Új Kelet, 1996. január (3. évfolyam, 1-26. szám)

1996-01-15 / 12. szám

14 1996. január 15., hétfő Sport UJ KELET Röplabda NB l Kettős győzelem megtorpanásokkal Ifjúsági válogatott—Nyíregyházi VSC 2-3 (15, -7,10, -7, -11) Szeged. 100 néző. V.: Csíkos, Szabó F. (szombaton játszották) Ifjúsági válogatott: Péterfy, Torma, Takács, Szekeres, Ta­más, Tullmer. Csere: Zsombok, Makhült. Edző: Nusser Elemér, Nagy Péter. Nyíregyházi VSC: Zsukov. Pál, Drotár, Zajácz, Zádor. Korcza. Csere: Horváth L., Bata, Pampuch. Edző: Balázs Mstván. Tec Vértes Volán—Nyíregyházi VSC 1-3 (13, -9, -6, -9) Tatabánya, városi sportcsarnok, 100 néző. V.: Tomanóczy, Kisházy (vasárnap játszották) Tatabánya: Antal. Geiger, Zirih, Vigh, Vejtey, Skoflek. Csere: Szegedi. Megbízott edző: Vejtey Miklós. Nyíregyházi VSC: Pál, Zsukov, Korcza, Zádor, Drotár, Pampuch. Csere: Horváth L. Edző: Balázs István. Első játszma: a nyíregyhá­ziak jól kezdtek, és tíz perc el­teltével már 4-10-re vezettek. Aztán 10-14-es állásnál három játszmalabdájuk is volt, de egyiket sem tudták értékesíte­ni . Drotár helyére Batai állt be. A csere sem segített, a vasuta­sok csak egy pontot tudtak sze­rezni, az első játszmát az ifjú­sági válogatott nyerte. Második játszma: ebben a játékrészben jól játszottak a Szegeden vendégeskedő nyír­egyháziak, simán nyerték a já­tékot. Az ifjúságiak csak 7 pontot ütöttek. Úgy látszott, innen már simán nyerik a mér­kőzést. Harmadik játszma: 6-10-es állásnál a vasutasok megtor­pantak és hibákat követtek el. A csapatból mindenki rontott legalább egyszer, és úgy vesz­tették el a játszmát, hogy több pontot már nem is tudtak be­ütni. Negyedik játszma: a nyír­egyháziak ismét jól kezdtek, de Zajácz bizonytalanságai miatt Balázs edző cserét határozott: a helyén Pampuch szerepelt. Ebben a felállásban már bizto­san nyerték a szettet a ven­dégek. Ötödik játszma: Az ifjúsá­gi válogatott kezdett jobban a tie-breakben, és forduláskor 8-5-re vezettek. Ettől kezdve a vasutasok már alig hibáztak, és így megszerezték a két pontot. A nyíregyházi együttesnek elsősorban a győzelem volt a célja ezen a mérkőzésen, mivel a bajnoki szünetben nem volt alkalmuk arra, hogy edző­meccsen készülhessenek a baj­nokság folytatására. Ráadásul az elmúlt két hétben több sérü­lés és betegség is akadályozta felkészülésüket. Emiatt az elő­készítő poszton ezúttal Zsukov játszotta végig a mérkőzést. Az idegenlégiós különösen az utol­só szettben játszott jói, két si­keres sánca, leütései és táma­dás-előkészítései nagyban hoz­zájárultak a végső győzelem­hez. A többiek is változó telje­sítményt nyújtottak a mérkőzés során. Balázs István: —- Több fi­gyelemmel és fegyelmezett já­tékkal 3-1-es győzelmet érhet­tünk volna el, ez lett volna a reális eredmény. A nyíregyháziak a Bujtosi- ban úgy nyertek 3-2-re a most vendéglátó Tatabánya ellen, hogy az ellenfél 2-0-ás vezetés után egyenlített. így minden­képp nehéz mérkőzésre számít­hattak, annál is inkább, mert a Komárom megyeiek még esé­lyesek a rájátszásba kerülésre. Hazai környezetben a Volán mindent megtett azért, hogy megszerezze a két pontot. Első játszma: a mérkőzés úgy kezdődött, mint az őszi sze­zonban Nyíregyházán: Az első szettben végig a vasutascsapat vezetett. A véghajrában a vo- lánosok kiegyenlítettek, 13-13- as állás után Pálék kétszer is hibáztak, így a tatabányaiak szereztek előnyt. Második játszma: a nyírsé­gi csapat egyre jobban belejött a játékba; védekezésben — el­sősorban a sáncoknál — felja­vultak. Nem engedték, hogy a hazaiak vezessenek, és sima szettgyőzelemmel egyenlítettek. Harmadik játszma: ez a já­ték hasonlóan zajlott le, mint a második, azzal a különbséggel, hogy a nyírségiek csak 6 pon­tot engedélyeztek a vendéglá­tóknak. Ekkor Zádor helyén Horváth László játszott, aki mind támadásban, mind véde­kezésben nagyon jó teljesít­ménnyel bizonyított. Negyedik játszma: úgy lát­szott, a két meccs alatt a legjobb teljesítményre ebben a játékban lesz képes a csapat. Úgy vezet­tek 2-14-re, hogy alig hibáztak. Ekkor azonban, a biztos győze­lem tudatában kiengedtek, s az ellenfél hét pontot szerzett, az­tán végre sikerült a sokadik mérkőzéslabdát értékesíteni. A vasárnap lejátszott mérkő­zésen már látszott, hogy sokkal többre képes a csapat, mint amit szombaton nyújtott. Igaz, a meccs során néhány taktikai hibát elkövettek, és így maguk­nak tették nehezebbé a győzel­met a Vejtei és Zirih vezényle­tével most is nagyon lelkes ha­zai gárda ellen. Ezen a találko­zón a játékosok javuló teljesít­ményt mutattak, annak ellené­re, hogy többször biztos hely­zetekben hibáztak. Balázs István: — Ezen a mér­kőzésen javuló teljesítményt nyúj­tottunk, helyenként már az őszi legjobb formáját idézte a csapat. Kosárlabda NB I, rájátszás a 21-28. helyért Győztes meccsen mutatkozott be az új edző .Nyíregyházi TK-Isobau—Székesfehérvár KC 89-70 (44-35) Nyíregyháza, 400 néző. V.: Bukta, Sztrakovics. Nyíregyházi TK: Cservék 21/9, Hutás 11/6, Oroszvári 6, Jankovics 15, Kmézics 27. Csere: Szekeres 7, Kurucz, Papp 2. Edző: Kovács Tibor. Székesfehérvár KC: Pálkerti 7. Kertész 14/6, Táncos 8, Kablár 22, Veress 13. Csere: Gombos 2, Andó, Fűzi, Dákány 2. Játékos-edző: Kertész Zsolt. Fotó: Racskó A jobb napokat is látott két együttes csatáiból az elmúlt évek mérkőzésein legtöbbször a nyíregyháziak kerültek ki győztesen. A hazaiak számára szokatlan volt, hogy az alapsza­kasz után az alsóházban kell folytatni a küzdelmeket. A nézők ennek ellenére kíváncsi­ak voltak, mire képesek a főiskolások az új edző, Kovács Tibor irányításával. A labdát a vendégek szerez­ték meg a feldobás után, de nem tudtak pontot elérni. Az ellen- támadás során Jankovics szerez­te meg a hazaiaknak a vezetést. Az elkövetkezendő percekben mindkét oldalon pontokkal fejeződtek be a támadások. Az első triplát a hazaiak irányítója, Hutás dobta, ekkor 5 pont volt az előny (12-7). A félidő dere­káig azonban ezt nem tudták növelni, sőt, a 10. percben az ellenfél ki is egyenlített. A TK- sok ekkor Szekeres, Hutás, Kmézics és Oroszvári pontjaival 31-21-re alakították az állást. A félidő végéig felváltva estek a pontok, és az eredmény már nem változott az első 20 perc végét jelző dudaszóig. A második játékrész elején a nyírségiek szerezték meg a lab­dát, de a támadásból nem tud­tak pontot szerezni, míg az el­lenfél Táncos révén szépített. Újra Hutás triplája következett. A 24. perctől a hazai játékosok felváltva szereztek pontokat, összesen 15-öt, míg az ellenfél egyet sem (62-40). Újra estek mindkét oldalon a kosarak, egé­szen a 34. percig. Ezután Kmé­zics duplája, Cservék triplája és kétpontosa után 28 pontra nőtt a főiskolások előnye. Ennek az eredménynek a hazaiak úgy megörültek, hogy két percen keresztül csak az ellenfél dobott pontot. így az utolsó percekben 19 pontra olvadt a korábban majd 30 pontos előny. Bár az első játékrészben végig vezettek a hazaiak, kiegyenlített játék folyt a pályán. A második játékrészben a főiskolások rátet­tek még egy lapáttal, és egyre jobban növelték előnyüket. Elsősorban Kmézics és Cservék szerzett ebben az időszakban pontokat. Ha a főiskolások nem elégednek meg az így is tetemes előnnyel, sokkal nagyobb arány­ban nyerhettek volna a fehérvá­riak ellen. A védekezésben az őszinél jobb teljesítményt nyúj­tó hazaiak támadásban hullám­zó eredménnyel mutakoztak be az első rájátszásbeli mérkőzésen. Támadásban a második félidő­ben Cservék és Kmézics jeleske­dett, Jankovics — cseréjét meg­előzően — kiegyenlített pro­dukcióval járult hozzá a két pont megszerzéséhez. Bár a játék néha akadozott, a két pont megszerzé­séért dicséretet érdemel a gárda. Kovács Tibor: —- A győ­zelem azt jelenti, hogy elin­dultunk... Az elkövetkezők­ben tovább kell építeni a csa­patot. Kézilabda Magyar Kupa-negyeddöntő Mol-Szolnok KK—Alkaloida SE 34-21 (16-8) Továbbjutó: Szolnok 59-39 Egymás szemében Cinkos vagyok! A december eleji sportalbizottsági ülésen két szakosztály szá­molt be. Az NYKC és az NYFC vezetői mutatták be működésü­ket, szóltak az eredményeikről — már amennyire kellett, hi­szen ez jórészt minden albizottsági tag előtt többnyire ismert —, illetve beszéltek idei terveikről. Úgy tűnik, az akkori össze­jövetelnek furcsa utórezgései vannak... A kézilabdázók ügye egyszerűbb. Talán szóra sem érdemes... De mint jelenségről, megnyilvánulásról talán érdemes szólni. A bizottsági ülésenHanufer Sándor technikai vezető szólt az után­pótlás eredményeinek visszaeséséről. Ezt a mai napig magnó­felvétel bizonyítja. Az ülésről készült jegyzőkönyvben ezzel kap­csolatban, sajnos, a bizottsági titkár pontatlanul fogalmazott. Ifjúsági bajnokság helyett OIK-t írt, amiért a technikai vezető nemes egyszerűséggel a hónap végén telefonon „ lehazugozta”. A tévedésről, a helyreigazításról körlevelet kellett kiadni... (Csak zárójelben jegyzem meg, hogy azt nyilván már soha­semfogjuk megtudni, melyik bizottsági tag mutatta meg a tech­nikai vezetőnek az ülésről készült jegyzőkönyvet. Félreértés ne essék, a jegyzőkönyv azon részét, amelyik az NYKC-re vo­natkozott, bármikor elolvashatta volna a klub bármelyik tag­ja, de a bizottsági ülésen szóba került többi témához—példá­ul az NYFC ügyéhez — vajmi kevés köze van bármelyik — jelen esetben a kézilabda-----klubvezetőnek.) A másik ügy már jóval „fajsúlyosabb”. Az NYFC klubigaz­gatója beszámolója közben „elszólta” magát. Mint szavaiból kiderült, egy jelentős összeg úgy került 1995-ben a futball- klubhoz, hogy azt tulajdonképpen az ifjúsági Eb-n keresztül jutatták nekik a szponzorok. Ennél többet akkor nem tudhat­tunk meg. Az NYFC elnökének beszámolóját szünet követte, és mivel elment minden érdekelt, a bizottsági tagok között meg­indultak a találgatások: vajon kik lehetnek a titkos adomá­nyozók? Voltak, akik az önkormányzatot sejtették a háttérben... Néhány nap múlva kétszemélyes beszélgetés során sikerült fényt deríteni a rejtélyre: legálisan történt minden, három nem szabol­csi vállalat — nevük érthető okok miatt maradjon titokban — segítette az ifjúsági atlétikai Eb-n keresztül az NYFC-t. Focira közvetlenül nem adhattak pénzt, de rendezvény szponzorálásra igen. Nincs szó tehát csalásról, feketepénzről, láthatatlan kifizetésről, pótlólagos önkormányzati futballtámogatásról vagy valamelyik szabolcsi egyesület megrövidítéséről. A két Hajdú és az egy Szolnok megyei cég bizony egy fillért sem adott volna me­gyénk sportjára, az NYFC-nek, ha nincs ez a lehetőség... Magamban ennyivel le is zártam az ügyet. Megítélésem sze­rint szabálytalanság, visszaélés nem történt. Mint sportot szeretőnek, sportot kedvelőnek, azt hiszem, ennyi cinkosságot el kell vállalnom. A napokban csörgött a telefonom, és ezzel az üggyel kap­csolatban kért információt egyik újságíró barátom. Őszintén elmondtam neki, amit tudok a dolgokról. Állítólag az NYFC-s „titkospénzzel" kapcsolatban többen megkeresték, „óriási nyo­más nehezedik rá”. Muszáj foglalkoznia a témával... Mi az Új Keletnél még decemberben megegyeztünk a kollé­gákkal abban, hogy nem bolygatjuk a kérdést. Örül(t)ünk, hogy pénzt kapott a futball. El tudták kezdeni, illetve be is tudták fejezni a focisták a bajnokságot. Ráadásul úgy, hogy még min­den nyitott... Ha már nem tudunk pénzt adni, a szponzorok érdekeit sértő cikkel nem nehezítjük a klub életét. Az persze nyilvánvaló, hogy ezúttal is a sportalbizottság va­lamelyik tagjától szivárgott ki az információ... Nagyon sajnál­nám, ha erre azért került volna sor, hogy az idei sporttámoga­tások elosztását, nagyságát valami módon befolyásolják. Több pénzt a versenyzőknek, esetleg a csapatoknak nem csak má­sok lejáratásával lehet szerezni, nem ez az egyetlen út... Hanem lehet például eredményességgel, szponzorok gyűj­tésével. Az olimpia évében talán érdemes jobban odafigyelni nemcsak az eredményekre, hanem a fair play-re is. Mert ez utóbbi is fontos. No, és ez az olimpia egyik üzenete. Száraz Attila Asztalitenisz A magyarok a vasárnapi utol­só akadályt is sikerrel vették, így mindhárman indulhatnak az atlantai nyári olimpia egyes versenyében. A párosoknál még további helyek kiadók, a kontinentális selejtezőt február­ban, Nantes-ban bonyolítják le. A manchesteri eredmények: Férfiak: Bátorfi Zoltán — Matthew Syed (angol) 3:2 Németh Károly—Piotr Skierski (lengyel) 3:2; nők: Tóth Krisztina — Polona Frelih (szlovén) 3:0 TOTÓ 1. Cremonese—Milan 0-0 X 2. Fiorentina—Piacenza 2-1 1 3. Internazionale—Roma 2-0 1 4. Juventus—Bari 1-1 X 5. Padova—Atalanta 3-2 1 6. Parma—Cagliari 4-0 1 7. Sampdoria—Vicenza 2-2 X 8. Udinese—Napoli 3-2 1 s 9. Ancona—Palermo 1-0 1 1 10. Bologna—Cosenza 3-2 1 11. Brescia—Cesena 0-0 X 12. Foggia—Lucchese 0-0 X 13. Reggina—Reggiana 2-0 1 Pluszmérkőzés: 1 14. Salernitana—Pescara 0-2 2