Tolna Megyei Népújság, 1982. június (32. évfolyam, 126-151. szám)

1982-06-16 / 139. szám

© NÉPÚJSÁG 1982. június 16. Pelé: „73 percig aggódtam” A brazilok brillíroztak A Mundial VI. csoportjának nyitómérkőzésén Sevillában, a Sanchez Pizjuán stadionban 70 ezer néző előtt nagyszerű küz­delem után Brazília—Szovjetunió 2;1 (0-1). A háromszoros világbajnok Brazília győztes gólját Aleixó Asis Eder, az Atleti- co Mineiro 1957. május 25-én született balszélsője lőtte. Gól­ja a lMundial szépségdíjára is eséllyel pályázhat. A brazil csa­tár, Eder örömmámora érthető gólja után. Kézilabda NB II Kettős győzelem idegenben A spanyolországi labdarú­gó-világbajnokság VI. cso­portjában hétfőn este leját­szott Brazília—Szovjetunió mérkőzést követően — amely 2-1 (O-l)-es brazil győzelmet hozott —, az érdekeltek a következő nyilatkozatokat ad­ták: Tele Santana, a brazil válo­gatott edzője: — Nagyon vidám vagyok, hogy ezúttal sikeres világbaj­noki rajtot vettünk. Úgy gon­dolom, hogy győzelmünk meg­érdemelt, mert mnidkét félidő­ben jól játszottunk. Játékosaink azonban sokat idegeskedtek, mert kapusunk hibája a csa­pat morálját jó időre sokkolta, így bizony nagyon sokáig kel­lett küzdenünk a korrigálásért. Hogy ez végül sikerült, az lab­darúgóink bátor kockázatválla­lásának is az eredménye. Zico, a brazil válogatott kö­zéppályása: — Elégedett vagyok magam­mal, s a csapat eredményével egyaránt. Egyidejűleg azt is el kell ismernem, hogy a szovje­tek sok gondot okoztak ne­künk. Győzelmünket elsősorban a magas fokú küzdeni tudás­nak köszönhetjük. Csivadze, a szovjet együttes középhátvédje: — Közel álltunk egy igazi bravúrhoz. Az is az igazság­hoz tartozki, hogy a játékve­zetőnek egy 11-est meg kellett volna ítélnie a javunkra, még az első félidőben. Brazília ez­zel együtt is rászolgált muta­tott teljesítményével a VB el­ső számú esélyesének titulusá­ra. A találkozót követő sajtótá­jékoztatón a brazil szövetségi kapitány részletesen kitért a mérkőzés alakulását meghatá­rozó tényezőkre: — Úgy gondolom, hogy a világbajnokságok történetének egyik legjgbb találkozóját vív­tuk a kitűnő Szovjetunió ellen. Számomra külön élményt jelen­tett a játék tisztasága, a játék­vezetőnek egyszer sem kellett elővennie a sárga cédulát. Ami egyébként a bírót illeti, sokan kritizálják Lamo Castello ítéle­teit. Én nem kívánok állást fog­lalni ebben a kérdésben. — Döntőnek tartom, hogy a második félidőben már le tud­tuk fogni a két veszélyes szov­jet csatárt, és ezzel kihúztuk ellentámadásaik méregfogát. Az is sokat számított, hogy já­tékosaim rájöttek: azzal nem érnek el eredményt, ha be akarják vinni a labdát a kapu szájába, jobban járnak, ha már a 16-os tájékáról elkezde­nek bombázni. Nem véletlen, hogy mindkét gólunk távoli lö­vésből esett. Tele Santana már a soron következő, Skócia elleni cso­portmérkőzésről is beszélt. — Hétfőn este olyan kiemel­kedő teljesítményt nyújtott csa­patom, hogy komoly gondot okoz, melyik poszton vegyem számításba az ismét rendelke­zésre álló Toninho Cerezót. Azt is be kell látnom, hogy a Dir- ceut felváltó Paulo Isidoro lé­nyegesen jobb benyomást kel­tett a második félidőben, mint elődje az első játékrészben. * Pelé, a „Fekete gyöngyszem" — aki maga is részese volt Brazília három világbajnoki el­sőségének —, a mexikói tele­vízió kommentátoraként nézte végig csapata bemutatkozó mérkőzését. — 73 percen keresztül na­gyon aggódtam, bár lelkem mélyén bíztam győzelmünkben. Bármennyire is szép a siker, rá kell mutatnom csatársorunk gyenge helyzetkihasználó ké­pességére. Egyébként a talál­kozó valamennyi játékosa di­cséretet érdemel a magas szin­tű produkcióért. Mözsi Tsz SE-Pécsi BTC 13-9 (7-7). Pécs, 50 néző. V.: dr. Gyöngyösi, Szabó. Mözs: Schell- né - Bauerné, Bagd'iné, Kláb, Fazekasné, Somorjai, Herczig- né. Csere: Meksz, Kurucz, Győ­ri, Vígh. Edző: Schmidt József. Nagy elszántsággaí lépett pá­lyára a mözsi csapat és a kez­dést követően magához ragadta a kezdeményezést. Ennek meg­felelően alakult az eredmény is. A találkozó során a pécsiek mindössze egyszer, a 24. perc­ben vezettek néhány másodper­cig. A mözsiék ebben a játék­részben nagyszerűen védekez­tek, ennek ellenszerét a PBTC nem találta meg. A pécsiek hét góljából három büntetőből esett. A második félidő 12. percé­ben eldőlt a mérkőzés sorsa. Kihagyott mözsi büntető után feljavult a vendégcsapat tá­madójátéka, amelynek eredmé­nyeként úgy dobtak hat gólt, hogy arra a hazaiak képtelenek voltak válaszolni. A minden csa­patrészében jobb mözsi együt­tes megérdemelt győzelmet ara­tott. Gólszerzőik: Bauerné 4, Kurucz 3, Fazekasné, Somorjai 2-2, Herczigné, Bagdiné. Szekszárdi Spartacus-Ajkai Aluminium 22-18 (8-13). Ajka, Szekszárdon, az 505-ös Szak­munkásképző Intézet bitume­nes pályáján folytatódott a XVIII. nyári úttörő-olimpia kézi­labda területi döntője. Nagy- mányok lánycsapata a harma­dik forduló után is megőrizte veretlenségét. A harmadik for­Atlétika 150 néző. V.: Schultz, Tokodi. Szekszárdi Tóth - Tekauer, Hosnyánszkiné, Kadosa, Katzen- berger, Hokeszter, Czibor. Cse­re: Kiss, Fritz, Farkas. Edző: Taksonyi István. Fej-fej melletti küzdelemben a 12. perében a Spartacus vezetett két góllal. Változatos, izgalmas volt a já­ték. Felváltva estek a gólok, a szekszárdiak több ziccert hibáz­tak és az Ajka a 27. percben J1-7-re átvette a vezetést. A fél­idő hajrájában a hazaiak két góljára eggyel válaszoltak a szövetkezetiek. Szünet után emberhátránya ellenére is felzárkózott 13-11-re a Spartacus. A 11. percben 16- 12-es hazai vezetés után rá­kapcsoltak a szekszárdiak. Ha­talmas hajrába kezdtek, soro­zatban' érték el góljaikat és a 20. percben 19-16-,ra már ők ve­zettek. Előnyüket a 26. perc vé­gére négy gólra növelték, s ezt a találkozó végéig meq is őriz­ték. Végig izgalmas, küzdelmes mérkőzésen a szünet után hal­latlan lelkesedései játszó Spar­tacus igen értékes két pontot szerzett. Gólszerzők: Hosnyánsz­kiné 14, Katzenberger 3, Fritz, Hokeszter 2—2, Czibor. dúló eredményei: Lányok: Csur­gó—Miskolc 26-8 (10-3), Sár- bogárd—Budapest 21-9 (10-5), Nagymányok—Pécs 18-9 (8-6). Fiúk: Szigetszentmiklós—Buda­pest 16-16 (6-8), Pécs—Berzen- ce 16-12 (7-5), Dunaújváros— Tolna II. 35-9 (16-3). Területi úttörő-olimpia Ma három mérkőzés Keegan és Brooking - néző A mai három összecsapás kö­zül kiemelkedik a IV. csoport rangadója Bilbaóban Anglia és Franciaország között. A fran­ciák már korábban megadták összeállításukat, az angolok csak a mérkőzés előtti napon fedték fel kártyáikat. Aczél Endre, az MTI londoni tudósítója jelentéséből kitűnik, hogy az angol válogatott első világbajnoki mérkőzésén, Fran­ciaország ellen sem Trevor Broo­king, sem Kevin Keegan nem lép pályára. Mindketten sérültek, így ma délután a lelátón foglalnak majd helyet. Ron Greenwood Brooking he­lyén az Arsenal ballábas kö­zéppályását Graham Rix-t, Keegan helyén Trevor Francist játszatja. Brooking távolmara­dása nagy veszteség Angliának, Keegant illetően viszont meg­oszlanak a vélemények. Az angol csapat a követke­ző összeállításban kezd: Shil­ton — Mills, Thompson, But­A francia válogatott erőssé­ge, Michel [Platini. cher, Sansom — Cappel, Wil­kins, Robson, Rix — Francis, Mariner. A mai három összecsapást vezető bírók névkártyája: Enrique Labo (perui) a II. cso­port NSZK—Algéria találkozó­ját vezeti: 1939. március 2-án született Limában. 178 cm ma­gas, 82 kiló. 1969 óta vezet ha­zai, 1972 óta nemzetközi mér­kőzéseket. TI válogatott talál­kozón fújta a sípot. Civilben banktisztviselő. Antonio Garrido (portugál) az Anglia—Franciaország mér­kőzést vezeti a IV. csoportban: 1932. december 3-án született Vieira de Leiria városában. A Mundial bírói testületének kor- elnöke 176 cm magas, 73 kiló. 1969 óta hazájában, 1979-től pedig a nemzetközi küzdőtéren bíráskodik, eddig 70 válogatott mérkőzésen dirigált. A magya­rok számára keserű emlékű, négy évvel ezelőtti Araentína elleni ViB-mérkőzést is ő vezet­te, legutóbb pedig a Francia- ország—Hollandia VB-selejte- zőn bíráskodott. Pfaff: Bayern München A tejárusfia Június 13-ig nem volt kü­lönösebben ismert egyéniség, de az Argentínának lőtt gól­ja után egyszeriben hőssé avatták Belgiumban a 23 esz­tendős, az Antwerpentől nem messze található Ramsel vá­roskában született Erwin Van- denbergh-et. A ramseli tejárus fia 16 éves kora óta futballozik, minden szintű belga váloga­tottban ott volt, és most így emlékezik vissza az argenti­noknak lőtt góljára: — Amikor a balról bekül­dött labda odakerült hozzám, egy szózadmásodpercig azon gondolkodtam, vajon fejel­jem, vagy lőjem? Annyi időm volt, hogy észleljem Fillol bi­zonytalanságát, balra elmoz­dult, és nekem sikerült jobb­ra irányítani a labdát. Érthetően lelkesülten keres­ték fel a nyugatnémet újságírók Jean-Marie Pfaffot, a belgák kapuvédőjét a találkozó után, már az Alicantéba való vissza­érkezést követően: a decem­berben .29. életévét betöltő cer­berus ugyanis a Bayem- Mündherthez írt alá, így a Bun­desliga újabb jó szemű kapus­sal gyarapodott. A DiPA hír- ügynökség a következő rövid in­terjút készítette a néhány bra­vúrt bemutató belga kapussal: Mi a véleménye, a Bayern Mündhen vezetése most duplán örül annak, hogy megszerezte aláírását? — Minden bizonnyal. Ez a foglalkozásom, a dolgom jól védeni. Huszonhárom esztende­je állok a kapuban, meglehe­tősen szegény családból szár­mazom, tizenketten voltunk test­vérek, más utam nem volt, mint nagyon komolyan foglalkozni valamivel, örülök, hogy így si­került. Az 1-0 törvényszerű volt? — Ha ezt valaki megjósolta volna, biztosan kikacagják a találkozó előtt. Annyi vissza­vonhatatlan, hogy a belaa lab­darúgás legszebb sikerét ünne­pelte Argentína legyőzésével. Ami persze nem lepett meg en­gem személy szerint, hiszen Guy Thys 1976 után új csapa­tot formált. A két évvel ezelőt­ti Európa-baj no ki döntőt kö­vetően bebizonyítottuk, hogy az európai élmezőnyhöz tartozunk, és ha ezt más kontinensen nem vették komolyan, akkor ez az 1-0 a írni válaszunk. Belgiumnak van esélye a döntőre? — Erre korai lenne válaszol­ni. Ha Salvadort és Magyar- országot is legyőzzük, és tár­saim formája arra biztosítékot ad, akkor már szívesebben vá­laszolok erre a kérdésre is. Mundial-szőttes A Brazília—Szovjetunió mér­kőzés után a győztes csapatból a kapus Valdir Peres, valamint Junior, a -szovjetek részéről Da- raszelija és Gyemjanyenko adott mintát a doppingellenőr­ző laboratórium számára. ♦ Három mérkőzés után a VB góllövőlistáján egy-egy találat­tal a belga Vanáenbergih, a brazil Socrates és Eder, vala­mint a szovjet Bal szerepel. A világbajnokság szervezői egyébként a góllövőlista első három helyezettjének Salvador Dali, katalán festőművész „Gól” című képének dedikált másola­tát adják át. * A zsebtolvajok is megkezdték áldásosnak aligha nevezhető tevékenységüket, és közülük 28-at a rendőrség már le is fü­lelt. A külföldieket, négy egyip­tomit, három algériait, öt chi­leit és két franciát a hatósá­gok kiutasították az országból. * A PUFA meghirdette a „Fair play” díjért folyó versengést is. Egy kiállításért 3, egy sárga cé­duláért 2, egy szóbeli figyel­meztetésért 1 hibapont jár. A legsúlyosabb büntetést — 22 pontot — akkor kapja egy együttes, ha játékosai tiltako­zásként levonulnak a pályáról. Azt is díjazzák, hogy milyen messzire jut el a csatározások során egy-egy válogatott. A döntősök 8, az elődöntősök 7, a második fordulóba jutottak 6 jópontot szereznek. A Mundial végén a csapatok által össze­gyűjtött pontokat elosztják a játszott mérkőzések számával, és amelyik országnál a legki­sebb érték jön ki, az kapja a „Fair play” díjat. * Lehet, hogy Kuvait nem kerül a VB legjobb 12 csapata közé, esetleges kudarcuknak azonban semmiképpen sem az alacsony prémium lesz az oka. Fahad Al-Ahmad Al-Sabab, a labda­rúgó-szövetség elnöke 200 OCX) dolláros jutalmat helyezett ki­látásba valamennyi játékos számára, ha kivívják a tovább­jutást Anglia, Franciaország és Csehszlovákia ellenében. Megyei ifjúsági bajnokság Alacsony indulólétszám jelle­mezte a megye atlétikai ifjúsá­gi bajnokságát. A második napi futószámokat felázott, tócsákkal tele pályán bonyolították a rendezők. így érthető, hogy csak az első napon született néhány kiemelkedő eredmény. Lamuth Jakab a Szekszárdi Dó­zsa ifjúsági válogatottja 1500 méteren „egyedül" versenyezve ért el csupán aranyjelvényesnél jobb időt. Eredmények: Fiúk: 100 m: 1. Eigemann Gá­bor (Paks) 11,7, 2. Török (Sz. Dózsa) 12,1, 3. Gyulánszki (Bonyhád) 12,5. 200 m : 1. Eige­mann Gábor (Paks) 24,0, 2. Tö­rök (Sz. Dózsa) 24,4, 3. Pálinkás (Sz. Dózsa) 25,9. 400 m: 1. Eigemann Gábor (Paks) 54,6, 2. Debreczeni (Paks) 57,2, 3. Ács (Dombóvár) 59,2. 800 m: 1. Gallusz Tibor (Sz. Dózsa) 2:09,6, 2. Debreczeni (Paks) 2:11,2, 3. Ács (Dombóvár) 2:12,5. 1500 m: 1. Lamuth Jakab 3:54,3, 2. Farkas 4:28,3, 3. Balogh 4:29,4 (valamennyi Sz. Dózsa). 3000 m: 1. Lamuth Ja kalb (Sz. Dózsa) 8:43,5, 2. Nagy (Dombó­vár) 9:40,1, 3. Tiborcz (Dombó­vár) 9:43,0. 5000 m: 1. Váncsa Dénes (Sz. Dózsa) 15:48,6, 2. Nagy (Dombóvár) 17:31,9. 110 m gát: 1. Gyulánszki Zsolt (Bonyhád) 16,3, 2. Gradwohl (505. DSK) 18,9. 300 m gát: 1. Gradwohl Zsolt (505. DSK) 45,1, 2. Gyulánszki (Bonyhád) 47,8. 2000 m akadályfutós: 1. Gallusz Tibor 6:26,6, 2. Farkas 6:46,0 (valamennyi Sz. Dózsa). 10 km gyaloglás: 1. Varga István 54:11,0, 2. Balogh 55:27,3 (va­lamennyi Sz. Dózsa). Magasug­rás: 1. Vanya Sándor 185, 2. Klein 180 (valamennyi Bonyhád). Távolugrás: 1. Pálinkás Gábor (Sz. Dózsa) 607, 2. Gyulánszki (Bonyhád) 582, 3. Steinbadh (Tolna) 563. Hármasugrás: 1. Gyulánszki Zsolt (Bonyhád) 12,81, 2. Dittert (Sz. Dózsa) 12,46, 3. Steinbach (Tolna) 12,44. Súlylökés: 1. Greschner Pál (Dombóvár) 13,95, 2. Kollár (Sz. Dózsa) 11,78. Diszkoszvetés: Kollár Károly (Sz. Dózsa) 41,38, 2. Kardos (Sz. Dózsa) 38,80, 3. Stéinbach (Tolna) 33,62. Ge­relyhajítás: 1. Steinbadh Zsolt (Tolna) 40,76, 2. Erdődi (Bony­hád) 30,30. Kalapácsvetés: 1. Kollár Károly (Sz. Dózsa) 24,14. Lányok: 100 m: 1. Schneider Leonóra (Sz. Dózsa) 13,9. 200 m: 1. Schneider Leonóra (Sz. Dózsa) 28,6, 2. Fazekas (Paks) 29,6, 3. Rózsa (Bonyhád) 31,6. 800 m : Reith Ágota (Dombóvár) 2:31,0, 2. Tomity (Sz. Dózsa) 2:34,8. 1500 m: 1. Reith Ágota (Dombóvár) 5:22,0, 2. Tomity (Sz. Dózsa) 5:40,2. 100 m gát­futás: 1. Ulbert Erzsébet (Sz. Dózsa) 17,4. 300 m gátfutás: 1. Schneider Leonóra (Sz. Dózsa) 49,4. Távolugrás: 1. Ulbert Er­zsébet (Sz. Dózsa) 542, 2. Schwarcz (Bonyhád) 489, 3. Ró­zsa (Bonyhád) 463. Magasug­rás: 1. Schwarcz Katalin 150, 2. Rózsa 145, 3. Incze 145 (va­lamennyi Bonyhád). Súlylökés: I. Györkő Ildikó (Sz. Dózsa) II, 60, 2. Sdhwarcz (Bonyhád) 9,86, 3. Rózsa (Bonyhád) 8,80. Diszkoszvefés: 1. Sdhwarcz Ka­talin (Bonyhád) 28,64. Gerely­hajítás: 1. Györkő Ildikó (Sz. Dózsa) 41,20, 2. Ulbert (Sz. Dó­zsa) 35,22, 3. Sdhwarcz (Bony­hád) 32,20. Második körben az 1500-asok mezőnye