Új Szó, 1966. április (19. évfolyam, 90-118. szám)

1966-04-07 / 96. szám, csütörtök

A JEDNOTA TRENČÍN IS továbbjutott a KK-ban JEDNOTA TRENČÍN—ADMIRA WIEN 4:0 (2:0) A trenfíni együttes, m ku t Ismeretes, az osztrák fővárosban eso pán egygólos vereséget szenvedett a Közép-európai Kupa ez évi küzdelmeinek első mérkőzésén az éllovas Admíra csapatától. A visszavágó előtt a szurkolók aggódva kérdezték egymástól, va­lón megtalálja-e gúllüvő cipőjét a trenčlni ötösfogat, amelynek lagjai a liga eddigi tavaszi folyamán egyetlen egyszer sem tudták bevenni az ellenfelek hálóját. Az aggodalom nem bizonyait ala­posnak. A találkozó első percétől kezd ve a vendéglátó csapat nagy aka­rással vetette magát a küzdelem­be és a nehézkesen, körülménye­sen mozgó osztrák védelmet nem egyszer sakk-mattá tette. Az el­sú gólra mégis fél óráig kellett várni. Ekkor Navrátil remekül száguldott el a szélen és beadá­sából Bencz, az 1. liga tavalyi gólkirálya megszerezte az első gólt. Közvetlenül az első félidő vége előtt Navrátil újra ellenáll­hatatlanul húzott el a védelem mellett és beadását Ševčík érté­kesítette Preiov, 5000 néző, játékvezető: Placek Néhány formás Slovan támadás vezette be a mérkőzést, amelyen a vendégcsapat az első húsz percben eldönthette volna a to­vábbjutás kérdését. Először a nyolcadik percben Hrdlička ke­rült nagy helyzetbe, kicselezte HoleS kapust is, de utána gyat­rán az üres kapu mellé lőtte a labdát. A 20. percben Obert sen­kitől sem zavarva 3 méterről hi­bázott, követte társa példáját. Két ekkora gólhelyzet nem min­den találkozón adódik. A 44. percben Dzurej lövését Vencel parádésan védte. A szünet utáni első izgalmat a (7 perc hozta, amikor Urban hi­bájából Štefan került jő helyzet­be, de lövését a bratislavai csa­A prágai Dukla csapata várat­lanul nagy ellenfélre talált a je­lenleg másodosztályú Bohemlans együttesében. Olyannyira, hogy az első 45 perc letelte után a zöld­fehér együttes 2:0 arányú veze­tésre tett szert. Góljait a 14. perc­ben Pohňnek, míg a 20. percben {•rablnský lőtte. A katonacsapat csak a találkozó hajrájára talált magára. Előbb Strnnc az 57. percben szépített, s már-már úgy látszott, hogy a Bo­bemlans jut tovább. Csupán 15 másodperc volt hátra, amikor a kiválóan játszó Vacenovský kl tu­dott egyenlíteni. Ezután Itt is, akárcsak Prešovon 11-es rúgások­nak kellett dönteniök a továbbju­tó kérdése felől. Vacenovský is­mét remekelt. Csak négy alkalom­mal kellett letennie a 11-es pont­ra a labdát, majd nekifutás kö­vetkezett és minden alkalommal megrezdült a Bohemlans kapusá­nak hálója. A Bohemlans részéről Mattit bízták meg a végrehajtás A második félidő is a hazai csapat fölénye Jegyében zajlott le A harmadik gól a 77 percben esett, amikor Masný egyéni ak­ció után talált a hálóba. Két perccel később Benczet a bünte­tő területen belül buktatták és a megítélt tizenegyest Hojsík ér­tékesítette. A trencíni csapat 5:2-es össze­sített gólaránnyal jutott tovább a Közép-európai Kupa küzdelmei során, s Így mindkét csehszlovák csapat tovább küzdhet a legjobb négy közé jutásért. |Za) pat legjobbja, Vencel, nagysze­rűen hárította. A magára talált hazai csapat mezőnyfölényt harcolt ki, de Popluhár és Hrivnák vé­gig nagyszerűen zárta a szöget. A találkozó gólnélküli döntetlen­nel végződött. A kupa-szabályok értelmében mindkét csapat 5—5 tizenegyest rúgott. A sorozatot Štefan kezd­te meg és első négy lövése egy­aránt a hálóba jutott, míg az ötödiknél földbe rúgott. Vetély­társa Popluhár a szokottnál ide­gesebben állt a büntetők elvég­zéséhez. Az első hármat értéke­sítette, de a negyediket és az ötödiket a kitűnően helyezkedő HoleS kapus hárította. Így a Tat­ran Prešov csapata jntott a Cseh­szlovák Labdarúgó Kupa döntő­jébe. (tä) sal. 0 már nem volt olyan sike­res. Csupán egy alkalommal ta­lált lövése a kapuba, míg egy lö­vése a kapufán csattant, két al­kalommal pedig a kapus védett. Igy a prágai Dukla jutott a Cseh szlovák Labdarúgó Kupa döntőjé­be. (ZPj. A döntőt tehát • D u k I a és a Preiov játssza. Egymás között döntik el, melyikik képviselheti hazánkat kupagyőztes minőségben a nemzeti Kupagyőztesek Kupájá­ban, amely a Bajnokcsapat EK-ja után a legjelentősebb klub viasko­dás Európa-szerte. Mindkét kupa elődöntőt tehát a jobb idegekkel rendelkező 11-es rúgők döntötték el csapataik ja vára. Szerintünk nem ez lenne a legjobb megoldás. Döntetlen ese­tén, tekintette) arra, hogy még a kupaközdelmek során is nyom a latban a hazai pálya előnye, igaz­ságosabb lenne • találkozó meg­ismétlése. A SPORTFOGADÁS HÍREI A Športka 14. játékhete első húzásának nyereményelosztása a következő: I. d f j : nincs nyertes, U. d f j : 54 nyertes á 21 000 korona, III. d i j: 3362 nyertes á 450 korona, IV. díj: Ii3 318 nyer­tes á 50 korona. A prémiumelo-sztás a követke­ző: I. és II. díjat senki sem ka­pott. III. d i j : 23 nyertes á 4500 korona, IV. d i j : 360 nyerte* á 860 korona. A második húzás nyereményei­osztása: Az I. díjat senki sem kapta. II. d i ) : 55 nyertes á 9800 ko rona, III. d i): 2934 nyertes á 275 ' koruna, IV. díj: 44 003 nyertes á 30 korona. A prémiumelosztás: I. és II. díj senkinek sem jár. III. d i J : 20 nyertes á 2110 ho­rnna, IV. díj: 259 nyertes á 500 korona. VB-re lést az őszi évadra. Ekkor ugyan­is nagyon komoly feladat vár ránk. Meg kell küzdenünk a Szov­jetunió legjobbjaival. Erre a vá­logatott találkozóra valószínűleg Karlovy Varyban kerül sor. • S azután? — Azután már a jövő évi világ­bajnokságra készülünk. A világ­bajnoki versenyek rendezési jogá­ra, két város, Bécs és Moszkva pályázik. Az eddigi két VB szín­helye Budapest és Prága volt. Tény, hogy a világon a modera gimnasztikában a szocialista or­szágok versenyzői viszik a prí­met. Nyugaton e sportág több or­szágban csupán most indult el a fejlődés útján. Ennek ellenére na­gyon valószínű, hogy a jövő évi VB rendezését Bécs kapja. 0 Hogyan készülnek tel ver­senyzőink a nagy eseményre? — Legjobbjainknak még nem volt idejük változtatni gyakorla­taikon, nem tudták új elemekkel felfrissíteni. Pedig erre még akkor ls szükség van, ha figyelembe vesszük, hogy a legutóbbi VB-n versenyzőink szereplésükkel bebi­zonyították, a világ legjobbjai kö­zé tartoznak. A fejlődés azonban megkívánja az újat. És nemcsak a fejlődés, hanem a közönség is. Ezt nem szabad szem elöl tévesz­tenünk a világbajnokságra törté­nő felkészülés során sem. Csak így védhetik meg versenyzőink a legutóbbi VB-n szerzett elsőségü­ket. (kollár) A MAGYAR LABDARÚGÓ NB I MŰSORA A magyar labdarúgó-bajnokság ban e hét végén a következő mű­sort bonyolítják le: Vasas—Tata­bánya (már szombaton játsszák), MTK—Ferencváros |a tv közvetí tí, húsvétvasárnap 14,15 órás kez­dettel), Bp. Honvéd—Újpesti Dó­zsa, Salgótarján—Csepel, Dunaúj­város— Özd, Győr—Pécs, Diós győr—Dorog. Javorský továbbjutott A Monte Carlóban sorra kerülő nemzetközi teni 'versenyek napon­ta a sötétség beálltáig folynak. Gyakran megtöri. ' hogy egy­egy mérkőzést félbe hcii szakítani és csak másnap folytatják. A csehszlovák versenyzők közül a második fordulóban kiesett Hole­ček és Pála, csupán Javorsky ju­tott tovább » harmadik forduíó­b­. második torduló eredményei: férfiak: Barclay (francia) — Faulkier .kanadai), 6:1, 6:3, ja­vorsky (csehszlovák) Sack (ame rikai) 6:3, 6:3, Contet (francia) Tacchlnl (olasz) 6:3, 6:2, Mills (angol) — Tym (amerikai) 6:1, 3:6, 12:10. Pinto-Bravo (chilei) — Holecek (csehszlovák) 4:6, 6:2, 7:5, Pletrangeli — Montrenaud francia) 6:3, 6:3, Fletcher — Pá­la (csehszlovák) 6:2, 6:4. Nők: Pericoli | olasz) — Mills (angol) 6:2, 0:1, Pacbt (osztrák) — Berno (olasz) 6:2, 6:2, VoplC­ková (csehszlovák) — Mac Lennan lángol) 6:2, 6:2, Nlessen (nyugat német) — Beltram (olasz) 6:1, 6:0. CLAY VAGY FIZET, vagy a rács mögé vonul Mint Ismeretes, Casslus Clay ne­hézsúlyú ökölvívó világbajnok el­vált feleségétől, és a bíróság 26 250 dollár lelépés fizetésére ítélte. Amennyiben Clay a megha­tározott időben nem tesz eleget kötelezettségének, 50 000 dollár büntetést fizet, vagy 30 napos bör­tönbflntetés fenyegeti. Mivel Clay nem tett eleget fi­zetési kötelezettségének, a bíró­ság feltételesen elítélte. Ennek el­lenére a profi világbajnok kétszer nem jelent meg a bírósági tárgya­láson. Kedden Miamiban a bírő értesítette Clayt, hogy amennyiben 48 órán belül nem fizeti ki a fent­említett összeget volt feleségé­nek letartóztatják. Clay azért vált el a feleségétől, mert az nem volt hajlandó vele a Korán szabályainak megfelelően élni. Clay ugyanis felvette a Mo­hammed Ali nevet és odaadó híve a „fekete moszlim" felekezetnek Amerikában. Clay a lelépésen kívül köteles feleségének havonta 1250 dollár tartásdíjat fizetni. BUKARESTBEN román győzelem Bukarest—Budapest 2:1 (1:1) Bukarestben Sbardella olasz já­tékvezető irányítása mellett 60 ezer néző előtt a két ország vá­logatott csapata mérkőzött egy­mással a fővárosok neve alatt. A hazai csapat a következő fel­állításban játszott: lonescu — Po­pa, Halmageanu, Dan, Bocanu — Nunweller VI. (Sasu), popesen — Pircalab, Dridea, Badca, Av­ram. A magyar csapat: Szentmihályt (Gelei) — Káposzta, Mészöly (Mátrai), Sóvári, Ihász — Varga, Rákosi (Malhesz) — Bene, Tichy, Farkas, Fenyvesi dr. A gólokat a 4. és a 85. perc­ben Pircalab, a 20-ban Farkat lőtte. Először Tichy előtt nyílt gól­szerzés! alkalom, de hibázott. A 4 percben jobb oldali támadás után Pircalab lövése az egyik védőn irányt változtatva jutott a magyar kapuba. A román csapat fokozatosan lendült játékba, még­is a 20. percben Fenyvesi átadá­sa után Farkas volt eredményes. A 60. percben a kitörő Pircala­bot Mátrai és Ihász buktatta a büntetőn belül, de Dridea jobb­sarokba tartó tizenegyesét Gelei kivédte. A 67. percben Rákosi megsérült és elhagyta a játékte­ret. A 85. percben Pircalab az alapvonalig cselezte magát, Ge­lei kifutott eléje, a jobbszélső lábáról lecsúszott a labda, mégis a magyar kapus mögött a hálóba hullott. Az utolsó percben a ma­gyar együttesnek volt egyenlítési lehetősége, de Mátrai fejese a felső léc fölött hagyta el a játék­teret Az iram és a küzdelem nagy volt. A románok kitlínően készül­lek fel a találkozóra. Ennek ér­dekéhen elhalasztották az elmúlt vasárnapi bajnoki fordulót. An­nak ellenére, hogy a magyar csapat kiegyenlíthetett volna, az egygólos román győzelem meg­érdemelt. A vendéglátó csapat legjobbjai: Nunweller VI., Popes­en, Sasu és Pircalab voltak, a magyar csapatban mindkét kapus kitűnően védett, a szélsőhátvé­dek nem tudták megismételni legutóbbi jó formájukat. Varg« fól indított, a csatársorban vi­szont senki sem nyújtott emii­lésre méltó teljesítményt. NAGY JÓZSEF Meglepetés LomMati A Kupagyőztesek Kupájának elődöntőjében a legutóbbi gyuztes angol West Ham United a nyugata német Borussia Dortmund együt­tesét fogadta, s kettejük találko­zója nagy meglepetésre 2:1 ará­nyú hazai vereséget hozott. Nem tartjuk valószínűnek, hogy az an­gol csapatnak idegenben sikerül* ne ktvfvnta a tnvá'ihtutás jogát. A haiseroerg nyerte a női asztalitenisz BEK-et Kedd este a budupesti Sport­csarnokban alig 100 néző előtt ját­szották le a női asztalitenisz baj­nokcsapatok Európa Kupa torná­ja döntőjének visszavágóját. A nyu­gatnémet DTC Kaiserberg együtte­se, akárcsak az első mérkőzésen most is 7:2 arányban győzött a Bp. Vörös Meteor ellen s ezzel el­nyerte az értékes trófeát. A ma gyar csapat jelentős hátránnyal Indult, mert Kúcián Eva térdsérü­lése miatt nem szerepelhetett. A három fiatal — Vörös, Pusztai és Ilié* — közül Vörös szerezte a Meteor két pontját. A vendégcsa­patból Slmonné 3, Gröber 2 és Seidl 2 győzelmet ., — »—• 0 Budapesi ^.aruajidr bajnok­ságát — amely egyszersmind Durronelly emlékverseny volt — Schmldt, a Vörös Meteor verseny­zője nyerte Nemere és Préda előtt. • (óni István és Nagy Katalin nyerte Budapest férfi, illetve női mezei futóbajnokságát. A csapatok között a Budapesti Honvéd férfi és a Vasas női együttese bizo­nyult a legjobbnak. kiadja Szlovákia Kommunista Pártjának Központi Bizottsága. Szerkeszti a szerkesztő bizottság. Főszerkesztő: Dénes Ferenc. Szerkesztőség: Bratislava, Gorkij u 10. Telefon: 537-16, 512-23, 335-68; főszerkesztő: 532 20, tit­kárság: 550-18, sportrovat: 505-29, gazdasági ügyek: 506-39. Távíró: 09308. Kiadóhivatal: Bratislava, Gorkij u. 8; telefon: 503-89 Hir­detőiroda — telefon: 343-04 Előfi­zetési díj havonta 8,— korona. Terjeszti a Posta Hírlapszolgálat. Előfizetéseket elfogad minden postahivatal és postai kézbesítő. Külföldi megrendelések: PNS — Ostrednfl expedícia tlače. Brati­slava, Gottwaldovo nám. 48/VII. K-22'61268 Új gyakorlatokkal a következő Az elmúlt hét végén Csehszlovákia legjobb 21 modern gimnaszti­kai versenyzője küzdött két napon át Bratislavában az országos bajnoki cimért. Már az első napi kötelező gyakorlatok során látott teljesítmények alapján megállapíthattuk, hogy az országot bajnok­ságon résztvevők között elég nagy a tudáskülönbség. KőrBlbel&I nyolc versenyző éri el a világszínvonalat, ugyanennyi egy fokkal gyengébb és legalább 10 versenyző viszonylag alacsony színvona­lú gyakorlatot mutatott be. A bajnokság — mint már erről beszámoltunk — a Machata-test­vérpár fölényes sikerével végző­dött. Mičechová vllágbajnoknő, akitől a közvélemény elvárta, hogy n világbajnoki aranyérem •után az országos bajnokság első helyét ls megszerzi, nem tudott bizonyítani. Megsérült és vissza­lépett a további versenytől. Kér­dés azonban, ha nem sérül meg, meg tudja e akadályozni a kiváló tormában versenyző Bogušovsiká­Machátová elsőségét. Vasárnap, mielőtt a hatos dön­tő küzdelmei megkezdődtek, al­kalmunk nyílott elbeszélgetni Csehszlovákia egyik kiváló mo­dern gimnasztikai szakemberével, Dagmar Páclavá nemzetközi pon­tozóval és a szövetség elnökével. • Elégedettek voltak a rende­zéssel? — hangzott első kérdé­sünk. — Igenl Az országos bajnoksá­got a bratislavaiak remekül meg­rendezték. A versenyek nyugodt légkörben folytak, talán csak azt kifogásolhatnám, több néző ls el­jöhetett volna. Tudom, a gyér ér­deklődést azzal magyarázzák, hogy a világbajnokság óta, tehát három hónap leforgása alatt ez volt a harmadik nagyszabású mo­dem gimnasztikai verseny, me­lyet a tv Is közvetített. Ezenkí­vül a versenyzők még nem vál toztattak bemutatójukon, tehát ugyanazokkal a gyakorlatokkal, szerepeltek, melyekkel már a prá­gai világbajnokságon is részt vet­tek. • Mennyire voltak elégedettek szakemberek > bajnokság színvo­nalával? — Legalább tíz versenyző, de különösen azok, akik bekerültek a hatos döntőbe, megütik a világ­színvonalat. Legalább nyolc ver­senyzőnek azonban nem volt Itt a helye. A Jövőben másként kell az országos bajnokságot rendezni. Ki kell dolgoznunk, egy új rend­szert, mely azt eredményezi majd, hogy az országos bajnokságon va­lóban a legjobb 16—20 versenyző vegyen részt. 0 Mi következik az országos bajnokság ntán? — A bajnokság után elsősorban összeállítjuk a válogatott keretet és megkezdjük a közös felkészü­A Sheftield Wednesday labdarúgópályája, ahol az argentin, a nyu­gatnémet, a spanyol és svájci csapat játssza csoportbeli mérkőzéseit • v» torán. (CTK felv.) A Dukla és a Prešov játssza A CSEHSZLOVÁK LABDARÚGÓ KUPA DÖNTŐJÉT! Prešov—Slovan Bratislava D:0 A tizenegyesek aránya 4:3 a Prešov javára Dukla Praha—Bohemians 2:2(0:2) A 11-esek aránya 4:1 a Dukla javára! Vacenovský továbbjuttatta a Duklát A prágai „örökrangadó előtt Szombaton délután aligha les? gombostűnyi szabad hely a prágai Slávia pályájának nézőterén. A nagy érdeklődés oka a Slávia —Sparta örökrangadó! A tét óriási: a csehszlovák labdarúgó-liga bajnoki cime! Ez a két csapat pillanatnyilag „utcahosszal vezet" és ha hullat is pontot a hátralévő fordulók során, ugyanezt megteszik „üldözőik" is. A i I. liga mezőnye ma már annyira kiegyensúlyozott, hogy sen­kísem mehet biztosra még az alsó régiókban tanyázó ellenféllel szem­ben sem. A Slávia csupán az új bajnoki Idényre került fel újra az I. ligába. Nyitánya nem sikerüli fényesen. Odahaza szenvedte el első vere­ségét az ugyancsak újonc Hradec Králové együttesétől. Ennek elle nére, az „első liga-félidő" lebonyolítása után egyenlő pontszámmal, s csak némileg gyengébb gólaránnyal foglalta el a második helyet a vezető Sparta mögött. A tavaszi rajt a Sláviának sikerült jobban. Biztosan győzött idegenben a Hradec és otthon a Trenčín ellen. Igaz, hogy a legutóbbi fordulóban Teplicén elszenvedte második veresé­gét, de hasonló baleset ért már más hazai „nagycsapatot" is. A Spar­ta tavaszra megtorpant. A hosszú tengerentúli portya a jelek sze­rint sokat kivett a csapatból. Ez bosszulta meg magát a belgrádi Partizán elleni EK párviadalon is. Az a „sokk" még most is érezteti hatását Azóta Mráz és Táborský is távozni volt kénytelen a csa­patból, s a hajdan félelmetes ötösfogat három mérkőzésen egyetlen gólt sem hozott össze, « eddigi két pontját egy-egy hazai pályán elért gólnélküli döntetlennel szerezte. Pillanatnyilag a Slávia látszik egységesebbnek, míg ellenfele ne hezen lábol ki a hullámvölgyből. A nagy rangadók során azonban sohasem lehet tudni, hogy az éppen gyengébbnek látszó fél mikor vágja ki alaposan a rezet. Aki teheti, — s a két ünnep előtt legfeljebb a háziasszonyok nem Indnak elég időt szakítani a tv sportműsorának megtekinté­sére, — nézze meg az I. liga „csúcstalálkozóját". A csehszlovák tv szombaton, április 9-én 15.25 órától tűzte műsorára ezt a lab­darúgó csemegét. ZALA JÓZSEF