Új Szó, 1967. október (20. évfolyam, 271-300. szám)

1967-10-16 / 286. szám, hétfő

Gólszegény bajnoki forduló A Sparta újra győzött, de négy prágai csapat tanyázik a táblázat végén $ Utolsó percben lőtt góllal győzött a Slovan 0 A Lokomotíva nyerte a helyi rangadót A labdarúgó liga 10. fordulójában a játékosok nem jeleskedtek a gól­gyártásban. Hét mérkőzésen mindössze 18 gólt látott a közönség. A bra­tislavai Slovan az utolsó percben szerzett góllal győzte le a prágai Sláviát. A Sparta újabb győzelme arra enged következtetni, bogy a prá­gai együttes forma javnlása tartósnak Ígérkezik. A Dukla a csütörtökön elszenvedett vereség ntán PIzenben is gyengélkedett és ismét alul ma­radt. A Trnava Zilinán jó játékot nyújtott és balszerencsés körülmé­nyek között került csak sor pont osztozkodásra. A Lokomotíva VSS küz­delemből a jobb tormában leviő kapussal rendelkezi Lokomotíva került ki győztesen. VSS- i.n /i.n\ Lokomotíva • 12 000 néző. Játékvezető: Fiala, góllövők: Scberer (tizenegyesből), illetve Siiir és Hájek. JaClansk? edző korán észrevette, hogy ezúttal alaposan csikorog — • nemrégiben még az őszi első­séggel kacérkodó csapatának — gépezete. Már a 16. percben fel­forgatta csatársorának összetéte­lét. Szünetben a bágyadtan mozgó Scherett Hoholkóval váltotta fel, a 72. percben a söprögető Desiat­níkot küldte előre amolyan faltö­rő kosnak a kitűnően zárő Loko­motíva védelme ellen. Ekkor azon­ban már késő volt. . . A VSS igen gyengén játszott ezen a mérkőzésen, védelmében Bomba érzékenyen hiányzott, a középpályás játékosok sem nyúj­tották a tőlük megszokott telje­sítményt, a csatárok pedig nem találták meg az ellenszert a szo­ros emberfogáshoz alkalmazkodó Lokomotíva védelmének átjátszá­sához. A mérkőzést, amelyen a VSS nem állt hadilábon a szeren­csével, sem Fiala játékvezető jó­indulatával, a két kapus közötti különbség döntötte el. Holei pompásan védett, a me­zőny legjobbjának bizonyult, Svajlen rossz napot fogott kl: mindkét gól az ő lelkén száradt. A Lokomotívában kitűnően ját­szott Urban, Laza és a csatársor­ban Snir. A VSS-ben csupán Pl­varnik és Pollák játszott jól. A vendégcsapat már a 15. perc­ben Jutka I. és Svajlen „jóvoltá­ból" Snir által megszerzi a veze­tést. A 25. percbcn HoleS robin­zonáddal ment Mravec elől. Két perccel később az üresen hagyott Strausz a felső kapufát ta­lólja el, a visszapattanó labda Luia kezét érintette és Flata Já­tékvezető a tizenegyes pontra mu­latott. A bflntetőrúgást Scherer értékesítette. A 33. percben újabb hibát vétet Svajlen, de Gyurek csavart szabadrúgása ekkor cen­timéterekkel elkerüli kapuját. A 37. percben Gyurek ideális beadá­sát Hájek a tétovázó VSS védel­mének asszisztálásával a kapuba fejeli. A második félidőben komoly me­zőnyfölényt harcol kl a VSS, de csak a szögletarányon tud változ­tatni. A szögleteket Illetően 14:2-re a VSS győzött... — tä 1:0 (0:0) Slovan— Slávia Bratislava, 20 000 néző. látékve­xető: Mitrifi. Góllövő: Zlocha. Szép számú közönség látogatott »1 tegnap a téglamezel stadionba, s annak ellenére, hogy a Slovan mindkét bajnoki pontot megsze­rezte, csalódottan hagyta el a lelátókat. Elsősorban azért, mert a hazai csapattól lényegesen jobb Játékot, és fölényesebb gytizelmet remélt. Erről azonban nem lehe­tett szó, mert a Slovan — bár csaknem végig többet keedemé­nyezett ellenfelénél — játéka pon­tatlan volt, és egy-két kihagyott helyzeten, valamint a szerencsés körülmények között szerzett gó­lon kívül sok kívánni valót ha­gyott maga után. Pedig a Slávla se nyújtott vala­mi klválő teljesítményt, ellenke­zőleg, főleg a védekezésre fektet­ték a fő súlyt, elöl csupán Ha­mar és Vesel? tartózkodott. így a Slovannak megadatott a lehető­ség, hogy valamennyi játékosa ki­vegye részét a támadásokból. A hátvédek szinte zavartalanul küld­hették támadásba a csatárokat, akik azonban pontatlan összjáté­kot produkáltak és így a figyel­mesen és keményen Játszó Slávla védelme rendre tisztázni tudott. Az első félidőben VoStának, a vendégek kapusának, csupán egy­szer akadt dolga, a 43. percben, amikor Ján Gapkovlfi az első ve­szélyes lövést küldte a kapura. Szünet után sem változott na­gyon a Játék képe, sőt, az utolsó negyedórában a Slávla is többet kezdeményezett, ennek ellenére alig egy perccel a mérkőzés vé­gét jelző sípszó előtt gólt kapott. A Slávia védelme egy pillanatra A sportfogadás hírei A SPORTKA 42. Játékhete első húzásának nyerőszámai 1, 3, 16, 31, 34, 48 Prémiumszám: 42. A SAZKA 42. játékhetének 12 ta­lálatos szelvénye 123456789 10 11 12 lx211121x 1 1 1 meglndott, Medvii kapa előtti kavargásból fejjel Zlocha elé to­vábbította a labdát, aki védhetet­lenül lőtt a hálóba. A Slovan egy­gólos kétségtelenül szerencsés körülmények között elért győzel­me csupán azért nyilvánítható megérdemeltnek, mert többet kez­deményezett ellenfelénél, játéko­sai lelkesebben küzdöttek, de a támadások befejefcésébe egy-két kivételtől eltekintve hiba csúszott. —ár 3:1 (3:0) Plzen— Dukla Plzen, 20 000 néző. Játékvezető: Matasovsky. Góllövők: Herbst (2), Kamír, illetve Strnnc. A hazai együttes az I. liga 10. fordulójában szerezte meg máso­dik győzelmét, a gyengélkedő ka­tonacsapat ellen. A plzeni együt­tes edzője hasonló taktikát alkal­mazott mint a Sloven Bratislava ellen. Játékosai az első percektől kezdve rövid adogatásokkal köze­lítették meg az ellenfél kapuját és igyekeztek gólhelyzetbe hozni a leshatáron kiugrásra készen ál­ló Herbstet. A vezető gól viszony­leg gyorsan megszületett. A ki­lencedik percben Kamir Ideális átadásával Herbst kiugrott, az el­ső lövést Viktor kiütötte, a má­sodikkal szemben már tehetetlen­nek bizonyult. A hazaiak továbbra ls fölény­ben voltak és a Dukla védelme a gól után hibát-hlbára halmozott. A 14. percben Nóvák a kapuvona­lon mentett. Később Majernlk lia­zaadását elcsípte a lesipuskás Herbst és megszerezte csapata második gólját. Herbst volt az előkészítője a harmadik gólnak is. Becselezte magát a tizenhatos­ba és Nóvák kétségbeesésében fel­vágta a plzefti csatárt. A tizen­egyest Kamfr értékesítette. Á második félidőben a Dukla vette át a kezdeményezést. A ha­zai játékosokra átragadt a kato­nák első félldőbeli Idegessége és így a Dukla mezőnyfölényt har­colt ki. Gólszerzési alkalma azon­ban alig volt és Strunc révén mindössze szépíteni tudott. A győztes együttesben Jól védett a tartalék kapus Hopp. Rajta kí­vül Plass, M. Strunc, és Kamír nyújtott Jó teljesítményt. A Duk­lában Geleta, Brnmovsk^ és St. Strnnc játéka ütötte meg a mér­téket. 1:1 (0:0) 2ilina— Trnava Zilina, 14 000 néz«. Játékveze­tő: Sláma. Góllövők: Takács, illet­ve Martlnkoviő. Sportszerű, de csak közepes színvonalú mérkőzésen szerencsés döntetlent ért el a hazai együt­tes. A hazalak, akik tudatában vol­tak a mérkőzés jelentőségének, Idegesen Játszottak, akadozott alz összjátékuk, a játékosoknak gon­dot okozott a labdák lekezelése, és lassúbbaknak bizonyultak el­lenfelüknél. A Trnava techniká­sabb és összeszokottabb együttes benyomását keltette, játékosai szellemes váltásokkal és pontos összjátékkal közelítették meg a Zilina kapuját. A góllövésben azonban egyik csapat sem Jeles­kedett. A hazalak a 32. percben meg­szerezhették volna a vezetést, azonban Král fejese elkerülte Kozinka kapuját. Szünet után az 55. percben MartlnkoviC lefutotta a hazalak védelmét, a hátvéd Srbecky tétóvázott és a trnavai csatár viszonylag gyenge lövése az elbámészkodó Smak kapus mellett a hálába jutott. A ven­dégcsapat váratlan sikere letörte a hazalakat, akik hosszú Időn át Idegesen kapkodőan játszottak. Már-már úgy tűnt, hogy a mérkő­zés eredménye nem változik, ami­kor a 85. percben Hrugeckf, aki a védelemnek akart segíteni, a ti­zenhatoson belül leterítette Kráft. A megítélt büntetőrúgást Takács biztosan értékesítette. 1:0 (1:0) Sparta— Ostrava Prága, 20 000 nézfl. játékvezető: ValeS. Gólszerző: 40. perc Brána. A prágai Sparta a Dukla ellen aratott csütörtöki győzelme után visszanyerte önbizalmát, és vasár­nap az ostravai Bányász-csapat kétvállra fektetésével újabb érté­kes pontokat szerzett. A hazalak győzelme teljesen megérdemeltnek mondható. A prágai együttes a mérkőzés els'ő Hz perce kivételével végig kez­deményezőbbnek bizonyult. A lá­tottak alapján arra lehet követ­keztetni, hogy a Sparta játékosai­nak sikerült kllábalnlok a hul­lámvölgyből ... Az Ostrava kezdeti rohamai után fölénybe kerültek a hazaiak. Bár több Jő helyzetet dolgoztak kl, az ostravai kaput csak az első fél­idő vége előtt öt perccel tudták bevenni. Maäek pompás beadását Vrána értékesítette, megEtzerezte csapata első és egyben győzel­met jelentő gólját. Szünet után a pályáin a helyzet lényegében nem változott. A Spar­ta mérsékelt mezőnyfölényben ját­szott, játékosai elsősorban har­ciasabb szellemükkel tűntek kl. Az adódó gólhelyzeteket sem az egyik, sem a másik oldalon nem sikerült kihasználni. A Spartában megbízhatóan ját­szott a védelem, élen Tlchyvel, és Mlgassal, a pálya közepén Pospíchal jeleskedett, míg a csa­társorban a két szélső, Vesel? és főként Vrána (a Sparta legjobbja) nyújtott jó játékot. Az Ostravában dicséretet érde­mel a két szélső hátvéd, Vecerek és Kománek, a fedezetsorban Michalik, míg a csatárok közül csupán Bartalsk? nyújtott elfo­gadható teljesítményt. Z. P. A táblázat állása a 10. forduló ntán 1. Trenőín 10 7 1 2 21:12 15 2. Inter 10 5 3 2 21:11 13 3. Slovan 10 6 1 3 18:10 13 4. Trnava 10 5 2 3 21:12 12 5. VSS Koäice 10 5 2 3 19:11 12 6. Lok. Koäice 19 4 2 4 13:14 in 7. Skoda Plzeii 10 2 8 2 15:18 in 8. Ostrava 10 3 3 4 11:12 9 9. Zilina 10 3 3 4 14:20 fl 10. Tepllce 10 4 1 5 9:15 9 11. Dukla 10 4 0 6 14:22 8 12. Sparta 10 3 1 6 12:16 7 13. Slávla 10 3 1 6 14:19 7 14. Bohemians 10 1 4 5 12:22 8 A bajnok jelöl veresége A II. labdarúgó-ligában vasárnap rossz napjuk volt a bajnokjelölt csapatoknak. Az A csoportban ve­reséget szenvedett Hradec Králo­vé és Pardubice, a B-csoportban pedig Presov csapata. A preäoviak két pont előnnyel megtartották vezető helyüket, az A-csoportban viszont Vlasim került az élre. A-CSOPORT: Hradec Králové— VlaSím 1:3, Viktoria Ziükov— Par­dubice 1:0, Kladno—Chomutov 2:1, Cheb—Celakovice 3:1, Karlovy Vary—Jablonec 0:0, Sparta „B"— Mladá Boleslav 3:1, Dultla „B"— Baník Most 0:0. B CSOPORT: T] Gottwaldov—Tatran Presov 1:0 (1:0). Gottwaldov, 3000 néző. A kiegyensúlyozott küzdelem az első félidőben dőlt el Jurán gól­jával. ZJS Brno—Partizán Bardejov 2:0 (1:0). Brno, 4000 néző. Állandó fölényben játszott a hazai csapat, de csak Svoboda és Sykora volt eredményes. Sparta Pov. Bystrica—Lok. Sp. Nová Ves 3:1 (2:0). Pov. Bystrica, 1800 néző. A győztes csapat kitű­nően játszott. Góllövők: Ivony, Pa­Jerhin és Zitfiánsky, illetve Pri­byllnec. Dukla B. Bystrica—Tj Vítkovice 2:1 (2:1). Banská Bystrica, 5000 néző. Az első 45 percben a ha­zalak irányították a játékot, az 52. percben azonban Deákot kiál­lította a játékvezető és ettől kezd­ve a vendégek kezdeményeztek többet. Góllövők: Sokol és Saris­sky, Illetve Wieczek. AC Nitra—Zemplín Michalovce 3:2 (2:1). Nitra, 2500 néző. A ven­dégek főleg védekeztek, de gyors ellentámadásaik veszélyesek vol­tak. A mérkőzés két pontját Pola­kovlC gólja döntötte el, aki az utolsó percben tizenegyest értéke­sített. További góllövők: SoICan ér, Rapan, Illetve Mlkula és Kráf. Slovan Bratislava „B"— TZ TH­nee 4:1 (3:1). Bratislava, 5000 néző Góllövők: Moder (2), Cobej és Janőek, Illetve Mali. Baník Prievidza—Baník Ostrava „B" 1:1 (0:0). Játszották Prlevid, zAn, pénteken. DIVIZIÚ F-csoport: Trnava ,,B"—Nováky 2:3, CH Bratislava—Púchov 0:1, Losonc— Inter Bratislava „B" 2:2, Treníín „B"—Detva 1:1, Dubnica —Nitra ,,B" 5:3, Handlová—Érsek­újvár 2:0, Partlzánske—Topofőany 1:0. F-csoport: Stropkov—Poprád 2:2, Kys. Nővé Mesto—Lok. Koäice „B" 2:2, Rozsnyó—KeZmarok 1:1, Trebl­Sov—Humenné 2:1, Podbrezová— Vranov 3:0, Martin—Lipt. Mikulás 2:0, Snína—Prakovce 4:0. LEGÚJABB SZOVJETUNIÓ—KANADA 3:0 (1:0, 2:0, 0:0) A grenoblel nemzetközi jégko­rongtorna harmadik mérkőzését ls megnyerte a Szovjetuniót kép­viselő Moszkvai Dinamó csapata. Az első harmad 18. percében Sl­lov, a második harmadban pedig Szamocsernov és Malcev volt ered­ményes. A moszkvai együttes kü­lönösebb megerőltetés nélkül nyerte meg a mérkífeést. A Jednota Trendln labdarúgó csapata a legutóbbi fordulóban is meg­szerezte mindkét bajnoki pontot és továbbra ls vezet a ligában. (Alexy felv.) Ausztria—Szovjetunió 1:0 (IMI) Mintegy 40 000 néző előtt került sor Bécsben az Ausztria—Szovjet­unió EB találkozóra. A szovjet együttesnek már csak egy pontot kell szereznie a csoportelsőség biz­tosításához és ezt az egy pontot Bécsben szerette volna megsze­rezni, annál ls inkább, mert idei mérlege kiváló, vasárnapig nem szenvedett vereséget. A két or­szág első találkozója Moszkvá­ban 4:3 arányú hazai győzelemmel végződött, bár az osztrákok akkor is jó teljesítményt nyújtottak. Ausztria legjobbjai ezúttal re­mek napot fogtak kl, és a mérkő­zés 70 percén át uralták a me­zőnyt. A mérkőzés sorsát eldöntő gól a 49. percben született, Grau­sam révén. Az utolsó 20 percben erőnléti fogyatékosságok Otköztek kl a hazai csapaton, a szovjet vá­logatott fergetegesen hajrázott, de az egyenlítés már nem sikerült és így megszületett az őszi idény egyik legnagyobb labdarúgó szen­zációja. A 3. csoport táblázatának állá­sa: 1. Szovjetunió 5 4 0 1 15:8 S 2. Görögország 4 2 1 1 7:7 s 3. Ausztria 5 2 1 2 7:9 5 4. Finnország 8 0 2 4 5:12 2 Végleges a VASAS dél-amerikai útja Az MTS elnöksége engedélyezte a Vasas dél-amerikai portyáját, amelyen hét mérkőzést Játszik Január 14-től február 11-lg. Várfl Ferenc, a Vasas elnöke közölte, hogy a hét mérkőzés közül négy klubcsapat ellen lesz — Santos, Colo-Colo, Catolica, Santiago da Chile, három válogatott csapattal, (Argentína, Német Demokra­tikus Köztársaság, csehszlovák olimpiai válogatott). A klubmér­kőzésekért 5000/5000, a válogatott mérkőzésekért összesen 22 500 dollárt kap az egyesület. Vasárnap női tornában, evezés­ben, súlyemelésben és atlétikában rendezték meg a 111. előolimpia, hivatalos néven: nemzetközi sport­versenyek elsó küzdelmeit. Amíg két évvel ezelőtt, 1965-ben csak 17 ország, mintegy 400 verseny­zője. járt Mexikóban, tavaly pedig 25 ország 770 sportolója Indult, addig a mostani versenysorozat­nak 2300 résztvevője lesz, a a sportolók 55 országból verődtek össze. A harmadik elfiollmpiát 17 sportágban bonyolítják le, Mexikó versenyzői — természetesen — mind a 17 sportágban indulnak. Olaszország 15, a Szovjetunió és Magyarország 14—14, az NDK és Kuba 13—13, Franciaország és (apán pedig 11—11 sportágban In­dítja versenyzőit. A legtöbb sportoló már hetek óta Mexikó Cityben tartózkodik, hogy megszokja a magaslati klí­mát. A jövő évi olimpiát a 2248 méter magasan fekvő Mexico City rendezi, és ez a magaslati hely, illetve az ottani klíma okozza a legtöbb gondot. Az előolimpiákat a mexikóiak két okból rendezik. Az egyik az, hogy tapasztalatokat akarnak gyűjteni a rendezést il­letően. A másik: alkalmat adni a külföldi versenyzőknek, a magas­lati hely bizonyos hátrányainak megismerésére. A mexikói meteorológusok jé időt jósoltak a versenyek időpont­jára. Szombaton már valóban kellemes idő volt az olimpia városában, de ezt megelőzően hosszú ideig tartó trópusi est akadályozta a nyugodt felkészü­lést. Az Újpest nyerte a 2. hely rangadóját A magyar NB I 25. fordulójának mérkőzései közül a legnagyobb érdeklődés a két budapesti rangadót kísérte. A Ferencváros fölé­nyesen győzte le az MTK-t, és már csak egy pont hiányzik ahhoz, hogy megnyerje a bajnokságot. Ax Ojpest első félidei jó játékával nyerte meg a második hely rangadóját a Vasas ellen. Meglepetés­nek sxámít a Szeged Idegenben elért győzelme, és a Diósgyőr ve­resége Tatabányán. 0)PEST—VASAS 3:1 (3:0). Gól­lövők: Bene, Dunai II. és Fazekas, illetve Puskás. Teljesen megérdemelten győzött az Ojpest és megerősítette második helyét a bajnokságban. Az első félidőben frissen, ötletesen ját­szottak és főleg Bene volt elemé­ben, akinek alakításait sokszor megtapsolta az 50 000 főnyi közön­ség a Népstadionban. A Vasas vé­dők sokszor csak szabálytalansá­gok árán állítottak meg Benéék támadásalt. Úgy látszott, hogy sú­lyos vereséget szenved a bajnok­csapat, hiszen az első félóra után már 3:0-ra veszítettek. A Vasas csatárok alig lőttek kapura. Szü­net után alábbhagyott az újpestlek lendülete, a piros-kékek igyekez­tek korrigálni az eredményt, de csak egy gólt értek el. Jók: Bene, Fazekas, illetve Berendl. FTC—MTK 5:0 (1:0). Góllövők: Rákosi 2, Nóvák, Varga és Albert. Albert tizenegyest hagyott kl. Az első félidőben az MTK-nak három kimondott gólhelyzete volt, de nem tudta érvényesíteni. A mér­kőzésén az egy klasszissal jobb Ferencváros fölényesen győzött. Jók: Szűcs, Varga, Rákosi, Illetve Nagy I. és Takács. TATABÁNYA—DIÖSGYÖR 3:0 (2:0). Góllövők: Solymos, Csernai és Szabó. A Tatabánya okos taktikával meglepő biztonsággal győzött. Solymos kartörést szenvedett, a diósgyőri Gált a Játékvezető ki­állította. Jók: Gelel, Juhos, Ciernal, Illetve Pécsik. SALGÓTARJÁN—SZOMBATHELY 1:1 (0:0). Góllövők: Krlskó, illetve Iszák. A Szombathely nagy meglepe­tésre pontot szerzett a többet tá­madó hazai csapattal szemben. Jók: Krlskó, Taliga, Ferencz, illetve Szántai, Szarka és Iszák. KOML0—EGER 1:1 (0:0). Góllö­vők: Pataki Illetve Rajna. A lelkes Eger jó Játékkal pon­tot szerzett és így a tabella alján továbbra is tisztázatlan a helyzet. Jók: Buús, Pataki, Bodal, Illetve Rajna, Zilahi és Kovács. DUNAÚJVÁROS—SZEGED 1:1 (1:1). Góllövők Ligeti, illetve Vass és Reményik dr. A Szeged határozottabb támadó­játékkal két értékes pont birtoká­ba Jutott. Jók: Ligeti, Mohács, Il­letve Vass, Korányi és Reményik dr. AZ NB I. ÁLLÁSA: 1. Ferencv. 25 22 3 0 74:16 47 2. Dózsa 25 18 5 4 71:28 37 3. Győr 25 12 9 4 57:30 33 4. Vasas 25 13 8 6 54:30 32 5. Tatabánya 25 H 9 8 35:30 25 8. Diósgyőr 25 9 7 9 41:42 25 7. Pécs 25 H 7 10 27:32 23 8. Csepel 25 5 13 7 28:38 23 9. Honvéd 25 7 7 11 41:46 21 10. Szeged 25 8 8 11 27:54 22 11. Dunaújv. 25 7 6 12 29:47 20 12. Komló 25 7 8 12 30:53 20 13.1<TK 25 5 9 11 30:38 19 14. SalgótarJ. 25 7 5 13 30:47 19 15. Szombath. 25 7 4 14 34:54 18 18. í«ger 25 5 6 14 30:58 18