Új Szó, 1961. március (14. évfolyam, 60-90.szám)

1961-03-13 / 72. szám, hétfő

Európa-bojnoksópof nyertünk o jégkorongozásban Két világbajnokság fejeződött be teg- ^ nap. Svájcban, ahol a jégkorongozók mér­! kőztek a világbajnoki címért csehszlovák sikert is hozott. Fiatal együttesünk ezen a világbajnokságon veretlenül szere­pelt és csak rosszabb gókirány révén került a második helyre, ami színeinknek, J> Európa-bajnokságot eredményezett. A ké­zilabda világbajnokság Dorthmundban fe­jeződött be. Itt is Csehszlovákia döntő szerepet játszott. Az utolsó döntő mér­kőzésen válogatott együttesünk a fiatal román csapattal küzdött a világbajnoki s címért. A románok idegileg jobban bírták s a drámai küzdelmet és így ők nyerték <, a világbajnokságot. Csehszlovákia a máso­dik helyen végzett. A két világot átfogó sportküzdelmekről az alábbiakat jelentik: Jobboldali képünkön a csehszlovák kézilabda-válogatottat látjuk, mely az idei kispályás kézilabda-világbajnokságon a második h-' i végzett. Válogatottunk veretlenül küzdötte végig a VB-t Csehszlovákia—Svédország 5:2 (3:1,1:1,1:0) MIKOLÁŠ - a legjobb kapus A csehszlovák jégkorong-válogatott a VB-küzdelmek során utoljára Svédor­szág válogatottja ellen mérkőzött. Ezút tal is a megszokott Mikoláš — Potsch, Kasper — Gregor, Sventek — Bubník, Pantúček, Vlaeh — Starší, Vanék, Cer­ný — Dolana, Bukač, Prošek összeállít* sban vette fel a küzdelmet. s GÓLLAL KEZDTÜNK A lausannei műjégpályán napsütéses időben kezdődött a mérkőzés. Alighogy megindult a játék, Kasper révén máris l:0-ra vezettünk. Nem sokáig örülhet­tünk a vezetésnek. A 2. percben lum­bának sikerült kihasználni Vanék meg­ingását és egyenlített. Utána nehéz per­cek következtek. Az eléggé elfogultan bíráskodó McLean kanadai játékvezető e más után két játékosunkat küldte le a jégről. Több, mint egy percig hár­man igyekeztek hárítani a svédek ostro­mát. Végül is sikerült megtartani az eredményt. 3:1 A HARMAD VÉGÉRE A 11. percben nagyszerű, szép össz­játék után Vlach elé került * korong és máris 2:1-re vezettünk. 2 perccel ké­sőbb pedig ismét Kasper volt eredmé­nyes és 3:l-re növelte vezetésünket. A jó taktika révén tartani tudtuk a já­ték iramát. A svédek idegeskedtek és több szabálysértést követtek el. Ennek az volt az eredménye, hogy mi kerültünk kettős emberfölénybe, de ezt mi sem tudtuk kihasználni. ENYHÜLT AZ IRAM A második harmadban már sokkal óva­tosabban játszottunk. A svéd támadá­sokat még kék vonalunk előtt rendre elakasztottuk. Válogatottunk csak akkor indított támadást, amikor egyik vagy másik játékosunk jó helyzetbe került. Ezért a harmadban csak Bukač ütött gólt. Erre azonban a svédek Mildh gól­jával válaszoltak. A játék befejező ré­szében Bubník volt eredményes, ami egyúttal a végeredményt is jelentette. NAGYSZERŰ TELJESÍTMÉNY A svédek elleni mérkőzésen a cseh­szlovák válogatott csak annyit játszott, amennyi szükséges volt a győzelem meg­szerzéséhez. Érthető, hogy ennek követ­keztében a játék vesztett szépségéből. Most azonban nem ez volt a fontos. A cél: legyőzni a veszélyes svéd csapa­tot. S ez sikerült. A mérkőzésen ismét kiváló formában védett Mikoláš, aki nem­hiába a VB legjobb kapusa. A csapat töb­bi tagja is önfeláldozó teljesítményt nyújtott. Igazán bravúros volt a cseh­szlovák jégkorong-válogatott világbaj­noki szereplése. Egy mérkőzést sem ve­szített el. Egyedül Kanadával játszott döntetlenre. Jégkorong-csapatunk így te­hát igazán a vártnál szebben szerepelt ezen a világbajnokságon. Elért helyezése, vagyis az Európabajnoki címe teljes mértékben megérdemelt. Kanada csak jobb gólaránnyal lett világbajnok Kanada—Szovjetunió 5:1 (1:0, 2:0, 2:1) Vasárnap a Csehszlovákia—Svédország - mérkőzés után a genfi fedett sportcsar­nokban játszották a jégkorong-vi lágbajnokság döntő mérkőzését a Szov­jetunió és Kanada együttesei. A 13 ezer néző és a televizorok képernyői előtt szurkoló további millió néző igazán magas színvonalú mérkőzést láthatott. Min­két csapat teljes erőbedobással küzdött a végső győzelemért. A találkozás feszült légkörben kezdő­dött. A kanadaiak eleinte több szabály­sértést követtek el s így a szovjet jég­- . . . . . . , .. . . „. .... korongozok az első percekben kétszer is Az Europa-bajnoksagot nyert csehszlovák jégkorong-valogatott Miko- em berfölénybe kerültek Azonban a kana­láš, Potsch, Kasper, Gregor, Svéntek, Bubník, Pantúček, Vlach, Starší, daiak fokozatosan belelendültek a játék­Vanék, Černý, Dolana, Bukač, Prošek. ba és több veszélyes támadást indítottak. Románia nyerte a kézilabda-világbajnokságot Dr mai küzdelem után Romin a 9:8 arányban győzött Csehszlováké együttese felett Az elsőség csak kétszeres meghosszabbítás után dölt el • Húszezer néző felejthetetlen mérkőzésnek volt szemtanúja Dortsnundban 20 ezer néző előtt bo­nyolították le vasárnap a kispályás ké­zilabda-világbajnokság döntő küzdelmét. Mint ismeretes, a döntőben Csehszlovákia Románia válogatottjával mérkőzött a vi­lágbajnoki címért. Igen feszült légkörben kezdődött a mérkőzés. Mindkét csapat vigyázott, ne­hogy hibát kövessen el. Érthető, hogy az ilyen mérkőzés taktikai harcot ho­zott. Az első félidő rendes játékidőben 4:4 arányú döntetlen eredményt hozőtt. A második félidőben úgy alakult a hely­zet, hogy a románoknak sikerült 5:4 arányban vezetéshez jutni, majd utána egyenlítettünk és a rendes játékidőben ez a drámai küzdelem 7:7 arányú dön­tetlen eredményt hozott. A szabályok értelmében kétszer 3-per­ces hosszabbítás következett. Mindkét csapat kis pihenő után folytatta a drá­mai küzdelmet. A fáradt játékosok na­gyon vigyáztak, hogy ne vesztísék el a megszerzett labdát. Csapatunknak volt két alkalma, hogy gólt érjen el, de egyszer a román kapus, másodszor pedig a kapufa mentette meg a románokat a góltól. A második hosszabbítás tehát szintén 7:7 arányú döntetlent hozott. Ezek után újabb hosszabbításra került ni • Prága: VI. Hopka a lipcsei 50 mé-' teres uszodában 'a 100 méteres pillangó­úszásban 1:01,2 p-es idővel új Európa­csúcsőt állított fel. Teljesítményével hat tizedmmodperccel m" * javította az olasz DenneTlein 1:01,8 p-es idejét. • Prága: A harraohovi versenypályát a nők 10 és a férfiak 30 km-es verse­nyért- példásan készítették elő. Eredmé­nyek. A nők 10 km-es versenye: 1. Nieminen (finn) 47:43 p„ 2. Trnková (csehszlovák) 48:41 p.. 3. Etelová (cseh­szlovák) 48:24 p. A férfiak 30 km-es sí­futását Gabriel (Sokol Nové Mésto na Morávé) 2:0'"' órás idővel nverte. Cil­iik helytelenül viaszkolta lécét, s csak nagvnehezen tudott 2:03,23 órás idővel a második helyen végezni. Kolarik (RH Vrchlabí) 2:04.07-es idővel a harmadik helyen végzett. • Ostrava: Az országos asztalitenisz­bajnokságon befejezték a vegyespáros­küzdelmeket. A döntőben a Vihnanovský, Krouoová-páros 3:0 arínyban győzte le a Stanék, Uhrová-kettőst. • P'teň: Spartak Plzeň—Spartak Pra­ha Stalingrad 2:2 (1:1). Barátságos lab­darúgó-találkozó. A SAZKA és a ŠPORTKA eredménye 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12. 1, X, 1, X, 1, 2, 2, 1, 1, 2, 1, 2. 1, 2, 15, 17, 18, 40. Az első 5 percben szabálysértés miatt kiállították az egyik csehszlovák játékost és így meg volt nehezítve a helyzetünk. Ennek ellenére a románok nem tudtak gólt elérni. Következett az utolsó 5 perc. Mindjárt az újrakezdés után 7* méteres büntetődobáshoz jutottak a románok, amit értékesítettek. Ezután újabb 7 méteres­hez jut a csehszlovák csapat és ismét 8:8-ra áll a mérkőzés. A hátralévő 3 percben elkeseredett harc folyt a pályán. A 20 ezer főnyi közönség biztatása mel­lett a románok jobban bírták a heves iramot és 2 perccel a mérkőzés vége előtt bedobták a világbajnoki címet je­lentő gólt. A kézilabda világbajnokság történetében még sohasem volt ilyen drámai és iz­galmas mérkőzés. A csehszlovák váloga­tott, mely végig nagyszerűen szerepelt a világbajnoki küzdelmen, az utolsó mér­kőzésen csak nagy harc után végzett Románia mögött. A fiatal román váloga­tott, mely mérkőzésről mérkőzésre jobb teljesítményt nyújtott, megmutatta a Csehszlovákia elleni mérkőzésen, hogy technikailag is nagyszerűen felkészült e harcra és ezért megérdemelten szerezte meg a harmadik világbajnoki címet. A harmadik—negyedik helyért folyó küzdelemben Svédország válogatottja 17:14 arányban győzte le Németország közös csapatát. A világbajnokság végső sorrendje: 1. Románia, 2. Csehszlovákia, 3. Svédország. 4. Németország. A szovjet válogatott gyors ellentámadá­sokkal válaszolt. Az első gól a 9. percben esett, amikor két kanadai játékos meg­lepetésszerűen került a szovjet kapu elé és Smith védhetetlenül a hálóba küldte a korongot. A játék továbbra is nagy iramban folyt. A 17. percben J. Majorov, m ajd egy perccel később B. Majorov ha­gyott ki egy-egy nagy helyzetet a kana­dai kapu előtt. A második harmadban a kanadaiak to­vábbra is azon voltak, hogy kicsalják a szovjet játékosokat saját harmadukból és' így gyors ellentámadásokkal veszélyez­tessék Csinov kapuját. E heves küzde­lemben természetesen a kanadaiak nem tudták elkerülni a felesleges tülekedést, ami csak rontotta a találkozó légkörét. A második harmad 12 percében McLeod 2:0-ra növelte a kanadaiak vezetését, majd a harmad befejezése előtt Jones 3:0-ra növelte a kanadaiak vezetését. A szovjet csapat annak ellenére, hogy 3:0-ra vesztett, állandóan igyekezett ost­romolni Martén kapuját, de a döntő pil­lanatban mindig közbe tudott lépni az egyik kanadai védőjátékos, vagy maga j 7. Hnnország > kapus. Az utolsó harmadban mindjárt a 2. percben McLeod újabb gólt ért el. E 4­gólos kanadai vezetés sem ingatta meg a szovjet csapatot. Továbbra is lelkesen játszott. Támadásai azért nem vezettek eredményre, mert sok esetben pontatla­nok voltak a leadások. Az óramutató már a 12. percet mutatta, amikor az egyik szovjet támadás után B. Majorov meg­szerezte az első szovjet gólt. Két perc­cel a befejezés előtt a szovjet csapat védelme hibázott s ez elég volt McLeod­nak, hogy újabb gólt üssön a szovjet kapuba. Érthető, hogy ezután a kanadaiak már alig várták, hogy a mérkőzés befe­jeződjön, mert hisz e győzelemmel meg­nyerték az idei jégkorong-világbajnoksá­got. A mérkőzés igazán magas színvonalú játékot hozott. A kanadai csapat ponto­sabb leadásaival szerezte meg ezt az ér­tékes győzelmet. Meg kell azonban mon­dani, hogy Kanada csak úgy lett világ­bajnok, hogy gólkülönbsége jobb, mint Csehszlovákiáé. A JÉGKORONG VB VÉGÁLLÁSA 1. Kanada 7 6 1 0 45:11 13 2. Csehszlovákia 7' 6 1 0 33:9 13 3. Szovjetunió 7 5 0 2 51:20 10 4. Svédország 7 4 0 3 33:27 8 5. NDK 7 2 0 3 21:33 4 6. USA 7 1 1 5 24:43 3 7. Finnország 7 1 1 5 19:43 3 8. NSZK 7 0 2 5 10:50 2 Ráfizettek a német provokátorok A jégkorong-világbajnokságon eredmé­nyesen szereplő NDK jégkorong-váloga­tottjának vasárnap az NSZK csapatával kellett volna mérkőznie. A bonni kormány megtiltotta az NSZK csapatának, hogy az NDK győzelme esetén a jégen ma­radjon az NDK himnuszának játszása és zászlójának felvonása alatt. Az NSZK Jég­korong Szövetsége, tekintettel kormányá­nak határozatára, úgy döntött, hogy in­kább nem áll ki a mérkőzésre, sem­hogy sportszerűtlenül otthagyja a győz­tes csapatot, amikor az öt megillető himnuszt játszák. A jégkorong-világbajnokság szabályai értelmében az a csapat, amely nem áll ki a mérkőzésre, 5:0-lás vereséget és kétpontos veszteséget szenved. így tehát az NDK jégkorongozói 5:0 arányban győz­tek az NSZK felett. Az igen derekasan játszó NDK jégkorongozói ezzel nemcsak sport-, hanem politikai győzelmet arat­tak. Azt hisszük, az ilyen esetet nem kell kommentálni. Norvégia csoportgyőztes A jégkorong-világbainokság B-csoport­jában is befejeződtek a küzde'.nck. Az utolsó döntő mérkőzésen An"lia váloga­tottja 3:2 arányban győzte le Norvégiát, ennek ellen Äre jobb gólaránnyal Norvé-ia végzett a B-csoportban az első helyen. Ez annyit jelent, hogy jövőre Norvégia és Anglia játszik selejtezőt az A-csoport utolsó két helyén végzett együttessel. A győztesek bekerülnek az erősök cso­portjába. A B-csoport végállása: Norvégia Anglia Svájc Olaszország Lengyelország Ausztria 5 4 0 1 5 3 2 0 5 2 12 5 2 12 5 10 4 5 10 4 27:9 21-11 17:15 19:20 13:17 10:35 „Oj Szó", kiadja Szlovákia Kommunista Pártjának Központi Bizottsága. Szerkeszti a szerkesztő bizottság. Felelősi Dénes Ferenc főszerkesztő. Szerkesztőségi Bratislava, Gorkého u. 10. sz. Telefoni 537-16, 512-23. 335-68, 506-39, - főszerkesztői 532-20, - titkársági 550-18, - sportrovat! S05-29. Kiadóhivatal! Bratislava, Gorkého 8., telefon: 503-89. Előfizetési díj havonta 8.- Kčs. Terjeszti a Posta Hírlapszolqálata. Megrendelhető minden postahivatalnál és kézbesítőnél. Nyomási Pravda, Szlovákia Kommunista Pártja Központ! Bizottságának kiadóvállalata, Bratislava. K-15*11794