Új Kelet, 1994. május (1. évfolyam, 34-58. szám)

1994-05-28 / 57. szám

10 f SPORT 1 f 1994. május 30., hétfő ■ UJ KELI! Labdarúgó BÉKÉSI BUKTA AZ ÜLLŐI ÚTON Teljes siker Parmalat FC - Csepel-Kordax 3:0 (0:0) Székesfehérvár, 3000 néző. V: Pillér Gólszerzők: Takács (59., 61. p.), Horváth F. (76.) sárga lap: Takács (54. p.), illetve Szabó (16. p.), Váczi (39.) piros lap: Jakab (78. p.) jók: Takács, Bekő, Dubecz, Mitring, illetve Váczi Parmalat FC: Mitring - Salacz, Németh. Varga - Dubecz, Zimmermann, Jován (Czéh 64. p.), Bekő, Horváth L. - Takács. Horváth F. (Jónás 83.) Csepel-Kordax: Hajdú - Bereczki, Váczi. Szabó - Tyukodi (Süveges 69. p.), Puskás, Jakab, Ács. Szekeres - Balogh, Pena Szünet után a Csepel előtt adódott az első gólszerzési lehetőség, Balogh azon­ban közelről a jól kivetődő Mitringbe lőtt. Az 59. percben szerezte meg a vezetést a fehérvári együttes, Dubecz beadását elvétették a csepeli védők. Takács rácsa­pott. kicselezte Váczil és 13 m-ről nagy erővel lőtt a kapu jobb oldalába (1:0). A 61. percben újra Takács villogott. Dubecz ezúttal is a jobb oldalról adott be. és Takács az ötös oldalvonaláról kapásból kapura lőtt, a labda a jobboldali kapufáról vágódott az ellenkező oldalra (2:0). A 76. percben Dubecz jobboldali átívelését Czéh az alapvonal közeléből jól adta középre és ott Horváth F. 4 m-ről vágta a labdát a kapu közepébe (3:0). A 78. percben Jakab a felezővonal közelében Zim- mermann után rúgott, amiért Pillér játékvezető joggal állította ki a csepeli játé­kost. Az első félidőben is aktívabb volt a fehérvári együttes, különösen Takács vezetett többször is veszélyes támadást. Szünet után Dubecz kitűnő beadásait re­mekül használta ki Takács, és percek alatt eldöntötték a találkozó sorsát. A Csepel ezúttal halvány teljesítményt nyújtott, a Parmalat csapata viszont igen lelkesen, nagy akarattal játszott és helyzeteit is jól használta ki. győzelme ilyen arányban is megérdemelt. Yácnak játszott a Fradi Ferencváros - Békéscsabai EFC 4:2 (2:0) Üllői út, 18 000 néző, V: Hartmann Gólszerzők: Albert (15.), Wukovics (23 . 64.), Lisztes (83.), illetve Fodor (66.), Szarvas (90.) sárga lap: Albert (55.) piros lap. Váczi (91.) jók: Lipcsei. Albert, Wu­kovics, illetve Fodor Ferencváros: Szeder - Lipcsei Páling. Szekeres - Nagy Zs., Albert. Lisztes. Keller. Bubcsó (Petrók 56.) Christiansen, Wukovics Békéscsabai EFC: Baji Mironas Mracskó, Szenti - Váczi, Argyelán (Kasik 63.), Fodor, Csathó, Zahorán (Dávid 77.) - Szarvas, Kulcsár S. A listavezető Békéscsaba talán a tavaszi idény legnehezebb mérkőzésére készült, ráadásul az élvonalban eddig mindössze kétszer sikerült győztesen távoznia az Üllői útról, legutóbb 1988 őszén. Heves ferencvárosi támadásokkal indult a találkozó, és az első negyedóra végén előnyt szereztek a zöld-fehérek. Lipcsei a felezővonal tájékáról mesteri labdát tálalt a középen kiugró Albert elé, aki 12 m-ről ballal a kapu bal oldalá­ba helyezett (1:0). Alig telt el néhány perc, amikor Albert varázsolta Wukovics elé a labdát, de a csatár lábáról ígéretes helyzetben lecsúszott a lövés. Kisvártatva javított a ferencvárosiak házi gólkirálya: Christiansen húzta meg a jobbszélt, lapos középreadását Albert tovább pöccintette és Wukovics az ötösről jobbal a hálóba passzolt (2:0). Kétgó­los vezetése tudatában visszavett a tempóból az FTC, a viharsarkiak pedig továbbra sem találták meg az ellenszert. Négy perccel a szünet előtt Christiansent buktatták 24 m-re a kaputól. Lipcsei szabadrúgása a sorfalról kishíján a jobb sarokba pattant, Baji az ellenkező irányba mozdult. Mindent elmond a csabaiak támadójátékáról, hogy a 44, percben ment az első lövés Szeiler kapujára, igaz, ekkor Mracskó 28 m-es bombája a jobb kapufáról pattant vissza. A félidőben vastaps kísérte az öltözőbe a Ferencváros játékosait. Fordulás után beleerősített a Pásztor-legénység, de a félidő közepéig ez csak szögletekben mutatkozott meg. A másik oldalon viszont a nagy kedvvel játszó Lipcsei a szögletzászló környékéről is kapura lőtt egy szabadrúgást, Bajinak bravúr kellett ahhoz, hogy kiöklözze a labdát. És jött az újabb ferencvárosi gól. Albert jobbról ívelt a balösszekötő helyén tanyázó Wukovics fejére, aki 8 m-ről a hosszú sarokba bólintott (3:0). Gyorsan válaszolt a Békéscsaba: Váczi labdája után Csathó az alapvonalról fe­jelt középre és Fodor az ötösről a jobb sarokba bólintott (3:1). Érdekes módon ekkor kezdett igazán veszélyesen futballozni a vendégcsapat. Szedernek előbb Kulcsár távo­li bombáját, majd Kasik léc alá tartó lövését kellett hárítania. A 80. percben Lipcsei­szóló következett: a zöld-fehérek söprögetője már a kapust is kicselezte, de végül az oldalhálóba lőtt. A következő akciónál Wukovics bal oldalról a középen érkező Lisz­teshez passzolt, aki 8 m-ről ballal a kimozduló Baji mellett a hosszú sarokba gurított (4: L). A 90. percben váratlanul újabb gólt szerzett a Békéscsaba. Mirosan távolról próbálkozott lövéssel, a kaputól 13 m-re tébláboló Szarvas beletette a lábát, s a labda a ti alsó sarokba pattant (4:2). Hosszú hetek után lecsúszott az élről a Békéscsaba. A Ferencváros ezúttal is folytatta azt a látványos játékot, amelyet szerdán a Kispest elleni kupadöntőn mutatott be. A Pásztor-legénység támadójátéka a második félidő közepéig teljesen veszélytelen volt, így a zöld-fehérek megérdemelten szerezték meg a két pon­tot. Jobb a békesség I Haladás VSE - PMSC-Fordan 0:0 Szombathely, 5000 néző, V: Juhos Sárga lap: Szűcs (79.), illetve Cso- both (30.), Csizi (67.), Kocsis (87.) jók: Bognár, Szekér, illetve Bódog, Csoboth Haladás VSE: Király - Szűcs, Bog­nár, Sántha - Neudl, Szekér, Tóth Gy., Somfalvi (Sülé 46.), Tóth N. (Vukodinovics 80.) - Schneider, Elekes PMSC: Csaban - Csizi, Bódog, Braun - Palaczki (Kocsis 46.), Uivecz- ki, Csoboth, Dárdai, Lengyel - Azoitei, Dorobantu (Tököli 78.) Az első félidő egyetlen említésre ér­demes eseménye a 6. percben történt. Ekkor Schneider ugrott ki középen, már csak Csaban kapussal állt szemben, amikor gyatrán kapura emelt, és a pé­csi kapusnak sikerült tisztáznia. Ebben a játékrészben enyhe mezőnyfölényben játszott a Haladás, de a játszadozás, amit produkáltak, mindenre jó volt, csak arra nem, hogy gólhelyzetet tud­janak teremteni a vendégcsapat kapuja előtt. A sok középpályás játékos egymás­nak adogatta a labdát, ezért álmos, unal­mas, csapkodó volt a játék. Szünet után sem nagyon változott a játék képe. Verebes: Fütildraii neii vállalón! Május 31-ig kell választ adnia Verebes József szövetségi kapitánynak, hogy főállásban is vállalja-e a labdarúgó válogatott irányítását. Ismert, Verebes jelenleg az ETO FC Győr mestere és a győri csapat mellett készíti fel a nemzeti tizenegyet is. Laczkó Mihály, a Magyar Labdarúgó Szövetség elnöke viszont többször kijelentette, hogy a szövetségnek főállású szövetségi kapitányra van szüksége. A BVSC-Dreher - ETO FC Győr bajnoki mérkőzés után az MTI munkatársa megkérdezte Ve­rebes Józsefet, vajon döntött-e már? A Mágus egyértelműen kijelen­tette, hogy főállásban nem vállalja a válogatott irányítását. Viszlát, MTK! MTK - Kispest-Honvéd FC 1:4 (0:2> Hungária krt., 1500 néző. V. Kurmai Gólszerzők: Vancsa (80. p.), illetve Illés (22., 72.), Sallói (24.), Vincze (65.) sárga lap: Szalai (55. p.), Nagy S. (63.), illetve Bánfi (81.) piros lap: Bánfi (90. p.) jók: Vancsa. illetve Illés, Hamar, Stefanov MTK: Piel - Szalai, Turbék, Nagy S. - Komódi (Kenesei K. a szünetben). Ke­nései Z., Tamási, Vancsa, Zsivótzky - Há­mori. Kovács (Szabó T. 67.) Kispest-Honvéd FC: Brockhauser - Plókai, Bánfi, Mátyus - Csábi, Illés, Ste­fanov. Duró -Hamar, Sallói (Tóth M. 82. p.), Vincze (Bárányos 74.) A 22. percben tehetetlen volt az MTK portása .Hamar baloldali beadása megpat- tant a kék-fehér védőkön, s Illés 8 m-ről a hálóba vágta a lecsorgó labdát (0:1). Két perc múlva Duró robogott el a balszélen, hajszál pontosan ívelt a kapu elé, Sallói pedig közelről a hálóba fejelt (0:2). A félidő hátralévő perceiben Kovács, vala­mint Kenesei Z. előtt adódott lehetőség a szépítésre, de a döntő pillanatokban mind­ketten hibáztak. Szünet után negyedórányi békés labdáz- gatás után beindult a kispesti „henger’'. A 60. percben Illés lövését Nagy S. még a gólvonalról kivágta, ám ezt követően tel­jesen összeomlott az MTK védelme. Előbb Hamar kiugratásával Vincze lépett ki a védők közül, s Pielt is kicselezve helyezett a kapu közepébe (0:3). majd Illés pasz- szolt közelről a hálóba (0:4) A 79. perc­ben Bánfi a felső lécre fejelt, nem sokon múlott tehát az ötödik vendégtalálat. Ehe­lyett az MTK becsületgólja következett, a 80. percben Vancsa fejelt Brockhauser kapujába. A mérkőzés utolsó momentumát Bánfi kiállítása jelentette. Jó iramú, sport­szerű mérkőzésen a Kispest-Honvéd hely­zetei alapján rászolgált a nagy gólkülönb­ségű győzelemre. Bajnokhoz méltóan EMDSZ-Soproni LC - Vác FC- Samsung 0:2 (0:0) Sopron, 10 000 néző, V: Stamler Gólszerzők: Füle (56.), Dzurják (71.) sárga lap: Árpási (46.), illetve Dzurják (3.), Romanek (81.) jók: Udvardi, il­letve Hahn, Romanek, Nyilas, Füle EMDSZ-Soproni LC: Milchram - Udvardi - Katona, Árpási - Varsányi, Kovács, Deák (Horváth B. 73.), Nagy J., Makkos (Korsós 62.) - Chiratcu, Ördög Vác FC-Samsung: Koszta - Nagy - Puglits, Hahn - Miovecz (Nyilas 46.), Kriska, Vigh, Aranyos, Romanek - Füle, Dzurják (Kasza 77.) Az első félidőben kifejezetten ala­csony színvonalú játékot látott a hatal­mas nézősereg. A fordulás után a Vác hamar megtalálta a soproni védelem se­bezhető pontjait, s az 56. percben az előretörő Romanek látványos átadását Füle 12 m-ről derékmagasságban a jobb sarokba helyezte (0:1). A 71. perc­ben a váci védelem oszlopa. Hahn tört előre, Romanekhez adott, aki száz százalékos gólhelyzetbe hozta Dzur- jákot, s a veterán középcsatár 6 m-ről az üres kapuba passzolt (0:2). A 90. percben Füle óriási gólhelyzetben ron­tott. Második félidei játéka alapján a Vác megérdemelten győzött. Győri csőd BVSC-Dreher - ETO FC Győr 3:0 (1:0) Szőnyi út, 400 néző, V: Puhl Gólszerzők: Nagy P. (28. p.), Tóth (76.), Bognár (84.) jóit: Bognár, Tóth, Ur- bányi BVSC-Dreher: Disztl - Bondarenko, Dzsinovics, Werner - Nagy P., Urbányi, Bognár, Farkas (Bükszegi 85.), Cseh - Borgulya (Kvanduk 35. p.), Tóth ETO FC Győr: Végh - Lázár, Csikós, Kuttor - Varga (Ivanics 32. p.). Faragó. Ignácz, Csertői, Virág (Mikóczi 39.) - Herczeg, Klausz Bognár a 28. percben a bal oldalon ve­zette fel a labdát a győri 16-osig. majd középre ívelt Nagy Péterhez, aki mint­egy 10 m-ről a kapu közepébe lőtt (1:0). A szünet előtti hajrára Verebes József két cserével próbált frissíteni, de ez a második félidőben megbosszulta magát, mivel Mikóczi sérülten lesántikált a pályáról. így tíz emberrel folytatták a játékot a győriek. A 75. percben Tóth és Bognár összjátéka után Végh bravúrral mentett. Egy perccel később azonban nem volt ellenszere a hazai támadásnak. Urbányi temek labdát adott Tóthnak. aki elfektette a győri portást, majd 8 m-ről a bal sarokba lőtt (2:0). A megsemmisítő vereség a 84. perc­ben teljesedett ki, amikor Cseh kiugrott a védők között, egyedül vezette kapura a labdát, majd az őt kísérő Bognárnak pasz- szolt, aki sakk-matt helyzetben az üres ka­puba gurított (3:0). Jobb a békesség II Vasas-IIzer - Siófoki BFC 1:1 (1:0) Fáy utca, 3000 néző, V: Varga S. Gólszerzők: Cigan (40. p. - 11-esből), illetve Szabó Z. (89.) sárga lap: Cigan (13. p.), illetve Fischer (87.) jók: nem le­het kiemelni senkit egyik csapatból sem Vasas-IIzer: Sáfár - Galaschek - Her­czeg Cs., Erős - Pecha, Mónos, Maczó, Geress, Cigan (Claude 56. p.) - Zvara (Földes G. 56.), Neagoe Siófoki BFC: Bíró - Bimbó - Keszeg, Olajos, Meksz, Perger - Sallai, Varsányi, Király (Fischer a szünetben) - Földes I. (Szabó Z. 75. p.), Kirchmayer A hazaiak a 40. percben szerezték meg vezető góljukat. Varga játékvezető 11-est ítélt, amint Perger a kapu előterében lerántotta Zvarát. Az ítéletvégrehajtó Cigan biztosan lőtte ki a jobb alsó sarkot (1:0). Fordulás után a vendégek érezték, hogy támadni kell, de nem találták a szilárd Vasas-védelem ellenszerét. A 89. percben Meksz távoli lövését Sáfár kapus ugyan védte, de a labdát kiejtette, amire a szem­füles Szabó Z. lecsapott és néhány lépés­ről a kapuba gurított (1:1). Ai NB I állása: labdarúgó bajnokság 28. fordulója után Sopronban aratott győzelmének köszönhetően — és mivel a Békéscsa­ba vereséget szenvedett az Üllői úton — újra a Vác FC-Samsung vezeti a ta­bellát, méghozzá kétpontos előnnyel. Újabb vereségét követően pedig immár eldőlt, hogy az MTK kiesik az NB I- ből. Az állás 28 forduló után: 1. Vác FC-Samsung 28 18 7 3 53-25 43 2. Békéscsabai EFC 28 19 3 6 68-27 41 3. Kispest-Honvéd 28 16 7 5 61-31 39 4. Ferencváros 28 15 5 8 47-30 35 5. ETO FC Győr 28 13 7 8 48-36 33 6. Újpesti TE 28 12 8 8 39-31 32 7, Csepel-Kordax 28 12 7 9 34-40 31 8. Debreceni VSC 28 10 9 9 35-32 29 9. Parmalat FC 28 7 9 12 32-43 23 10. BVSC-Dreher 28 7 9 12 30-48 23 11. PMSC-Fordan 28 6 10 12 20-37 22 12. Soproni LC 28 8 6 14 31-49 22 13. Vasas-IIzer 28 7 7 14 32-40 21 14. Siófoki Bányász 28 6 9 13 30-44 21 15. Haladás VSE 28 4 9 15 24-44 17 16. MTK 28 4 8 16 27-54 16 A góllövőlista élcsoportja: 17 gó­los: Illés (Kispest-Honvéd FC) 16 gó­los: Szarvas ( Békéscsabai EFC) 13 gólos Kulcsár S. (Békéscsabai EFC), Füle (Vác FC-Samsung), Wukovics (Ferencváros), Sándor T. (Debreceni VSC). 12 gólos: Horváth F. (Parmalat FC) 9 gólos: Csertői, Klausz (ETO FC Győr). Azoitei (PMSC-Fordan), Bog­nár Gy. (BVSC-Dreher) 8 gólos: Orosz, Hamar (Kispest-Honvéd FC), Popescu (ETO FC Győr), Kovács J.. Albert (Ferencváros), Claude (Vasas- IIzer). TOTÓ A TOTÓ 21. játékhetén szereplő mérkőzések eredményei: 1. Ferencváros - Békéscsaba 4:2 1 2. Debrecen - újpest 2:2 X 3. Hertha BSC - St. Pauli 2:1 1 4. Wolfsburg - Bochum 0:1 2 5. Jena - Stuttgarter Kickers 0:0 X 6. Chemnitz - Saarbrücken 3:1 1 7. Mannheim - Wuppertal 2:0 1 8. Rostock - Mainz 2:3 2 9. Acireale - Bari 1:0 1 10. Ascoli - Venezia 3:2 1 11. Cesena - Cosenza 0:1 2 12. Monza - Fiorentina 0:0 X 13. Verona - Pisa 0:0 X Pluszmérkőzés: 14. BVSC-ETO FC Győr 3:0 1 Az újpesti hajrá egy pontot ért Debreceni VSC - Újpesti TE 2:2 (1:0) Debrecen, 6000 néző, V: Bognár Gólszerzők: Madar (26. p.), Sándor T. (87.), ill. Bérczy (61.), Kozma (89.) sárga lap: Bérczy (34. p.) jók: Gojan, Pető, Madar, Gracsov, illetve Bérc­zy, Slezák, Kozma, Túri, Kecskés Debreceni VSC: Horváth - Sándor Cs., Gojan, Kondás, Pető - Dombi, Sándor T., Szath- mári (Buliga 77. p.), Madar - Ilea, Gracsov (Tóth 74.) Újpesti TE: Praj - Bérczy, Aczél, Molnár, Szlezák - Kozma, Véber. Túri, Kecskés - Lovász (Szanyó a szünetben), Kovács L. (Miklya 74. p.) Az első 20 perc zömében hazai rohamokkal. de biztos újpesti védekezéssel telt el. A 26. percben egy balról beadott labdát Madar 22 m-ről nagy erővel a bal felső sarokba vágott (1:0). A második félidőben jelentősen felgyorsult a játék, különösen az Újpest jóvoltából és kezdeményezésére. A 61. perc­ben Kecskés beadását Bérczy a kapuba juttatta (1:1). Az utolsó tíz percben szinte több történt, mint az előző időkben összesen. A 87. percben Buliga beadását Sándor T. előrevetődve a hálóba fe­jelte (2:1). A 89. percben Kozma középen kapta a labdát, megira­modott vele, mintegy 20 m-ről laposan meglőtte, és az a jobb belső kapufáról Horváth keze mellett a hálóba gurult (2:2).