Új Szó, 1963. május (16. évfolyam, 119-148.szám)

1963-05-16 / 133. szám, csütörtök

Csehszlovák siker a VI. útszakaszon Hasman és a lengyel csapat győzött az első lengyelországi útszakaszon (kJ — A Békeverseny VI. útszakaszán végre csehszlovák siker szBletett. Has­man kitűnően versenyezve megszerezte a szakasz győzelmét, s mivel Doleiel Is az élbolyban futott a célba, a csehszlovák együttes a 4. helyen végzett, Így júcskán ledolgozott a dánokkal szembeni hátrányából. A csapatversenyt ezen az útszakaszon a lengyelek nyerték, s így a kővetkező Varsó körüli szakaszon ők veszik át a belgáktól a kék mezt. hogy melyik együttes veszi át tőlük a kék mezt. HASMAN A RZESZOVI CÉLBAN HATALMAS LENDÜLET A TÄV ELEJÉN A prešov! rajtra 12,30-kor került sor. Előtte hatalmas húsz perces zivatar riasztotta meg a versenyzőket. Hamaro­san kisütött a nap, és a versenyzők kel­lemes időben küzdhettek a Békeverseny A kilométerek fogytak, az egyes cso­portok közti különbség azonban mitsem szerűen kivették részüket az élen hala- változott. Az élen továbbra is 15 ver­dók összmunkájából. Ebben a csoportban a két csehszlovák kerékpározón kívül 3 lengyel, 3 német, 3 szovjet, 1 belga, 1 francia, 1 olasz és 1 angol versenyző küzdött a győzelemért. A csehszlovák határt elhagyva a Béke­hatodik napjának győzelméért. A tegnapi verseny útvonala sík területen vezetett útszakasz 185 km hosszú volt és Pre- s így az Iram felgyorsult. A versenyzők Sovból a Duklai-szoroson keresztül Rzse- 48 km-es óránkénti sebességgel halad­szovba vezetett. A rajt után a versenyzők hatalmas Iramot diktáltak és a Prešov utáni emel­tak a rzeszovi stadoin felé. Mindkét senyző kerekezett és segítette egymást, abban, hogy megtartsák előnyüket a többlekkel szemben Rzeszuv ezúttal im­már másodszor volt szakaszváros a Bé­keverseny történetében. El kell ismerni, hogy a város lakossága méltó fogadta­tásban részesítette a nagyszabású ver­seny résztvevőit. A stadionban jelenlévő 30 000-res né­zősereg Jó hangulatban várta a Béke az elsőt (115 kilométernél) Cserepovics és Kapitonov, a másodikat (154 kllomé­ZDENÉK HASMAN • • n • kedők a mezőnyt nemsokára alaposan térnél) Hasman és Cserepovics előtt, szétrázták. A német Brüning és Lux, a Az élen a versenyzők valamennyien szovjet Kapitonov és Vjaravasz, valamint nagyon aktívak voltak, s ennek tulajdo­a lengyel Fornalczyk és Zielinski kitört nítható, hogy az őket követő nagy cso ° 3 J nnrt r> am tnHto a 1 f\ n w II Lroí hílhn-rni cŕ.1 és mintegy 2 perces előnyt szerzett a 1 4 európai és 3 amerikai csapat került a VB döntőjébe Brazíliában folyó IV. kosárlabda-világ- között Hasman és Óoležel személyében bajnokságon kedden befejezték a három ket{en csehszlovák szIneke t , g M csoportban játszott selejtező mérkőzése- ľ részhajrát a lengyel Fornalczyk nyerte: verseny résztvevőinek célba érkezését, mert előtte érdekes labdarúgó-mérkőzés­nek lehettek szemtanúi. A rzeszovi együttes 1:1 arányú döntetlent ért el a prešov! csapat ellen. Örömüket még fo­kozta az a hír, hogy az élcsoportban három lengyel kerekezik. A tizenöt kerékpározót hatalmas ujjon­gással fogadták. A bíztatás azonban port nem tudta előnyüket behozni, sőt meg sem tudta az élbolyt közelíteni. Az többiekkel szemben. A szökevényeket éIen egy ma st cserélték a versenyzők, de Hasmannak segített, aki amikor a boly azonban egy kilenc tagú csoport vette különösen a belga Vyncke és az olasz - -—<—».- -- """ ket. Az előző két forduló eredményei alapján már várható volt, hogy a VB üldözőbe, mégpedig sikerrel, mert rövi- Nardello kezdeményezett sokat. A csa­desen behozták őket és a két csoport patversenyt illetően nagyon előnyös volt Vküzösen folytatta útját. A 15 versenyző a csehszlovák együttes részére, hogy legnagyobb ellenfelei, a dánok és az előttük levő bolgárok köziil egy ver­senyző sem tartózkodott az élbolyban. Az összetett csapatverseny élcsoport­selték. Az élboly több mint négyperces előny­befordult a stadionba már az élen volt. Elsőségét egészen a célig tartani tudta s így a VI. útszakaszon ő szerezte meg a győzelmet. Ezen az útszakaszon a csehszlovák csapat ismét nagyon jó tel­jesítményt nyújtott és a 4 helyen vég­zett. Igaza volt tehát Menhart edzőnek, hogy a csapat IV útszakaszon nyújtott valamennyi európai résztvevője bekerül re tett szert az őket követő mintegy a döntőbe. Ezt véglegessé tette Francia- 40-tagú főcsoporttal szemben. Ebben he­országnak Kanada felett aratott győzel me. A selejtező utolsó eredményei és a csoportok végeredménye: csoport: Szovjetunió—Urugay 94:75, lyezkedtek a csehszlovákok is, Volfon kívül, aki a Duklai-szoros után vissza­esett. Hasman és Doležel viszont kitűnő­jéből ls csupán a lengyelek, szovjetek gyenge teljesítményét nem szabad tra­és a németek 3—3 versenyzője kereke- gikusan venni. zett az élen, míg a románok közül egy A VI. útszakasz nemhtvatalos eredmé­sem. De az olasz és a francia színeket nye: egyéni: 1. Hasman, 2. Fornalczyk, ís csupán egy-egy kerékpározó képvi­selte. így előreláthatA volt, hagy a bel­gák ezen az útszakaszon elveszítik ve­Mind az öt mérkőzésen Franciaország—Kanada 79:57, A körmér- e n segítették egymást, sőt nagyon sport- zető pozíciójukat. Kérdés volt azonban, kőzés végeredménye: Szovjetunió 3, Franciaország 2, Uruguay 1, Kanada 0 győzelem. II. csoport: USA—Olaszország 87:77, Mexikó—Argentína 84:82. Végeredmény: USA 3, Olaszország 2, Mexikó 1, Argen­tína 0 győzelem. III. csoport: Jugoszlávia—Puerto Rico 83:78, Japán—Peru 72:48 Végeredmény: Jugoszlávia 3, Puerto .Rico 2, Japán 1, Peru 0 győzelem. A selejtezők során Grajeda (Mexikó) bizonyult a legeredményesebb játékos­nak, aki 77 pontot ért el. A döntőbe a selejtező csoportok első két helyezettje és a világbajnokságot védő Brazília került. 3. Lux, 4. Cserepovics. 5. Zielinski, 8. Vyncke — valamennyi 4:40:15. Csapatban: 1 Lengyelország, 2. NDK, 3. Szovjetunió, 4. Csehszlovákia. a hazai csapat győzött A Dukla két ponttal vezet • Nitra, Hradec és Brno javított helyzetén ügyesen elfutó, ördöngösen cselező bal­4Iső teljesítményét A fordulás után a A LABDARÚGÁS nemzetközi eseményei siovan Bratislava 1:0 (1:0) A llgabajnokság 22. fordulójának öt mérkőzését bonyolítanák le tegnap (ma Dynamo Praha—Spartak Plzeň, vasárnap pedig Kladno—Prešov mérkőzés lesz). Mind az öt mérkőzésen a hazai csapat aratott győzelmet. A győztesek között vendégcsapatnak kedvezett a szerencse, szerepel a bajnok Dukla, a vesztesek között pedig a Baník Ostrava is. Ez azt jelenti, hogy a Dukla két pont előnyt szerzett riválisával szemben a legköze­lebbi fordulóban sorra kerülő Baník Ostrava—Dukla Praha rangadó előtt. A ki­esési fronton Nitra, Hradec és Brno javított helyzetén a hazai környezetben elért győzelmével. A három utolsó helyen most a Dynamo Praha 16, a ZJS Brno és a Spartak Plzeň 18—18 ponttal áll, a prágaiaknak és a plzenieknek azonban egy mérkőzéssel kevesebbjük van. A tegnapi találkozókról munkatársaink alábbi jelentéseikben számolnak be: mely ismét a két széls5je és Kvašňák révén szövögette támadásalt. Az egyik ártatlannak játszó Pazdera átadásból a futtából érkező Vojta elé került a lab­da, aki ügyesen átverekedte magát a Slovnaft védelmén és a lövő helyzetben levő Svoboda lábára tálalta a labdát s lövésével szemben az egyébként ki­tűnően védő Füle is tehetetlennek bízo­alakult ki. A hazai csapat nagy lelkese- nyult A játék képe alapján levegőben SORSOLTAK A KK-RAI A Közép-euró­pai Kupa szervező bizottsága ülést tar­tott Velencében és kisorsolták az Idei mérkőzéseket. Első forduló: Vasas—Ba Prága. 7000 néző. Játékvezető: Davi­dek. Góllövő: Brumovský (28. perc). Balszerencsés mérkőzést vívott a Slo­van régi riválisa, a Dukla ellen. Az első déssel küzdött, s több támadást vezetett mint ellenfele. A sérülten is jól védő Mokrohajský azonban remekül védte hálóját. A második félidőben a hrade­ciek fokozták az iramot, s egyre jobban beszorították ellenfelüket. Zikán fejes­(B), Austria—Zseleznicsiar Szarajevó (CJ, MTK—FC Bologna JDJ. Az első forduló mérkőzéseit m'ájus 29-én és Jú­nius 5-én kell lejátszani. Az elődöntő­ben A— B és C—D lesz a párosítás. Az idei küzdelemben tehát öt ország nyolc csapata vesz részt. Magyarországot, Ausztriát és Olaszországot 2—2, Cseh­lógott a kiegyenlítés, mert a prágai csatárok ugyan lassan, de átgondoltan, pontos átadásokkal Igyekeztek megkö­zelíteni Füle 1-apuját. Wets és Tichý, Matlák és néha a hátrahúzódó Dolinský segítségével azonban minden kísérletet meghiúsított. , L _ 0 , A 80. percben Ismét felülkerekedett többet támadott, mégis elveszette a h aJ s kV azonban Ismét jó védéseket pro- a slovnaft csapata, sok formás támadást nik Ostrava' (A), FC Torino-Admira félidő elején határozott fölényben ját- S ö lJ a utá n további nagy helyzetek adód­szott, s általában az egész játékidő alatt tak a z ostravaiak kapuja előtt, Mokro­küzdelmet. Az egyetlen gól nemcsak dukált. A hradeciek második góljukat Brumovský érdeme volt, hanem Schrojf Ziká n szemfiilességének köszönhették, súlyos hibája is. A bratislavai kapus, ESV hazaadott labdát elcsípett, s a meg­akl egyébként jől védett, fölöslegesen l eP et t Mokrohajský mellett gurította a elhagyta a kapuját a gól előtt. A Slo- hálóba. van vereségének oka azonban- nem ez szlováklát és Jugoszlávlát 1—1 csapat volt. A csatároknak gólt kellett volna képviseli. A kupa védője a Vasas csapa­ta. rúgniuk a sok támadásból, de pontatlan lövésekkel fejezték be támadásalkat. A NEW YORK-I TORNA május 22-én kez- A Dukla csatársora ezúttal meglepően dődik. A meghívott csapatokat idén is „féloldalas" volt. Csak a Brumovský— két csoportba osztották. Az I. csoport- Vacenovský szárnya felelt meg. Kučera ban Kilmarnock (skót), West Ham Uni­ted (angol), Mantova (olasz), Paok So­lun (görög), Desportivo Oro (mexikói), Recife (brazil és Preussen Münster (nyugatnémet) vív körmérkőzést. A II. csoport résztvevői ezek lesznek: Újpesti patban Novák és a fedezetsor dlcsérhe Dózsa (magyar), Wiener Sportklub (oszt- tő, a Slovanban Popluhár és Molnár ját­rák), Górnik Zabrze (lengyel), Belenen­ses (portugál), Valladolid (spanyol), Hälsingborg (svéd) és Dinamó Zágráb (jugoszláv). A két csoport győztese ke­rül össze a torna döntőjében, majd en­nek a győztese kivívásos döntőt vív a Dukla Prahával, amely 1961-ben és 1962­ben a torna győztese volt. NEMZETKÖZI MÉRKŐZÉSEK: Dunav Ruse (Bulgária)—Portuguesa (Brazília) Slovnaft Bratislava <ji Spartak Sokolovo ' Kolarczyk Játékvezető sípszavára a vendégek Indították el kilencven perces ZJŠ BrnO útjára a labdát. A több mint 8 ezres vezetett az ellenfél kapuja ellen, ám a labdát túlságosan hosszan ddjkáló csa­tárok a legjobb hélyzeteiket sem tud­ták góllá értékesíteni. Ha pedig át­törték a Sokolovo védelmét, a kitűnő K^amérius, — aki több biztos góltól mentette meg csapatát, minden ravasz lövést hárított. (th) CKD Praha 4:1 (3:0) Brno, 10 ezer néző. Játékvezetői Ma­ezúttal is kedvetlenül játszott. ' Mindkét nézősereg Kacsányt, majd a 19. percben csapat egy-egy lövése vágódott vissza Dolinský balsiélső remekbe szabott lö­a kapufától. Az első félidő 20. percében vését láthatta a Sokolovo hálójában cháÉek Gó li öv ök: Kulan 1:0 (21 perc), Cvetler, a II. félidő 40. percében pedig Mindenki ugy gondolta, hogy a hazai Komárek 2:0 (2 8 , Bub n; k g.g Dvofák találta el a lécet. A győztes esa- "LZlnZi ^áTf^a ' "ľercT ^ " küzdelmet és a tapasztalt Pazdera, va­szott a legjobban. Sp. Hr. Králové Baník Ostrava 2:0(0:0) lamint Krm.s wéRőlfik révén formás A kIesés i rangadónak beillő találko­lamint Kraus szélsőjük révén formás z6n rendk!vül ldegese n kezdték a játé­< Z P > deíme a iól "ze eplfi Tichý éť wl kot a cs aP a t° k- AmI k° r ° h a* a' ^ megszerezte^ a vezetést, a prágaiak ke­mény játékba kezdtek, de a Játékvezető vigyázott, hogy a szabályok keretei kö­fedezetek segltiégével a középen kitör ni készülő vendégcsapat támadásait so­SE" Í, hí rír a k- A , hazai csapat a "maradjon'a kOzdelemľ A brnó7a'k"az Hradec Králové, 7000 néző. Játékveze- l áté k' d S"? k « bb e" 8 részeben tulkom- elsö féud6ben nemc Sak lelkesen, hanem tő: Galba. Góllövők: Zikán a 76. és a binálta támadasait s a pontatlan leadá­80. percben. sokat a Starý-Vojta-Táborský hatvédhár eredményesen ls Játszottak, ezzel szem­ben a CKD csatárai egyetlen veszélyes Rendkívül nehéz, sáros talajon folyt fias könnyen elcsípte és újra csatáraik , övést sem adta k , e Szünet után M]zer a 1:1, FC Köln—Universidad (Chile) 1:1, le a küzdelem. A játékvezető sokáig lábára adta a labdát. Aaarhus (Dánia)—Bangu (Brazília) 3:1, Stockholm válogattotja—Flamengo (Bra­zília) 0:2. vizsgálta a pálya talaját, mielőtt azt Az első félidőben a hazai csapatban játékra alkalmasnak ítélte. A rossz ta- Dolinský Játéka emelkedett ki s kár, lajú^pályán is gyors, változatos Játék hogy Vytlačil edző nem láthatta az szőtt mint az'első félidőben' de csatá­rat így sem bizonyultak veszélyeseknek. állt be a CKD kapujába (Houška he­lyett), aki Jobban megállta helyét. A prágai csapat általában Jobban Ját­Csütörtök, május 16. FILMSZÍNHÁZAK (Bratislava): HVIEZDA: Kallpszo (francia—olasz), 15.30,18, 20.30, SLOVAN: Kalandos világ (svéd) 15.30, 18, 20.30, PRAHA: Kérem, ne ébressze­nek (cseh) 10.30, 13.30, 16. 18.30, 21. METROPOL: A halál neve Engelchen (cseh, 15.30, 18, 20.30. POHRANIČNÍK: Örökké zengő erdők (osztrák) 15.45, 18.15,. 20.45, TATRA: Olaszországi emlék (angol—olasz) 15.45,. 18.15, 20.45, PA­LACE: Játék a szerelemmel (svéd) 22, DUKLA: Koldusdiák (NDK) 18, 20.30, OBZOR: Mindenkit elér a végzete (an­gol) 18, 20.30, DIMITROV: Az idén szep­temberben (cseh) 17.30, 20, PARTIZÁN: Nap a hálóban (szlovák) 17, 19.30, DRUŽBA: Vízkereszt, vagy amit akartok (szovjet 19, BRIGÁDNIK: Huszárkisasz­szony (szovjet) 17, 19.30. PKO: Az én osztálytársam (NSZK) 19, MIER: Üzenet az élőknek (cseh) 16.30, 19, MÁJ: Szem­től szembe (cseh) 18. 20.30, MLADOSt: Razzia (magyar) 17.30, 20, ISKRA: A hét szamuráj (japán) 17.15, 19.45, ZORA: TV Kinematofor (cseh) 17.30, 20, PO­KROK: Akinek Havanna táncol (cseh— kubai) 17.30, 20, DRUŽSTEVNÍK: A rendőr (olasz) 20. FILMSZÍNHÁZAK (Košice): SLOVAN: Elveszett paradicsom (magyar) TATRA: Az ökölvívó és a halál (szlovák), ÜSMEV: Szerencselovag (NSZK), KERTMOZI: Ki­lencedik kör (jugoszláv) SZÍNHÁZAK (Bratislava): NEMZETI SZÍNHÁZ: Chopiniád, Paganini, Straus­siád (19), HVIEZDOSLAV SZÍNHÁZ: A társadalom támaszai (19), KIS SZÍN­PAD: Mona (19), ÚJ SZÍNPAD: Csókolj meg, Katalin! (19.30), ZENEI SZÍNHÁZ: Gershwin-művek (19.30). ÁLLAMI SZÍNHÁZ: (Košice): MA: A bolygó hollandi, HOLNAP: Zűrzavar Efezusban (19). MAGYAR TERÜLETI SZÍNHÁZ: Nové Zámky: Az Asszony és a Halál (19.30), Komárno: Kéz kezet mos (15). A SZLOVÁK FILHARMÓNIA HANGVER­SENYE: Chrlstian Ferras (Franciaor­szág) hegedűestje. Zongorán kísér: Jo­sej Hála. Műsoron: Franck: A-dúr — szo­náta; Bach: Ciaconna; Debussy: G-moll szonáta; Carasate: Andalúziai románc; Ravel: Habanera; Wleniawski: D-dúr po­lonéz (20). A TELEVÍZIÓ MŰSORA BRATISLAVA: 8.00 Svejk, a derék ka­tona, cseh film. 9.45 Ostravai másod­percek. 16.10 A Békeverseny közvetí­tése. 17.30 Ifjúsági TV Liga. 19.30 TV Híradó. 20.00 TV Egyetem. 20.30 Eg és föld között, cseh filmvígjáték. 21.50 TV Híradó. 22.05 A Békevverseny hírei 22.15 Zenei lexikon. BUDAPEST: 17.35 Hírek. 17.40 Beszél­gessünk oroszul! Nyelvlecke haladóknak. 18.05 Kicsinyek műsora. 18.35 Lemezal­bum. Közvetítés a Hanglemezgyártó Vál­lalat stúdiójából. 19.05 Telesport. 19.30 TV Híradó. 19.45 Szép álmokat, gyere­kekl 19.55 Mai vendégünk . . . 20.10 Nagy nevettetők. Egy színész — több szerep. 21.00 Fórum. A TV művészeti folyóirata. 22.20 Hírek. A TV Híradó ismétlése. 1:0(0:0) /időjárás Reggel borús Idő, helyenként eső. A nap folyamán Nyugat felől változó felhőzet, néhol futóesők. Elénk nyugati északnyugati szél. Az éjszakai hőmérsék­let 7—10 fok, a nappali hőmérséklet 15—18 fok. Slovan Nitra Jednota Trenčín Nitra, 10 ezer néző. Játékvezető; Fia­la. Góllövő: Navrátil. Nemcsak Trenčínbôl, hanem Nitra kör­nyékéről ls sok százan vonultak fel a rendkívül érdekesnek ígérkező küzde­lemre. S nem csalódtakl Elejétől végig rendkívül izgalmas, sőt helyenként drá­mai küzdelmet láthattak. A mérkőzésen ugyan csak egy gól esett, de gólhely­zetekben és lövésekben mégsem volt szegény a találkozó. Mindkét oldalon azonban nagy formában lévő kapus (Ri­hošek és Paduch) védte csapata hálóját. A kapusok a bravúrok egész sorozatát miftatták be. Az első félidőben változa­tos, nyílt volt a küzdelem. A hazalak nagyobb lendületükkel, a vendégek vi­szont technikásabb Játékukkal tűntek ki. Szünet után megváltozott a kép. A ki­esés ellen küzdő haza! csapat fölénybe került, gólt azonban csak a 83. percben sikerült elérnie. Navrátil futtából véd­hetetlenül bombázott Rlhošek hálójába. Ebben a félidőben a vendégek szórvá­nyosabban támadtak, de szinte minden támadásuk veszélyesnek 'bizonyult. A nitraiak megérdemelték a győzelmet. A sakkirodalom újdonsága: A. Kotov szovjet nagymester válogatott Játszmái­nak gyűjteménye. A 118 látszmát és hadállást tartalmazó könyv eltér a ha­sonló gyűjteményektől: a sakkozó pá­lyafutását nem időrenben mutatja be, hanem Kotov a játszmákat témák sze­rint csoportosította. Ezzel az olvasó többet kap a szokásos válogatásnál: Kotov, a kiváló pedagógus müve egy­ben a megnyitás, a közép és a végjá­ték tankönyvel Csak néhány példát ra­gadunk kl az egyes témákból: Király­szárnyi támadás. Gyalogáldozat a kezde­ményezésért. Támadás a középen és a vezérszárnyon, Kétoldali támadás, Nehéz tisztek végjátéka, Bástyavégjátékok, A térelőny növelése stb. Az Aljechínről írt kétkötetes monográfia és számos tornakönyv után Kotov legújabb müve, méltó folytatása a nagymester eddigi sakkirodalmi tevékenységénekl A sok diagram az orosz nyelvben • kevéssé Járatos sakkozó számára is élvezhetővé teszi a könyvet. ízelítőül bemutatunk egy Játszmát: Kotov tíz év előtti győzelmét a világbajnoki trón mostani várományo­sa: Petroszjan ellen: Szicíliai védelem. Világos: Petroszjan — Sótét: Kotov A Játszmát a szerző a „Kombinatív megoldások, az ellenfél tisztjetnek ked­vezőtlen elhelyezése folytán" című fe­jezetbe sorolta: 1. e4 c5, 2. Hf3 d6, 3. c3 Hf6, 4. Fd3 (eredeti, de nem éppen szerencsés fel­építés.) 4. ... Hc6 5. Fc2 Fg4 6. d3 (mennyi lépésbe került, hogy a futó a kedvezőtlen c2 mezőre jussonl) 6. .. . e6 7. Hbd2 Fe7 8. h3 Fh5 9. Ve2 d5! 10. a3 Vc7 11. 0-0 0-0 12. g4 (világos a fu­tár lecserélésére törekszik. De ezt a ter­vet egy meglepő kombináció dönti megl) 12. ... Fgfi 13. Hh4 Hg4:!l (a h2-őn fe­nyegető matt miatt a huszárt ütni kellI) 14. Vg4: f5 15. ef5: (15. Vg3-ra f4 16. Vg4 He5 17. Ve6:+ Ff7 18. Vf5 Fh4: nyer.) 15. ... ef5: 16. Va4 (Vg3-ra f4 következik, hasonlóan az előbbi válto­zathoz.) 16 ... Fe8! (még erősebb mint 16. ... b5 17. Vb5: Fh4: 18 Va4 némi ellenlátékkai.) 17. Hf3 Ha5! és világos feladta — a vezér kelepcébe jutottl 280. sz. fejtörő G. M e n t a s t i (Magyar Sakkvilág, 1935) WM SM m H 1 H* B MP wá i Ü áHH % mm íjpH i •I H íjpH i • Hűs B • • • • • • • • • W m • Világos indul és 2 lépésre mattot ad. (2 pont) Ellenőrző jelzés: Világos: Kh7, Bbfl és g7, Hc5 és e6, Fb2, gy: g4 (7 báb). Sötét: Kf6, Be5, Hd8 és h8, Fc6, gy: b7, c4 (7 báb). A megfejtés beküldésének határideje; május 25. Megfejtések az ÚJ Szó szer­kesztőségének címére küldendők „Sakk" megjelöléssel. A helyes megfejtést be­küldői között minden héten könyveket sorsolunk kl, továbbá állandó meg­fejtési létraversenyt vezetünk. A 280. sz. fejtörővel bezárólag kiér­tékeljük a létraverseny állá­sát. A sorrendet kb. egy hőnap múlva közöljükl A ?78. sz. fejtörő helyes megfejtése: 1. Vg7l! (A. MeursJ. Az e heti nyerte­sek: Mlkus Ferenc, Dlhá nad Váhom 193, galántal járás; Csombó Jozef, Obtd 296, Nové Zámky-i Járás. Delmár Gábor Slavoj Trebišov—MTK 0:2 (0:1) Az MTK trebišovl vendégszereplésére mintegy 4000 néző előtt került sor. A vendégek Bödör és Vasas góljaival biztosan szerezték meg a győzelmet. • Magyarország—Dánia válogatott labdarúgó-mérkőzés lesz vasárnap Buda­pesten. A magyar válogatottban Tichy helyett Rákosi játszik, egyébként nem változik a „stockholmi tizenegy". A ma­gyarok eddig kétszer játszottak a dánok­kal, s mind a kétszer kikaptak • A spanyol labdarúgó-válogatott május 30-án Írország ellen mérkőzik. Helyet a fiataloknak — ez most a jel­sző a spanyoloknál, akik kihagyták a válogatott keretből dl Stefanot és Pus­kást ls. • Franciaország nemzetközi teniszbaj­nokságának érdekesebb eredményei: Gu­lyás—Marmureanu 6:1, 6:3, 3:6, 6:3, Barthes—Szlkszal 6:2, 6:3, 6:3, Brlchant— Jauffret 5:7, 6:4, 6:3, 6:4, Javorský, Stróbl—Viron, Boulet 6:2, 1:0 (félbesza­kadt]. ,ŰJ SZÖ" kiadja Szlovákia Kommunista Pártjának Központi Bizottsága. Szerkeszti a szerkesztő bizottság. Felelős: Dénes Ferenc főszerkesztő. Szerkesztőség- Bratislava Gorkého n in lefon: 537-16, 512-23, 335-68, 506-39,- főszerkesztő 532-20 - titkárság: 550-18. - sportrovat: 505-29. Kiadóhivatal: Bratislava, Gorkého 8., telefon- 503-89 Előfizetési dli havonta 8 Kčs rjesztt a Posta Hír|apszolgálata Megrendelhető és előfizethető: a Posta Központi Hírlap Irodánál, Bratislava, Gottwald tér 48/VII. Megrendelhető még minden postahivatalnál és kézbe"-' Poštový novinový úrad —, vývoz tlače, Praha I., Jindŕišská 14. — intézi eJ- K-08'31337 Telefon Terjeszti tőnél. A külföldi megrendeléseket a posta sajtókiviteli szolgálata y