Új Szó, 1964. június (17. évfolyam, 151-179.szám)

1964-06-01 / 151. szám, hétfő

Szaros győzelmet aratott a Start Bratislava a Spartak Vršovice együttese felett. Felvételünkön Petriková a mezőny legjobbja 7 méterest értékesít. (Alexy felvétele) Bajnoki pontokért RÖPLABDA Az I. röplabda-liga küzdelmei az elmúlt hét végén a férfiak csoport­jában a 10., 11., a nőknél pedig a 6.-7. forduló mérkőzéseivel folyta­tódtak: A forduló eredményei a követke­zők: Férfiak: Slávia Praha—Sokolo­vo 3:1, RH Praha—Dukla Kolín 2:3, Chemička Ústí—TJ VZKG 3:0, Potru­bí Praha— TJ Gottwaldov 3:2, ZJS Brno—Slavoj C. Budejovice 3:0, Slá­via Bratislava—Lokomotíva Praha 3:2, Slávia Bratislava—Slavoj C. Bu­dejovice 3:0, Chemička Ústí—TJ Gott­waldov 3:2, Potrubí Praha—TJ VZKG 3:2, VZS Brno—Lokomotíva Praha 1:3. Nők: TJ Rožnov—Slavoj Praha B 0:3, CKD Praha—Slávia Bratislava 3:1, Slavoj Praha A—Lokomotíva Banská Bystrica 3:0, Iskra Jablonec—Dynamo Praha 0:3, Tatran Stfešovice—Slavoj Plzeň 3:0, TJ Rožnov—KpS Brno 2:3, CKD Praha—Lokomotíva Banská Byst­rica 3:1, Slavoj Praha A—Slávia Bra­tislava 2:3, Tatran Stfešovice—Dy­namo Praha 3:2. KÉZILABDA A kézilabda-ligában már csak két forduló van hátra. Ennek ellenére a férfiaknál nemcsak a bajnokság kér­dése, hanem a kiesés sorsa is el­dőlt. A Dukla ismét megszerezte az első helyet, a helyezésekért azonban még nagy küzdelem folyik, és ezt tükrözték a tegnapi fordulók is. A második helyre a legnagyobb esély­lyel a Tatran Prešov pályázik, őt va­lószínűleg a Plzeň és a Slávia Trna­va követi majd. Annál is inkább, mert tegnap a trnavai együttes fö­lényesen legyőzte az első ligától bú­csúzó CH Bratislava együttesét. A má­sik kieső a CKD Praha. A férfiak csoportjától eltérően a nőknél a liga utolsó fordulói érde­kesebbek lesznek, több izgalmat hoz­nak. Mivel a Slovnaft egy héttel ez­előtt Prágában súlyos vereséget szen­vedett, a brnói és az olomouci együt­tessel együtt a kiesés ellen kell küz­denie. A Slovnaft azonban tegnap legyőzvén a Slavoj Prahát, értékes pontokat szerzett és. így nem kell búcsút mondania az I. ligának. Sok­kal rosszabb helyzetben van a brnói és az olomouci együttes, mivel mind­kettő vereséget szenvedett a tegnapi fordulóban. A forduló eredményei: férfiak CKD Praha—Tatran Prešov 18:17 (BJP). Dynamo Praha—Sokol Telnice 19:9 (8:3), Slávia Trnava—CH Bratislava 21:11 (10:4). Nők: Start Bratislavarr­Spartak Vršovice 6:5 (2:2). Slovnaft Bratislava—Slavoj Praha 8:5 (4:2), KpS Brno—Sokolovo Praha 2:7 (2:3), Slovan Plzeň—CKD Praha 4:5 (2:2), Zora Olomouc—Dynamo Praha 2:3 (2:3). „ (1. f.} TORNA A bratislavai Sportcsarnokban 12 csapat résztvételével rendezték meg Csehszlovákia férfi ifjúsági tornász­bajnokságainak küzdelmeit. A szín­vonal'nagyon jó volt, és a résztvevők köziil néhányan kiváló kötelező gya­korlatokat mutattak be. A csapat­versenyben a következő Sorrend ala­kult. 1. dél-morvaországi kerület A 339.50, 2. dél-morvaországi kerület B 330.25, 3. nyugat-szlovákiai kerület 335 10, 4. közép-csehországi kerület 331,05, 5. Prága 330,90, 6. dél-morva­országi kerület 330,20. Elvesztette veretlenségét a Ferencváros Tatabánya—Dorog 1:1 (0:0). A baj­noki táblázaton közvetlenül a vezető Ferencváros után következő tatabá­nyai csapat otthonában sem bírt a szívós dorogiakkal. A vezető gólt a második félidő elején Szepesi révén ugyan megszerezte, de Monostori rit­kán lótott szép lövéssel ki tudott egyenlíteni, s a két együttes meg­osztozott a bajnoki pontokon. Budapesti Honvéd—Csepel 2:1 (0:0). Alacsony színvonalú mérkőzésen a többet kezdeményező vendéglátó csa­pat szerezte meg a győzelmet. Góljait Nógrádi és Nagy Antal szerezte, míg a csepeliek góljának szerzője Rotten­biller volt. Tichy gyenge játéka rá­nyomta bélyegét a Honvéd ötösfoga­tának teljesítményére. . Dózsa—Komló 2:0 (1:0). E talál­kozón talán a nagy meleg hatására gyenge játék folyt. Az újpesti csapat Bene, valamint Várhidi 11-esből lőtt góljával aránylag biztos győzelmet aratott. (JÖS) A II. labdarúgó-liga vasárnapi eredményei; Lokomotíva Košice—Slovan Bra­tislava B 0:0, Dukla Komárno —Spar­tak Pov. Bystrica 5:0, Partizán Ban. Bystrica—Dyn. Žilina 1:3, Partizán Bardejov—Spartak Martin 0:0, Zemp­lín Michalovce—Spartak Trnava 1:0, ZPS Kys. Nové Mesto—Slovan Nitra 2:1, Slavoj Trebišov—Kablo Topoľ­čany 0:0. • Az osztrák kosárlabda-váloga­tott Brnóban 86:56 arányú győzelmet aratott az I. liga újonca, az I. brnen­ská együttese ellen. Szombaton este az osztrákok a csehszlovák bajnok Spartak Brnóval mérkőztek, melytől 82:78 arányú vereséget szenvedtek. • Abebe Bikila, az etiópiaiak ma­ratonfutó olimpiai bajnoka 2 óra 23:11,4 p eredménnyel nyert meg egy hazai versenyt, melyet olimpiai vá­logatónak tekintettek. Vasas—Ferencváros 2:1 (2:0). Nagy meglepetésre az első télidőben Puskás két góljával a Vasas szerezte meg a vezetést. Szünet után a Ferencváros már csak szépíteni tudott Novák 11-es gól­jával. Debrecen—MTK 1:2, A budapesti csa­pat minimális győzelmet aratott a cívis városban. Pécs—Diósgyőr 1:1 (1:0). A hazalak gólját Dunai Ii, a vendégekét Sikora szerezte. Győr—Szeged 3:1 (2:1). A hazai csa­pat Palotai (2) és Korsós góljaival biz­tosan győzött. A vendégcsapat gólját Boros dr. szerezte. Az NB I. állása: Ferencváros 11 Tatabánya 11 Honvéd MTK Győr Dózsa Vasas Csepel Dorog Komló Szeged Diósgyőr Pécs Debrecen 10 6 6 6 5 5 4 4 2 4 3 2 1 0 26: 9 20 21: 7 16 21:11 15 15:11 13 14:10 13 15:11 12 10: 8 12 11:10 8:11 7:18 6 10:15 6 5:13 5 5: 9 0 3:28 Csehszlovákia—NDK 283,60:281,95 A dečíni sportcsarnokban találko­zott a csehszlovák és keletnémet tornászválogatott. Az első napi ver­seny után a csehszlovák férfi válo­gatott a kötelező gyakorlatokban csaknem kétpontos előnyre tett szert. Az egyéniben a következő sorrend alakült ki: Kubidka 56,95, Kleőka 56,75, Gajdoš (valamennyi csehszlo­vák) 56,65, Füllé 56,65, Dölling (mindkettő német) 56,46, Pazdera (csehszlovák) 56,40, Tippelt (német) 56,35. 0 egy pont előnye Lesgyanús góllal egyenlített a bajnokcsapat • A VSS Košice a harmadik helyen! A Spar­tak Hradec és a ČKD Praha nyerte a két kiesési derbyt • Csökkent a nézőszám A 24. fordulóban két kiesési rangadó volt. Mindkettőt a hazai csapat nyerte. A tíineciek vereségük miatt le­csúsztak a 12. helyre, s jelenleg ők, a hradeciek, meg a Spartak Motorlet a három utolsó. A végleges döntés azonban még nem történt meg. A 24. forduló hét mérkőzése közül 5 a hazai csapat győzelmét hozta, kettőn pedig pontosztozkodásra került sor. A már szombaton lejátszott Slovan Bratislava—VSS Košice (0:0) és Spartak Sokolovo—Baník Ostrava (3:2) mérkőzések után vasárnap az alábbi találkozókkal foly­tatódott a küzdelem: Még két forduló és befejeződik az I. labdarúgó-liga 1963—64. ez évi küzdelem-sorozata. A bajnoki címért folyó harcok során szombaton a Slovan Bratislava, va­sárnap a Dukla Praha játszott döntetlenül, s így a baj­nokcsapat megőrizte egy pont előnyét. A Slovan újabb nagy lehetőséget szalasztott el... — hiszen saját pályá ján már másodszor nem rúgott egyetlen gólt sem. A haj­rában — úgy látszik — a Dukla kerekedik felül, hiszen hátralevő két mérkőzése Prágában lesz, ezzel szemben a Slovan legközelebb a kiesés elkerüléséért küzdő klad­nóiakkal játszik idegenben. 1:1 (1:0) Spartak Brno ZJŠ Dukla Praha Brno, 10 000 néző. játékvezető Da­vidék. Góllövők: Lichtnégl, illetve Ne­dorast. A bajnoki címért folyó küzdelem­ben nagy jelentősége volt e találko­zónak. A Dukla döntetlent ért el, de ebben a szerencse is segítette. Az első félidőben a brnói csapat jóval többet támadott, s olykor nagy nyo­más nehezedett a prágaiak védelmé­re. Némi szerencsével a Spartak Brno több gólt is elérhetett volna. A ve­zetést ennek ellenére 11-esből szerez­te meg. A 16. percben Lichtnéglt a büntetőterületen belül gáncsolták, s ugyanő értékesítette a brnóiak javára megítélt 11-est. A második félidő elején még tar­tott a brnói csapat mezőnyfölénye, de azután feljavult a Dukla, s a 25. percben megszerezte az egyenlítést. Egy kapu előtti kavarodásból Nedo­rast juttatta Schmucker hálójába a labdát. A gól előtt az egyik partjelző lest jelzett, Davidek játékvezető azonban nem vette figyelembe. Az egyenlítés után is a Dukla kezdemé­nyezett többet, az eredmény azonban már nem változott. 6:0(1:0) Tednota Trenčín Spartak Motorlet Trenčín, 3000 néző. Játékvezető Mach. Góllövők: Bencz (3), Jankech, Kluka és Masný. Az első negyedórában még kiegyen­súlyozott volt a küzdelem. A 18. percben jankech szerezte meg a ha­zai csapatnak a vezetést. A trenčiniek a gól elérése után kissé kényelme­sen játszottak, feljött a Motorlet, sőt majdnem egyenlített. Szünet után tel­jesen egyóldalúvá vált a játék. A trenčiniek jankech, Bencz, Kluka, Masný, Koiš összeállítású csatársora állandóan a vendégek kapuja előtt tartózkodott. Már a szünet utáni el­ső percekben Bencz kétszer is a Mo­torlet hálójába talált. A 25. percben Kluka a legszebb gólt rúgta, mint­egy 25 méterről. Nyomban utána Masný egyéni játékkal érte el a ha­zalak ötödik gólját, a végeredményt pedig Bencz állította be a 32. perc­ben. 3:0(1:0) ""írtak Hr. Králové TŽ Tŕinec — Hradec Králové, 5000 néző. Játék­vezető MitriC. Góllövők: Pokorný (2) és Sonka. A kiesési rangadón végig sportsze­rű küzdelmet vívott a két csapat. Csak a nézőtéren uralkodott nagy izgalom — a hazai csapat második góljáig. A játék ugyanis az első fél­időben meglehetősen változatos, ki­egyensúlyozott volt. A 29. percben egy jó beadásból Pokorný szép gól­lal szerezte meg csapatának a veze­tést. A mérkőzés képe a 75. percig nem változott. Mindkét csapat nagy igyekezettel küzdött e döntőfontos­ságú találkozón. A 75. percben sza­badrúgáshoz jutott a hazai csapat, s nyomban utána beadás szállt a trineci kapu elél melyből Pokorný fejjel juttatta hálóba a labdát. A hra­deciek ezután fölénybe kerültek, a tŕineciek szinte megadták' magukat sorsuknak. Az utolsó előtti percben Sonka növelte 3:0-ra az eredményt. Csehszlovák csúcseredmények A bratislavai ellenőrző atlétikai ver­senyen a következő új csúcsokat ér­ték el: 60 m síkfutás: Lehocká 7,4 mp. 300 m síkfutás: Blanáriková 39,8 mp. 100 yard: Kucmanová 11,3 mp. Ez utóbbi országos ifjúsági csúcs. 2000 m: Tejbusz 5:27,2 p. Űj szlovák csúcs. A SPORTFOGADÁS HÍREI A ŠPORTKA 22 játékhetének nyerő­számai: 12 18 29 36 38 43 . prémiumszám 9 (vitorlázás) A SAZKA tizenkéttalálatos szelvénye: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. lü. 11. 12. lxlxlllll 1 X 2 2:1 (1:1) Tatran Prešov Slovnaft Bratislava Prešov — 7000 néző. játékvezető: Kolarczyk, góllövök: 30. perc Petru­lák, 40. perc. Dolinský, 69. perc. L. PavioviC. Csupán a mérkőzés utolsó 20 perce hozta lázba a közönséget, amikor mindkét együttes mintegy vezény­szóra feléledt és jó játékot produkált. Ebben az időszakban gyakran for­gott mindkét kapu veszélyben, de kü­lönösen a hazai együttes kapuja előtt adódott néhány jó helyzet. Ekkor Ho­leš kapus remekelt, több gólnak lát­szó helyzetet tisztázott, és így nagy része van csapata győzelmében. A hajrától eltekintve a játék szín­vonala elmaradt a várakozástól. A prešovi csapatban hiányzott a sérült Bomba, és a megszokottnál gyengébb teljesítményt nyújtott Paál és Zsárnay is, amit a bratislavai csatárok igye­keztek kihasználni, s a Levický—Gá­borík jobb szárnyon több veszélyes támadást vezettek. A Slovnaft általában fáradt csapat benyomását keltette. A fedezetpárban hosszú idő után ismét helyet kapott Mráz, azonban nem támogatták kel­lően a csatárokat s így alkalmat ad­tak Kulannak és Kozmannak arra, hogy idejében megzavarhassák a Slovnaft csatárait a támadások építé­sében. A mérkőzés hazai támadásokkal kezdődött, és Seman már az első percben kapásból alig lőtt fölé. Ké­sőbb Kozmán szabadrúgása kerülte el hajszállal Füle kapuját. A 30. percben a szemfüles L. Pavlovié elcsípett egy rossz átadást, Petrulákhoz játszott, aki a kapu jobb sarkába bombázott. A gól után a hazai csapat volt enyhe fölényben, mégis a 41. percben Do­A labdarúgás érdekességei Olimpiai selejtező: Dél-Korea—Dél­Vietnam 3:0 (1:0). A visszavágót jú­nius 22-én játsszák Saigonban. A Benfica Lisszabon új edzője a magyar származású Elek Schwartz, a holland labdarúgó válogatott ed­digi edzője. Schwartz kétéves szer­ződést írt alá a lisszaboni klubhoz. A Szovjetunió olimpiai csapatában, amely az NDK-val küzd a tokiói 16-os döntőben való szereplés jogáért, négy olyan játékos (Mudrik, Sesztyernyev, Glotov és Kornyejev) szerepel, aki részt vett a svédek elleni mérkőzé­sen is. Nemzetközi mérkőzések: Moszkvai Szpartak—Nációnál (Uruguay) 0:0, FC Bielfeld—Bolgár válogatott 4:5. A Spanyol Kupa negyeddöntőjében az FC Barcelona 4:2-re nyert az Es­panol Barcelona, az FC Valencia pe­dig 2:l-re a Betis Sevilla ellen. Az elődöntőbe ez a négy csapat került: Iteal Madrid, Zaragoza, FC Barcelona és FC Valencia. A perui események újabb fejlemé­nye. Mint Ismeretes, a tragikus sze­rencsétlenséget hozott limai olim­piai selejtezőn nem fejezték be a küzdelmeket. A torna győztesévé Ar­gentínát nyilvánították, míg a máso­dik helyért Peru—Brazília mérkőzést kell Játszani. Az eredeti megállapo­dás szerint e találkozó színhelye Rio de Janeiro lett volna. E döntés el­len most Peru képviselőházal I) til­takozást jelentett be, s követeli, hogy a találkozó Chilében, vagyis semle­ges helyen legyen. Brazília—Anglia 5:1 (1:0) A Brazil Labdarúgó Szövetség fenn­állásának félszázados évfordulója al­kalmából lebonyolításra kerülő nem­zetközi torna első mérkőzésén a vi­lágbajnok-csapat feltűnően biztos győzelmet aratott Európa egyik leg­jobb együttese, az angol válogatott ellen. A győzelem fő részese Pele volt, akit a vendégek védelme nem tu­dott tartani. Góllövők: Rinaldo (2), Pele, Julin­lio és Dias, illetve Greaves. A győz­tes csapatban mindössze három játé­kos szerepelt azok közül, akik a chl­linský szerzett gólt, s ezzel a Slov­naft egyenlített. Szünet után a vendégek együttese vette kézbe a játék irányítását, és a 69. perben L. Pavlovié nehéz szög­ből megszerezte csapatának a győzel­met jelentő gólt. A Slovnaft játékosai ezután nagy igyekezettel vetették magukat a küz­delembe és minden erejükkel egyen­lítésre törekedtek, de ekkor Urban és Holeš ragyogó teljesítményt nyújt­va megvédte a prešovi. kaput a góltól. ítäj SONP Kladno 1:0 (1:0) Prága — 9500 néző. játékvezető: Hambálek, góllövő Píša 11-esből. E fontos mérkőzésen az utolsó percektől eltekintve végig a üazai csapat irányította a játékot, melyre azonban a nagy tét okozta idegesség rányomta bélyegét. A CKD győzelme sokkal nagyobb lett volna, mert szám­talan veszélyes helyzetet dolgozott ki csatársora, de a vendégek kapusa, Blin ezen a mérkőzésen remekelt és számtalan veszélyes helyzetet — köz­tük két biztos gólnak látszót — bra­vúrosan tisztázott. A ČKD együttese a tőle megszokott játékot nyújtotta, rövid passzokkal vezette támadásait, melyek azonban sok veszélyt jelentettek az ellenfél kapujára. A hazai csapat hátvédei jól őrizték az ellenfél csatárait, akik nem okoztak sok gondot a prágai csapat kapusának. A Kladno ezúttal ls kemény —« időnként túl kemény — játékot pro­dukált. Játékuk színvonala azonban alacsony volt. A hazaiaknál Treka nyújtotta a legjobb teljesítményt, aki kitűnően őrigt8 a kapu előtti t^letet. Kívüle Horák, Janovský és ä csatársorban Knébort, Pisa, valamint Kratochvíl játszott átlagon felül. A vendégeknél a kitűnő teljesítményt nyújtó Blín ka­puson kívül Rys és Richtrmoc játéka dicsérhető. A hazai csapat egyetlen gólját a 35. percben Píša szerezte 11-esből, mivel Slama a büntetőterületen be­lül felvágta Motlt. Hasonló kemény belemenésekre a mérkőzés folyamán többször is sor került a Kladno 16­osán belül, a játékvezető sípja azon­ban mindig néma maradt. Z. B. AZ I. LIGA ÄLLASA 1. Dukla Praha 24 14 S 5 46:23 33 2. Slovan Brat. 24 13 6 5 40:23 32 3. VSS Košice 24 12 5 7 39:28 29 4. Baník Ostrava 24 10 8 6 47:33 28 5. Slovnaft Brat 24 10 7 7 37:22 27 6. Tatran Prešov 24 11 5 8 37:28 27 7. Sp. Sokolovo 24 12 3 9 39:31 27 8. J. Trenčín 24 9 B 9 29:25 24 9. Sp. Brno ZJŠ 24 7 9 8 27:28 23 10. SONP Kladno 24 8 5 11 29:34 21 U. ČKD Praha 24 10 1 13 28:39 21 12. TŽ Tŕinec 24 8 4 12 27:57 20 13. Sp. Hradec 24 8 2 14 39:42 18 14. Sp. Motorlet 24 1 4 19 12:B3 S Értékes döntetlent árt el a VSS Ko­šice a Slovan Bratislava együttese el­len. A fiatal Tóth ezúttal nem tudott lei világbajnokságon az aranyérmet j Popluhárral megbirkózni, szerezték. « (Alexy felvétele^ 01 Szó" kia'dja Szlovákia Kommunista Pártjának Központi Bizottsága. Szerkeszti a szerkesztő bizottság. Felelős: Dénes Ferenc főszerkesztő. Szerkesztőség: Bratislava, Gorkého «. 16. Sz. Telefonj 522 39 512-23 335-88 — főszerkesztő: 532-20, titkárság: 550-16, sportrovat: 505-29, gazdasági ügyek: 506-39. Kladőhtvattfl: BritiílaVa. Gorkého 8., telelőn: 503-89. Előfizetési 'díj havonta 8,— Kčs. Ter­jeszti 'j Posta Híti«E%zoJg41at. JlSfizet|s eket elfogad miniden postahlvatai ée postai kézbesítő. Külföldi 5p.egren'áel$se!ü PNg » fetreän| me&PÍ* BMtte.ieftn -GptHyqldtwo ^ 48/wi. K-15*41238