Tolna Megyei Népújság, 1962. október (12. évfolyam, 230-255. szám)

1962-10-30 / 254. szám

6 TOLNA MEGYEI NEPÜJSAO 1962. október 39. SPORT Kosárlabda N B II. Szekszárdi Petőfi—Győri 56:53 (30:26) ETO A szekszárdi csapatban a kő-1 zai csapat, a győriek pillanato­vetkező játékosok szerepeltek: Varga I., Borcsáné (14), dr. Pén- tekné (8), Cserné (10), Varga II. (12). Csere: Hajas (12), Jankó, Gyurcsákné. Mindkét csapat terü­letet védett. A győriek kaptak jobban lábra, a 11-es Pintérnó kosaraival 6:2-re vezettek. 10:6-os győri vezetésnél Szabó edző időt kért, s figyelmeztette a lányokat, hogy az igen veszélyes Pintérnére jobban vigyázzanak. Ennek meg is lett az eredménye. Nagyszerű sorozat után dr. Pcntekné és Varga II. kosa­raival már Szekszárd veze­tett 15:10-re. Ekkor egy kicsit kihagyott a ha­kon belül 20:15-re vezettek. Cser­né két kosarával sikerült felzár­kózni és 24:24 után 4 pontos ha­zai vezetéssel zárni a félidőt. A II. félidőben percekig együtt haladt a két csapat. A győriek lepattanó labdáit Péntekné és Varga I. rend­re megszerezte, így sikerült elhúzni 44:36-ra. Elekor kipontozták Varga Il-t, de a helyette beálló Cserné ismét két kosárral mutatkozott be, így 48:38-ra alakult az eredmény. Közben a vendégek időt kértek, s visszahozták a pihenő Pintér­nél Az ő pontjaival '49:48-ra, ' majd 51:50-re alakult az ered­mény. Ekkor Hajas dobott egy nagyszerű kosarat. 56:53-as állásnál még 25 má­sodperc volt vissza, a vendé­geknél volt a labda, azonban a mieink visszaszerezték és jó taktikával már nem is'enged­ték ki a kezükből. Bírálat: Ezúttal nem volt gyen­ge pont a szekszárdi csápatban. Küzdőszellem és taktika szem­pontjából kiválót nyújtottak lá­nyaink. Végig magas színvonalú játék, izgalmas küzdelem után született meg az ötödik idei győ­zelem a tavaly még NB I-es Győ­ri ETO ellen. fi Zalaegerszegi Dózsa jutott a kézilabda NB ii-be Simontornya balszerencsével a harmadik helyen végzett Vasárnap fejeződtek be Simon- tornyán az NB II-be jutásért ját­szott kézilabda-mérkőzések. A há­romnapos tornán a Budapesti MTK, a Zalaegerszegi Dózsa, a Kaposvári Vasas, Szombathely, a Péesszabolcsi Bányász és a Si- montornyai BTC voltak a torna részvevői. Megyénk férfi bajnok- csapata lényegesen jobban meg­állta a helyét, mint az előző év­ben: nem sok hiányzott ahhoz, hogy az NB II-be kerüljenek a simontornyai fiúk. Sajnos azon­ban az NB II-be jutott Zalaeger­szegi Dózsától egyetlen gólos ve­reséget szenvedtek, Pécsszabolcs- tól pedig a kiállítás miatt meg­fogyatkozott együttes, szenyedett vereséget. Végig nagy érdeklődés kísérte a mérkőzéseket. Vasárnap is mint­egy 500 néző előtt kerültek sorra az utolsó forduló mérkőzései. A torna részvevői, köztük a Simon- tornyai BTC együttese rá is szol­gált az érdeklődésre, mert jó spor­tot hozott a több napos küzdelem és nem sok hiányzott ahhoz, hogy Simontornya kerüljön ki győztes­ként a körmérkőzésből. A ki­egyensúlyozott játékerőt képviselő zalaegerszegiek azonban végered­ményben nem érdemtelenül ju­tottak a győzelem birtokába, amely számukra az NB II-be ju­tást jelentette. A tornát a simontornyaiak ki­fogástalan rendezésben bonyolí­tották le, baráti hangulat ala­kult ki a sportkörök játékosai kö­zött és az a vélemény alakult ki Simontornyán, hogy a község há­lás azért, mert falai között ke­rülhetett .sorra az osztályozó és az a kívánságuk, hogy több ilyen nagyszabású torna, illetve mér­kőzés lebonyolítására nyíljon a jövőben lehetőségük. Az utolsó napon lejátszott mér­kőzések az alábbi eredménnyel végződtek: Zalaegerszegi Dózsa— Mohácson sem sikerült... Baranya megye—Tolna megye 2:1 (2:1) Mohács, 300 néző, vezette: Szi­getvári. Baranya megye: Szalai — Várbíró, Vörös, Vass — Decsi 11., Légrádi — Borovácz, Opova 11., Tüske, Gáspár, Konrádi. Tolna megye: Szabópál — Ben- cze, Kalász, Schatz — Wolf, Ba­ka — Kőműves, Lizák, Varga, Öcsag, Bencsik. Az első percek tapogatózó já­tékkal telnek el, de aztán egyre jobban lábra kap a baranyai együttes. A 4. percben egy lö­vésszerű éles beadást kell hárí­tania Szabópálnak, majd előbb Tüske, aztán Gáspár lő mellé. A mieink először Lizák révén jön­nek fel, de messziről lőtt labdáját a kapus fogja. Nagy nyomás ne­hezedik a tolna védelemre, mert a csatárok elől nem tudják tar­tani a labdát. A 25. percben szög­lethez jutnak a tolnaiak, de ezt a kínálkozó alkalmat sem tudják TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG A Magyar Szocialista Munkáspárt Tolna megyei Bizottsága és g Megyei Tanács lapja Felelős szerkesztő: Petrits Ferenc Kiadja: a Népújság Lapkiadó Vállalato Felelős kiadó: Orbán Imre Szerkesztőség és kiadó: Szekszárd, Mártírok tere 15—17. Telefon: Szerkesztőség* 20—11 Kiadóhivatal: 20—10 Készül a Szekszárdi Nyomdában Széchenyi utca 46. Telefon: 21—21, 25—72 Felelős vezető: Széli István Terjeszti a Magyar Posta Előfizethető a helyi postahivataloknál és kézbesítőknél Előfizetési díj egy hónapra 11 & kihasználni. A 28. perc hozza meg a hazai együttes vezető gól­ját. A baloldalon futó támadás­ról a tolnai védelem lemarad. Bencze mellett tisztán tud át­ívelni a szélső a másik oldalra, ahol a fedezetlenül hagyott Kon­rádi senkitől sem zavartatva ko­torja a hálóba a labdát. 1:0 Élénkül a játék. A tolnaiak is. vezetnek néhány támadást, de ezekből hiányzik az átütő erő. A 38. percben ismét góllá érik a* baranyai fölény. Balról száll kö-Z zépre a labda, ahol a magát so-4 kát mutató Konrádi ritkán látottJ nagy lövéssel szerez gólt. 2:0.z Egy perc múlva szépítenek aX mieink. Bencsik egy kapu előttiT kavarodásból lövi a hálóba a lab-4 dát. 2:1. t Fordulás után megváltozik a! játék képe. Inkább a Tolna me­gyei együttes támad. A Varga he­lyett beállt Domokos jobban ösz- szefogja a csatársort, de a lóvé-, sekkel most Is baj van. Előbbj Bencsik, majd Ócsag hagy ki nagy♦ helyzetet a kapu előtt. A bara-d nyai csatárok ritkán jutnak el aj tolnai tizenhatosig, de ezek a tá-d madások veszélyesebbek, mint aj mieink túlkombinált rohamai. A 30. percben megcsillan a remény az egyenlítésre: ám Lizák éles beadását, ha nehezen is, de tisz­tázzák a védők. A 32. percben a közben beállt Gaál nagy lövésé­Szombathely 20:10 (11:9) Csak a második félidőben vált biztossá a zalaegerszegiek győzelme, amely az NB II-be jutást jelentette. Péesszabolcsi Bányász—Kaposvári Vasas 11:13 (7:7). Jól hajráztak a pécsiek a második félidőben és győzelmükkel a második helyre kerültek. Simontornyai BTC— MTK 17:14 (8:6). Szép játékkal végig kezében tartotta a mérkő­zés irányítását a hazai együttes. Érdemes azt is feljegyezni, hogy a simontornyaiak a következő já­tékosokkal harcolták ki a harma­dik helyezést: Vincellér II., Hólik I., Kerekes I., Szabó, Tauker, Te­mesvári, Cserháti, Vincellér I., Macher, Hólik II., Csapó, Bányai, Kerekes II. A torna végeredmé­nye a következő volt: 1. Zalaegerszeg 5 4 — 1 86:62 8 2. Pécsszabolcs 5 3 1 1 73:64 7 3. Simontornya 5 3 — 2 76:73 6 4. Bp. MTK 5 3 - 2 57:55 6 5. Szombathely 5 — 2 3 49:66 2 6. Kaposvár 5 — 1 4 58:79 1 A Simontornyai BTC női csa­pata Pécsett játszott osztályozót az NB II-be jutásért. A simontor­nyai csapat a Pécsi Építők, a Bu­dapesti Testvériség és Dunaúj­város mögött a negyedik helyen végzett. - Az osztályozón három pontot szerzett, 19:26-os gólarány- nyal. Vereség Kalocsán Az NB Ill-ban vasárnap egyet­len mérkőzésre került sor. A Ka­locsai Kinizsi a Szekszárdi Pető­fi elleni találkozóját hozta előre erre a vasárnapra. Amint az vár­ható volt, a szemfüles csatársor­ral rendelkező kalocsaiaik legyőz­ték az elmúlt vasárnap hazai ve­retlenségét elvesztő Szekszárdi Petőfi csapatát. Az eredmény 3:1 (1:1) volt. Ezzel a mérkőzéssel a bajnokság állása a következőkép­pen változott meg: 1. Pécsi BTC 10 8 1 1 30:14 17 2. Pécsi Bányász 10 5 3 2 17:10 13 3. Székesfehérvár 10 5 3 2 13:9 13 4. Bajai Építők 10 5 3 2 10:8 13 '5. Kaposvár 10 5 2 3 18:9 12 6. Pécsszabolcs 10 4 4 2 10:13 12 7. Sz. Petőfi 8. Kalocsai K. 9. N.kanizsai B. 10. N.kanizsai D. 11. Sz. Dózsa 12. Kiskunhalas 13. Nagymányok 14. Siófok 15. Mohács 16. Dombóvár 11 4 3 4 14:16 11 11 3 5 3 24:32 11 10 4 2 4 16:14 10 10 3 3 4 18:15 9 10 4 1 5 17:19 9 10 3 2 5 *10:11 8 13 3 1 6 14:21 7 10 1 4 5 14:20 6 10 2 2 6 7:17 6 10 2 1 7 10:20 5 A következő forduló párosítá­sa: Pécsi BTC—Pécsszabolcs, Nagymányok—Baja, Kaposvár—■ Szekszárdi Petőfi, Szekszárdi Dó­zsa—Székesfehérvár,' Mohács— Siófok, Kalocsa—Nagykanizsai Dózsa, Pécsi Bányász—Kiskun­halas, N agy kani zsai B ány ász— Kalocsai Kinizsi—Szekszárdi Petőfi 3:1 (1:0) Kalocsa, 800 néző. A szekszárdi csapat vasárnap délután játszot­ta le a kalocsaiak kérésére a Ka­locsa elleni mérkőzést. A Petőfi a következő összeállításban kezd­te a játékot: Greifenstein — Cser, Gellér, Qaramvölgyi — Simon, Ulrich — Huth, Málinger, Be- nács, Taliga, Rostási. Alig kezdtek, a Petőfi védelmi hibából megkapta az első gólt. A kalocsai balösszekötő Greifenstein hálójába küldte a labdát. 1:0. A gól után kiegyenlített küzdelem folyt a félidő végéig. A Petőfi a szokott lapos passzjátékot játszot­ta anélkül azonban, hogy a csa­társor veszélyes lett volna a ka­locsai kapura. Szünet után is­mét a műit kísértett. Szabad­rúgáshoz jutottak a hazaiak, a sorfal rosszul állt fel és rossz vé­dés után ismét a hálónkba került a labda. 2:0. Ezután helyet cserélt Rostási és Taliga. Úgy látszik, használt a csere, mert Rostási lövésével a Petőfi 2:l-re szépített. A gól után teljesen visszaesett a hazai csa­pat, de ugyanakkor visszaesett a Petőfi is és hiába volt vissza még 22 perc, nemhogy az egyen­lítés nem sikerült, de újabb po­tyagól következett és így a ha­zai együttes nyert 3:l-re. Gyenge játékot nyújtott a szek­szárdi csapat. A védelem sem állt feladata magaslatán, a csatársor pedig a mezőny leggyengébb vé­delmének is csak egyetlen gólt tudott összehozni. Cser a véde­lemben sérülten játszott. Máza győzött Gyünkén, Bátaszék Kisdorsgon, döntetlen a Paks—Gerten- találkozó a megyebajnokságban Az osztrák—magyar válogatott mérkőzés miatt nem sorsoltak bajnoki fordulót erre a vasárnap­ra. A jó ‘idő azonban három sport kort is arra késztetett, hogy elő­rehozzon bajnoki mérkőzést erre a verőfényes szép vasárnapra. A bajnokságban eddig legjobban szerepelt mázaiak Gyönkre láto­gattak el, Bátaszék a kisdorogia- kat kereste fel, míg Gerjen a szomszédos Paksra rándult át baj­noki mérkőzése lejátszására. A találkozók közül a mázaiak gyönki vendégjátékát kísérte a legnagyobb figyelem. Máza kez­dett ugyan jobban, kétgólos ve­zetésre is szert tett, ’ de Gyönk nem adta fel a küzdelmet és még Szünet után hatalmas küzdelem folyt a vezetés megszerzéséért. Ez csak félóra eltelte után sike­rült a vendégeknek. A gól után Steitz a kapufát találta el és a hajrában a vendégek újabb két gólt rúgtak. Kisdorogon is nagy volt a küz­delem a két csapat között. Kis- dorog teljesen egyenrangú ellen­fele volt a Vasútnak. Bátaszék szerezte meg a vezetést az első félidőben. A második félidőben is nagy volt a küzdelem, de is­mét a vasutasoknak sikerült újabb gólt lőniük. Kisdorog csak 2:0 után szépített. Pakson szíwel-lélekkel, kemé­nyen, de sportszerűen harcolt a gerjeni védelem, amely nem ~ íz­lett a fiatal paksi csatároknak. A a félidő befejezése előtt sikerült ___________ ________________ k iegyenlítenie a mázaiak előnyét, vezetést érdekes körülmények kö­zött szerezte meg Paks. A gerje­dni Fekete kapuskirúgása a 16- JCi r a rr j r Joson kívül álló Farkas fejéről ju­siruoavatas tott a gerjeni kapuba. X A bajnoki táblázaton Máza elő- Sűrű sorokban áll- vagy... Örökké!” az eredményes életet,lny,e 6 pontra nőtt az egy nak az emberek. Sö- A látomás szűnik míg egy elvétett mé-4m®r^°^sse\, kevesebbet játszott tét ruhában, könnyes — úttörők jönnek, sodperc tragikusan e;*B°nyhád előtt. A vesztett pontok szemmel, koszorúk- Egy mozdulatra le- nem ragadta tőlünk...Jtekin tétében nagy a tumultus az kai. A fehér lepellel hull a lepel. Sötéten, A hallgatásba 7:á-féllovasok között. Jelenleg ez a A tömeg mélyén valaki beszél — em­► (1:1). A bajnokság állása a cson­témmal borított fedő- ismert név: Gyulai léig ön köröz. Ebből »mon tornya 9 stb. lap nem is látszik. György, 1928—1961... ugrott a „Kiváló ej-i Részletes eredmények: Máza—i A felemelt karok tőernyös”, s ebből*Gyönk 5:2 (2:2), Bátaszék—Kis­lehanyatlanak, mély- ugrottak a ma repel Jdorog 2:1 (1:0), Paks—Gerjen 1:1 béri vágyakról, ba- séges csend támad, ért ejtőernyős négy- rátságról, sportról, Csak a • gondolatok tusa-bajnokság indu- megbecsülésről. S suhannak és a sza- lói, köztük Gyulai hirtelen, úgy rémlik, vak csengenek vissza tanítványai, akik — egy ember moso- némán, valahol belül, megnyerték a nehéz% lyog... Igen, ott sétál A sportért életét ál- versenyt. J a tömegben egy szűr- dozó férfi sokak ta- Most ők is itt áll-i ke ruhás fiatal férfi, nítványa és sokak ta- nak a koszorúktól kissé vidám, kissé nítója volt. immár teljesen elta meglepett arccal. Las­san lépked, egyen­ként mindenkinek a mérhetetlen nyomo- lett. Szemükl___ r úsággal kellett meg- könny, szívükben há-% szemébe néz, mintha ismerkednie, de ta- la, s a családtagok-d11- Gyönlc azt suttogná: „Én va- nult, majd tanított, kai együtt ők is úgyt’12- Tolna minis T++ 01/7 no m Ts rym nf-fy JtÍm'í n In+áAl» L, ^ . _ . <* “/yh gyök... Itt Veletek vagyok. A fáradt arcú. repülőgépről már me­.................. ....... -—os — — . juraui uTcu, re vau, ae mmaig gint o, re vetődik ki szépen a baranyai^ könnyező emberek közvetlen barát ma- tás és kapus. Az utolsó percben telje­sen beszorul a baranyai együttes, de jó védekezéssel képes tartani az eredményt. Jók: Vörös, Tüske, Konrádi, il­letve Kalász, Schatz, Lizák, , 1. Máza-Sz.vár 11 10­1 41:14 20 > 2. Bátaszék 11 6 3 2 23:18 15 * 3. Bonyhád 10 6 2 2 27:13 14 » 4. Paks 11 5 4 2 19:13 14 ‘ 5. Dunaföldvár 10 5 3 2 31:18 13 , 6. Simontornya 11 6 1 4 19:14 13 ' 7. Gerjen 11 5 2 4 23:25 12 \ 8. Dombóvár 9 4 3 2 20:11 11 • 9. Győré 11 4 1 6 19:19 9 ’10. Kisdorog 12 3 3 6 17:24 S >11. Gyönlc 10 4­6 17:24 8 12. Tolna 10 2 3 5 16:20 7 ,13. Fadd 9 3­6 14:20 6 14. Cikó 10 2 2 6 12:24 5* |15. Sz. Építők 9 1 3 5 13:29 5 >16. Hőgyész 11 1 2 8 11:36 4 szeme egy-egy pilla- radt, akit haragosan integet vissza... tágra nyílik, sohasem lehetett lát- (Megjelent a Nép-' 5 natra ajkuk megrezdül, ni. S mindennél job- sport 1962. októberADunaföldvár‘ Simontornya-Toina, karjuk felemelkedik: ban szerette a szép, 29-i számában.) ^bóvár—Gerjen, Sz. Építők— Bonyhád „Te vagy... Velünk tiszta, az egészséges, Z. V. Gy. ^Máza, Paks-Hőgyész, Cikó-Bátaszék, *egy büntetőpont levonva. A következő forduló párosítása: Győré— Dom« Fadd— *♦♦♦+♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦ Gyönk-Kisdorog