Uj Szó, 1955. november (8. évfolyam, 262-287.szám)

1955-11-23 / 281. szám, szerda

6 OJSZ0 "1955. november 23. Válogatott jégkorongozőink újabb győzelme Csehszlovákia—Brighton Tigers 6:2 (2:1, 2:0, 2:1) A csehszlovák válogatott angliai portyája utolsó mérkőzésén biztos győzelmet aratott a kanadaiakkal te­letűzdelt Brighton Tigers együttese felett. A portyázás igen jó eredmény­nyel végződött, amennyiben az öt ta­lálkozó közül versenyzőink négyet megnyertek, s egy esetben vesztettek, összesített gólarányunk 29:16. A csa­pat visszafelé vezető útján Hágában (Hollandia) fog játszani, ahol az an­gol-kanadai profikkal méri össze erejét. A fenti mérkőzésről a következőket jelentik: Az angolok támadásával kezdődik a játék, s Oxley már az 5. percben meg­szerzi csapatának a vezetést. A „tig­risek" a további percekben hatalmas tempót diktálnak, s a mi játékosaink csak a harmad vége felé találnak magukra, amikor is egymás után ve­zetik szép, s kombináció tekinteté­ben kiforrott támadásaikat. A ki­egyenlítésre a 17. percben kerül sor. A gól szerzője Hajšman. — 1:1. A mi csatáraink gyorsabbak, s a harmad befejezése előtt VI. Bubnik újabb gólt lő, amellyel válogatottunk már 2:l-re vezet. A második harmadban jégkorongo­zőink újabb két góllal terhelik az el­lenfél kapuját, s most már teljesen átveszik a játék irányítását. Az ango­lok szívósan küzdenek, s Vodičkának többször is be kell bizonyítani kitűnő képességeit. Jól szerepelt a harmadik csatársor, s ennek tagja, Vaňék volt a harmadik gól szerzője. V. Bubnik a kék vonalról lőtt újabb hatalmas gólt. amellyel szemben az angolok kiváló kapusa, Dealbey tehetetlennek bizo­nyúlt. — 4:1. Az utolsó harmad 8. percében Bar­toň eredményes — 5:1, végül a 11. percben Prošek üti be a hatodik cseh- I szlovák gólt. A hazaiak Wasey révén szépítenek az eredményen. Vasárnap délután a bratislavai stadionban Slovan Bratislava ŰNV—Győri Vasas November 27-én, vasárnap délután nemzetközi mérkőzésje kerül sor a bratislavai stadionban: idei labdarúgó­bajnokunk, a Slovan Bratislava ONV a magyar NB egyik legjobb vidéki együttesével, a Győri Vasas csapatá­val barátságos találkozón méri össze erejét. A vendégek valószínűleg a követ­kező összeállításban lépnek pályára: Palotai I. — Kárpáti, Kalmár II, Józsa — Budai, Tamás — Dombos, Koós, Palotai II, Kalmár III, Raffai. Az együttes legkiválóbb játékosa Kárpáti, aki két év óta ismételten sze­repelt a magyar válogatott labdarúgó­csapatban, ahol mint közép- és bal­hátvéd is kitűnő teljesítményt nyúj­tott. A Győri Vasas legutóbb a Bp., Honvéddel játszott bajnoki mérkőzést s bár 7:3 arányban vesztett, a buda­pesti Népsport bírálatában kiemeli, hogy „az első félidő jelentős részében a győriek közel egyenrangú ellenfelei voltak a bajnokjelölt Honvéd csapatá­nak." Az érdekesnek ígérkező nemzetközi mérkőzés 14 órakor kezdődik. JÉGKORONG-BAJNOKSÁG A bajnoki mérkőzések úf időpontjai Közös megegyezés alapján áz or­szágos jégkorongbajnakság első elha­lasztott fordulóját a következő napo­kon bonyolítják le: „A" csoport: Baník Vítkovice— Spartak Brno ZJŠ (Játékvezető: Chod és Ondráček), december 1-én „B" cso­port: Slavoj Č. Budéjovice—Spartak Praha Sokolovo (Medzihradský és Bo­ďa), Dynamo Karlovy Vary—Baník Kladno (Svoboda és Civiš) november 30-án. A 2. forduló elhalasztott mérkôľľé­• Lengyelország 1955. évi labdarúgó­bajnokságát a CWKS Varsava csapata nyerte. • Svédország labdarúgó-válogatottja 6:2 arányban legyőzte Portugália együttesét. • A moszkvai nemzetközi vivóverseny első részében a tőrversenyben d'Ori­ola (Franciaország) győzött Spalino (Olaszország) és Kolesznyikov (Szov­jttunió) előtt. • A Szovjetunió válogatott női kosár­labda-csapata Moszkvában 65:47 arányban legyőzte Magyarország női csapatát. sei „B" csoport: Spartak Praha Soko­lovo—Baník Kladno (Beránek és Soud­ský) november 24-én, Slavoj Č. Budé­jovice— ÜDA (Svoboda és Civiš) no­vember 25.. November 26. és 27-én a Német Szövetségi Köztársaság jégko­rongozó-csapata mérkőzik válogatot­tunkkal. Az első találkozóra novem­ber 26-án Brnóban kerül sor, ahol a német válogatott — a tavalyi bajnok­csapattal — a bmói Červená Hviezda csapatával méri össze erejét. A má­sodik mérkőzést Prágában, vagy Klad­nón bonyolítják le. A csehszlovák csa­patot a Spartak Praha Sokolovo és a katonák játékosaiból állítják majd össze. ÉRDEKES VERSENYZŐK címmel többek között ezeket ír­ja a szovjet sportolókról a Nyu­gat-Németországban megjelenő „Sport": láttuk a szovjet ver­senyzőket a jégkorong-világbajnok­ság során, megfigyeltük atlétái­kat, evezőseiket és labdarúgóikat. Legutóbb pedig súlyemelőiket ta­nulmányozhattuk Münchenben. A jégkorong -világbajnokságon a szov­jet színek képviselői egyáltalán nem illetődtek meg a félelmetes játékerőt képviselő kanadaiaktól. Atlétáik a világhírű ellenfelekkel szemben úgy állnak rajthoz, mint­ha valami klubközi versenyen régi jó ismerősökkel kellene vetélked­niök, és végtelen nyugodt a lab­darúgóik fellépése is. Münchenben pedig, a súlyemelő-világbajnoksá­gon újabb érdekes tapasztalatokat szereztünk: míg a többiek fellépé­sük előtt hosszabb-rövidebb ideig „koncentráltak", nyújtózkodtak, vagy mély lélegzetet vettek, hogy a legalkalmasabb pillanatban meg­ragadhassák a súlyt, addig a so­ron levő szovjet versenyző egy­szerűen előrelépett és minden elő­zetes teketória nélkül kiváló telje­sítményt nyújtott, órával mértük: Sztrogov egy-egy fellépése például alig 5—6 másodpercig tartott." így a nyugat - németországi Sport, •' s megállapításai idáig valóban tár­gyilagosak. Ám cikkének végén még megjegyzi, hogy a szovjet súly­emelők ilyetén „gépemberek" be­nyomását keltik. Ejnye, ejnye, mire jó ez a jel­ző? Hiszen például én is csak úgy, egyszerűen odaülök az írógéphez, koncentrálás és nyújtózkodás nél­kül, sőt mély lélegzetet sem veszek és minden további nélkül kezdem az írást. A nyugat-németországi „Sport" szerint tehát tökéletes gépember volnék, mi több: „író­gépember". Bizony. A pózról ugyanis szíve­sen lemondunk, sportolók és dol­gozók. Mert fontos csak egy: a teljesítmény.' Vélemények és nyilatkozatok ökölvívóink prágai nagy sikeréről Az egész világ sportközvéleménye meglepődéssel értesült arról a remek győzelemről, amelyet ökölvívóink a vasárnapi prágai találkozón vívtak ki Lengyelország ellen. Tudvalevő ugyanis, hogy a lengyelek a világ legjobb ökölvívói közé tartoznak, akik a tavalyi nemzetközi tornán Szófiában a Szovjetunió boxolóit 16:4, Csehszlovákiát pedig 12:8 arányban verték, s az első helyet foglalták el. Raeymaekers, belga mérkőzésvezető ezt mondja: „Szívesen vezettem a versenyt. Az ökölvívók általában tisz­tán és fegyelmezetten versenyeztek. A találkozó eredménye igazságos — de úgy vélem, hogy a pontozó bírák a Kasai—Drogosz mérkőzésen helyte­lenül pontoztak, mert a csehszlovák ökölvívó kitűnő volt és megérdemelte volna a győzelmet. Koutný remek volt, s győzelme teljesen megérdemelt. Szydlo, a lengyelek edzője így nyi­latkozik: „Nagy küzdelem volt ez! Majdloch nagyszerű formában van, s szép volt a Niedzwiedzki—Gold talál­kozó ís. Két eredménnyel elégedetlen vagyok, azt hiszem Pietrzykowszkinak győznie kellett volna Koutný ellen, ugyanígy Grzelaknak Torma ellen. Kár, hogy a mieink közül hiányzott Stefa­niuk, Kukier és Wengrzyniak." Jurčan, az ökölvívó szakosztály el­nöke: „A lengyelek ellen tudunk ver­senyezni. Ökölvívóink bebizonyították, ha szívvel-lélekkel küzdenek, győzni is tudnak. Ügy gondolom, hogy az ered­mény igazságos." Minden egyes mérkőzés izgalmas, érdekes, magas színvonalú volt, s ba­rátságos légkörben folyt le. Befejezték o szovjet labdarúgó-bajnokságot A Moszkvai Spartak csak egy ponttal végzett a Moszkvai Dinamó mögött Tbilisziben játszották az idei szov­jet labdarúgó-bajnokság utolsó mérkő­zését. A Moszkvai Spartak érdekes és magas színvonalú játék után 2:1 A bajnokság befejezése után a tabella végleges állása: 1. Dinamó Moszkva 22 15 4 3 52:16 34 2. Spartak Moszkva 22 15 3 4 55:27 33 3. CDSZA Moszkva 22 12 7 3 35:20 31 4. Tor. Moszkva 2210 8 4 39:32 28 5. Lok. Moszkva 22 9 7 6 32:27 25 arányban legyőzte ellenfelét, a Tbi­liszi Dinamót, s ezzel csak egyetlen ponttal maradt el a bajnokság győzte­j sétól, a Moszkvai Dinamótól. Harma­dik a CDSZA Moszkva, negyedik a Tor­pedó Moszkva. Kiesők a Krilja szov­jetov és a Spartak Minszk. 6. Dinamó Kijev 7. Sahtyor Stalino 8. Zenit Leningrád 9. Dinamó Tbiliszi 10. Leningrádi Munka­erőtartalék 22 5 11. Krilja szovjetov 22 4 12. Spartak Minszk 22 2 22 8 6 8 31:27 22 22 4 10 8 23:34 18 22 5 8 9 23:36 18 22 6 412 25:36 16 611 28:41 16 5 13 21:39 13 614 13:32 10 • Tokár háromszoros győzelmet ara­tott a Duklai Hősök Serlegéért folyó asztalitenisz-mérkőzésen. Posejpalt 3:1, Mikest 3:0, Matéjkát pedig ugyan­csak 3:0 arányban győzte le. A női egyestfen Krejčová győzött, a férfi páros győztese a Tokár, Mikeš pár, női párosban Krejčová, Vyhnanovská lett a győztes, a vegyespárost pedig a Tokár, Butzová pár nyerte. • Franciaország—Románia 2:3 (15:11, 8:15, 15:12, 5:15, 10:15). Nemzetközi röplabda-mérkőzés Párizsban. A zágrábi nemzetközi sakkverseny A 16 fordulót a nyugalmas játszmák jellemezték. A lejátszott mérkőzések többségénél hamar megállapodtak a döntetlen eredményben. Így végződött a Filip—Pirc, a Geller—Fuderer, a Minev—Gligorics, a Trifunovics—Iv­kov, s a Bisguier—Bertók játszma. Szrniszlov Matanoviccsal szemben hi­bát vétett, s csak nagy művészetének köszönhető, hogy döntetlent erősza­kolt ki. Barcza legyőzte Udovcsicsot, O'Kelly pedig Rabart. Függőben ma­radt a Milics—Dückstein és a Karak­lajcs—Porreca játszma. A már előző­leg befejezetlen mérkőzések közül: Szrniszlov győzött Miliccsel, O'Kelly Bertókkal és Karaklajcs Dücksteimmel szemben. Kassa isméi bejutott a Köztársasági Bajnokságba A Spartak VSS Košice nagy örömet szerzett a kassai sportbarátoknak Hlavatý, a Červená Hviezda kapusa ment Tegnapi számunkban, sőt koráSban is jelentettük már olvasóinknak, hogy a Spartak Košice együttese bejutott a KB-be. — A kassai labdarúgásnak ko­moly hagyománya van, hatalmas szur­kolótábora, s nem .utolsó sorban kitű­nő szakemberek egész sora, a kW — szükség esetén — nyilván segítséget nyújtanának a kassai egyesületeknek, munkájukat, tudásukat rendelkezé­sükre bocsátanék. ( Dr. Najvirt, Dran­ga, Cziszkó stb.) Nézzük meg, kikből áll az Országos Verseny „B" csoportjának győztese, s egyben a KB részvevőjének csapata. Bobok — igen jó helyezkedő érzék­kel rendelkező, biztos fogású kapuvé­dő, akiről még valószínűleg sokat fo­gunk hallani. 0 a Spartak egyik erős­sége, 21 éves. Dobos — tartalékkapus. Szintén te­hetséges játékos, még csak 19 éves, a fejlődésre tehát ideje és lehetősége is van. Labodič — a jobbhátvéd szerepét tölti be, bár előzőleg fedezetet ját­szott, s igen eredményesen. Nagyké­pesSégű, fair játékos, aki lényegesen többre képes, mint amennyit az utób­bi hónapokban nyújtott. (Olykor úgy tűnik, mintha elvesztette volna önbi­zalmát), Steiner — tapasztalt középhátvéd, kemény és munkabíró. Ennek a játé­kosnak lelkes küzdőszelleme társaira is jól hat — technikaüag azonban ja­vulnia kell. Vaskó — balhátvédet játszik, Bár jobban megfelel a fedezet helyén, ügyes, mozgékony, jő labdakezelő. Kár, hogy hangulata gyakran befolyá­solja teljesítményét. Felszeghy — csak most tért vissza a katonaságtól, ő is hátvéd, mégpedig a javából. Legutóbb a bolgárok ellen szerepelt az „A" válogatottban, s csa­pata egyik legjobbja volt. Skyva — jobbfedezet, gyakran csa­tárt is játszik. Gyors, kemény lövései minden kapusra nézve veszedelmesek. Gašparík — a balfedezet, amolyan „kullanos-féle", szorgalmas, kemény játékos, aki mindig, mindenütt ott van. Pintér — ugyancsak fedezet, az or­szágos ifjúsági válogatottban is szere­pelt. Egyike a legjobbaknak, remekül helyezkedik, • minden helyzetből jól irányítja a labdát, hátrabukfences át­adásait élvezi a nézősereg. Citák és Kánássy — szélsők neveit együtt említjük, mert mindkettő B csapat reménysége volt — tudnak futballozni ma is, de feleslegesen tartják a labdát, s lelassítják a táma­dásokat. Buberník — összekötőt is, közép­csatárt is kitűnően játszik. Ragad hozzá a labda, mester legyen az a védőjátékos, aki szerelni akarja. Nagy­szerű lövő, s emellett szerény, szim­patikus játékos. Országos viszonylat­ban is egyike a legjobbaknak. i* Samuelčik — többnyire a középcsa­tár helyén szerepel, az utóbbi időben gyengébben. Pedig kemény, s jól lövő csatár. Vargovčík — fiatal fiú, s ha jó ke­zekbe kerül, nagy játékos lehet belőle, összekötőt játszik, egyik legnagyobb erénye a jó kapuralövés. Gajdoš — csatár, ugyancsak a ka­tonaságtól került vissza. Biztos, hogy csapata egyik erőssége lesz. Tudását volt kitől örökölnie és megtanulnia, apja is remek labdarúgó volt. Iván — hátvédet szokott játszani. Jó taktikus, s keménysége mellett is fair játékos, — de itt a gyorsaság nem megfelelő. Kvašnákról — csaknem ugyanaz mondható, mint az előbbi esetben. Kár v mert tehetsége vitathatatlan. Lénárt, Dubiel és Pavlík egészítik ki a kassai együttest, akik mindhár­man jóképességü labdarúgók. Bemutattuk a Spartak játékosait. , Mindnyájuknak gratulálunk, s kíván­[ juk, hogy a KB-ben sikerrel szerepel­I jenek. A verseny állása a 16. forduló után: Szrniszlov 12, Gligorics és O'Kelly 10 1/2, Matanovics 10 (1), Bisguier és Ivkov 10, Trifunovics 9'/2 Geller ô'/i (1), Filip 81/j. A 17. fordulóban csak a Geller— Gligorics játszma maradt függőben. Döntetlenül végződött a Pirc—Minev, a Fuderer—Trifunovics, a Rabar—Bis­guier,' a Bertók—Karaklajcs, a Por­reca—Milics, s az Udovcsics— Filip játszma. Szrniszlov legyőzte Barczát, Matanovics nyert Dückstein ellen, Iv­kov pedig O'Kelly ellen. A függő játsz­mák közül Porreca feladta mérkő­zését Karaklajccsal szemben, Dück­stein pedig döntetlenben egyezett meg Miliccsel. A verseny állása až utolsó két kör előtt: Szrniszlov 13, Matanovics 11 (1), Ivkov 11, Gligorics 10 1/2 (1), Bisguier és O'Kelly 10 1/2, Trifunovics 10, Filip 9, Geller 8 1/2 (2), Dückstein 8 1/2, Mi­lics 8, Rabar 7 '/j, Barcza 7 (1), Fude­rer és Minev 7—7, Karaklajcs 6 1/2. Piric 6, Porreca és Udovcsics 51/2—51/2 Bertók 4 1/2. Pillanatfelvétel a Csehszlovákia­Lengyelország ökölvívó-mérkőzésről. Képünkön Majdloch (Csehszlovákia) Liedtke (Lengyelország) ellen küzd. Majdloch végeredményben pontozás­sal győzött. „0J SZO". kiadja Szlovákia Kommunista Pártjának Központi Bizottsága. Szerkeszti a sžerkeszfőbizottság. Felelős: Dénes Ferenc főszerkesztő. Szerkesztőség: Bratislava. Jesenského 8—10, telefon: 347-16. 352-10. Kiadóhivatal- Bratislava. Gorkého 8. telefon: 337-28. Előfizetési díj havonta K6s 6.60 Terjeszti a Posta Hírlap szoiaálata. Megrendelhető minden postahivatal­A-60427 nál és kézbesítőnél. Nyomás: Pravda Szlovákia Kommunista Pártja Központi Bizottságának kiadóvállalata. Bratislava.