Gall György (szerk.): A szent szabadság oltalmában. Erdélyi unitáriusok az 1848-1849-i magyar forradalomban és szabadságharcban (Kolozsvár, 2000)

Tanulmányok - Egyed Ákos: "Mi egy nemzetnek sem vagyunk ellenségei, csak a régi rendszer embereinek (Udvarhelyszék 1848 - 49-ben)

Horváth Ignác, a későbbi szabadságharcos katonatiszt, Keller János ügyvéd. Ez a csoportosulás a Wesselényi-féle programhoz igazodott, majd Wesselényi lebukása után az id. Bethlen János által vezetett nemzeti liberális „párt”-ot követte. Ennek ellenére Udvarhely széken igen erős maradt a konzervatív „párt”, amelynek legfőbb támasza itt az Ugrón nemzetség volt, vala­mint Macskási Lajos, akit Bécs először a szék adminisztrátorává ne­vezett ki 1834-ben,20 éppen az ellenzék letörésére, majd főkirálybírói tisztséget töltött be. Ebben a helyzetben találta Udvarhelyszéket 1848 tavasza. A forradalom kezdete Udvarhelyszéken. A magyar forradalom programjának elfogadása. Pálffy János szerepe Az európai, közelebbről a pesti forradalom s a kolozsvári esemé­nyek hírének megérkezése után, március 27-én Székelyudvarhelyen a rendek tanácskozásra ültek össze, s cselekvési programot fogadtak el. Ennek főbb pontjai a következők voltak: 1. Unió; 2. sajtószabadság; 3. közös teherviselés; 4. a földbirtok szabaddátétele; jobbágyfelszabadítás állami kárpótlással; 5. törvény előtti egyenlőség; 6. a nép felszabadítási és politikai jogokkal való fel­ruházása; 7. nemzetőrség felállítása.21 Nem vitás, hogy a magyar forradalom társadalmi programja kedvező visszhangra talált Udvarhelyszéken, s az unió eszméjének elsődleges célkitűzése a nemzeti elkötelezettséget is bizonyítja. Ter­mészetesen ezek a kérdések már a reformkorban mind felvetődtek, de ennyire konkrétan mint azonnali megvalósítandó feladatok, még soha. És a város, valamint a szék népe napok alatt tudomást szerzett a ha­talmas fordulatot ígérő követelésekről, és tüntetéseivel, egész maga­tartásával foglalt állást a forradalmi eszmék mellett. Az események irányítója - a ma már teljesen elfeledett - tarcsafalvi Pálffy János volt. Pálffy az 1840-es években mind a ma­gyarországi, mind az erdélyi magyar nemzeti mozgalom megbecsült 126

Next

/
Oldalképek
Tartalom