az Urban—Luüa kettős, a fáradha­tatlan Hric és a szemfüles Móder. (zp) Bohemians 1*0 (llO) Teplice, 7500 *néző. játékvezető Krňávek. Góllűvö: Bičovský. A Bohemians Ledecký, Packert, Ružička, Vejvoda I., Valent össze­állítású közvetlen védelme kitű­nően harcolt, s csak a 26. peri­ben bizonyult tehetetlennek Bi­čovskýval szemben. A hazai együt­tes sok támadást vezetett, s tel­jesen rászolgált a győzelemre. Sparta 0:2(0:1) Kladno, 20 000 néző. Játékvezető: Korček. Góllövők: J. Bouška é* Kessel. Javuló formát mutatott a Spar­ta az újonc kladnőlak ellen."A 32. percben Kessel szerezte meg a ve­zetést. A félidő befejezése előtt a játékvezető kiállította Adélt kör zéphátvédet, s így a kladnőlalt mintegy 50 percen át már csak 10 emberrel küzdöttek. Megtetteŕ mindent, de tíz perccel a befeje­zés előtt J. Bouška gólja bebizto­sította a vendégek győzelmét. Slovan Gottwaldov 2:0 (1:0) Pozsony, 16 000 néző. Játékveze­tő: Kalaš. Góllövők: Mfder és Bi­zón. A Slovan összjátéka sínylette meg Fillo, J. Zlocha, Jokl, majd a sérülése miatt lecserélt Hrdličk* hiányát. A vendéglátó csapat so­kat támadott, de eléggé tervsze­rűtlenül. Válogatott-jelöltjei közül Horváthon meglátszott a sok kiha­gyás, nagyon pontatlanul játszott. Meglepő, hogy Hrivnák sem volt a szokott biztos. A csatársorban Jokl helyett Móder Igyekezett ve­zéregyéniség lenni, de ez az össz­játék terén nem nagyon sikerült neki. Gólja és két kapufalövése így is igyekezetét dicséri. A töti­bleknek nem ment a játék. Érde­kes, hogy a második gólt a me­zőny leggyengébb játékosa. BizoÄ lőtte. A gottwaldovi csapat az els4 félidőben állta a Slovan roha­mait. Csak a második gól után „csuklott" össze. Akadt néhány helyzete, de Vencel nagyszerű formában védett. A Slovan Ilyen arányú győzelme is teljesen meg­érdemelt. A vendégeknél csak' egyetlen veszélyes csatár volt Ju­rán személyében, akire azonban néha ketten is vigyáztak. Kalas játékvezető nem vétett különösebb hibát. I") AZ I. LIGA ÁLLÁSA Slovan Lokomotíva Trnava Teplice VSS Slávia Žilina Sparta Ostrava Trenčín Inter Dukla Kladno Prešov Bohemians Gottwaldov II. LIGA Pardubice—AC Nyitra 0:0, Plzeň —ENHKD Ostrava 2:1, Brno—Duk­la Tábor 2:0, Michalovce—Vlašlmi 5:1, Sparta B—Bardejov 2:0. 4 3 1 0 ,7:0 7 4 2 2 0 4:1 S 4 2 2 0 10:4 8 4 2 1 1 3:2 5 4 2 1 1 8:5 5 4 2 1 4 7:8 5 4 2 1 1 6:8 5 4 1 2 1 3:3 4 4 1 2 1 7:7 4 4 1 1 2 6:5 3 4 1 1 2 7:7 3 4 1 1 2 4:5 » 4 1 1 2 5:9 3 4 1 0 3 2:6 2 4 0 2 2 2:7 2 4 0 2 2 1:8 2 £ Ráckevén bonyolították 1* Magyarország idei kajak kenu bajnokságát. A legnagyobb ég deklődés a kenu egyesek 1000 méteres versenyét kísérte, az olimpiai bajnok Tatai és az Euró­pa-bajnok Wlchmann összecsapfi'­sát kísérte. Tatai kitűnően ver­senyzett és biztosan győzött. Ó A Ferencváros labdarúgó­csapatát hongkongi vendégszerep­lésre várják jövő év februárjá­ban. Az UPI hírügynökség jelen­tése szerint a zöld-fehérek há­rom mérkőzést játszanak Távol­keleten £ Mindössze 42 centiméterrel maradt el saját világrekordjától a nyugatnémet Westermann, aki Wlesbadenben 62,28 méteres dO« bással nyerte a női diszkoszva­tést.