Tolna Megyei Népújság, 1959. augusztus (4. évfolyam, 179-203. szám)

1959-08-04 / 181. szám

1959. augusztus 4. TOLNA MEGYEI NEPÜJSAG 5 iPOlT Két győzelem, egy vereség az NB IS!, első fordulójának a mérlege Rövid néhány hetes szünet után ismét megindult a magyar labdarúgás gépezete egyszerre három fronton is. A bennünket legközelebbről érdeklő NB Ili­ről sokan elmondották már, hogy az eddigieknél is érdekesebb és változatosabb küzdelemnek lehe­tünk majd tanúi. És mindjárt az első forduló ezt a jóslatot igazol­ta, amikor váratlanabbnál várat­lanabb eredményeket szolgálta­tott. A Tolna megyei csapatok ve­gyes eredménnyel szerepeltek az első forduló során. Legértékesebb Bonyhád teljesítménye, amely az újonc Komlói Béta-aknától is hazavitte a bajnoki pontokat. A szekszárdiak is győztek ugyan így sovány góllal, de rendkívüli Javulásra lesz szükség ahhoz, ha a csapat jövő ősszel is az NB III-ban akarja rúgni a lab­dát. Az újonc dombóvári csapat Kiskunhalason a Dózsa ellen elég­gé nagyarányú vereséget szenvedett. A forduló rangadóin éles küz­delem után születtek meg a szo­ros eredmények. Kaposvárott a Kinizsi és a Ba­jai Bácska megosztoztak a bajno­ki pontokon, Baján viszont a volt NB Il-es Csepel Autó egy gól kü­lönbségű győzelmet aratott az Építők ellenében. A többi találkozón is bőven akadt meglepetés. Ezek élén a Pécsi Bányásznak az újonc Ka­posvári Dózsától elszenvedett 2:0- ás veresége áll. De talán semmi­vel sem kisebb ennél a Kiskun- halasi Kinizsi 9:0-ás katasztrofá­lis veresége a pécsi NB I-es csa­pat tartalékaitól, ha az eredmény a feljutás szempontjából nem is számít. A pécsi csapatok közül a Pécsi Vasas biztosan nyert Bács­almás ellen, a PBTC pedig sza­badnapos volt. A forduló mérkőzéseiről részle­tesen az alábbiakban számolunk be: Szekszárdi Petőfi— Székesfehérvári MÁV Előre 1:0 (0:0) Szekszárd, 1000 néző. Vezette: Virágh. Szekszárd: Greilich — Szloszár, Cser, Rohi — Simon, Bosnyák — Tancz, Zörényi, Be- nács, Hóman, Török. Székesfe­hérvár: Müller — Pál, Tihanyi, Szilasi — Bognár, Neubauer — Ruzits, Csuti, Homolya, Horváth, Nagy. Az első tíz percben álmos me­zőnyjáték folyik anélkül, hogy a kapuk veszélybe kerülnének. A 8. percben Cser parádés alakítását tapsolják meg a nézők. Jobbára a vendégek támadnak. Az első szép hazai támadást csak a 14. percben látjuk, Zörényi azonban mellélő. Török kap ezután nyílt­színi tapsot harcos játékfelfogá­sáért. Negyedóra után feljön a hazai csapat, de a csatársor a kö­zépen erőlteti a támadásokat, ott pedig a védők sorra visszafejelik a magas labdákat. Hiába szorul be a vendégcsapat, csak Benács- nak van helyzete, de azt is elpus­kázza. A 30. percben szabadul ki a vendégcsapat. Rohi mellett meglép a jobbszélső, de aztán szerencsénkre Cserhez játszik. Török átadását Hóman mellélövi, majd újra a vendégek támadnak többet. A 39. percben Cser és Ro­hi egyesült erővel fellöki a 16-oson belül Ruzsitsot, de a já­tékvezető nem találta az esetet szabálytalannak. Szünetben Áb­rahám edző nagy fejmosást ren­dez az öltözőben. Ismét a vendégek kezdik job­ban a második félidőt is. Már a 7. percben Ruzsits átjátssza Csert, beadását Homolya góltígé- rő helyzetben fejeli kapura, de a fejes a felső kapufa éléről a kapu mögé kerül. Még ugyaneb­ben a percben Horváth éles fél­magas lövése csúszik ki a kapu­fa mellett. Egy perc múlva már mi szalasztunk el gólszerzési al­kalmat. Benács lyukon ugratja ki Hómant, aki jó helyzetből bal­lal mellé helyezi a labdát. A rendkívül alacsony színvonalú küzdelemben most valamivel fo­lyamatosabb a csatársor összjá- téka. Még ugyan a 9. percben Szloszámak kelj mentenie sza­bálytalanság árán a körön belül, de a 18 méteres szabadrúgást Greilich ügyesen védi. A 13. perc­ben aztán megszületik a hazai gól: Benácstól indul ki a támadás, tőle Tancz kapja a labdát, aki néhány lépés Után az alapvonal közeléből laposan középre ad. Zörényi lyukat rúg ugyan az ötösön, de Tö­rök éppen jókor érkezik és az ő lábáról a jobb sarokba kerül a labda, A játékvezető először les miatt szabadrúgást ítél, majd a part­jelző megkérdezése után közép­re muj;at. 1:0. (Szerintünk is sza­bályos volt a gól, mert Tancz az alapvoftaltól mintegy négy mé­terről adta be a labdát az ötösön álló Zörényihez, a labda mögött pedig nincs les, Török pedig Zö- rényinél is hátrább állt.) A gól után a hazai csapat be­szorította ellenfelét. A 17. perc­ben Zörényi lövését kiejti Mül­ler, majd Greiiichnek kell elő­revetődve mentenie. Á 22. perc­ben ismét nagy helyzet marad kihasználatlanul. Greilich jó ér­zékkel öklöz egy. szögletet, amely után gyors szekszárdi támadás bontakozik ki, de Hóman labdá­ját Tancz jó helyzetből mellé lö­vi. A 25. percben Cser okoz iz­galmat, mert lefejeli a labdát a 16-oson álló Csutinak, szeren­csénkre azonban mellélő a csa­tár. A 26. percben Zörényi—Be­nács—Tancz a labda útja, Tancz lövését kiejti Müller, de nincs a közelben szekszárdi csatár. A 34. percben a mérkőzés legna­gyobb helyzete marad kihaszná­latlanul. Török, Zörényi által megtoldott beadását Hóman az ötösről előrevetődve az üres kapu fölé fejeli. Közben a vendégek is veszélyeztetnek, de Greilich biz­tos a dolgában. Bosnyák szabad­rúgása után még Benács fejel fö­lé, aztán Vége az első mérkőzés­nek, amely rendkívül alacsony- színvonalú, gyenge iramú küzdel­met hozott. Látszik, hogy a felkészülés nem volt alapos. Egyes játékosok erőnléte gyenge, nem sokat lát­tunk a beígért harcos játékfelfo­gásból sem és bizony a mérkő­zés egyáltalán nem azt mutatta, hogy egy hónappal ennek előtte még bajnoki mérkőzések folytak. Az első félidőben a vendégcsa­pat támadott többet, sőt a má­sodik félidő is csak kiegyenlített küzdelmet hozott, amit mutat a szögletarány alakulása is, amely 3:l-es félidő után 4:3-ra a vendé­gek javára alakult. Szünet után azonban folyamatosabb lett a szekszárdi ötösfogat játéka és a szerintünk szabályos gólon kívül is lényegesen több helyzet adó­dott a fehérvári kapu előtt és csak a szekszárdi támadók gyá­moltalanságán múlott, hogy egyetlen gól különbségű győzelem született. Mindkét csapatban a közvetlén védelem, nyújtott átlagon felüli teljesítményt, rajtuk kívül a fe­hérvári fedezetek, Bosnyák, Hó­man, Török érdemel említést. Simon és Zörényi viszont gyenge teljesítményt nyújtott. Bonyhádi Vasas— Komlói Béta-akna 1:0 (1:0) Komló, 1000 néző. Vezette: Nyári. Bonyhád: Szlavicsek — Horváth, Wagner, Borsodi — Pataki, Molnár — Varadi, Ré­der, Endrődi, Fláding, Szabó. Komlói B: Baksa — Tóth, Tisch­ler, Takács — Göncz, Bocsor — Hamvas ör., Kővári, Vida, Far­kas, Király. Edző: Schmelz Antal. Az újonc NB Ill-as csapat szem­re szépen, ötletesen játszott, de csatárai nem boldogultak a kemé­nyen küzdő bonyhádi védelem­mel. Góllövő: Fláding. Jók: Wag­ner, Borsodi,'Pataki, illetve Tóth, Bocsor és Göncz, Kiskunhalasi Dózsa— Dombóvári Spartacus 4:1 (3:0) Kiskunhalas, 2000 néző. Vezet­te: Kiss. Kiskunhalas: Szilágyi — Répási, Molnár, Horváth — Od­ri, Solti, Für — Lukács, Janecz, Punyasinszky, Puskás. Dombó­vár: Csuíorás — Tamás, Tallósi, Schneider — Kardos — Mérei, Korpádi, Horváth, Gálosi, Kol­ler. Halasi támadásokkal indult a mérkőzés, a hazai csapat hatal­mas iramot diktált. Szünet után lanyhult a játék és a vendégek szépítettek. Az utolsó tíz percben ismét nagy hajrá következett, végeredményben ilyen arányban is megérdemelten győzött a Dó­zsa. Góllövők: Janecz 3, Solti, illetve Egyed. Jók: Répási, Solti, Janecz, illetve Tallósi, Egyed. Bajai Bácska— Kaposvári Kinizsi 3:3 (1:0) Kaposvár, 2000 néző. Vezette: Sutyor. Baja: Körmendi — Bar- ta, Várnagy, Bisztrovics — Bor- zsai, Horváth — Albert, Gorja- nacz, Ónodi, Gugán, Weilling. Ka­posvár: Őri — Szigeti, Szili, Ger­gely — Bíró, Herber — Daliák, Szentgróti, Jagoda, Horváth, Ács. A játék első részében a hazaiak voltak fölényben, mégis a ven­dégek szerezték meg a vezetést. Szünet után kiegyenlítetté vált a játék. A Kinizsi már 3:l-re veze­tett. Az utolsó 10 percben egyen­lített Baja. Góllövők: Albert, Ónodi, Gorjanacz, illetve Daliák, Herber és Szentgróti. Jók: Vár­nagy, Albert, Ónodi, illetve Her­ber, Daliák és Szili. Csepel Autó—Bajai Építők 3:2 (1:1) Baja, 3500 néző. Vezette: Kul­csár. Csepel: Bábodi — Vig, Kreisz, Hochrein — Hauzer, Taj- ti — Antal, Handó, Kiss, Kere­kes, Bakó. Baja: Disztl — Vö­rös II., Varga, Rápity I. — He- ringer, Mikus — Kreisz, Czeglé- di, Papp, Poszlancsek, Teket. Ed­ző: Tamási László. A Bajai Épí­tők fáradt csapat benyomását keltette. A félidő utolsó percé­ben Teketet lerúgták. Hauzert pedig kiállította a játékvezető. Et tői kezdve tíz emberrel játszottak a csapatok. A második félidőben, amíg a vendégek kihasználták, addig a hazaiak nem lőtték be helyzeteiket. Góllövők: Handó 2, Antal, illetve Czeglédi 11-esből és Papp. Jók: Handó, Kerekes, Tajti (a mezőny legjobbja), il­letve Czeglédi, Mikus, Teket. Pécsi Vasas— Bácsalmási Petőfi 2:0 (2:0) Pécs, BTC-pálya, 3000 néző. Vezette: Horváth, Vasas: Szili — Varsányi, Becsei, Berki — Rákó­czi, Somogyvári — Danajka, Ha­lasi, Szopka, Janek, Karácsonyi. Bácsalmás: Szénási — Jágity, Piukovich, Wachtler — Böröcz, Pólyák — Batisz, Borcsik, Süke, Mezei, Dertül. Alacsony színvo­nalú mérkőzésen mindkét csa­pat sok hibával játszott. A két fedezetsor közti különbség dön­tötte el a mérkőzést a pécsiek javára. A második félidőben a Vasas gördülékeny támadásokat vezetett, de csatárai a kínálkozó gólhelyzeteket elügyetlenkedték. Góllövők: Danajka, Szopka. Jók: Szili, Rákóczi, Somogyvári, Da­najka, Karácsonyi, ilfctve Jágity, Süke, Áz NB III. állása az első forduló után 1. Pécsi Dózsa 1 1 — 9:0 2 2—3. Kaposvári D. 1 1 — 2:0 2 2—3. Pécsi Vasas 1 1 — 2:0 2 4—5. Bonyhád 1 1 — 1:0 2 4—5. Szekszárd 1 1 — 1:0 2 6. Kiskunhalasi D. 1 1 — 4:1 2 7. Csepel Autó 1 1 — 3:2 2 8—9. Bajai Bácska 1 — 1 ­3:3 1 8—9. Kaposvári Kinizsi 1 — 1 ­3:3 1 10. Pécsi BTC — — 0:0 — 11. Bajai Építők 1 — — i 2:3 — 12. Dombóvár 1 — — i 1:4 — 13—14. Sz.-fehérvár 1 — — i 0:1 — 13—14. Komló 1 — — i 0:1 — 15—16. Bácsalmás 1 — — i 0:2 ,— 15—16. Pécsi Bányász 1 — — i 0:2 — 17. Kiskunhalasi K. 1 — — i 0:9 — A következő forduló párosítá­sa: Csepel Autó—Pécsi Vasas, Kiskunhalasi Kinizsi—Bajai Épí­tők, Dombóvár—Pécsi Dózsa, Bonyhád—Kiskunhalasi Dózsa, Székesfehérvár—Komló, Pécsi Bá nyász—Szekszárd, Bajai Bácska— Kaposvári Dózsa, Pécsi BTC—• Kaposvári Kinizsi. Bácsalmás szabad. Szekszárdi Dózsa—Ozora 3:0 (1:0) Osztályozó mérkőzés. Ozora, 400 néző. Vezette: Szabó. Dózsa: Fogarasi — Kázmér, Hellebrandt, Bencze — Ihász, Tárnok — Be­senyő, Kormos, Novák, Bátori, Dósai. — Ozora: Varga — Csó­kás I., Trubacs, Nagy — Molnár, Bíró — Csuhái, Csizmadia, Sza­bados, Csókós II., Kiss. Az első 10 perc eseménye, hogy az ozo­raiak az üresen hagyott Dózsa kapuba sem tudják a labdát be­lőni, majd Csókás II fejese száll mellé. A 20. percben Kormos kí­sérletezik lövéssel, majd a kö­vetkező percben a Dózsa sarok­rúgáshoz jut, de ez eredményte­len marad. A 23. percben egy szép, formás Dózsa támadás után Dósai csúnyán fölé lő. Két perc múlva Fogarasinak kell menteni az ozorai csatárok elől. A Dózsa fölénye állandósul, de a csatárok nem vállalkoznak lövésekre. Az ozorai csatársorból Csuhái ve­szélyes a szekszárdi kapura. A 36. percben közel az alapvonal­hoz — a Dózsa partdobáshoz jut, melyet Dósai juttat Bátori elé, akinek beadását Kormos 10 mé­terről a hálóba lövi. 1:0. A gól után Ozora kísérletezik, de vagy a védelem időben lép közbe, vagy a jól védő Fogarasi tisztáz. A második félidő első percé­ben Csuhái ejtett lövése csak centikkel kerüli el Fogarasi ka­puját. Két perc múlva Helleb­randt hibáz, Fogarasi kifut, de Csuhái lövése az üres kapu mel­lé megy. (Nagy helyzet!) Ettől kezdve a Dózsa irányítja a já­tékot, egyoldalúvá válik a küz­delem. A 14. percben az ozo­raiak gólt érnek el, de a játék­vezető szabálytalanságot látott, és így érvénytelen. A szekszárdi csapatból Dósai lesérül, (kiújul a sérülése) 10 percig statisztál, majd lemegy a pályáról. A 20. percben Bátori hagy ki nagy hely zetet. A 22. percben a Dózsa 23 méteres szabadrúgáshoz jut, melyet Kázmér védhetetleníil küld a felső sarokba. 2:0. (Véd- hetetlen gól!) Hat perc múlva Kormos ügyesen átcselezi a vé­delmet és a kifutó Varga mel­lett — a helyzetet jól felismerve — a hálóba lő. 3:0. A 35. perc­ben egy ellentámadásnál Bencze tisztáz az utolsó pillanatban, majd Csuhái 20 méteres lövését védi jó érzékkel Fogarasi. A Dó­zsa játékosok elégedettek az eredménnyel, így az utolsó per­cekben Ozora támad, Csizmadia kétszer is nagy lövést küld, de Fogarasi véd. Bírálat: A Szekszárdi Dózsa csapata csak »félgőzzel« játszott, de így is biztosan nyert, a mind­végig sportszerűen játszó Ozora ellen. A közönség fegyelmezett, tárgyilagos viselkedéséért külön dicséretet érdemel. Jók: Ihász, Bencze, Kormos, Fogarasi, illet­ve Csuhái, Trubacs, Csizmadia. A játékvezető úgyszólván hibátla­nul vezette mérkőzést. Ny. A totó eredménye 31. hét 1. Ferencváros—Szeged 0:0 X 2. Diósgyőr—V asas 0:0 X 3. Pécs—Csepel 1:1 X 4. Tatabánya—U. Dózsa 1:2 2 5. Dorog—Salgótarján 3:1 1 6. Vác—Komló 2:1 1 7. Pápa—Láng-gyár 0:0 X 8. Sztálinváros— B. Spart. 2:4 2 9. Budafok—Székesfehér­vár 2:1 1 10. UTTE—Pénzügyőrök 1:0 1 11. Szegedi VSE— Miskolc 0:0 X 12. Özd—Borsodi Bányász 0:2 z A Dózsa—Ozora mérkőzés után az osztályozó eredménye: 1. Szekszárdi Dózsa 9 8 — 1 52:7 16 2. Cikó 9 5 — 4 20:22 10 3. Ozora 9 4 1 4 20:20 9 4. Gyönk 9 4 1 4 19:21 9 5. D.-szentgyörgy 9 3 *— 6 11:36 6 6. Dalmand 5 — — 5 0:16 — Megjegyzés: A tabellát a Lab­darúgó Szövetség múlt heti dön­tése alapján állítottuk össze, hoz­závéve a Szekszárdi Dózsa 3:0 Ozora elleni eredményét.-as 3 A Tolna megyei Mezőgazda­•4 ^ sági Gépjavító Vállalat fel­vesz kőműves szakmunkásokat azonnali belépéssel. A vállalat napi egyszeri étkezést, a vidék­ről bejáróknak szállást biz­tosít. Fizetés megállapodás szerint.