Tolna Megyei Népújság, 1974. november (24. évfolyam, 256-280. szám)

1974-11-26 / 276. szám

ELUTAZOTT AZ EGYESÜLT ÁLLAMOKBA AZ OKOLVÍVÓ­VÁLOGATOTT Hétfőn délt>©n o Ferihegyi re­pülőtérről elutazott az Egyesült Államokban sorra kerülő mérkő­zéseire a magyar ökölvívó-válo­gatott. A küldöttség 16 tagú. Ve­zető Pa-raczky Sándor, a MOSZ főtitkára, edzők: Adler Zsigmond és Papp László. Versenyzők: pa- pírsú'ly: Gedó György (Vasas), légsúly: Orbán Sándor (8p. Hon­véd), harmatsúly: Németh Rezső (Bp. Honvéd), pehelysúly: Badar! Tibor (Bp. Honvéd), könnyűsúly: Botos András (Salgótarján) és Kovács János (Bp. Építők), krs- váltásúly: Juhász László (Petőfi- bánya), középsúly: Jakob Vilmos (U. Dózsa), félnehézsúly: Tori Gábor (Petőfibánya), nehézsúly: Pákozdi László (Bp. Honvéd)« A csapat december 10-éc ér­kezik vissza Budapestre, Az együttes hétfőn New York­ból még tovább folytatja az utat Clevelandija, az első, hivatalos mérkőzés színhelyére. December 2-án utaznak el Clevelondból Pittsburgba, majd onnan 5-én Washingtonba. Három nappal később mennek vissza New York- ba, majd onnan december 9-én este indulnak vissza Európába. — Clevelandiján, Prttsburgban és Washingtonbon lépünk szárí­tóba az előzetes tájékoztatás szerint — mondotta Popp László. — Az első fellépésen mind a 10 versenyzőnk szorítóba lép, a má­sik két helyen már nem kerül sor voiamennylükre. Nagyszerű előkészületet, tapasztalatszerzést jelent ez a tengerentúl kirándu­lás. Bízom abban, hagy a ma­gyar ökölvívást méltóan képvisel­jük tengerentúli mérkőzéseinken. TENISZVÁLOGATOTTUNK A NÉGYES DÖNTŐBEN Férfi teniszvcHogotottunk a bol­gárok legyőzésével bejutott a Király-kupa négyes döntőijébe, de ez a szakembereik szerint a spa­nyolok elleni győzelem után atár nem volt kétséges. Pedig a bol­gár csápját azzal a aera titkolt szándékkal étkezett Budapestre, hogy Benyiik Jánost egyesben Ljuben Genov és Bözsi dór Pam- pulov is legyőzi és a döntés a párosokra marad. Jálcfalvy Béla szövetségi kapi­tány a következőket mondta a mérkőzés utón: •— Kettős célunk volt a Király­ik apában, mindkettőt elértük. A négyes döntőben vagyunk és a tenisz törzsközönségének időnként színvonalas játékot, jó szórako­zást nyújtottunk. A csápját játé­kával elégedett vagyok annak el­lenére, hogy Taróczy a 3:0-ás vezetés után a kelleténél kissé jobbon elengedte magát. — A december 13-án kezdődő stockholmi döntőiig bárom bét áM rendelkezésre. — Stockholmban az elődöntő­ben valószínűleg az olasz válo­gatott lesz a magyar csapat el­lenfele. 1972-ben 2:1-re a ma­gyar együttes nyert az elődöntő­ben az azzurik ellen, tavaly vi­szont még az efőcsatárázásokban 3:2-re kikapott, annak eHenére, hogy Taróczy legyőzte Paoattát, az olaszok legjobbját és a páros is nyert. Nagyon sok függ attól, hogy kik képviselik az olasz szí­néket Panatta, ZugareUi, Barzut- ti? Mindenesetre a magyar csá­pját azonos esélyekkel indul az olasszal. Taróczy biztos porit, Benyik is nyerhet és a végső si­kert a Taróczy—Machán kettős biztosíthatja, a két egyes és egy páros mérkőzésből álló találko­zón. 1974. november 26. Értékes pont Dorogról NB H. Dorog—Szekszárd 0:0 Dorog, 1000 néző. Vezette: Teuschler. A mérkőzés előtt felsorakozott a két csapot és a Dorogi Bányász részéről Buzánsrky Jenő, míg a Szekszárdi Dó­zsa részéről Jaszenovics Géza adott ajándékot a mérkőzés játékvezetőjének, Teuschler Ferencnek, abból az alka­lomból. bogy utó íjára vezetett mérkő­zést. mivel az ötvenéves korhatárt el* érte. Hűvös, szeles időben a két csapat a kővetkező összeállításban kezdett: Do­rog: Schnitzer — Engelbrecht, Tóth, Kácsor, Kiss, Takács, Gabala, Gubán. Lódi, Rozgonyi, Ecker. Csere: Moretz. Edző: Hárí László. Szekszárdi Dózsa: Pólyák — Fodor, Simon, Vágó, Lubas- tyik. Pusztai, Micskó, Laki, Lugosi, Szentes, Németh. Csere: Mórkus. Ed­ző: Kormos Mihály. Első alkalommal szerepelt a csapatban Lugcsi, akit pár nappal ezelőtt oz MTK-bál igazolt a Dózsa. Mint az várhotó is volt, nagy iramban kezdtek a bányászok és már oz 5. percben nehéz helyzetben kel­lett Pólyáknak tisztáznia. A 14. percben felborzolod tok a hazai szurkolóik ide­gei. A bányászok középcsatárc Rozgo- nyi leshelyzetben kapott labdát. Pácai portjeiző jelezte a lest, de a játék­vezető ezt nem vette észre és engedte az akció befejezését, ami góllái is végződött. Mielőtt azonban a gólt jel­ző kettős sípszó elhangzott volna ész­revette partjelzője intését és a les miatt szabadrúgást ítéft a Szekszárd javára. Ezután egy gyors Szentes— Németh akció befejezéseként Németh ballábas lövése kerülte el a kaput. Többször is veszélyertettek a jól játszó hazaiak, Gubán lövését nagy bravúr­ral védte Polyók. A dorogiak folya­matoson szőtték támadásaikat, egyből adták a lobdókat, sokat mozogtak. Ez­zel komoly gondot okoztak oz egye­lőre még idegesen játszó szekszárdi védőknek. A második fieWtío ha tehet, még Idegesebb hangulatban kezdődött. Az első negyedórában a hazaiak mindent egy lapra tettek fel. Egyre-mósra ro- hamozák a szekszárdi kaput. A dózsá- sok okosan, kisebb taktikai szabályta­lanságokkal igyekeztek megtörni azok lendületét. Az eddig sokat dolgozó és kezdeményező Lugosin a fáradtság je­lel mutatkoztak, így Kormos edző le­hívta és helyette Márkust küldte a tá­madósorba. A fergeteges negyedóra ütőn meg­változott a játék képe. A hazaiak lát­va eredménytelenségüket, méq Idege­sebben küzdöttek, a Dózsa játékosai higgadton adogatták a labdát. Egy nagyszerű, szemre is szép támadás után Márkás Szentest ugratta, ki a jobb oldalon» Szentes élesen topa elé Eredmények NB II: Karoló—SZEOl 3:0, Vatön— Dunaújváros 3K), FÖSPED Szállítók— Nagykanizsa 5:3, Ózd—Budafoki MTE 0:0, Debreceni VSC—Bp. Spartacus 3:3, Eger—SZMTE 1:0, Kaposvári Rá­kóczi—Oroszlányi Bányász 1:0, Kossuth KFSE—Vár-palota 2:1« MÁV DAC— Ganz-MÁVAG 0 :<X lőtt, labdáját Schnitzer a levegőben úszva kaparintotta meg. Takács pör­getett labdáját védte Pólyák, majd Pusztai lövése egy védőről vágódott szögletre. Laki szögletét a kapus Pusz­tai fejéről ütötte le. Inkább küzdelem, mint jó játék folyt, a szekszárdiak most már többet is támadtak. A ha­zaiak próbálkozásait pedig Simonék már a szekszárdi térfél közepén biz­tosan rombolták. A 30. percben Póosi partjelzőt megsértette egy néző. Teuschler játékvezető beszüntette a játékot, a -magáról megfeledkezett nézőt pedig elvezettette. Erre újabb nézők a játékvezetőt kezdték ütemesen sértegetni. Sajnos a hazai rendezők nem álltak hivatásuk magaslatin, így csak nehezen állt helyre a rend és folytatódhatott a küzdelem. A 16-oson Mórkus és Németh egymást zavarták, így a kapusnak vetődve sikerült tisz­táznia. Ahogy múltak a percek, úgy mérgesedett a hangulat a nézőtéren és a pályán is. Szerencsére Teuschler játékvezető és segítői határozottságuk­kal kézben tudták tartani a mérkő­zést, ami a hosszabbításban sem ho­zott gólt, így igazságos döntetlennel ért véget. Énnek a mérkőzésnek kü­lönösen nagy volt a tétje. Mindkét cscpatnak 16—16 pontja volt, így egyik sem akart a másiktól leszakadni. Ez a tét természetesen rányomta bélye­gét a játékra, idegeskedés, topkodás jellemezte azt, mígnem a második fér?idő első negyedórája után a nyu- godtabban küzdő szekszárdi csapat vette át az irányítást és okos. big- godt taktikájával nagyon értékes pon­tot szerzett. Jók: Sünön. Lubastyik, Pusztai, Szentes, de a többiek is de­rekasan küzdöttek és dicséretet érde­melnek. A Szekszárdi Vasas NB H-es női kosárlabdacsapata Pécsett a Tanárkép­ző Főiskola ellen lépett pályára és 30:28-as félidő után 75:49—es győzel­met aratott. Szekszárd csapatában a következők játszottak: Falvai (5), Bin­der (8), Sabján (8), Skoda, (21). Saf­ran (6). Csere: Kutas (18), Vecsési (7). Marth (2), Csuka (—). Götz (—). A szekszárdiak emberfogással, a ha­zaiak zóna védekezéssel kezdtek. Az el­ső kosarakat a pécsiek dobták, de a 4. percben a Vasas vezetett 7:4-re. Ezt követően a szekszárdiak játéka visszaesett és a 10. percben ismét Pécs vette át a vezetést. A 17. perc­ben 25:22 vök az eredmény, de a hajtobcHi Szekszárdival sikerült kí­Hári László edző: A k'dencvenhórom (hosszabbítás miatt) perc alatt óriási küzdelmet vívott a nem a legjobb po­zícióban lévő két együttes. Számunk­ra nagyon fontos lett volna a két bajnoki pont megszerzése, mivel hazai pályán szerepeltünk és utolsó mérkő­zésünkét idegenben, az ugyancsak ve­szélyes pozícióban lévő Dunaújváros el­len vívjuk. Ott mi is megelégednénk egy döntetlen eredménnyel. A leshely­zetből lőtt gólunkat nem vitatom. A Szekszárd mindig nehéz ellenfél volt, most is nagy, de sportszerű küzdelmet vívtunk velük. Kormos Mihály edző: Nagyon frasr- szúnak tűnt ez a kilencven, illetve kiiencvenháram perc. örülök, hogy a fiúknak az első félidei idegességüket a második félidőben sikerült levetkőz­niük és egyenlő eséllyel küldhették jó képességű ellenfelük ellen. A védelem és a középpályás sor nem keltett csa­lódást. Az újonnan igazait Lugosival a támadósor szemmel iáthatóon gól- veszélyesebb és gyorsabb lett. Lugosit le kellett cserélni, mivel az utóbbi időben — átigazolási huzavona miatt — keveset edzett, így érthető volt, hogy hamarabb elfáradt, mint a töb­biek. Remélem, egy hét múlva már végig tudja játszani a mérkőzést és még nagyobb hasznára lesz csapatá­nak. Mind a tizenkét pályára lépett játékosnak gratulálok oídaodó, lelkes és nagyon értékes egy pontot jelentő játékukhoz. És még valamit, ügy ma­gam, ramt a játékosok nevében kö­szönöm annak a pár telkes szekszárdi szurkolónak biztatását, mellyel még lelkesebb küzdelemre késztették csa- aatunkafc, Köszönjük, oagyoo jólesett, & a, egyenlíteni, majd kétpontos előnnyel zárni a félidőt. A második félidő első percében a hazaiak kiegyenlítettek, de a Vasos áttért a letámadásra, és ez kedve­zett. Az 5. percben már 42:32-re el­húzott a szekszárdi csapot, és ezt az előnyt a mérkőzés végéig tovább fo­kozták, a fokozatosan visszaeső hazai­akkal szemben. A mezőny legjobbjánofc Kutas Anna bizonyult, aki ezen a mér­kőzésen ellenállhatatlanul játszott, a mezőny legjobbja volt. A Szekszárdi Vasas így a 23. forduló után is ve­retlen maradt. December 1-én, vasár­nap a Zalaegerszegi TE csapata láto­gat SzeScszárdra, a mérkőzés 10.30-kar kezdődik a Zrínyi utcai általános is­kola tornatermében. Kosárlabda NB il Újabb győzelem, ezúttal Pécsett KOSÁRLABDA '■? Csehszlovákia—Bulgária 92:81 (49:40) *o««i tr,ín6gi tofMtsd*: Böta_ TeveJ 3:0, Polls—Fadd 2:1, Tamási— D. Sport. 1:1, Bonyhád— Szedres 4:0, BöJcskr—BátoszéV 4:3, Zomba—Sz. Va­sos 1:1, Tolna—Farnád M, DVSE— Shoantomp, ícfl, Kisdosog—Magymó­Véget ért a „November 17-e" elnevezésű főiskolai Icosárlabda- toma, amelynek utolsó mérkő­zésén Csehszlovákia.—Bulgária 92:81 (49:40). Ezzel a győzelmé­vel a csehszlovák csapat veret­lenül nyerte a tornát. A magyar színeiket a TF megerősített csa­pata képviselte és győzelem nél­kül oz ötödik helyen végzett. A torna legjobb Játékosai: Zidek (Csebsrtovákia), Dimitrov (bol­gár} és Tvordi (magyar}. A 900 éves Szolnok készül a Svájc elleni mérkőzésre December 4-én Magyarország—Svájc labdarúgó-mérkőzés Szolnokon Szolnok, a gazdag történelmi roifttä, nap/bhrt&an dina­mikusan fejlődő város az ország egyik legrégibb települé­se. Nevével először L Géza kiráJy 1075-ben kiadott aJc- levelében találkozhatunk. A kedvező földrajzi és forgalmi adottságú alföldi mezőváros jelentős szerepet játszott né­pünk történetében. A törökök elleni harc, majd a Rákó- czi-szabadságharc egyik erőssége volt a város, 1849-ben a tavaszi hadjárat nagy jelentőségű győzelmes csatájának színhelye is volt. A Tanácsköztársaság időszakában 77 raopig volt frontváms. Az ellenforradalmi rendszer éveibe« a munkásmozgalom egyik jelentős bázisa vök. A város igazi fejlődését o felszabadulás hozta meg,' A II. ukrán Sront csapatai 1944. november 4-én szabadí­tották fel a várost. A háború sújtotta, szinte elnéptelene­dett városban megkezdődhetett az új szabad élet. Az iparosodás az 1950-es évek elején felgyorsult, az 1960-as évek elejére korszerű gyáriparral rendelkező, középvárosok sorába emelkedett Szolnok. Napjaink dinamikus városfejlesztése oz városközpont és lakótelepek építése a nagyarányú ipari és vasúti re­konstrukciók már a jövőt, a felsőfokú központ kialakítá­sát is jelenti. A város jelentős helyet foglal el a sport területén. A város, a megye párt-, állami szervei együtt­működve a vállalatokkal, intézményekkel, a lakossággal anyagiakkal is támogatják a sportélet fejlesztését. A vá­rosban 16 sportegyesület és 9 középiskolai diáksportkör működik. Az egyesületek 88 szakosztályában négyezren sportolnak rendszeresen. A városnak NB l-es vízilabdázói, vívói és tollaslabdázó!. NB ll-es labdarúgói, kosárlabdá­zói, kézilabdázói« röplabdázás és asztali teniszezői «m» nak. Ezek mellett több labdarugó-, kosárlabda-, teke- és asztalitenisz-csapat szerepel az NB M-ban. A sportlétesít­mény évről évre fejlődik, valamennyi sportpálya alkalmas atlétikai versenyek rendezésére is. Tíz labdarúgó-kispálya, nyolc kézilabdapálya, 16 tornaterem, úszómedencék, auto­matizált tekepálya, valamint több röplabda- és tenisz­pálya biztosítja a sportolni vágyóknak a helyet. A város 900. évfordulójára meghirdetett ,,900 év, kilenc kispálya’' akció keretén belül társadalmi összefogással eddig nyolc kispálya készült el. A város legnagyobb sportlétesítménye a Tisza-ligeti sportkombinát. Ennek átadására december 4-én, a Magyarország—Svájc nemzetek közötti barátságos labdarúgó-mérkőzés alkalmából ikerül sas® Szolnokon megtisztelő elismeréssé? fogadták, hogy az illetékesek a Magyarország—Svájc nemzetek közötti válo­gatott labdarúgó-mérkőzést Szolnokra bízták. A város oz idén^ egyszer már bizonyított. Itt rendezték a XM. ejtő­ernyős-világbajnokságot, de ezen kívül az idén szintén ott volt a Magyarország—Románia női röplabda-válogatott, a nemzetközi szakszervezeti ifjúsági labdarúgótorna döntője, valamint a vasutas női teke Európa-bajnakság versenye. A Tisza-ligeti sportkombihát még nincs teljesen kész, azon naponta több százan dolgoznak — társadalmi mun­kások —, hogy 20 ezer nézőnek kényelmes helyet adjon. Most készül, illetve a napokban kerül átadásra a két­szintes öltöző, mely modernségével minden igényt kielégít. Szolnak mindent megtesz, hogy megfelelő keretek kö­zött fogadja hazánk, valamint Svájc válogatottját, most már a labdarúgókon a sor, hogy ezt jó játékkal hálálják meg a szolnokiaknak és oz odoserealő vidék* szurkolóknak, Arany sípjelvény» tulajdonos „Küldési határozat: A Magyar Fut- ballbirók Testületé pécsi alosztályának bíróküldő-bizottsága f. év jún. hó 1-én a Szekszárdi Törekvés és az MTE egyesületek között Sxekszárdon szandó I. osztályú bajnoki mérkőzés» re Pinke István urat küldötte ki ható«* bírónak. Pécs, W30. május 27. Paucz főtitkár.* Rég volt, mikor Pinke István ezt Ó küldést kapta Pécsről. Nem mint lab­darúgó kezdte a sportpályafutását: at- létizált. Úgyszólván minden számban indult a rövidtávfutástól a magasugrá­sig, súlyemelésig és távol ugrásig»’ 1930-ban került Székesfehérvárról Szék- szárára, ahol azonnal bekapcsolódott a játékvezető-testületi életbe» vasát* napról vasárnapra vezetett. Ma mindez csők emlék. 72 évesen az Aranysíp jelvény kitüntetéssel, mely- lyel a hosszú évek bíráskodását igye­keztek jutalmazni, méltányolni, véglegi visszavonult. Bár az anyagi helyzete ezt nem indokolja, mégis munkát vál­lal, a sporthivatalban tevékenykedik»’ intézi az ügyes-bajos dolgokat. Min­denütt ismerik, szeretik, köz megbecsül lésnek örvend. Kívánjuk Pista bácsinak, bogy mé§ sokáig élvezze a nyugodt, gondtafeufc életet. ■ ■ T- ■ ........... * A bajnokság állása 1. U. Dózsa n is 2 41-13 2S 2. Hon védi *4 9 4 1 30-9 22 3. FTC 14 6 6 2 25-12 18 4. Csepel 14 6 4 4 19-16 16 5. Videoton 14 5 6 3 18-16 16 6. B.-csaba 14 5 3 6 19-21 13 7. MTK 14 3 7 4 13-15 'T3> 8. DVTK 14 5 3 6 20-23 13 9. ZTE 14 6 1 7 15-22 13 10. Eqyetén. 14 3 5 6 18-22 ■Ml 11. ETO 14 4 3 7 16-21 rt 12. Vasas 14 4 3 7 16-22 13. PMSC 14 3 5 6 14-22 TI 14. S8TC 14 3 5 6 9-17 11 15. •Tatabánya 1:4 3 4 7 8-15 , W> ló. Haladás 14 3 3 8 12-23 * $é. ne a. •1Ä‘ *' ( T. S2ECÄ 1« 10 t t 34*20 2« 2. Kaposvár 18 9 5 4 28-15 23 3. MÁV D. 18 6 10 2 34-14 22 4. Bp. Spart. 18 7 8 3 31-23 22 5. Volán SC 18 9 3 6 31-22 21 6. Komló 18 8 5 5 22-20 21 7. KKFSE 18 8 4 6 20-19 20 8. Budafok 18 6 6 6 26-24 18 9. FÖSPED 18 8 2 8 24-30 m 10. Nagykanizsa 18 6 5 7 31-28 rt 11. Várpalota 18 7 3 8 22-22 rt 12. Dunaújváros 18 5 7 6 25-27 rt 13. Dorog T8 5 7 6 17-20 r? 14. Oroszlány 18 4 9 5 14-20 17 15. Szekszárd 18 6 5 7 25-34 17 16. Ganz-M. 18 4 8 6 17-18 16 17. SZMTE 18 5 5 8 20-22 Tb 18. Óid 18 5’ 5 8 18-28 15 19. DVSQ 18 4 5 9 20-27 >3 20» Eger 18 4 2 12 15-31 így kellett volna 1. Komló—SZEOL 3:0 1 2. Özd—Budafok 0:0 X 3. FÖSPED—Kanizsa 5:3 1 4. Eger—Szolnoki MTE 1:0 1 5. K. Rákóczi—Oroszlány 1:0 1 6. KSC—Izzó 1:1 % 7. Kiskunhalas—KTE ' 1:1 X 8. SZVSE—Szabó L 2:0 1 9. ÉRDÉRT—BVSC 2:4 2 10. Bologna—Torino 1:3 2 11. Cessna—Napoli 0:0 X 12. Lanerossi—Ternana 1 :0 1 13. Sampdoria—Inter 1:1 X .4-1 W. Brescia—Verona 1:0 %