Uj Szó, 1952. június (5. évfolyam, 129-153.szám)

1952-06-03 / 130. szám, kedd

A VASÁRNAP SPORTJA így leiietv vo«na tippelni! Dukla Prešov —NV Bratislava 1:2 2 LZ Plzeň—Slov. Žilina 1:1 * Kov. Trnava —Sp. ČKD Sok. 0:0 x Vítkovice —Ing. Teplice 1:2 2 ATK Praha —OKD Ostrava 2:2 x Arm. Üsti—MEZ Židenice 1:4 2 SONP Kladno —Dyn. Košice 0:0 x Kutná Hora —Ml. Boleslav 2:1 1 Malacky—Holič 8:0 1 Mn. Hradišté —PBZ Semlly 1:0 1 Rudá hv. Pr.—Voz. Kobylisy 1:2 2 Včela Most —Hutô Chomútov 5:5 x Me yvene/er nezö eiőlt bizt - a o győzött a op. Honvéd Becsoen Bp. Honvéd SE —Wacker 3:1 (1:1) iáiumbaton délután a béc3i Prá­ter-sčadiónban, mintegy 40.000 nézó előtt került sor a Bp. Honvéd— Wackei nemzetközi labdarúgó ta­lálkozóra. A magyar Dankó játék­vezető sípjelére a két csapat az alábbi összeállításban kezdett: Bp. Honvéd: Grosics—Rákócaá, Lóránt, Tóth, — Bozsik, Budai I.— Budai II., Kocsis, Horváth, Puskás, Babolcsai. Wacker: Pelikán — Kollmann, Brjiek — Foreth, Sabetich, Kosli. ce — Bokon, Wagner, Hinesser, Hali. nemann, Haummer. Az első percekben a Wacker szer­zi meg a vezetést Hinesser révén. 1 Az első negyedóra után a magyar csapat fokozza az iramot és egyre több.izör veszélyezteti a bécsiek ka­puját. Puskás, majd Budai II. te­remt jó helyzetet s a 21. percben Budai II.—Kocsis-támadás révén a jobbösszekötő lövése nem téveszt célt (1:1). Jól játszik a honvédcsa­pat, tervszerűek, ötletesek a táma­dások. A bécsiek egyre ritkáiéban jutnak szóhoz. A 31. percben Bo­zaik 18 méterről lő a kapu fölé, majd 3 perccel később Puskás lafc. dája jut kapu mellé. A félidő utol­sö tíz percében is a magyar együt­tes játsaik jobban, az eredmény azonban már nem változik. < A második félidőben folytatódik a Bp. Honvéd fölénye. Az első per­cekben elért szögleteik után a2 5. percben a budapesti csapat meg­szerzi a vezetést. Budai IL beadását Horváth, mintegy 10 méterről ka­pásból lövi a hálóba (2:1), A 17. percben újabb magyar gól születik: gyors Budai II.—Horváth—Kocsis­támadás végén a jobbösszekötő lö­vése talál utat Pelikán hálójába (3:1). Az osztákok egyre jobban visszaesnek, s úgyszólván a félpá­lyán nem is jutnak túl. Az utolsó 10 perc is a Honvéd fölényében te­lik el. A nagy érdeklődéssel várt talál­kozón a Honvéd — az első negyed órától eltekintve — kezében tartot­ta a játék irányítását, s ötletesen szópen játszott. Az osztrák csapat védelme sokszor csak az utolsó pil­lanatban tudta megmenteni a kapu­ját a Honvéd egy-egy támadásától. A Wacker csatársora nem tudott megbirkózni a Honvéd jól játszó vé delméveJ. Hétfő délután Budapesten újabb mérkőzést játszott a két csapat. Lapzártakor a mérkőzés tart, arról holnapi számúinkban hozunk rész­letes jelentést. VIDÉKI EREDMÉNYEK A bratislavai járási bajnokságban vasárnap a következő eredmények voltak: Ivánka—Püspöki 1:1 (1:0). A gólokat Kadnár, illetve Kerinszki lőtték. Dévényújfalu— Bernolákovo 0:2, Zohor—Stupava 3:0, Záhorská Bystrica—Sv. Jur 0:7, Rusovce—Ge­šajov 0:1. A vasárnapi mérkőzések után a já­rási bajnokság -élén Püspöki együtte­se áll 12 ponttal, második Zohor, har­madik Sv. Jur, negyedik pedig Ber­nolákovo. Y^YAFR^YAFR. UJ tiZO Szlovákia Kommunista Pártjá­nál! napilapja - Szerkesztőség: tíratisla­„h . i <k<-i<> i. II. lVicl..f 14/ ľ i. twWľtWszť I .Arlnc* i í v ula Ki-.l'.'iivata) Pravda lapkladôvMla tata. lesenskéhi 12. releíon üzemi e!6 r, -v mtrtnixtute 274-74. egyéni *» cizetŕ? 262—77 &z UJ SZO megrendelhet? a > —tni Kézbesítőknél vag? a postahlva tatokon tó. - Előfizetési dll íi érre 120 Kis Feladó és irányító postahivatal Bratísla va CL — Nyomja a Pravda n. v. nyomda la. Bratislava. A forduló mérkőzéseiről a követ­kezőket jelentik: Kovo Trnava— Sparta ČKD Soko­lov 0:0. Rekordközönség, 20.000 né­ző előtt Nagyszombaton került sor­ra a mérkőzés. A találkozó szép, érdekes küzdelmet hozott. Mind a két csapat idegesen játszott, a csa­tárok pedig sok kitűnő gólhelyzetet hagytak ki. A mérkőzést Kozok kitűnően vezette. » SONP Kladno—Kassai Dynamo 0:0. Gyenge küzdelmet hozott a ta­lálkozó. Az első félidőben a kas­saiak, a második félidőben a honiak voltak a jobbak. Mind a két csa­patban ezúttal csődöt mondtak a Négy döntetlen és négy meglepetésszérű eredmény a Köztársasági Baínokság vasárnapi fordufóján Csak 17 gólt lőttek a csatárok - 75 ezer néző iátta a mérkőzéseket A Köztársasági Bajnokságban szombaton és vasárnap a 11. bajnoki fordiüót bonyolították le. A hét mérkőzés közül négy találkozó vég ződött döntetlennel, és négy mérkőzés eredménye m glepetésnek szá mit. A legérdekesebb küzdelmet Trnaván vívták, ahol a tabellán vezető Sparta a Kovo Trnava ellen állt ki. A találkozó érdekes küzdelem után gólnélküli döntetlen eredménnyel végződött. Szombaton a Teplice meg­lepetésszerűen legyőzte a Vítkovicét, és vasárnap szintén S meglepetés­szerű eredmény született. Židenice könnyen győzött az Armatúrka el­len, az NV Bratislava Prešovon győzött, és meglepetésszerű eredmény­nek számít az ATK döntetlenje Osztraván. A vasárnapi mérkőzések után a tabella élén továbbra ls a Sparta áll. Az eddigi 11 mérkőzésén 16 pontot szerzett, második az Ingstav Teplice 15 ponttal, harmadik pedig az NV Bratislava 14 ponttal. A ne­gyedik helyen álló zsolnai Slovenának 14 pontja van, de a gólaránya rosszabb, mint a tavalyi bajnoké. A Kovosmalt Trnava az ötödik. Egy mérkó'zéssel játszott kevesebbet, mint a tabellán vezető Sparta. A 10 mérkőzése közül négyet megnyert, ötön döntetlenül végzett, egyet pedig elvesztett. Ha a Židenice elleni mérkőzést megnyeri, akkor a tabella második helyére is feljuthatnak a nagyszombatiak. A vasárnapi mérkőzéseket összesen 75.000 néző látta. A legtöbb né­ző a Sparta— Trnava rangadó mérkőzésen volt. I csatárok. Hétezer néző előtt Pacov­szky bíráskodott. PIzeni Lenin-művek— Slovena Ži­lina 1:1 (0:1). Hatezer néző előtt került sorra a mérkőzés. A vendég­csapatban főleg a védelem volt jó. A mérkőzés érdeke- küzdelmet ho zott. A vezetést Moravcsik szerezte meg a vendégeknek, amit Perk egyenlített ki. ATK—OKD Ostrava 2:2 (0:1). Tizenkétezer néző előtt Prágában játszottak. A vezetést Venečka sze­rezte meg az osztravaiaknak, amit szünet után Pluckál egyenlített ki. Ellentámadások után az ATK Král révén jutott vezetéshez, de néhány perc múlva Sekula egyenlített. Dukla Prešov— N Bratislava 1:2 (0:0). A gólnélküli félidő után Sze­nes! szerezte meg a vezetést, majd Greáo egyenlített. A győzelmet je­lentő gólt Laskov lőtte. A mérkő­zést 10.000 néző előtt Béták vezette. Vítkovice—Ingstav Teplice 1:2 (1:0). A szombaton lejátszott mér közés kemény küzdelmet hozott Az első félidőben a honiak, fordulás után pedig a vendégek voltak job­bak. Az -redmény meglepetés, de reális. 10.000 néző előtt Obtulovics vr .ette a mérkőzést. Armatúrka— Žid' lice 1:4 (1:2). Galva bíráskodása r ellett érdekes küzdelmet hozott a találkozó. A vendégek jobbak, gyorsabbak és technikásabbak voltak, győzelmük emgérdcmelt. A vasárnapi mérkőzések után a tabella állása a következő: Sparta Teplice Bratislava Žilina Trnava Prešov ATK Košice Kladno Plzeň Ostrava Vítkovice Židenice Ústí Kerületi íiaMségok Bratislavai kerület: Merina Trenčín— Odeva Trenčín 2:1 (0:0), Malacky—Holič 3:0 (2:0), Vörös Csillag— Kablo 1:2 (0:1), Szene— Myjava 5:1 (4:1), Senica— C-alánta, 0:1 (0:1), Piešťany—Modra 5:0 (2:0). A tabella állása: Odeva Trenčín 10 8 1 1 33:14 17 Senec 10 7 0 3 35:18 14 Malacky 10 7 0 3 17:16 14 Merina Trenčín 10 5 3 2 16:12 13 Holíč 10 S 1 4 14:14 11 Kablo 10 5 1 4 13:13 11 Piešťany 10 5 0 5 28:17 10 Senica 10 5 0 5 20:19 10 Červená hv. 10 4 0 6 24:26 8 Modra 10 1 2 7 13:31 4 Myjava 10 1 1 8 10:32 3 Galanta 10 1 1 8 6:19 3 11 6 4 1 11 6 3 2 11 6 2 3 11 6 2 3 10 4 5 1 11 5 2 4 11 3 5 3 11 4 2 5 11 3 4 4 11 3 4 4 11 3 3 5 11 4 0 7 10 2 2 6 11 1 2 8 21:8 16 22:11 15 16:12 14 23:20 14 24:16 13 23:18 12 16:14 II 26:20 10 19:24 10 15:21 10 12:19 9 18:25 8 13:25 6 12:27 4 Kitűnő eredmények a Szabad Német Ifjúság IV. kongresszusa tiszteletére rendezett sportversenyeken Szombaton délután fokozott ér­deklődés mellett folytatták Lipcsé­ben a Szabad Német Ifjúság IV. kongresszusa tiszteletére rendezett sportversenyeket. Szombaton dél­Vitán .mintegy 20.000 néző volt kí­váncsi a Bruno Plache-stadionban megrendezett atlétikai versenyszá­mok küzdelmeire. Eredmények: 110 m gát: 1. Retezár 15.2 mp., 2. Smolintki (NDK) 15.3 mp., 3. Stefan (NDK) 15.3 mp. Diszkoszvetés: 1. Klics 53.44 m. Uj országos csúcs! 2. Raica (román) 49.11 m., 3. Korbuth (csehszlovák) 48.23 m. 100 m-es síkfutás: 1. Kolev (bol­gár) 10.9 mp., 2. Kiszka (lengyel) 11 mp., 3. Troianesou (román) 11 mp. Távolugrás: 1. Grabowtki (len­gyei) 751 cm., új lengyel csúcsered­mény. 2. Klopfleisch (NDK) 724 cm. 400 m-es gátfutás: 1. Lippai 54.4 mp., 2. Truica (román) 55 mp., 3. Scholz (NDK) 55 mp. Meghívásos női gerelyvetés: 1. Zátopková (csehszlovák) 47.27 m. 2. Vigh 41.95 m. A lipcsei nemzetközi úszóverse­nyek és vízilabdamérkőzések iránt is egyre fokozódik az érdeklődés. Az új lipcsei úszóstadionban szom­baton délután közel 10.000 néző előtt rendezték meg a küzdelmeket. Eredmények: 200 m-es férfi hátúszás: 1. Bagik (csehszlovák) 2:33.2 p. 2. Gyöngyö­si 2:35.2 p. 3. Schneider (NDK) 2:40.1 p. Vizilabdamérközések: Magyaror­szág A.—Magyarország B. 6:4 (2:1). Német Demokratikus Köz­társaság—Lengyelország 7:4 (3:1). Vasárnap délelőtt a nemzetközi verseny résztvevői résztvettek a Marx-Engels-térem megtartott ha talmas manifesztáción. Délután is mét versenyek voltak. A 4x100 méteres vegyes váltó úszóstafétában a csehszlovák váló­gatottak 4:37.9 másodperces idővel győztek Magyarország stafétája előtt. Az eredmény új csehszlovák rekord. A csehszlovák váltó a kö­vetkező ösSzeálitásban ir-dult: Bá­čik — Skovajsa — Komadel — Tirpák. Magyaro szág Gyöngyösi — Kunsági — Utassy — Ipacs össze ...lításban vette fel a küzdelmet. A magyar csapat 4:39.5 mp-es ered­ménnyel a második helyen végzett, harmadik pedig a Német Demokra­tikus Köztársaság stafétája lett | 4:41.6 mp-es eredménnyel. BÉRES ÉS ZÁTOPEK HARCA AZ ELSŐSÉGÉRT. Délután bonyolították le az 5000 méteres futást. Csehszlovákia és Magyarország legjobb futói indul­tak ezen a távon. Csehszlovák rész­röl Zátopek világbajnok indult, Ma gyarországot pedig Béres magyar rekorder képviselte. A két futó nagy harcot vívott a győzelemért. Béres állandóan nyomában volt a világbajnoknak, a finisben azonban nem birta az iramot, és így a má­sodik helyen végzett. Zátopek 14:33.8 mp-es idővel győzött, Béres ideje 14:34 volt. Az atlétikai viadalon a következő eredményék voltak. Súlydobásban Skobla (ČSR) győzött, 16.09 méte­res teljesítménnyel, a 4x100 méteres váltót Magyarország csapáta nyer­te 41.5 mp-es idővel, a hármasug­rásban Welnberg (NDK) győzött 14.26 m-es teljesítménnyel, a ma­gasugrásban Soeter (Románia) 195 emel lett az első, a 4x400 méteres váltót Magyarország nyerte Cseh­szlovákia előtt 3:15.6 mp-es ered­ménnyel, rúgugrásban Dragomir (román) 410 cm-es teljesítménnyel lett első, a 3000 méteres gátfutás­ban pedig a magyar Apró győzött 9:17 mp-es eredménnyel. A nöi diszkoszvetésben Józsáné új magyar csúcseredménnyel 44.65 méteres teljesítménnyel győzött. A nöi magasugrást Baláz^ (román) nyerte 150 cm-es teljesítménnyel, a 4xl0t méteres női váltót pedig Magyarország csapata nyerte 48.1 mp-es eredménnyel. Nyitrai kerület: Partizánske— Nitra 1:2 (0:1), Ér­sekújvári Vasutasok— Nováky 8:1 (5:0), Šurany—Elektrosvit 0:1 (0:0), Léva— Handlová 1:1 (0:1), Paláriko­vo Topoľčany 2:2 (0:2). A tabella állása: Nitra 10 7 2 1 26:9 16 ČSAD 10 8 0 2 34:14 16 Toporčany 10 7 1 2 41:16 15 Palárikovo 10 5 2 3 19:13 12 Handlová 10 3 5 2 29:12 11 Elektrosvit 9 5 1 3 17:18 11 Levice 10 4 1 5 15:14 9 Šurany 10 3 2 5 9:12 8 Partizánske 10 3 0 7 18:26 6 Hlohovec 9 2 1 6 8:28 5 Zlaté Moravce 9 3 1 6 14:10 5 Nováky 9 10 8 8:35 2 Besztercebányai kerületi Zvolen—Opatová 5:3 (2:1, Podbre­zová— Kremnica 3:1 (1:0), Losonc— Poltár 3:4 (2:3), Harmanec—Lónya­bánya 5:1 (0:1), Krupina—Fülek 1:0 (1:0). Zsilinai kerület Závodie —Ružomberok 1:4 (0:0), Turany—Pov. Bystrica 2:5 (1:1), Bytča—Čadca 1:6 (0:3), Vrútky— Dubnica 2:2 (0:2), Krásno —Martin (félbeszakadt), Liet. Lúčka —Púchov 4:0 (2:0). Eperjesi kerület: Odeva Prešov —Vranov 7:3 (2:2), Snina —Michalovce 4:0 (2:0), Dukla Prešov „B" —Stropkov 2:2 (2:1), Sa­binov —St. Ľubovňa 3:0 (P:0), Pálim —Humenné 1:3 (1:2). Kassai kerület: Tahanovce —Barca 9:0 (6:0), Dob­šina —Trebišov 1:3 (0:2), Sp. Nová Ves— Poprád 5:3 X2:l), Tatrasvit— Krompachy 2:0 (1:0), Sp. Vlachy — Rožňava 7:1 (2:1). | Szép teljesítménnyel magyar tornászok győztek a hármasviadalon r- T", I CK7 ce — J /-, 1 l ... » ... Nagy érdeklődés mellett Prágá­ban bonyolították le a csehszlovák— magyar—bolgár tomászviadalt. Eredmények: Kötelező gyakorlatok: Talajtorna: 1. Keleti 9.6 pont, 2. —4. Korondi, Gulyásné, Vancuro­vá (csehszlovák) 9.5 pont, Csapat, ban: 1. Magyarország 56.5 ponttal, 2. Csehszlovákia I. 56.1 pont. 3. Bulgária 54.6 pont, 4. Csehszlovákia II. 54.6 pont. Lóugrásban: 1. Bodó 9.6 pont, 2. —4. Gulyásné, Milanovics 9.5 pont. Csapatban: 1. Magyarország 56.2 2. Bulgária 55.3 pont, 3. Csehszlo­vákia I. 53.9 pont, 4. Csehszlovákia II. 52.7 pont Tegnap a szabadgyakorlatok szá­mait bonyolították le. „ Lóugrás (hosszában): Csehszlová­kia I. cspata 47.65, Csehszlovákia II. csapata 46.05, Magyarország 48.15, Bulgária 48.35 p. Talajtorna: Csehszlovákia 1 48.30 p., Csehszlovákia H. 46.65 p„ Ma gyarország 47.55 p.. Bulgária 48.45 pont. A csapatok sorrendje a kötelező és szabad számok elvégzése után 1. Magyarország 569.85 p„ 2. Cseh­szlovákia I. 568.40 £>•» 3. Bulgária 557.65 p, 4. Csehszlovákia XL 546.10 pont. Az első tíz versenyző sorrendje a kötelező és szabad számok elvégzése után: 1. Dr. Sántha (Magyarország) 115.20, 2. Koev (Bulgária) 114.25, 3. Danis (Csehszlovákia) 113.80 p., 4. Pataky (Magyarország) 113.65 p. 5. Klencs (Magyarország) 112.25 p., 6. Konštantínov (Bulgária) 111.30 p., 7. Mikulec (Csehszlovákia) 111 p. 8. Svoboda (Csehszlovákia) 110.95 p., 9. Kocsis (Magyarország) 110.80 p., 10. Sotornik (Csehszlovákia) 110.7S pont. Csehszlovákia bajnoka Danis, aki a szombati kötelező gyakorlatokon Csehszlovákia részvevői közül leg­jobban szerepelt a vasárnapi szabad számokban kézsérülése miatt hát­rányban volt Ez legjobban kitűnt a korlát gyakorlatokon, amikor csak 8.8 pontot tudott szerezni. Ezzel le hetetlenné vált hogy kiegyenlítse legerősebb ellenfelének, a magyar dr. Sánthának nontclönyét. sőt az össz­minfisitésben még a bolgár Koev is eléje került. A csapatversenyben nagyon szép teljesítménnyel a magyar tornászok győztek, habár a vasárnapi gya­korlatoknál egy versenyzővel meg voltak gyengítve, aki a nyúj­tón megsérült Azonban kiegyen­lített teljesítményeikkel a ma­gyarok megtartották azt az előnyt amelyet a szombati kőtelező számok­ban szereztek. A csehszlovák I. és n. csapatok versenyzői igen figye­lemreméltó teljesítményeket értekel. Különösen az I. csapat tagjai tűntek ki biztos és jól kidolgozott munká­jukkal a gyűrűn, korláton és a ta­laj tornában. Az a csekély pontkü­lönbség, amely az I. csehszlovák csa­pat és a magyar csapat közt van, azt mutatja, hogy mindkét osapat tornászai egyenrangúak. A II. cseh­szlovák csapat is, amelyben nagyob­bára fiatal tornászok voltak, szintén nagyon jól szerepelt a különböző szereken és kemény harcot folyta­tott a bolgár versenyzőkkel a har­madik helyért. A Csehszlovákia—Magyarország— Bulgária közti nemzetközi hármas sporttorna versenyt ünnepélyesen valamennyi résztvevőnek felvonulá­sával, az eredmény kihrdetírével é? az Internacionálé eljátszáával fe­jezték be. A vasárnapi versenyen jelen volt a Bolgár Népköztársaság nagykövete dr. Nencso Nikolajev, továbbá a Kínai Népköztársaság ke­reskedelmi küldöttségének tasiaá. i