Tolna Megyei Népújság, 1977. június (26. évfolyam, 127-152. szám)

1977-06-07 / 132. szám

6-«ÉPUJSÁG 1977. június 7. Asztalitenisz NB I FTC-Tolnai VL. Féltek a naplénytől? A program szerint kilenc órakor kellett volna kez­dődni a versenyeknek. Ek­kor még egy lélek nem volt — a pályagondnokon kívül — a sportpályán. Aztán megjöttek a játékvezetők és csodálkoztak. Megjött a járási sportfelügyelő, ő is csak csodálkozott, majd közösen megfejtettük a „rejtvényt”. — Biztos a cipőgyári kultúrotthonban tartják a megnyitót — mondta Flá- ding János. — Az nem lehet — mondta szinte egyszerre Köő és Wéber játékvezető. Sajnos igaz volt: a sötét, levegőtlen emeleti kultúr­teremben tartották az ün­nepélyes megnyitót. És mindezt az Edzett ifjúság tömegsportmozgalom je­gyében. Történt szombaton dél­előtt ragyogó napsütésben, kellemes időben, Bonyhá- don a Bőrös-kupán. Aztán mégiscsak elkez­dődtek a versenyek. Igaz egyórás késéssel. Csaknem pontosan egy évvel az 1978. évi világbaj­nokság előtt az NSZK lab­darúgó-válogatottja vasár­nap megkezdte dél-amerikai vendégszereplését. mégpe­dig Buenos Aires-bap. A vi­lágbajnoki címet védő nyu­gatnémetek meglepően im­ponáló. jó játékkal 3:1 (1:0) arányban győztek a jövő évi rendező, Argentina váloga­tottja ellen. Góllövők: Fi­scher (2), Hölzenbein, illetve Passarella. A nyugatnémetek legkö­zelebbi mérkőzésüket szer­dán Montevideóban Uruguay ellen játsszák. * Bjelovarban, a nemzetközi férfi kézilabdatornán a ma­gyar válogatót értékes 25:23 (14:12) arányú győzelmet aratott Svédország ellen. * A finnországi Orimattila- ban lebonyolított nemzetkö­zi atlétikai viadalon Boros Sándor kitűnően szerepelt: 85,86 méteres dobással meg­nyerte a gerelyhajítást. Budapesten került sor a tolnai csapat szempontjából rendkívül jelentős találkozó­ra. A mérkőzésnek a győzte­se az őszi fordulók során az 1—6. helyért, míg a vesztes a 7—12. helyért játszhat. A tol­nai csapat lelkiismeretesen és nagy gonddal készült a talál­kozóra. A hétközi edzéseken a vezetők igyekeztek az el­lenfél játékstílusához alkal­mazkodó taktikai feladatokat végeztetni. Sajnos a mérkő­zés nem hozta a várt ered­ményt. Már az első körben vezetésre tett szert az FTC. Igaz, ez a 3:2-es előny még semmit sem jelentett. A kö­vetkező körben azonban már eldőlt a találkozó sorsa. Ek­kor Balogh vereséget szenve­dett Farkastól. Bolvári pe­dig Ballnertól. Ez azért volt Szekszárdon az alábbi fel­állításban lépett pályára a Spartacus: Sólya — Molnár, Gaszier, Zimmermann, Szab- ján, Zsinkó, Sztáronszky. Csere: Kadosa, Völgyi, Va- sadi, Kovács. Változatos já­ték után Szabján góljával szerezte meg a vezetést a hazai csapat. Ezekben a percekben a tervszerű és biztos védekezés jellemezte a szekszárdiak játékát. Ké­sőbb gyors ellentámadások után a 6. percben Zimmer­mann volt eredményes. A gyors játék sok hibát, táma­dásoknál eladott labdát, ka­pufát és kihagyott büntetőt jelentett. A 15 percben még fájdalmas vereség, mert ezek a játékosok NB I. középme­zőnyéhez tartoznak. Ekkor már 7:3 arányban vezetett az ellenfél, és mindinkább ide­gessé vált a hangulat. A kö­vetkező fordulóban minden remény elszállt. Bolvári ugyanis fölényes vezetés után váratlan vereséget szenve­dett Urbántól, és ezzel az el­lenfél tovább növelte előnyét. A mérkőzésnek volt még egy időszaka, ahol erősen megkö­zelítette a tolnai csapat az FTC-t, ekkor 12:10 volt az eredmény. Az utolsó forduló­ban Sáth edző leléptette Ba- loghot, aki olyan játékot pro­dukált, ami nem a győzelem megszerzését szolgálta. A tolnai lányok nagy lehe­tőséget szalasztottak el ezen a találkozón. Az okok ezút­csak 2:1 az eredmény, majd egy-két jó akció és a szek­szárdiak 4:l-re elhúztak. Az utolsó percekben két bünte­tőt értékesítettek a buda­pesti lányok és a félidő üg­gyel ért véget. Szünet után már változa­tosabb lett a játék. A ven­dégek aktívabbak lettek, jobban vállalkoztak lövésre. Az első gólt Szabján érte el. A 8. percben 8:5, majd egy ragyogó Gaszler-gól után 9:5. Majd Sólya két büntetőt is hárított, a másik oldalon Zimmermann volt eredmé­nyes és a 15. percben 10:5. A hajrában mindkét csapat 14:11 tál egyértelműek. A csapat két válogatott versenyzője, Balogh és Bolvári egyenge teljesítményt nyújtott. Ez a fegyelmezetlen játékban je­lentkezett. Balogh esetében még fokozza a felelősséget az, hogy'nem is igyekezett meg­tenni mindent a győzelem ér­dekében. A további verseny­zők közül Dudás Ibolya volt a jobb. Nagyszerű formában játszott, tudásához képest ki­tűnően helytállt. Bízó Mária is jól játszott, két nagyszerű mérkőzést nyert, és másik kettőt csak balszerencsével veszített el. Győztesek: Dudás 3, Bol­vári 3, Balogh 3, Bízó 2, Má- tyus 0, illetve Ballner 5, Ur- hán 4, Mong 2, Farkas 2, V.ix 1. — L — 2—2 gólt szerzett, s így 12:7-re módosult az ered­mény. Az első félidőben a kel­lemetlen stílusú, sok adoga­tással játszó vendégek el­lenszerét nem találták meg a szekszárdi lányok. Szünet után már a jobb erőnléttel rendelkező csapat kereke­dett felül és így biztosan tartották itthon a két pon­tot. A játékosok közül min­denki dicséretet érdemel a lelkesedéséért és küzdeni akarásáért. Góldobók: Zim­mermann 4, Szabján 3, Gaszler 2, Kovács. Molnár és Vasadi. A 12 szekszárdi gólból egy Kézilabda NB II Sz. Spartacus-KELTEX 12:7 (5:4) Tömegsport KPUDSZ területi sportnap A Paksi SE sporttelepén került sor a KPVDSZ terü­leti sportnapjára, melyen a paksi és a szekszárdi járás ÁFÉSZ-einek mintegy két­száz sportolója vett részt. Az Edzett ifjúságért mozgalom jegyében telt a jól sikerült verseny, ahol atlétikában, labdarúgásban, kézilabdá­ban, sakkban, asztalitenisz­ben, kötélhúzásban és lövé­szetben mérték össze tudásu­kat. A versenyszámok helye­zettjei. 100 m női: 1. Tezás Erika (Paks), 2. Akkermann Mar­git (Paks), 3. Hán Klára (Nagydorog). Férfi: 1. Berta József (Nagydorog), 2. Gró- namm János (Dunaiföldvár), 3. Kungl Ferenc. 200 m női: 1. Tezás Erika, 2. Kaififajsz Klára, 3. Váczi Katalin. Mindhárom Paks. Férfi: 1. Julhász József (Nagydorog), 2. Hikádi Atti­la (Tolna), 3. Ürmös Mihály (Tolna). Magasugrás női: 1. Márton Ilona (Dunaföldvár), 2. Ak­kermann Margit (Paks), 3. Holler Margit (Dunaföldvár). Férfi: 1. Pöröcz László (Nagy­dorog), 2. Schmidt Mihály (Tolna), 3. Morvái János (Tolna). Távolugrás: 1. Tezás Erika (Paks), 2. Akkermann Mar­git (Paks), 3. Horváth Péter- né (Dunaföldvár). Férfi: 1. Éger György, 2. Böröcz László, 3. Pál József. Mind­három Nagydorog. Súlylökés női: 1. Akker­mann Margit (Paks), 2. Hol­ler Margit (Dunaföldvár), 3. Blatt Mária (Paks). Férfi: 1. Schmidt Mihály (Tolna), 2. Böröcz László (Nagydorog). 3. Éger György (Nagydorog). Gránátdobás női: 1. Toldi Margit (Dunaföldvár), 2. Ak­kermann Margit (Paks), 3. Spor Mária (Dunaföldvár). Férfi: 1. Schmidt Mihály (Tolna), 2. Tornai István (Paks), 3. Varró István (Du- naföldvár). Lövészet női: 1. Feil Erzsé­bet (Paks), 2. Borbély Kata­lin (Nagydorog), 3. Toldi Margit (Dunaföldvár). Férfi: 1. Horváth István (Nagydo- rog), 2. Fritz József (Paks). 3. Fritz János (Paks). Kispályás labdarúgás női: 1. Paks, 2. Dunaföldvár. Fér­fiak: 1. Nagydorog, 2. Duna­földvár, 3. Paks. Kézilabda: 1. Paks, 2. Du­naföldvár, 3. Nagydorog. Sakk női: 1. Pintér Ibolya (Paks), 2. Horváth Mariann (Paks), 3. Sohöffer Zsuzsa (Dunaföldvár). Férfi: 1. Weisz Ádám (Nagydorog), 2. Juhász János (Paks), 3. Hor­váth József (Dunaföldvár). Asztalitenisz női: 1. Schef­fer Zsuzsa (Dunaföldvár). 2. Szemere Aranka (Paks), 3. Kövesdi Zoltánná (Paks). Férfi: 1. Haaz András (Paks), 2. Moracsik László (Paks). 3. Sallai Tibor (Tolna). Ügyességi számok: hetes­dobások: 1. Paks, 2. Duna­földvár. 11-es rúgások: 1. Dunaföldvár, 2. Nagydorog. Kötélhúzás női: 1. Paks, 2. Nagydorog. Férfiak: 1. Paks, 2. Tolna. SZ. DÓZSA—FONYÓD 51:50 (24:19) Fonyód. Vezette: Pusztai, Oláh. Sz. Dózsa: Palotás (8), Harsánvi (12), Kutas (12), Varga (12), Szilágyiné (6). Csere: Nagy (1), Farkas (—). Tavaszi utolsó mérkőzését Fonyódon játszotta a Dózsa, a számára szokatlan szabad­téri pályán. Mindjárt a mér­kőzés kezdetén kiderült, hogy nehéz lesz a győzelmet meg­szerezni. A szeles idő nem kedvezett a játéknak. Sok hi­bával játszott mindkét csa­pat. ritkán estek a kosarak. 6. perc 5:4 Fonyód javára. Egy perc alatt fordított a Dó­zsa, de előnyét növelni nem tudta. 11. perc 10:9 a Dózsa javára. Ezután két perc alatt Palotás kosaraival megugrott a Dózsa hat ponttal, majd két perc múlva már nyolcpontos előnyt szerzett. (17. perc 19:11). Az utolsó két percben kiengedtek, mindössze egy kosarat szereztek az ellenfél hat pontjával szemben, így alakult ki az első félidőben ötpontos Dózsa-vezetés. A második félidőt a Fonyód kezdte jobban, az 5. percben már csak két ponttal vezetett a Dózsa (25:23). A 10. percig felváltva estek a kosarak, végig a Dózsa vezetett két ponttal. Három percig aztán ismét eredménytelenek ma­radtak, ezalatt az ellenfél hat ponttal elhúzott. 13. perc 39:33 a Fonyód javára. Erő­sített a Dózsa, jobb lett a vé­dekezés és támadás egyaránt, amelynek eredményeképpen 5 perc alatt újra ők vezettek hét ponttal. 18. perc. 49:42. A befejezés előtt egy perccel három pontra csökkent elő­nyük. Az utolsó perc hallat­lanul izgalmasan alakult. A Szilágyiné elleni szabályta­lanság miatt büntetőt ítéltek a játékvezetők, de egyet nem sikerült értékesíteni, a lab­dát is a Fonyód szerezte meg. Varga Rózsa (Sz. Dózsa) Nagy szabálytalankodott, a Fonyód értékesítette a két büntetőt, így 1 ponttal veze­tett már csak a Dózsa. Ek­kor 19 másodperc volt hátra, a labdát a Dózsa birtokolta. A második félidőben indisz- ponáltan bíráskodó Pusztai játékvezető téves ítéletével elvette a labdát a Dózsától. Hét másodperc volt hátra, a Fonyód vezetett támadást, de már nem volt idejük, hogy kosarat érjenek el, így ha szerencsével is, de megnyerte a Dózsa a mérkőzést. Ezen a mérkőzésen is gyengélkedett a Dózsa. Dobá­saik nem sikerültek, keveset mozogtak, a lepattanó labdák megszerzésében rendre alul­maradtak. Mentségükre szol­gál, hogy a számukra szokat­lan szabadtéri pályán játszot­tak, ahol a szél is zavarta já­tékukat. A büntetők értékesí­tése 39 százalékos volt, ami rendkívül gyenge teljesít­mény. A Szekszárdi Dózsa női csapata a tavaszi szezon vé­gén a bajnoki táblázat élén áll. Z. EPITOK—DOMBÓVÁRI VSE 101:83 (52:37) jvarott, 200 néző előtt került sor a rangadóra. A hazai csapatban a követke­zők játszottak: Illés (21). Pa­kol (24). Tamási (8), Ruzics- ka (6). Tahi (4). Haraszti (3), Bogdán (13). Bálind (—), Ta­kács (4). Moró (4). Bár a Dombóvár szerezte az első kosarat. a vendégek hamar átvették- a vezetést és az 5. percben már 15:8-ra vezet­tek. A 10. percben 25:13, a 15. percben 42:22 volt az ered­mény az Építők javára. A második félidő 5. percének eredménye 62:49 volt. Itt még volt némi remény, hogy a Dombóvár megtudja fordí­BEAC—BÁTASZÉKI Bátaszéken. 150 néző előtt találkozott a két csapat. Bá- taszék: Radács (—), Farkas (13). Zágonyi (9). Gaál (19), Illyés (12). Horváth (3). Grá- ma (4), Tiringer (16). Az első félidőben a Bátaszék zóná- zott. A fővárosi csapat első­sorban jól sikerült pontos, távoli dobások révén a fél­idő végéig tizenkét pontos előnyre tett szert. A második félidő elején a hazaiak em­berfogásra tértek át. és a 10. tani a mérkőzés állását, de nem sikerült. A 10. percben már 74:53-ra vezetett a Zala­egerszeg, a 15. percben már 93:67 volt az eredmény a vendégek javára. A sok magas játékost sze­repeltető Zalaegerszegi Épí­tők ellen Dombóvár nem tud­ta megtalálni az ellenszert. Sok volt a labdaeladás is. Dombóvár nem tudta a tőle megszokott játékot nyújtani. A csapatból csak Pakot ered­ményessége dicsérhető. Vasárnap a Bakony Ve­gyész látogat Dombóvárra, ezzel zárul a tavaszi idény. Kezdés: 10.30-kor. VSK 83:76 (46:34) percben négy pont különb­séggel felzárkóztak. (62:58). Az utolsó öt percben Tiringer és Zágonyi a kipontozás sor­sára jutott, így a vendégek előnyüket tovább tudták nö­velni. ) Szombaton játssza a báta- széki csapat a tavaszi szezon utolsó mérkőzését^ amikor a Közgazdasági Egyetem kosa­rasai látogatnak Bátaszékre. Kezdés: 17 óra. NB Ili l BKV Előre-Paks 1:0 (1:0) Paks, 800 néző. Vezette: Futó. Paks: Féhr — Kalmár, Vábró, Bagó, Kovács I.,. Blatt. Weisz, Szabadi. So- modi. Bíró, Kiss I. Csere: Vajer. Edző: Fertőszögi Bé­la. A 3. percben Bíró át­adásával Somodi biztatóan ugrott ki. de Sinkó beérte és szerelni tudott. A 15. percben Légrádi szabadrú­gása kipattant Féhrről Gu­bán elé. aki nem hibázott. 1:0. Két perc múlva Weisz átadását Bíró fordulásból kapura lőtte, de Gőgös a léc alól szögletre ütötte a lab­dát. Hosszú mezőnyjáték után a 33. percben Kiss I. ugrott ki a védők közül, de szorongatott helyzetben mel­lélőtt. A 40. percben Füsi beadását Udvarev kapura lőtte, de Féhr bravúrral há­rított. A második félidő 4. per­cében egy baloldali beadás­ra Gőgös rosszul futott ki, de Somodi nagy helyzetben hibázott. A 10. percben Bí­ró elment a védők mellett, de Sinkó szerelte. A 30. percben előbb Füsi, majd Gubán lövését védte Féhr. Szerencsés góllal nyert a • bajnokcsapat a fegyelmezet­ten játszó hazaiak ellen. Jók: Vábró (a mezőny leg­jobbja), Bíró, Szabadi, Kal­már, Blatt.