Uj Szó, 1951. augusztus (4. évfolyam, 178-204.szám)

1951-08-21 / 195. szám, kedd

6 II J Síi 1961 augusztus 21 A VASÁRNAP SPORTJA így kellett volna tippe'ni! ATK—Dynamo CSD Košice 2:1 1 Dukla Prešov— OKD Ostrava 4:1 1 Dukla Karlín —Svit Gottw. 1:2 2 Sparta Sok.—Skoda Plzeň 3:0 1 Slov. Žilina—Zel. Praha 5:1 1 NV Bratislava—Dyn. Slávia 6:1 1 Ružomberok—Makyta Puchov 6:1 1 Zel. Olomouc—O P Prostejov 1:2 2 Hradec Králové—Pardubice 7:3 1 TOS Zebrák—TOS Rakovník 2:2 x Svit. Gottw.—K. Sez. Usli 8:6 1 Praha—Brno 29:16 1 # j ŕ 9 Kitűnő eredményeket értek el Ber­linben u csehszlovák sporluiók. A csehszlovák sportolók az elmúlt het végén a 111. Világifjúsági Találkozó ünnepélyes befejezésekor több sport­versenyen vetlek részt. Emil Zátopek kapitány világbajnok az 5000 méteres távon 14:11.6 mp es eredménnyel győ­zött? Zátopek ideje csak néhány má­sodperccel rosszabb a belga Reiií 14:10.8 mp-es eredményénél, amit a belga versenyző a tavasszal ért el. — A csehszlovák labdarúgó bajnokság első helyén álló Vítkovice csapat szombaton a Rotazion Babelsherg csa­patát győzte le 4:0 (1:0) arányban. Pénteken a VP Drezden' együttesével 2:2 arányban eldötetlenüi végzett. • Wacker—FC Schalke 04 2:3. (1:3). Bécsben játszották le az érdekes lab­darúgó mérkőzést. • Nemzetközi atlétikai eredmények: Svédország—Nyugat-Németország 100: 112, Anglia—Franciaország 115:89 (nők 59:44), Belgium—Hollandia 212: 204 (nők és férfiak közős pontverse­nye) . • Uj szlovákiai úszócsúcs. Az NV Bratislava vasárnapi úszóversenyén a 4X100 méteres női gyorsúszó váltó­ban új csúcsot javítottak a szlovákiai úszók. Az új idő: 5.23.5 mp. • Összeállították a magyar aszta/te­niszezők ranglistáját, mely a követke­ző: Férfiak: 1. Sidó (Bp. Honvéd), 2. Kóczián (Bp Dózsa), 3. Gyetval (Épí­tők). 4. Szepesi (Bp Vörös Meteor), 5 Farkas J (Bp Vörös Meteor). 6. Nők: 1. Gervainé Farkas^ G. (Bp. Vörös Meteor), 8. Simon dr. (Ipar­terv), 9. Halász (Bp. Dózsa), 10. Csil­lik (Bp. Petőfi). Nők: 1 Gervainé Ferkas G. (BD. Vörös Meteor), 2. Jávorné (Bn. Szik­ra). 3. Király (Bn. Vörös Meteor), 4. Sági (Bp Lokomotív). 5. .Sólyom I. (Antenna). 6. Mezei (Antenna). 7. Anderlik (Antenna). 8. Gvörgv L. (Bp Lokomotív). 9 Simon G. (Bp. Lokomotív!. 10. Koltainé (III. ker. Vörös Lobogó). Félbeszakadt a Sók­mérkőzés -Tornóci Vasárnap nagv érdeklődés mellett bonyolították le a Sók—Tornóci Szo­kol bajnoki labdarúgó mérkőzést, mely az első félidő 30 percében, amikor a sóki együttes 2:0-ra vezetett, félbe­szakadt. Füsti, a sóki csapat egyik játékosa sportszerűtlen viselkedése szolgáltatta erre az okot Füsti Belák tornóci játékosba — akinél labda sem volt — hátulról belerúgott, maid ököl­lel ircul vágta. Sajnos, a játékvezető teliesen ártatlan játékost küldött le a pálvárói, aki az incidenst okozta, meg sem fenyítette. Erre a tornóci csapat levonult a pálvárói A mérkőzéssel kanecolatban az illetékesek fognak foglalkozni. i mm 35. HETE Leningr. Zenit Rigai Daugava Sztal. Szahtvor Gorkii Torpédo Kassai Dvnamo Vítkovice Vod. Teplice NV Bratislava Dynamo Slavia Slov. Žilina 2el. Praha Sparta Skoda Plzeň Dukla Praha Svit Gottw. Dukla Prešov OKD Ostrava ATK KP Michalovce NV Topolčany S. Peherv COS ifi H DV Sokolov Sparta (box) A Köztársasági Bajnokság második fordulójának eredményei: Szép játék után fél mat góllal győzött 22 IS Bratislava A sorrend: 1. Vitkovice, 2. Sparia, 3. Košice, 4. ATK, 5. NV Bratislava, 63.000 néző látta a második őszi fordulót A Köztársasági Bajnokság második, őszi, sorrend­ben a 15-ik fordulóját bonyolították le. A forduló is­mét csonka volt. Ezúttal a Teplice— Vítkovice mérkő­zés maradt el, — mert mint ismeretes, — a tabellán vezető Vítkovice Berlinben szerepel. A találkozót a (KD Karlín—Gottwaldov mérkőzés kivételével mind a honi csapatok győzelmével végződött. A legérdeke­sebb mérkőzést a bratisiavai stadionban játszották, ahol a Slavia vendégszerepelt. Érdekes, szép játék után a tavalyi bajnokcsapat féltucat gólial győzte le a letnai csapatot. Legnagyobb meglepetés a prágai Vasutasok zsolnai veresége. Ugyancsak meglepetés az eperjesi Dukla győzelme, mely a kitűnő formában lévő OKI) Ostravát fektette két vállra. A Sparta a 8-lk helyen álló Plzeni Skoda együttesét győzte le 3:0-ra. A vasárnapi mérkőzések után a tabellán nagy el­tolódás történt. Az élen továbbra is 3 pontos előnnyel a Vítkovice csapata áll. Az eddigi 14 mérkőzésen 23 pontot szerzett. A Sparta, mely az utóbbi időben ki­tűnő formában játszik, a vasárnapi forduló után a má­sodik helyre került. 15 mérkőzésen 20 pontot gyűj­tött. Ugyancsak 20 pontja, van a kassai Dynamónak, a két csapatot csak a jobb gólarány választja el egy­mástól. Negyedik helyen az ATK áll. Az eddigi 15 fordulón 18 pontot szerzett, ötödik az NV Bratislava, mely a 8-ik helyről ugrott fel vasárnapi győzelme után. Az eddigi mérkőzéseken 15 pontot gyűjtött ösz­s/.e. A hatodik helyen Siló Sláviának és a 7-ik helyen álló Ostravának szintén 15 pontja van. A tavalyi baj­nokcsapat jobb gólaránya révén foglalta el az ötödik helyet. A mérkőzések a következő ered­ményeket hozták: NV Bratislava—Dvnamo Slavia 6:1 (4:1). Érdekes, jó mérkőzést hozott a találkozó. A vendégcsapat, mindjárt az első percben Urbán révén veze­téshez jutott. A gól után a honi csapat fergeteges iramot diktált, a 9-ik percben Ujváry egyenlített ki. majd két perc múlva Malatinský vezetéshez juttatta az NV Brati­slavát. A 14-ik és 35-ik percben Ujváry volt eredményes, úgyhogy az első félidő eredménye 4:1 volt. Fordulás után továbbra is az NV Bratislava támadott. A 7-ik perc­ben Malatinský növelte az előnyt (5:1), majd a 12-ik percben ismét Malatinský volt eredményes. Az NV Bratislava győzelme tel­jesen megérdemelt. A csapat szív­vel-lélekkel játszott. Legjobbak Malatinský. Ujváry és dr. Balázsy voltak. A Slávia ezen a mérkőzésen nagyon gyengén mozgott, főleg a védelemben volt sok hiba. Egyedül Jónát kapus, Urbán I. és Hubái játékát lehet kiemelni. 18.000 néző előtt Brabec hibásan bíráskodott. CSSZ Prešov—OKD Ostrava 4:1 (3:0). Eperjesen nyolcezer néző, Kozok bíráskodása mellett játszották a mérkőzést. Góllövök: 20-ik perc Szemesi 1:0, 25-ik perc Vido 2:0, 29-ik perc Ka­réi I. 3:0. 6-ik perc Sagal 3:1, és 39-ik perc Pavlovics 4:1. A honi csapat állandó fölényben volt. Különösen Sabol, Kuchár, Ka­réi, Simánsky, Vido és Szemesi já­tékát kell kiemelni. A vendégcsapatban Kotecký ka­pus, Kaločík és Reček játékát le­het kiemelni. ATK—D.vjiamo Košice 2:1 (0:0), Vasárnap délelőtt a strachovi hadsereg stadionban játszották a mérkőzést. Az első félidő, — mely gólnélküli döntetlen eredményt ho­zott, — kiegyensúlyozott játékkal telt el. A második félidőben a kato­na csapat rákapcsolt és érdekes küzdelem után megérdemelt 1 gól­különbségíi győzelmet szerzett. Góllövök: il-ik perc Polák 1:0, 38-ik perc Macek 1:1 és 42-ik perc Bíly 2:1. Slovena Žilina —Železní čiary 5:1 (2:0). Góllövök Stalmásek, Subr, Stejgl. Blasko és Moravčík, illetve Ster­bák. A zsolnai csapat győzelme meg­lepetés, de reális. A talákozót No­vak vezette. Sparta—Skoda Plzeň 3:0 (1:0). Góllövők: Preiss és Hejský (2). A Sparta Cejp és Pazdera nélkül vette fel a küzdelmet s így is fö­lényes győzelmet aratott. A győztes csapatban Senecký kitűnő játékot nyújtott a csatársorban, s jók vol­tak még Roček kapus és, Koubek is. 15.000 néző előtt Jenečka bírás­kodott. CKD Karlín— Svit Gottwaldov 1:2 (0:2). Szombaton délután Prágában bo­nyolították le a mérkőzést. A gott­waldovoiak győzelme teljesen meg­érdemelt. Főleg az első félidőben nyujtotak kitűnő játékot. Fordulás után a honiak rákapcsoltak, de csak becsületgólt tudtak elérni. Góllövök: Vidlička és Krčák, il­letve Müller. A tabella állása a szombat-vasár­napi mérkőzések után: Vítkovice Sparta Košice ATK Bratislav a Slavia Ostrava Plzeň Železničiari Žilina Prešov Gottwaldoy Teplice CD Karlín 14 11 1 1 34:19 23 15 8 4 3 37:22 20 15 <> 2 4 31:20 20 15 8 g 5 23:26 18 15 6 3 6 26:20 15 15 7 1 7 32:33 15 14 7 1 6 22:23 15 15 6 2 7 21:29 14 15 5 3 7 29:32 13 15 5 2 8 24:25 12 15 5 o 8 24:26 12 15 6 2 8 25:31 12 14 4 3 7 23:25 11 14 1 4 9 12:38 6 Kerületi bajnokságok Fülek legyőzte a faSheüási vezető Zóiyornot Léva győzött — Komárom kikapott — Az eperjesi kerületben csak két mérkőzés volt BRATISLAVA A bratisiavai keiüieti bajnokságban csonkafordulót bonyolítottak le vasár­nap. Csak két mérkőzés került lebo­nyolításra Eredmeny<:k: SZ Malacky—Textil Trenčín 1:2(1:0). Érdekes, jóiramú mérkőzési hozott a találkozó. Kétezer néző előtt Madera bíráskodott. Szokol Kablo—Armatúrka Myjava 2:1 (1:1). A bratisiavai csapat állandó fölényben volt. Gólképtelen csatársora miatt azonban csak egy góüal győ­zött. A mérkőzést Vicena vezette. NY1TRA A nyitrai kerületben a harmadik őszi fordulóra került vasárnap a sor. Meglepetés a tabellán vezető Tapol­csány nagy gólará-nyú győzelme. Léva Galgócot gyözie le, Handlová Privi­gyét, Xyitra Komáromot, míg a vág­sellyei csapat a ČSAD Érsekújvár együttesétől szenvedett vereséget. Ä mérkőzésekről a következőket je­lentik: Léva—Galgóc 2:0 (1:0). Sáros, erő­sen felázott talajon játszották a mér­kőzési. A gó'okat Stehlík és Brunclík lőtték. 800 néző elölt Balkár bírásko­dott. Vágsellye— ČSAD Érsekújvár 2:4 (0:1). Góllövők: .lánoska 2, Seres és Ganzner, illelve Butko és Papp. 1500 néző előtt Smirják gyengén bírásko­dott. KP Nyitra—Komáromi Skoda 4:1 (2:1). A honi csapat állandó fölényben volt, győzelme reális. A gólokat Cur­gali és Rubanický 2—2, illetve Mészá­ros lőtték. Mynárik jói bíráskodott. Partizánské—NV Topolčany 1:6 (1:3), Baník Handlová— Prievidza 4:0 (2:0). A labella álíása: NV Topoľčany 12 10 1 1 44:13 21 K P Nitra 13 9 2 2 38:22 20 ČSAD N. Zám. 13 9 1 3 29:19 19 Partizánske 13 7 1 5 45:38 15 Handlová 12 6 0 6 31:23 12 Hlohovec 13 5 2 6 25:20 12 Komárno 12 5 0 7 33:32 10 lavice 12 4 1 7 15:32 9 r MEZ Šaľa 13 3 2 8 17:41 8 El. N. Zámky 12 2 S 7 20:33 7 Prievidza 13 2 1 10 17:41 5 BESZTERCEBANYA A besztercebánya' kerület vasárnapi mérkőzésén több meglepetés történt. Mindenekelőtt nagy meglepetés a zó­lyomi csapat Fiil jk elleni veresége és az apátfaiusi csapat féltucat gólos győzelme. A tabella utolsó helyén álló Kondrádovce Rimaszombat ellen szer­zett pontokat, Lónyabánya Beszterce­bányát, Losonc pedig Harmanecet győzte le. A mérkőzésekről a következőket je­lentik: Fülek—Zólyom 2:1 (1:1). Góllövők: Polgár és Székely, illetve Sugát. Harmanec—Losonc 2:3 (1:3). Gól­lövők: Kovács és Sási, illetve Sátek 3. Konrádovce—Rimaszombat 1:1 (0:1). A konrádovcei csapat gólját Fekete, míg a rimaszombatiét Szo:gai lőtte. Apátfalva— Podbrezová 6:1 (3:1). Góllövők: Kacsányi -2. Bretiovský, Ba­lázs, Hámori és Novodomský, illetve Flieder. Lónyabánya—Besztercebánya 4:3 (2:2). A tabella állása: 1. Opatová 10 8 0 2 44:12 16 2. Zvolen 10 8 0 2 29:12 16 3. R. Sobota 10 5 1 4 19:20 11 4. Podbrezová 10 5 1 4 17:25 11 5. Lovinobaňa 10 5 1 4 16:27 11 6. B. Bystrica 10 5 0 5 21:11 M) 7. Lučenec 10 4 1 5 23:23 9 8. Harmanec 10 3 0 7 13:22 6 9. Fiľakovo 10 3 1 6 15:25 5 10. Konrádovce 10 1 1 8 13:34 3 ŽILINA A žilinai kerületben a következő mérkőzések voltak. SBZ Ružomberok—Makyta Púchov 6:1 (5:1). Martin—Čadca 1:1 (0:1), Pov. Bystrica—Paludzka 4:0 (1:0), Mikulás—Vrútky 1:1 (1:1). A tabella á.iása: Pov. Bystrica 12 6 4 2 34:17 16 Ružomberok 12 6 1 5 30:28 12 Čadca 12 5 2 5 30:28 12 Palúdzka 12 6 0 6 23:28 12 Vrútky 11 5 2 4 16:24 12 Púchov 12 4 3 5 24:23 11 Krásno 10 4 3 3 20:21 11 Liet. Lúčka 11 5 1 5 17:24 11 Martin 12 3 3 6 21:24 9 Mikuláš 12 4 1 7 21:29 9 EPERJES OZ Prešov—ČSSZ Humenné 4:4 (3:2), Stavokombinát St. Ľubovňa — K P Michalovce 0:3 (0:3). A vasárnapi két mérkőzés után a tabella állása a következő: Michalovce CSSZ Humenné Vranov Sobrance Strupkov St. Ľubovňa OZ Prešov V. Kapušany Snina Bardejov KASSA A kassai kerületben vasárnap az őszi bajnokság első fordulóját bonyo­lították le. A műsoron csak három mérkőzés szerepe't. A Rozsnyó— Ťaclianovce és a Krompachy—Trebi­šov mérkőzéseket későbbi időpontban játszák. Eredmények: Lok. Sp. Nová Ves—KP Levoča 4:1 (2:0), Tatrasvit—TP Poprad 5:2 (1:1), Dyname Košice „B"—VDP Kežmarok 4:2 (3:1). A tabella állása: 10 10 0 0 43:8 20 10 6 3 1 30:14 15 10 4 3 3 24:14 11 9 5 1 3 15:10 11 10 5 1 4 17:18 11 10 3 2 5 12:19 8 10 2 3 5 11:31 7 9 2 2 5 7:16 6 9 2 0 7 10:31 4 9 1 1 7 14:22 3 Trebišov 9 6 2 1 15:5 14 íahanovce 9 6 2 1 17:11 14 Košice „B" 10 5 3 2 23:14 13 VDP Kežmarok 10 5 2 3 25:12 12 Sp. Nová Ves 10 4 2 4 16:13 10 Krompachy 9 5 0 4 17:15 10 Tatrasvit 10 3 2 5 14:21 8 Rožňava 9 4 0 S 14:22 8 K P Levoča 10 1 2 7 22:24 4 TP Poprad 10 1 1 8 13:27 3 • Bulgáriába utazik a Kassai Dyna­mo. Mint jelentik, a Köztársasági Bajnokság második helyén álló Kas­sai Dvnamo labdarúgó csapata szep­tehber első napjaiban bulgáriai por­tvára jjtazik. A kassaiak három mér­kőzésre állnak ki Bulgáriában. A labdarúgás edzése XIII. 5. Hárman gyakorlunk. Az előttünk álló játékos feje felé tarló labdát ök­lözzük el. Az öklözést gyakorolhatjuk felfüg­gesztett labdán is, az ökölvívók öklö­zőlabdáján is. Esési és védési gyakorlatok: 1. Fiatal játékosoknál nagyon hasz­nosak a különféle ügyességre és bá­torságra nevelő vetődési gyakorlatok: a) bukfenc előre és hátra, b) bukfenc előre, kis zsámoly vagv pad átrepülé­se után, c) >tigris-bukíenc« magasabb akadály felett (vizszíntesen repülünk át az akadály felett, aztán leérkezés­kor a kezünket tesszük le először, majd bukfencezünk egyet), alapállásból előredőlés a kezekre (az előre nyújtott kezekkel csökkentjük az esés erejét), e) féltérdelésből vetődés a térdelő láb irányába. 2. Vetődés magas-, távolugró pálya homokján, birkózószőnvegen (labda nélkül) Itt tanuljuk tneg a helves esést: kinyújtott testtel, esetleg ho­morítva, az oldalunkra esünk. Változat: vetődés a kapuban, labda nélkül. 3. Vetődés lassan guruló labdára. Ne feledjük: egvik kezünket a labda elé tesszük, a másikat — »biztosítá­sul« — kissé löiéje borítjuk. Változat: gyors, éles labdákra vető­dünk. 4. Vetődés a sarokba tartó lövések­re. Nagv rugaszkodással vetődünk a sarokba tartó gurulós, félmagas vagy magas labdákra Mindig igyekezzünk a kapufa elé vetődni, így nem sérül­hetünk tneg. 5. Vetődés a csatár elé. A csatár egyedül tör a kapu felé, mi eléje me­gyünk és — kezünket a lejünk elé és a labda felé nyújtva, szemünket nyit­va tartva — a labda elé vetődünk. 11a megszereztük a labdát, húzzuk ma­gunk alá és fordítsunk hátat a csa­tárnak. Ügyeljünk arra, hogy sohase vetődjünk a csatár lábára. A gyakor­lásnál a csatár mindig szándékosan hosszan tegye maga elé a labdát 6. A vetődést egyedül is gyakorol­hatja a kapus: valami falnak dobja vagy rúgja a labdát és amikor vissza­pattan, vetődve védheti. A kifutás, helyezkedés stb. gyakor­latai: * 1. A csatár szándékosan maga elé tett labdával tör a kapu felé, mi kifu­tunk és felszedjük, vagy elrúgjuk elő­le a labdát. Változat: A csatár röviden maga elé tett labdával tör a kapu felé. A gyakorlás tehát tgv élethű lesz. 2. Kifutás beadásokra, szögletrúgá­sokra. 3. A kapus könyökre támaszkodva, oldalt fekszik a földön; egy játékos körülötte vezetgeti a labdát, a kapus alkalmas pillanatban igyekszik magát rávetni a labdára. 4. A labdabiztonság és a reflex fej­lesztését szolgálja az a gyakorlat, amelynek során 3—4 méterről dobjuk a labdát a kapus mellére. Az pedig a védés után rögtön visszajuttatja hozzánk a labdát. Változat? Egyedül úgy végezhetjük ezt a gyakorlatot, hogy közelről a fal­ra dobáljuk a labdát. 5. Kitűnő ügyességfejlesztő gyakor­lat az, amikor a dobott vagv rúgott labdát félkézzel állítjuk meg és vesz­niük le a levegőből. 6 Az edző (vagv másvalaki) a ka­pu előtt 10—12 méterrel vezeti a lab­dát a 16-os egvik oldalvonalától a má­sikig. A kapusnak a kapuban helyez­kedve kell »követnie« a labdát veze­tőt. Az edző figyeli és megfelelően ja­\ ítia a kapus esetleges helyezkedés? hibáit. Változat: A labdát vezető játékos időnként kapura is rúg. A kirúgás és kidobás gyakorlatait már a Rúgás* gvakorlatai között ismertetlük, ezért itt nem ismételjük meg őket. (Folytatjuk.) lí iiB i WiinírirtiiiwiwMiMwwwwiiM mniiFiimn CJJ SZO, a csehszlovákiai magyar dolgozók napilapja Szerkesztőség és kiadóhivatal: Bratislava, Jesenského 8-10 sz. Telefon: szerkesztőség 352-10 és 347-16. kiadóhivatal 262-77. Fő­és felelősszerkesztő Lőrincz Gyula. Feladó és iránvító postahivatal: Bra­tislava fi Nvomia és kiadja a Prav­da Nemzeti Vállalat Bratislava. Kéz­iratokat nem adunk vissza. Előfize­tés I évre 510.—, '/ 2 évre 270.-—, 'U évre 135—. 1 hónapra 45.— Kčr. A hetilap (csütörtöki szám) előfize­tése 1 évre I ri0.—, '/, évre 75.—, •A évre 40— Kčs. A KÉPESKÖNYV előfizetése egv évre NÉPNAPTAR-ra4 együtt 100 Kči.