Új Szó, 1965. november (18. évfolyam, 303-332.szám)

1965-11-01 / 303. szám, hétfő

Portugália a VB tizenhatos döntőjében Az erőtlen és veszélytelen támadósor miatt meg kellett elégedni a döntetlennel VB-selejtező Portóban: PORTUGÁLIA—CSEHSZLOVÁKIA 0:0 Eldőlt. . .1 A csehszlovák válogatott értékes döntetlent harcolt ngyan ki portugál földön, ezúttal mégis a hazai közönség ünnepelt, hiszen csapata — a döntetlennel ls — biztosította a világbajnokság tizenhatos döntőjébe valá ju­tást. A november 21-én sorra kerülő Románia—Portugália és Csehszlovákia­Törökország találkozóknak már csak presztizsjellegük lesz, nem befolyásolhat­ják a csoport első helyét. Az amerikai kontinens öt országa — Brazília, Argen­tína, Uruguay, Chile és Mexikó — után Európából tehát Anglia, a Szovjetunió, Magyarország ás Portugália szerepel már a tizenhatos döntő végleges résztve­vői között. Gyönyörű, napsütéses időben, mint­egy 27 fokos melegben vonultak ki a portói stadion pályájára Portugália és Csehszlovákia válogatott labdarúgói. Porto, amely Portugália második leg­nagyobb városa, nem rendelkezik túl nagy stadionnal, s ezért csak 50 000 nézője lehetett a küzdelemnek. A mér­kőzésről azonban a portugál televízió helyszíni közvetítést adott. A mérkőzés iránti érdeklődésre jellemző, hogy arra még a brazil rádió ls elküldte riporte­rét. A TOVÁBBJUTÁS A FONTOS A mérkőzés előtt a portugál váloga­tott edzője nyilatkozatokban nem győzte hangoztatni: „számunkra nem a győzelem, hanem a pontszerzés a fontos", — s a portugál válo­gatott a csehszlovákok elleni mér­kőzésén valóban ezt a feladatot tűzte maga elé. A portugál szurkolótá­bor véleményét a legjobban a Rekord clmü lap fejezte kl, amely ezeket Irta: „Porto nem lehet a portugál labdarú­gás Waterloo-ja. Nem engedhetjük ki kezünkből, amit már markolunk!" Sokat írtak a portugál lapok a cseh­szlovák válogatott összeállításáról is. Leginkább az tűnt fel nekik, hogy a chilei ezüstérmes csapatból csak Lála, Popluhár és Kvašňák kapott helyet a Portóban szerepelt csapatban, míg a többiek legfeljebb háromszor húzták eddig magukra a válogatott mezt. A nagy mérkőzés Játékvezetője a holland Leo Horn volt, akinek a sípje­lére az alábbi összeállításban kezdték a játékot a csapatok: Portugália: Carvaiho — Festa, Ger­mano, Hilarlo, Carlos — Plnto, Coluna — Augusto, Euseblo, Torres, Simoes. Csehszlovákia: Vencel — Lála, Pop­luhár, Horváth, Smolik — Kvašňík, Kravárik, — Veselý, HrdllCka, JokI, Kabát. Portugál rohamokkal kezdődött a mérkőzés. Hamar kiderült azonban, hogy a csehszlovák védelem biztosan áll a lábán. A portugálok ezért rend­szerint távoli lövésekkel próbálkoztak, melyeket Vencel biztosan hárított. Különösen Torres erős lövései okoztak gondot a kapusnak. A csehszlovák vé­delem valamennyi tagja kitűnően helyt állt, főleg Horváth. IDEGESEK A PORTUGÁLOK A portugálok — gyakori támadásaik ellenére — gondosan ügyeltek a véde­kezésre ls. Az első negyvenöt perc­ben ugyanis a portugál védőknek gyakran volt szükségük segítségre, mivel a hátvédek idegesen játszottak. Ezt kellett volna kihasználnll A cseh­szlovák támadások azonban erőtlenek­nek bizonyultak. A csehszlovák tizen­egy előbb szélsői révén Igyekezett tá­A jégkorong-liga 11. fordulójának eredményei Pontot vesztett a ZKL Brno A jégkorong bajnokság 11. fordulóját szombaton két mérkőzés vehette be. Az érdeklődés a bajnokcsapat prágai szereplése felé Irányult. A mérkőzés nagy küzdelem után döntetlenül vég­ződött, ám a Sparta közelebb állt a győzelemhez. Slovan-Košice 9:2 Gottwaldov—Jihlava 3:6 Plzeň-Pardubice 2:3 Sparta—Brno 5:5 Kladno—Litvínov 8:2 A SPORTFOGADÁS HIREI A .Sazka 44. hetének eredményei: 123 45678 9 10 11 12 X11X2111X1 X 1 A ŠPORTKA nyerőszámai: 5 6 7 23 32 39 Prémiumszám 31 madásokat vezetni, de sem Veselý, sem Kabát nem tudta feladatát teljesíteni. Ha viszont a támadások belül futottak, akkor rendszerint Jokln akadtak azok meg. Ilyen körülmények között mind­össze két olyan lövés szállt a portugál kapura, melyet a közönség elismerése kísért. Mindkét válogatott 4—2—4 hadren­det alkalmazott, a portugálok azonban valamivel rugalmasabban alkalmazták rendszerüket. Bár az első 45 percben is többet támadott a portugál tizenegy, a csehszlovák együttes mégis egyenran­gú ellenfélnek bizonyult. Megváltozott azonban a kép a második félidőben. FÉLÓRÁS PORTUGÁL FÖLÉNY Ezt a 45 percet is fergeteges portugál rohamok vezették be. A közönség lelkes tapssal jutalmazta a portugál csatárok támadásait, noha a csehszlovák véde­lem minden esetben tisztázott. Kitűnően védte ekkor kapuját Vencel ls, aki több ízben ügyesen futott kl egy-egy por­tugál támadás hárítására. A tizedik percben Popluhár összecsapott Tcres­sxel, kiújult a sérülése, ennek ellenére a pályán maradt, de helyet cserélt Hor* váth-tal. Félórán át szinte állandóin • csehszlovák térfélen pattogott a labda. A védelemnek különösen Torres, ez i kemény csatár okozott sok gondot. A portugál támadások rendszerint Si­moes révén a baloldalon futottak, ott azonban Lála lebirhatatlan akadályt Jelentett számukra. A 26. percben Kvašňák hibát vétett, Torres egyedül tört a kapura, de Ven­cel remek robinxonáddal hárította a sarokra tartó lövést. Hosszan zúgott utána a közönség tapsa ... A 31. perc­ben Horváthnak kellett hárítania szin­te a gólvonalon. Az első félórában egyetlen lövést sem tudtak leadni Car­vaiho kapujára a csehszlovák csatárok. A 35. percben végre Veselý remek hely­zetbe került, de nem találta el a kaput. Az utolsó tíz percben a portugálok a labda tartására törekedtek. Ezekben a percekben megpróbálkozott a csehszlo­vák csapat kiharcolni a győzelmet. Több támadást vezetett, de eléggé erőt­lent. Az utolsó percben Kabát ívelt be szögletet, melyet 7 csehszlovák játé­kos várt a portugál kapu előtt. A labda Veselýhez került, ő pedig — Euseblóhoz továbbított ... A mérkőzés után a közönség lelke­sen ünnepelte csapatát. Eusebioék boldogan ölelkeztek össze, azután a csehszlovák játékosokhoz futottak, és cserére kínálták fel mezüket. A portót mérkőzés után Portugália 9, Csehszlovákia 3, Románia 4, Törökor­szág 2 ponttal rendelkezik. A csehszlovák válogatott ma, hétfőn, az esti órákban érkezik haza. A csehszlovák „oroszlánkölykök" számtalan veszélyes helyzetet te­remtettek az osztrákok kapuja ellen a téglamezői stadionban lebonyo­lított és 4:0-ás győzelemmel végződött barátságos mérkőzésen. Ezúttal a labda a kapus birtokába jutott. (Alexy f elv. j NDK—Ausztria 1:0 (0:0) KlIencvenBtezer néző szorrongott a lipcsei stadion lelátóin, amikor a pályá­ra lépett az NDK és Ausztria együttese, hogy lejátssza a világbajnokság hato­dik selejtező csoportjának utolsó mérkőzését. Különösebb tétje már nem volt a találkozónak, mert mint ismeretes, az első helyet és a londoni VB-n való részvétel jogát Magyarország már korábban biztosította a maga számára. A német csapat a várakozásnak' megfelelően hatalmas lendülettel ve­tette magát a küzdelembe és támadá­sainak már a 65. másodpercben meg­született a gyümölcse, amikor, Nöld­Az esélyesek győztek a kosárlabda-ligában A Sparta, Olomouc, Brno és Ostrava mindkét mérkőzésén győzött • Svit nyerte a kelet­szlovákiai rangadót * Csak a Blansko ellen győztek a bratislavai csapatok (k) — Az elmúlt hét végén a férfi kosárlabda ligában a harmadik és negye­dik forduló mérkőzéseit bonyolították le. A legnagyobb figyelem a prágai ás a bratislavai találkozókat kísérte. Prágában kitűnően megállta a helyét az ostravai és olomouci együttes, valamint a Sparta Praha, Bratislavában viszont a ZJS Brno csapata mindkét mérkőzését megnyerte és ezzel 100 százaléko­san szerepelt. A bratislavai két együttesnek a Slo. vannak és a Slávlának csupán a Blan­sko ellen volt esélye. A ZJS Brno a vá­rakozásnak megfelelően szerepelt. Szombaton este a Slovan ellen végig vezetve állandóan növelte előnyét és •győzelméhez egy percig sem fér kétség. A Slovan játékosai Idegesen kezdtek, szemmel láthatóan lasúbbak voltak el­lenfelüknél és bosszantóan pontatlanul dobtak kosárra. így nem ls csoda, hogy a vendégek együttese — melyben kü­lönösen Bobrovsky és Plšteiák remekelt — már az első félidőben 22 pontos előnyre tett szert, melyet szünet után még növelt és végül fölényes győzel­met aratott. Tegnap a brnóiak a Slavla Bratislavában meglepetésre kemány el­lenfelükre találtak. A Savla — mely ez Idán ismét feljutott az I. Ligába r-. fiatal játékosokkal felfrissített együt­tese, ha nem ls volt egyenrangú el­lenfele a több válogatottat felvonultató brnói csapatnak, nem adta meg magát egykönnyen és lényegesen kisebb pont­arányú vereséget szenvedett, mint a Slovan. A Blansko a várakozásnak megfelelő­en mindkét bratislavai együttestől ki­kapott. Az első mérkőzésen a Slavla különösen szünet után nyújtott jó tel­jesítményt, szellemes húzásokkal kö­zelítette meg ellenfele kosarát és pon­tos dobásokkal egymás után szerezte a kosarakat. Érdekes, hogy szünet után, amikor a két, ,,öreg" Rehák és Losonszky nem szerepelt, a Slavla fia­taljai lényegesen jobb teljesítményt nyújtottak. Különösen az ellenfél ko­sara alatt kitűnően szerezték meg a palánkról lepattanó labdákat és ezzel is értékes pontokat szereztek. A Slovan a Slaviához hasonlóan Gabányl és Hűm­mel pontos dobásainak köszönve biz­tosan győzte le blanskól ellenfelét. Prágában az Ostrava először a Tat­ran Prahát, majd tegnap a Slavia Pra­hát fektette kátvállra. Kitűnően sike­rült az olomouci együttes prágai ven­dégszereplése is, mert az Ostravához hasonlóan mindkét ellenfele felett ki­harcolta a győzelmet. Ezek közül a Tatran elleni szereplése mondható si­keresebbnek, hiszen ebben az együttes­ben olyan kitűnő játékosok kaptak he­lyet mint Konečný és Baumruck. A prágai együttesek közül a Sparta nyújtotta a legjobb játékot, és mind­két ellenfelét a Spartak Zlžkovot, vala­mint az Orbist ls két vállra fektette. A kelet-szlovákiai rangadón, az Iskra Svit Prešovra látogatott, ahol a helyi Lokomotíva saját otthonában sem tud­ta megakadályozni a rutinos és nagy tapasztalattal rendelkező játékosokat szerepeltető Iskra győzelmét. Ezen a mérkőzésen a prešov! Straka dobta a legtöbb kosarat 24-et. A ligaújonc ve­resége ellenére nem keltett csalódást. Eredmények: Prešov—Svit 58:70 (29:38), Slavia Bratislava—Blansko 73:54 (31:20), Slovan Bratislava—Brno 57:91 (20:44), Tatran Praha—Ostrava 70:74 (30:32), Orbis-Sparta 73:78 (34:39,) Slávia Praha—Olomouc 58:71 (22:26), Žižkov—VS Praha 73:75 (32:43). Slavia Bratislava—Brno 71:92 (30:40), Slovan Bratislava—Blansko 83:66, (42:30) Žižkov—Sparta 75:84, (30:43), Orbis-VŠ Praha 84:112 (43:51), Tatran Praha—Olomouc 91:75 (29:54), Slavia Praha—Ostrava 82:91, (41:43). Svédország-Norvégia 0:0 1952 óta nem győzött Svédország Norvégia ellen és vasárnap sem sike­rült két vállra fektetnie a lelkesen ját­szó norvég együttest, am«Iy a talál­kozó hajrában két kecsegtető gólhely­zetet hagyott kihasználatlanul. ner lövése után zörgött az osztrák há­ló. A hazaiakat felvillanyozta a gyor­san megszerzett vezető gól és tovább rohamoztak. Az osztrák védelem meg­lehetősen sokat bizonytalankodott. A német csatárok több gólhelyzetet dol­goztak kl, azonban Freydl kapus a he­lyén volt, és szerencsével sem állt hadilábon ai osztrák védelem. A szünet után Ismét fergetegesen tá­madott az NDK csapata, és az osztrák védelem elég gyakran csak szabály­talanságok árán tudta megakadályozni a fürge német csatárokat. A mérkőzés képe nem változott. Továbbra is ax NDK fölénye jellemezte a játékot és az osztrákok csak szórványosan veszé­lyeztettek. Az NDK csapata teljes mértékben rászolgált a győzelemre, és ha csa­tárainak, elsősorban Péter Duckenak, jobb az irányzéka, és az osztrák csa­patot nem fogadta volna kegyeibe Fortuna istenasszony, akkor a győze­lem sokkal magasabb arányú lehetett volna, A hatodik csoport végállása: 1. Magyarország 4 3 1 0 8:3 7 2. NDK 4 1 2 1 5:5 4 3. Ausztria 4 0 1 3 1:8 1 Béchovice: 1, Tomáš A legnépszerűbb csehszlovák ország­üti futóversenyt, amelyet a Béchovi­ce — Prága közötti hagyományos tíz kilométeres útvonalon az Idén immár 69rszer rendeztek meg, josef Tomáš nyerte. Csapatversenyben a Duk­la Praha végzett az első helyen. Az egyes korcsoportokban a következő versenyzők szerezték meg a győzelmet: 45 éven felüli férfiak: 1. Dolensky, 55 éven felüli férfiak: 1. Svoboda Bajnoki kategória: 1. Josef Tomáš, 31:34,8, 2. Václav Mládek, 31:45,6, 3. Petr Holas 32:07.6. A bajnoki kategóriában 128 verseny­ző állt rajthoz, és 124 futotta végig a hideg ellenszélben a távot. A MAGYAR NB I. EREDMÉNYEI A Vasas a bajnokság küszöbén A Vasas mérföldes lépést tett vasárnap a bajnokság felé vezető úton, ami­kor izgalmakban bővelkedő küzdelemben legyőzte a Ferencvárost. A harma­dik helyért folyó küzdelem már eldőlt, mégpedig a Dózsa javára. A kiesési zónában tanyáxó csapatok közül az Ózd már megmenekült, de az csak jövő vasárnap dől al, hogy a Szeged mellett a Dorog, avagy a Komló vesz-e búcsút az NB I-tfil. Hűmmel érte el a legtöbb ko­sarat a ZJS Brno elleni mérkő­zésen. Felvételünk a Slovan Bra­tislava válogatott játékosát ürű­kiti meg kosárra dobás közben. (Alexy felv.) Ü li Hétfő, november 1. MILM SZÍNHÁZAK (Bratislava); © HVIEZDA: Egy olasz Varsóban (len­gyel) 15.30, 18, 20.30, © SLOVAN: Sze­relem és bűnhődés (Jugoszláv) 15.30, 18. 20.30, © DUKLA: Old Shatterhand (NSZK) 15.30, 18, 20.30, © PRAHA: A fe­hér asszony (cseh) 10.30, 13.30 16, 18.30 21 ® METROPOL: A házasság szám­űzöttjei (olasz) 15.30, 18, 20.30, © POHRANIČNÍK: Dúvad (magyar) 15.45, 18.15 20.45, © TATRA: Folytassa ten­gernagy (angol) 15.45, 18.15, 20.45, © PALACE: Szerelmi zűrzavar (NDK) 22, © OBZOR: Tengeri macska (román) 18, 20.30, © PARTIZÁN: Ötödik lovas a fé­lelem (cseh) 17, 19.30, FILMSZÍNHÁZAK (Košice): © 0SMEV: Fontos személyiség (mexikói), © SLO­VAN: A démon (olasz), © TATRA: Ausztrállal vőlegény (lengyel), © PAR­TIZÁN: Az én hazáin (francia), © DUKLA: Zöld pokol (argentin). SZÍNHÁZAK (Bratislava): © NEM­ZETI SZlNHÁZ: Malom (19), © ÚJ SZÍNPAD: Nebáncsvirág (19.30). A TELEVÍZIÓ MŰSORA BRATISLAVA: 18.00: Filmriport a csehszlovák üvegiparról. 19.30: Tele­sport. 19.00: TV Híradó. 19.30: Ľudovít Stúr, összeállítás. 20.15: Ľudovít Fllan: Kis Robinsonok, tv-játék. 21.20: Paul Hlndemlth: Fúvóskvintett. 21.40: TV Híradó. Változó felhőzet, helyenként eső. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7—12 fok, enyhe északnyugati szél. VASAS—FERENCVÁROS 1:0 (1:0) Góllövő: Farkas. Kiállítva Albert a 85. percben. Sok durvasággal tarkított Játékot ho­zott az elsőség kérdése szempontjából sorsdöntő találkozó. Hogy mennyire jelentős volt ez a mérkőzés, azt a le­látók közönségének száma ls bizonyí­totta: minte?y 60 000-en voltak tanúi a rangadónak. Mindkét csapat játékosai óriási lelkesedéssel, nagy becsvággyal küzdöttek s a mérkőzés nagy részében változatos, kiegyenlített volt a játék. A Vasas győzelmét elsősorban annak köszönhette, hogy védői kl tudták kap­csolni a játékból a Ferencváros kulcs­embereit, Albertet, Vargát és Fenyve­sit. Különösen szünet után látszott, hogy a Vasasnak ez a taktikája nagy­szerűen bevált. A Vasas ekkor már ve­szélyesebben támadott, több gólhelyze­te volt és Idegekkel ls jobban bírták játékosai. Albert kiállítása pedig vég­leg megpecsételte a tavalyt bajnokcsa­pat sorsát. A mérkőzés képe alapján a Vasas győzelme megérdemelt. Jók: Varga, Bakos, Berendi, Ihász, Nell, Fister, Molnár és Farkas, Illetve Mátrai, Novák, Juhász és Időnként Fenyvesi dr. ÓZD-HONVÉD 1:9 (0:0). Góllövő: Zalai. Az egyetlen gól a 77. percben esett. Zalai húszméteres nagyszerű lövése után a bal felső sarokba fúródott a iahda. Az ózdiak győzelmüket annak köszönhették, hogy a Honvéd támadói a középen jól megerősített ózdi vé­delmet képtelen voltak áttörni. Jók: Katona. Kovács, Lutz, Zalai, illetve Sípos, Nógrádi és Katona. MTK—DÓZSA 1:1 (OS) Góllövők: Kassal, Illetve Solymosi (tizenegyesből). Senki sem gondolt volna arra a mér­kőzés előtt, hogy a múlt héten súlyos vereséget szenvŕdett MTK ilyen komoly ellenfele lesz az egyik legjobb for­mában levő-NB I csapatnak, és 74 per­cen keresztül vezetni fog. A játék képe alapján azonban az eredmény valós és az újpestlek csak az utolsó negyed­órában játszottak hírüknek megfelelő színvonalon. Jók: Lanczkor, Keszel, Dunai, Soly­mosi dr., Nagy és Héger, illetve Szent­mlhályl, Káposzta, Csordás, Solymosi I és Göröcs. SBTC-CSEPEL 1:0 (0:0) GóllBvő: Szalai. A bányászcsapat nagyszerű hajrát vág ki ebben a bajnokságban és Cse­pelről is sikerült elvinnie a két pontot, méghozzá teljesen megérdemelten, mert lelkesebben, odaadóbban és terv­szerűbben Játszott, mint pályaválasztó ellenfele. Jók: Szőke, Ferenc, Salgó, Toldi, Szalal, Pásti illetve Kis, Kalmár és Sebestyén. TATABÁNYA—KOMLÓ 2:0 (0:8) Góllövők: Nagy, Horváth. Unalmas első félidő után jó máso­dik félidő következett. Ebben a játék­részben a Tatabánya többet támadott ás főleg jobb támadójátéka révén rí. szolgált a győzelemre. Jók: Geiet, Töröcsik, Kovács I., Lac­ko, Szabó, illetve Csordás, Ruppert, Sós és Lutz. GYŰR-PÉCS 2:1 (1:1) Góllövők: Korsós, Csupák (öngól) Il­letve Török. Furcsa mérkőzés volt. Nagy küzde­lem és a közepesnél alacsonyabb szín­vonal Jellemezte a játékot. Sok volt a hibás, pontatlan átadás. S végered­ményben egy nagy potyagóllal (Csupák öngólja) két perccel a befejezés előtt szerezte meg győzelmét a Győr. Jók: Tóth, Izsáki, Orbán, Tamás, Pa­lotai, Korsós, illetve Csupák, Török, Tücske és Lutz. DOROG-SZEGED 1:0 (1:0) Góllövő: Reményik dr. (öngól) Ennek a mérkőzésnek a szenzációja a nézőszám volt. Magyar pályán még talán nem ls fordult elő, hogy mind­össze 400 néző legyen jelen. Különben a Játék végig alacsony színvonalú volt, a Dorognak több helyzete volt, és lel­kesebbnek ls bizonyult, mint ellenfele. Jók: Ilku, Lévai, Takács, Szántai, Mak­rai, illetve Kővári, Dezsőfi, Reményik dr. és Gillcz. Az NB I. állása: 1. Vasas 25 is 9 4 44:18 37 2. Ferencváros 25 14 7 4 65:30 35 3. Cjpesti Dózsa 25 14 4 7 50:28 32 4. Bp. Honvéd 25 11 7 7 44:28 29 5. Győr 25 11 9 8 39:30 28 6. Tatabánya 25 9 8 8 29:31 26 7. Pécs 25 9 6 10 27:30 24 8. SBTC 25 5 13 7 24:33 23 9. MTK 25 7 9 9 29:41 23 10. Csepel 25 9 4 12 33:35 22 11. Ózd 25 9 3 13 28:58 21 12. Dorog 25 6 B 11 24:38 20 13 Komlő 25 B H 13 27:44 18 14. Szeged 25 2 8 15 18:33 12 K-03*51298