Új Szó, 1965. december (18. évfolyam, 333-362.szám)

1965-12-06 / 338. szám, hétfő

A SPARTAK BRNO ZJS VARATLAN BRAVÚRJA AVVK-ért: Spartak Brno ZJŠ— Fiorentina 4:0 (1:0) A Firenzében elszenvedett 2:0-ás vereség után általiban nem sok reményt ad­tak a brnói csapatnak a továbbjutásra. A Spartak Brno azonban — az őszi idény legjobb teljesitményét nyújtva — váratlan bravúrt hajtott végre és négy­gólos győzelmével elütötte a továbbjutástól az olasz liga egyik élcsapatát. A Vá­sárvárosok Kupájában jelenleg a legjobb tizenhat közé jutásért folyik a küz­delem. Eddig 12 csapat került be a nyolcaddöntőbe: OjPESTI DÚZSA, BRASSÖ, BARCELONA, SERVETTE, CHELSEA, FC KÜLN, 1860 MÜNCHEN, HEARTS, DUN­FERMLINE, ZARAGOZA, LEEDS UNITED és a SPARTAK BRNO. A nyolcaddöntfire december 9-én sorsolnak Zürichben. EGY A HARMINCÖT KÖZÜL ... FÉRFI KÉZILABDA VB SELEJTEZŐ Csehszlovákia—Ausztria 35:15 (17:7) 1967. január 12-ike és 21-ike Svédországban kerUl sor a 6. férfi kézilabda VB 16-os döntőjére. Csehszlovákia az ötödik csoportban Norvégiával és Auszt­riával méri össze erejét a selejtezők keretében oda-vissza alapon, és a csoport első két helyezettje játszhat a 16-os döntőben. A brnói visszavágó találkozón 3000 néző előtt küzdöttek a csapatok a svéd Lőw játékvezető irányítása mellett. A brnői együttes nagy becsvággyal ve­tette magát a küzdelembe, és az első tíz percben huszáros támdásokat veze­tett. Később a Fiorentina rendezte so­ralt és kiegyensúlyozottá vált a Játék. A félidő utolsó húsz percében azonban ismét a brnóiak ragadták magukhoz a kezdeményezést, fölénybe kerültek. Előbb Hrnčár, majd Píšek került jó helyzetbe. Mindketten már csak a ka­pussal álltak szemben, de Superchl kifutása megzavarta a brnői Játékoso­kat, s lövésük a kapu mellé került. A 29. percben szögletrúgás után nagy kavarodás támadt az olaszok kapuja előtt, és Hradský lábáról a hálóba pat­tant a labda. Fordulás után az olaszok változtat­tak taktikájukon. A két fedezet a csa­tárok munkáját támogatta, s így mint­egy húsz percen keresztül nyílt, hul­lámzó küzdelem alakult kl. Az olaszok főleg Hamrin és Morron révén igye­keztek támadásaikat vezetni, de ezek korántsem voltak oly veszélyesek, mint a brnói ötösfogat megmozdulá­sai. A 70. percben Vojta átadásából Hradský megszerezte a brnóiak máso­A Dél-Amerikában tartózkodó magyar labdarúgó-válogatott következő mérkő­zésére — az eredeti tervek szerint — Peruban került volna sor. A közelmúlt­ban lezajlott perui politikai események miatt azonban a magyarok még nem kapták meg a beutazási engedélyt. Emiatt a magyar válogatott Rancaguá­ba utazott, ahol a chilei I. ligában szereplő O'Hlgginssel mérkőzött. E mér­kőzés teljes bevételét a szegény gyer­mekek karácsonyi segélyezésére aján­lották fel. A magyar válogatott ma visszatér Santiago de Chilébe, s ha a limai mér­A külföld • Csak áprilisban kezdődik a Pet­roszjan—Szpasszkij sakkvilágbajnoki döntő, mivel Petroszjan erre vonatko­zó kérését Szpasszkij teljesítette. Szpasszkij, az új trónkövetelő, az év végén részt vesz a hagyományos has­tingsi nemzetközi versenyen. • Ausztria nemzetközi vívóbajnok­ságán a párbajtőrvívást az osztrák Roland Losert volt világbajnok nyerte. A 142 tagú mezőnyből kiemelkedett Hétfő, december 6. FIMSZlNHÁZAK (Bratislava) © HVIEZDA: A Játszma véget ér (szov­jet 15.30, 18, 20.30, © SLOVAN: Ál­cázott hős (szovjet) 15.30, 18, 20.30, a DUKLA: Old Shatterhand (NSZK) 15.30, 18, 20.30, © PRAHA: Egy sző­keség szerelmei (cseh) 10.30, 13.30, 16, 18.30, 21, © METROPOL: A vagyon (olasz) 15.30, 18, 20.30, © POHRANIČ­NÍK: Alekszandr Dovzsenko (szovjet) 15.45, 18.15, 20.45, © TATRA: Kl volt dr. Sorge? (francia—olasz—Japán) 15.45, 18.15, 20.45, © PALACE: Három lágytojást (cseh) 22, © OBZOR: Buba szerelmese (olasz) 18, 20.30, © PAR­TIZÁN: Titokzatos csempészek (fran­cia) 17, 19.30. FIMSZlNHÁZAK (Košice): © TATRA: Lányok tavasza (szovjet), © SLOVAN: Aranyranett (cseh), © ÚSMEV: Több­gyermekes agglegény (olasz), © DUK­LA: Egy nyár Mónikával (svéd), © PARTIZÁN: Minden nap bátorság (cseh). dik gólját. Az utolső húsz percben a lelkesen küzdő brnóiak egyre több tá­madást vezettek, s az olasz védelem két nagy hibájából Llchtnégl a 79. és a 83. percben két gólt ért el. A ne­gyedik gólnál az olaszok lesállást vi­tattak. A győztes brnói együttes Schmucker — Vitú, Kohlík, janošcin — Píšek, Komárek — Vojta, Llchtnégl, Chalúpka, Hradský, Hrnčár öszeállításban szere­pelt. Schmucker kapusnak alig akadt dolga, mivel a védők jól állták űtját az olasz rohamoknak. A csatársor nagy meglepetést keltett, mert ilyen Jó Já­tékot az IŐSZÍ idényben még nem mu­tatott. Ütőerejét nagyban fokozta a balösszekötő posztjára beállított Hrad­ský. A mérkőzés után Kolský, a brnóiak edzője Így nyilatkozott: „Teljesen meg­érdemelten győztünk. A pálya talaja meglehetősen nehéz volt, csapatunk mégis várakozáson felüli teljesítményt mutatott. Engem ls meglepett a csa­társor Jó Játéka." Carletti, a Fiorentina titkára ezeket mondotta: „Szokatlanul nehéz pályán folyt le a mérkőzés, ennek ellenére Jóval Jobb Játékot és főleg jobb ered­ményt vártunk csapatunktól." kőzés a beutazási vízum hiányában végleg elmarad, akkor 8-án utazik to­vább Guatemalába, ahol 12-én lép pá­lyára. A további műsor Igy alakul: 15-én Kubában, 19-én és 21-én Mexi­kóban szerepel a magyar csapat. A 21-én sorra kerülő mérkőzésen Mexi­kó válogatottja ellen szerepelnek a magyarok, és ez lesz a portya egyet­len hivatalos válogatott mérkőzése. Itt Jegyezzük meg, hogy a szovjet válogatott hétfőn érkezik Santiago de Chilébe, ahol szerdán a Colo-Colo csa­patával mérkőzik. sportja még dr. Török Ferenc öttusa-világbaj­nok vívása és előkelő harmadik he­lyezése. A második helyet a lengyel Andrejewski szerezte meg. Hatodik he­lyen végzett a magyar Erdős. A nőt tőrversenyt a magyar Damásdl György nyerte. © Barátságos kézilabda-mérkőzésen Dánia válogatottja 15:14 arányú győzel­met aratott a Szovjetunió együttese fe­lett Aarhusban. SZÍNHÁZAK (Bratislava): © NEMZE­TI SZÍNHÁZ: Olasz nő Algírban (19), © HVIEZDOSLAV SZÍNHÁZ: A bűnbe­esés után (19), © KIS SZÍNPAD: Sil­western (19), © ÜJ SZÍNPAD: A hazug (19.30). ÁLLAMI SZlNHÁZ (KoSice): © MA: Kék rózsa, © HOLNAP: Pillangókis­asszony (19.30). A TELEVÍZIÓ MŰSORA BRATISLAVA: 18.00 Ismerd meg ha­zádat. 18.30 A lábfájás egyik leggya­koribb oka. 19.00 TV Híradó. 19.30 A vasúti forgalom téli problémái. 19.45 Konsztantyin Finn: Nyugtalan boldog­ság, tv-játék. 21.05 A Svét sovétü című Kijevben és Ogyesszában. 21.25 Modern cseh képzőművészet. 22.00 TV Híradó, folyóirat pályázatának nyerteseinél Sűrű felhőképződés, borús, ködös Idő Szlovákia-szerte. Helyenként hava­zás. A síkságokon eső, vagy havas eső. Az éjszakai hőmérséklet fagypont kö­rüli lesz. Nappal plusz 1—5 fok. Mér­sékelt déli szél. A tátrai körzetben erős nyugati szél. A selejtező első mérkőzését szomba­ton Játszották le Bratislavában. Cseh­szlovákia a várakozásnak megfelelően fölényes győzelmet aratott Ausztria el­len. Ragyogóan kezdett a csehszlovák együttes és Bruna már a 30. másod­percben megszerezte a vezető gólt. A második percben már 3:0-ra veze­tett Csehszlovákia. A vendégcsapat el­ső gólját annak oszlopos tagja, Stef­felbauer a negyedik percben érte el. Ezután a csehszlovák csapat vette át a játék Irányítását és látványos akció­kat vezetett. A 14. percben 12:l-re ve­zetett Csehszlovákia. Az első félidő második felében a csehszlovák együttes bemutatót tartott, szemmel láthatóan inkább a kézilabda szépségeit kívánta bemutatni mint gólt szerezni. Ebben az Időszakban sikerült ls az osztrá­koknak csökenteni hátrányukat. A második harminc perc kezdete né­mi csalódást okozott. A csehszlovák védelem többször hibázott és az oszt­rákok ezt kihasználva :" ' re javítot­ták az eredményt. Ezután azonban csehszlovák percek következtek, foko­ANGLIA. A Sazkában szerepelt an­gol liga-mérkőzések eredményei: Burn­iey—Tottenham Hotspur 1:1, Chclsea— Liverpool 0:0, Nevcastle—Leed United elmaradt. A liverpooliak — idegenben elért győzelmük révén — továbbra ls az élen maradtak. Két további érde­kes eredmény: Arsenal—Aston Villa 3:3, Manchester United—West Ham 0:0. SKÓCIA. Azokat a liga-mérkőzéseket, melyeken válogatott játékosoknak kel­lett volna szerepelniük, már a hét ele­jén elhalasztották. Nem kerülhetett sor azonban egyetlen mérkőzésre sem, mi­vel az erős havazás használhatatlanná tette a pályákat. NDK. A bajnokság élcsoportja jelen­leg a következő: Vorwärts Berlin 24, Dinamó Dresden 22, Motor Jena 19 pont. Az élcsapatok eredményei: Vorwärts— SC Leipzig 4:0, Dinamó Dresden—Di­namó Berlin 2:1, SC Magdeburg—SC Motor Jena 0:3. A női kosárlabda-liga kilencedik for­dulójában vaskos meglepetés született. Az Orbis Praha, amely a szombati rangadón hárompontos győzelmet ara­tott a Sparta Praha ellen, vasárnap tíz kosárral alul maradt a fiatal Játékosok­ból álló V Š Prahával szemben. A bra­tislavai együttesek váltakozó sikerrel szerepeltek. A Lokomotíva Bratislava kikapott a KPS Brnőtól, míg a VS Brno ellen a hajrában sikerült kihar­colnia a győzelmet. A Slovan Bratisla­va úgyszintén alul maradt a KPS Brnó­zatosan nőtt a hazai csapat előnye és teljesen felborult az osztrák védelem felfogása. A csehszlovák együttes húszgólos győzelme a szerény képességű osztrák együttes ellen nem szabad, hogy el­kapassa a játékosokat. E hó 10-én Prá­gában kerül sor a második selejtező mérkőzésre Norvégia ellen és ez az összecsapás már sokkal szorosabbnak ígérkezik. A csehszlovák csapat góljait Brfina (10), Duda (8), Mareš, RSžek és Se­ruga (4—4), Havlík (3j, Beneš és Frolo (1:1) dobta. Ausztria részéről Steffelbauer (7), Wesínger (3), Patzer, Grass, Frimmel, Goll és Haunold (1—1) volt eredményes. © Lengyelország férfi kézilabda-vá­logatottja két mérkőzést vívott Ju­goszláviával. Mindkétszer a lengyelek győztek, mégpedig 20:16 és 20:17 arány­ban. NSZK. Az élen álló müncheni csa­patok közül az 1860 München mérkőzé­se—a pálya használhatatlansága miatt — elmaradt, a Bayern München pedig 3:0-ra nyert a Meidericher SV ellen. Nagy érdeklődés előzte meg a Borussia Dortmund—Werder Bremen találkozót, melyen a dortmundlak 2:1­re győzték le a jelenlegi nyugatnémet bajnokot. AUSZTRIA: Nagy meglepetésre az Ad­mira csapata szerezte meg az osztrák liga őszi elsőségét. Az Admlra az utol­só fordulóban 3:l-re legyőzte az Aust­ria csapatát. Az Admlrának 19, az Austriának 18 pontja van. TOKIO. Az AIK Stockholm csapata Japán válogatottjával mérkőzött, me­lyet 1:0 arányban legyőzött. Az egyet­len gólt Carlsson fedezet rúgta. A ta­lálkozót 15 000 néző előtt rendezték meg. val szemben, s a VS Brno felett há­rompontos győzelmet aratott. Eredmények: Orbis Praha—Sparta Praha 55:52, Jiskra Kyjov—Lokomotíva Űstí 70:46, VS Brno—Slovan Bratislava 60:63, KPS Brno—Lokomotíva Bratislava 70:66, Bohemians Praha—VŠ Praha 53:65, Orbis Praha—VS Praha 57:87, VS Brno—Lokomotíva Bratislava 52:60, KPS Brno—Slovan Bratislava 76:58, Bo­hemians Praha—Sparta Praha 46:66, Slávia Kroméŕíž—Lokomotíva Cstf 67:80. Klečka megvédte bajnoki címét A hét végén bonyolították le ax or­szágos egyéni szerenkéntl és összetett tornászbajnokságot. Az összetett ver­senyben Klečka idén is a legjobbnak bi­zonyult. Míg a szerenként! bajnokságon csak a lólengésben hódította el az első­séget. A szerenként! vetélkedésben Pavel Gajdoš, a prágai Dukla tornásza bizo­nyult a legeredményesebbnek, aki kor­láton és nyújtón szerzett bajnokságot. Eredmények: Talaj: 1. Kublčka 19,125, 2. Klečka (mindkettő Dukla Praha) 18,85, 3. Skou­mal [TJ Gottwaldov) 18,80. Lólengés: 1. Bočko (Dukla Praha) 18.80, 2. Kublčka 18,25 (jobb kötelező gyakorlata révén), 3. Saumar (TJ Gott­waldov) 18,25. Gyűrű: ľ. Sfastný 19,025, 2. Pazdera (mindkettő Dukla Praha) 18,95, 3. Skou­mal 18,25. Lóugrás: 1. Klečka 19,10, 2. Krbec (Dukla Praha) 19,05, 3. Saumar 18,875. Korlát: 1. Gajdoš (Dukla Praha) 18,95, 2. Sfastný 18,90, 3. Kublčka 18,85. , Nyújtó: 1. Gajdos 18,95, 2. Kublčka 18,925, 3. Jaroslav Šťastný 18,85. Összetett: 1. Karel Klečka 110,65, 2. Jaroslav Šťastný 110,30, 3. Václav Kublč­ka 109,80. A Spartak Brno kézilabdázói nyerték a bécsi tornát A Spartak Brno KPS kézilabdázói imponáló fölénnyel nyerték a Bécs­ben megrendezett kézilabda-tornát. Eredmények: Brno—Obertgraferdorf 22:9, Union Westwienobergrafendorf 17:11, KPS—Union 21:10. Az év legjobb magyar sportolói A Magyar Távirati Iroda sportrova­ta a szövetségekkel történt megbeszé­lés alapján összeállította az év leg­jobb sportolóinak listáját. Asztalitenisz: Plgnltzky László (Bp. Spartacus), Lukács Attlláné (31. sz. Építők). Atlétika: Zsivötzky Gyula (Oj­pesti Dőzsa), dr. Klelberné Kontsek Jolán (Újpesti'Dózsa). Birkózás: Kiss Ferenc (Ganz-MÁVAG). Evexés: Do­monkos Anna (VM Csemege). íjászat: Tessényi Éva (VIzlügy SK). Jégkorong: Vedres Mátyás (Újpesti Dőzsa). Kajak­kenu: Ürögi László (Újpesti Dózsa). Kerékpár: Országúton: Juszkó János (BVSC). Pályán: Bicskei Richárd (Ti­pográfia). Kézilabda: Rothermel Anna (VM KÖZÉRT), Kovács László (Bp. Hon­véd). Korcsolya: Korda Györgyi és Vásárhelyi Pál' (Bp. Spartacus). Ko­sárlabda: Kovács Katalin (MTK) és Banna Valér (Bp. Honvéd). Labdarú­gás: Mátrai Sándor (Ferencváros). Ökölvívás: Szénási Ernő (MTK). Öttu­sa Balczó András (Csepel). Röplabda: Dénesi Imréné (Bp. V. Meteor), Tatár Mihály (Bp. Honvéd). Sportlövészet: Kun Szilárd (Újpesti Dózsa). Súlyeme­lés. Földy Imre Tatabánya). Tenisz: Gulyás István (Újpesti Dózsa) és Bar­dóczi Klára (Bp. Honvéd). Torna Já­n'oslné Ducza Anikó (Bp. Honvéd) és Aranyosi István (Bp. Honvéd). Usxás: Turóczy Judit (BVSC). Vívás: Nemere Zoltán (Vasas). Vízilabda: Dömötör Zoltán (Újpesti Dózsa). AZ I. JÉGKORONG-LIGÁÉRT Sparta Praha —Dukla Košice 5:5 (2:1,1:4,2:0) Sparta Praha—Dukla Košice 5:5 (2:1, 1:4, 2:0). Az országos jégkorong-liga 13. fordulójának nyitánya meglepetést ho­zott. A Sparta otthonában pontot vesztett és nem sok hiányzott, hogy a határtalan lelkesedéssel játszó Dukla Košice mind a két pontot haza vigye, hiszen hat perccel a találkozó vége előtt még 5:3­ra vezettek a katonák. 120 másodperc­cel a befejezés előtt sikerült csak Jan Havelnek ötödször bevennie a kitűnően védő Holeček kapuját, és ezzel szinte a sírból hozta vissza a vendéglátó csapat részére az egyik pontot. A hazalak góljait Jan Havel (3), HeJ­ma és Koimin (1—1) ütötte, a Dukla góljait Rys (2), Brunclík, Pokorný čs Nedveď (1—1) szerezte. A mindössze 1362 fizető néző előtt lejátszott mérkő­zésen Pechán és Nečkaf játékvezetők a Spartának 6, míg a Duklának 9 Játéko­sát állították ki. AZ I. JÉGKORONG-LIGA EREDMÉNYEI Litvínov—Jihlava 1:5 Kladno—Pardubice 3:2 Plzeň—Brno 0:0 Bratislava—Gottwaldov 6:0 A SPORTFOGADÁS HIREI A ŠPORTKA 49. Játékhetének nyerő­számai: 7 26 30 41 46 47 Prémiumszám: 20. A 12 találatos SAZKA szelvény á következő: 123456789 10 11 12 112122221 x 2 — SZOVJET GYŐZELEM MONTEVIDEÓBAN Uruguay—Szovjetunió 1:3 (1:2) A szovjet labdarúgó-válogatott Mon­tevideóban ls megőrizte dél-amerikai veretlenségét. A brazil és az argentin válogatott elleni döntetlen után Mon­tevideóban legyőzte a világbajnokság tizenhatos döntőjébe került Uruguay csapatát. A 35 000 néző előtt lefolyt küzdelem szovjet fölény jegyében zajlott le. A szovjet válogatottból — sérülés miatt — hiányzott Jasin és Voronyin, hiá­nyukat azonban a csapat nem érezte meg. Az első negyedóra mindkét rész­ről óvatos játékot hozott, ezt követően azonban a szovjet válogatott fokozta az iramot, és egyre inkább ellenfele fölé került. Az uruguaylak eléggé kö­rülményesen Játszottak, Játékuk nem volt folyamatos. A vezető gólt a 25. percben Huszai­nov balfedezet érte el, aki egy kiöklö­zött labdát küldött a hálóba. A hazai csapat a 32. percben Rocha balössze­kötő révén egyenlített kl szabadrúgás­ból. Három perccel később azonban hi­bát vétett az uruguayi védelem, ezt BanlsevszkiJ középcsatár kihasználta, s megszerezte a szovjet válogatott ve­zető gólját. A második félidőben még nagyobb fölénybe került a szovjet csapat és a 70. percben Hmeinickij balszélső érte el a harmadik gólt. Változás a magyar labdarúgók amerikai portyaműsorában Osztrák meglepetés: Admira az őszi első Angliában Liverpool csapata jól őrzi első helyét A HÉT NAGY MÉRKŐZÉSE ELŐTT Kedden Nápolyban: Olaszország—Skócia VB-selejtező A labdarúgó-világbajnokság selejtezőiből már csak két mérkőzés van hátra: az Olaszország—Skócia és a Bulgária—Belgium találkozó. Az előbbire kedden kerül sor Nápolyban a magyar Zsolt vezetése mellett. A skót válogatott va­sárnap reggel repülőgépen utazott az olasz városba. A keddi találkozó Iránt világszerte A nagy mérkőzésről az Eurovfziő nagy az érdeklődés. A skót lapok im- helyszíni közvetítést ad, s annak kez­már napok óta olasz nyelvleckében dete li 25 óra. A skót cégek úgy ln­részesítik azokat a szurkolókat, akik tézkedtek hogy a t v. adás mlatt ke ddre fyf ntgy mérkőzésre ľľyZlecÄ megváltoztatják az egyébként érvényes leg a stadionban használható szavakra munkaidőt. vonatkozik. Igy például „falo"-t kell A z olasz—skót mérkőzés győztese kiabálni, ha az olaszok sportszerűtle- b e, ut a világbajnokság tizenhatos dön­nüi küzdenének és „rigore szót kell mérkőzés döntet­kláltozni akkor, ha tizenegyest köve- J * ' telne a skót szurkolótábor. Glasgowi len eredményt hoz, akkor újabb ta­Jelentés szerint több mint ezer skót lálkozóra kerül sor — semleges pá­szurkoló készül Nápolyba. lyán. A NŐI KOSÁRLABDA-LIGA MEGLEPETÉSE A VŠ Praha legyőzte a Slovan Orbist „Oj Szó, kiadja Szlovákia Kommunista Pártjának KOzptmtJ Bizottsága. Szerkeszti a szerkesztő bizottság. Felelős: Dénes Ferenc főszerkesztő Szerkesztőség: Bratislava, Gorkého u 10 sz Telefoni 537-18, 512-23, 335-68, — főszerkesztő: 532-20. titkárság: 550-18, sportrovat: 505-29: gazdasági ügyek: 508-39 Kiadóhivatal: Bratislava, Gorkého 8., telefon 503-89 Előfizetési dl) havonta' 8 —' K6s Ter­jeszti a Posta HMapszolgálat. Előfizetéseket elfogad minden postahivatal és postai kézbesítő. Külföldi megrendelések: PNS r-* Ústredná expedícia tlače, Bratislava, Gottwaldovo nám. 48/VII. K-21'51777