Tolna Megyei Népújság, 1981. július (31. évfolyam, 152-178. szám)

1981-07-21 / 169. szám

1981. július 21. Képújság 5 Országos bajnokság területi elődöntő Megyei siker a kettes fogatoknál Mindkét csapatunk nyert Nyári Totó-kupa Munkában a barcsi kapus Szekszárdon Baden-iBadenlban már csak két forduló van hátra' a nem­zetközi stífckversenyen, s tovább tant a versenyfutás Ribíi és az angol Mi les körött. Jelenleg ők ketten vezetik a mezőnyt, egy­aránt 8,5 ponttal, Korcsnoj, a romáin Gheorglhiu és az ameri­kai Firmian (7—7) előtt. Honfi 5 (1) ponttal' a mezőny má­sodik felében foglal helyet. A vasárnapi fordulában Ribli és Miles egymás ellen játszott, a találkozó döntetlenül végző­dött. Honfi é*s a csehszlovák Hort játszmája függőben ma­radt. MOSZKVA A koronglövő Európa-bajnok- ságon a férfiaknál a szovjet Innafevili vezet 148 találattal az ugyanén nyit élért finn Mija- keljai előtt. A magyar TaJaibos a 36—43. helyen áll 141 talá­lattal!. SLANY A csehszlovák iol városban rendezték meg a junior salak- motoros Európa-bajnokság döntőjét. A nagy mezőnyben a magyar Adorján Zoltán és a tartalékként nevezett Hajdú Zoltán is elindult. Az elsősé­get hatalmas fölénnyel az amerikai Shaw Moran szerezte meg, aki mind a négy futamá­ban győztes lett. Adorján a 3. futamban nagy­szerűen kezdett, vezetett, aztán elcsúszott és utánai már nem tudott felzárkózni. Pont nélkül fejezte be a viadáit. Valami­vel jobban szerepelt nála Haj­dú, alki 2 ponttá! fejezte be a küzdelmet. BERLIN Berlin ben 18 sportágban hét­főn megkezdődtek a Német Demokratikus Köztársaság Vilii, nyári gyermek- és ifjúsági szpartakiádjának versenyei. Az egyhetes rendezvénysoro­zaton — amelynek záróünnep­ségét július 26-án, vasárnap, délután tartják — 10 920 ifjú sportáló verseng egymással. A szpartakiádok mindenlkor az NDK sportutánpátlásának leggazdagabb forrásai. Ezeken a nagy tömegeket megmozgató versenyeken kezdte meg sport­pályafutását az NDK olimpiai, viilág- és Európa-bajnokainak sora. A szparfakiád lángját va­sárnap — az 1966 óta kiala­kult hagyományoknak megfe­lelően. — az antifasiszta harc veteránjai és a nácizmus egy­kori üldözöttéi gyújtották meg a buchenwaldi koncentrációs tábor helyén. A láng még va­sárnap este megérkezett Ber­linbe. így kellett volna 1. Ajkai Bányász—Bauxitb. 1-2 2 2. Soproni P.—Körmend 3-4 2 3. MOTIM TE—Pápai Textiles 6-1 1 4. Kom. Olajm.—Esztergom 0-3 2 5. Schönherz SE—Szondi SE 3-2 1 6. D.-újvárosi Ép.—Dombóvár 2-4 2 7. Kiss J. SE—Siófok törölve 8. ESMTK—Köteles SE 1-0 1 9. Salg. Síkü.—EMG Sash. 5-1 1 10. Orosháza—Szabó L. SE 1-3 2 11. Szolnoki Cukorgy.—Karcag 1-0 1 12. Nagyhalász—Papp J. SE 1-1 X 13. Hajdú Vasas—Asztalos SE 1-3 2 14. Répcelak—MÁV NTE 5-0 1 +1 15. Tatab. Vasas—Gy. Dózsa 1-2 2 öt megye legjobb kettes fo­gatai találkoztak Bogyiszlón, a kettesfogatok országos bajnok­ságának területi elődöntőjén, hogy tisztázzák: ki vehet részt az országos bajnokságon, Her­cegszántón, esetleg ki jut on­nan tovább a Duna-Alpesi ku­pa nemzetközi versenyére, mely szeptember végén Kecelen lesz. A Tolna megyei fogathajtók mellett Baranya, Fejér, Somogy és Veszprém megye képviseltet­te magát. Az ünnepélyes meg­nyitó szombaton reggel volt, melyet az elbírálás és a díjhaj­tás követett. Ebben a verseny- számban a bogyiszlói téesz fo­gata - hajtója Berka János t bizonyult legjobbnak. Második helyen a dombóvári Fehér Ist­ván végzett, majd a paksi Ara­di István következett. A 4. hely a nagyvázsonyi Jobbágyi József­nek jutott, 5. lett a szedresi Dán János, míg 6. a nagydoro­gi Horváth István. Szombaton délután - a nagy melegben - került sor a mara­toni versenyre. Itt alkalma volt minden fogatnak bizonyítani felkészültségét, ügyességét. Eb­ben a versenyszámban a nagy­vázsonyi Jobbágyi József bizo­nyult legjobbnak három hiba­ponttal. Mögötte a dombóvári Fehér István végzett 6,5 pont­tal. A további sorrend: 3. Töttö­A Felsőnyék! Termelőszövet­kezeti Sportegyesület autóver­senyeket szervező csoportja ti­zenkettedik alkalommal rendez­te meg ügyességi versenyét. Az eddigi hagyományokhoz hí­ven a férfiak két kategóriában vetélkedtek, és a nőik termé­szetesen külön csoportban mér­ték össze ügyességüket. Megyénkből Szekszárd róf, öcsénybői, Dombóvárról', Paks­ról, Kocsoláróll, Bogyiszlórál ér­keztek versenyzők és ott voltak a felsónyékiek is. A felsorol­takon kívül' Kaposvárról, Pécs­ről Siófokról és Magyairegregy­si Sándor (Szedres) 7, 4. Aradi István (Paks) 14, 5. Berka János (Bogyiszló) 16, 6. Kiss János (Regöly) 19 hibaponttal. Nagy előkészület előzte -meg a vasárnap délutáni akadály- hajtást, ahol eldőlt a végső sorrend. A tizenhét fogat már egy árakor megérkezett a ver­seny színhelyére, a kasztói ős­tölgyesbe. Az évszázados fák az első percekben - rövid ideig - még árnyékot adtak, de nagy szél kerekdett és eleredt az eső. Ekkor már több száz személygép­kocsi volt a festői környezetű lovaspálya környékén. Mire a szombat délutáni eredmények alapján díjkiosztásra került vol­na sor, a pályabemutató volt. Szakadó esőben mentek a haj­tők és a segédhajtók végig o pályán, hogy a nagy verseny előtt utoljára szemügyre ve­gyék, hol mire kell különösen ügyelni. A hatalmas fák évszázados lombjai csak percekre adtak menedéket a hideg eső elől. Aki tehette, az autóban húzó­dott meg. A zsűri viszont nem vehette figyelembe a rendkívüli időjárást, eredményhirdetésre szólította - a szombati helye­zések alapján — a fogatokat. Mire az befejeződött, aki a sza­badban volt, bizony úgyszólván mindenki bőrig ázott. Még esett, amikor megkezdődött az ről érkeztek a versenyre, hogy bizonyítsák ügyességüket. A vensenysrömak legjobbjai: 1000 köbcentiméter alatt: 1. Se­re István (Paks) Trabant, 2. Somogyi Zoltán (Szekszárd) Trabant, 3. Biha-ry Gábor (Sió­fok) Trabant gépkocsijával. 1000 köbcentiméter felett: 1. Dombi Ferenc (Öcsény) Da­cia, 2. Tóth Lajos (Kaiposvár) Renault 16 TL, 3. Kövécs Vince (Kocsolá) 1300-ös Lada gépko­csijával. Női kategóriában: 1. Sere Istvánná (Paks) Trabant, 2. Móricz Istvánná (Szefcszá-rd) Ladö, 3. Fodor Jánosáé (Ma- gyaregregy) Trabant gépkocsi­jával. akadályhajtás. A tizenhét fogat közel két órán át küszködött az akadállyal. Végül nehéz feladat elé került a versenybíróság, hisz öten hibátlanul mentek, hajtották végre a feladatot. A versenykiírás értelmében ilyen­kor összevetésre kerül sor. Eb­ben az esetben már az dönt — természetesen ha nem üt aka­dályt, nem követ el hibát -, hogy melyik fogatnak rövidebb az ideje. Az akadályhajtás összevetése sok érdekességet hozott, így például azt, hogy a sorrend vál­tozatlan maradt. Akadályhajtásban az első he­lyet Töttösi Sándor szerezte meg (Szedres) 134 másodperccel. A további sorrend: 2. Jobbágyi József (Nagyvázsony) 143, 3. Berka János (Bogyiszfó) 148, 4. Kiss János (Regöly) 152, 5. Dán János (Szedres) 154 másodperc­cel. Tehát a győztes és az 5. helyezett között mindössze 20 másodperc eltérés volt. > Megkezdődött az izgalmas számolgatás, hogy összetett versenyben kié lesz az első hely, ki a legjobb. Aztán kiderült: a Tolna megyeieknek nincs okuk a szégyenre. A legjobb hat kö­zött öten Tolna megyeiek. Az első helyet a nagyvázsonyi Jobbágyi József szerezte meg 39 hibaponttal. A bogyiszlói Berka János mindössze egy pont kü­lönbséggel szorult a 2. helyre. A további sorrend: 3. Fehér István (Dombóvár) 56,5, 4. Töt­tösi Sándor (Szedres) 60, 5. Aradi István (Paks) 65, 6. Kiss János (Regöly) 68 hibaponttal. A bogyiszlói Dunagyöngye Tsz mindent elkövetett annak ér­dekében, hogy a versenyen a hajtők és a nézők egyaránt jól érezzék magukat. Sajnos az időjárás közbeszólt - bár vasár­nap délután valamelyest még megjavult az idő, de a nagy eső sok nézőt elriasztott a ver­seny megtekintésétől. Azok, akik vállalták az ázást-fázást, s ott maradtak, érdékes küzdelem­nek lehettek szemtanúi. Hírek femet NB H-ben. A Szekszár­di Dózsái férfi kosárlabda- csapcrtbi az osztályozó mérkő­zéseken a 2. helyen végzett. A versenykiírás szerint — a 2. hely alapján — nem kerülhe­tett vissza az NB 11-be, de mi­vel a BátasZék és egy másik csaipatunlk visszalépett az NB II-tál, így a szövetség a Szek­szárdi Dózsát az NB II. nyugati csoportjába beosztotta. A svájci Lausanne-iban o há­romszoros országos csúcstartó, Kovács Attila, a' Szekszárdi Dó­zsa versenyzője 100 méteres síkfutásban- az amerikai Evans és a: frainCia Panzo mögött a 3. helyen végzett. Tszikupa labdarúgó eredmé­nyek: Kurd—IKoosolo 3-6, Szakos—Oalmamd 4-2. SZEKSZÁRDI DÓZSA— BARCS 5-2 (4-1) Szekszárd, 150 néző. Vezette: Radó. Sz. Dózsa: Pólyák — Szabó I., Orosz, Somodi, Varga — Kniesz, Páli, Dienes — Lau­er, Bonnyai, Szabó II. Csere: Márkus. Barcs: Kótai — Pintér, Erdelec, Hódosi, Kovács I. — Winkler, Fodor, Dóczi, Kovács. J„ Bödö, Gulyás. Csere: Pfaf- sics, Fehér. Már a 4. percben megszerezte a vezetést a ha­zai együttes. Szabó II. szögletét Kótai elvétette és Orosz közel­ről a hálóba fejelt. 1-0. A 19. percben korszerű, két-három húzásból álló akció futott vé­gig a pályán, melynek végén Szabó II. kapu fölé fejelt. A 22. percben Kniesz hosszú lab­dával indította az ezúttal a bal oldalon felbukkanó Lauert, tisz­tára játszotta magát, majd a jókor érkező Dienes elé ját­szott, aki futtából ballal szép gólt lőtt az alsó sarokba. 2-0. A 24. percben Orosz zárkózott föl az egyik akcióhoz és távol­ról lövésre szánta el magát. A jól eltalált labda a felső lécről a hálóba vágódott. 3-0. Köz­ben a vendégeknek is voltak próbálkozásaik, de ezek a Dó­zsa 16-osánál rendre meghiú­sultak. A hazaiak sokmozgásos támadójátékkal szinte percen­ként okoztak Kótai kapuja előtt zavart. A 32. percben várat­lanul gólt értek el a vendégek. Pólyák kapujától mintegy 18 méterre — szabadrúgáshoz ju­tottak a barcsiak. A labdának Dóczi futott nek:, jobb külsővel elcsavarta azt a nem túl jól felálló sorfal mellett, amely a jobb kapufáról a hálóba vágó­dott. 3-1. A 38. percben Somodi beadását Bonnyai fejelte a kapuba. 4-1. A második játékrész úgy foly­tatódott, ahogy az első abba­maradt: a Dózsa továbbra is egyre-másra vezette veszélyes támadásait. Előbb Somodi előtt nyílt gólszerzési lehetőség, de nagy helyzetben hibázott, majd az 50. percben Páli fordulás­ból leadott lövése a felső kapu­fán csattant. A 62. percben Hó­dosi kezezett a 16-oson belül, a büntetőt Somodi azonban kapu fölé lőtte. A 75. percben a csereként beálló Márkus egy megszerzett labdával megira­modott a bal oldalon és a ki­futó kapus hasa alatt a sarok­ba gurított. 5-1. A 82. percben a lesre játszó Dózsa-védők mellett Winkler kiugratta Hó- dosit, akinek nem okozott kü­lönösebb gondot, hogy Pólyák kapujába találjon. 5-2. Most már az NB ll-es csapa­tát szerepeltető hazai együttes minden tekintetben felülmúlta alacsonyabb osztályú ellenfelét. A barcsiaknak csupán a szépí­tésre futotta erejükből. Jók: Szabó I., Orosz, Lauer, illetve Hódosi, Winkler. — Bálint — DOMBÓVÁRI MSC— DUNAÚJVÁROSI ÉPÍTŐK 4-2 (1-1) Dunaújváros, 150 néző. Ve­zette: Jámbor. A dombóvári együttesben Herbei edző a következő játékosokat szerepel­tette: Foki — Banai, Horváth. Lakos, Baumann, Porcsa, Tóth- Bagi, Herbszt, Molnár, Iván, Landek. Csere: Magyar. Az 5. percben a volt NB i-esek — akik most a Dunaújváros csa­patát erősítik — jól mutatkoz­tak be. Márta kiugratta Bartó­kot, akinek nagy erejű lövése Foki kapufáját telibe találta. A 10. percben viszont már a Dombóvár bizonyította, hogy javuló formában varv Iván— Tóth-Bagi összjáték után az utóbbi három méterről bizto­san szerezte meg a vezetést. 1- 0. Három perc múlva ismét dombóvári támadás futott a pályán, melynek végén Bau­mann húsz méterről lövésre szánta el magát, de a kapus tisztázott. A 19. percben egyen­lített a hazai csapat. Árvái jobb oldali beadását Bartók 9 mé­terről az alsó sarokba lőtte. 1-1. A gólra dombóvári támadások következtek, sőt Baumann a hálóba is talált, de a játékve­zető szabálytalanságot látott, így nem ítélt gólt. A 22. perc­ben Fekete nagy erejű ballábas lövését, melyet 18 méterről kül­dött, a kapufa mentette. A 31. percben Iván—Herbszt összjá­ték után Tóth-Bagi kapta a labdát, akinek lövése a felső léc felett hagyta el a játék­teret. Továbbra is a Dombóvár maradt támadásban, a 35. perc­ben Porcsa 20 méterről lövésre szánta el magát, de a hazai kapus naqy bravúrral hárítani tudott. A második félidő 52. percé­ben Ármai megkeverte a dom­bóvári védelmet, Fekete elé játszott, aki azonban hét mé­terről fölélőtt. Négy perc múl­va Herbszt jó labdát adott Tóth-Baginak, akinek beadását Porcsa 8 méterről értékesítette. 2- 1. Közel húszperces mezőny­játék után Baumann kitűnő labdát adott Magyarnak, aki Molnárhoz továbbított. Mindez mór a kaputól hét méterre tör­tént és Molnár biztosan helyez­te a labdát az alsó sarokba. 3- 1. Két perc múlva Baumann bal oldalról jó labdát ívelt kö­zépre és Landek közelről nem hibázott. 4-1. A mérkőzés be­fejezése előtt 6 perccel Bar­tók beadását Sajó a későn ki­mozduló Foki mellett öt méter­ről fejelte a hálóba és ezzel beállította a végeredményt. 4-2. Javuló formában játszott a Dombóvár, ahol elsősorban Baumann nagyszerű teljesít­ménnyel járult hozzá a biztos qyőzelemhez. Rajta kívül Tóth- Bagi, Horvát és Herbszt tűnt ki. — gaál — A TOTÓ-KUPA ALLASA Sárközi csoport 1. Kiss J. SE 3 3 — — 9-2 6 2. Siófok 3 2 1 — 7-3 5 3. D.-újv. Ép. 4 1 2 1 9-10 4 4. Táncsics SE 4 2 — 2 6-11 4 5. Barcs 4 1 1 2 10-11 3 6. Kaposv. V. 4 — 3 1 5-6 3 7. Dombóvár 4 1 1 2 6-8 3 8. Szekszárd 4 1 —i 3 11-12 2 A vihar miatt félbeszakadt Kiss J. SE—Siófok mérkőzést nem számítot­tuk be. Eredményhirdetések. Balról a bogyiszlói fogat Berka Jánossal, mellette a dombóvári foaat, a bakon Fehér Istvánnal. Pályabeumtató — szakadó esőben Autós ügyességi verseny