Új Szó, 1958. március (11. évfolyam, 60-90.szám)

1958-03-04 / 63. szám, kedd

A labdarúgó-pályákon történt... Csehszlovákia „B"-FSV Frankfurt 2:1 (1:0) Pardubicén 2000 néző előtt válo­gatott „B"-csapatunk csak nehezen győzött a német együttes felett. Csa­patunk ezúttal így állt fel: Čtvrtni­ček - Urban, Popluhár, Starý — Bu­berník, Kvašnák - Motl, Zikán, Obert, Farajzl, Böhm. Szünet után Pavlis került a kapuba, Motl helyett pedig Scherer játszott, aki Zikánnal cserélt helyet. A védelemben Poplu­hár, a támadósorban pedig a Farajzl-, Böhm-balszárny volt a legjobb. Gó­lok: a 24. percben Farajzl (1:0), a második félidőben Buchenau (1:1), illetve Zikán négy perccel a játék vége előtt. Plzeňi vegye*scsapat — Csehszlovákia „A" 1:2 (1:2) Válogatott „A'Vcsapatunk Plzeňben kedvezőtlen talajon újabb előkészítő­mérkőzést játszott. Ellenfele Plzeň vegyescsapata volt, mely az ottani Spartak és Lokomotíva együtteséből állott. A válogatottak az első félidő­ben megszerezték a vezetést, de szü­net után az egyre rosszabbra forduló időjárás miatt a játékvezető már a 10. percben lefújta a mérkőzést. A válogatott „A"-csapat góljait Gaj­doš és Dvorák lőtték. Slovan Bratislava-ČH Bratislava 2:0 (1:0) A Slovan-stadionban 2000 néző előtt válogatottjai nélkül lépett pá­lyára a két csapat. A Slovan csapata jobban alkalmazkodott a hóval borí­tott pályához és ezzel megnyerte a mérkőzést. Gólok: Kánássy (11-esből) és Bálázik. Belgium-NSZK 0:2 (0:1) A brüsszeli Heysel-stadionban 60 000 néző előtt találkozott a két SAZKA - tanácsadó 10. FOGADÖHÉT 1. Slovan Prostéjov— TJ VŽKG, labda­rúgó-torna. A hazaiaknak több kilátásuk van a győzelemre, akiket otthon nehéz le­győzni. Utolsó mérkőzéseit mindkét csapat elveszítette. Tippünk: 1/ X. 2. Iskra Gottwaldov—RH Brno, labdarú­gó-torna. Utóbbi mérkőzésein mindkét csa­pat rosszul szerepelt. Az RH Brno 9:0-ra kikapott az Ostravától, de 3:l-re győzött Prostéjov ellen. Prostéjov 4:0-ra meg­verte Gottwaldovot. Döntetlen nem lenne meglepetés. Tippünk: 2, X. 3. Slavoj Llberec—SONP Kladno, labda­rúgó-torna. Ezen a mérkőzésen a Slavoj­nak van több kilátása a győzelemre, mert már előző mérkőzésein is jobb erőnlétet mutatott. Mindamellett a döntetlen sincs kizárva. Tippünk: 1, X. 4. Spartak Praha Motorlet— Baník Déčín, labdarúgó-torna. A hazai együttes esélye­sebb, amely Most ellen 3:2 és a Sp. Rado­tín ellen 6:2 arányú eredményt ért el. Tippünk: 1. 5. Baník Most—Spartak Radotín, labdarú­gó-torna, amelyen a legújabb eredmények szerin (B. Most—Motorlet 2:3, Sp. Radotín —Motorlet 2:6) egyforma esélyű csapatok fognak küzdeni. Döntetlen is várható: Tip­pünk: 1, X. 6. Spartak Praha Stalingrad—Baník Ost­rava. Barátságos labdarúgó-mérkőzés, ame­lyen az ostravai együttes győzelme vár­ható, amely az RH Brnót 9:0-ra és a TJ VŽKG-t 3:2-ra győzte le. A Stalingrad a Sokolovo ellen döntetlenül játszott. Tip­pünk: 2, X. 7. Spartak Plzeň—Dynamo Praha, barát­ságos labdarúgó-mérkőzés. A hazai csapat meglepetésszerű győzelme várható, mert az I. ligában szereplő Dynamo az utóbb! mér­kőzésein eredménytelenül szerepelt. Tip­pünk: 1, X. 8. Spartak Praha AZKG—Spartak Karlin Dukla. Ezen a labdarúgó-tornán a karlini együttes az esélyesebb. Tippünk: 2. 9. Spartak Trnava—Dukla Trenčín, barát­ságos labdarúgó-mérkőzés, amelyen az I. ligában szereplő trnavai csapatnak van ki­látása a győzelemre. Vasárnap a Trnava l:0-lás győzelmet ért el Trenčínben. Tip­pünk: 1. 10. Spartak Mladá Boleslav—Iskra Po­débrady. Ezen a labdarúgó-tornán a hazat csapatnak kellene győznie, amely előzőleg a Podébradyt 6:4 arányban győzte le. Tip­pünk: 1. 11. Iskra Jablonec— Lokomotíva Nym­burk, labdarúgó-torna. A mérkőzés favo­ritja a nymburkl együttes, de nincs kizárva a hazai pályán előnyben lévő Jablonec győ­zelme sem. Tippünk: 1, X, 2. 12. Spartak Žižkov—Iskra Svit, férfi ko­sárlabda-liga, amelyen mindkét csapatnak egyformák az esélyei. Tippünk: 1, 2. 13. Tatran Teplice—Spartak Gottwaldov, kötött fogású birkózó-csapatbajnokság. Az esélyek egyformák s ezért több mint való­színű, hogy a mérkőzés döntetlenül fog végződni. Tippünk: X. 14. Slávia Bratislava—Dukla Mariánské Lázné, férfi kosárlabda-liga. A hazai csa­pat győzelme várható. Tippünk: 1. ország válogatott labdarúgő-együtte­se. A vendégek az első félidőben erős szél ellen játszottak, de ennek elle­nére Schäfer révén mégis vezetéshez jutottak. Szünet után is a németek voltak jobbak és Schmidt beállította a végeredményt. Az NSZK csapatá­ban a sérült F. Walter helyett Kél­bassa játszott középcsatárt. Racing Bejrut-Tatran Prešov 1:2 (0:0) Portyája során a Tatran Prešov ezúttal a Racing Bejrut ellen ját­szott és 1:2 arányban győzött. 7000 néző előtt Semesi és Ferenc voltak eredményesek. A Tatran Prešov por­tyájának 3. mérkőzését egy vegyes­csapat ellen vívta és 0:0-ás arányú döntetlent ért el. Serlegmérkőzések: Morvái serleg. Baník Ostrava—TJ VŽKG 8:3 (5:1), RH Brno-Slovan Prostéjov 3:1 (2:0). - Vágvölgyi ser­leg. Dynamo Žilina-Slavoj Piešťanv 4:0 (0:0), Iskra Puchov —Spartak Martin 3:1 (1:0). • Bratislava: A terepkerékpár­bajnokságon, melyet a bratislavai Horský-parkban 12,4 km-es távon rendeztek meg, a brnói Chod győ­zött. A SAZKA 9. FOGADŐHETÉNEK EREDMÉNYE: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 1 1 1 1 - 2 2 1 x 1 2 1 1 1 JEQ KOWOHIjV ^/ Válogatottunk második rnérkőzésén is biztosan győzött MA: Csehszlovákia—Szovjetunió, Svédország—Amerikai Egyesült Államok Oslóban csapatunk Lengyelország ellen játszotta máso­dik mérkőzését, Finnország Kanada ellen küzdött, Nor­végia pedig az USÄ-val mérte össze erejét. Ma pedig az „öt erős" találkozói indulnak az USA együttese Svéd­ország ellen küzd, Csehszlovákia viszont a Szovjetunió csapatával kerül szembe. Csehszlovákia, Svédor­szág és az USA egyaránt a harmadik hely várományosai s ezért fokozott jelentőségűek e mérkőzések. Az eddigi SZOVJETUNIÓ—FINNORSZÁG 10:0 (5:0, 1:0, 4:0) A szovjet együttesben ezúttal Szo­logubov helyett a jó formában levő Kucsevszkij játszott, a kapuban pe­dig Pucskov szerepelt. A győztesek már a mérkőzés kezdetén átvették a kezdeményezést és rövid időközökben öt gólt ütöttek. A második harmad­ban a szovjet csapat lefékezett, de az utolsó harmadban ismét rákapcsolt és kétszámjegyű eredménnyel nyerte a mérkőzést. Gólok: Alekszandrov (4), Kopilov (2), Loktyev, Tregubov, Hlisz­tov és Krilov. 1000 néző. KANADA—NORVÉGIA (12:0) (4:0, 6:0, 2:0) A kanadaiak csak az első két har­madban játszottak komolyan, míg az utolsó harmadban inkább csak szép akciókra szorítkoztak. Gólok: McKen­zie (3), Smith (3), Broden (2), Sinden, Myles, Gagnon és Samolenko. • Brno: Morvaország—Szlovákia 10:10, ifjúsági ökölvívó-mérkőzés. találkozók egyébként bizonyítják, hogy a Szovjetunió és Kanada különálló klasszist képviselnek, de azt is, hogy Lengyelország, Finnország és Norvégia a tabella végén maradnak majd. Eddig egyikük sem jutott ponthoz s a jelek szerint erre csak az egymás elleni küzdelmeken kerül sor. A legutóbb megtartott mérkőzésekről a kö­vetkezőket jelentik: Csehszlovákia —Lengyelország 7:1 (4:0, 2:0, 1:1) Az oslói jégkorong-világbajnokságon a csehszlovák válogatott tegnap játszotta második mérkőzését, amelyen ellenfele a lengyel válogatott volt. Együttesünk e mérkőzésen változtatott az összeállításon. A csapat a következőképp lépett a pályára: Nadrhal - Gut, Tykal — Bacílek, Kasper, — Vlach, Svach, Bartoň - Starší, Pantúček, Vanék - Jiŕik, Fröhlich, Volf. A mérkőzést Sztarovojtov (Szovjetunió) és Norvestad (Norvégia) vezették. A csehszlovák együ'tes ezúttal — főleg az első és második harmadban - sokkal jobb teljesítményt nyújtott, mint a fin­nek elleni mérkőzésein. Mindjárt az első percekbein válo­gatottunk jó összjátékkal közelítette meg a lengyelelk kapuját. A harmadik percben Bacíliek juttatta először a lengyelek hálójába a korongot. Pár perccel később Tykal szabálytalansá­gáért játékoshátrányba kerültünk, amit a lengyelek nem tudtak ki­használni. Csatáraink továbbra is tá­madásban maradnak és a 9-ik, majd a 10-ik percben Vanék újabb két góllal terheli a lengyelek kapuját. A heves iramú küzdelemben újból kiállításra került sor, mindkét rész­ről. A harmad utolsó gólját Starší Ma kezdődik a kézilabda YB elődöntője Csehszlovákia legközelebbi ellenfele Norvégia Az NDK négy városában befejeződtek a kispályás férfi kézilabda-világbajnokság selejtező küzdelmei. A négy csoportból két-két együttes került az elődön­tőbe. A Berlinben és Lipcsében lebonyolításra kerülő elődöntőbe nyolc együttes került: Svédország, Lengyel­ország, Németország, Norvégia, Jugoszlávia, Csehszlo­vákia, Dánia és Magyarország. Ezt a nyolcas mezőnyt két csoportra osztották. Az első csoportban Svédország, Lengj'elország, Dánia és Jugoszlávia szere­pel, míg a második csoportban Csehszlovákia, Német­ország, Magyarország és Norvégia együttese került. Az elődöntő küzdelmeket ma kezdik meg. A SELEJTEZŐK UTOLSÓ EREDMÉNYEI A csehszlovák együttes a III. se­lejtező csoportban utoljára Románia ellen mérkőzött. Válogatottunk főleg a második félidőben nyújtott játéka után 21:13 arányú győzelmet aratott. A selejtező csoportok további eredményei a következők: 1. csoport: Svédország—Finnország 27:16, Lengyelország—Spanyolország 25:11. II. csoport: Németország — Norvégia 19:9, Franciaország —Lu­xemburg 41:8. III. csoport: Magyaror­szág-Izland 19:16. IV. csoport: Dánia —Ausztria 22:18, Jugoszlávia— Brazí­lia 22:9. AZ ELŐDÖNTŐ ELSŐ KÜZDELMEI: Mint már említettük, a nyolcas elő­döntőt két csoportra osztották. Az a két csapat, amely egy csoportból ke­rül tovább, az elődöntőbe magával viszi az egymás ellen elért ered­ményt. A két csoport győztese vívja majd a döntőt. Egyébként a két cso­portban a helyzet a következő: I. csoport: 1. Dánia 1 1 0 0 20:12 2 2. Svédország 1 1 0 0 19:14 2 3. Jugoszlávia 4. Lengyelország 1 0 0 1 12:20 0 10 0 1 14:19 0 II. csoport: 1. Csehszlovákia 1 1 0 0 26:11 2 2. Németország 1 1 0 0 19:9 2 3. Magyarország 1 0 0 1 11:26 0 4. Norvégia 10 0 1 9:19 0 Az elődöntő II. csoportjában, ahol Csehszlovákia szerepel, a párosítás a következő: ma: Csehszlovákia—Nor­végia, Magyarország—Németország, csütörtökön, március 6-án Cséhszlo­vákia — Németország, Magyarország — Norvégia. Lahtiban sikeresen rajtoltak a finnek A szovjet Kolcsin a második helyet foglalta el • Jernberg (Svédország) harmadik Lahtiban az ottani sífutó-VB első versenyszáma a 30 kilométeres vetélkedés volt. összesen 62 induló állt 13 fokos fagyban rajthoz. A küzdelem a finnek győzelmé­vel végződött. A szovjet Kolcsin és a svéd Jernberg a második és harmadik helyre kerUlt. A finnek főleg a terepviszonyok ismeretének köszönhették sikerüket, melyet azonban csak nagy küzdelem árán szereztek meg. A célban mintegy 25 000 néző várta a befutást, mely a következő eredményt hozta: 1. Hämäläinen (Finnország) 1 6 40 p 03 mp, 2. Kolcsin (Szovjetunió) 1 ó 40 p 15,2 mp, 3. Jernberg (Svéd­ország) 1 ó 40 p 44,4 mp, 4. Viitanen (Finnország) 1 ó 41 p 28,1 mp, 5. Tia­inen (Finnország) 1 ó 41 p 45 mp, 6. Hakulinen (Finnország) 1 ő 41 p 48,8 mp, 7. Simonén (Finnország) 1 ó 42 p 11,1 mp, 8. Räsänen (Finnország) 1 ó 42 p 24,4 mp, 9. Galjev (Szovjet­unió) 1 ó 42 p 25,2 mp, 10. Seljuhin (Szovjetunió) 1 ó 42 p 50,7 mp. Versenyzőink közül Teplý 1 6 48 p i — • mmm^^— A női kosárlabda-ligában A hétvégi női kosárlabda-liga eredményei: Slávia Prešov —Slovan Praha Orbis 88:62, Jednota Košice­Slovan Orbis „A" 42:57, Dynamo Par­dubice-Slovan Bratislava 39:70, Slá­via Zabovfesky —Lokomotíva Bratis­lava 68:47, Spartak Sokolovo —Loko­motíva Liberec 78:54, Slávia Praha­Lokomotíva Üsti 68:51. Jelenleg a Spartak Sokolovo vezet 32 ponttal, 2. az Orbis csapata 30 ponttal, 3. a Lokomotíva Bratislava 28 ponttal. '29 mp alatt a 24. helyen végzett. A közép-európai futók közül csak a francia Mermet előzte meg. Az összetett versenyhez tartozó ug­rásokat 40 000 néző kísérte figyelem­mel. Eredmények: 1. Maatela (Finn­ország) 224,5 pont (64,5 és 69,5 m), 2. Stenersen (Norvégia) 221 pont (62 és 76,5 m), 3. Eriksson (Svédország) 220 pont (64 és 69 m). Kellemetlen meglepetés a budapesti asztalitenisz EB-en A budapesti Sportcsarnokban megkezdődött az I. asztalitenisz Európa­bajnokság küzdelme. Mindjárt az első napon kellemetlen meglepetés ért minket, amikor is férfi válogatottunk 5:1 arányú vereséget szenvedett az NSZK csapatától. Női válogatottunk az első napon eredményesen szere­pelt. Az asztalitenisz Európa-bajnokság férfi csapatküzdelmének eredményei a következők: Csehszlovákia—Lengyel­ország 5:0, Jugoszlávia—NSZK .5:3, Anglia—NDK 5:0, Csehszlovákia— NSZK 1:5. Ezen a mérkőzésen főleg Štípek és Tereba nyújtott igen gyen­ge teljesítményt. Magyarország—Szov­jetunió 5:1. A Szovjetunió egyetlen pontját Paszkievics szerezte Bérezik, a magyar bajnok fölött aratott győ­zelmével. Románia—NDK 5:4, Svéd­ország—Lengyelország 5:2, Anglia­Svájc 5:0. A női csapatverseny eredménye: Csehszlovákia—NSZK 3:0, Wales— Szovjetunió 3:1, Anglia—Ausztria 3:0, Svédország—Bulgária 3:2, Magyaror­szág—Ausztria 3:0, Anglia—Francia­ország 3:0, Lengyelország—Svájc 3:0, Belgium—NDK 3:1, Románia—Wales 3:1, Anglia—NDK 3:0. A csehszlovák férficsapat legköze­lebbi ellenfele Ausztria lesz, míg női válogatottunk a román együttessel mérkőzik. üti egy szép akcióból. Újrakezdés •után mindjárt az első percben Vlach eredményes. Ezzel már 5:0-ra vezet csapatunk. Az iram kicsit enyhül, annál gyakoribbak a szabálysértések, a játék eldarabosodik. Végül is a 10-ik percben Bartoň eredményes. Az utolsó harmad :gen rosszul kez­dődött. Mindjárt az elején a játék­vezetők kiállítják Vančket, amit a lengyelek ki tudnak használni: Re­gula 6:l-re szépít. A mérkőzés to­vábbi részében kapkodó, ideges játék folyik, s ennek következtében két játékosunk is a kiállítás sorsára jut. A mérkőzés e részében a lengyelek állandóan a mi harmadunkban tar­tózkodtak és a mieink csak némi szerencsével tudták tartani az ered­ményt. Mindkét részről esett a já­ték színvonala, pontatlan leadások és felesleges kiállítások váltották egymást. A mérkőzés utolsó percei­ben a lengyeil válogatott két játé­kosa került a kiállítás sorsára s köz­vetlenül a mérkőzés befejezése előtt Volf beállította a végeredményt. A csehszlovák együttes megérde­melten győzött s az első mérkőzés­nél sokkal jobb teljesítményt nyúj­tott. A védelemben nem volt gyenge pont, a csatársorok közül a Pantú­ček által vezetett csatársor nyújtot­ta a legjobb teljesítményt. (A tegnapi mérkőzések további eredményeiről lapzártáig nem érkezett jelentés.) I H> HWMH tt MW W WH » t> MI H> mt( M Wt>W Kedd, március 4. A BRATISLAVAI MOZIK MOSORA HVIEZDA: A nagyváros utcakövezetén (indiai) 16. 18.15, 20.30, SLOVAN: A 21-es évfolyam (cseh-német) 16. 18.15. 20.30. POHRANIČNÍK: Ne nézz hátra, fiam! (ju­goszláv) 16, 18.15, 20.30. PRAHA: Reggel hatkor a repülőtéren (cseh-szovjet) 10.30. 14, 16, 18.15, 20.30, METROPOL: Extázis (cseh) 14, 16, 18.15, 20.30, LUX: Emberek és farkasok (olasz) 16. 18.15. 20.30. DUK­LA: Gróf Monte Chrlsto (francia) 16, 20.30, PALACE: Beszterce ostroma (magyar) 18.30, 20.30, LIGA: A Bár utcai banda (len­gyel) 15, 17.15, 19.30 OBZOR: Komédiások (cseh) 16, 18, 20, MÁJ: Körhinta (ma­gyar) 16, 18.15, 20.30, NÁDEJ: Don Juan (osztrák) 19, PARTIZÁN: Szakítás (cseh) 17, 19, MLADÝCH: Meseexpressz (szovjet) 16, STALINGRAD: Leningrádi szimfónia (szov­jet) 18, 20, POKROK: Az éjszaka lányai (francia) 17.45, 20.30, ISKRA: Papa, mama, a feleségem és én (francia) 17.30 19.30. A BRATISLAVAI SZÍNHÁZAK MŰSORA NEMZETI SZÍNHÁZ: Csipkerózsika (19), HVIEZDOSLAV SZlNHÄZ: Értelmiségiek (19), ÜJ SZÍNPAD: A monmartrei ibolya (19), ZENEI SZlNHÄZ: Tánczene (19.30). A KASSAI MOZIK MOSÓRA SLOVAN: III. Richárd (angol), 0SMEV: Szerelmesek (olasz), TATRA: Római tör­ténetek (olasz), A KASSAI Ar.LAlyn SZlNHÄZ MŰSORA MA: Az ördög cimborája (19), HOLNAP: A végzet hatalma (19). AZ ÁLLAMI FALUSZINHAZ MŰSORA ÜJBARS: Csudakarikás (14), Örök lánq (19). A BRATISLAVAI TELEVÍZIÓ MŰSORA 19.00: Televíziós újság. 19.30: Sporthír­adó. 19.40: A szlovák filmgyártás 10 éve. 21.00: Mezőgazdasági rejtvényműsor. A nap visszhangja. IDŐJÁRÁS Élénk északkeleti szél, a nap folyamán borús, felhős idő, több helyen havazás. A legmagasabb nappali hőmérséklet Nyu­gat-Szlovákiában 0 fok körül, másutt egész nap fagy. A délutáni órákban északkelet­ről csökkenő felhőzet. „ÜJ SZÖ", kiadja Szlbvákia Kommunista Pártjának Központi Bizottsága. Szerkeszti a szerkesztőbizottság. Felelős: Dénes Ferenc főszerkesztő. Szerkesztőség- Bratislava Gorkého u 10 sz Telefon: 347-16, 351-17, 232-61, — főszerkesztő: 352-10, — főszerkesztő-helyettes: 262-77, — titkárság: 326-39, — sportrovat: 325 -89. Kiadóhivatal: Bratislava Gorkého 8 telefon' 33Z-28. Előfizetési díj havonta Kčs 8,—. Terjeszti a Posta Hirlapszolgálata. Megrendelhető m imden postahivatalnál és kézbesítőnél. Nyomás: Pravda Szlovákia Kommu^i Pántia KözDOinti A-710848 Bizottságának kiadóvállalata, Bratislava.