Új Szó, 1958. április (11. évfolyam, 91-119.szám)

1958-04-28 / 117. szám, hétfő

Két új csúcsot értek el úszóink Gottwaldovban, Csehszlovákia téli úszóbajnokságai során két új csú­csot állítottak fel versenyzőink: a 200 méteres gyorsúszásban Kováč, a 4X100 méteres női pillangó-váltóban pedig a Slávia Bratislava csapata nyújtottak országos viszonylatban eddig még el nem ért teljesítményt. Az eredmények: Férfiak. 100 m mellúszás: S vozil (VTA Brno) 1 p 11,1 mp, 200 m pil­langóúszás: Pazdírek (VTA Brno) 2 p 37,4 mp, 4X100 m mellúszó-váltó: Slávia Bratislava (Klinovský, Som­ský, Skovajsa, Krejčí) 5 p 10,5 mp, 20Ó m gyorsúszás: Kováč (Piešťany) 2 p 11,5 mp (új országos csúcs), 4X200 m gyorsváltó: (Dukla Praha) (Zižala, Kutej, Vajik, Pivoda). Nők. 100 m pillangóúszás: Skupilová (Slá­via Bratislava) 1 p 16 mp, 100 m hátúszás: Šperlová (Slavoj Ústi n. L.) 1 p 18 mp, 4X100 m pillangó­váltó: Slávia Bratislava (Malá, Krá­lová, Vrbička, Skupilová) 5 p 35,3 mp (új országos csúcs), 100 m mell­úszás: Jelinková (Spartak Praha Stalingrad) 1 p 24 mp, 100 m gyors­úszás: Marková (Dynamo Praha) 1 p 09 mp, 4X100 vegyesváltó: Spartak Praha Stalingrad (Vaničková, Marco­vichová, Jelinková, Kottková) 5 p 19,5 mp. A férfiaknál a Dukla Praha vezet,' pontjainak száma 88, második a Slávia Bratislava 84,75 ponttal, a nőknél a Slávia Bratislava szerezte eddig a legtöbb pontot, számuk 145, a mögötte következő Spartak Praha Stalingrad pedig 101 ponttal rendel­kezik. Csalódást okoztak Prágában kosárlabdázóink Csehszlovákia-Olaszország 62:67 (30:40) Az olasz válogatott kosárlabda-csa­pat ezúttal kiemelkedő tudású játé­kos nélkül érkezett hozzánk, ennek ellenére azonban szép teljesítményt nyújtott és csaknem az egész mér­kőzés folyamáp magához ragadta a kezdeményezést. Legjobb fegyverük kiváló erőnlétük volt. Vereségünk nagy meglepetésnek számít. Színeink képviselői semmiféle tekintetben sem tudtak kielégíteni, a kosár alatt bi­zonytalankodtak, védelmünk pedig nem találta meg az olasz támadások ellenszerét. A mieink közül csak Merkl és Lukašik-tudtak átmenetileg kielégíteni, míg a vendégek együt­tesében Alesini emelkedett ki. A sportfogadás hírei A Sazka 16. fogadóhetében a nyere­mények a következőképpen oszlanak meg: I. díj: 177 nyertes, á 1520 korona. II. díj: 1442 nyertes á 185 korona. III. díj: 5681 nyertes, á 60 korona. IV. díj: 13 249 nyertes, á 40 koro­na. A Športka 16. fogadóhetében a dí­jak elosztása a következő: I. díj: nincs nyertes. II. díj: 118 nyertes, á 19 400 koro­na. III. díj: 5535 nyertes, á 530 korona. IV. díj: 13 249 nyertes, á 40 koro­na. Hétfő, április 28. A BRATISLAVAI MOZIK MŰSORA HVIEZDA: Árny és fény (francia) 16, 18.15, 20.30, SLOVAN: Az éj leple alatt (indiai) 16.30, 18.45, 21, POHRANIČNÍK: Első szerelem (szovjet) 16,15, 18.30. 20.45, PRAHA: Ötödik kerék a szekérén (cseh) 10.30, 14, 16, 18.15, 20.30. METROPOL: Forró mezők (magyar) 14, 18, 18.15, 20.30, DUKLA: Ott a végállomáson (cseh) 18, 20.15, LUX: Három ember egy csónakban (angol) 16, 18.15, 20.30, PALACE: Halott az élők között (cseh) 18.30, 20.30, LIGA: A folyó (cseh) 15, 17.15, 19.30, 21.45, OBZOR: A három testőr (francia) 18, 20.15, STA­LINGRAD: A csavargó I.—II. (indiai) 18, MÁJ: A sátán lánya (osztrák) 18.15, 20.30, NÁDEJ: Žižkovi románc (cseh) 17, 19, POKROK: A tisztességes tolvaj (szlovák) 17.45, 20.15, PARTIZÁN: Egy kerékpáros halála (spanyol) 17.45, 19.45. A BRATISLAVAI SZÍNHÁZAK MŰSORA NEMZETI SZlNHÁZ: Bajazid bég (17), ŰJ SZÍNPAD: A montmartrei ibolya (19). A KASSAI MOZIK MOSÓRA: SLOVAN: özönvíz előtt (francia), OSMEV: Forró mezők (magyar), TATRA. Utolsó pa­radicsom (olasz), PARTIZÁN: Ne nézz hátra, fiam! (jugoszláv) A ASSAI ÁLLAMI SZÍNHÁZ MŰSORA MA: Az ünnep első napja (19), HOLNAP: Szüret (19). (A szerkesztőség nem felel az esetleges műsorváltozásért.) IDŐJÁRÁS Felhős idő, több helyen eső. A nappali hőmérséklet az előző napihoz viszonyítva, alig változik. Elénk észak- északnyugati szél. Parartore tanár, az olaszok edzője a mérkőzés után így nyilatkozott: — Eredeti védekezési taktikát válasz­tottunk, mely igen jónak bizonyult. Egyébként valóban örülünk a várat­lan sikernek. G. Herrmann, csapatunk edzője ezeket mondotta: — Az olaszok nagy iramban játszottak, mert náluk még állandóan folynak a ligamérkőzések, míg nálunk már vége az idénynek. Ezért bizonyult gyengének az erőn­létünk. Ennek tulajdonítható veresé­günk is. • Vítkovice. TJ VŽKG—Dynamo Žilina 2:6 (1:3). A II. liga „B"-cso­portjába tartozó mérkőzés 5 500 néző előtt a Žilina!ak megérdemelt győzel­mét hozta, Gólok: Mokroš és Crlik, illetve Mravec (3), Urbanič, Timkanič és Jakubčík. Döntetlennel végződtek a rangadók Brnóban az RH győzött, Ostravában pedig a Tatran Prešov bizonyult jobbnak • Kladno ezúttal is vereséget szenvedett Az I. labdarúgó-liga 50. fordulója során már szomba­ton találkozott a Dynamo Praha a Dukla Pardubice csapatával s a küzdelem a pardubicei együttes első idei pontveszteségével végződött. A prágai csapat 2:1 (1:1) arányban győzött. Sikerét főleg védelmének kö­szönheti. A hátvédek azonban túlkeményen játszottak s ennek Zikán esett áldozatul, Sebesülése miatt még az első félidő vége előtt kénytelen volt elhagyni a pályát. A vasárnapi mérkőzések között két rangadó is szere­pelt. Az egyiket Prágában vívta az ottani Dukla a ČH Gólképtelen csatárok a Slovan-stadionban SloVan Bratislava ÜNV-Spartak Praha Sokolovo 0:0 A jónak ígérkező bratislavai rangadóra 28 000 néző gyűlt össze a Slo­van-stadionban. Mire a két csapat kifutott a pályára, kellemetlen szélvi­har kerekedett, ami nagyon befolyásolta a mérkőzést. A Slovan Bratislava, valamint a Spartak Praha Sokolovo sportszerve­zetek a délelőtt folyamán közös ér­tekezleten elhatározták, hogy ezentúl szorosabban fognak együttműködni egymással. Ez az együttműködés fő­leg abban fog megnyilvánulni, hogy nemcsak a labdarúgásban, hanem a többi sportágakban is összemérik erejüket. Ezenkívül meg akarják erő­síteni az egymás közti barátságot, hogy így segítsék a szocialista test­nevelés fejlődését. A találkozó előtt a hangosan beszélő is bejelentette ezen határozatukat, amit a közönség is nagy tapssal fogadott. A bajnoki labdarúgó-mérkőzésre a két együttes Optulovič játékvezető sípjelére a következő összeállításban lépett pályára: Slovan Bratislava: Schroiff — Jankovič, Popluhár, Urban — Kováč, Vengloš — Moravčík, Obert, Balážik, Bílý, Michel. Spartak Praha Sokolovo: Čtvrtníček - Starý, Pro­cházka, Lajfer - Hejský, Koktá ­Jareš, Pazdera, Svoboda, Hertl, Kraus. A játékot a Slovan csatárai kezdték, a prágai csapat azonban mindjárt átvette a kezdeményezést és némi fölényt harcolt ki a Slovan­nal szemben. A Spartak játékosai igen ügyesen zavarták a Slovan ki­bontakozó támadásait, s maguk több veszélyes helyzetet teremtettek a Slovan kapuja előtt. A bratislavaiak csak a 8. percben kerültek először a Spartak kapuja elé. Két perccel később Schroiff kitüntette magát, A Tatran Prešov jó teljesítménye Baník Ostrava - Tatran Prešov 0:2 (0:0) Ostravában 14 000 néző előtt vívta jjajnoki küzdelmét a két együttes. A Baník Ostrava nagy lendülettel Spartak Hradec Králové—S0HP Kladno 3:1 (0:0) Nehéz talajon küzdött egymás el­len a tabella végén szereplő két csa­pat. A mérkőzés elején a Kladno volt a többet támadó fél, de lövéseivel nem volt szerencséje. Ötösfogatának tagjai többször is jó helyzetben a kapu mellé küldték a labdát, később pedig példájukat az otthoniak támadói is utánozták, akik — kétszer is — nem találtak az üres kapuba. Szünet után a Spartak Hradec Králové ost­romba fogott, de a csatárok ismét idegeseknek bizonyultak. A vezetést Kadraba szerezte meg és az otthoniak csak a 32. percben tudtak kiegyen­líteni. A következőkben is a Spartak rohamozott többet, de eredménytele­nül. A 44. percben végül Macek gólt rúgott és ezzel 2:l-re állította az eredményt. Egy perccel később ismét gólt ért el a Spartak Hradec Králové és így 3:1 arányban végződött a két csapat bajnoki találkozója. indította támadásait, de a Tatran Prešov szilárd védelme mindig ide­jében a helyén volt. Aztán a vendé­gek ötösfogata is rohamozott. Külö­nösen L. Pavlovié volt az, aki újra és újra támadásba lendítette társait, de gól nem esett. Szünet után megint csak az otthoniak támadnak és több igen jó alkalom nyílt a gólszerzésre, de sem Šindeláŕ, sem Vencek nem találtak a hálóba, néhányszor pedig a kapufa mellett került játékon kívül a labda. Már-már úgy látszott, hogy gól nélküli döntetlent hoz a találko­zó, amikor a 43. percben Nemčík, az ostravaiak balhátvédje öngólt vé­tett, egy perccel később pedig L. Pavlovič, a Tatran jobbszélsője be­állította a végeredményt. Az időjárás viszontagságait tekintve jő küzdel­met látott a közönség, melynek során az otthoniak akár döntetlent is el­érhettek volna. Csatársoruk azonban az ellenfél kapuja előtt nem talált egymásra s ezért eredménytelen ma­radt. ® Budapest. Á magyar csapat eb­ben az összeállításban vesz részt az idei Béka-versenyen: Arány, Kis-Dala, Török, Szabó, Kaiser és László. mikor Svoboda Iába alól, s utána Kraus éles lövését mentette. Ezekben a percekben a Spartak egyenesen a kapuhoz szorította a bratislavaiakat. A mindjobban erősödő szél azonban teljesen elrontotta a játék képét. A játékosok nem tudták a labdát pontosan leadni és az áttekintést is egészen elveszítették. Mikor azonban a szél kicsit lecsendesedett, a bra­tislavaiak rákapcsoltak s teljesen ki­egyensúlyozódott a játék. Az első gólnak ígérkező helyzet a Slovan ré­széről a 29. percben született, mikor Bílý egy hútulról kapott labdát maga elé tett és befutott a 11-es pontra, de előzően Procházka hátulról gán­csolta, de ennek ellenére a labdát a hálóba lőtte. A játékvezető azonban Procházka gáncsolását lefújta és a 16-ról szabadrúgást ítélt, amit Obert a kapu fölé lőtt. A Slovan ezután is több veszélyes támadást indított, de sem Bílý, sem Obert nem volt ered­Bratislava csapatával, a másik színhelye a Slovan sta dionja volt, ahol az otthoniak a Spartak Praha Sokolov együttesével mérték össze erejüket. Mindkét rangad< döntetlen eredményt hozott. Az RH Brno a Sparta] Trnava együttesét látta vendégül s megszerezte mim a két pontot. Ostravában a Tatran Prešov jó játékká győzött, Hradec Královéban az ottani Spartak pedi; jobbnak bizonyult a sereghajtó SONP Kladnónál. Jelen téseink: ményes. Moravčík, aki előzően a szé len játszott, később a középre hú zódott, de itt sem volt eredményes Csere után megeredt az eső, am nagyon kedvezőtlenül befolyásolta játékot. A Slovan erős ostromba kez dett. Cvrtniček kapus többször a utolsó pillanatban mentette meg háló ját a góltól. Ezúttal is Bílý és Balážii voltak azok, akik lövéseikkel vészé lyeztették a Spartak kapuját. A mind jobban zuhogni kezdő eső egészei csúszóssá tette a talajt, ami inkább Í vendégeknek kedvezett. Az eredmén; azonban nem változott. A rangodónak ígérkező mérkőzé így gólnélküli döntetlent hozoti A bratislavai együttes ezen a mérkő­zésen igen gyengén játszott. 'Moravčíl sérülten lépett a pályára, és a másodil félidő 25. percében le is lépett a pá lyáról. Popluhár a védelemben ezútta sokat hibázott, ezzel szemben Schroif biztos pontja volt a csapatnak. Michel a csapat újonca lelkesen küzdött, d< erősen látszott rajta, hogy ligamérkő. zésen még nem játszott. A vendégek­nél különösen Starý, a védelembei játszott jól. A csatársorban Kraus Pazdera és Svoboda nyújtott jó játé­kot. Optulovič játékvezető többszöl hibázott s így mindkét csapatot meg­károsította. Igazságos döntetlen Prágában Dukla Praha-ČH Bratislava 2:2 (0:0) Prágában rangadóra került sor, Bombája előbb a kapufának vágódott melyben a bajnokcsapat a ČH Bratí slavával találkozott. Esőben, szélben indu't a játék, s eleinte a vendégek tá­madtak. Később azonban a Dukla ju­tott szóhoz és veszélyesen rohamozott, de a ČH védői helyükön voltak. Az első negyvenöt perc gólnélküli dön­tetlei t hozott, azonban a ČH volt eb­ben a félidőben a többet tamadó fél. Szünet után Masopust előre ment a csatársorba, néhány éles lövést adott le, de ezek sem hozftak eredményt. A vezetést a ČH számára Buberník szerezte meg, majd a 26. percben Scheter 2:0-ra állította az eredményt. onnét pedig a hálóba pattant. A ven­dégek azonban nem örülhettek sokí előnyüknek. A labda Dvorákhoz került aki 18 méterről kapura lőtt és márii 1:2. Már-már úgy látszott, hogy a Cl megnyeri a mérkőzést, amikor Kor­dula a 40. percben váratlanul egyenlí­tett 2:2. A két csapat rangadója csak kö­zepes teljesítményt s végeredményber igazságos döntetlent hozott. A vendé­geknél Buberník és Scherer tűntek ki míg a Duklánál a védelem és Maso­pust nyújtott jó teljesítményt. A mér­kőzést az osztrák Seápelt vezette. Megérdemelten győzött a brnói RH RH Brno-Spartak Trnava 3:1 (2:1) Az időjárás Brnóban sem kedvezett ! nak. A 16. percben jó alkalom nyíH MÁRL/N7FICNQV A-» NLRŇ A K ~ „1 T1SXJ. .,Í1. « . , . . " a mérkőzésnek. Az első 45 percben mindkét csapat felváltva vezetett tá­madásokat, de csak a 55. percben szerezte meg a brnói együttes a ve­zetést. Práda jó labdát kapott és azt tétovázás nélkül a kapuba továbbí­totta, de a vendégcsapat rövidesen kiegyenlített: Šturdík l:l-re szépített. A 44-ik percben szép összjáték után Hejský került jó helyzetbe és lövése nyomán ismét az otthoniak vezettek. Szünet után heves küzdelem folyt, melynek során az RH bizonyult jobb­A SAZKA és a ŠPORTKA eredményei 123456789 10 11 12 221xxllll x x x A Športka 16. fogadóhetében a kö. vetkező számokat húzták ki: 4, 7, 12 25, 26, 40. Práda előtt, aki ki is használta kedvező helyzetet. 3:1. A 25. percben Jarábek ismét szépíthetett volna, de labdája a kapufának csattant. A mér­kőzés hátralévő részében ide-odahul­lámzott a játék, de az eredmény mái nem változott. A brnói csapatban Prá­da volt a legjobb, a vendégeknél pedig Stacho kapus emelkedett ki. I MMMMTML > MmtM M> Mt H> MMMMMM M) MMM «« MI MHUMMMMUHtHMM Mtt M M> l A tabella állása 30 16 7 7 58:33 3S 30 15 6 9 55:39 3< 30 14 6 10 57:42 3é 30 12 10 8 52:37 34 30 13 7 10 52:48 3! 30 13 6 11 39:43 3Í 30 12 7 11 51:65 31 30 11 7 12 44:43 2Í 30 9 9 12 42:47 2/ 30 9 8 13 53:57 2( 30 8 6 16 48:72 22 20 7 3 20 47:72 1.7 Dukla Slovan Sokolovo ČH Bratislava Dynamo Praha Tatran Prešov Pardubice RH Brno Sp. Trnava Ostrava Hr. Králové SONP Kladno A MÜLT HÉT eseményeiről szólva leg­először a szovjet labdarúgó-bajnokság ál­lásával foglalkozunk. A vetélkedés ebben az évben igen érdekesnek ígérkezik, már csak azért is, iriert rendkívül kiegyensúlyozottak az erőviszonyok. A tabella élén jelenleg 7 ponttal a Moszkvai Dinamó áll, de ugyan­csak 7 pontot szerzett a többi három moszkvai együttes, a Szpartak, a Lokomo­tíva és a Torpédo is, azonban rosszabb a gólarányuk. Közöttük egyébként ez dönti el a sorrendet. Az ötödik helyen a kijevi Dinamó szerepel, mely eddig 6 pontot gyűjtött. BEFEJEZŐDTEK már a négy nap múlva kezdődő XI. Béke-verseny utolsó előké­születei. A hagyományos vetélkedésre min­den esztendőben nagy gonddal készülnek a részvevők. Országunk színeinek képviselői ezúttal igen lelkiismeretes edzést folytat­tak s így fiatal gárdánktól jó teljesítmény várható. Megfelelő csapatmunkával akár az elsők között végezhetünk. Az eddigi tíz Béke-verseny során csapatunk négyszer győzött, az NDK együttese kétszer fog­lalta el az első helyet. Egy-egy győzelmet a Szovjetunió, Lengyelország, Anglia és Franciaország aratott. Az egyéni vetél­kedés statisztikája: Dánia 4, Csehszlová­Mi történt o múlt héten ? kia, Jugoszlávia, Bulgária, NDK, Lengyel­ország és Anglia 1—1 győzelem. Egyéni győztes egyébként mindig más és más versenyző lett, két győzelmet egymás után eddig még senki sem aratott. EGYRE TÖBB hír érkezik a labdarúgó­világbajnokságról. A magyarok már közöl­ték a svédországi döntőre utazó huszonkét játékosból álló keretet, mely nem hozott nagy meglepetést, hiszen összeállításában szinte kivétel nélkül a jelenleg legjobb magyar labdarúgók szerepelnek. Csak Hi­degkúti nem került a válogatottak közé, de Baróti Lajos szövetségi kapitány meg­jegyezte, hogy ha javul a formája, ott lesz a VB színhelyén a kiváló középcsatár is... Érdekes egyébként, hogy a világ­bajnokság egyik nagy esélyese, az argen­tin válogatott labdarúgó-csapat ismét ve­reséget szenvedett, ezúttal Paraguay együt­tesétől. Az utóbbi 1:0 arányban győzött, akárcsak azelőtt Uruguay. Lehetséges te­hát, hogy mégis csak igazuk lesz azoknak a szakértőknek, akik kétkedéssel fogadták az argentinok nagy játékerejéről beszámoló híreket. Ezzel szemben ragyogó teljesít­ménnyel győzött Glasgowban 127 000 néző előtt a skótok ellen az angol válogatott csapat. A hozzánk érkezett jelentések sze­rint Anglia csapata a második félidőben olyan fölénybe került, hogy már nem tö­rekedett gólokra, hanem csupán a szép játékra fektetett súlyt. A hatalmas tömeg — a skót válogatott csapat játékosaival együtt — röstelkedve fogadta ezj a fordu­latot, hiszen ehhez hasonló eset a két nagy ellenfél találkozása során eddig még nem fordult elő. A labda lábról lábra szállt, a fedezetektől a csatárokhoz és vissza, az otthoniak pedig tehetetlenül nézték ezt a tüneményes bemutatót. DE TERVSZERŰEN készül a svédországi VB-re válogatott keretünk is. Legutóbb Ostravában a Lokomotíva Szófia ellen ismét új összeállításban játszott válogatott lab­darúgóink „A"-csapata és 4:0 arányban győzött. Együttesünk azonban csak a má­sodik félidőben bizonyult eredményesnek, amikor ötösfogatának összeállítása Farajzl — Dvoŕák—Borovička—Zikán—Kraus volt. Támadóink ekkor Jól megértették egy­mást. Legjobbjaink Farájzl, Zikán ' és Kraus voltak. Az ellenfél különösen a já­ték elején bizonyult veszélyesnek s ekkor Stacho minden ügyességére szükség volt, hogy megmentse hálóját a gólveszélytől. ÖRÖMMEL vettük tudomásul, hogy két kiváló atlétánk: Jiŕí Škobla és Stanislav Jungwirth már szorgalmasan edzenek. Škobla 18,05 méteres Európa-csúcsának megjavítására készül s edzője szerint min­den reménye megvan arra, hogy ez sike­rül is. Jungwirth ugyancsak készül az idei évadra és először május 18-án Stuttgart­ban áll rajthoz. Ellenfelei a legjobb nyu­gatnémet középtávfutók lesznek, tehát már igen erős mezőnyben kezdi az idén a ver­senyzést. A HÉT UTOLSÓ napján jelentették, hogy a szovjet atléták Nalcsikban, ahol már leg­utóbb is világraszóló eredményeket értek el, ismét nagyszerű formában mutatkoz­tak be. így például Ter-Ovaneszjan 778 centimétert ugrott távolba, s ezzel új szovjet csúcsot állított fel ebben a ver­senyszámban, Kuznyecov pedig 80.33 méter­re dobta a gerelyt. Ezért a nemzetközi atlé­tatábor feszült figyelemmel tekint a szov­jet atléták további szereplése elé. (-1) „OJ JZÖ", ktadla Szlovákia Kommunista Pártjának Központi Bizottsága. Szerkeszti a szerkesztőbizottság. Felelős: Dénes Ferenc főszerkesztő. Szerkesztőség- Bratislava Gorkého u 10 sz Telefon: 347-16, 351-17, 232-61 — főszerkesztő: 352-10, — főszerkesztő-helyettes: 262-77, — ttekársáq: 326-39. — sportrovat: 325-89. Adóhivatal: Bratislava, Gorkého 8. telefon: 337-28 Előfizetés* dij havonta Kis 8."-". T6fjí9zfcl i Posta Hlrlapszolqálata. Megrendelhető mindem postahivatalnál és kézbesítőnél. Nyomás: Pravda. Szlovákia Kommunista Pártja Központi Ä-572128 Bizottságának kiadóvállalata. Bratislava.