Új Szó, 1966. november (19. évfolyam, 301-331. szám)

1966-11-14 / 314. szám, hétfő

A jelenlegi legjobb az oszi első A fokról-fokra javult Žilina a Slovant is legyőzte • A VSS csatárai megtalálták góllövő cipőjüket a helyi rangadón • A Lokomotíva Košice és a ZJŠ Brno „telel" a kiesést jelentő helyeken Tegnap befejezfidött ax I. labdarúgó-liga kilenc­venegy mérkőzésből álló fiszi bajnoki Idénye. A SÍ mérkőzés közül 58 • pályaválasztó csapat győzel­mével végződött, 19 találkozón osztoztak meg a csapatok a pontokon és mindössze 16 olyan kflsde­lem akadt, melyet a vendégek nyertek meg. Az ntolsó fordulóban vereség érte • bajnok Dnkla csapatát, s emiatt a Spartak Trnava kerfilt •s elsfi helyre. A trnavai labdarúgás történelmé­ben ez eddig a legnagyobb siker. A trnavalak mind a hét otthoni mérkőzésüket megnyerték, sfit eseken • találkozón mindössze egy gólt kaptak, kint pedig 6 mérkőzésen öt pontot gyűjtöttek. Ami­kor a bajnokság elsfi fordulójában a Spartak Trna­va 5:l-re verte a S 1 fi v 1 á t, aligha gondolt valaki arra, hogy a legyfizfitt prágai csapat végez as fiszl idény végén a bajnoki táblázat második he­lyén. A kiesési fronton jelentősen nem változott • helyzet as ntolsfi fordnlóban, mivel a brnólak csak egy pontot szereztek, a Lokomotíva Košice pedig vereséget szenvedett. Igy tehát es a két csapat — két ponttal lessakadva — végzett atolsfi helyeken. 2:0 (1:0) Inter Trenčín Bratislava, 1000 nézfi, játékveze­16 Sláma, góllövők: Levický és Obloiinsky A kellemetlen, hűvös időben a hazai csapat feledtetni akarta ed­digi mérsékelt szereplését és jó iramot diktált. A győzelmet azért szerezte meg „csak 2:0 arányban", mert csatárai jó néhány biztos gólhelyzetben késlekedtek, vagy könnyelmQsködtek. Az aránylag biztos győzelem kialakulását az a tény is elősegítette, hogy a ven­dégcsapat a mérkőzés jelentős ré­szét csupán 10 emberrel játszotta végig. A győzteseknél a védelem jól látta el feladatát. A középpályás játékosok: Bnbernfk és Molnár, fáradhatatlanul dobták támadásba társalkat. Elől Szikora volt a moz­gatóerő, de lövéseit nem kísérte szerencse. Legalább három nagy helyzetet hagyott ki. Méltó társa volt Levický, és Ondrášek is meg tette a magáét. Obložinský dara­bosan és nagy hibaszázalékkal játszott. A vendégek kapuját Rihošek biztosan és mutatósan védte.'A védelemben még Hojsík játéka emelkedett az átlag fölé. A táma­dósor legjobbjának Masný bizo­nyult, fáradhatatlanul küzdött, de társaival együtt ezúttal „ártalmat­lan" volt Füle kapujára. Az első gólnak a 17. percben kellett volna megszületnie. Sziko­ra kicselezte a védelmet és az üres kapura gurított, de a berob­banó Schwarz kivágta a hálóba tartó labdát, s közben megsérült. A 30. percben OndráSek okosan ívelt a kapu elé és Obložinský fejese a hálóban kötött kl. Az 56. percben Levický fejese után.a felső lécen csattant a lab­da, de az „űjrázás" már gólt nein hozott, (za) VSS Košice i.i /<)-n\ Lok. Košice v^-UJ Košice, 4000 nézfi. Ifitékvezetfi: dr. Galba. Góllövők: Hoholko, Mra­vec, Boros, Desiatnik, illetve Kas­sai. A kelet-szlovákiai rangadó a lé­nyegesen feljavult VSS megérde­melt, biztos győzelmével végző­dött. Hoholko (Kánássyt helyette­sitette), MTavec és különösen Bo­ros pompásan, gólratörően Ját­szott és többnyire könnyűszerrel látszotta át a gyengén működő Lokomotíva védelmét, amelyben Schrojf ezúttal ls többször hibá­zott és két gól ls az ő lelkén szá­rad. Bizony, a szerencse is gyak­ran a Lokomotlvához szegődött. A VSS minden csapatrésze jól mű­ködött. fii fedezetpárban Desiatnik kitűnő teljesítményt nyújtott. A védelemben Pivarník játszott a legjobban. A Lokomotíva védelme hibát hibára halmozott, csatárai egyénileg kísérleteztek — sablo­nos megoldásaik eredménytelenül végződtek. Csupán Lazar. Gyurek és Scherer nyújtott elfogadható teljesítményt. A VSS elejétől >kezdve szinte nyomasztó fölényben játszott, még­is Jutka hibája után a 29. percben Kassai a Lokomotívának szerezte meg a vezetést. Három perccel ké­sőbb Hoholko egymást követően négy védőt cselezett ki és egyenlí­tett. A 40. percben Desiatnik be­adását Mravec csukafejessel a há­lóba továbbította. Ezután Scherer előtt nyílt gőlszerzési alkalom, de elhlrtelenkedett lövése a kapu fö­lé szállt. A második félidő elején percek­re kiegyenlítődött a küzdelem. Ek­kor az 57. percben Scherer jő hely­zetben Svajlenbe lőtte a labdát. A percek múlásával nagy fölény­be került a VSS. A Lokomotíva kapujára hatalmas nyomás nehe­zedett. A 63. percben Boros ra­gyogó cselsorozat után a tizenha­tos sarkáról a meglepett Schrojf mellett a hálóba lőtte a labdát. A 70. percben Desiatnik fejjel beál­lította a végeredményt, majd a 82. percben Hoholkó lövése a kapufán csattant. (Tä) Sparta Bohemians 3:0 (0:0) csatárai nem boldogultak a Bo­hemians védőivel. Ebben a 45 perc­ben a legnagyobb helyzete Mojzlš­nak volt, fejese azonban a kapu­fáról visszapattant. (28. perc). Fordulás után a Sparta folytatta az ostromot és már a 46. percben tizenegyeshez jutott Mašek leterí­téséért. A büntetőt Pospfchal rúg­ta — egy méterrel a kapu mellé. A nézők derültek és bosszankod­tak, hiszen a kapus éppen az el­lenkező sarokba dobta el magát, mint ahová a labda irányult. Po­spíchalt bántotta a kihagyott ti­zenegyes, s a kővetkező negyed­órában csapata legjobbjának bi­zonyult. Sorra vezette a támadáso­kat, melyek góllá értek. Az 50. percben Kvašiíák fejelt a hálóba, 5 perccel később ugyanfi fejezte be a Sparta támadását, majd a 62. percben Pospfchal „javított" a kihagyott tizenegyesért. A 65. percben Kramerius kifu­tott egy előre fvelt labdára és összeütközött Jarabinskýval. Mind­két játékost sérülten vitték le a pályáról. Kramerius helyett Kou­ba állt a Sparta kapujába, a Bo­hemians pedig 10 emberrel folytat­ta a küzdelmet. A Sparta a győzelmet minden tekintetben megérdemelte. A má­sodik félidőben mutatott játéka színvonalassá tette a találkozót. Legjobbjai Tichý. Mojíiš, Pospichal és Mašek voltak. A mezőnyben ki­tűnt Jurkanln ls, de egyetlen lö­vést se adott le a Bohemians ka­pujára. A vesztes csapat védelme a második félidőben nem állt bizto­san a lábán. Rfižička, KH2, Motil és Kratochvll érdemel dicséretet. (Z. P.) Žilina Slovan 2:1 (2:1) 1966. XI. 14. Prága, 30 000 néző. látékvezető: Mltrlč. Góllövők: Kvašňák (2) és Pospicbal. Mivel a Sparta stadionját át­építik, a Slávia pályáján folyt le a találkozó. Az első félidőben a Sparta állandó fölényben volt, de 2ilina, 14 000 néző. |átékvezetfi: Kardaš. Góllövők: Majerčík, Po­dolák, illetve Zlocha. Jó mérkőzést vívott a két együt­tes. Az első percekben fergetege­sen rohamoztak a hazaiak és már a 12. percben megszerezték a vezetést. Venczel Majerčík elé öklözte a labdát, aki nem hibá­zott. A 21. percben szóhoz jutott a Slovan és Zlocha kiegyenlített. A 30. percben Podolák, a hazaiak lagjobb játékosa, beállította a végeredményt. # A szünet után két sajnálatos esemény árnyékot vetett a két csapat nagy küzdelmére. A 64. percben lokl megsértette a Játék­vezetőt, aki kiállította a magáról megfeledkezett játékost. A mér­kőzés utolsó percében a zilinai Majerčík vétett durva szabályta­lanságot és ő ls a kiállítás sorsá­ra került. A hazai együttes lelkesen küz­dött, és gyorsabbnak bizonyult ellenfelénél. Nagy mezőnyfölény­ben játszott, amiről a 17:2-es szög­letarány is tanúskodik. A legjobb teljesítményt a villámgyors és gólerős Podolák, valamint Majer­čík és Sudora nyújtotta. A vendégcsapat technikásán futbalozott, azonban néhány já­tékosa — Zlocha, Cvetler és Obert — helyenként túlságosan kemé­nyen játszott. A Slovan legjobbjai Popluhár, Horváth, Jokl, Hrdiička, és Vencel kapus voltak. A nézők elégedetten hagyták el a stadiont, mert rendkívül gyors, technikás játékot, és hazai győzel­met láttak. Hr. Králové 1:1 (0:0) Brno, 5000 nézfi. Játékvezető Skvaril. Góllövők: Sefčlk, illetve Kopečný. A vendégek Tauchen és Schmidt nélkül, szokatlan összeállításban vették fel a küzdelmet. A brnói együttes mindkét félidőben, de különösen az elsőben fölényben volt, mégsem sikerült a győzelmet kiharcolnia. Ebben a csatársor a ludas, amely Bubnfk kivételével gyengén szerepelt. Az első félidei nagy brnői fö­lény során többször került ve­szélybe Jindra kapuja, a hradeci kapus azonban kitűnően védett. Főleg Hrncárnak voltak gólhely­zetei, de Jindra remek közbelépé­sekkel hárított. Az 56. percben született meg a brnólak vezető gólja. Bubnik és Sýkora vezette a támadást és a lyukra futó Ševčik góllal fejezte azt be. A hradeciek ekkor fel­hagytak védekező játékukkal, a küzdelem nyílttá vált, s ennek során . több veszélyes támadást vezetett a hradeci együttes ls, fő­leg Zikán révén. A 80. percben Konečnýnek sikerült kiegyenlíte­nie, ebben azonban Padúch ka­pusnak is része volt. Jók: Farmačka és Bubnik, Illet­ve Jindra, Pičman, Silbernagl és Zikán. A LIGA ŰSZI VÉGEREDMÉNYE: 1 Sp. Trnava 13 9 1 3 31:12 19 2. Slávia Praha 13 8 2 3 24:18 18 3. Dukla 13 8 1 4 33:12 17 4. SI. Bratislava 13 8 5 2 17:10 17 5. Sparta Praha 13 7 2 4 28:18 18 fi. Jed. Trenčín 13 4 5 4 18:18 13 7. Jed. Žilina 13 4 4 S 22:21 12 >. Bohemians 13 5 2 6 18:24 12 9. Inter Blava 13 5 1 7 13:17 11 10. Hr. Králové 13 4 3 8 18:24 11 11. VSS Košice 13 3 4 6 12:17 10 12. Teplice 13 4 2 7 9:23 10 13. Sp. Brno 13 3 2 3 12:23 8 14. Lok. Košice 13 2 4 7 10:28 8 Szenzáció Lisszabonban. Vasárnap két mérkőzést játszot­tak a Labdarúgó Európa-bajnokság selejtezőjében. Az egyik váratlan eredménnyel zárult. Portugália—Svédország 1:2 (1:1). Góllövők: Graca, illetve Daniels­son (2). A portugálok a sérült Torres, Simoes és Carlos nélkül vették fel a küzdelmet. A svédek mindkét gólját a 25-éves Da­nielsson lőtte, aki ezúttal har­madszor szerepel a svéd váloga­tottban. A győztes gólt a 80. percben érte el. Bulgária—Norvégia 4:2 (3:0). játszották Szófiában, 35 000 néző előtt. Góllövők: Canev (2), Zsekov (2), illetve Hasund (2). A bolgá­rok 3:0-ra, 3: l-re, majd 4:l-re ve­zettek, mielőtt a végeredmény ki­alakult. A VÍZILABDA EK ÉRT A vízilabda Bajnokcsapatok Európa Kupájáért négy csoportban bonyolították le a selejtező küz­demeket. A negyedik csoport szín­helye a lengyelországi Sczecin, ahol Csehszlovákia, Magyarország, Lengyelország, Románia és Bulgá­ria bajnokcsapata küzdött a to­vábbjutásért. A körmérkőzés so­rán az első két napon ezek az eredmények születtek: Dinamó Bukarest—Levszki Szó­fia 13:3, Budapesti VSC—Arkonia Sczecin 4:4, CH Košice—Arkőnia Sczecin 4:4, Budapesti VSC—Lev­ski Szófia 8:2, Arkonia Sczecin— Lewski Szófia 7:5, Dinamó Buka­rest— CH Košice 6:2. A körmérkőzést vasárnap, la­punk zárta után fejezték be. Az első két helyezett jut a nyolcas elődöntőbe. Az eddigi eredmények alapján biztosra vehető, hogy a román és a magyar csapat szerzi meg a továbbjutást jelentő helye­zéseket. Vasárnap délelőtt éz utolsó előt­ti forduló mérkőzései ezeket az eredményeket hozták: BVSC— CH Košice 9:5 [4:1, 1:1, 2:2, 2:1). Góllövők: Konrád (6), Katona (2) és Gerő, illetve K. Cop (2). Rajnovský (2) és A. Cop. Dinamó Bukarest—Arkonia Scze­cin 7:5 (2:2, 4:0, 1:1, 0:2). E mérkőzések alapján már vég­leg eldőlt, hogy a román és a ma­gyar csapat jut ebből a csoport­ból az elődöntőbe. A DUNA KUPÁÉRT A Slavoj Potravinár Bratislava kezdeményezésére kiírták az ifjú­sági jégkorong-csapatok Duna Ku­páját, melyért először pénteken, szombaton és vasárnap játszottak Bratislavában. A kupát a Slovan Bratislava nyerte, legyőzve mind a négy ellenfelét. Az első helyet eldöntő mérkőzésen a Slovan Bratislava 5:4-re nyert a Potravi­nár ellen. Harmadik helyen vég zett Budapest csapata, amely két győzelmet aratott és két veresé­get szenvedett. A negyedik és az ötödik helyért a jugoszláviai HC Jesenica és az osztrák Klagenfur­ter AC mérkőzött: ezt a találkozót a jugoszlávok nyerték meg 7:4 arányban. Szikora jól játszott, de eredménytelen volt az Inter— Tren­čín találkozón. Ezúttal ls kicselezte Rlhošeket, de lövése még az üres kapuba sem talált utat. (Alexy felv.) VERESÉG A VISSZAVÁGÓN Csehszlovákia - Romönia 11:15 (6:9) A román férfi kézilabda-válogatott csehszlovákiai vendégszerep­lésének második mérkfisésén a bratislavai Sportcsarnokban lépett pályára, a csehszlovák együttes ellen. Ez a találkozó fordítva kez" dődött mint a prágai, mert a románok a 7. percben már 3:0-ra vezettek, s bár a hazai egyBttes később játékba lendfilt és szépí­tett az eredményen, a vendégek csapata háromgólos előnnyel for­dult. A folytatás azonban már nem úgy ment mint Prágában. Ott ugyanis a román válogatott a csehszlovák együttes előnyét az utolsó percekben behozta fis egyenlített. A téglamezei Sport­csarnokban azonban szünet után a románok még növelték az elő­nyüket és a hazai csapat a végén csak Javítani tudott. A román válogatott ezen a ta­lálkozón is túl kemény ellenfélnek bizonyult. Ez nem Ízlett a cseh­szlovák csapat tagjainak, s talán éppen ennek tudható be, hogy védekező Játékuk gyengébb volt a kelleténél, s végeredményben ennek köszönhették vereségüket. Ha a csehszlovák támadás bonta­kozott kl a pályán, rendszerint 4—5 játékos vett ebben részt, gyorsan jutottak el a román ka­puhoz, ott azonban az ellenfél kemény Játékosaiba ütköztek és gyakran elvesztették a labdát. A románok viszont lassan épí­tették fel támadásalkat, pontosan adogatva, technikai trükkök mel­lőzésével, de a kellő pillanatban a csehszlovák védelemben támadó réseket Jól kihasználva pontosan dobtak kapura, és Igy az ered­mény sem maradhatott el. A csehszlovák válogatottban Skarvan az első félidőben hatszor remek védéssel mentette meg ka­puját a góltól, egyszer egy hét­méterest is kivédett. A má­sodik félidőben beállt Arnošt szin­te hibátlanul védte szentélyét. A mezőnyben Seruga, Gregor, Brflna és Horváth nyújtott jó teljesít­ményt, Konečný a hétméteresek értékesítésében Jeleskedett, Ma­reš ezúttal gyengébb napot fogott ki. A románoknál Gruia volt a leg­gölerősebb, de Jól játszott Cnnes, Costahe, Otelea és Hnat is. A gó­lokat a következők szerezték: Konečný (4), Mareš (2), Gregor. Sernga, Duda, Brtna, Horváth, II* letve Gruia (7), Cunes (3), Costa­ha (2), Goran (2), Sanunci. A mérkőzésről Knnst, a romá­nok edzője Igy nyilatkozott: „Természetesen elégedett va­gyok nemcsak az eredménnyel, hanem a mérkőzés színhelyével is. A csarnok, a környezet sokkal jobb volt, mint Prágában. A talál­kozó jó elfikészfilet volt a soron következő világbajnokságra. Ezen a mérkőzésen sikerfiit négy újon­cunkat kipróbálni." Kfinig, a csehszlovák válogatott edzője Igy nyilatkozott: „A vere­ségnek nem szabad nagyobb jelen­tőséget tnla)donftanunk, hiszen mind a prágai, mind a bratislavai találkozó a csehszlovák válogatott világbajnoki felkészülésének egyik államása volt. Ha a védekezésben kevesebb hibát követBnk el, ak­kor az eredmény kedvezőbb lehe­tett volna számunkra " (ár.! A jégkorong-liga eseményei A jégkorong-liga 14. fordulójának legnagyobb meglepetése a Dnk­la Košice katasztrofális veresége, valamint a sereghajtó Litvlnov gyfizelme volt. KLADNO—SLOVAN CHZJD 2:0 (1:1, 1:5, 0:2) A jobb taktikával játszó ven­dégcsapat fölényes győzelmet ara­tott. Gólütők: Vinš, Wimmer, illetve Nedomanský (3), Bogdán és Grandtner (2—2), Dučaj. DUKLA JIHLAVA—DUKLA KOSICE 11:2 (4:0, 3:2, 4:0) H o 1 e č e k, aki máskor a ven­dégcsapat oszlopa volt, ezúttal rossz napot fogott kl, és így min­den hazai támadás veszélyt jelen­tett a košicei kapura. A második harmadban a vendégcsapat takti­kát változtatott. Az utolsó har­madra elfogyott az ereje, és ek­kor már csak egy csapat volt a jégen. Gólütők: Jirl Holik (3), Klapáč és Vorlíček (2—2), Panchartek, Neveselý, Balnn, Vrabec, Illetve Stehllk (2). GOTTWALDOV—ZKL BRNO 0:1 (0:0, 0:0, 0:1). Gólütő: Farda. Kitűnő mérkőzés. A két kapus: Valáisk és Nadrchal nagyszeri teljesítményt nyújtott. LITVlNOV— SPARTA PRAHA 7:5, (3:2, 2:1, 2:2) A litvlnovl csapat továbbra is szorgalmasan gyűjti a bajnoki pontokat. Gólütők: Beránek (3), Medveď (3), Piskač, 111.: Solc, Kožmin, Masopust, Volek és öngól. TJ VŽKG—TESLA PARDUBICE 4:2 (0:0, 3:0, 1:2) A hazai együttes a második har­madban néhány perc leforgása alatt három gólt ütött — ebből kettőt emberfölényből —, ezzel biztosította győzelmét. Gólütők: GrábI, Berek, Kurov­ský, Matej, illetve Ondrašina (2). A liga-sorrend a 14. forduló után: Jihlava 19 p, Košice 18 p, Slovan és ZKL Brno 17—17 p, Par­dubice és Sparta 15—15 p, Kladno U p, VŽKG fis Gottwaldov 10—111 pont, Litvlnov 8 pont. Győzelem az NSZK elleR A svéd király serlegéért rende­zett téli tenisztorna második for­dulójában Csehszlovákia 2:0-ás vezetésre tett szert az NSZK ellen és féllábbal már az elődöntőben van. A brémai sportcsarnokban mint­egy 600 néző. előtt került sor a két egyesre. Először Ján Kodeš 7:5, 6:3-ra győzött. Plötz ellen, ezt követően )án Kukal azonos arány­ban bizonyult Jobbnak Gottschalk­nál. A két csehszlovák teniszező ne­hezen lendült játékba, de a sors­döntő pillanatokban jobb Idegze­tükkel mindig a maguk javára fordították a mérkőzést. Vasárnap elsőként Gottschalk és Kodeš lépett pályára. Gott­schalk mindent egy lapra tett fel, gyakran kockáztatott és a szeren­cse hozzászegődött, 6:3, 6:4-re győzött. A találkozó sorsát eldöntő mér­kőzésen Kukal ragyogó teljesít­ményt nyújtott, s magabiztos Já­tékkal 6:2, 8:3-ra legyőzte Plöt­zöt. Csehszlovákia eszel a győze­lemmel bejutott a svéd király ser­legfiért kiirt torna elfidöntfi)ébe, amelynek színhelye Miláno lesz. • •• A csehszlovák—nyugatnémet ta­lálkozón kívül még két mérkő­zésre került sor. Párizsban Fran­ciaország 2:0-ra vezet Svédország ellen, míg Helsinkiben Nagy Bri­tannia ugyancsak 2:0-ás vezetésre tett szert Finnországgal szemben. A sportfogadás hírei A ŠPORTKA 48. játékhete elsfi húzásának nyerőszámai: 6, 10. 13, 26, 33, 47. Prémiumszám: 44. A SAZKA 46. fátékhetének 12 ta­lálatos szelvénye: 123458789 10 11 12 2111X1111 2 1 2