Tolna Megyei Népújság, 1959. július (4. évfolyam, 152-178. szám)

1959-07-01 / 152. szám

1959. július 1. TOLNA MÉGSKl NEFOjSÄG á Az MB Ili. mérkőzései Kaposvári MTE— • Simontornyai BTC 7:4 (5:1) Simontornya, 1000 néző. Vezet­te: Bebesi. Kaposvár: Istvándi — Szili, Darvas, Takács — Vajda,, Pammer — Jutási, Egres, Tisza- gáti, Zsoldos, Papp. Edző: dr. Zá- dori' László. Simontornya: Feren- czi — Kovács, Barócsai, Sebes­tyén II. — Smigura, Lukács — Pénzes, Kondor, Csapó, Gál, Ba­um IV. Edző: Liszkai József. A simontornyaiak az első percben vezetéshez jutottak, a 13. percben Zsoldos kiegyenlített és ezután a vendégek tetszés szerint rúgták a gólokat. 6:1 után engedett a bajnok az iramból. A simontor­nyaiak e vereségükkel váratlanul elbúcsúztak az NB III-tól. Gól­lövők: Zsoldos 2, Egres, Papp 2, Jutási, Tiszagáti, illetve Barócsai 3, Kondor, Bácsalmási Petőfi— Nagyatádi Kinizsi 3:1 (2:0) Nagyatád, 500 néző. Vezette: Schweitzer. Bácsalmás: Nicse­vics — Jágity, Piukovich, Wacht- ler — Böröcz, Pólyák — Petrich, Mezei, Smity, Severác, Dertül. Edző: dr. Gombos Tibor. Nagy­atád: Horváth — Bogdán, Dénes, Vucskics II. — Simon, Bicsáki — Tálos, Selmeczi, Szabó II., Sasvá­ri. Posta. Edző: Dombóvári And­rás. A lélektelenül játszó hazai védelem miatt megérdemelten győzött a lelkes Bácsalmás, an­nak ellenére, hogy jobbszélsőjü­ket a 43. percben a játékvezető tiszteletlenségért kiállította. A bácsalmásiak e győzelmükkel szinte teljesen reménytelen hely­zetből elkerülték a kiesést. Gól­lövök: Böröcz, Smity, Mezei (11- esből), illetve Dénes, Pécsi Bányász— Bonyhádi Vasas 3:3 (1:1) Bonyhád, 1100 néző. Vezette: Valkár. Pécs: Szabó — Weit, Sár­közi, Vámos — Mező, Varga — Czukor, Gyurkó, Lombosi, Kesz- ler, Varjas. Edző: dr Vető Károly. Bonyhád: Schwarcz — Horváth, Endrődi, Borsodi — Péter, Pata­ki — Szabó, Fláding, Váradi, Ma­jor, Pálos. Edző: Csordás Sándor. Az eredmény igazságos. Az első félidőben a bonyhádiak voltak enyhe fölényben, a játék második részében kiegyensúlyozott játék folyt. A vezetést a pécsiek szerez­ték meg és ezután a gólok fel­váltva estek. A bonyhádiaknak öt perccel a befejezés előtt sikerült egyenlíteniük. Góllövők: Lombo­si 2, Czukor, illetve Pálos 2, End­rődi. Jók: Czukor, Lombosi, illet­ve Endrődi és Váradi. Pécsi Vasas— Bajai Bácska 2:1 (0:1) Baja, 800 néző. Vezette: Mecse­ki. Pécs: Szili — Egervári, Becsei, Berki — Halasi, Somogyvári — Stelzammer, Rákóczi, Szopka, Jauch, Danajka. Edző: Bárdosi László. Baja: Körmendi — Binsz- ki, Várnagy, Bisztrovics — Bor­sodi, Ihos II. — Albert, Gugán, Madácsi, Túrán II., Weiling. Ed­ző: Fekete Kovács Győző. Az el­ső félidőben nívótlan. alacsony színvonalú mérkőzés. A második félidőben a Vasasnak ragyogó 10 perce volt, amelyen saját javára döntötte el a mérkőzést. Az utol­só 20 percben hiába támadott a tartalékos Bácska, kiegyenlítenie nem sikerült. Góllövők: Szopka, Stelzammer, illetve Túrán II. Nagykanizsai Bányász— Bajai Építők 4:0 (1:0) Nagykanizsa, 300 néző. Vezette: Kázár. Nagykanizsa: Bazsó — Balogh, Lervencz, Mihalecz — Bodnár, Kerkai — Szentes, Ko­vács, Bencze, Fekete, Bányai. Edző: Lika Rezső. Baja: Disztl — Vörös II., Varga, Rápity I. — Tann, Mikus — Kreisz. Czeglédi, áartulov, Rápity II., Poszlancsek. Edző: Hirmann Endre. Az Épí­tők technikásabban, a Bányász lelkesebben és gólratörőbben ját­szott. így az eredmény igazságos. Lervenczet a Bányászból a 78. percben — mert ellenfelét meg­ütötte — a játékvezető kiállítot­ta. Góllövők: Lervencz (11-esből), Szentes, Bencze, Bodnár. Jók: Balogh, Lervencz, Kerkai, Miha­lecz, Szentes, illetve Vörös II., Varga és Kreisz. Dombóvári VSE— Balinkai Bányász 3:3 (3:0) Dombóvár, 400 néző. Vezette: Bognár. Dombóvár: Egyed — Ambrus, Kalmár, Varga I. — Bo­tó, Fenyvesi — Simonfalvi, Kul­csár, Forgács, Varga II., Strasz- szer. Edző: Tamás Tibor. Balin­ka: Rada — Dimovics, Monostori, Kohán — László, Kovács I. — Héberling, Stell, Kovács II., Gor- jánácz, Gellér. Edző: Fogarasi Béla. 30 percig bírták a hazai fiatalok az NB III. iramát, addig 3:0-ás vezetésre tettek szert. Ez­után visszaestek és szünet után így a vendégek nemcsak ki­egyenlítettek, hanem majdnem a győzelmet is sikerült megszerez­niük. Góllövők: Kulcsár 2, For­gács, illetve Stell 2, Kovács I. (11-esből). ­Pécsi BTC—Székesfehérvári MÁV Előre 4:3 (0:2) Pécs, Bőrgyár-pálya, 300 néző. Vezette: Kápolnás. Pécs: Sarbak — Berta, Sredán, Keidl — Da- nyi, Dara — Howecker, Füleki, Hauschl, Szigeti, Oskó. Edző: Krivanek Vilmos. Székesfehér­vár: Müller — Pál, Marosfi, Szi- lasi — Neubauer, Horváth II. — Stromayer, Csuti, Homolya, Bog­nár, Purger. Edző: Varga Miklós. Az első félidőben és a szünet utáni 15 percig a pécsiek lélek nélkül, igen gyengén játszottak. Ekkor a vendégek lelkes játékuk­kal már 3:0-ra vezettek. Ezután a bőrösök váratlanul egy 1 l-es- hez jutottak. Ez fellelkesítette őket és tíz perc alatt ellenállha­tatlanul rohamozva, az összeom­lott székesfehérváriakat lehenge­relték és megfordították az ered­ményt. Góllövők: Szigeti (11-es­ből),' Oskó 2, Hauschl, illetve Ho­molya 2, Purger. Szekszárdi Petőfi—Bázakerettyei Bányász 2:1 (0:0) Szekszárd, 1000 néző. Vezette: Sutyor. Szekszárd: Greilich — Sloszár, Cser, Turgonyi — Zöré- nyi, Bosnyák — Hóman, Maj- nay, Benács, Simon, Szigeti. Ed­ző: Sárosi Antal. — Bázakerettye: Szőke II — Sabján, Bogenrieder, Szőke I — Tót, Dezső — Férhez- li, Horváth I, Tamás II, Horváth II, Cseh. Edző: Ströck László. Már a 2. percben felhördült a közönség. Hóman beadása elszállt a fejek felett, de a befutó Szi­geti fölé fejelte a labdát. A ka­pus már verve volt. Két perc múlva Bosnyák próbálkozott tá­voli lövéssel ez is fölé szállt. Ezekben a percekben állandóan a hazai csapat támadott, parázs jelenetek alakultak ki a bányász csapat kapuja előtt, a jól záró védelem azonban minden esetben menteni tudott. A 11. percben Tamás II jó helyzetben nem ta­lálta el a labdát és Csernek si­került felszabadítani. A követ­kező percben Majnay lövés he­lyett »feladta« a labdát a kapus­nak. Egy nagy kavarodás után a vendégek hátrahúzódott közép­csatára mentett, majd az ellentá­madás során Horváth I beadásá­ról a belsők lemaradtak. A báza­kerettyei támadások rendre lesen akadtak el ebben az időszakban. Mindössze egyszer sikerült Ta­más II-nek lövéshez jutnia, de erős, felső sarokba tartó labdá­ját Greilich szépen kiütötte, majd a védők felszabadítottak. A 31. percben Férhezli lapos lövését Greilich gyors elvetődéssel el­csípte. A félidő hátralévő részé­ben a szekszárdi csatárok még elpepecseltek egy-két jó helyze­tet, A játék kifejezetten unal­massá vált, néha percekig nem történt semmi említésre méltó a pályán. A második félidő első 5 per­cében több érdekesség zajlott le a pályán, mint az egész első fél­időben. Már az első percben egy veszélyes támadás után Majnay a 11-es pontról jól eltalált lö­véssel megszerezte a' vezetést. 1:0. A kapus nem láthatta a vé­dőktől a labdát. A közönség nem sokáig örülhetett a vezetésnek. A védelem hibájából Férhezli elfu­tott és a kifutó Greilich mellett az ellenkező sarokba vágta a lab­dát. 1:1. A kiegyenlítő gól nem törte le a hazai csapatot, nagy erővel támadt tovább. A 7. percben Benács lövését a kitű­nően védő Szőke II a kapu fölé nyomta, majd Benács óriási lö­vése a kapufán csattant. Szinte állandóan támadott ebben a já­tékrészben a hazai csapat. Jóval érdekesebb és izgalmasabb volt a játék, mint az első félidőben. A bázakerettyeiek a szünetben el­határozták, hogy az »egy pont is elég« jelszóval nagyob gondöt fordítanak a védekezésre. így is történt. Csak két bányász csatár Férhezli és Tamás II tartózko­dott elől, a többiek hátul segí­tettek. Érdekes, hogy az előrevá­gott hosszú labdákkal ők ketten is párszor veszélyes helyzeteket teremtettek a hazai csapat ka­puja előtt. A hazai csatárok ma­gas, ejtett lövéseit a nagyszerűen védő, magas vendégkapus impo­náló biztonsággal sorra megsze­rezte. A félidő közepén Benácsot fellökték a 16-oson belül a játék Vezető azonban nem látott sza­bálytalanságot. Különben na­gyobb durvaságok nem fordultak elő a találkozón. Az utolsó ne­gyedórában kicsit kiegyenlítet­tebb lett a játék. Tamás II közel­ről mellé fejelt, majd Benács a védők közül kiugorva mellé gurí­tott. Itt is verve volt már a vé­delem. Már-már úgy látszott, hogy a két csapat megosztozik a pontokon, amikor a befejezés előtt 4 perccel Zörényi szabadrú­gása a sorfalon kissé iránytvál- toztatva becsúszott a jobb alsó sarokba. Az egész csapat össze­szaladt, a játékosok ünnepelték a szezon utolsó góljának szerzőjét. Bírálat: Jól kezdett a szek­szárdi együttes és az első fél­időben a helyzetek alapján már 2—3 gólos vezetésre tehetett vol­na szert. A második félidőre erő­sen javult a hazai csapat. A szék szárdi csatársorra jellemző, hogy a győztes gólt is Zörényi szemé­lyében egy fedezet érte el. A helyzetek alapján a hazai győze­lem megérdemeltnek mondható. Jók: Bosnyák, Zörényi és Benács, illetve Szőke II, Bogenriedér, Férhezli. Gy. Megérkeztek az átigazolási lapok A Megyei TST ezúton közli, hogy a viilámigazoláshoz szüksé­ges átigazolási lapok megérkez­tek. Az érdekelt sportkörök az űrlapot .az MTST hivatalában be­szerezhetik. Szekszárdi Dózsa—Dalmandi Tsz 16:1 (9:1) Osztályozó mérkőzés. Szek­szárd, 500 néző. Vezette: Pogány. Szekszárd: Tóth II — Tóth I, Vass, Bencze — Hellebrandt, Tár nők — Besenyő, Kormos, Bátho- ri, Tóth III, Novák. — Dalmand: Simon — Tóth J., Szita, Bank — Márti, Ruppel — Takács, Nagy, Tóth L., Beihamer. A dalmandiak 10 emberrel álltak ki és már az első percben gólt is kaptak. A következő percben azonban óriá­si meglepetésre egy védelmi hi­bából sikerült a vendégeknek egyenlíteni. A dalmandiak szá­mára hízelgő eredmény nem fo­káig maradt meg, Novák, majd Besenyő góljaival a 15. percben már 3:1 volt az eredmény. Ren­geteget támadott a Dózsa, nagy technikai fölényben voltak a szekszárdi játékosok. A 26. perc­ben Novák, a 28. percben újból Novák, majd a 34. percben Hel­lebrand lőtt egy szép gólt. 6:1. A 36. percben az elmozduló kapus mellett Novák a jobbsarokba gu­rított. 7:1. Ebben a félidőben még Kormos, illetve Besenyő sze réz gólt. 9:1. A második félidő első perceiben amíg tart az erő­ből, a dalmandiak lelkesen küz­denek, a Dózsa azonban csakha­mar újra rákapcsol és a fiatal Tóth III rúgja a 10. gólt, 3 perc múlva újból ő a gólszerző, majd a 12., illetve 13. gólt Bátorl fe­jeli. A dalmandiak teljesen alá­rendelt szerepet játszottak ekkor már. Besenyő, Bátori, Bátori az utolsó három gól sorrendje. Bírálat: A dalmandiak egy pil­lanatig sem veszélyeztették a Dózsa győzelmét még 1:1 állá|s- nál sem. Annak ellenére, hogy a dalmandiak lehetőségei kisebbek, mint a Szekszárdi Dózsáé, a leg­több játékosuk becsületesen, lel­kesen küzdött a még nagyobb ve­reség elkerülése érdekében. Szo­morú, hogy két járási bajnok ta­lálkozóján ilyen gólzáporos győ­zelem szülessen. Ez a rengeteg gól is bizonyítja, hogy nagyok az erőkülönbségek. A dalmandiak mentségére szolgál, hogy 10 em­berrel játszottak, a Dózsa viszont nélkülözte Ihászt és Kázmért. A szekszárdi csapatból Hellebrand. Besenyő, Kormos, Bátori tűnt ki, a vendégek közül a rengeteg gól dacára is önfeláldozóan védő ka­pust lehet megemlíteni. Gy. Dunaszentgyörgy—Gyönk 1:0 (1:0) Osztályozó mérkőzés. Duna­szentgyörgy, 400 néző. Vezette: Magyar. Dunaszentgyörgy: Katz — Lőrinc, Gyöngyösi I, Káldi — Gyöngyösi II, Molnár — Kiss, Kaizer, Dömötör, Horváth, Sza­bó. — Gyönk: Tamás — Laszk, Wolf, Harkai — Jákob, Séta — Pintér, Bérces, Bölcsföldi. Bá­nyai, Enyedi. Idegesen kezd mind két csapat. A 2. percben Pintér elmegy és beadását Bölcsföldi a kapufa mellé fejeli. Csapkodó a játék. A 4. percben Kaizer egy kavarodásnál ügyesen hátrahúzza a labdát és Horváth — 16 méter­ről — kapura lő és a labdát Ta­más már csak beljebb tudta se­gíteni. 1:0 A gól után továbbra is Dunaszentgyörgy támad mint­egy 10 percen át, majd kiegyen­súlyozottabb lesz a játék. A ven­dégcsapat küzd az egyenlítésért, Enyedi lövése fölé száll, majd Bölcsföldi Pintérhez játszik, aki középen elmegy, de jó helyzet­ből mellé lő. A következő perc­ben egy gyors ellentámadásnál Kiss lövése a kifutó kapus fölött elhagyja a játékteret. A hazaiak most már erősen rohamoznak és veszélyeztetnek. A vendégcsapat nem talál magára, szemmel lát­hatólag szokatlan a kisméretű pálya. A 16. percben Szabó éles lövését Tamás szerencsével üti ki. Ellentámadásnál Bányai lövé­se száll fölé. A 30. perctől a gyön kiek percei következnek, de az eredményen nem tudnak változ­tatni. A félidő utolsó percében nagy kavarodás a gyönki kapu előtt, de a vendégeket a szeren­cse megmenti a góltól. A máso­dik félidőben a hazaiaknál a kö­zépcsatár és a kapus posztot cse­rél. A játék képe most is olyan mint az első félidőben. Mindkét részről nagy a csapkodás, ala­csony színvonalú a játék. Duna- -szentgyörgy harcol ki enyhe me­zőnyfölényt, a csatárok lövéseit a jól védő Tamás rendre hárítja. A 25. percben Kiss szép sarokrúgá­sát jó érzékkel védi Tamás, majd gyors ellentámadás után Bányai fejesét védi Dömötör. Újabb gyönki percek következnek, majd Dunaszentgyörgy irányítja a já­tékot és a mérkőzés végére nagy fölénybe kerülnek, de a szeren­cse és a jól védő Tamás meg­akadályozza a hazaiakat az újabb gól szerzésében. Jók: Horváth (mezőny legjobb­ja), Dömötör, Gyöngyösi, illetve Wolf, Séta, Tamás. Maradt a pályán elért eredmény A Megyei Labdarúgó Szövetség fegyelmi bizottsága június 28-án, hétfőn tárgyalta Dunaszen-tgyörgy Ozora elleni és Cikó Szekszárdi Dózsa elleni óvását. Mindkét fél meghallgatása után a szövetség a pályán elért eredménnyel iga­zolta mindkét mérkőzést és az óvásokat elutasította, Áz összevont kosárlabda-bajnokság végeredménye A Baranya megyei Kosárlabda Szövetség a napokban készítette el a Baranya—Tolna megye ösz­szevont kosárlabda-bajnokság hi­vatalos végeredményét, NŐK: 1. Szekszárdi SC 20 19 1 1188:653 39 2. Pécsi Vörös Meteor 20 14 6 943:805 34 3. Bajai V. Ruhaüzem 20 14 6 792:566 33 x 4. Pécsi Ped. Főiskola 20 13 7 672:552 32 x 5. Bonyhádi MEDOSZ 20 12 8 845:671 30 x 6. Paksi Kinizsi 20 9 11 479:697 29 x 7. Bátaszéki VSK 20 8 12 559:695 28 8. Szigetvári gimn. 20 7 13 475:682 26 x 9. Bajai Építők 20 9 11 . 631:598 25 x 10. Pécsi EAC 20 4 16 600:814 22 x 11. Nagydorog 20 — 20 555:999 11 X i FÉRFIAK: 1. Pécsi Ped. Főiskola 16 15 1 1122:806 31. 2. Pécsi Postás 16 14 2 1183:723 30 3. Pécsi PEAC 16 12 4 1127:852 28 4. Szekszárdi SC 16 8 8 935:934 24 5. Bajai Bácska II. 16 6 10 758:822 22 6. Dombóvári VSK 16 6 10 944:1004 21 x 7. Szigetvári gimn. 16 5 11 682:961 21 8. Pécsi VSK II. 16 3 13 625:89.1 19 9. Bátaszéki VSC 16 3 13 548:93! 17 x x = büntetőpontok levonva,7