Gall György (szerk.): A szent szabadság oltalmában. Erdélyi unitáriusok az 1848-1849-i magyar forradalomban és szabadságharcban (Kolozsvár, 2000)
Tanulmányok - Egyed Ákos: "Mi egy nemzetnek sem vagyunk ellenségei, csak a régi rendszer embereinek (Udvarhelyszék 1848 - 49-ben)
résztvevője. Akkor már személyesen ismeri Széchenyit, Wesselényi Miklóst, Kossuth Lajost. írásban és szóban síkraszállt a rendi-feudális világ megreformálásáért. Amint Szabó T. Attila írta „Pálffyt egész lelkivilága, kemény magyarsága, demokratikus, sőt köztársasági gondolkodása előre is az elnyomó kormánypárttal szemben az ellenzék soraiba kényszerítette.”22 Akárcsak Erdély más tájain a reformkorban, Udvarhelyszék társadalma is két eszmei irányzat, két párt mögé tömörült. Az Erdélyi Híradó udvarhelyszéki levelezője arról tudósította az olvasókat, hogy a „haladó párt” hívei a Pálffyakat, a „maradók” pedig az Ugronokat tartják vezetőiknek. A forradalom kitörése mindkét párt híveit aktivizálta, de Pálffyt Udvarhelyszéken már az első hírek megérkezésekor a mozgalom élén találjuk. Már a március végi népgyűlésen „a tömegből felkelt Pálffy János, arcán a férfias lelkesültség komoly vonásai s azon őszinte bizalom, amelyet tőlünk mindig érdemelt és bírt [...] Végül kitűzé az irányt [...], unió a testvérhonnal s békés útoni reform.”23 Pálffy határozottságának nem kis szerepe lehetett abban, hogy április elsején már teljes mozgásban volt a nép. Ezekről az eseménydús napokról mind a hivatalos jelentések, mind a hírlapi beszámolók rendelkezésünkre állanak. Ezek alapján nem nehéz arra a következtetésre jutnunk, hogy a szék területén bizakodó forradalmi légkör alakult ki. A korábbi ellenzéki mozgalom vezetői a politikai változást Metternich kancellár bukásával érzékeltették. Az Erdélyi Híradó beszámolója szerint a szónok Metternich kancellárt mint „a nép zsírját szívó, az erkölcsöket megmérgező”, „a hatalmat csak néhánynak kezébe összpontosító” rendszert fenntartó politikust bírálta. A nagy számban összegyűlt nép örömmel vette tudomásul, hogy ezután „az urak” is hozzájárulnak a terhek viseléséhez: az űtcsináláshoz, a katonáskodáshoz; viszont a nép adója kisebb lesz. Éljenzés fogadta azt a bejelentést, hogy az új politikai rendszerben, amelyet az unió biztosít, „a törvény előtt mindenki egyenlő lesz.” A helyi események irányítója - amint mondottuk - Pálffy János volt. Mivel a nép kívánságait jól ismerte, és tudott is megfelelő választ adni azokra, április elsején a tömeg előtt sietett kijelenteni: boldog, 127