Tolna Megyei Népújság, 1960. október (5. évfolyam, 232-257. szám)

1960-10-05 / 235. szám

1960. október 5. TOT. VA MEGYEI NEPtiJSÄG SPORT Á megyei labdarúgó-bajnokság 9. fordulója Dombóvári Szpartakusz —Paksi Kinizsi 2:1 (2:0) Dombóvár, 800 néző. Vezette: Streer. Dombóvár: Csutorás — Miklós, Korpádi, Tamás II. — Fa­zekas, Gálosi — Mácsik, Both, Halász, Horváth II., Berki. Paks: Árki — Szinger II., Hermann, Szin ger I. — Horváth, Vida — Kródi, Hirczi, Bencsik, Németh, Farkas. Halász fölé lövése vezeti be a mérkőzést, majd Berki fut el szé­pen, de beadásáról lemaradnak a belsők. A negyedik percben Hor­váth II. szabadrúgása a kapufán csattan. Lendületesen támadnak a hazaiak és a kilencedik percben vezetéshez is jutnak. Horváth II. ismét szabadot rúghat mintegy 25 méterről. A lövésbe a paksi Hor­váth szerencsétlenül nyúl bele, s lábáról az ellenkező sarokba jut a labda, öngóllal 1:0. Utána Né­meth lő távolból mellé. A 20. percben Korpádi rosszul ad haza, s Csutorás csak merész vetődés­sel tudja Bencsik elől felszedni a labdát. A 35. percben Berki elfut, s futtából hatalmas gólt lő a jobb felső sarokba. 2:0. Beszorulnak a vendégek, s lövést lövés követ. Szünet után lelkesen kezdenek, s egy-két jó támadást vezetnek is a paksiak, de aztán ismét a Szpar­takusz veszi át a vezető szerepet. Halász fut el a jobbszélen, jó be­adását Horváth II. a kapufára fe­jeli, majd egy újabb támadásból ugyanő kapufát lő (harmadik ka­pufa). A 11. percben szépítenek a vendégek. Közvetett szabadrúgás után Hirczi kiugrik és a bal sa­rokba lő. 2:1. Két perc múlva Szinger I. kezezése miatt 11-eshez jut a Szpartakusz, amelyet Hor­váth II. gyengén lő a bal sarok felé, s a lövést Árki kapus szög­letre védi. Fellángol a Kinizsi. Több jó támadásuk azonban ered­ménytelen marad, mert Korpá- diék jó védőknek bizonyulnak, s így az eredmény már nem válto­zik. Bírálat: A Szpartakusz ismét szép győzelemmel örvendeztette meg egyre nagyobb számú szur­kolótáborát. A paksiak sem ját­szottak rosszul, azonban csatár­soruk nem rendelkezik megfelelő átütő erővel. Kitűntek: Korpádi, Miklós, Berki, Mácsik, míg a ven­dégeknél Hermann, Vida és Árki, valamint a játékvezető kitűnő bíráskodásával. Reseterits Tolna—Nagydorog 11:0 (7:0) Tolna, 800 néző. Vezette: Sáry. Tolna: Schmidt — Kláb, Szépvöl­gyi, Straubinger — Elekes, Jagi- cza — Tóth, Brucker, Guld, Her- czig, Gálffy. Nagydorog: Böröcz — Horváth, Domonkos, Mátyás — Vida, Lengyel — Kovács I., Kol­lár, Zámbó, Dombi, Teibl. A nagydorogi csapat tíz ember­rel kezdi a játékot, mivel egyik játékosuk kezdésre nem érkezett meg. A tolnai csapat azonnal tá­madólag lép fel, csatársora igen ötletesen játszik. A hetedik perc­ben születik az első gól, amikor Kláb szabadrúgását Herczig leke­zeli és szép gólt lő. 1:0. A kilen­cedik percben egészül ki a dorogi csapat. A 11. percben Tóth beadá­sából Guld szép gólt fejel. 2:0. Két perc múlva szép támadásból Brucker lesz eredményes. 3:0. A nagydorogi csapat csatársora a tolnai kapura egyáltalán nem ve­szélyes, de mezőnyben jól adogat­nak. A 20. percben folytatja a tolnai csapat a góllövést, amikor újból Herczig lesz eredményes. A következő 15 percben mezőnyjá­ték folyik, majd a 37. percben Herczig, a 38. percben Jagicza, a 42. percben újból Herczig lő gólt. A félidő befejezése előtt a dorogi csapat három szögletet ér el. A második félidőben a nagydo­rogi csapat kimondottan védeke megakadályozni a tolnai csatá­roknak a góllövést. A játék elma­rad az első félidőben látottaktól, mivel a tolnai csatárok nem ta­lálják meg a nagydorogi csapat védekezésének ellenszerét. A he­tedik percben Elekes szabadrú­gásból lő gólt, a 12. percben Gálffy, a 37. percben Szépvölgyi, a 40. percben újból Szépvölgyi lesz eredményes, s így alakult ki a végeredmény. Bírálat: A tolnai csapat tagjai végig lelkesen, csatársora az első félidőben jól játszott. A nagydo­rogi csapat tagjai nem nyújtották a tőlük várt lelkes játékot. Ki­tűntek: Herczig, Gálffy, Brucker, Szépvölgyi, illetve Böröcz néhány szép védésével. P. Gy. Kisdorogi MEDOSZ — Bótaszéki VSK 4:0 (2:0) Kisdorog, 300 néző. Vezette: Schnierer. Kisdorogi MEDOSZ: Szentes — Kóka, Gscheidt I., Gscheidt II. — Simon, Becze — Domokos, Hambuch, Németh, Krémer, Klein. Bátaszéki VSK: Horváth II. — Horváth I., Zejer, Péter — Toronyi, Zágonyi — Krix, Tóth, Schmidt, Bozsolik, Nagy. A hazai csapat lép fel támadó­lövését. 2:1. Bareith húz el a szé­len, jó lövése a felső kapufán csat­tan. A 26. percben Pásztor fejese a kapufáról visszapattan, Becze fejese ismét elakad, végül Pásztor talál a hálóba. 2:2. Később Har- kai szabadít fel az üres kapuból, majd Hucker 25 méteres szabad­rúgását a kapus szögletre üti. A túloldalon Pintért óriási helyzet­ben választják el a labdától. A 36. percben újabb ötletes hazai támadás során Marton megszerzi a vezetést. 3:2. Azután Pintér nagy helyzetben a kapusba lő. A második félidőben nagy fö­lényt harcolnak ki a hazaiak. Most már körülményesebben játszik a csatársor. A 18. percben Hucker óriási hibát vét, s a gyönki csapat roppant veszélyes »motorja«, Pin­tér ismét faképnél hagyja a vé­delmet, s Khiesz már tehetetlen. 3:3. A gól fellelkesíti a vendége­ket. A 34. percben Bareith meg­szerezhetné a győztes gólt, de a kifutó kapusba lő. A gyönkiek emberfogásának nem találják meg az ellenszerét a hazaiak, s a védelem kihagyásai mindig ve­szélyt jelentenek. Ezután mind­két csapat belenyugszik az ered­ménybe. Az eredmény már nem meglepetés a bányászok számára. Ettől a csapattól többet várni nem lehet. A mérkőzésen több játékos Kétszeri hosszabbítás után győzött a Petőfi női kosárlabda-csapata Szekszárdi Petőfi—Egri Vasas 52:50 (25:21) A Szekszárdi Petőfi NB Il-es után folytatódott a heves küzde­lag és néhány veszélyes támadás I fogyatékossága kiütközött. A után a bátaszéki védelem több- I gyönkiek határozott javulást mu- ször zavarba jött. Sorozatos hazai tattak. Jók: Nagy, Pásztor, Mar­támadás után a 15. percben Ham- ton, illetve Pintér, Harkai, Zakar. buch tört kapura és a 16-osról nagyerejű lövésével megszerezte a hazaiak vezetését. 1:0. A gól után a vendégek vezettek táma­dásokat, de a kisdorogi védelem biztosan hárított. A 25. percben egy hazai támadás után Németh lövése a kapufa mellett megy el. A 44. percben Domokos a 11-es pontról — felismerve a helyzetet — gólt lő. 2:0. Újból a vendégek kísérleteznek, de eredménytele­nül. A második félidő újra hazai tá­madásokat hoz és Hambuch át­adásával Domokos tör kapura, a kifutó Horváthot is kijátssza és a kapuba lő. Ezután több sport­szerűtlen jelenet adódik. A hato­dik percben Péter kerül kiállítás­ra, majd nem sokkal később Tóthot is leküldi a játékvezető. Ezt követően két bátaszéki játé­kos — mint sérült — elhagyta a játékteret. A hét emberrel játszó Bátaszék ellen a hazaiak nyo­masztó fölénybe kerülnek és a 20. percben egy szögletrúgás után Kó- kai eredményes. 4:0. öt perccel később a játékvezető lefújta a mérkőzést, mivel egy újabb báta­széki játékos elhagyta a pályát. A kisdorogi közönség szebb, ní- vósabb és sportszerűbb játékot várt a bátaszéki csapattól. Jók: Domokos, Kóka, Gscheidt II., il­letve Toronyi és Schmidt. Hurai női kosárlabda-csapata az elmúlt vasárnap Egerben, az Egri Vasas csapata ellen játszott bajnoki mérkőzést. A szekszárdi csapat a következő játékosokat szerepel­tette. (Záró jel bein az elért pontok száma.) Forgács (9), Simon (12) — Fertőszegi (7) — Borcsáné (10). Varga II. (14). Csere: Varga I., Kercser, Budai. Timámé. Hatal­mas küzdelemben indult a mér­kőzés. ahol a szekszárdi csapat az első félidő végéig ötpontos vezetésre tett szert. A II. félidőben tovább folyta­tódott a nagy küzdelem és végül 40:40 arányban eldöntetlenül vég­ződött a II. félidő. Hosszabbítás lem és a két egyforma képességű csapat ezúttal sem boldogult egymással, és a hosszabbítás .'ég­eredménye 46:46 volt. A második hosszabbítás kezdetekor már bi- mon, Borcsáné és Fertőszegi a ki­pontozás sorsára jutott és így a cserejátékosok játszottak. Befeje­zés előtt k4t perccel az Egri Va­sas már négy póttal vezetett, de a szekszárdi lányok remek hajrát vágtak ki és megfordították a martik javára a mérkőzést. A szekszárdi csapatból külön tsen Varga II.. (mint a mezőny leg­jobbja) Borcsáné. Simon és Var­ga I. tűnt ki. de a két fiatal — Kercser és Budai — is beváltotta a hozzá fűzött reményeket. Tolna vette át a vezetést a megyei ifjúsági bajnokságban Különösebb meglepetés nélkül zajlott le a megyei ifjúsági lab­darúgóbajnokság 9. fordulója. A vezető csapatok közül csak a 7. helyen álló Dombóvári Szparta- kusz nem tudott győzni. A győ­zelmek különböző aránya miatt azonban mégis megváltozott a ve­zetők sorrendje, mert Nagydo­Dombóvári Szpartakusz—Paks 0:2 (0:1). Gerjen—Szekszárdi Dó­zsa 2:7 (1:3), Tolna—Nagydorog 9:0 (4:0), Nagymányok— Gyönk 5:1 (2:0). Dunaföldvár—Tregszem­cse 6:0 (3:0), Kisdorog—Bátaszék rog ellen 9:0 arányban győztes Tolna került az élre. Változatla­nul nagy a góltermés. Ebben a fordulóban is 48 gól esett, amely mérkőzésenként hatos átlagnak felel meg. Ennyi gól csak a má­sodik fordulóban esett. A forduló mérkőzéseinek részletes eredmé­nye a következő: 1:5 (1:3). Döbrököz—Dombóvári VSK 0:2 (0:0), Simontórnya—Fadd 6:2 (3:1). (Csütörtökön: Fadd— Sz. Dózsa 2:2.) A bajnokság állása: Móritz 1. Tolna 3 8 — 1 57:12 16 2. Bátaszék 9 8 — 1 42:9 16 Szekszárdi Dózsa — 3. Dombóvári VSK 4. Szekszárdi Dózsa 9 9 8 7 1 1 1 43:10 44:8 16 15 Gerjeni MEDOSZ 1:1 (1:1) 5. Simontornya 6. Nagymányok 9 9 7 5 1 1 1 3 33:13 28:19 15 11 7. Domb. Szpartakusz 9 3 3 3 19:17 9 8. Dunaföldvár 9 3 3 3 17:16 9 Gerjen, 600 néző. Vezette: Po­9. Paks 9 4 — 5 20:22 S gány. Szekszárd: Bencze II. — 10 Fadd 9 3 2 4 20:33 8 Tárnok II., Puppos, Bencze I. — 11. Nagydorog 9 2 — 7 19:39 4 Gyurik, Vass II. — Dósai, Hor­12. Gyönk 9 2 — 7 20:42 4 váth, Kázmér, Jánosi, Czibók. 13. Iregszemcse 9 2 — 6 11:26 4 Gerjen: Fekete — Csató, Horváth, 14. Kisdorog 9 2 — 7 15:48 4 Farnek — Klement, Pongó — Sza­15. Döbrököz 8 1 1 6 9:33 4 bó, Finzter, Antus, Gy. Taba, Bán. 16. Gerjen 9 — — 9 5:55 — Nagymányok—Gyönk 3:3 (3:2) Nagymányok, 300 néző. Vezette: Ligeti. Nagymányok: Khiesz — Keller, Hucker, Komáromi — Nagy, Guth — Bareith, Becze, Pásztor, Marton, Wusching. Gyönk: Licker — Gyimesi, Har­kai, Tóth — Zakar, Steitz — Mol­nár, Módos, Vidák, Bányai, Pin­tér. A nagymányoki csapat ezúttal Wébert is kénytelen nélkülözni. Igen szép támadásokkal kezd a Bányász. A második percben Mar­ton lövésszerű beadása a kapufá­ról pattan ki, majd többször avat­kozik eredményesen közbe Licker. A vendégek szereznek vezetést a 10. percben. Molnár magas beadá­sa Kellefröl hull a kapuba. 0:1. Egy perc múlva a roppant veszé ­lyes Pintér a védők kíséretében lesz eredményes. 0:2. Mindenkit váratlanul ér a két-gól, M-'-nyok ezután eredményesebb:’'' f- '---■ be témaf’ú‘’«'t. A 16. pc" - ■ ' '?­zésre rendezkedik be, igyekeznek j kér elvéti Marton ravasz, ejtett A vendégek lépnek fel támadó­lag és a 10. percben Kázmér a tö­mörülő hazai védelem mellett is tud kapura lőni, de a labda a ka­pufát találja el. Nem sokkal ké­sőbb Czibók az, aki óriási helyzet­ből kapu mellé gurít. A 30. perc­ben Jánosi lövését Fekete csak kiütni tudja és a labdát Jánosi másodszor nagy erővel küldi ka­pura, melyet Fekete már nem tud védeni. 0:1. Két perc múlva a Dó- zsa-védelem szabálytalanul akaszt meg egy hazai támadást. Pongó szabadrúgását, mely a felső sa­rokba tart, Bencze II. szépen vé­di. A félidő utolsó tíz percében a dózsások engednek az iramból. Ekkor Gerjen támad többet és egyenlítenek. A 40. percben Pon­gó az alapvonalról váratlanul élesen kapura lő, amit Bencze II. már csak beljebb tud segíteni. 1:1. Szünet után Szabó lövése a kapufát találja el, majd ellentá­madás után Kázmér nagyerejű lö­vését Fekete nagy bravúrral a léc fölé tolja. A következő percben újból Kázmér okoz meleg pilla­natokat a hazai védőknek. Ebben az időszakban a vendégek támad­nak többet. A 20. percben Dósai veszélyeztet, azonban Fekete ez alkalommal is csillogtatja kiváló képességeit. Tíz perc múlva Sza­bó veszélyesen tör kapura, ami­kor Bencze II. merész belevető- déssel megmenti kapuját az újabb góltól. Később Szabó át­adását a jó helyzetben lévő Antus kapu mellé gurítja. A 35. percben Szabó távolról küldött, ejtett lab­dája a felső lécről hagyja el a já­tékteret. A mérkőzés igazi futball-cseme- ge volt a közönség számára. Szü­net után óriási iramot diktált mindkét fél, de a csatárok nem bírtak a jó védelmekkel. A hazaia­kat az egyik pont megszerzéséhez | hozzásegítette a remekül védő Fe­kete. Bráz K o s a r I a b d r a Vasárnap a területi kosárlabda­bajnokságban a következő ered­mények születtek: Paks—Szek- szárd (női) 43:29 (25:13), PVSK— Szigetvár (női) 89:67 (58:45), PVSK—Szigetvár (férfi) 59:47 (28:20), Baja—PEAC (női) 62:49 (férfi) 42:60 (19:32), Postás—Szek- szárd (férfi) 72:57 (37:27), Mohács —PEAC (férfi) 40:89 (14:36), Bá­taszék—Dombóvár (férfi) 36:85 (19:29). Az elmaradt PVSK— PEAC mérkőzést is lejátszották. Eredmények: PVSK—PEAC (női) (32:19), Bonyhád—Pedfő (női) 65:42 (36:15), PVSK—PEAC (fér­25:49 (14:17), Bonyhád—Pedfő fi) 83:67 (33:24) A női bajnokság állása 1. PVSK II. 3 3 — 230:146 6 2. Bajai Ruhagyár 3 3 — 185:145 6 3. Szigetvár 3 2 1 190:185 5 4. Bonyhádi Cipőgyár 2 1 1 110:77 3 5. Pedfő 2 1 1 103:87 3 6. Paksi Kinizsi 2 1 1 71:69 3 7. Szekszárd II. 3 — 3 72:201 3 8. PEAC 2 — 2 91:121 2 9. Dombóvári Gimnázium 2 — 2 59:137 2 A vasárnapi forduló párosítása: letve 16.40 órakor. Szigetvár­-Ba­Szekszárdi Petőfi—Pécsi Pedfő jai Ruhagyár (női), Szigetvár— (női), PVSK—Szekszárdi Petőfi Mohács (férfi) 14. illetve 15.10 (férfi) 11, illetve 12 órakor. Dom­órakor. Pécsett a PEAC-csarnok­bóvári Gimnázium—Bonyhádi Ci­ban PEAC—Bátaszék (férfi) 15.50 pőgyár (női), Dombóvári—Vasút órakor. Paks—PVSK (női) 12 óra­—Bonyhádi Vasas (férfi) 15.30, 11­kor. Szedres—Mözs 8:0 (3:0) Járási bajnoki mérkőzés. Szed­res, 200 néző. Vezette: Paulai. A minden tekintetben jobb szedresi csapat még ilyen irányban is megérdemelten győzött a tartalé­kos mözsi csapat ellen. Jók: Acsádi, Tóth és Peremenszki. A mözsi csapatból csak Kiéit) igye­kezete dicsérhető. Kismányok—Cikó 0:0 Kismányok. Vezette: Kuszka. | IUés II. szabadrúgását Salamon Kismányok: Salamon— Gergely, Márton 1.. Csibi — Kocsis, Fe- rencz — Gyékényes), Bíró. Már­ton II.. Hamvai. Szentes. Cikó: Szegedi — Illés I.. Emi. Illés II. Sivonics. Szeiler — Teritz II., Stumpf. Tamás. Fazekas. A cíkói csapat sorozatos táma­dásai vezették be a mérkőzést. A 1 ven’' '-"S: fölényét több szöglet* i rúgás is jelezte. A 30. percben védte jó érzékkel. Ettől kezdve kiegyenlítődött a játék képe. A II. félidő eleién a hazaiak támad­tak. majd újra Cikó került fö­lénybe. A 70. percben Fazekast kiállította a játékvezető a cikói csapatból. A hátralévő időben sem tudott egyik csatársor sem gólt elérni. Jók: Falamon. Ger­gely, Márton II.. illetve Illés II.. Emi és Illés I. Kheim János