Új Szó, 1963. december (16. évfolyam, 331-358.szám)

1963-12-27 / 355. szám, péntek

ötödik találkozó, harmadik győzelem Edmooton Oil Kings — Csehszlovákia 4:5 (0:1. 2:1, 2:3) A csehszlovák Jégkorong-válogatott Vancouverből háromórás repQIfitit után ér A csehszlovák csapat edzfije Anton kezett meg újabb találkozója színhelyére, Edmontonba. Ez a mintegy 430 000 így nyilatkozott a találkozó után: lakosú város a Jégkorong melegágya. „A/ edmontoni naftakirályok' 1 csapata „Az edmontoni együttes mintha csak a csupa 21 évnél fiatalabb játékosokból áll. Az elmúlt évben ez az egyQttes nyer te meg a kanadai utánpótlás-balnakságot. kanadai olimpiai csapat hasonmása lett volna. Ugyanolyan gyorsan és hasonló stílusban játszott. Az együttes két tag­után a hazai Fok kiegyenlített. Prylnek | 3 i Tomalty és Paul kiváló korongo­Andršt így kommentálta a találkozót: A zsúfolásig telt helyi stadionban a csehszlovák együttes a következő feläl- a 24. percben történt"" kiállítása 'után lításban vette fel a küzdelmet: Nadr- Anton edző látva a helyzet komolysá- ... chal— Tikal, Gregor, Capla, Smíd, Svén gát, Golonkát küldte a pályára. Csatá- „Az™llenfeíet""nem"1ehetett lebecsülni". Jek,^—^Bubník^ Valter, ^ Vlach, Pryl, ralnk ebben a Játékrészben hiába tá- KÍ kell emelnem, hogy még 5:3-as állás­í. m " »'--•- - "- madtak többet, lövéseiket nem kísérte sem a (j t a f ej a harcot és az utolsó szerencse. A védők túl sokat dajkálták pillanatig teljes erőbedobással küzdött." a korongot és nehezen szabadultak meg Vanék, Cerný, Klapáô, Nedomanský, Hn lik, Golonka. Már a mérkőzés kezdetén meglátszott hogy a hazai együttes alig képvisel tőle. A 35. percben Tikal elszánt roha­gyengébb Játékerőt, mint a kanadai ma sikerrel Járt és újra megszereztük olimpiai csapat. Gyorsaságuk párját ritkítja és erőnlétük ls kifogástalan. a vezetést Nem sokáig tartott az öröm, mert most meg a csehszlovák védelem A csehszlovák csapat először tapo- „aludt el" és Pilling kényelmesen a gatőzó Játékkal kísérletezett. Mindkét kapu előtt adódott egy-egy veszélyes helyzet. A vendégek hovatovább gyor sították a küzdelmet és a kanada,fik eire fokozott keménységgel válaszoltak Hamarosan sor került az első kiállítá sokra is. A hazalak emberhátrányát a 13 percben Gregor révén kihasználta válogatottunk. A kék vonalról leadott lövésével szemben tehetetlen volt az edmontoni kapus. Ezu'án a felfortyant kanadai játékosok egymás után lutottnk a kiállítás sorsára, da a sorozatos em berelőnyt ebben a harmadban már töb­bé nem sikerült érvényre juttatnánk. A második harmad nem kezdődött a csehszlovák együttes számára a leg­kedvezőbben. Nedomanský kiállítása hálóba hálóba (lehette a korongot. Az utolsó harmad a szovjet sakkbajnokságon Tegnap véget ért Leningrádban a Szov­jetunió sakkbajnoksága. A már biztos ban serült Gregor győztesnek látszó Holmov a hajrában helyén Svéntek ját vereséget szenvedett Steintől (ez volt szőtt Caplavai, míg Holmov egyetlen veresége), s akad! Tikal parja Smid egyé b érdekesség ls: Polugajevszkij le­lett a csehszlovák győzte Gellert, Cufeld Brosteint, Tajma védelemben. A 46. nov p Bdig Korcsnojt. Az utolsó forduló percben érdekes Je- ejg tt stel n esélyei voltak a legjobbak lenetre került ^sor. a bajnoki cím megszerzésére, de várat­..x,. vereséget szenvedett Bagirovtóí. A nagy verseny végül ís hármas holt­versennyel zárult Végeredmény: 1.—3. Holmov, Szpaszkij ós Stein 12 ponttal. 4.—6. Bronstein, Geller és Szuetyin 11 és fél ponttal. 7.-8. Gufeld és Polugajevszkij 11 ponttal. 9. Gtpszlisz 10 és fél ponttal. 10. Korcsnoj (a tavalyi bajnok) 10 ponttal. A három legjobb január 7 és 15 kö­A csehszlovák védők térdreestek és Nadr­chal nem vette ész­re Falkenberg mesz­sziről küldött lövé­sét, amely így aka­dálytalanul Jutott a Még ugyanabban a percben Pryl tüntette ki magát Közelről leadott lövése a nap legszebb gólját eredmé­nyezte. A csehszlovák együttes fokozta az Iramot és igyekezett végleg a maga javára eldönteni a mérkőzés sorsát. ZKL Brno—Klagenfurter AC 8:2. Ját szották Klagenfurtban A brnóiak re­mek Játékkal lepték meg ellenfelüket. A csapat legjobbjai Meixner, Danda és Skopal voltak. A 49 percben Valter lövését siker ^ött különversenyt vív a bajnoki címért, koronázta 4:3, majd két perccol később Az első hat helyezett pedig márciusbon a Golonka vezette támadósor akciója részt vesz a Moszkvában lebonyolításra írl ASC l _ . U < 1 .'. I „ 1,— , ., végén KlspáE is a hálóba ütötte a ko­rongot 5:3. A hazalak kétségbeesett haj­rába kezdtek és az 58. percben Ro­chefordnak sikerült négyre emelnie kerülő világbajnoki zónaversenyen. Spartak Sokolovo—EK Kietzbübel 2:2. góljaik számát. A további edmontoni látszották Kietzblihelben. A prágaiak rohamok már nem jártak eredménnyel. gólját Pokorný és Adamec ütötték. A mérkőzés hazai Játékvezetői a ZKL Brno—jugoszláv olimpiai váló- portyán eddig tapasztalt legjobb bírás­gatott 11:2. Játszották Zágrábban. A brnói kodást mutatták be. csapat már az első harmad után 8:0-ra vezetett. A csapat legeredményesebb tagja Kepák volt, aki három gólt ütött. Slovan Bratislava—HC Bolzano 13:1. Játszották Bolzanóban több mint 5000 főnyi közönség előtt. Korduk (3), Bog­dán és Grandtner (2—2), Fakó, Lukschel­der, Zábojnlk, Pažitný, Cerntcký és Starší ütötték a gólokat ZKL Brno—HC jesenica 9:4. Játszották a jugoszláviai Jesenlcában. A gólok egy­harmadát Bárta ütötte. Csehszlovák utánpótlás válogatott­Szovjet B válogatott 2:4 (0:1, 0:3, 2:0). Játszották Košicén A szovjet B csapat ezzel a mérkőzéssel fejezte be csehszlo­vákiai portyáját, melynek valamennyi mérkőzésén győzött. 123456789 10 11 12 11222111i x 2 x 3, 5, 9, 23, 24, 31, prémiumszám: 48. A portya @ls§ harmada után Péntek, december 27. FILMSZÍNHÁZAK (Bratislava) HVIEZDA: Arséne Lupin contra Arséne Lupin (francia) 15.30, 18, 20.30, SLOVAN- Arr az ablakban (szlováki 15.30, 18 20.30. PRAHA: Az öt rabló és az Idős hölgy (angol) 10.30, 13 30, IS, 18.30, 21. MET ROPOL: Három férfi egy házban (csehi 15 30, 18, 20.30 POHRANIČNÍK: A komi kusok királya — Vlasta Burlan (csehi 15 45. 18.15 20.45, TATRA: Kötélen (cseh) 15.45, 18.15, 20 45, MÁJ: Válás olasz módra (olasz) 18. 20.30, PAI.ACE: Éretlen ifjúság (francia) 22, OBZOR: Ablaktalan ház (lengyel) 18, 20.30, MLADOSŤ: Fogadalom (brazil) 17.30 20 DOKLA: Gaucsók háborúja (argentin) 18, 20.30, ISKRA: Bátorság (Jugoszláv) 17 15, 19,45, FILMSZÍNHÁZAK (Košice): SLOVAN: Az öt rabló és az idős hölgy (angol), TATRA: A komikusok királya - Vlasta Burlan (cseh). PARTIZÁN: Három férfi egy házban (cseh), DUKLA: MarySa (cseh), OSMEV: Üresjárat (szovjet). SZÍNHAZAK (Bratislava): NEMZETI SZlNHÁZ: A windsori víg nők (19), HVIEZDOSLAV SZlNHÁZ: Sebhely (19). ŰJ SZlNPAD: Gőzfürdő (19 30), IRODAL­MI SZlNPAD- Orák (19.30), ZENEI SZÍN HÁZ: Beethoven: IX, szimfónia (19.301 ALLAMI SZlNHÁZ (Košice): Ma: Virá­gos út, holnap: Feltámadás (19). A CSEHSZLOVÁK -SZOVJET BARÁTSÁG HÁZA (Bratislava): Kiállítás: „Barátság, kölcsönös segítség, egyfittmüködés". (Nyitva 9-tŐI 20-óráig). 19.00. Paraszt­háborúk Oroszországban, előadás. A ka­pitány lánya, film. A TELEVÍZIÓ MŰSORA BRATISLAVA: 10.00: Csak gyermekek nek . . . . 17.00: Ifjúsági adás. 18.00: Oros/ nyelvlecke 18.30- Egy kis technika 19.00- TV-Híradó 19.30 Válaszolunk a nézők leveleire. 19 45: Szórakoztató ze ne 20.00: Elmentem a Nap után, szovjet film. 21 10: Arcképcsarnok: Jaroslav Vol ta 21 40- TV-Híradó [•Ift tört* Borús Idő, néhány helyen köd Az éj Jeli hőmérséklet mínusz 2—4 fok. nappali hőmérséklet fagypont körül. Gyenge szél. L etelt a csehszlovák légkorong válogatott 12 mérkőzésből állü, pár­iát ritkító, tengeren túli portyá/ának első harma­da. Az értékelés során he­lyénvalónak látszik né­hány előrevetett megjegy­zés. Nagy helyzeti hát­ránnyal járt a hosszú re­pülőút, valamint az idő­számításban kőztünk és Kanada között mutatkozó 9 órás különbség. Bizonyos mértékig ka­póra lőtt, hogy Calgary csapata, az első ellenfél, nem késztette különösebb erőbedobásra az említett nehézségek hátrányával raftoló csehszlovák együt­test. A következő ellenfél az olimpiára készülődő ka­nadai válogatott volt. Még ekkorra sem sike­rült a telies aklimatizá­lódás, a változott körül­ményekhez való telies al­kalmazkodás. Mindeneset­re az egygólos vereség senkit sem lepett meg különösebben. Trailban, a portya har­madik mérkőzése előtt, az ott működő Buckna, a néhai híres prágai LTC és a csehszlovák válogatott látékosa. majd a felsza­badulás utáni edzőfe kö­szöntötte legjobbjainkat. Nem annyira a kellemes viszontlátás okozta meg­hatottság, hanem a tratlt együttes kiváló játéka eredményezte, hogy válo­gatottunk portyája addigi legnagyobb vereségét szenvedte el. A hazai együttes, amely tavaly a stockholmi VB-n nagy szégyent hozott a jégko­rongozás őshazájára, Ka­nadára, mivel csupán a negyedik helyen végzett, ezúttal mindenáron javí­tani akart és a talonból előszedte minden tartalé­kát. Játéka úl fortéllyal színesedett: egyszerre öt játékossal támadtak. Ezt azért tehették, mert « kapuban Martin állt őrt, aki a világ egyik legjobb kapusa. Így értünk el a vissza­vágó jellegű Kanada­Csehszlovákia mérkőzésig. Jégkorongozótnk kitűnő tanulóknak bizonyultak. Egycsapásra kiküszöböl­ték a játékukban mind­addig tapasztalt és kifo­gásolt hiányosságokat. Nagyszerű volt a védelem és a támadósorok közötti összhang. Játékosaink a pálya egész területén emberfogásra rendezked­tek be. Kanadai játékos egy pillanatig sem vezet­hette nyugodtan az elé­je került korongot. A csehszlovák játékosok gyorsak és szemfülesek voltak. Az itt-ott kínál­kozó réseken átcikkázva, A Slovan Bratislava Amerikában A Slovan Bratislava labdarúgó-csapata december 24-én utazott el amerikai portyájára. A bratislavai labdarúgók előbb Párizsba repültek, majd onnan azonnal folytatták útjukat San Salvadoron keresztül Costa-Ricába, San jó­séba. A Slovan 3 mérkőzést játszik Costa Ricában, majd útját San Salvador­ban ós Mexikóban folytatja. A portyacsapat tagjai: Schrojff és Hasoň kapusok, Urban, Popluhár, Flllo, Slosiarik, Vengloš, Horváth, Hrdlička, Molnár Péter, Molnár Pál, Moravüík, PIsárik, Obert, jokl és Cvetler mezőnyjátékosok. A portyacsapat vezetői: Sta­nislav Homola, dr. T. Meyer, Ing. M. Pleško, dr. P. Handzo és Leopold Šťast­ný edző. A bratislavai labdarúgók csak február 5-én térnek haza. INNEN - ONNAN 9 Karácsony napján tért haza Izraef­ből a ZJS Brno férfi kosárlabda-csapa­ta, amely — mint ismeretes — 60:53 arányban vereséget szenvedett a Maccabl Tel-Aviv csapatától az Európa-Kupában. A brnóiak még egy mérkőzésen szere­peltek Tel Avivban, ahol a Happoel együttesét 84:74-arányban legyőzték. Az Izraeli bajnok január 16-ön szerepei majd Brnóban az EK visszavágó mérkő­zésén. O Az asztalitenisz-ligában a Loko­motíva Rača férfi-csapata 12:2 arányú vereséget szenvedett Brnóban az ottani Lokomotívától, a női mérkőzésen azon­ban a racaiak győztek 7:3-ra. 0 A zágrábi nemzetközi vízilabda­tornát Zágráb csapata nyerte Budapest, Split és Belgrád előtt. A tornát eldön­tő mérkőzésen Zágráb 5:2-re nyert Bu­dapest ellen. ® Ma kezdődik Prágában a hagyomá­nyos Csehország—Morvaország—Szlová­kia Ifjúsági jégkorong-torna. Az első mérkőzésen Csehország Morvaország ellen játszik. • A szovjet jégkirong-válogatott Knoxwílleben 4:4-re játszott a Knlghts együttesével, majd Nashvillebe utazott, ahol 4:l-re győzött a Dixie Flyers együttese felett. 9 A női kosárlabda liga egyik elha­lasztott mérkőzését játszották le Kyjov­ban, ahol a Spartak Sokolovo 62:60 arányban győzött. 1:1-re A Davis Kupa kihívásos döntőmérkő­zését karácsony második napján kezd­ték meg az ausztráliai Adelaidban -mint­egy 7000 főnyi közönség előtt. Az első, mérkőzést az amerikai Ral­ston vívta az ausztrál Newcombo ellen, akit 6:4, 6:1, 3:6, 4:6, 7:5 arányban, te­hát hatalmas küzdelemben legyőzött. A második mérkőzésen az ausztrál Emerson a wimbledoni győztes McKlnley ellen mérkőzött. Ez a küzdelem négy játszmás volt és az ausztrál teniszező 6:3, 3:6, 7:5, 7:5 arányú győzelmével zárult. Az első nap után tehát l:l-re áll az Ausztrália—Egyesült Államok DC döntő. Ma a páros mérkőzésre kerül sor. ötletes kiugrásokkal, ki­váló lövésekkel vétették magukat észre és világ rászóló diadalt arattak. Két góllal győzni a ta­nítómesterek otthonában, valóban nagy teljesít­mény. Ami a játékosok egyé ni teljesítményét Illeti, a kapusokra panasz nem lehet. Dzurllla is, Nadr­cbal ts bebizonyították, hogy még a Martinnal való összehasonlítást is kibírták. A hátvédek kS zül a sok nagy csatában edzett Tikal és Svéntek járnak a teljesítmények élén. Potsch átlagteljesít­ményt nyújtott. A Cap­la—Smíd kettősnek még össze kell szoknia. A csa­tárok közül Bubntk, Go­lonka, Cerný, Vanék vol­tak a legjobbak, de nem lehet panasz Pryl és Ne­domanský ellen sem. A nyitány biztatónak látszik. A csehszlovák csapat különösen a ne­gyedik mérkőzésen már abból adott ízelítőt, amit Idehaza is elvárnak tőle. Akik rosszallták is ek­kora méretű portyának, közvetlenül az olimpiát játékok előtti lebonyolí­tását, bizonyára most már más véleményen van­nak. Ezek után pedig követ­kezzék a második har­mad. Za Magyarországon is kiértékelték az 1903-as év lessikeresebb sportolóit és kollektíváit. A sportolók rangsora a következő: 1. Rejtfi (női tőrvívás), 2. Bognár (női at­léta), 3. Makrai (női tornász), 4. Verss (súlyemelő), 5. Balczó (öttusázó). Csapatban: 1. az öttusázók együttese, 2. a röplabda válogatott, 3. a női tőr­vívó csapat. A román sportújságírók Vernescut (kajakozó) minősítették az év legjobb sportolójának. A második helyet Nico­lan, a röplabda EB-n győztes román csa­pat játékosa, míg a harmadikat az ed­digiek során legmagasabbra értékelt Ba­lázs Jolán kapta. M tortáit a külföld! labdarúgásban © A Dukla Praha Indonéziai portyá­ja során 4:1 (2:0) arányban győzött Me­dan észak-szumatrai város válogatottja ellen. A mérkőzést Dzsakartában ját­szották. @ A Bp. Vasas Teheránban 2:0 arányú győzelmet aratott a Daraj csapata fe­lett. • Az Ausztria Wien Dél-Amerikában szerepel, ahol az uruguay-i bajnok Na­cionaltől 3:2 arányú vereséget szenve­dett Montevideóban. A Az olimpiai selejtezfiben India 5:3 arányban legyőzte Ceylon válogatottját. © Az olasz bajnokságban az AC Mi­lan 3 ponttal vezet a Juventus, a Bo­logna és az Internaztonale előtt. A baj­nok Intern r'onale a legutóbbi- forduló­ban 4:1 arányú súlyos vereséget szen­vedett Torinóban a juventus csapatától. A kerek bőrlabda nyomában A z eseményekben rendkívül gaz­dag 1963-as labdarúgó-idény vé­gére a belgák tettek pontot, méghozzá nem ls akármilyent. Párizsban sikerült 2:1 arányú győzel­met aratniuk a fran­ciák ellen. Rövid időn belül ez a bel­gák második nagy fegyverténye. Nem­régen ugyancsak Idegenben sikerült kétvállra fektetniük a franciáknál na gyobb játékerőt kép viselő spanyol együt test. A válogatott mér­kőzéseknek nincs megfelelő fokmérő­jük. Nem került sorra VB, a NEK ts csak 1964-ben Jut az elődöntők, majd a döntő fázisáig. Az egyes válogatot tak nem Játszottak egyenlő számú és egyformán erős csapatok elleni mérkő zést. A legtöbb találkozón a dánok sze repeltek 12, a legkevesebben az albá nok, 2 mérkőzésen. A dánok tucatnyi találkozójalnak sorában már ott talál Juk a NEK negyeddöntőjében lejátszott három mérkőzést ls, amelyek nagy meglepetésre a Nemzetek Európa Ku pájának négy legjobbja közé juttatták őket. Ev végi seregszemle A teljesítmények élén a svédek sze­replése jár. Nyolc mérkőzésből négyet megnyertek, négyszer döntetlenül sze­repeltek. Egyszer sem találtak legyő­zére, pedig ellenfeleik között ott vol­tak a jugoszlávok, méghozzá kétszer, a szovjet csapat, a magyarok, a nyu­gatnémetek. Az angolok győzelmi listáján ezeket az eredményeket olvashatjuk: a Világ­válogatott ellen 2:1, Csehszlovákia el­len Bratislavában 4:2, az NDK ellen Lipcsében 2:1, a svájclak ellen Bázel­ben 8:1, Wales ellen Cardlffben 4:0, Észak-Írország ellen Londonban 8:3 Utánuk talán a jugoszlávokat és az ola­szokat rangsorolhatnók Mindkét együt­tes 5—5 mérkőzést játszott és egyaránt 3 győzelmet aratott, egyszer játszott döntetlenül, egyszer szenvedett veresé­get. A szovjet együttes csupán négy­szer szerepelt és egyszer győzött, két­szer döntetlenül. Játszott, míg egyszer alulmaradt a svédekkel szemben. A ma­Hyar együttes Dánia után a legtöbb találkozón szerepelt, számszerint kllen :en. Háromszor győzött, négyszer dön 'etlenüi játszott és kétszer szenvedett vereséget. Mind a szovjet, mind a ma gyar együttes értékelésénél sokat nyom a latban az a tény. hogy mindkettőnek sikerült bejutnia a NEK legjobb nyolc együttese közé. A csehszlovák labdarúgás mérlege na­gyon kedvezőtlen. Hat mérkőzésből négy vereség és két döntetlen. Csupán az érdekesség kedvéért említ­jük meg, hogý az európai portyán Járt brazil válogatott sem dicsekedhet külö­nösebb eredményekkel. Itt is a belgák jártak az élen, amikor megsemmisítő arányú vereséggel küldték le a pályá­ról a volt világbajnokot. Dicsőségének babérjait megtépázták a hollandok és az olaszok is. Futólagos értékelésnek talán ennyi is elég. Annyi bizonyos, hogy földrészünk válogatott tizenegyel közül jelenleg az angol látszik a legerősebbnek. A követ­kező év a labdarúgó VB selejtezőinek éve lesz. Tizenkét hónap leforgása alatt megtudjuk, melyik 14 együttes utazhat majd 1986-ban Angliába, hogy a Jól fel­. készülő és ütőképes hazaiakkal, meg a kétszeres világbajnok brazilokkal fel­vehesse a versenyt. Elöljáróban elmondtuk, hogy esemé­nyekben gazdag volt a távozó 1963-ns labdarúgó-Idény. A kővetkező még sok­kal mozgalmasabbnak, Izgalmasabbnak ígérkezik és a labdarúgás kedvelői Euró­pa-szerte bíznak abban, hogy befelleg zik a gürcölő futballnak és helyét ét­veszt a szellemes megoldásokkal tar kltott, szemet-lelket gyönyörködtető tgazl labdarúgás. Zala Tátralomn' on rendezték meg a „Tát­rai serleg"-ért vívott sakktornát. Az idén már 11. évfolyamába lépett a tátrai sak­kozók hagyományos versenye — és ez alkalommal ls beváltotta küldetését: felfrissítette a tespedt szlovákiai sakk­életet. A torna első négy helyezettje „külön versenyt" futott: a brnói Olexa 8 és fél ponttal győzött a bratislavai Novák előtt, aki 7 pontott gyűjtött. Ez némi meglepetésnek számít, mert No­vák a nemrég lezajlott Bratislava-baj­nokságon utolsó volt — de a fiatalokat általában az ingadozó forma jellemzi. A harmadik-negyedik helyen a kassal Gerzsényl és a tátrai Majchrák oszto­zott 6 és fél ponttal. Mögöttük három pont külömbséggel következett a bra­tislavai Kozma E- és Dr Nemec. Meg­lepetést keltett, hogy a bajnokság dön­tőjébe jutott prágai Hájek — ,az utolsó előtti helyen kötött kll Bemutatjuk a verseny egyik játszmáját: Ö-indial védele«. Világos: Dr. T. Nemee — Sötét: I. Navík. 1. d4 HfB 2. e4 d6 3. Hc3 e5 4. d«5: deS: 5. Vd3:+ Kd8: 6. Fg5 (a korát vezér­csere megkönnyíti sötét védekezését, de e helyen jobb volt 6. Hf3 — amire Hfd71 a helyes válasz — vagy 6. g3, ahogy Najdorf játszott Boleszlavszkij ellen a groningeni tornán.) 6. . . Hdb7 7. (I—D—0 c6 8. f4? (világos nyilván meg akarta akadályozni, hogy a sötét király c7-re kerüljön, de most » sötét mezők vég­zetesen meggyöngtllnekl) 8 . . ef4:l 9. Hf3 Fc5 10. Ff4: Hg4l 11. He4 Fe3 + 12. Fe3: He3: 13 Bd4 Hf5 14. Bd2 Bts8 (sötét már Jobban áll. Most aránylag a legjobb volt 15. Hc3, de világos átmene­ti gyalogáldozattil szeretné átvenni a kezdeményezést. Számításába azonban egy kis hiba csúszott ) 15. Heg57l fii 18- e4 Hh6 (különben Hf7+ és Hd6 következne.) 17. Hh3 Be4: 18 Fd3 (vilá­gos most úgy gondolta, hogy 18 Bg4­re 19. Bgl következik a Hf2 fenyegetés­sel) 18... Ee7! (és csak most vette észre, hogy 19. Fh7: nem megy g5l tiszt­vesztés miatt. A továbbiakban, Novák jól oldja meg a játszma technikai ré­szét:) 19. Hf2 gB 20 Bhdl Kc7 21. Hc4 Hf7 22 b4 f5 23 Hc3 Hde5 24. He5: He5: 25. Ffl FeB 26 Bc2 Ff7! 27. Kbl Bae8 28. c5 Hg4 29. h3 Be2: 30. Fe2: He3 31. Bgl Hd5 32 Hd5: Fd5: 33 Fd3 Be3 34. Kc2 Bg3 és világos feladta, Ffl-re sötét választhat a Fa2: további gyalognyerés, vagy a még erősebb f4 és f3 között. 31B. sz. fe|t6r8 K. A r n s t a m. mi w//Mwi Wm,. ^ Šli Bl § B&H H HP B m/M. " n n gg H H H B. %'M („Arbejder Skak" 1960 II. díj)>­Világos Indul és 2 lépésben mattot ad. (2 pont) Ellenőrző Jelzés: Világos: Ka6, Vg2, Bf4, Fh2, Fh7, gy: cS, d6 és d7 (8 báb) Sötét: Ke6, Vh4, HIi5 és Fd4 (4 báb). A megfejtés beküldésének határideje: 1964 január 7 Megfejtések az Oj Szó szerkesztőségének címére küldendők „Sakk" megjelöléssel. A helyes megfej­tők kőzött minden héten könyveket sor­solunk kl, továbbá állandó megfej­tési létrevprsenyt vezetünk A 309 sz. fejtórS ÍJ (uchlll hely-.s megfejtése: 1. Vb2ll Az » heti nyertesek Major Jó­zsef, Terany 76, Zvolení jár-ls. Bástt Er­nő, Stará Bašta, p Kost Bošta: rima­szombati járás. Delmár Gábor „Oj Szó" kKtíJa Szlovákia Kommunista Pártjának Központi Bizottsága Szerkeszti a szerk-sztfl bizottság Felelős Oénes Ferent főszerkesztő Szerkesztőség Bratislava Gorkého u IL sz l'elefon. 522 39. 512 23 335 B8, — főszerkesztő 532 20 titkárság 550 18, sportrovat: 505 29 gazdasági ügyak 506 39 Kiadóhivatal Bratislava, Gort-ého fi . telefon 503 89 Előfizetési díl havon' i 8. Kfs l'erips?tt * Pnsta Hlrlapsaolgálsta Az előfizetéssel k«pcsol»'han felvilágosítást nyújt és előfizetéseket elfogad minden postahivatal és postai kézbesítő A külföldi megrendeléseke' e posta sajtóklvlteli S7()t« Jidt» — PNS ústredná expedícia tlaíe odd vývozu tlače, Praha 1,, jlndflšská 14 Intézi. K-07*31432