Uj Szó, 1954. június (7. évfolyam, 132-158.szám)

1954-06-08 / 138. szám, kedd

6 UJSZ0 T55.4. ItoiŰS 8. Slovan Bratislava ÚNV-Budapest 1:3 (0:1) •A magyar csapat jobban játszott, mint Ostraván — A Slovan Bratislava ÜNV-nél a támadósor volt az együttes leggyengébb része A bratislavai kerület tanulóifjúságának Spartakiádája 'Az Iskra Dimitrôv zsúfolt sta­dionjában került lejátszásra va­sárnap Budapest vegyes válogatott­jának és a Slovan ÚNV csapatának nemzetközi labdarúgómérkőzése. A hazaiak kénytelenek voltak négy játékosukat nélkülözni, akik a vá­logatott keret edzőtáborában vég­zik előkészületeiket a svájci , lab­darúgó-világbajnokságókra és en­nek tudható be, hogy a helyi csa­pat nem nyújtotta a várt teljesít­ményt. A magyar csapat jobban szerepelt, mint pénteken Ostraván, főleg kombinációban és játék­technikában múlta felül ellenfelét. A csapat pontos és változatosság­ban gazdag játéka időnkint meg­bolygatta az ÚNV Slovan legény­ségét, úgyhogy a mérkőzés nagy részében a magyar csapat uralta a helyzetet. Az első félidő kezdete az ÚNV Slovan támadásai jegyében indul. Gyors támadások bontakoznak ki a magyar csapat térfelén, azonban ezek eredménytelenek, mert a be­adások nincsenek kellő pontosság­gal kidolgozva. A budapesti vegyes csapat támadásai következtében a hazai védelemnek időnkint engedni kellett, és üyenkor a magyar tá­madósor gyors lefutásaival veszé­lyeztette a Slovan ÚNV kapuját. A vezető gólt a budapesti vegyes csa­pat szerezte meg 3 perccel az első félidő befejezése előtt Szusza ré­vén. A szünet után mindkét csapat játékosokat cserélt. A második negyedórában a hazai védelemnek két alkalommal el kellett szedved nie Szusza és Szolnok góljait. Ez zel a két góllal a budapesti vegyes csapat az eredményt 3:0-ra állítot­ta be. E két gól után a Slovan esa- J pata újra erősen támad. Ebből a nyomásból dr. Balázsi megszerzi a honi csapat becsületgólját. Volt még elég jól kínálkozó helyzet a gólszerzésre, de a honi csapat csa­társora ezeket a .helyzeteket nem tudta kihasználni a csatárok gyenge rúgótechnikája miatt A győztes csapatban kiválóan ját­szott a két kapus, Faragó és Fecske. A védelemben Kovács II. és Börzsei voltak eredményesek. A második félidőben Babolcsay, aki átment a balhátvéd helyére, nagyon kemé­nyen játszott és szabályellenessé­géért Urbánnal szemben a játék­vezető meg is intette. A fedezet legjobbja Macsali volt, a csatársor­ban a legjobb volt újra Szolnok, Szusza és Virág. A helyi csapat kapuvédője, Hasoň, jó volt. A véde­lemből kielégítően játszott Mórvay és szünet után Beňa is. A fedeze­tek nem nyújtották a megszokott jó teljesítményt. A támadósorban, amely csapatunk leggyengébb része volt, a legeredményesebb játékos dr. Balázsi volt. A csapatok így álltak fel: Slovan Bratislava: Hasoň — Ur­ban (Beňa), Vičan, Morvay — Jaj­caj, Arpáš II. — Eliášek (Čurgali), dr. Balázsi, ing. Tegelhof, Dolin­ský (Čurgali), Brehovsky. Budapest: Faragó (Fecske) — Kovács II. Börzsei, Palicskó (Babol­csay) — Bányai, (Rákóczi), Ma­csali — Szovják, Virág (Kárász), Szusza, Szolnok, Babolcsay (Tichy). A játékvezető hibás ítélkezéseivel mindkét csapatot károsította. Vélemények a játékról: Szusza Ferenc: Jobb erőnlétben voltunk, mint Ostraván. Virág: A nagy kavarodásból esett gólt Faragó nem védhette. Babolcsai: Véleményem szerint a játékvezető mind a két csapatot károsította helytelen ítélkezései ­vei. Dr Balázsi: Csapatunk erőnléte nem volt kielégítő, a gól elérése nagy örömömre szolgál. Bulla edző: A csapatnak jól fel kell készülnie az elkövetkezendő feladatokra, mert csak igy tudjuk méltón megállni helyünket. Kovács II. a kapuvonalon már túl­jutott labdát visszahúzza a mezőny­be, ahol Balázsi dr. elfogja és éles lövéssel a hálóba továbbítja. Jó a csehszlovák csapat mezőnyjátéka, a kapu előtt azonban mét javulnia kell mondja Schulcz Sándor, a magyar csapat vezetője az ostravai mérkőzéssel kapcsolatban Magyar vendégeink bratislavai bemutatkozása előtt felkerestük Schulcz Sándort, a magyar ve­gyescsapat vezetőjét, hogy meg­tudjuk véleményét a VB-re készü­lő csehszlovák keret-csapat és a magyar együttes között Ostraván sorra került mérkőzésről. Schulcz Sándor, aki egyébként a budapesti Honvéd labdarúgó szakosztályának is egyik vezetője, mikor előadtuk, mi járatban va­gyunk, mosolyogva mondta: — Csak kérdezzenek, szívesen válaszolok. -.. — Kezdjük talán egy általános véleménnyel az ostravai mérkőzés­ről .IS — Örömmel vettük csehszlovák barátaink meghívását és meggyő­ződésem, hogy a találkozó hozzájá­rult vendéglátóink előkészületei­nek előmozdításához — annak el­lenére, hogy csak a mérkőzés nap­jának reggelén érkeztünk Ostra­vába s így — némileg fáradtan — csapatunk képességeinek javát nem nyújthatta. — Miben látta a csehszlovák csapat erényeit, illetve hibáit? — Erényei a testi adottság, a jó mezőnyjáték, hibái viszont a kapu előtti határozatlanság és az átütőerő hiánya. De hiba vejjt — szerintem — az is, hogy Ostravá­ban az ellenünk játszó együttest láthatóan „tekintélyi" szempontok vezényelték, jóllehet a számszerűd^j|jtt mellé eredmény az ilyen előkészületi mérkőzéseknél csak alárendelt szerepet játszik. Annál inkább cél­juk, hogy feladatuk a csapat- egy­ségesítése, az összeszokás javítá­sa. — Hogyan esett a csehszlovák gól? — Szép, lapos támadás alakult ki és jó összjáték után körülbelül 20 m-re a mi kapunktól Pažicky­hoz került a labda, aki gondolko­dás nélkül a hálóba vágta. — És hogyan egyenlítettek ki a magyarok? — A játékvezető szabálytalan­ságért büntetőrúgást ítélt a mi ja­vunkra. A labdának Kovács II. állt neki, miután a játékvezető el­igazította a sorfalat, majd Kovács­nak intett, hogy elvégezheti a bün­tetőrúgást, amely körülbelül 30 méterről a sorfal mellett a kapu bal felső sarkába szállt. — Mi volt a gólnélküli második félidő legérdekesebb eseménye? — A második félidő első ne­gyedórájának végén a két cseh­szlovák védőjátékos egy fergeteges magyar támadás után közvetlenül a kapu előtt két oldalt fogta és beszorította Szórj ákot, amikor hozzákerült a labda, mivel mind a hárman a labdával együtt a ka­puba sodródtak. Szerintem szabá­lyos gól volt, a játékvezető még­sem adta meg. Látványos volt to­vábbá a 35. percben Hemele sa­rokrúgása, amit Trnka tiszta gól­helyzetből csak centiméterekkel Szombaton Petržalkán, a Vörös Csillag gyönyörűen feldíszített pá­lyáján több mint 3.000 fiú- és leány tanuló vonult fel. Ezek a bratislavai kerület iskoláinak tanulói voltak, akik a kerületi iskolai spartakiádán megmutatták, hogyan készülnek egységes testnevelésünk hatalmas seregszemléjére, az 1955. évi Orszá­gos Spartakiádára. Minthogy kö­zépiskoláink sportolói, akik legna­gyobb részt az utánpótlási sportis­kolák tagjai, és az ifjúsági sportjá­tékok részvevői, ugyanúgy, mint a Slávia önkéntes sportszervezet spor­tolói, megkapták a legjobb feltéte­leket a testnevelés és sport gyakor­lására, különösen a tömeggyakorla­tok sikeres előkészítésére, elvárható volt, hogy spartakiádájuk mind szervezeti, mind technikai tekintet­ben tökéletes lesž. A bratislavai ke­rület iskoláinak fiatal sportolói ezt a várakozást be is váltották. Az 500 fiatal sportoló fellépése csapatok szerint, hatos oszlopokban felsora­kozva bemutatta, amikor a röplab­da, kosárlabda, kézilabda és atléti­kai versenyekre kiállt, hogy tuda­tában van annak, milyen felelősség­gel tartozik pártunknak és kormá­nyunknak azért a gondoskodásért, amelyet számukra a testnevelésben nyújtanak. A spartakiáda atlétikai versenyei­nek érdekesebb eredményei a követ­kezők: Fiúk: 100 méteres síkfutás: Štefka (VPŠS Trnava) 11.5 mp, ma­gasugrás: Matejovič (bratislavai 4. tizenegyéves középiskola), 170 cm, távolugrás: Štefka (VPŠS Trnava) 639 cm, — leányok:' 600 m-es sík­futás: Chládenská (VHŠ Bratislava) 1:51.3 p, súlydobás: Kolenicevá (Bratislavai 5. tizenegyéves közép­iskola) 10.13 m, magasugrás: Gun­dová (VHŠ Bratislava) 140 cm. A röplabdaversenyben a bratisla. vai VPŠS csapata győzött, míg a leányoknál a VHŠ Bratislava. A héttagú kézilabdaversenyben a nagy­A magyar vegyes csapat üdvözlése. — Miért laposodott el az utolsó negyedórában a játék? — Fáradt volt mindkét csapat. Érdekes, hogy a csehszlovák játé­kosokon ez sokkal jobban meglát­szott, mint rajtunk.. — Elégedettek voltak a játék­vezetővel? — Mackó többször is hátrá­nyunkra tévedett. Ismételten ok nélkül fújta le akcióinkat, avagy pedig mikor fütyülnie kellett vol­na, néma maradt a sípja. — A csehszlovákok közül ki tet­szett legjobban? — Hemele és Pažicky. Végül azt kérdeztük Schulcz Sándortól, hogy az ostravai cseh szlovák csapat miként végezne a május 23-án Budapesten szerepelt angol válogatottal. — Azt hiszem, legalább döntet lent érne el, jobb játék esetén pe­dig 1—2 góllal győzne. szombati 1. számú tizenegyéves ka. zépiskola fiúcsapata és a nagyszom­bati 2. sz. tizenegyéves középiskola leánycsapata győzött. A kosárlabda­versenyben a fiúcsapatok közül VPŠS Nové Mesto n/V, a leánycsa­patok közül ugyancsak a vágújhelyi csapat győzött. A bratislavai kerü­let tanulóifjúsága spartakiádájának első napja a vári amfiteátrumban előadótt kultúrműsorral ért véget. A spartakiáda tetőpontját va­sárnap délután a ligetfalusi Vörös Csillag stadionjában tartott tömeg, fellépéssel érte el. A felvonult több mint 3.000 fiú és leány csehszlo­vák és szovjet állami zászlókkal so­rakozott. A szereplőket Eriiest Sý­kora iskolaügyi megbízott üdvözöl­te.'Kiemelte a spartakiáda fontossá­gát. amely az iskoláinkban végzett testnevelési munka seregszemléje. Elmondta, hogy az ifjúsági sportjá­tékokban a múlt évben 132.000 fiú és leány vett részt, az MHK és LMHK. jelvényt tavaly 23.500 fiú­és leánytanuló szerezte meg. Végül felhívta a Spartakiádán szereplőket, hogy a testnevelés lelkiismeretes továbbgyakorlásával fokozzák testi rátermettségüket. Ezután megkez­dődött a műsor, amelynek első száma az óvodai gyermekek csoportos tánc­bemutatója volt. Utánuk a nemzeti iskolákból körülbelül 400 fiú és leány gyermekjátékokat mutatott be, majd a. nagyszombati iskolák tanulói mu­tattak be gyakorlatokat, amelyeket Gažo tanár állított össze. Ezt J. Serbus talajtorr.agyakorlata követte, amelyet a bratislavai iskolák 700 fiatal próbázója mutatott be, akiket — a zenekíséret mellett bemutatott pompás gyakorlatukért — a jelen­levő körülbelül 2.000 néző lelkes tapssal jutalmazott. A bratislavai kerület tanulóifjúságának ezt az el­ső apartakiádáját méltóképpen fejez­te be a népviseletben felvonult tren­cséni, vágújhelyi, pöstyéni és myja. vai tanulóifjúság nemzeti táncbemu­tatója. Jungwirth Londonban legyőzte Bannistert Stanislav Jungwirth és Václav' Janeček, csehszlovák válogatott at­léták párizsi és brüsszeli sikeres szereplésük után Londonba utaztak, ahol részt vettek a nemzetközi at­létikai versenyen. Jungwirth a 880 yardos futásban R. Bannister (Ang­lia) új világcsúcstartóval együtt rajtolt. A verseny sűrű esőben fqlyt le a londoni stadion nehéz pályáján és Jungwirth sikerével végződött. aki 1:50.7 perces idővel legyőzte Bannistert, aki 1:51.3 perc idővel második lett. Václav Janeček a 220 yardos futásban rajtolt, indulás után vezetett, majd az élen haladt, azonban a célba csak harmadiknak érkezett. Janeček ideje 22 mp volt. Első lett az amerikai Rerrigino 21. o mp idővel, aki annakidején a hel­sinki olimpiai játékokon a 100 mé­teres futásban győzött. Kosárlabda Európa-bajnokságok Európa - baj noksá ­tovább folytatód­A kosárlabda gok mérkőzései tak Belgrádban. A Szovjetunió kosárlabdázó csa­pata kemény küzdelem után győ­zött Jugoszlávia felett. Belgrádban az esős idő miatt a Magyarország— Ausztria mérkőzést tornateremben tartották. A többi mérkőzést a nyári pályán tartották, amely fel­ázott állapotban volt. Eredmények: Csehszlovákia—Bulgária 60:78 (33:41). A mérkőzést nehéz és fel­ázott talajon játszották. A cseh­szlovák csapatban még nem ját­szott Dana Hubálková, mivel egész­ségi állapota nem engedte meg ak­tív szereplését, azonban már a ja­vulás útján van és valószínűleg a következő mérkőzéseken már részt vesz. A csehszlovák csapat kosarait Ezrová 11, Mouteliková 9, Mázlová 8, Štépánová 7, szerezték, a bolgár csapatban Vojnová 33, Stojcsevová 12, Dzsambazová 11 voltak eredmé­nyesek. Magyarország—Ausztria 69:34 (38:18). A magyar kosárlabdázónők legtöbb pontját Szabó (10), Sipőc (8) és Baranyai (9) szerezték. Az osztrákok legjobbja Hanschel (10) volt. Bulgária—Dánia 68:20 (33:14). Szovjetunió—Jugoszlávia 48:45 (20:21). Olaszország—Franciaország 41:51 (19:17). Magyarország Fran­ciaország 34:27 (16:15). | A döntőmérkőzésák során Cseh­szlovákia Franciaország csapatával találkozik. Kedden kosárlabdázó­inknak szabad napja lesz, szerdán találkozunk a Szovjetunió csapatá­val, csütörtökön Magyarország, vagy Olaszország csapatával, pénte­ken Jugoszláviával és szombaton Bulgáriával. Tatran Prostéjov— Sztálin Vasmű Építő 4:2 (3:1) Prostéjovban nemzetközi labdarú­gómérkőzés volt, amelyet a bratisla vai Polák bíró vezetett 10.000 néző előtt. A magyar csapat szép és kom­binált játékot mutatott, jobb együt. tesnek bizonyult, de a kapu előtt nem tudta fölényét gólokban kife­jezni. A helyi csapat önfeláldozóan küzdött. A Tatran Prostéjov csapa­tában jól játszott Nožír középcsa­tár, aki mind a négy gólt lőtte. A magyar csapat mindkét gólját Szi­geti szerezte. Modern öttusa verseny Budapesten Budapesten megkezdődtek a Szov­jetunió és Magyarország öttusázói­nak versenyei. Ez előkészítő az 1954­es világbajnoki küzdelmekre. A 19 versenyző közül 10 szovjet és 9 ma­gyar. ŰJ SZO", kiadja Szlovákia Kommunista Pártjának Központi Bizottsága. Szerkeszt) a szerkesztőbizottság Felelős Lőrinc* Oyuls főszerkesztő Szerkesztőség: Bratislava, Jesenakého 8—10, telelőn 347-16, :J5?-10. Kiadóhivatal: Bratislava, Gorkého 8, telefon 337-28. Előfizetési díj havonta Kis 6.6U Az előfizetést és kézbesítést az illetékes postaMvatal (postakézbesltő) Intézi. Ellenőrző postahivatal Bratislava & Nyomás: Pravda, Szlovákia Kommunista Pártja Központi Bizottságának kiadóvállalata, Bratislava. D-51065 ' t '' . ' ....''- ' ' v' í';'> . ; i / V