Gall György (szerk.): A szent szabadság oltalmában. Erdélyi unitáriusok az 1848-1849-i magyar forradalomban és szabadságharcban (Kolozsvár, 2000)

Tanulmányok - Egyed Ákos: "Mi egy nemzetnek sem vagyunk ellenségei, csak a régi rendszer embereinek (Udvarhelyszék 1848 - 49-ben)

Nos, ezzel az újítással került sor a Macskási Lajos udvarhelyszéki királybíró leváltására, egyébként igen kulturált körülmények közt, kö­szönetét nyilvánítva hosszas tisztségviselői tevékenységéért.38 A népgyűlés természetesen nem volt a főkirálybíró megválasztásá­nak alkotmányos fóruma - erre a közgyűlés lett volna hivatott. Te­kintettel azonban a magyarországi törvényekre, amelyek szerint a főispáni széket kinevezéssel töltik be, Udvarhelyszék népgyűlése le­mondott a főkirálybíróválasztás jogáról, kérve a minisztériumot, hogy ifjú Bethlen Jánost nevezze ki főkirálybíróvá'9, „kiben általános bizo­­dalmunk központosuk, s kinek erélyes hivataloskodására a kormány is bízvást számíthat.”40 Ifj. Bethlen János meg is kapta a főkirálybírói kinevezést, de a gyakorlatban, mivel követként a legtöbbet távol volt, helyettese, a korántsem erélyes Pálffy Elek „igazgató alkirálybíró” intézte a szék egyre bonyolultabb ügyeit. Az udvarhelyszéki események egyébként 1848 tavaszán és nyár elején túlhaladták a helytörténeti kereteket, nem véletlen, hogy Pálffy Jánost a magyar országgyűlés alelnökévé, Keller Jánost pedig az országgyűlés egyik titkárává választották. Pálffy János mint az országgyűlés tekintélyes alelnöke s a székelyek igen nagy műveltségű képviselője, majd 1848 szeptemberétől az Országos Honvédelmi Bi­zottmány tagja, az országos politika egyik irányadó tényezője volt. De hiányát Udvarhelyszék ugyancsak megsínylette. Az érdekegyesítés nehézségei. Ellentétek a közteherviselés kérdésében Emlékeztetünk arra, hogy 1848 tavaszán Udvarhelyszék lelkesen üdvözölte a szabadság, egyenlőség, testvériség hármas jelszavát, hogy a széknek eddig privilégiumokat élvező nemesei önként vállalták a közös teherviselés életbeléptetését, és lemondtak a nemesi címek viseléséről is. De alig telt el három hónap az említett felemelő esemé­nyek óta, s a szabad székelyek és a nemesek egy része majdhogy ölre ment, amikor a közös teherviselést a gyakorlatban kellett alkalmazni. 137

Next

/
Oldalképek
Tartalom