Tolna Megyei Népújság, 1962. március (12. évfolyam, 50-76. szám)

1962-03-27 / 72. szám

6 TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG 1962. március 27. SPORT II Petőfi csak egy pontot szerzett Ercsitől, a Dózsa és Dombóvár vereséget szenvedett Egyhetes szünet után folyta­tódtak a küzdelmek a bajnoki pontokért az NB Ill-ban. Vi­szonylag kellemes időben, de hó­ban és mélytalajú pályákon ke­rültek sorra a mérkőzések, ame­lyeken egyetlen sovány döntet­len jutott. Pedig ősszel ebben a fordulóban nem kevesebb, mint öt pontot szereztek csapataink. Különösen csatáraink vizsgáztak rosszul: egyetlen gólt sem rúg­tak. A szekszárdi mérkőzésen óriási küzdelem folyt a pályán 90 per­Sok helyzet gól nélkül cen keresztül. A Petőfi támadott többet és több helyzetet is ala­kított ki, mint ellenfele, de a vendégek megérdemelten vitték el az egyik bajnoki pontot. Székesfehérvárott a Dózsa el­veszett a bokáig érő sárban. A hazai csapat sokkal erőteljeseb­ben játszott és mái' az ötödik percben megszerezte a vezetést. Szünet után még nagyobb fö­lénybe kerültek a hazaiak, de csak egy alkalommal tudták nö­velni előnyüket. Kiskunhalason végig a hazai csapat irányította a mérkőzést. Dombóvár csak lefutásokkal kí­sérletezett, de ezek a támadá­sok elhaltak a nagy sárban. A vezető csapatok közül a Pé­csi VSK biztosan nyert a Pécsi Bányász ellen és minthogy a Pé­csi BTC otthonában is pontot vesztett Siófok ellenében, így a pécsi vasutas-csapat előnye már hat pont. Hatalmas küzdelem jellemezte a többi mérkőzést is és nem egy meglepő eredmény született. Szekszárdi Petőfi—Ercsi Kinizsi 0:0 Szekszárd, 600 néző. Vezette: Fehér. Sz. Petőfi: Greifenstein — Tancz, Cser, Zörényi — Simon, Taliga — Hóman, Ulrich, Benács, Bosnyák, Rostási. Edző: Túra Emil. Ercsi: Bodnár — Tamon, Gálics, Szanyi — Domány, Kel­ler — Nagy, Timár, Bakos, Hor­váth, Járfás. Edző: Fiikei Kál­mán. Csak a két 16-os környékén ta­karították le a havat, amely mintegy 8 centiméteres magas­ságban borította a pályát. Az el­ső veszélyes lövést Hóman eresz­tette meg, de védett az ercsi ka­puvédő. A választámadásnál a játékvezető fordítva ítélt meg egy szabadrúgást, amelyből a vendégcsapat hajszál híján gólt lőtt. Ezután a Petőfi tűzijátékot rendezett az ercsi kapu előtt, de végül is Ulrich hajszállal mellé lőtte a labdát. A 25. percben Hó­M eg érdemelt vereség man az alapvonalról adhatott be, de beadása mélyre sikerült és ismét felszabadult az ercsi ka­pu. A 34. percben ismét gólhely­zet marad ki. A teljesen tisztán álló Rostási lábáról lecsúszott a labda. Nem sokkal később Zöré­nyi hibájából Nagy került hely­zetbe, de ő is mellé lőtte a lab­dát. Az utolsó tíz percben be­szorultak a vendégek. Szünet után a vendégek kezd­tek jobban. A hetedik percben Ercsi került gólhelyzetbe. Járfás Tancz és Cser mellett is be tu­dott adni, de Timár mellé lőtte a labdát. A 10. percben Ulrich került helyzetbe az ötösön, kés­lekedett a lövéssel, Gálics fel­vágta a csatárt és az erőtlen lab­dát pedig Bodnár felszedte. Az­tán Benács ment el egyedül, de ő sem tudott eredményt elérni. Jobbára a Kinizsi térfelén folyt a játék, de amikor a vendégek támadásba lendültek, gyorsasá­gukkal sok zavart okoztak a Pe­tőfi védelmének a baloldalon. A befejezés előtt 8 perccel a legna­gyobb helyzetbe került Hóman. A középhátvéd elcsúszott és így tiszta lett előtte az út. A csatár azonban elhamarkodottan lőtt és a kapus bele tudott nyúlni a lab­da útjába. Az utolsó percig ro­hamozott a hazai csapat, azonban a győztes gólt nem tudta meg­szerezni. A Petőfi valamivel többet tá­madott, mint ellenfele és több helyzetet is alakított ki, mint a vendégcsapat, de hiába került gólhelyzetbe, nem tudták beven­ni a kitűnő Bodnár kapuját. A vendégcsapat önfeláldozóan küz­dött és megérdemelten vitte el az egyik bajnoki pontot. Székesfehérvári MÁV Előre—Sz. Dózsa 2:0 (1:0) Székesfehérvár, 800 néző. Ve­zette: Nagy. Bokáig érő sárban kezdtek a csapatok. A hazai csa­pat nagy erővel támadott és tá­madásait már az ötödik percben siker koronázta. Bencze kapásból akart visszarúgni egy előreadást, azonban csak a sípcsontjával ta­lálta el. A lecsúszott labda a jobBszélső elé került, aki meg­szerezte a vezetést. 1:0. A gól után kiegyenlített lett a küzde­lem. A Dózsa is támadott, de ezek a támadások elhaltak a sár­ban. A 30. percben Kacsányi jó labdát adott Czibóknak, akit a védők lerántottak a földre, a já­tékvezető azonban továbbengedte a játékot. Szünet után még latyakosabb lett a pálya. A Dózsa sokszor percekig nem tudott átjönni a félvonalon. A 10. percben Tamá­si és a székesfehérvári balszélső küzdelméből a fehérvári játékos’ került ki győztesen és megsze­rezte csapatának a második gólt. 2:0. Ezután a hazai csapat még sok helyzetet hozott össze, de újabb esemény, amely a mérkő­zés eredményét megváltoztatta volna, már nem esett. Pedig a Dózsának is volt gólhelyzete. Nem sokkal a befejezés előtt Kacsá­nyi hatalmas lövéssel a kapufát találta el, azonban a szekszárdi csapat balszerencséjére a labda nem befelé, hanem kifelé pat­tant. A hazai csapat végig erőtelje­sebben játszott, jobban alkal­mazkodott a latyakos talajhoz és végeredményben helyzetei alap­ján győzelme megérdemelt. A szekszárdi csapatból Novák, Vass és Kormos játéka emelkedett az átlag fölé. További eredmények: Kapos­vári Dózsa—Bajai Építők 1:1 (1:0), Bajai Bácska—Kaposvári MTE 1:2 (0:0), Pécsi BTC—Sió­fok 1:1 (1:1)„ Pécsi Vasas—Mo­hács 3:1 (2:1), Pécsi VSK—Pécsi Bányász 3:1 (3:0). A bajnoki táblázaton a Szek­szárdi Dózsa veresége ellenére is feljebb került egy hellyel. Á dózsások Dombóvárral cseréltek helyet. A Petőfi a három hazai mérkőzés után is maradt a 13. helyen. Minthogy a Kaposvári |a Kaposvári Dózsa, Ercsi és Sió- MTE és a Pécsi Vasas győzött, Ifok pontot szerzett. A 19. forduló után a bajnokság állása a következő 1. Pécsi VSK 19 2. Pécsi BTC 19 3. Székesfehérvár 19 4. Mohács 19 5. Bajai Építők 19 6. Kiskunhalas 19 7. Pécsi Bányász 19 8. Szekszárdi Dózsa 19 9. Dombóvár 19 10. Ercsi 19 11. Siófok 19 12. Kaposvári MTE 19 13. Szekszárdi Petőfi 19 14. Bajai Bácska 19 15. Kaposvári Dózsa 19 16. Pécsi Vasas 19 A következő forduló párosítá­sa: Pécsi Bányász—Siófok, Er­csi-Pécsi BTC, KMTE—Szek­szárdi Petőfi, Dombóvári VSE— Fiatalok a vezetőségben A Váraljai Alkotmány Terme­lőszövetkezeti Sportkör az elmúlt vasárnap tartotta vezetőségvá­lasztó közgyűlését. A sportkör el­nöke, Orbán Lajos ismertette a sportkedvelőkkel az 1961. év eredményeit és az 1962-es év fel­adatait. A beszámoló után lelkes felszólalások, viták arra enged­nek következtetni, hogy a váral- jaiak sikerrel kívánnak szerepel­ni az idei évben is. Különösen a női röplabda csapat szereplésé­hez fűznek szép reményeket, de az újonnan szervezett labdarúgó csapattól is már jobb szereplést várnak. A gyűlésen kiegészítették, illet­ve újraválasztották a vezetőséget, ahol túlnyomó többségben fiata­lokat választottak. így például Csuma Erzsébet, Formanek Zsu­zsanna, Kvéder Judit, Kvéder László, Pali János, Horváth La­jos és Lendvai Endre került az idősebb vezetők, Oszter Károly és Borbély Sándor .mellé. A lelkes­hangú sportgyűlés után nagy tet­széssel fogadta a sportkedvelő közönség a sportfilmek vetítését 15 2 2 50:13 32 11 4 4 37:23 26 9 6 4 40:22 24 8 7 4 33:28 23 7 8 4 24:18 22 9 3 7 30:23 21 6 6 7 38:25 18 5 8 6 26:29 18 8 2 9 32:37 18 6 5 8 25:28 17 6 5 8 29:25 17 6 4 9 21:35 16 5 6 8 20:38 16 7 1 11 23:38 15 3 5 11 20:36 11 3 4 12 15:33 10 Bajai Bácska, Szekszárdi Dózsa— Kiskunhalas, Bajai Építők—Szé­kesfehérvár, Mohács—Kaposvári Dózsa, Pécsi VSK—Pécsi Vasas. NB I -es eredmények Újpesti Dózsa—Salgótarján 3:2 (2:0), MTK—Komló 2:0 (1:0), Bp. Honvéd—Pécs 1:0 (1:0), Ferenc­város—Szeged 2:1 (1:0), Dorog— Csepel 2:1 (1:0), Győr—Ózd 2:0 (2:0). NB II -es eredmények Keleti csoport Láng SK—KISTEXT 3:1 (2:0), Nyíregyházi Szpartakusz—Ganz- MÁVAG 2:1 (1:0), Debreceni VSC —Miskolci VSC 3:0 (1:0). Bp. Szpartakusz—Szegedi Építők 1:1 (1:1), Borsodi Bányász—Bp. Elő­re 1:0 (0:0), Diósgyőri VTK—Szol” noki MÁV 0:0, Ceglédi VSE— Kecskeméti Dózsa 3:2 (3:2). Nyugati csoport Székesfehérvári Vasas—Szom­bathelyi Haladás 1:0 (1:0), Vörös Csillag Traktorgyár—Kőbányai Lombik 2:1 (1:0), Dunaújvárosi j Kohász—Zalaegerszegi TE 2:2 (1:1), Mosonmagyaróvári TE— Pénzügyőrök 2:0 (1:0), Szállítók i —Erzsébeti VTK 1:1 (1:0), Buda-| foki MTE .Kinizsi—Kaposvári Ki- j nizsi 1:0 (6:0), Soproni VSE—Bu­dapesti VSC 0:0, Budai Szparta­kusz—Oroszlányi Bányász 1:1 Zenés társasutazás — kisiklásokkal — Megjegyzések az „Én és a kisöcsém" szekszárdi előadásához A téma már ismert. Különösen az idősebb nemzedék mondhatja: valamikor kellemes két órát töl­tött a nézőtéren az „Én és a kis­öcsém” előadásán. Felüdüléssel hallgatta Eisemann Mihály kelle­mes muzsikáját. S mit még? Jó- szerint mást semmit, hiszen a cselekmény elfér egy kisebb kör- mondatban. Mára azonban átdol­gozták, s így bővült. A romanti­kus lelkű gépírónő, a házassággal hadilábon álló, majd szerelembe gabalyodó polgárlány és fiú, a házasságot kitervelő apák, a vi­déki jóbarát, s az ütődött unoka- öccsök mellett színlapra és a da­rabba került a tájékozatlan (vagy inkább bárgyú?) paraszt és az Ibusz is. Az előbbi azért, hogy el lehessen sütni néhány inkább torz, mint érdekes viccet, a2 utóbbi pedig a mai világhoz való kapcsolatot próbálja érzékeltetni. A fentiek alapján mondhatja valaki: a kritikus ismét pálcát tör a könnyű műfaj felett. Ha ez könnyű műfaj, akkor feltétlenül kell a pálca, amit azonban nem a darab, hanem a színre hozó Or­szágos Rendező Iroda feje fölött kell eltörni. Az előadás kapcsán néhány kérdés kívánkozik. Az egyik} mi kell inkább, a tartal­mas esztrád, vagy az „Én és a kisöcsém”? E sorok írója — ha már a könnyű műfajról kell sza­vaznia — voksát inkább az elsőre teszi le akkor, ha az az esztrád mentes az egész estét betöltő da­rab hibáitól. Mert ez az „énekes, táncos társasutazás” több helyen kisiklott. Leginkább itt: hiányzott belőle a művészi igény. A másik: a városi művelődési ház közönsége a tetszetős hepiend ellenére is csalódottan távozott a nézőtérről. A taps inkább Serfőző Ilona, Görög Mara és Balázs Ló­ránt teljesítményének szólt, akik megpróbáltak „kihozni” valamit a kissé ásatag és anakronisztikus cselekményből. Vajon a több jó műsort is színre hozó ORI-nak csak ilyen sikerre van szüksége? Végül beszéljünk kertelés nél­kül. Az előadás egésze alul ma­radt a várakozáson. S ezt még a színészek sem tudták feledtetni. A régiség, az avultság ellen ők is alig tudtak valamit kezdeni. Ami régi, az régi, s nem mai. S ezzel szemben a jó alakítás sem képes csodákra. Sz. K Husek Rezső zongoraestje Méltán érdemelte ki a kiváló pianista a közönség szeretetét és őszinte elismerését, aki ezen a hangversenyen talán eddigi leg­jobb teljesítményét nyújtotta. A hangverseny után örömmel állapíthatjuk meg azt, hogy mű­vészete letisztultnak, kikristályo- sodottnak tekinthető. Nagyfokú muzikalitása és igényessége teszi számára lehetővé, hogy a műso­ron szereplő műveket művészi jóízléssel, választékosán szólal­tassa és formálja meg. Fortéi sokat keményedtek és így még inkább szembetűnők voi tak leheletszerű pianói, amelyek játékának már korábban is kü­lönös ízt adtak. A hangverseny azt bizonyítot­ta, hogy a szerzők közül Beetho­ven. Chopin és a modern meste­rek állnak hozzá legközelebb. A Beethoven-szonáta, a második Chopin-etüd, a ráadásként mű­sorra vett fisz-dur Nocturn, az­tán Bartók és Albeniz művei nagyszerűen sikerültek. A mű­sor végén ráadásként adott Chopin-művekben pedig (külö­nösen a Bölcsődalban) még az eddigieknél is nagyobb művészi magaslatokra tört. Csupán igazán jóízlésre valló* igényes műsorának zárószámai ellen hangozhat el kifogás. Az As-dur Polonaise hallatlan tech­nikai nehézségeivel pihentebben lényegesen eredményesebben tu­dott volna megbirkózni és az új betanulású Q. I, Lehet-e zeneiskola Decsen? Ezzel kezdi szerkesztőségünk­höz küldött levelét a decsi Sotkó János. A továbbiakban így ír: „Irigykedve nézem a hat—nyolc­éves gyerekeket, amint valami­lyen hangszerrel a kezükben a szekszárdi utcán a zeneiskolába sietnek. Nos, ha Szekszárdon (és még igen sok helyen) tanulhat zenét egy-egy tehetséges gyermek, vajon miért nem tanulhat Decsen is?... Azt hiszem, az összes decsi szülő gondolatát tolmácsolom, amikor kijelentem, hogy anyagi áldozatot is vállalnánk, csak meg­nyitnák Decsen az első járási ze­neiskolát.” Sotkó Jánosnak érdemleges vá­laszt egyelőre nem tudunk adni. viszont kérését, amely minden bizonnyal nagyon sok decsi szülő kérése is egyúttal, lapunkon ke­resztül továbbítjuk a népművelé­si szerveknek. Azzal, hogy Decsen járási művelődési ház létesült, s azzal, hogy a zeneoktatás meg­valósítása érdekében a különböző hivatalos szervek sem zárkóznak el a támogatástól és a szülők is hajlandók áldozatokra, nem hisz­szük, hogy a zeneoktatás megva­lósítása leküzdhetetlen akadályok ba ütközne. Ha egyelőre nem is önálló zeneiskolával, de a köz­ségben folyó rendszeres oktatás­sal. Amely feltétlenül a község kulturális fejlődését szolgálná. Két ktsz egyesülése Az elmúlt napokban tartották meg Dunaföldváron az Asztalos és Mázoló, valamint a Műbútor­asztalos Ktsz egyesítő közgyűlé­sét. Az új szövetkezet a Duna- íöldvári Faipari Ktsz nevet vet­te fel. Az egyesülés előtt mindkét szövetkezet kislétszámú volt, mindkettőben tizennégy-tizen- négy termelő tag dolgozott. Ez a körülmény is, de a két ktsz ha­sonló profilja is indokolta az egyesülést. Az új szövetkezet job­ban ki tudja majd használni a termelőkapacitást, gazdaságosab­ban is tud majd működni, mint a két előd. Totó-eredmények 1. Tatabánya—Vasas 1 1:0 2. SBTC—U. Dózsa 2 2:3 3. Komló—MTK 2 0:2 4. FTC—Szeged 1 2:1 5. Csepel—Dorog 2 1:2 6. Győr—Ózd 1 2:0 7. Sz.fehérvár—Sz.hely 1 1:0 8. Sopron—BVSC x 0:0 9. Oroszlány—B. Szpart. x 1:1 10. Borsod—Előre 1 1:0 11. Ataianta—Milan törölve 12. Roma—Bologna 2 1:2 13. Szállítók—EVTK x 1:1 TOLNA MEGYEI NÉPÚJSÁG A Magyar Szocialista Munkáspárt Tolna megyei Bizottsága és a Megyei Tanács lapja Felelős szerkesztő: Petrits Ferenc Kiadja: a Népújság Lapkiadó Vállalata Felelős kiadó: Orbán Imre Szerkesztőség és kiadó: Szekszárd, Mártírok tere 15—17. Telefon: Szerkesztőség: 20—11 Kiadóhivatal: 20—10 Készül a Szekszárdi Nyomdába« Széchenyi utca 46. Telefon: 21—21, 25—72 Felelős vezető*. Széli István Terjeszti a Magyar Posta Előfizethető a helyi postahivataloknál és kézbesítőknél Előfizetési díj egy hónapra 11 A