Tolna Megyei Népújság, 1960. szeptember (5. évfolyam, 206-231. szám)

1960-09-02 / 207. szám

W60. szeptember 2. •TOLVA MEGYEI NÉPÚJSÁG o Kitűnően játszottak labdarúgóink a franciák ellen A magyar labdarúgó-csapat bejutott a legjobb négy közé 'A csütörtöki nap egyik legérde­kesebb magyar vonatkozású ese­ménye, az olimpiai labdarúgó­csapat Franciaország elleni mér­kőzése volt. A találkozóra Rómá­ban került sor. Magyarország—Franciaország 7:0 (3:0) 8000 néző. Vezette: Orlandini (Olaszország). Góllövők: Göröcs (3), Albert és Dunai (2—2). Magyarország: Török — Dudás, Várhidi, Dalnoki — Solymosi, Kovács III., — Pál II., Göröcs, Al­bert, Dunai, Rákosi. Franciaor­szág: Samoy — Polonia, Bodin, Philippe — Baratto, Arteleza — Stammo, Bordás, Quedec, Ach­med, Lonsle. A franciák két középhátvédes felállással kezdtek. A magyar csa­pat azonnal támadólag lépett fel, s elsősorban Göröcs és Albert ve­szélyeztetett. A 6. percben Vár­hidi hibájából majdnem gólt kap­tunk, de Török tisztázott. A fran­ciák balszárnya vezetett ezután egy támadást, majd Albert a kifutó kapus mellett a hálóba lőtt. (1:0). Fölényben játszottunk, bár a védők többször meginogtak és a franciák gólhelyzetbe kerültek. A 21. percben Solymosi labdájával Albert kitört, a 16-oson belül Bodin elhúzta, de a játékvezető nem adott 11-est. Göröcs és Al­bert színt igyekezett vinni a já­tékba, de még mindig elég sok hibával játszottunk. A 33. percben ragyogó akció alakult ki, Göröcs felvitte a labdát, s szép cselek után 22 m-ről a hálóba lőtt. (2:0). Most már egyre folyamato­sabb lett a magyar csapat já­téka. A harmadik gólt Dunai lőtte. (3:0). A második félidőben folytató­dott a magyar fölény, de az 56. percben a franciák büntető rú­gáshoz jutottak. A 11-est Bordás élesen a jobb kapufa mellé lőtte. Az 59. percben Dunai átve- rekedte magát a francia vé­dőkön, s visszaadott labdáját Göröcs kapásból lőtte a ka­puba. (4:0). Ezután Török néhány bizonyta­lansága okozott izgalmat, majd BIRKÓZÁS Pólyák Imre második, Piti negyedik lett Magyar szempontból a szerdai nap nagy érdeklődéssel várt ese­ményére, a kötöttfogású pehely­súlyú és félnehézsúlyú birkózás döntőjére á késő esti órákban ke­rült sor az ókori Rómát idéző Basilica Di Massenzion. A szép helyezésért verseny­ben lévő Pólyák Imre és Piti Péter buzdítására minden rá­érő magyar odasereglett. A kétszeres világbajnok Pólyák Imre nehéz este előtt állt. Nem kevesebbszer, mint háromszor kellett szőnyegre lépnie ahhoz, hogy sikerrel befejezze a küzdel­met. Sajnos, Pólyák Imrének ez­úttal nem sikerült, Helsinki és Melbourne után Rómában is csak az olimpiai ezüstérmet tudta meg szerezni. Pólyák Imre az est fo­lyamán először a csehszlovák Tóthot győzte le pontozással. A hármas döntőbe Pólyák, a román Schulz és a Török Sille jutott. Pólyák először Schulz ellen mérkőzött, s a 12 perc alatt a magyar birkózó egyszer föld­re vitte ellenfelét, s ezzel pon­tozással nyert. Alig félórás szünet következett, s Pólyáknak az olimpiai bajnoki címért a pihent török Sülével kellett mérkőznie. Pólyáknak már döntetlen is elég lett volna, s ak­kor megszerzi az olimpiai bajnoki címet: A fáradt Pólyáknak ez nem sikerült, amikor Pólyák ke­rült alulra, Sille két pontot érő akciót is végrehajtott, s ez ele­gendő volt a mérkőzés meg­nyeréséhez, s az olimpiai baj­noki cím megszerzéséhez. Félnehézsúlyban a fiatal Piti, Péter meglepetésre igen jól állt. Amikor este elkezdődött a küz­delem, csak két hibapontja volt, versenytársai ennél többet „gyűj­töttek” össze. Az elszánt fiatal birkózó a spanyol Panizot 1,27 perc alatt kétvállra fektette, de ké­sőbb minimális különbséggel ki­kapott a szovjet Kartoziától és ek­kor már csak a 3—4. helyért ver­senghetett. A bolgár Bimbalov egy hátraeséssel levitte Pitit s így Pi­ti számára ez a mérkőzés is el­veszett. Végeredményben a min­den várakozást felülmúló negye­dik helyen végzett. i v a s II magyarok gyenge szereplés után kiestek Csütörtökön délelőtt folytatták a női egyéni tőrversenyt. Az elő­döntőket két csoportban bonyo­lították le. A küzdelmek iránt ko­moly érdeklődés nyilvánul meg. A magyarok sajnos nem tudták beváltani a hozzájuk fűzött remé­nyeket és sem Kovácsné, sem pe­dig Rejtő Ildikó nem volt képes biztosítani magának a döntőbe jutást. Eredmények: A-csoport: 1. Schmidt (német) 4 győzelem, 2. Pavlas (lengyel) 3 győzelem, 3. Szabó (román) 2 győzelem, 4. Rasztvorova (szovjet) 2 győzelem. A magyar Kovácsné és a román Lazar egy-egy győzelemmel ki­esett. B-csoport: 1. Roldan (mexi­kói) 4 győzelem, 2. Gorokova (szovjet) 4 győzelem, 3. Ebert (osztrák) 3 győzelem, 4. Vicol (ro­mán) 2 győzelem. A francia Belbarre és a magyar Rejtő Ildikó egy-egy győzelmével nem került be a nyolcas döntőbe. Á T L E T I K Á A magasugró Noszály bekerült a döntőbe A déli órákban befejeződött a reggel megkezdett férfi magasug­rás-selejtező. A szint ebben a számban két méter volt. A me­zőnyből tizenegyen ugrották meg ezt a magasságot, s köztük volt a magyar Noszály Sándor is. A dél­utáni döntőbe tehát a következők kerültek: Petterson (svéd), Lans­ky (csehszlovák), Bolsov (szovjet), Kotei (ghanai), Porum (román), Noszály Sándor (magyar), Furnier (francia) Nilsson (svéd), Savkla- dze (szovjet), Sobota (lengyel) és Thomas (ápaerfeaij. Pál II. sérült meg könnyebben. A 78. percben újabb Göröcs—Al­bert támadás bontakozott ki, s végül Göröcs ballábbal volt ered­ményes. (5:0). Egy perc múlva Dunai elcsípett egy labdát és nem hibázott. (6:0). A 86. percben Dudás előretört, s át­adásával Albert kapura tört, ő lőtte a 7. gólt. (7:0). Meglehetősen közepes képességű ellenfelet győzött le a javuló já­tékot mutató magyar csapat. A franciák kezdettől fogva védekez­tek, de erre is csak rövid ideig futotta erejükből. A végén telje­sen összeroppantak. A magyar belsőhármas ezúttal meglehetősen sok mozgással zavarta meg az el­lenfél védelmét, s a góüövés sem maradt el. A 7:0 ellenére sem volt azon­ban teljesen kielégítő a ma­gyar csapat játéka, gyakran és könnyen kerültek zavarba az együttes tagjai. Az elődöntőre tovább kell ja­vulnia az együttesnek. Egyénileg Dalnoki, Kovács III., Göröcs és Albert, míg a francia csapatból Bordás és a balszélső Lonsle volt a legjobb. MARÍ A mai műsor: 8.30 óra: férfi tőrcsapat mérkőzések, 4x100 m-es női gyorsúszó váltó időfutamai, 9.00: Ma­gyarország—Porto-Rico kosárlabda mérkőzés, férfi távolugrás selejtezői, női súly lökés selej­tezői, 9.15: 1500 m-es férfi gyorsúszás időfuta­mai, 10.00: szabadfogású birkózó mérkőzések 10.15: kalapácsvetés selejtezői, 11.20: egypáreve­zős elődöntő, 15.00: férfi tőrcsapat döntő, 100 m-es női síkfutás elődöntők, ökölvívó negyed­döntő mérkőzések, két vízilabda mérkőzés az 5—8. helyért, 15.20: férfi távolugrás döntő, 200 m-es férfi síkfutás elődöntő, 16.00: 400 m-es férfi gátfutás elődöntő, 16.20: 100 m-es női sík­futás döntő, 16.40: női súlylökés döntő, 16.45: 800 m-es síkfutás döntő, 17.00: nyolcas elődöntő, 5000 m-es síkfutás döntő, 20.00: szabadfogású birkózó-mérkőzések, 20.40: 200 m-es férfi pillan­góúszás döntő, 21.00: 4x100 m-es női vegyesváltó döntő, ökölvívó negyeddöntő mérkőzések, 21.30: 1500 m-es gyorsúszás időfutamai, 22.15: vízilab­da-mérkőzések az öt-nyolc helyért (2 mérkőzés). Antal Márta biztatóan kezdett A női gerelyvetés selejtezőjén 48 méter volt a szint, s ezt 13 ge­relyvetőnőnek sikerült túlszár­nyalnia. A magyar Antal Márta biztatóan kezdett, és 50,01 méteres dobásával a selejtezőben a hato­dik helyet szerezte meg. Eredmények: 1. Ozolina (szov­jet) 53,25, 2. Zatopkova (csehszlo­vák) 51,64, 3. Platt (angol) 50,67, 4. Oldham (amerikai) 50,62, — 5. Pesková (csehszlovák) 50,61, 6. An tál Márta (magyar) 50,01, 7. Diti (román) 49,48, 8. Pazera (ausztrál) 49,20, 9. Sastiko (szovjet) 48,91, — 10. Kaledene (szovjet) 48,59 méter. Olasz lapvélemények Rómából A csütörtök reggeli olasz la­pok a szokásosnál is nagyobb ter­jedelemben foglalkoznak az olim­pia szerdai eseményeivel, első­sorban a7. atlétikával, de nagy teret szentelnek a többi verse­nyeknek is, magasan kiemelve a Szovjetunió újabb négy arany­érmét. Elismeréssel és nagy mél­tatással írnak a magyar öttusá­zók győzelméről. A Messagero például a kö­vetkezőket írja: »Két alkalommal kúszott fel a magyar lobogó a legmagasabb zászlórúdra, kétszer léptek fel a magyar sportolók az emelvény középső fokára. Német és társai éppen az olimpia legkeményebb és legteljesebb versenyében arat­tak sikert. Németh úgy nyerte meg a versenyt, hogy egyetlen alkalommal sem szerzett részgyő­zelmet, de mindenben keményen állta a sarat. Ez az öttusa törvé­nye, s így történhetett meg pél­dául az is, hogy a mexikói Esco­bedo az előző napi úszás után, az addig második helyezett Almada pedig a futás után esett vissza, mélyen a középső mezőnybe. S ennek tulajdonítható, hogy Nagy Imre második, Balczó negyedik, Novikov pedig végeredményben az ötödik helyen végzett. A szovjet öttusázók, akik állan­dóan nagy fegyelemmel és az utolsó lehetőségek kihasználásá­val küzdöttek, elvesztették ugyan elsőségüket, de csapatban elhoz­ták a második helyet megerősít­ve kollektív értéküket ebben a sportágban. Néhány másik lap menye: véle­Gazetta Dello Sport: »A magyar győzelem a legteljesebb mérték­ben megérdemelt volt. A magyar csapat harcrakészségével, tech­nikai és atlétikai adottságával, versenylendületével elérte azt az eredményt, amely nem sikerüli Melbourne-ben és nem volt tel­jes Helsinkiben sem, hiszen itt csak a csapatbajnokság aranyér­mét nyerte el. Balczó az úszásban és a futásban óriásit nyújtott és megmutatta, hogy komoly, ki­egyensúlyozott erőt képvisel«. Unita: »A verseny győztesei a magyarok, vesztesei fjedig az ame­rikaiak voltak. Beck hiába adta ki a lelkét is, nem tudta meg­tartani első helyét. Jó volt a szovjet csapat hajrája a máso­dik helyüket szinte a »sírból« hozták vissza. Németh győzelme mindenkit meglepett, hiszen Bal­czó és Nagy Imre volt az esélyes. Emeli a magyar csapat sikerének értékét, hogy egyik versenyzője sem túlságosan tapasztalt világ- versenyeken, s ami különösen meglepő, hihetetlen nagyott fej­lődtek. Németh, aki csak harma­dik embernek számított a ma­gyar csapatban, a legjobb ide­gekkel, a legjobb taktikai felké­szültséggel rendelkezett, s ennek köszönheti aranyérmét«. Corriere Dello Sport: »Németh ragyogó győzelme és a magyarok diadala a csapatversenyben« cím­mel számol be az öttusa viadal végső küzdelmeiről, megemlítve, hogy a versenyzők elszánt aka­rattal játszották ki utolsó kár­tyájukat az érmekért. Különösen dicséri a lap az olimpiai bajnok Némethet, aki a sportszerető ma­gyar nép nemes hagyományainak megfelelően küzdött. Roma Sport: »A magyar csapat sikerét hozta az öttusa viadal. Ez a legnagyobb eseménye az olim­piai játékok sportágának és még az is, hogy a svédek pillanatnyi­lag kiestek az első helyekről«. LEGFRISSEBB HÍREINK A 8C0 m-es férfi síkfutásban két középdöntőt bonyolítottak le. A legjobb teljesítmény az angol— nyugat-indiai Ikerr nevéhez fű­ződik, aki 1:47.1 perccel új olim­piai rekordot állított fel. A várakozásnak megfelelően a szovjet Irina Press nyerte a 80 m-es női gátfutást. Nagyszerű versenyben, úgyszólván végig ve­zetve lett olimpiai bajnok a szov­jet atlétanő. Meglepetés az angol Quinton második helye. Nagy várakozás előzte meg a 100 m-es férfi síkfutás középdön­tőjét. Meglepetésre a 10 másod­perces kanadai Jerome feladta a versenyt. A második futamban a német Háry 10.3 másodperces idő­vel lett első, biztosította a to­vábbjutást. Az olimpiai ökölvívó-tornán a harmatsúlyú Nagy József csü­törtökön délután Rascherrel mér­kőzött, a legjobb nyolc közé ju­tásért. Rascher pontozással győ­zött, s Nagy kiesett a további küzdelemből. Kormányos kettes reményfuta­Kosárlabda Kosárlabdában egynapos szü­net után, csütörtökön folytatták a küzdelmeket. A délelőtti és kora délutáni órákban azokat a talál­kozókat bonyolították le, melyeken a 9—16. hely sorsa dől el, míg este­felé a legjobb nyolc közé jutott csapatok mérkőznek egymással. A magyar válogatott Rulgáriá- -val játszott volna, a bolgárok azonban nem jelentek meg, s így Magyarország mérkőzés nélkül jutott a két ponthoz. A Nemzetkö­zi Kosárlabda Szövetség vezetői szerint később közölték, hogy olyan hírek hallatszanak, misze­rint a bolgár kosárlabda együttes rz-rdán este visszautazott Szófiá­ba. mókát bonyolítottak le délután. Magyarország a III. futamban 5. lett, s így kiesett a további küz­delemből. Aquilában Dánia 3:1 (2:0) arány ban győzött Tunisz válogatottja ellen, így a III. csoportban Dánia pontveszteség nélkül végzett az első helyen. Az olimpiai labdarú­gó-torna döntőjébe jutásért Ma­gyarország ellenfele Dánia lesz. A kormányos nélküli négyesben három reményfutamot bonyolítot­tak le, s a győztesek jutottak a döntőbe, a magyar hajó kiesett. Női gerelyvetés, olimpiai baj­nok: Elvira Ozolina (Szovjetunió) 55,98 méter, új olimpiai csúcs. — (Régi: 53,86 méter, Jaounzene (szovjet) 1956, 2. Zatopkova (cseh­szlovák) 53,78 méter, 3. Kalede­ne (Szovjetunió) 53,45 méter, 9. Antal Márta (Magyarország) 50,25 méter. Kosárlabda középdöntő ered­mények: I. csoport: Szovjetunió— Uruguay 89:53 (42:22), Egyesült Államok—Jugoszlávia 104:42. A Palazzo Dello Sportban egyre fokozódó érdeklődés mellett zajlik az olimpiai ökölvívó-torna. — A csütörtöki versenynapon is a nyólcbajutásért harcoltak har­mat-, könnyű- és kisváltósúlyban. A magyarok közül a délutáni órákban Nagy J. és Kellner sze­repelt, míg Pál szorítóba lépésére a késő esti órákban került sor. Könnyűsúlyban a 8. közé jutá­sért Kellner (magyar) pontozással győzőt Ito (japán) ellen. A har­madik menetben Kellner kitűnő teljesítményt nyújtott. i