Új Szó, 1967. március (20. évfolyam, 60-90. szám)

1967-03-06 / 65. szám, hétfő

A bécsi műkorcsolyázó VB egyik leglíraíbb jelenete. Két csehszlovák csúcs Brémában A brémai idénynyitó nemzetközi úszóversenyen Olga KoziCová és Vilém JiruSek két új csehszlovák csficsot állított lel. A 100 mes gyorsúszásban KoziCová 1:02,6, a 400 m-es vegyesúszásban JiruSek 5:00,5 perces eredményt ért el. KIKÜLDÖTT MUNKATÁRSUNK, KOLLÁR JÓZSEF TELEFONJELENTgSE; NÉGY ARANY - NÉGY ORSZÁGBA Látványos díszbemutatón búcsúztak az osztrák közönségtol a világ legjobb műkorcsolyázói A jóslat bevált. Bécsben nem történt „trónfosztás". A négy világbajnoki arany­érem ismét négy országba került. A Szovjetuniónak a Protopopov házaspár, Angliának a Towler-Ford jégtánc-kettős, Ausztriának Danzer, ez Egyesült Álla­moknak Fleming szerzett világbajnokságot. Mégis, melyik ország versenyzői szerepeltek a legeredményesebben? Az ezüstéremk is megoszlottak: Glockshuber­Danne (NSZK), Dyer-Carrell (OSA), Schwarz (Ausztria), Seyfert (NDK). Bronz­érmet kapott: Kaufmann-testvérpár (USA), Suddick-Cannon (Anglia), Vlsconti (USA) és MaSková (Csehszlovákia). Már e felsorolásból is nyilvánvaló, hogy a műkorcsolyázásban az Egyesült Államokat illeti meg az első hely, mégpedig joggal, mert mind a négy versenyszámban érmet nyertek versenyzői. A ren­dező Ausztria második helyét a legizgalmasabb verseny két főszereplője — Danzer és Schwarz — biztosította. Tegnap délután ismét be­' köszöntött a tavasz Bécs­Kitűnő eredmény született a 400 m-es nfll gyorsúszásban. PATTY CARRETTO 16 esztendős amerikai úszónfi 4:35,3 perces időeredményt ért el, ami új ame­rikai csúcs és 2,7 mp-el jobb hon­fitársnője Randal világcsúcsánál. A rekord azonban nem hitelesít­hető, mert a brémai úszóversenyt 25 m-es medencében rendezték és világrekordot csak 50 m-esben le­het úszni. Ebben a számban Olga Koziíová a 7. helyen végzett. A férfiak 200 m-es gyorsúszá­sában a szovjet Leonyid lljicsev 1:55,4-el győzött, ami szintén Jobb a fennálló világcsúcsnál, de a már fentebb említett okok miatt ez sem hitelesíthető. Eredmények: férfiak: 200 m gyors: lljicsev (szovjet] 1:55,4 p, 200 m mell: Prokopenko (szovjet) 2:25,6 p. 200 m hát: Krejsz (szov­jet) 2:15,7 p, 100 m pillangó: Spitz (amerikai) 57,0 mp, 200 m vegyesúszás: Spitz (amerikai) 2:14,2 p, 400 m vegyesúszás: Jo­hanson (amerikai) 4:51,8 p, 800 m gyors: Bennett (ausztrál) 8:51,0 perc. Nfik: 100 m gyors: Randal (ame­rikai) 1:00,2 p, 4. KoziCová 1:02,8 p, 8. Kočendová 1:03,2 p, 400 m gyors: Carretto (amerikai) 4:35.3 p, — amerikai csúcs, 100 m mell: Pali (amerikai) 1:13,5 p, 100 m hát: Balaban (román) 1:09,7 p, 200 m pillangó: Kook (holland] 2:23,4 p, 400 m vegyesúszás: Car­retto (amerikai) 5:25,8 p. be, s így a világbajnokság résztvevői ragyogó napsütéses időben búcsúztak az osztrák fő­város közönségétől. Persze nem mindannyian, hanem csu­pán azok, akik a „gálaest" mű­sorának keretében tehettek újabb bizonyságot tudásukról. Vlsconti, Danzer, Schwarz, Fle­ming, Seyfert, MaSková, a Pro­topopov-házaspár, a Towler­Ford kettős és a többiek Is, gátlás, idegesség nélkül olyan jégparádét rendeztek, amilyen­# A Slovan Bratislava labda­rúgó-csapata a téglamezei pályán újabb edzőmérkőzést játszott. El­lenfele az Iskra Holič együttese volt. A vendéglátók 7:1 (4:1) arányban győztek. Góljaik közül Zlocha (2), Hrdlička, Obert, Hor váth, Tománek és (oki egvet-egyet szerzett. TIZENHÁROM NAPPAL A BÉCSI VB ELŐTT: CSEHSZLOVÁKIA - KANADA 4:4 (0:1,3:1,1:2) 19B7. III 6. A jelentós mértékben tartalé­kos csehszlovák csapat gyengén kezdett. A vendégek mezőnyfó­lényt harcoltak ki és a 15. perc­ben mintaszerű akció végén C u s s o n ütötte az elsfi gólt. Csapatunk a harmad végéig nem tudott kibontakozni. A második harmadban is a kanadai együttes kezdett jobban. A 7. percben egy ártatlannak lát­szó támadás végén C a d i e u z Nadrchal hálójába juttatta a ko­rongot. A játékvezetők nem sza­kították félbe a küzdelmet jelen­téktelenebb szabálysértések, sőt a túl kemény játék határát sú­roló akciók során sem. A 14. percben Kochta nagyszerűen ját­szott az egyedülálló Jifl H o II k elé, aki nem hibázott. Az ellen­támadás során Hargreaves egye­dül állt Nadrchallal szem ben, de kapusunk bravúrosan men­A JUNIOR kézilabdázók világbajnoksága Az első fzben kiirt junior ké zilabda világbajnokságot Hollan dia rendezi. A fiúk 12, a lányok nyolc csapattal vonultak fel az első világbajnokságra. A mérkő­zések szombaton kezdődtek. Egye­lőre csoportokban folyik a küz­delem, a lányok két négyes cso­portban küzdenek és két-két csa­pat fut az elűdfintőbe. A fiúk négy hármas csoportban bonyo­lítják ie a selejtezűt és csak a csoportgyőztesek futnak tovább. A hollandok a világbajnokságot sok városban bonyolítják le s emiatt a csapatoknak meglehető­sen nagy távolságokat kell meg­tenniük. A világbajnokság megnyitó mér­kőzésén a csehszlovák női váloga­tott 12:6 (7:3) arányú gyfizelmet aratott Svédország ellen. A csa­pat leggölképesebb tagjának Cer­nohorská bizonyult, aki 4 gólt do­bott. E csoportban szerepel még Hollandia és Lengyelország válo­gatottja. Győzelemmel kezdett Magyaror­szág női csapata is, amely az NSZK-t verte 14:8 (8:2) arányban. A magyar csapat leggölképesebb tagiának Horváth bizonyult, aki a gólok felét dobta. Ebben a cso­portban szerepel még Dánia és Románia. A csehszlovák lányok második mérkőzésüket a lengyel váloga­tott ellen játszották, melyet 8:5 arányban legySzték. Ez a győze­lem részükre máris az elődön­tőbeli szereplést biztosította. mig a csehszlovák együttesben P r y 1 kapott alkalmat. A 7. perc­ben az első kanadai emberelőny szemtanúi voltunk. Akárcsak a vendéglátók, a kanadaiak is ki­használták a kínálkozó alkalmat, M o 11 révén. A 14. percben egy­szerű akció futott végig a Jégen és O' S h e a nem hibázott. Alig Olt el a zaj, H o 1 i k remek lö­véssel megszerezte az egyenlítést. A csehszlovák együttes meg­érezte [ifik és Jaroslav H o 1 i k hiányát. Az 6 keménysé­gükre a kanadaiak ellen nagy szükség lett volna. — A Játékve­zetők megengedték a kemény já­tékot. Alighanem igy lesz ez a VB-n is. Nadrchal jól védett. A há rom hátvédpár legjobbjai Tikal és Suchý voltak. Elöl G o 1 o n ­k a ötletessége, H a v e 1, I i f i Holik ésCvach eredményes­sége volt dicsérhető. N e d o ­manskýra nagyon vigyáztak. Broderick lényegesen jobb volt Stephensonnál. A védelemben Brewer ésMcKenzie nyúj­tott sallagmentes, de hasznos tel­jesítményt. A csatársorok leg­jobbjait Huck, Mott, Hin­ne n és O'Shea személyében láttuk. Ez a kanadai együttes lényege­sen jobb benyomást keltett, mint a Ljubljanát járt válogatott. Egy­szerűbben,- de eredményesebben játszik. Remélhető, hogy a csehszlovák csapat megfelelő kiegészítés után minden téren felveszi a ver­senyt a VB legjobbjaival. (za). re a bécsieknek ismét legalább egy évtizedet kell várniok. De térjünk vissza az utolsó versenynap eseményeihez. A nőt mezőnyben — nemcsak a várakozásnak megfelelően, ha­nem teljesen megérdemelten — Peggy Fleming nyerte az aranyérmet, s bár bukott, még­is az ő kürjét értékelték a leg­magasabbra. — Csak nem volt Ideges? — kérdeztük a világbajnoknőt. — Ideges éppen nem voltam, hiszen a kötelezők során olyan előnyre tettem szert, amely csak valami rendkívüli balsze­rencse következtében nem lett volna elég, hogy megvédjem világbajnoki címemet. Mégis őszintén be kell vallanom: ami­kor ilyen nagy versenyről, a világbajnoki cím megvédéséről van szó, bizony egyáltalán nem mindegy a versenyzőnek, mi­ként sikerül a futása. Termé­szetesen örülök, hogy megvéd­tem tavaly szerzett elsősége­met, és igyekezni fogok, hogy lövőre is világbajnoki formában legyek. Ceyfert Gabi is elégedett '*•' volt eredményével. Telje­sítményével azonban kevésbé. — Magam sem értem, miért estem el. Ha ez egy háromfor­dulatos ugrásnál történik, azt még meg lehet valahogy ma­gyarázni. De tánclépés után el­terülni a jégen... — Hát ez valóban nagyon bosszantó. Egy ktssé fel ts Idegesített a do­log. Ügy érzem, azonban, job­ban ment a futás, mint Ljublja­nában. Az egyik legigényesebb kürt Hana MaSková adta elő. Miért nem értékelték gyakorlatát a pontozók magasabbra? Ez talán örök titok marad. Lehet, hogy a már visszavonult svájci joh­ner-testvérpár édesanyja — akt újságíróként jött el a világbaj­nokságra — találta leginkább fején a szeget: — Kitűnő volt MaSková kűrje — mondotta — de addig ne várjanak a pontozóktól maga­sabb értékelést, amíg Hana nem változtatja meg kürjének zené­jét. Én azt tanácsolnám, kér­jék meg Vaudecrane francia edzőt, dolgozza át MaSková versenyprogramjának zenei mo­tívumait, és akkor már jövőre feljuthat a dobogó legmagasabb fokára. K/aSková első világbajnok­ságán 15., azután 14. volt, tavaly pedig a 10. helyen vég­zett. Idén bronzérmet szerzett! Ez — abban a sportágban, amelyben az élre törni a legne­hezebb — valóban egyedülálló teljesítmény. — Elégedett volt önmagával? — Ami a kürt illett, igen. A kötelezőkben azonban még ja­vulnom kell. — S akkor megelőzi Seyfer­tet? — Remélem, igen. Egyelőre ez a legfőbb vágyam. Tegnap este a bécsi Inter­continental Szálló nagytermé­ben került sor az ünnepélyes díjkiosztásra. A győztesek és a helyezettek boldogan vették át az érmeket és az ajándéko­kat. Utána nagyszabású bankett következett, majd reggelig tar­tó tánccal, jó hangulatban bú­csúztak egymástól az idei mű­korcsolyázó világbajnokság részvevői. Az Inter és a Sparta Praha a Csehszlovák Kupa elődöntőjében Tegnapra tervezték a Csehszlovák Kupa negyeddöntőjének négy mérkőzését, ezek közül azonban a Sp. Nová Ves—Ostrava és a Spartak Trnava—Dukla Praha találkozót későbbi időpontra halasz­tották. A két lebonyolított mérkőzésen az I. ligában szereplő csa­patok nehezen szerezték meg a továbbjutást. Érsekújvár—Inter Bratislava 0:1 (0:D). A nehéz talajon elég gyen­ge színvonalú mérkőzést vívott a két csapat. A mezőny egyik legjobbja Obložlnský volt, aki az egyetlen gölt szerezte. A 75. percben Mafašovský játékve­zető 11-est Ítélt az Inter javára, ezt azonban S z 1 k o r a nem tud­ta értékesíteni. Strojárne Martin—Sparta Praha 1:1 (1:0). Mély, sáros talajon folyt le a küzdelem, melyben a hazai együttes méltó ellenfélnek bizonyult, sőt Zeman góljával a 80. percig l:0-ra vezetett. Tlz perccel a befejezés előtt K v a S­fl á k-nak sikerült egyenlítenie. Mivel a mérkőzés döntetlenül vég­ződött, tizenegyesek rúgásával döntötték el a továbbjutást. K v a S ň á k mind az öt tizen­egyest értékesítette, a martini Olšovský azonban csak né­gyet. így került tehát a Sparta Praha a kupa elődöntőjébe. A MAGYAR LABDARÚGÓ NBI. ESEMÉNYEI: Bajnokverés Dunaújvárosban Először Izsáki öngólja nyomán rezgett a háló győzelem • A Honvéd még nem a régi A magyar labdarúgó NB I-ben már szombaton megkezdődött az ú] idény küzdelemsorozata. A cse­peli mérkőzés nem hozott gólt. Tatabányán a szur­kolók későbben ebédeltek és Izsáki fejese nyomán (öngól) az idény első gólját láthatták. A legna­gyobb meglepetés Dunaújvárosban született, ahol Biztos ferencvárosi és újpesti a Vasas, az elmúlt idény veretlen bajnoka legyő zőre talált. A Ferencváros Albert nélkül is biz­tosan győzött. Az újpesti sikerhez sem fért két­ség. A Komló fó játékkal győzött a Honvéd ellen. Az újoncok rangadója Szegeden nem hozott gólt. Az MTK nagyobb rutinja érvényesült Egerben. TATABÁNYA—GYŰR 2:2 (2:0). Góllövők: Izsáki (öngól), Holán­szky, illetve Keglovich és Var­sányi. Két ellentétes félidőt lát­hatott a közönség. Az elsőben a hazalak, a másodikban a vendé­gek Játszottak Jobban. Az ered­mény igazságos. DUNAOIVAROS—VASAS 1:0 (0:0). Góllövő: Végh. Korsóst a találko­zó vége előtt utánrűgásért kiállí­tották. A lelkes hazaiak megle­petésszerű győzelmet arattak a fáradt Vasas felett, amely előző­leg 29 fordniő során nem talált legyőzőre. FERENCVÁROS—DIÓSGYŐR 3:1 (0:1). Góllövők: Varga (2) és Rá­kosi, Illetve Szurgent. Az Albert nélkül kiálló budapesti csapat csak a második félidőben talált magára és őrölte fel a vendégek szlvős védekezését. KOMLÚ—BP. HONVÉD 2:0 (1:0). Góllövők: Bodai (2). A vendéglátó együttes nagy lelkesedése teljes diadalt aratott a tartalékos Hon­véd felett. 0. DÓZSA—SALGÓTARJÁN 2:0 (1:0). Góllövők: Kuharszkl és Du­nai. A közepes iramú és színvo­nalú találkozón a két csapat kö­zött klassziskülönbség mutatko­zott a lila-fehér újpestiek javára. SZEGED—SZOMBATHELY 0:0. A szegedlek mindvégig támadtak, de a szombathelyi kapus, Szarka remek védése miatt meg kellett elégedniük az egyik bajnoki pont­tal. EGER—MTK 0:2 (0:0). Góllövők: Tőrök és Oborzil. A kultúráltabb futballt Játszó MTK biztosan győ­zött a bátortalan egriek ellen. Mindkét kapunál egy-egy bünte­tőt hibáztak a „végrehajtók" Ax első forduló nyolc mérkő­zésén mindössze 15 gól esett, ami ax idénykezdettel magyarázható. Az Időjárás és a pálya talaja el­len sebolsem lehetett kifogás. A szovjet SZEGLIN és a svéd W1KING sípjelére a két együt­tes a következő felállításban kezdte a játékot: CSEHSZLO­VÁKIA: Nadrchal — Machač, PospíSil — Tikal, HofeSovský — Suchý, Smíd — Grandtner, Nedomanský, Cerný — Havel, Golonka, Cvach — Hrbatý, Kochta, Jifí Holik, KANADA: Step­henson — Bownas, Brewer — McKenzie, Davis, McPhail — fohnston, Huck, Mott — McMlllan, Dineen, O'Shea — Har­. T^^knTiní ri/i/Jí/iii/i Ptippnn tett. A kővetkező percben G o 1 o n­k a remek indításával Havel tűr­hetett ki és lövése a hálóban kö­tött ki. Dineen kiállítása követ­kezett. Az emberelőnyt kihasz­náltuk. Ismét Golonka volt az in­dító, akinek nagyszerűen időzített átadását Suchý értékesítette góllá. A kanadai kapus gólokban eléggé „ludas" volt. Az utolsó harmadban Brode­rick váltotta fel Stephensont, Barátságos labdarúgó-mérkőzések Spartak Trnava—Dukla Banská Bystrica 4:0 (3:0). Góllövők: Far­kas (2), Svec és Kuna. Lokomotíva Košice—Partizán Bardejov 5:0 (3:0). Góllövök: Gyu­rek (2), Snír (2), és Hric. Slávia Praha—Dukla Slaný 6:1 (3:1). Góllövfik: Kadraba (3), Ziegler (2), Balogh, illetve No­votný. ZJS Brno—Tatran PreSov 1:1 (1:1). A brnólak nem valami Jó formában várják a rajtot. A sísport eseményei HARRACHOV. Az európai krité­rium-verseny, melyen kontinen­sünk legjobb fiatal sfzól vettek részt, vasárnap keletnémet és svéd győzelmet hozott. Az NDK nyerte a 3x4 km-es női váltót Finnország és Csehszlovákia előtt. Svéd győzelmet hozott a síugrás, melyet lohansson nyert meg 74 és 72 m-es ugrásokkal két norvég versenyző, Vognild és Kalfoss elótt. SESTIERES. A hagyományos Kandahar-verseny, melyet Immár 32-szer rendezték, a 21 éves Marlelle Goitschel győzelmét hoz­ta. A lesiklásból és mfllesiklás­ból álló összetett versenyben Goitschel megelőzte Steuert, De­metzet, Zrydet és Famoset. A mű­leslklásban Steuer (Franciaor­szági győzött Goitschel előtt. OSLO. A Holmenkollen jubileu­mi versenyen az 50 km-es síma­ratont a norvég Ellefsäter nyerte 3:15:14,2 óra Idővel a finn Tiainen és a norvég Martinsen előtt. A versenynek 40 résztvevője volt. Az északi összetett versenyben Keller (NSZK), a síugrásban pe­dig Wirkola (Norvégia) aratott győzelmet. A síugróverseny cseh­szlovák részvevői (Raika, HubaC, és Divila | gyengén szerepeltek.